De traditie herleeft ,,'t Gaat ons om de eer" Ingezonden NS, stroom en film in J.s.de schure Ingezonden Kaapsviooltjes* actie van s.v. Bato Beuseberg wil ook de mooiste boak'n maken: Veldnamenonderzoek vordert nu gestaag Koken voor mannen viel in de smaak PJ Prijzen Vergadering J.G.O. - HOLTENS NIEUWSBLAD DONDERDAG 20 MAART 1986 5 Nog amper een week en dan is het weer zover. Hoewel de tij den van weleer, waarin de jeugd van de Haar, Dijkerhoek, Beusebarg, Splo, Holterbroek, de Kol en de Noordenbarg op grote wagens zingend rondtrokken, voorgoed achter ons lig gen heeft Holten nog steeds een rijke Paasvuurtraditie op te houden. Nu het dorp zelf bij gebrek aan grond moet afhaken gaat de strijd om de grootste boak'n de laatste jaren tussen de buurtschappen. Vijfjaar achter elkaar verrees op Erve Huuske aan de Evertjesweg het grootste Paasvuur. Om de spanning er in te houden willen de Beuseberg-jongeren nu ook de door burgemeester Van Rappard ingestelde schoonheidsprijs in de wacht slepen. Herman Ulfman en Erik Honcoop vertellen wat er zoal komt kijken bij de bouw van een Paasvuur. Zojuist hebben ze met man en macht de omtrekken van het Paasvuur uit gezet en nu is er even tijd voor een gesprekje. Bezorgde gezichten bij dienstplichtig militair Erik Honcoop (19) en de evenoude MTS-eindexa- menkandidaat Herman Ulfman uit de Beuseberg. Het terrein aan de Evertjesweg, dat door boer Aan stoot alweer voor het achtste jaar ter beschikking wordt gesteld, blijkt be hoorlijk drassig. Als dat straks maar geen problemen oplevert met de zwaar beladen wagens met hout voor de boaken. Twee jaar geleden namen zij met enkele leeftijdgenoten de verant woordelijkheid voor het Paasvuur over van de vorige generatie bou wers. En zo gaat het al vanouds her in de Beuseberg. De jongeren profi teren van de ervaring van de oude ren en wanneer de tijd daar is wor den de taken overgedragen. „De komende tien jaar zitten we wel weer goed", zegt Herman Ulfman vol vertrouwen. „De generatie die na ons komt is erg fanatiek. Het is ook een hechtere en grotere groep dan de onze. Allemaal maatjes van school en we kennen elkaar uit de disco. De Wippert, ja. Dat is een van onze sponsors. Samen met De Pop- pe. Daar houden we ook altijd het feest in de zomer. Want dat hoort er ook bij. Gezelligheid, dat is het belangrijkste bij het Paasvuur. Eerst wordt er hard gewerkt en dan feest gevierd. Op Erve Huuske hebben we ook een garage ingericht als schaftplaats. Ach ja, vooral de laatste dagen is het een drukte van belang. We beginnen meestal met tien, vijftien jongens maar tegen het eind zijn er dat wel veertig of vijftig. Ja, een paar kratten bier gaan er dan al snel doorheen. En voor de jongeren een melkbus met ranja. Bovendien hebben we onze vaste koffiezetsters. En als het Paas vuur is opgemeten hebben we na tuurlijk groot feest. Ik vind het altijd de mooiste tijd van het jaar. En een verslaving." Concurrentie Erik Honkoop is het daar helemaal mee eens. Hij vind het al erg genoeg dat hij dit jaar door zijn diensttijd niet alles kan meemaken. Maar in het weekeinde haalt hij de schade in. Ook 's avonds bij De Wippert waar de jongeren uit de verschillende buurtschappen alvast een voor proefje nemen op de concurrentie- sfeer bij het jaarlijkse Paasvuur bou wen. „Maar wel allemaal heel vriendschappelijk hoor", benadrukt hij. „Want zo zijn we dan ook wel weer. Dit jaar vinden we het bijvoor beeld heel jammer dat Holterbroek niet meedoet omdat ze geen geschikt stuk grond kunnen krijgen. Dat was altijd onze grootste concurrent. Nu richten we ons op Espelo. Die had den altijd de mooiste boaken. Dat willen wij nu. Nee, de geldprijzen zijn voor ons niet belangrijk. Het gaat ons om de eer". „Voor die schoonheidsprijs is de vorm heel belangrijk. Daarmee gaan we de laatste twee, drie dagen aan de gang. Vooral de top krijgt de nodige aandacht. Die wordt helemaal afge werkt met kerstdennen. Daarbij hebben we ook de hulp van de oude ren nodig, want het is een hele klus om die grote dennen over de bouw- steigers heen te krijgen. Nee, we werken niet met kranen. Dan krijg je een grote 'pannekoek'. Op Goede Vrijdag gebeurt het meest. Dan is het ook het gezelligst. Maar wel eerst werken hè. We laten het niet op elkaar aankomen". Medewerking Over medewerking hebben de Beu seberg-jongeren niet te klagen. Niet van de sponsors, de grondbezitter en de vele vrijwilligers, maar ook niet van de houteigenaren en de boeren die tractors en wagens ter beschik king stellen. „We hebben een goede naam opgebouwd", vertelt Erik Honcoop. „Hout is vaak geen pro bleem. We hebben contacten met boswachters van Staatsbosbeheer en met houtzagers van particulieren. Wanneer je ervoor zorgt de percelen goed verzorgd achter te laten, kun je er het jaar daarop weer terecht. Voor het vervoer stellen de boeren in de Beuseberg materiaal beschik baar. Die groep wisselt naargelang er zoons in de bouwgroep zitten. Dan zijn niet steeds dezelfde boeren him tractor kwijt". „Een probleem wordt langzamer hand wel het aantal platte wagens. Daarvoor gebruiken we de oude melkwagens waarop vroeger de bus sen naar de melkfabriek werden ge reden. Daar komen er steeds minder van. Nee, we trekken er niet meer mee door het dorp met zingende kinderen er bovenop. Een paar jaar geleden is er iemand afgevallen en die moest naar het ziekenhuis. Dat moeten we niet hebben. Nu rijden vaak ouders voor en achter mee met waarschuwingslichten. Dat is ook een van onze verantwoordelijkhe den. Dat het hout goed, kruiselings wordt vastgemaakt en dat er precies hoog en breed genoeg geladen wordt". Pas wanneer de keuring op Paasza- Het nieuwbakken echtpaar Marian en Jan met de bruidskoe. In de regel berichten wij niet over huwelijken en aanverwante zaken. Niet omdat we tegen het instituut huwelijk zouden zijn, maar uit de praktisch en in onze ogen rechtvaar dige overweging, dat iedere huwe lijksvoltrekking een belangrijke en feestelijke dag is voor de betrokke nen, ook als de plechtigheid niet opgeluisterd wordt met erehagen op het bordes van het gemeentehuis of versierde vreemdsoortige voertui gen waarin het bruidspaar wordt vervoerd dan wel verrassingen van soortgelijke strekking, hoe ludiek en uniek ze ook mogen zijn. Maar omdat voor elke regel een uitzondering bestaat, dus ook op de onze, deze keer een plaatje van een oude traditie die donderdag herleef de in Dijkerhoek ter gelegenheid van de bruiloft van Marian Haver slag (20) van erve Hutten uit Water hoek (Maneschijnsweg) en de even- oude Jan Aaltink uit de Look (Broensweg). Door de buren van de familie Haver slag werd de huwelijksvoltrekking aangegrepen om op aloude wijze een bruidskoe te verhandelen, het geschenk van de ouders van bruid Marian aan de ouders van de bruide gom Jan. De koe, die voorzien was Het daagt in Holten voor het oude renbeleid. Vier jaar geleden werd in de programma's van de vier politie ke partijen in de gemeenteraad met geen woord gerept over ouderen. Thans bevatten die programma's voor een groot deel een afzonderlij ke paragraaf over het ouderenbeleid voor de komende zittingsperiode. De afdeling Holten van de Algeme ne Nederlanse Bond voor Ouderen (ANBO) heeft in mei van het vorig jaar haar wensen en verlangens aan de politieke partijen kenbaar ge maakt, en de poÜtiek is daar op ingesprongen. De ene partij wat dui delijker dan de andere, maar men heeft in elk geval voldoende aange voeld, dat de bestaande leemte moest worden opgevuld. Van het gemeentebestuur is in deze Bar gezellig was het de laatste we ken in de Scholengemeenschap De Marke. Onder leiding van kooklera- res Herma Flierman zwoegden een tiental heren in de cursus Koken voor mannen, dat de spetters eraf vlogen. Tijdens de eindles kregen de heren alle waardering van de geno digden. De heren hadden een uitgebreid menu samengesteld om aan te tonen dat de lessen alle verwachtingen overtroffen. De motieven voor deelname zijn verschillend, zoals zelfstandig gaan wonnen, gezellig meehelpen in de keuken of om wat minder afhanke lijk te zijn. Het blijkt dat het geleerde door ie dereen thuis in de praktijk wordt gebracht en de achting voor leven en voeding alsmede het beroep huis vrouwbij velen sterk is gestegen. De cursus krijgt zeker een vervolg. De deelnemers waren: Bob v.d. Kaay, Ben Rutgers, Erik Nijkamp, Hendrik Noteboom. Charles Reisin- ger, Reint Meyer, Rinus de Winter, Rudolf Post, Willem Knot en Joop van Embden. tot nu toe weinig uitgegaan. Er is door de aandrang, die voornamelijk het ABO-bestuur heeft uitgeoefend, sedert kort een stuurgroep ingesteld, maar die verkeert nog in een ontwik kelingsstadium. De instelling van die stuurgroep is moeizaam tot stand gekomen. Er zal een onderzoek wor den ingesteld naar de wensen van de ouderen. Men heeft daarvoor subsi die bij de provincie aangevraagd. Jaarlijks worden door de gemeente duizenden guldens uitgetrokken voor sportvelden en zwembad, waar ouderen slecht sporadisch gebruik van maken. Dat is op zichzelf zeer prijzenswaardig en iets dat wij de jongere generatie van harte gunnen, maar het steekt wel schril af bij hetgeen tot nu toe voor ouderen wordt gedaan. Voor ouderen heeft, behalve voor sociale voorzieningen (bejaarden oord) en woningbouw (mondjes maat), nog nooit een bedrag van enige importantie op de gemeente begroting gestaan. De provincie Overijssel heeft het afgelopen jaar bijna drie miljoen gulden subsidie toegekend aan het flankerend oude renbeleid in het gewest. Holten is daar niet aan te pas gekomen. De politieke partijen hebben inmid dels begrepen, dat Holten 1660 in woners telt van 60 jaar en ouder (ruim 19 van de bevolking) en dat zijn even zovele kiezers. Wij hopen dat hun politieke voornemens, in de programma's verwoord, zoden aan de dijk zullen zetten, in het belang van de ouderen van Holten. W. Beijers, secretaris afdeling ANBO. Dinsdag 11 maart kwam de Holtense werkgroep voor Veldnamenonder zoek bijeen in zaal Vosman, waar een lezing werd gehouden door me vrouw Loes Maas van het P.J. Meer- tensinstituut te Amsterdam. Dit in stituut kent verschillende afdelin gen, waaronder een afdeling voor naamkunde die zich ondermeer be zig houdt met taalkundige achter gronden van aardrijksundige namen en als zodanig met veldnamen en het onderzoek hiertoe. Op duidelijke wijze werden de ach tergronden van het onderzoek toe gelicht, waarmee de Holtense werk groep sinds afgelopen najaar bezig is. Vooral kwam ter sprake wat de beste aanpak is en dat de verkregen gegevens (in de toekomst) voor ve lerlei verder onderzoek kunnen die nen. Juist de informatie die oudere plaatsgenoten kunnen geven is van belang. Ook archiefonderzoek kan een grote rol spelen, maar dit kan la ter, omdat deze gegevens immmers van een bruidskrans en een dek met alle noabers en nadat het bruidspaar aan de ene kans een protest tegen de was vertrokken naar het gemeente superheffing en aan de andere kant huis, met handjeklap door Marian's het opschrift „een cadeau van Mari- buurman Podt, „verkocht" aan Jan's an" werd, onder toeziend oog van buurman Tuitert. Op zaterdag 22 maart wordt er in J.s. De Schure een NS stroomavond gehouden, met veel leuke informatie over de spoorwegen en electriciteit in het algemeen. Er zal op deze avond speciaal bier verkrijgbaar zijn, het zogenaamde Belgische spoorwegenbier, dat ge brouwen is ter gelegenheid van het 150 jarig bestaan van de Belgische Spoorwegen. Het NSfeest begint om 20.00 uur, de entree is gratis. Op zondag 23 maart wordt de film Indiana Jones and the temple of doom van Steven Spieberg gedraaid Verkiezingen Even stilstaan bij de gemeenteraads verkiezing. Wij hebben nu gekozen voor onze gemeenteraad. Wij zijn blij dat we in alle vrijheid van meningsuiting onze stem mochten uitbrengen. Door middel van allerlei personen die de afgelopen weken in onze aandacht werden voorgehouden. Toch is er één die boven alle tijd en gelegen heid staat. Juist omdat ik leerling ben geweest vroeger van de school met de Bijbel, wilde ik graag voor alle bewoners van en aan ons dorp Holten wat woorden doorgeven. In al mijn be scheidenheid, want we bouwen allen aan de toekomst of we dat weten willen of niet, n.l. aan de toekomst die nog verborgen is, maar komt. Deze genade en liefdeboodschap is altijd ook doorgegeven van de kan sels der kerken hier ter plaatse. Ik ben en was gewend trouw twee keer op en mee te gaan met de gemeente naar zijn Bedehuis om vergeving van zonden en om een zegen te vra gen voor mijn persoonlijk dagelijks leven en voor ons aller leven geza- melijk. Vandaar dus deze woorden, die ons allen aangaan: „Wat geen oog heeft gezien, en wat geen oor ooit heeft gehoord. Wat God bereidt voor degene die Hem lief hebben, dat zal onuitsprekelijk heerlijk zijn". En deze Boodschap van liefde kan voor ons allemaal zijn in deze nu nog genadetijd. „Want alzo lief heeft God de wereld gehad, dat Hij zijn enig geboren zoon gegeven heeft. Opdat een ieder die in Hem geloofd niet verloren gaat, maar het eeuwige leven hebbe". In deze wetenschap en zekerheid voor ons dagelijks leven wens ik per soonlijk de gemeenteraad deze le vensvisie voor ons dagelijks welzijn in alles toe. Hem zij de lof, de dank en aanbidding. Ook eer te geven aan allen die ons daarin zijn voorgegaan, voor nu allen die aan de toekomst werken. „Bescherm o God, bewaar en bewaak de grond, waarop onze adem gaat. De plek waar onze wieg eens stond, waar ook ons graf eens staat. Wij smeken aan Uw Vaderhart met diep geroerde stem, bescherm ons dierbare Neerland en ook ons dorp Holten." Naam en adres bekend bij de redac tie. terdag is geweest, is het zware werk gedaan. Dan zal ook duidelijk zijn of de Beuseberg er weer in geslaagd is de grootste (en mooiste) boak'n van Holten te bouwen. En wanneer Boakmans in zijn overall boven op het topje is gezet, de voorbereidin gen voor de ontvangst van de burge meester en zijn gezin achter de rug zijn en het vuur ontstoken kan wor den, kunnen de Beuseberg-jongeren eindelijk genieten van hun weken- De jeugd uit de de Beuseberg, druk bezig met de opbouw van de Paas- boaken. lange gezwoeg. Volgens Herman Ulfman kan het dan heel Iaat wor den: „We blijven tot het vuur is uitgesmeuld. Lekker een eitje bak ken of wat nassi en een biertje erbij. Dat kan wel eens half zes 's morgens worden". iiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiRiiiiiiiiiiiiimiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiimiiiiiiiiiiiiiimiiiiiiiiiiiiiiiiiimiiiiiiiim al op schrift gesteld zijn en zo be waard zullen blijven. Meer recente benamingen van wei den, akkers, houtwallen paden, etc. zijn bovendien belangrijk genoeg om te noteren, omdat ze veel over het verleden kunnen verklaren. Eveneens is uit de veranderingen in het naamgebruik veel af te leiden. Het tijdrovende veldwerk is in Hol ten in volle gang en een deel is reeds administratief verwerkt. Gebleken is dat nog niet iedereen zich duidelijk kan voorstellen wat er met veldnamen wordt bedoeld. Als voorbeeld kan dienen dat wanneer iemand 's ochtends naar het land gaat, er niet gezegd zal worden dat hij zal werken op het perceel met de kadastrale aanduiding sectie E, nu mero 112, maar iets zal noemen als „hooien op 't Ganzenbroek" of „aardappels poten op de Natak- kers". Juist deze namen zijn van belang en wil men bij boerderijbe- zoek vastleggen. Evenals in voorgaande jaren zullen ook dit voorjaar weer aantrekkelijke geldprijzen be schikbaar worden gesteld voor de grootste Paasboake rond Holten. De bouwers die met de aanvoer van het brandbaar ma teriaal al een paar weken in touw zijn moeten bedenken dat onder het „grootste" wordt ver staan het aantal kubieke me ters. Er is ook nu weer een extra prijs beschikbaar voor de mooi ste boaken. De afspraak die enkele jaren geleden met de bouwers is ge maakt dat bij het opbouwen geen gebruik mag worden ge maakt van mechanische midde len zoals hijskranen e.d. geldt ook nu weer. Wanneer men wil meedingen naar een van de prij zen kan men zich opgeven bij de heer J. Wiggers, Kolweg 14, tel. 6 13 56. De keuring zal plaats hebben op zaterdag 29 maart tussen plm. 17.00 en 18.00 uur. in de Schure. Na Raiders of the lost ark kan men nu opnieuw kennismaken mde de romantische, helfhaftige ene on- weerstanbare archeoloog dr. India na Jones. De film is een geheel opzichzelf staand verhaal dat dr. Jones via Shanghai, het Himalayagebergte naar een Indiaans dorpje brengt waar hij meehelpt een heilige steen terug te vinden. De vakkennis van regiseur Spielberg staat weer garant voor veel actie en bizarre gebeurte nissen. DOOR BURGEMEESTER EN WETHOUDERS VERLEENDE VERGUNNINGEN, ONTHEFFINGEN E.D. 1. VERLEENDE BOUWVERGUNNINGEN: - aan de fam.Schuppert voor de verbouw van de woning Haarstraat 4; - aan de heer J. Scholten voor de bouw van een volière bij de wo ning Verzetstraat 67; - aan de heer H.W. Meesterberends voor de verbouw van de wo ning-boerderij Deventerweg 65; - aan de heer J.F. Klooster voor het vergroten van de woning Houtweg 30; - aan de heer A. Getkate voor de bouw van een garage-carport bij de woning Haarstraat 10; - aan de heer E.M. van Schooten voor het verplaatsen van een dakraam in het pand Oude Deventerweg 45; - aan de heer A.J. Kevelam voor de verbouw van de woning Spar- renweg 12; 2. aan mevr. H. van Lies-ten Veen vergunning verleend voor het kap pen van 3 bomen bij de woning Schoolstraat 20; 3. aan Cycle Club '75 te Nijverdal een verklaring van geen bezwaar af gegeven t.b.v. een tijdrit over de Holterberg; 4. aan de heer E.D. Ballast vergunning verleend voor het kappen van een berk bij de woning Holterenkstraat 18. Voor het inwinnen van informatie over de zaak zelf dan wel over eventuele mogelijkheden tot het indienen van een bezwaar- of beroepschrift kan men zich wenden tot de afdeling algemene zaken ter gemeentesecretarie. HUISVUILOPHAALDIENST In verband met de komende feestdagen zal de regeling van het opha len van het huisvuil als volgt worden gewijzigd. Het huisvuil van de vrijdagroute op 28 maart (Goede Vrijdag) wordt opgehaald op donderdag 27 maart, terwijl het huisvuil van de maandagroute op 31 maart (2e Paasdag) wordt opgehaald op dinsdag 1 april. De container aan de Waagweg (gemeentewerf) is gesloten op Goede Vrijdag 28 maart en op 2e Paasdag 31 maart. organiseerd. Deze actie zal starten op vrijdagavond 21 maart. Aangezien de afdeling Ballet van de s.v. Bato zo groot is geworden dat er niet meer gedanst kan worden in het gymnastieklokaal aan de Dorps straat, moest er naar een andere lokaliteit worden gezocht. Deze is inmiddels gevonden en wel het gymnastieklokaal aan de Vrij heidslaan. Het probleem is echter dat in dit gymlokaal geen spiegel wand aanwezig is. Deze zal door s.v. Bato zelf aangeschaft en bekostigd moeten worden. De spiegelwand moet tevens verrijdbaar zijn, want een gewoon gymnastieklokaal, waarin ook de schooljeugd les krijgt, leent zich nu eenmaal niet voor vas te spiegelwanden. Dit brengt nog eens extra kosten met zich mee. Met betrekking tot de extra kosten die gemaakt moeten worden voor de afdeling ballet, en om de contibutie op hetzelfde peil te kunnen houden, is door het bestuur van s.v. Bato be sloten een Kaaps viooltjes-actie ge- De Plattelands Jongeren Gemeen schap Overijssel houdt op maandag avond 24 maart haar jaarlijkse alge mene ledenvergadering in de Leeren Lampe te Raalte. De jaarvergadering is bestemd voor^ iedereen die actief is binnen de P.J.G.O. of die dat wil worden. Ook alle anderen die de P.J.G.O. een warm hart toedragen zijn op deze vergadering welkom. De vergadering kent een gevarieer de agenda. Het aspirantledenwerk zal een gedeelte uit een play-back- show presenteren. De winnaars van het plakboekwedstrijd worden be kend gemaakt en een de acitviteit van het jaar wordt gekozen.

Holtens Nieuwsblad | 1986 | | pagina 5