Er op uit in de Paas vakantie Holtense aan de wieg van tentoonstelling in Openluchtmuseum Jaaragenda Who is What live in J.S. de Schure Eieren kleuren op de Flevohof „Twente te pronk" in Rijksmuseum Bos Dierenwereld vrijdag weer open Ponypark Slagharen begint 24e seizoen Met Pasen wandelen met Regiocontact HOLTENS NIEUWSBLAD Affiches in NS-museum Kip en ei Enkeltje in de bus terug Vakantie beurs DONDERDAG 27 MAART 1986 Een markttafereeltje uit 's Hertogenbosch te zien op de tentoonstelling Niet op z'n zondags. MAART 23 maart: Nationale Zijspancross MAC 31 maart: Continental Singers in de Kandelaar APRIL 7 april: Verkiezing sportcommissie 12 april: Open fietscross 13 april: Puzzelrit MAC 16 april: Middenstandsbeurs HHV 17 april: Middenstandsbeurs HHV 18 april: Middenstandsbeurs HHV 26 april: Open huis Scouting Holten MEI 7 mei: Tweede Bevrijdingsloop 10 mei: 65 jarig bestaan s.v. Holten 11 mei: 65 jarig bestaan s.v. Holten 18 mei: Nationaal kampioenschap Fietscross 19 mei: Nationaal kampioenschap Fietscross JULI 8 juli: Hoolter Dagen 15 juli: Hoolter Dagen 16 juli: Openluchtspel 22 juli: Dorpsfeest; Nationale Wie lerronde 23 juli: Dorpsfeest; Autocross MAC Holterberg 24 juli: Dorpsfeest 25 juli: Dorpsfeest 29 juli: Hoolter Dagen 30 juli: Openluchtspel jOriënterings- rit MAC Holterberg 31 juli: Open dag Landbouw AUGUSTUS 5 augustus: Handboogschieten 6 augustus: Openluchtspel 12 augustus: Sterkste Man en Vrouw van Holten 13 augustus: Reservedatum Open luchtspel 24 mei: Twintigjarig bestaan Blauw 16 augustus: Grote vrije markt rond Wit; Puzzelrit MAC; Wilde zwij- Smidsbelt; concours Bergruiters entoernooi 25 mei: Wilde zwijnentoernooi 31 mei: Stratenvoetbaltoernooi; Baggers en Keilerstoernooi JUNI 1 juni: Baggers en Keilerstoernooi 2 juni: Fietsvierdaagse 3 juni: Fietsvierdaagse 4 juni: Fietsvierdaagse 5 juni: Fietsvierdaagse; Tweedaags concours Bergruiters 6 juni: fietsvierdaagse; Tweedaags concours Bergruiters 17 augustus:: concours Bergruiters 24 augustus: Holterbergrit MAC Holterberg SEPTEMBER 12 september: Superstarcompetitie n.a.v. tienjarig bestaan sporthal 14 september: Oriënteringsrit MAC Holterberg 27 september: Holterbergtoer Wie- lerv. Holten 28 september: Hyppolon Bergrui ters OKTOBER Komende zaterdag is er weer een live optreden in J.S. de Schure. Dit maal treedt op de band „Who is What". What is een band die niet al leen goede muziek maakt, maar ook op het podium een grote enthousia- me uitstraalt en daardoor het pu bliek gemakkelijk aan hun zijde krijgt. Het repertoire van de viermansfor matie bevat veel uiteenlopende he dendaagse stijlen. De muziek van „Who is What" valt het beste te omschrijven als Rock met symfoni sche- en jazzinvloeden. Het optreden begint om 22.00 uur. De entree bedraagt f. 3,50 voor jon geren tot en roet 17 jaar; ouderen be talen f. 5,-. 14 juni: Landdag Stichting Paardrij- 4 oktober: Nacht om Holten, MAC De opening van het Neder lands Openluchtmuseum in Arnhem valt dit jaar vanwege de vroege Pasen op Witte Donderdag (vandaag). In de afgelopen winterperiode is hard gewerkt om museum park en collectie weer in goe de staan aan de bezoeker te kunnen presenteren. Enkele werkzaamheden zijn nog in volle gang. De gevel van het hoekhuis uit Krommenie in de Zaanse buurt staat nog in de steigers, aan de herbouw van het vorig jaar afgebroken N.H. kerkje uit 's Heerenbroek is begonnen en de paltrok houtzaagmolen staan nog wiekenloos op z'n eilandje in de museumvijver. Binnen is in de museumge bouwen alles echter weer op orde. Zo kan men genieten van de ten toonstelling Niet op z'n zondags in het Kledinggebouw, waarvoor de Holtense Diek Stegeman verant woordelijk is. Niet op z'n zondags is een tentoonstelling die aansluit op de eerder gehouden tentoonstelling „Wie 't breed heeft, laat 't breed hangen". Diek Stegeman wil in de kledingten- toonstelling een beeld geven van de klederdracht die door de week en in het werk gedragen werd. Deze kle ding komt bij de kostuumgeschiede nis niet ter sprake en er is nog weinig dnderzoek naar gedaan omdat'de onderzoekers meer belang hechten bij het vastleggen van de opeenvol gende modestijlen. Mevrouw Stege man heeft met de tentoonstelling een eerste schrede gezet op nog weinig gebaande wegen. Hoewel klederdacht het uitgangs punt van de tentoonstelling is, be perkt deze expositie zich er niet toe. In verschillende vitrines is bewust gekozen voor het tonen van gelijktij dige modekleding of kleding, die beschouwd kan worden als over gangsstadium tussen klederdacht en mode. Ook wat betreft de werkkle ding overschrijdt deze tentoonstel ling op sommige punten het terrein van de traditionele klederdrachten. Op tweede Paasdag zal mevrouw A. Derksen-Groot Huize uit Arn hem in de Stop- boerderij een de monstratie geven van het beschilde ren van allerlei soorten eieren van 10.30 uur tot 16.30 uur. Nederland se klederdachten vormen het voor naamste motief voor haar schilder kunst. den Gehandicapten 21 juni: Puzzelrit MAC 23 juni: Zwemvierdaagse 24 juni: Zwemvierdaagse 25 juni: Zwemvierdaagse 2BQ®26 juni: Zwemvierdaagse 27 juni: Zwemvierdaagse 28 juni: Schapenscheren en markt; Jubileumtoernooi Mintonette Holterberg 12 oktober: Jeugdcross MAC Hol terberg NOVEMBER 16 november: Oriënteringsrit MAC Holterberg DECEMBER 16 december: kerstbijeenkomst Ned. ver. van Plattelandsvrou wen Vanaf 25 maart tot 23 april is in het Spoorwegmuseum in Utrecht een tentoonstelling te zien van Engelse spoorwegaffiches. Deze unieke ten toonstelling is samengesteld door het National Railway Museum in het Engelse York, en is na Mulhouse, Praag en München nu in Utrecht te bezichtigen. Op de tentoonstelling zijn affiches te zien vanaf de vorige eeuw en in verschillende stijlen. Zij geven on der andere een indruk van het vroe- ge treintoerisme in Engeland uit de tijd dat Thomas Cook zijn eerste groepsreizen per trein organiseerde. Van 22 maart tot 3 april zal er in het Spoorwegmuseum de honderdste wegonderhoudsmachine te bezichti gen zijn. Door het gebruik van mo derne zware treinen kunnen er in het spoor minieme „hobbels en slin gers" ontstaan. Deze technisch zeer interessante en ingewikkelde machi ne spoort deze automatisch op en herstelt ze. Op eerste en tweede Paasdag kunnen alle kinderen tot en met 12 jaar op Flevohof mee doen aan een kleurwedstrijd. Bij de kassa worden kleurpla ten verstrekt, die dezelfde dag nog ingeleverd kunnen worden. Teken- en kleurpotloden zijn aanwezig. Een jury bekakt ze en maakt Ponypark Slagharen begint op Goe de Vrijdag aan het 24e seizoen. Nieuwe- attracties zijn toegevoegd aan de vele die er al zijn, straten en pleinen zijn vernieuwd. Bovendien is er voor gezorgd dat 1986 een heel bijzonder sportief jaar wordt. Anton Geesink blijft in Slagharen colleges geven aan judoka's. Alleen al daarvoor bestaat zo'n geweldige belangstelling, dat alle geplande data nu al nagenoeg volgeboekt zijn. Ten behoeve van voetbalverenigin gen zijn de oefenmeesters Jan Brou wer en Henk Wullems aangetrok ken. Ook zijn er weer karatelessen gepland, maar ook de fietscrossers kunnen rekenen op een paar bijzon dere wedstrijden. Op 13,14, en 15 juni worden voor de derde keer de wedstrijden gehou den om de Europan Chalenge Cup. En tijdens de Pinksterdagen organi seert de KNWU een Nationaal Fiets- crossfestijn voor junioren en recre anten. Nieuw is de manifestatie „Kunst kij ken met plezier", waaraan 87 Over ijsselse kunstenaars deelnemen. Van Goede Vrijdag tot half juni expose ren kunstenaars 279 werken in het Ponypark. Het betreft werk, dat via de BKR werd aangekocht door 40 samenwerkende gemeenten in Overijsel. Er is voor deze manifesta tie een speciaal paviljoen gebouwd op het terrein. Hoewel er weer flink is uitbereid, is de toegangsprijs gehandhaafd op een tientje. Wat de nieuwe attracties betreft: bij binnenkomst valt meteen een hoge mast op, waaraan vijf gon dels zijn bevestigd, behorende bij evenzovele Zeppelins. De bezoe kers kunnen per vlucht naar een hoogte van 35 meter worden ge bracht. In de omgeving van de recreatie- paviljoens van het park, is een disco scooter-carrousel gebouwd, speciaal voor iedereen die van autorijden houdt. Er komt dit jaar weer een speciaal zomercircus en vanzelfsprekend wordt de samenwerking voortgezet met de Koninklijke federatie van Muziekverenigingen te Arnhem. Elke zaterdag en zondag komen mu ziekcorpsen uit heel Nederland naar Slagharen om de gasten extra plezie rige uren te bezorgen. In het Speelgoed- en Blikmuseum in Deventer is nog tot en met 21 april een tentoonstelling te zien met als ti tel „De kip, het ei en de dop". Te zien zijn prachtig beschilderde eieren, een diapresentatie over de techniek van het beschilderen van eieren en een verzameling eierdop- pen en allerhande accessoires die bij het eten van eieren horen. De openingstijden van het museum zijn dinsdag tot en met zaterdag van 10.00 tot 12.30 en van 14.00 -17.00 uur; op zondag van 14.00 - 17.00 uur. Tijdens de paasvakantie is het museum geopend van dinsdag tot em net zaterdag van 10.00 tot 17.00 uur. De Stichting Regiocontact Vecht Ve- luwe IJsselstreek heeft op tweede paasdag 31 maart a.s. een prachtige wandeling uitgezet. Aan de hand van een routebeschrijving met we tenswaardigheden over de streek kan gewandeld worden door natuur gebied Het Leusveld en over het landgoed De Engelenburg bij Bram men, dat is aangelegd in de Engelse landschapstijl. Tijdens deze twaalf kilometer lange voettocht worden ook de kerkdorpen Brammen en Halle aangedaan. Halle heeft een monumentale kerk met schilderin gen die men kan bezichtigen. Het Leusveld is een jong natuurge bied dat aansluit op de Hallse enk. Het is begin deze eeuw ontstaan op de oude broek- en heidegronden van de marken Oeken en Rienderen. Het is thans een heerlijk wandelgebied bestaande uit kleine loof- en naald bossen. Omstreeks de eeuwwisse ling kwam het goed aan de Twentse Textielbaron Nairac, die er een jachtgebied van maakte. In 1911 liet *»ii er een jachthuis bouwen. Dit rine huis is door zijn bijzondere to ren met klok, een waardevol monu ment dat de late 19e eeuwse sfeer uitstraalt. In 1970 kwam het natuur gebied in bezit van Natuurmonu menten. Omgeven door oude enkgronden ligt het dorp Hall. Deze nederzetting is al eeuwen oud en was in de 16e eeuw een van de aanzienlijke dor pen in de Usselstreken. De oude dorpskerk, gesticht in de 12e of 13e eeuw, vervulde eeuwenlang een streekfunctie. Het bedehuis was toe gewijd aan Ludger, de eerste ge loofsverkondiger in de Usselstreek, die daar begin 9e eeuw rond trok. In de kerk bevinden zich interessante gewelfschilderingen, die daar om streeks 1500 zijn aangebracht. Statige huizen Al in de 15e eeuw werden in de om geving van Brammen buitenplaat sen aangelegd, o.a. Groot Engelen burg, gebouwd door Jacob van Schimmelpenninck. Het huidige ge bouw kreeg zijn gedaante met wit bepleisterde muren eerst in het mid den van de vorige eeuw.Ook het kasteelachtige landhuis Klein Enge lenbrug en villa Clairac, thans ge meentehuis, laten zien dat Brammen een geliefd woonoord was voor wel- gestelden. Men kan de wandeling beginnen tus sen 10.30 en 13.30 uur in Brammen bij café-rest. Kromhout, Marktplein 18 in Brammen en café-rest. De Bok, Dorpsstraat 60 te Halle bij Eerbeek. De kosten van deelname bedragen f. 3,50 incl. routebeschrijving, be zichtiging en herinnering die wordt nagezonden. Vanaf vrijdag 28 maart tot en met 25 mei zal in het Rijksmuseum Twenthe te Enschede de tentoonstelling „Twente te pronk" te zien zijn, be staande uit ongeveer 160 tekenin gen, aquarellen en prenten van stads- en dorpsgezichten, landschap pen, kastelen, wind- en watermolens en boerderijen uit de periode van 1600 tot 1900. De tentoonstelling wil een geva rieerd beeld geven van Twente, maai; streeft niet naar volledigheid. Veel tekeningen en aquarellen maken deel uit van schetsboeken, het totale aantal is dus veel groter dan getoond kan worden. De tentoonstelling is naar gemeente ingedeeld. De afgebeelde scènes roepen een overwegend vredig, zon nig en idyllisch beeld van Twente op. Hoewel in de laatste decennia van de 19e eeuw fabrieksschoorstenen de horizon van Enschede en Almelo beheersen, komt de inmiddels alom aanwezige industrie slechts op zeer bescheiden schaal in beeld. Veel ademt de geest van het „genoegelij- ke leven des genisten landmans". In aansluiting op de tentoonstelling x verschijnt bij uitgeverij Matrijs in Op eerste en tweede Paas- Utrecht het ruim 200 pagina's en dag kunnen de kinderen o.a. veel foto's tellende boek gratis eieren schilderen op Fle- „Twente te pronk", dat tijdens de of ficiële opening op donderdag 27 maart door de voorzitter van de Stichting Jaarboek Twente, oud- burgemeester van de gemeente Ambt Delden J.G. Buijvoets zal worden overhandigd aan drs. A.L. Hulshof, directeur van het Rijskmu- seum Twente. vohof. Met ingang van Goede Vrijdag is Bos Dierenwereld aan de Toeristenweg weer geopend voor het publiek. Of ficieel is de openingsdatum 1 april, maar door de vroege Paasen en de verwachtte toeristenstroom in Hol ten gaan komende vrijdag de deuren aan het einde van de dag be kend wie de mooiste kleurpla ten heeft gemaakt. De kleur platen worden afzonderlijk ge jureerd voor de leeftijdsgroe- t pen 4 t/m 7 en 8 t/m 12 jaar. Er Het Rjjskmuseum Twente is ge- leuke hoofdprijzen te ver- Srnsï vnjdagvan dienen en bovendien ontvangt 10.00 tot 17.00 uur zaterdag zon- ieder kind dat meedoet een a£- en feestdagen van 13.00 tot 17.00 digheidie uur. Op woensdag 30 april en maan dag 5 mei zijn de openingstijden als op zondag. De kerk te Rijssen vóór 1826. Een gewassen pentekening van P. la Fontaine, die ook deel uitmaakt van de tentoonstelling „Twente t& pronk". Paasdagen zonder eieren zouden geen Paasdagen zijn en daarom is er ook de gelegen heid om gratis eieren te schilde ren. Deze mogen de kinderen overigens meenemen naar huis. In het restaurant is er de mogelijkheid van een Paas maaltij d te genieten, waarbij een eitje natuurlijk niet ont breekt. Leuk voor de kinderen zijn ook de paar dagen oude kuikentjes, die tijdens de paas dagen te zien zijn. Flevohof is vanaf Pasen weer geheel geopend. Dat betekent onder meer dat het treintje rijdt, het verwarmde zwembad en het kinderdorp geopend is. Ook de „Holland Happening", een grandioze diapresentatie over Nederland en zijn bewo ners, kan bijgewoond worden. In één van de kassen staan de eerste tulpen en hyacinthen al in bloei. De tropische kassen bieden een verscheidenheid aan cactussen en vetplanten. Bovendien zijn er tropishce ge wassen te zien als bananen, si naasappels, koffie en rijst. Per 1 april krijgen busreizigers een grotere keuze uit kaartjes en tarie ven. Zo zullen er drie nieuwe strip- ppenkaarten komen. Twee van die nieuwe, de twee- en de drie-strip penkaarten, zullen alleen in de bus te koop zijn en zijn bedoeld voor die mensen die maar zo af en toe met de bus reizen. Met één of meer van deze kaartje kan namelijk het juiste aantal strippen voor een enkele reis worden gekocht. Het streekvervoer spreekt dan ook van de terugkeer van het „enkeltje". De tot nu toe in de bus verkrijgbare 6-strippenkaart komt te vervallen. De 10-strippen- kaart blijft wel te koop bij de chauf feur. Deze kaart kan ook gebruikt worden als dagkaart. Ook nieuw is de 45-strippenkaart. Deze is goedkoper dan drie 15-strip- penkaarten en alleen verkrijgbaar in de voorverkoop. Op de 45-strippen kaart kunnen meer mensen tegelijk reizen en hij kan overal in het land gebruikt worden. De veel gebruikte maandkaart is per 1 april niet meer geldig vanaf de eer ste dag van iedere maand, maar kan op iedere gewenste dag ingaan. De reiziger kan daardoor in een aantal gevallen, zoals na of voor vakanties, goedkoper reizen. Voor de zomerperiode is een nieuwe kaart aangekondigd de zomerzwerf- kaart, die het reizen voordelig maakt in de maanden juni, juli en au gustus voor gezinnen en kleine groe pen. Alle tarieven en kaartsoorten staan in een folder die bij de chauffeurs verkrijgbaar is. al weer open. In de afgelopen winterperiode zijn alle diorama's weer van het stof ontdaan en opgepoetst, ook het gro te hertendiorama, de nieuwste aan wist van Bos Dierenwereld die vorig jaar gered is gekomen. Nieuwe aanwinsten zijn dit jaar niet te verwachtendaarvoor is de inves tering in het hertendiorama vorig jaar te groot geweest. Volgend jaar zal opnieuw een van de oudere dio rama's worden opgeknapt en ver nieuwd. Wel vernieuwd en uitge breid is de videofilm die speciaal gebruikt wordt voor presentatie aan bezoekende schoolklassen. Bos Dierenwereld is geopend dage lijks van 09.00 tot 18.00 uur. Op zon-en feestdagen van 11.00 tot 18.00 uur. Tijdens het weekend van 12 en 13 april wordt in de Koopmansbeurs aan het Damrak in Amsterdam de Fietsvakantiebeurs gehouden. Het is de vierde maal dat deze beurs, waar voor elk jaar meer belangstelling bestaat, wordt georganiseerd. Men kan hier informatie krijgen over fietsvakanties in binnen- en buitenland en over alles wat met fietsvakanties en fietstoerisme te maken heeft. Een goede gelegenheid om nieuwe ideeën en ervaringen uit te wisselen. Tijdens de beurs worden ook lezingen gehouden en zijn er film-en diavoorstellingen. Op genoemde dagen is de Fietsva kantiebeurs geopend van 10-18 uur. De toegangsprijs bedraagt f. 4,50: kinderen van vier tot twaalf jaar en houders van Pas 65 betalen f. 2,50. Kinderen tot vier jaar hebben gratis toegang en voor hen is er een crèche.

Holtens Nieuwsblad | 1986 | | pagina 9