©simm O M. 'M OPEIM HUIS GEPROLONGEERD VIDEO GRAMM0 MEUERINK Kom kennis maken met het voorjaar in samenwerking met Schoenmode Steunenberg en schoonheidssalon „Hennie" houden wij open huis met DOORLOPENDE MODEPRESENTATIE DONDERDAG 27 MAART van 14.00 tot 18.00 uur en van 19.00 tot 21.00 uur. Uiteraard zorgen wij weer voor een drankje, een hapje en een paaspresentje. DE ZAAK WAAR U ZICH THUIS VOELT EN... BETER SLAAGT Oranjestraat 34a,Holten,tel.05483-63501 vergroting van negatief 30x40 cm 9.95 incl. wissellijst 17.95 AUDIO VIDEOCASSETTES FUJI DR 11.75 1199 Dorpsstraat 39 Holten. Schildersbedrijf Gemeente DONDERDAG 20 MAART 1986 HOLTENS NIEUWSBLAD In ruim 3000 gezinnen voor slechts f 5,15 1-10 woorden) f8.80 (11-20 woorden) Prijzen zijn excl. 5% BTW (max. 20 woorden). Adv. onder nummer brieven bureau blad f 3,90 extra. Adm. kosten bij niet-con- tante betaling f1,58. In cassokosten indien beta ling niet binnen 8 dagen na factuurdatum is ge schied f 2,50. Bewijsexemplaar op aan vraag per post f 2,20. Op gave advertenties 053-84 28 88. I TE KOOP Bouwpakketten aanhangwagen v.a.f 995,- 700 kg, bagagewagens kompleet met deksel f 995,- Inruil: 2 Westfalia tandemassers, onderdelen, assen, reservewielen, spatborden, verlichtingsmaterialen. Haverslag-Westerhaar. 05498-5 93 81. Doe het zeiver opgelet. Voor al uw installatiemateriaal naar: Klein Velderman b.v., Kolweg 86, tel. 613 32, vraag naar pakketkorting. H.H. Veehouders bestel nu reeds uw Horizont schrikdraadapparaten. Inruil mogelijk, met 3 jaar garantie. Haverslag- Westerhaar, tel. 05498- 5 93 81. DIVERSEN Alleenstaande wordt lid participant van de stichting- Societeit. Happy Day's zes dagen per week volop recreatie-Zwemmen- Dansen-Tennissen Jogging- dineren, enz in exclusief romantisch landgoed van de stichting vrijblijvend inl. H.D. postbus 1864 3000 BW Rotterdam. Verkoop uw spullen op de Weerselose Markt. Zaterdags 8.00-13.30 uur. Inl.: Bornsestraat 14. Tel.05416-12 85 Evangelisch huwelijksburo voor Herv/Geref/Evangelische christenen, 15 consulenten o.a. in uw regio, Inl.: St. E.H.B., Antwoordnr. 1100, 1520 VP Krommenie, tel. 075-28 75 68. Snijmais, bierbostel, voeraardappelen, silage savor. Soepenberg Fourages b.v., W.Vruggink, tel. 05725-285, Met gaas en paal voor u paraat. Deze week bij afname vanvolle rollen Bekaertsgaas minimaal 25 procent korting. Arfman b.v. Keizersweg 72 Holten. Tel. 05483-6 29 48. Extra Weerselose Markten (8.00-16.00 uur) met bijzondere attrakties op: 2e Paasdag, Koninginnedag, Hemelvaartsdag en 2e Pinksterdag. Bornsestraat 14. 05416-12 85, Houtworm- en boktorbestrijding in gebouwen d.m.v. vloeistof of blauwzuurgas met garantie. Gaskamer voor meubilair. OVON Den Ham. Tel. 05498-4 31 22. Te huur: garage, Bergmanstr. 38. Beschikbaar een grote groentetuin, te gebruiken in overleg. Tel. 6 12 44 Ruiten en strepen in Jeans: ae nieuwe trena. Zorg datje erbij bent en Je bent de bink! NL Z Kontaktlenzen Vloeistoffen Srükii Oogmeting AGFA DIACHRONIE 36 opn. diafilm Wij verkopen elpee's singles 12" singles muziek- cassettes VIDEO RECORDERS Panasonic JVC Een voordelig geprijsde ferro cassette, per drie verpakt in cellofaan en verkrijgbaar in C60 en C90. Fuji audiotape- duidelijk op voorsprong. Dat Is bewezen in diverse tests. VHS E 180 20.90 3 stuks 9.90 Beta L 750 20.90 Akai-Sanuna Oranjestraat 16 - Holten Telefoon 05483-6 17 90 3. Waarom dan wel een voorstel tot verkoop van het bedrijf? Het antwoord op deze vraag is moeilijk kort te geven. De belangrijkste argumenten zijn de volgende: a. schaalvergroting al jaren wordt gediscussieerd over de noodzaak tot schaalvergroting in de energiesector. Distributiebedrijven zouden minimaal 75.000 a 50.000 aansluitingen moeten hebben voor gas en elektra. (Holten heeft 3.500 aansluitingen). Deze schaal zou een efficiëntere en dus goedkopere energielevering mogelijk maken. Het laatste jaar, wordt er niet alleen gepraat, maar ook gewerkt aan een schaalvergroting, voorlopig op basis van vrijwilligheid en als dat niet lukt, grijpt de Minister van Economischê Zaken in. Dit beleid wordt bijna .kamerbreed" gesteund door de drie grote frakties in de 2e Kamer. De conclusaie is, dat Holten als zelfstandig bedrijf veel te klein is en zal moeten opgaan in een grotere eenheid. b. Winstneming Vrij algemeen maken energiebedrijven winst. Een deel daarvan is, zoals gezegd, nodig voor nieuwe investeringen, het andere gedeelte wordt „overwinst"; „overmatige winst" genoemd. In Holten is daar duidelijk sprake van (alhoewel hier net zoveel betaald wordt als elders). De drie grote frakties in de 2e Kamer zijn het erover eens dat overwinsten eigenlijk niet meer zouden mogen. De conclusie is dus dat de mogelijkheid om die overwinst in Holten te houden erg klein wordt, zo niet onmogelijk wordt. Als deze twee redenen naast elkaar gezet worden dan is de conclusie: het GEB Holten zal verdwijnen als zelfstandig bedrijf en ook de mogelijkheid om de overwinst in Holten te houden wordt erg klein. Het college van B&W heeft dan ook onderzocht welke mogelijkheden er zijn om het GEB over te dragen aan een derde onder een aantal voorwaarden. 4. Aan welke voorwaarden voldoet de overname door IJ.C.7 De belangrijkste voorwaarden waaraan de overname voldoet, hebben betrekking op: a. personeel; b. verbruikersbelangen; c. financiën - overname som. Een groot aantal vragen over deze onderwerpen is voorgelegd aan drie energiebedrijven die mogelijk belangstelling hadden in een overname nl. de N.V. IJsselcentrale, de N.V. Gazo en de N.V. Salandgas. Op grond van de beantwoording van de vragen en enige nadere gesprekken is gekozen voor de N.V. IJsselcentrale. ad. a. Belangrijkste uitgangspunt is steeds het personele belang geweest. Zonder daar meer in detail op in te gaan, kan gezegd worden dat bijna alle personeelsleden de overgang naar de IJsselcentrale onder bepaald ad. c. Een van de overwegingen om tot verkoop te besluiten was de onzekerheid over het blijven ontvangen van de winst uit het GEB. Globaal berekend houdt de gemeente aan deze transaktie netto 6 miljoen over. Omdat wij nu al jaarlijks f 200.000.- uit de winst van het GEB nodig hebben om de begroting sluitend te maken, zal het duidelijk zijn dat dit bedrag van f 6 miljoen zelf niet uitgegeven kan worden, maar de rente die het opbrengt wel, jaarlijks is dat een bedrag van f450.000.-. Op deze wijze is de gemeente tot in lengte van jaren verzekerd van inkomsten van f450.000.- zonder dat wijziging van het rijksbeleid daar invloed op uit kan oefenen. 5. Waarom nu een dergelijk voorstel? De vraag kan gesteld worden: is het niet beter om af te wachten wat er precies gaat gebeuren? Deze vraag is intern ook gesteld, maar als alle argumenten op een rijtje gezet worden en er van enkele met politiek getinte inschattingen uitgegaan wordt, dan moet deze vraag met „nee" beantwoord worden. Zonder volledig te willen zijn, kunnen de volgende argumenten genoemd worden: 1. nu was het mogelijk goede voorwaarden voor het personeel te bedingen omdat het gemeentebestuur kon kiezen tussen een aantal geïnteresseerde grote bedrijven; 2. er nu duidelijkheid komt voor het personeel. 3. nu ontvangt de gemeente geld voor de overname terwijl de inbreng „straks" in een groter verband zeer waarschijnlijk recht geeft op (onverhandelbare) aandelen. 6. Ten slotte Het verkopen van een gemeentelijk bedrijf is een ingrijpende zaak, die goed voorbereidt moestworden. In overleg metalleraadsfrakties heeft deze voorberei ding de afgelopen maanden plaatsgevonden. Nu het personeel instemt met de geboden mogelijkheden, de verbruikers geen nadeel ondervinden en het gemeen tebestuur de extra inkomsten uit de winst van het GEB veilig heeft gesteld voor de Holtense bevolking, is de tijd daar, om u te informeren via deze publikatie. Burgemeester en wethouders van Holten, de secretaris, J. P. Stegeman, de burgemeester, W. L. F. C. van Rappard. Hoewel over dit onderwerp in het algemeen regelmatig in de kranten iets te lezen valt, is een nadere toelichting, toegespitst op de Holtense situatie, niet overbodig. 1. Hoe is de energielevering nu geregeld? Binnen de gemeentelijke huishouding is een bedrijf opgenomen, het GEB, dat belast is met de in- en verkoop van gas en elektra aan de Holtenaren. Voor dit bedrijf gelden de normale bedrijfseconomische regels d.w.z. dat er o.a. naar gestreefd wordt om een redelijke winst te maken. Bij het GEB werken 11 technici, terwijl met de administratieve verwerking 5 personeelsleden belast zijn. 2. Welk voordeel heeft het om een eigen energiebedrijf te hebben? Om deze vraag te beantwoorden is het goed om enkele onderdelen naast elkaar te zetten. Globaal gezegd is de volgende splitsing aan te brengen: a. ontwikkelen van nieuw beleid; b. beherende aktiviteiten; c. tariefstelling; d. economisch verantwoorde exploitatie. ad. a. Eén van de belangrijkste redenen of voordelen van het hebben van een eigen energiebedrijf is de mogelijkheid om zelf te bepalen hoe en wanneer bepaalde gebieden worden aangesloten op het gas- en elektriciteitsnet. Zo kon de gemeenteraad in 1975 besluiten om het gehele buitengebied van aardgas te voorzien. Zo kon ook de raad nog recent besluiten om het nu nog gedeeltelijk bovengrondse elektriciteitsnet ondergronds te verkabelen en daarmee de kans op storingen sterk te verkleinen. Ook is indertijd besloten met een soort „ringleidingsysteem" te gaan werken voor de elektriciteitsvoorziening, d.w.z. dat in geval van een kabelbreuk altijd maar een beperkt aantal aangeslotenen daarvan hinder ondervindt omdat de stroom dan via de andere kant wordt geleverd. Tegen deze achtergrond moet de vraag met „niet zoveel voordeel meer" beantwoord worden. Immers, alle percelen in het dorp en het buitengebied zijn aangesloten (of kunnen dat snel worden) op het gas- en elektranet. Dat voorzieningenniveau is tot stand gebracht en moet in stand worden gehouden; ad. b. Zoals onder ad. a is gesteld: het gas- en elektranet moet in stand worden gehouden, d.w.z. storingen moeten verholpen worden, tijdig moeten oude onderdelen vernieuwd worden etc. etc. Voor dit onderdeel van de taak is het in feite niet van wezenlijk belang om een „eigen" bedrijf te hebben. Dit soort werkzaamheden moet toch altijd gebeuren; ad. c. Hoewel de gemeenteraad de gas- en elektratarieven vaststelt is dat eigenlijk niet veel meer dan een formeel gebeuren, omdat de energieprijzen in feite vastgesteld worden door de Minister van Economische Zaken. Van enige echte gemeentelijke invloed is nauwelijks sprake, d.w.z. dat de tarieven van gas en elektra voor de gebruikers niet zullen veranderen. Op maandag 24 maart zal de raad een voorstel behandelen om het Gemeentelijk Energiebedrijf over te dragen aan de N. V. Electriciteitsmij. IJsselcentrale te Zwolle. i ad. d. een economisch verantwoorde exploitatie van het bedrijf betekent eigenlijk niet meer dan het laten draaien van het energiebedrijf en er winst aan over te houden. Winst die o.a. nodig is om tegenvallers mee te betalen, maar ook om gelden te reserveren voor grote investeringen. Als voorbeeld geldt het ondergronds verkabelen van het bovengrondse elektriciteitsnet waarvoor „gespaard" is uit de'winst. Dank zij een efficiënte leiding en enthousiaste inzet van het personeel, blijft er daarnaast steeds geld over, In totaal gaat het jaarlijks om zo'n f350.000.- f400.000.- Tegen deze achtergrond bezien is het uitermate onverstandig om zo'n winstgevendd bedrijf over te dragen. gunstige condities aanvaarden. Voor een enkeling zijn andere regelingen getroffen waarmee betrokkenen in kunnen stemmen. Het georganiseerd overleg (d.w.z. het overleg tussen personeel, vakbonden en gemeentebestuur) heeft unaniem verklaard met de overgang naar IJ.C. in te kunnen stemmen, ad. b. Voor de inwoners van Holten zijn de afspraken met de IJ.C. van groot belang als het gaat om de verbruikersbelangen. In feite verandert er voor u heel weinig. De IJsselcentrale garandeert voor minimaal 7 jaar een verbruikerskantoor in Holten zoals wij dat nu ook kennen: u blijft één nota krijgen voor gas en elektra; het huren van geisers en boilers blijft mogelijk. Het Holtense personeel blijft in Holten werken: u krijgt niet met allemaal nieuwe gezichten te maken. De hoogte van de tarieven zal niet anders worden ten gevolge van de overgang naar IJ.C. en ten slotte zullen voorlopig de gemeentelijke heffingen zoals riool/reinigingsrecht etc. met de energierekening op één nota vermeld worden. Nu is het al zo, dat in Holten voor elektra hetzelfde kilowatt uurtarief geldt als voor „IJ.C-gemeenten", terwijl de gasprijs door de Minister wordt bepaald. Voor de tariefstelling is het dus in feite niet belangrijk om een eigen bedrijf te hebben.

Holtens Nieuwsblad | 1986 | | pagina 4