"Wat je met plezier doet, is niet zo gauw teveel" Raad accoord met gemeentegarantie voor Onze Woning O AD in belan gs telling Bouwen in karton in het Blik-museum HOLTENS NIEUWSBLAD Anton Koopman 40 jaar organist Hervormde kerk Voor leuke en betaalbare verlichting... Tankstation mag blijven Programma recreatietent Cijfers werkloosheid Informatie huurprijzen Onze Woning Geslaagd DONDERDAG 26 JUNI 1986 Wierdensestraat 52, Rijssen Door burgemeester en wethouders verleende vergunningen, ontheffingen e.d. 1. VERLEENDE BOUWVERGUNNINGEN: aan de heer O.H. Visser voor het verplaatsen van een schuur bij Postweg 49; aan de heer H. ten Dam voor het vernieuwen van een machine berging bij het perceel Vijfhuizenweg 1; aan de heer C.P. Beukenkamp voor de bouw van een afdak bij de woning Aaltinksweg 10; aan Aegon Recreatie b.v. te Den Haag voor het vernieuwen van 26 recreatiebungalows en de bouw van 4 bungalows bij het perceel Landuwerweg 17; aan de heer H. Dijkink toestemming verleend voor interne wijziging van de woning H.J. Wansinkstraat 13; 2. aan de heer B. L van Grieken vergunning verleend voor het kappen van 8 bomen bij de woning Fazantenweg 20; 3. aan Avondfietsdriedaagse Comité Haarie een verklaring van geen bezwaar afgegeven t.b.v. een avondfietsdriedaagse; 4. aan de Kon. Landmacht toestemming verleend t.b.v. de oefening Ouverture; 5. aan het Holtens Mannenkoor vergunning verleend voor een geluids wagen; 6. aan de Stichting Septembertour 1986 een verklaring van geen bezwaar afgegeven t.b.v. de septembertourtocht; 7. aan mevr. B.J. Wansink-Lijster, Rijssenseweg 34 vergunning ver leend ingevolge het honden- en kattenbesluit. Voor het inwinnen van informatie over de zaak zelf dan wel over eventu ele mogelijkheden tot het indienen van een bezwaar- of beroepschrift kan men zich wenden tot de afdeling algemene zaken ter gemeentese cretarie. Woonruimtecommissie De eerstvolgende zitting van de commissie woonruimtezaken vindt plaats op dinsdag 1 juli 1986 en wel van 19.30-20.30 uur. Spreekuur burgemeester De burgemeester is verhinderd op maandag 30 juni a.s. spreekuur te houden. Afvalsto ff en verordening Huisvuilophaaldienst buitengebied Burgemeester en wethouders van Holten maken bekend, dat zij hebben besloten het Uitvoeringsbesluit afvalstoffenverordening te wijzigen in die zin, dat het huisvuil in het buitengebied met ingang van 1 juli 1986 niet meer op de laatste dinsdag van de maand maar op de 2e en 4e dins dag van de maand wordt ingezameld (voor de eerste keer op 8 juli a.s.) In verband hiermede wordt het tarief ingevolge de verordening afval stoffenheffing, hetwelk via de energienota in rekening wordt gebracht, voor de percelen (huishoudens) in het buitengebied met ingang van 1 juli 1986 verhoogd tot f 5,61 per maand. Sportcommissie De eerstvolgende openbare vergadering van de Sportcommissie wordt gehouden op maandag 30 juli a.s. om 19.30 uur in het gemeentehuis. Op de agenda staat een voorstel tot het vaststellen van de urenverdeling van de sporthal en de gymnastieklokalen voor het seizoen 1986/1987. Van 5 juli tot en met 1 september zal in het Speelgoed- en Blikmu seum in Deventer de tentoonstel ling 'Het kartonnen Bouwen' te bewonderen zijn die is samenge steld uit de bouwplatencolletctie vasn Leon Schuyt. De bouwplaat dateert in zijn huidi ge vorm uit het midden van de 19e eeuw en stamt af van de maquette. Al in de middeleeuwen gebruikten bouwmeesters maquettes om hun opdrachtgevers ruimtelijk inzicht te geven in hun ontwerpen. Werd de maqette in een zeer vroeg stasdium van het bouwen gemaakt, de bouw plaat werd pas gemaakt als een gebouw er - soms al erg lang- stond. Zowel in Frankrijk als in Duitsland bestond in de 19e eeuw een bloeien de bouwplatencultuur. Niet alleen gebouwen, ook alle technische ver nieuwingen op transportgebied werden in bouwplaten vertaald; eerst veelal voor kinderen, maar al spoedig in hoofdzaak voor volwas sen modelbouwers. In Nederland heeft de bouwplaats na de Tweede Wereldoorlog een hausse beleefd Naar aanleiding van vragen van het PvdA raadslid Gerard Wenne- mers over de veiligheidseisen die gesteld zijn door het ministerie van VROM aan lpg- tankstations in de nabijheid van andere bebou wing, deelde maandagavond bur gemeester Van Rappard mee dat er voor de drie lpg tanks in Holten geen problemen te verwachten zijn. Het ministerie heeft in april 1985 een circulaire het licht doen zien onder de titel: Sanering bestaande lpg-tankstations. Op grond van die circulaire moet elk lpg-station aan bepaalde veiligheidseisen voldoen. Is dat niet het geval dan moet voor het 1989 de gemeente de Hinder wetvergunning intrekken en moet hét station worden afgebroken. Twee van de lpg tankstations be vinden zich langs de A12 de derde staat aan de Keizersweg bij garage Dries Willems. De lpg-tanks bij ga rage Willems zijn al ondergronds, zodat er naar de opvatting van het college geen enkel probleem be staat ten opzichte van de bebou wing in de nabijheid. Mochten aan de hand van de circulaire toch na dere veiligheidseisen gesteld wor den, dan zal dit geschieden in goed overleg met de garagehouder. door onder andere de platen van de passagiersschepen Oranje en Wil lem Ruys. De samensteller van de tentoon- stellin,g de uitgever L'eon Schuyt is een belangrijk producent van bouwplaten. Hij maakt bouwpla ten van historische gebouwen, schepen en vliegtuigen. Zijn totale collecte bestaat uit ongeveer 90 verschillende bouwplaten. Daar naast vertegenwoordigt hij ook een aantal grote buitelandse bouwpla- tenuitgevers. Dat de bouwplaat in Nederland nog steeds poluair is blijkt uit de jaarlijkse totaalomzet van 500.000 bouwplaten. De tentoonstelling in het Speel goed- en Blikmuseum toont de hui dige collectie van L'eon Schuyt in platen en modellen. Daarnaast wordt een overzicht gegeven van de geschiedenis van de bouwplaat. Tijdens de tentoonstelling zijn in het museum bouwplaten te koop en demonstreert de heer J. Hydra uit Neede welijke 'het kartonnen bouwen'. De tentoonstelling is ge opend van dinsdag tot en met za terdag van 10 tot 17 uur; zondag van 14 tot 17 uur. Het programma van het recreatie- werk in de Interkerkelijke recrea tietent op de Borkeld is voor de komende week als volgt: ma 14.30 uur: spelletjesmiddag, f.1,- di 20.30 uur: kampvuur, f. 1,50; wo 14.30 uur: levend stratego, f. 1,-; do 07.00 uur: ochtendwandeling, gratis; 19.00 uur: vossejacht, f. 1,-; vr 14.30 uur: lijnbal, f. 0,50; 20.00 uur: volleybal, f. 0,50; za 20.00 uur: kennismakingsavond. Zondagmorgen wordt er om tien uur een kampdienst gehouden. Voorganger zal zijn de heer Schip per. En natuurlijk is er elke morgen van 10.00 tot 12.00 uur de kinder morgen. Eind mei stonden in totaal 117 mannen en 61 vrouwen uit Holten als werkzoekenden ingeschreven bij het Gewestelijk Arbeidsbureau. In mei van het vorig jaar waren dat 155 mannen en 78 vrouwen. f** *-< h' i- Als Anton van Velink-An- ton zijn zin had gekregen, dat zou zijn veertig-jarig ju bileum als organist van de Nederlands Hervormde kerk in Holten afgedaan zijn met „zo'n klein stukje"; met duim en wijsvinger wijst An ton Koopman een denkbeel dig stukje aan ter grootte van een pasfoto. „Ik zie daar niet zoveel in, al die publici teit. Als je iets graag doet, dan is die veertig jaar zo voorbij". De kerkvoogdij van de Nederlands Her vormde kerk en het Her vormd kerkkoor dachten er echter heel anders over en organiseerden voor morgen avond, vrijdag 27 juni een zangdienst die om 20.00 uur begint met aansluitend van 21.00 tot 22.30 uur een recep tie in gebouw Irene. Anton Koopman, bouwer van pro fessie, maar afkomstig uit een mu zikaal nest ("mijn moeder zong de hele dag") kwam eigenlijk als van zelf achter het klavier in de kerk toen zijn voorganger J.A. Slotman geconfronteerd werd met het feit dat hij in het vervolg de gemeente zang zou moeten begeleiden met hele en halve noten. Dat was teveel van het goede naar diens opvatting en gaf er de brui aan. Anton Koop man speelde toen al enige tijd op het orgel in Dijkerhoek als invaller voor zijn zwager H.H.J. Stukker. „Die heeft mij veel liefde voor het orgelspel bijgebracht, dat wil ik wel graag in de krant vermeld zien", aldus Koopman, direct daaraan toevoegend dat vooral door toe doen van mevrouqw De Jong, de echtgenote van een onderwijzer in Holten zijn belangstelling voor de muziek werd aangewakkerd. „Voor de oorlog had je nog geen muziek school. Als kind luisterde in op de zondagschool graag naar het orgel. Dat heeft ze toen opgemerkt en wist mijn moeder te overreden mij pianoles te laten geven. Dat was iets heel bijzonders in die tijd, want zo breed hadden wij het thuis niet. Ja, mevrouw De Jong heeft veel goed gedaan hier in het dorp. Zwarte zee met witte vlekken In de veertig jaar dat Koopman nu het orgel bespeeld heeft hij onge veer zo'n zes 'a zevenduizend diens ten als organist meegemaakt. Aan vankelijk was hij als enig organist aan de kerk verbonden, wat door het nodige organisatietalent in goede rede werd gebracht zijn '.onder trots kijkt professor Van Swichgem naar zijn prestaties De gemeenteraad is met unanieme stemmen maandagavond accoord gegaan met een gemeentegarantie van drie miljoen gulden aan wo ningbouwvereniging Onze Woning, echter niet nadat door CDA en WD de puntjes nader op de i wer den gezet in de vorm van een extra ingebouwde garantie. In de vergadering van de commis sie financiën toonden WD en CDA zich nog zeer sceptisch tegenover de gemeentegarantie toen bleek dat de jaarrekening 1985 nog steeds niet gereed was en uit publicaties de indruk was gewekt dat er het een en ander schortte aan de admini stratie van Onze Woning. Na lezing van de accoutantsverklaring van de Nationale Woningraad, het over koepelend orgaan van de wonging- bouwverenigingen, wilden de frak- ties wel accoord gaan mits er de no dige zekerheid zou worden inge bouwd. Het raadslid H. Dul van het CDA verklaarde dat de fraktie zich wel accoord verklaarde met de le ning mits in de overeenkomst tus sen het ABP (de geldgever) en Onze Woning (de geldnemer) een garan tie zou worden opgenomen dat het ABP binnen dertig dagen de ge meente (de borg) in kennis stelt indien Onze Woning niet aan haar verplichtingen voldoet, zodat de gemeente Holten niet onverwacht geconfronteerd wordt met een aan- H. Dul: stok achter de deur. zienlijke fianciële aderlating. Wethouder W.J. Dalhuisen ver klaarde dat een dertig dagen-eis wettelijk niet mogelijk maar ver klaarde dat er een 'tirade' zal wor den opgenomen in de overeen komst waarin het ABP zich ver plicht de borg binnen een week te berichten. Ludiek De CDAer Harry Dul kreeg de la chers op zijn hand toen hij op ludie ke manier de problemetiek van de kleine bedragen aan de orde stelde, aan de hand van de aankoop van een rioolspiegel ter waarde van nog geen duizend gulden. "Hier wordt historie van Holten geschreven". De afgedankte rioolspiegel be stond uit een achteruitkijkspiegel van een auto, bevestigd aan een stok. De raad was het hartgrondig met elkaar eens dat het toch wel erg veel kostbare tijd en geld ver spild wordt als men ziet hoe lang een stel volwassenen met zo'n on derwerp bezig is. Voor de oude ri oolspiegel wilde Dul de Oudheid kamer interesseren; de stok hield hij zelf om als 'stok achter de deur' te kunnen gebruiken voor de riole ringsplannen in Holten. Wethouder H.J.Westerik verklaarde dat in de komende begroting de riolerings plannen nader uitgewerkt gepre senteerd zullen worden, inclusief een tijdsplanning. In die begroting zal dan ook een stelpost voor kleine aankopen opgenomen worden, evenals een post voor materieel en kleding voor de brandweer die nu nog betaald wordt uit de winst van het GEB. De overige agendapunten werden in een recordtempo er door geha merd, zoals onder andere het voor stel tot afschaffing van de leeftijds grens voor commissies. Op donderdag 26 juni wordt in zaal Vosman een voorlichtingsbijeen komst gehouden door woning bouwvereniging Onze Woning over de komende huurverhoging die op 1 juli aanstaande ingaat. Met ingang van die datum wordt voor de berekening van de huur prijs gebruik gemaakt van het wo- ningwaardeeringsstelsel. Bij dit stelsel worden punten toegekend aan de woning. In de huur krant van Onze Woning wordt de specifieke situaties voor woninggen in Holten niet altijd duidelijk. Op de voor lichtingsbij eenkomt die om 19.30 uur begint, is er gelegenheid vragen te stellen over de komende huur- sverhoging en de nieuwe wonings waardering. Tevens wordt er een videofilm gedraaid. werkzaamheden in het bouwbe drijf. Bescheiden als hij is, wil hij dat gehol en gevlieg van de ene lokatie naar de andere maar liever niet vermeld zien. Driejaar geleden kreeg hij assistentie van andere or ganisten, zodat hij nu ook af en toe een zondag vrij heeft. Veertig jaar achter het rode gordijn in de kerk heeft Anton Koopman een bepaalde kijk gegeven op ker kelijk Holten. „Toen ik pas begon, was het een zwarte zee met witte vlekken daar beneden. Dat is wel veranderd. Ook de belangstelling is afgenomen, al kunnen wij in Holten nog niet klagen, in vergelijking met andere hervormde gemeenten. Op de gekste tijden zit het nog stamp vol". Als morgenavond de zangavond begint hoopt Koopman al zijn trou we kerkgangers te mogen begroe ten. „Dat zou fijn zijn, want daar voor speel je toch". Het zangpro gramma stelde hij samen uit de „toptien" van de liederenbundel. „Na zoveel jaren weet je wel welke liederen de mensen het mooiste vinden". Anton Koopman: veertig jaar or ganist Door rheuma en een ongeval, ("daar praten we verder niet over") is Anton Koopman sinds enige ja ren gehandicapt. Desondanks geeft hij blijk van een geweldig doorzettingsvermogen. „Wat je met plezier doet, is het niet zo gauw teveel" verklaart Koopman. „Als mijn gezonheid het toestaat hoop ik nog een paar jaar mee te draai en". In Deventer slaagde onze plaatsge- note Margot Heller aan de pedago gische Stokvis-academie met als specialisatie lichamelijke opvoe ding. Aan de naaischool Modinette van R. Agterkamp slaagde J. Baan- Hoevink voor costumière en H. Paalman-Jansen voor coupeuse. Voor het modinettediploma van modevakschool Ensaid in Raalte slaagde Anja Meijerman uit Hol ten. Zij werd opgeleid door Fenny Vros uit Holten. Vorige week stond de OAD weer eens flink in de belangstelling. Woensdag presenteerde directeur ir. J.G.J. ter Haar in Diepenheim de fietsbus in het streekvervoer; vrij dag werd 's morgens in het hoofd kantoor in Holten de OAD-Scope officieel in gebruik gesteld door professor C. van Swigchem terwijl 's middags in Goor door burge meester drs. J. van der Zwaag de 'eerste steen' werd gelegd voor de technische dienst en stallingsruim te voor 120 touringcars. Professor Van Swigchem verricht te de ingebruikstelling in zijn hoe danigheid van voorzitter van de stuurgroep technologie van de ANVR. Door middel van de OAD-Scope kunnen reisbureau's vanuit het ge hele land rechtsteeeks verbinding krijgen met de boekingsafdeling van OAD. Volgens Van Swigchem betekent het nieuwe computersys teem van OAD een stap in de goede richting van de automatisering en optimalisering van het reiswezen. Voor OAD zag hij de OAD-Scope als een grote voorsprong op de con currentie. Directeur Ter Haar toonde zich een tevreden man, tenminste als de pe rikelen met de PTT nu ook tot het verleden behoren. „Zo'n systeem is mooi en daar zijn we ook erg geluk kig mee, maar zonder de bereik baarheid ben je nergens. In Holten kankeren ze steeds op de OAD als de telefoon het weer eens niet doet, en wij op onze beurt kankeren dan weer op de PTT. De zondebok zit niet bij de OAD. De PTT heeft met de hand op het hart verzekerd dat wij onze zestien lijnen nu optimaal kunnen gebruiken en daar houden we ze dan ook aan". Nieuwbouw „Liever waren wij in Holten geble ven", verklaarde vrijdagmiddag OAD directeur Ter Haar toen op het industrieterrein in Goor de eer ste steen werd gelegd voor een gi- gangtische garagehal dat plaats kan bieden aan maar liefst 120 tou ringcars, maar hij voegde er onmid- delijk aan toe dat het aantrekkeliij- ke financiële aanbod van de ge meente Goor beslist niet ongelegen was gekomen. Ter Haar prees Goors' burgemeester dan ook als een goed koopman die rustig het stuivertje wisselen had afgewacht en er uiteindelijk met de grootste stuiver van door ging. Gelijkertijd lanceerde de OAD di recteur zijn plan voor een zelfstan dige beroepsopleiding voor tou ringcarchauffeurs voor jongens als aanvulling op een MAVO of HAVO diploma. Nu worden de touringcars gerecruteerd uit lijndienstchauf feurs en vrachtwagenschauffeurs. Wil men bij de tijd blijven in het touringcargebeuren, dan dienen de chauffeurs niet alleen de nodige pa rate kennis te hebben maar ook psychologisch inzicht, mensenken nis en de nodige aardrijkskundige kennis. Als lokatie dacht Ter Haar aan een van de de leegstaande scholen in Goor. Burgemeester J. van der Zwaag van Goor stort de eerste cement voor de nieuwe OAD garage.

Holtens Nieuwsblad | 1986 | | pagina 5