Marke Holten STUKKER Museum De Waag krijgt face-lift STUKKER Lrt^J4 makmkmféio/q TE KOOP 05480-1 52 90 TE HUUR TE KOOP GEVRAAGD Mad Max in Jeugddienst de Schure Vrouw en Gezondheid Adoptiekind burgerlijke stand Marke Holten ONDERWIJS ttOLlfcNb NIEUWSBLAD RUSSEN, Past. Petersstraat 81 Aan de rand van Rijssen gelegen semi-bungalow met blijvend vrij uitzicht over landerijen. Perceelsopp. 442 m2. De woning is onder architectuur gebouwd en voor zien van onderhoudsarme materialen. Ind.: ruime hal met Noorse leien en garderobenis, toi let, ruime L-vormige woonkamer met open haard, eet- keuken met Poggenpohl inbouwkeuken (o.a. oven, kookplaat, koel-/vrieskast), bijkeuken met plavuizen en ruime aangebouwde garage/berging. Verd.: ruime overloop, 4 slaapkamers, waarvan 3 met balkon, luxe badkamer met ligbad, 2e toilet en 2 wastafels. Ruime bergruimte boven garage te bereiken via slaapkamer. Gedeeltelijk bevloerde zolder. Tuin met zonneterras voorzien van plavuizen, op het zuiden. Aanvaarding en prijs n.o.t.k. RUSSEN, Lindenlaan 32 Zeer goed onderhouden tussenwoning met berging en c.v. Ind.: hal, toilet, woonlc^£fr.et zitkuil, parket en open haard, ruime openl^^A. Verd.: overloop, 3 slaapka mers, badkame^f&gbad 2e toilet en aparte douche. Vaste trap tMVe verdieping met overloop en 4e slaapkamer. Vraagprijs f 115.000.- k.k. RUSSEN, Holtentorensweg 36 Woonhuis, type twee onder één kap met garage, berging en c.v. Ind. hal, toilet, kelder, keuken, woonka mer, achterentree, badkamer met ligbad en toilet. Verd.: overloop, douche en 3 slaapkamers waarvan één met balkon. Vaste trap naar 2e verdieping met slaapkamer. Perceelsopp. 307 m2. Prijs n.o.t.k. RUSSEN, Tarwestraat 3 Een goed onderhouden middenstandswoning met berging en centrale verwarming. Bouwjaar 1972. Ind.: hal met plavuizen, kelderkast, toilet, keuken met pla vuizen en ruime woonkamer. Verd.: overloop, ruime douche met 2e toilet, 3 slaapkamers. Vaste trap naar 2e verdieping met mogelijkheid voor 4e slaapkamer. De vraagprijs voor deze woning bedraagt slechts f 92.000.- k.k. RUSSEN Van Broekhuizenstraat 25 Zeer goed onderhouden woonhuis, type twee-onder één-kap met carport en 315 m2 grond. Bouwjaar 1973. Indeling: hal, toilet, kelder, eetkeuken, ruime berging, woonkamer met open haard. Verdieping: overloopt slaapkamers met vaste kasten, badkamer met 2e toilet. Balkon aan de gehele voor- en achterzijde van de wo ning. De woning is voorzien van c.v. en gedeeltelijk thermo pane beglazing. Vraagprijs f 142.000.- k.k. RUSSEN, Enterstraat 39 Halfvrijstaand woonhuis. Indeling: hal, bijkeuken. b^jTjOoilet, kelder, keuken en woonkamer. Verd>,"*M3-'ver'00P' 3 slaapkamers en douche. Aanv>ö^in overleg. V" Vraagprijs f 69.000.- k.k. RUSSEN, Zuiderstraat 122 Aan de rand van Rijssen in de nabijheid van bossen ge legen woonhuis type twee onder één kap met dubbele garage. Indeling: hal, woonkamer met plavuizen, toilet, ge deeltelijk open keuken met vaatwasser, koelkast en oven. Verdieping: overloop, 3 slaapkamers, ruime badkamer met ligbad en 2e toilet. Vaste trap naar 2e verdieping met slaapkamer en ber ging. Bouwjaar 1972. Perceelsoppervlakte 375 m2. Ruime tuin op zuiden. Thermopane-beglazing beneden. Prijs n.o.t.k. RUSSEN, Oosterhofweg 39a Halfvrijstaande woning met c.v. en 249 m2 grond. Mo gelijkheid voor garage. Ind.: hal, toilet, keuken, kelder, berging, kamer en sui te. Verd.: overloop, douche, 4 slaapkamers. Vlizotrap naar zolder met onderschoten kap. Prijs n.o.t.k. RIJSSEN, T. Lodderstraat 33 Goed onderhouden twee-onder-één-kap woning met ruime garage (afm. 3x10 m) en berging. Bouwjaar 1972. Indeling: hal, toilet, kelderkast, woonkamer met open haard en gedeeltelijk open keuken. Verdieping: over loop, 3 slaapkamers waarvan één met balkon, 2e toilet en badkamer met ligbad. Vaste trap naar2e verdieping met slaapkamer en bergzolder. Centrale verwarming. Dak geïsoleerd. Gunstige ligging tegenover plantsoen. Achtertuin op zuiden. Perceelsoppervlakte 316 m2. Aanvaarding in overleg. Prijs n.o.t.k. RUSSEN, „Smittenbelt" Nieuwbouw: 4senior-woningen met garage. Ind.: hal, toilet, badkamer, slaapkamer, keuken, L-vormige woonkamer. Verd.: overloop, 2 slaapkamers. Koopsommen f 139.985.- vrij op naam. RUSSEN Wierdensestraat/Weverstraat Nieuwbouw: twee onder één kap woningen met garage. Ind.: hal, toilet, L-vormige woonkamer, keu ken. Verd.overloop, 3 slaapkamers, badkamer. Vaste trap naar 2e verdieping met open bergzolder. Premie- C subsidie f 6.500.- belastingvrij. Koopsom f 133.930.- vrij op naam. RUSSEN, Kattenhaarsweg 78 Onder architectuur gebouwde semi-bungalow met ruime garage voor 2 auto's. Ind.: hal, met vide, woonkamer ca 50 m2 met plavuizen, open haard en schuifpui, gedeeltelijkopen keuken met eiken inbouw keuken (Poggenpohl met o.a. oven, vaatvasser, koel kast en kookplaat), studeerkamer en toilet. Verd.: overloop, 3 slaapkamers waarvan één met een ruim balkon, luxe badkamer met ligbad, 2e toilet, aparte douche en wastafel. De woning is geheel onderkelderd met o.a. kantoor, speelkamer, grote hobbyruimte en wijnkelder. Zeer gunstig gesitueerde achtertuin op zuidwesten met zonneterras, vijverpartij en buiten open haard. Bouwjaar 1978. Optimale isolatievoorzie ningen. Centrale verwarming. Perceelsopp. 520 m2. Prijs n.o.t.k. RUSSEN, Hagslagen 180 Goed onderhouden tussenwoning met berging en c.v. Bouwjaar 1977. Ind.: hal, toilet, keuken en woonkamer met parket vloer. Verd.: overloop, badkamer en 3 slaapkamers. Vraagprijs f 88.000.- k.k. RUSSEN, De Ronde Maat 55 Rustig gelegen hoekwoning met garage en centrale verwarming. Bouwjaar 1978. Ind.: hal met plavuizen, toilet, »^nkamer met plavui zen, kelderkast en gedeelvA^-»pen keuken. Verd.: overloop, 3 slaapkamj^Warvan één met balkon, badkamer met ligbi-Jfc^ste trap naar 2e verdieping met 4e slaapkanvoViergruimte. De subsidie op deze woning is ove>4^9baar aan koper. Totale subsidie f 5.100.- waarvan 1e jaar f 2.000.- Vraagprijs f 109.000.- k.k. RIJSSEN, Hagslagen 163 Zeer goed onderhouden luxe semi-bungalow met garage (7x3.50 m) en 700 m2 grond. Ind.: hal met luxe open trap naar verdieping, toilet, hobby- c.q. slaapkamer met plavuizen en schoonmet- selwerk, woonkamer (9x4.75 m) met open haard, keuken (4x2.50) met Rational massief eiken inbouw keuken. Verd.: ruime overloop, 3 ruime slaapkamers waarvan één met groot balkon, luxe badkamer met ligbad, aparte douche, toilet en wastafels. De woning is geheel geïsoleerd en voorzien van c.v. Prachtig aan gelegde tuin met zonneterras op zuidzijde. Prijs en aanvaarding in overieg. HOLTEN, Winkelbergweg 3 Zeer goed onderhouden stenen recreatiebungalow met schuur en 1000 m2 grond. Ind.: hal, woonkamer, keuken, 3 slaapkamers, douche en toilet. Verwarming d.m.v. gaskachels. Gedeeltelijk thermopane begla zing. Overname inboedel is mogelijk. Spoedig te aanvaarden. Vraagprijs f 79.000.- k.k. ENTER, Julianastraat 3 Nabij het centrum gelegen, goed onderhouden woon huis, geschikt voor dubbele bewoning. Indeling: A. hal, woonkamer, slaapkamer, entree, toilet, keuken (met eiken inbouwkeuken). Verd.: over loop, slaapkamer, badkamer met ligbad, aparte dou che en toilet. Ind.: B. entree, woonkamer, keuken, ber ging, toilet en kelder. Verd.: overloop, 3 slaapkamers en douche. Geheel bevloerde zolder. Gescheiden c.v.-installatie. Gedeeltelijk thermopane beglazing. Perceelsoppervlakte 971 m2. Besloten tuin met veel privacy. Aanvaarding in overieg. Prijs n.o.t.k. ENTER, Horstinksteeg 24 Goed onderhouden woonhuis, type twee-onder-één- kap, met garage en centrale verwarming. Bouwjaar 1973. Ind.: ruime hal met plavuizen, bergkast en garderobe nis, toilet, L-vormige woonkamer met schouw en gedeeltelijk schoonmetselwerk, ruime eetkeuken met plavuizen en luxe inbouwkeuken. Verd.: overloop, 3' slaapkamers en luxe badkamer met ligbad, 2e toilet en aparte douche. Vaste trap naar 2e verdieping met 4e slaapkamer en bergruimte. Perceelsopp. 268 m2. Be nedenverdieping thermopane beglazing. Prijs n.o.t.k. ENTER, Voormors 95 Goed onderhouden, gunstig gelegen middenstands woning met berging en centrale verwarming. Bouw jaar 1980. Indeling: hal, keuken, L-vormige woonkamer (gedeel telijk schoonmetselwerk), portaal en toilet. 1e verdie ping: overloop, 3 slaapkamers, ruime badkamer met 2e toilet en mogelijkheid voor ligbad. Vaste trap naar 2e verdieping met ruime bergzolder (geschikt voor 4e slaapkamer). De woning is voorzien van dak- en spouwmuurisolatie en thermopane beglazing bene den. Perceelsoppervlakte ca. 150 m2. De subsidie op deze woning is overdraagbaar aan koper. Totale subsidie (uitte keren in 6 jaar)f 10.600.-waarvan na het eerste jaar van bewoning f 3.000.- wordt uitgekeerd. Spoedig te aanvaarden Vraagprijs f 98.000,- k.k. RIJSSEN, Krans 34 Luxe appartement in het centrum. Ind.: hal, toilet, L-vormige woonkamer met open keuken 30 m2), berging. Verd.: overloop, berging, douche met 2e toilet en 2 slaapkamers. Aparte berging (9 m2) op de begane grond. In verband met de aanhoudende vraag naar koopwo ningen en dientengevolge het toenemende aantal verkooptransacties vragen wij te koop: woningen in diverse prijsklassen. Zoalsvanouds berekenen wij uvooronze bemiddeling uitsluitend de gebruikelijke courtage (meestal 1.85% van de verkoopprijs van de woning). U betaalt dus geen advertentiekosten. Enterstraat 30 - 7461 CJ Rijssen. Telefoon 05480-1 52 90. H. Stukker, makelaar/taxateur onroerende goederen Van 17 februari tot 28 november 1986 zal het stadshistorische mu seum De Waag in Deventer voor het publiek gesloten zijn. In het gebouw wordt in deze periode een ingrijpen de verbouwing uitgevoerd, die het mogelijk moet maken de vaste op stelling het het museum te vernieu wen en uit te breiden. De huidige opstelling bleek niet meer te voldoen aan de eisen die aan een lokaal-historische museum ge steld moeten worden, terwijl het organiseren van tijdelijke tentoon stellingen met de huidige indeling van het gebouw zeer moeilijk was. Na de renovatie zal het museum De Waag kunnen beschikken over een vrij grote expositieruimte, waar tot voor kort de Sallandse keuken was ingericht. Hier zullen de tijdelijke exposities worden georganiseeerd. In de kelder worden voorzieningen getroffen, waardoor deze als exposi tieruimte gebruikt kan worden. Hier wordt de bouwkundige geschiedenis van Deventer van de vroege Middel eeuwen tot heden aan de hand van bouwfragmenten, maquettes en fo to's zichtbaar worden gemaakt. Museum De Waag in Deventer. Op de eerste verdieping van het gebouw verdwijnen de gang en een gedeelte van e wanden, zodat een grote ruimte ontstaat waarin aan dacht geschonken wordt aan de eco nomische geschiedenis van Deven ter. De tweede verdieping wordt bestemd voor andere belangrijke onderwerpen uit de geschiedenis van de stad. Een ruime plaats wordt ingeruimd voor de geschiedenis van Deventer in de Tweede Wereldoor log. Tegelijkertijd zal met de verbou wing ook de entree worden aange past. De donkere, kille ruimte onder het bordes krijgt een glazen voorpui en wordt verlicht. Het aanbellen en wachten tot de grendels van de deur worden geschoven, zal tot het verle den behoren. Gedurende de verbouwing zal in de Stads- of Athenaembibliotheek een beperkte historische opstelling te zien zijn, vooral gericht op de mu- seumlessen over de stadsgeschiede nis. De toegang gedurende deze pe riode is gratis. Het Speelgoed- en Blikmuseum staat buiten de herin richting. Komende zondag draait in J.s. de Schure de film Mad Max in de don- derkooi. Deze film handelt in een tijd na een atoomoorlog als er een nieuwe samenleving is ontstaan in een troosteloze woestijn. Als nieuweling Max in de stad Bar- tertown zoekt naar zijn gestolen ka meel en andere bezittingen, kan hij die terug krijgen door in de plaatse lijke arena, de donderkooi, een ge vecht aan te gaan met een tegenstan der van de heersers van Bartertown. Maar als hem dit lukt kijgt hij toch zijn bezittingen niet terug. Hij komt daarna naar de verloren wereld waar kinderen op hem wachten. De film was een van de grootste bioscoopsuccessen 1985, mede dankzij de als actrice optredende popster Tina Turner. De film begint om 14.30 uur. De en tree bedraagt voor bezoekers tot en met 15 jaar f. 3,50; overige bezoe kers betalen f. 4,50. Samen sterk, is het thema van de jeugddienst, die gehouden zal wor den op zondag 23 februari a.s. in de Ned. Herv. kerk. In deze dienst zal de geloofsbelijdenis centraal staan. De interkerkelijke zang-en gospel groep Freedom uit Raalte verleent haar muzikale medewerking. Voor ganger is ds. R. Visser, Aanvang van de dienst is 19.00 uur. Na de dienst is er voor iedereen gelegenheid tot koffie drinken in gebouw Irene. De afdeling Dijkerhoek van de Ned. bond van Plattelandsvrouwen hield op donderdag 13 februari een dis cussie-avond over Vrouw en ge zondheid. Na een inleiding door de discussiesleidster werd in groepjes gepraat over een aantal vragen zo als: gaan vrouwen vaker naar een arts als man, en weet je wat voor medicijnen je slikt, en wat zijn de bij werkingen? Een leuk rollenspel vertolkt door Jt O 1 twee dames> gaf een gesprek in de S* Q6 OCfllire wachtkamer van de dokter weer, waaruit blijkt datje goed voorbereid naar de dokter moet gaan. De vice-presidente mevrouw D. Klein Lankhorst deelde mee dat ge ïnteresseerden zich kunnen opgeven voor de computercursus en de cursus kruiden kweken. Na vijf jaar het kind Jamarang te hebben geadopteerd, hebben de vrijwilligers van J.s. de Schure beslo ten een nieuw kind te adopteren omdat Jamarang nu volwassen is. Het nieuwe adoptiekind is een jon gen van elf jaar, genaamd Yesudas Acharya. Hij woont in de plaats Bombay in India. Hoe hij daar leeft, zal komende zaterdag getoond wor den aan de hand van dia's. Ook zal het een en ander te zien zijn van het werk van de bemiddelende organi satie Wereld Kinderen die in India en Thailand een aantal projecten heeft. Geboren: Jasper zv R. Lahuis en J. Blankestijn. Gehuwd: A. Kloosterboer, oud 24 jaar, Diepenveen en H. Vos, oud 21 jaar, Holten. Overleden: E. Agterkamp, oud 93 jaar. In onze huidige grondwet wordt bepaald, dat ook het onderwijs een voorwerp is van de aanhoudende zorg der regering. Het valt moeilijk te zeggen wat wij onder het begrip „onderwijs" hebben te verstaan. De wetgever is er blijkbaar steeds van uit gegaan, dat men, het woord „on derwijs" bezigen, eigenlijk spreekt over de school. Het onderwijs krijgt in een eenvoudige samenleving maar weinig aandacht. Pas later komt er, naarmate de maatschap pij zich ontwikkelt, behoefte aan overheidsbemoeiing ten aanzien van het onderwijs. Karei de Grote stimuleerde de oprichting van kerk- en kloosterscholen, daarmee voortbouwend op een vroegere pe riode, waarin onderwijs werd gege ven teneinde de bijbel en gebeden boeken te kunnen lezen. In de mid deleeuwen wordt deze lijn doorge trokken. De besturen van de tot bloei gekomen steden bevorderden het onderwijs op de scholen en de gilden rekenden ambachtsoplei dingen tot hun taak. Ook ten plat- telande hebben (de voorlopers van de) plaatselijke besturen regels ge steld omtrent het onderwijs. In dit verband kunnen ook de marken worden genoemd. Eerst in de Franse tijd is het volksonderwijs in ons land door de staat ter hand genomen. Kort tevo ren, in 1784, werd de maatschappij tot nut van het algemeen opge richt. De schoolwet van 1806, waarvan Adriaan van den Ende de ontwer per was, heeft ruim een halve eeuw gegolden. In deze wet werd uitge gaan van het staatsmonopolie op het terrein van het onderwijs. Voorts kende zij de gemengde lllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllll Wegens andere, spoedeisende, verplichtingen was de heer W. Otten enkele maanden niet in staat zijn artikelenreeks de Mar ke Holten te voltooien. Met ingang van dit nummer neemt hij de draad weer op. In totaal zal nog een zestal Marke- verhalen verschijnen in het Hol- tens Nieuwsblad. Daarna hoopt de heer Otten nog een stuk te schrijven over het notariaat in het algemeen, met daarin ver werkt het notariaal in Holten- /Markelo. Illlllllllllillllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllll school, een instituut voor alle ge zindten. De wet van 1806 bepaalde, dat zij, die hun kinderen een schoolopvoeding wilden geven in overeenstemming met hun gods dienstige opvattingen, een vergun ning van het gemeentebestuur no dig hadden. De grondwet van 1848 erkende het recht op vrijheid van onderwijs. Onder de werking van de Lager-on- derwijswet van 1857 werd het mo gelijk zonder vergunning bijzonde re scholen te stichten, maar het be tekende niet, dat men dan ook op subsidie kon rekenen. Ook de on derwijswet van 1878 heeft niet de gewenste gelijkstelling gebracht. Na de onderwijspacificatie (1913- 1917) kwam de Lager-onderwijswet 1920, waarin de gelijkstelling van het openbaar een bijzonder onder wijs is uitgewerkt. r* School-orde Thans wil ik aandacht besteden aan een gewestelijk onderwijswet- gevingsprodukt, nl. de door de landdag van Overijssel in 1666 vastgestelde „school-orde voor het platten land". Daaraan ontleen ik de volgende voorschriften: - schoolmeesters en hun vrou wen moeten tot de gereformeer de hervormde) kerk behoren, gelovig en van goede levenswan del zijn; - zij moesten na het afleg gen van een proeve van be kwaamheid „bij de scholarehen in de steden en bij eenige gedepu teerde erfgenamen ten platte lan de" in staat zijn de kinderen te leren lezen, schrijven, rekenen, zingen en godsdienstonderwijs te geven; - zij mochten geen onder wijs geven voordat aan de classis of gedeputeerden het onderte kende „gewoonelycke formulier van eenigheyt" was overgelegd; - een tapperij mochten zij geens zins exploiteren; - 's zomers nog 's winters mocht het onderwijs worden gestaakt, al waren er maar drie leerlingen; - aan begin en eind van de schooltijd moest worden gebeden. Ook de kinde ren moesten beurtelings gebeden zeggen, bijv. voor en na het eten; - jongens en meisjes mochten naast elkaar zitten, wanneer zij niet ouder dan tien jaar waren; - de kinderen behoorden vooral te worden onderwezen „in de vreese des Heeren"; - „de dwalingen, meest van die in het pausdom, moeten zij na vermogen aanwy- sen en wederleggen"; - op zondag moesten de kinderen eerst naar de school komen om vandaar or delijk naar de kerk te gaan. 's Zondags of 's maandags moesten vragen over de gehoorde preek worden gesteld; - de schoolmees ters hadden genoegen te nemen met hun gewone traktement en het schoolgeld, dat voor kinde ren van acht tot twaalf jaar moest worden betaald. Van arme of onvermogende ouders mocht geen schoolgeld worden gehe ven. Wanneer dit leidde tot ver mindering van inkomen konden de schoolmeesters de plaatselij ke besturen of de diaconieën compensatie vragen. Dijkerhoek In Dijkerhoek was een schooltje gevestigd, waarvan de leiding be rustte bij de boer, tevens school meester B. W. Hakkert, die dit bouwsel had opgericht met hulp van de ingezetenen. Zijn pensioen ten laste van de gemeentekas be droeg 25,- per jaar. In het begin van de negentiger jaren der achttiende eeuw moest de accommodatie worden verbeterd en vergroot. De markevergadering van 3 oktober 1793 besloot daar voor financiële bijstand te verle nen. Wat hiervan ook zij, in 1809 werd de bouw van een nieuwe school in Dijkerhoek voorbereid. Ter financiering hiervan moesten enkele boerderijtjes worden ver kocht. Na de bouw van het huidige schoolgebouw werd de oude school tot 1928 nog als zondagsschool ge bruikt. In datzelfde jaar werd zij af gebroken. Eén van de opvolgers van Hakkert was B. J. Nijhoff. Toen hij in 1836 trouwde werd hem een woning ter beschikking gesteld. Reeds eerder had de marke hem een hectare grond ten gebruike ge geven. Voor het jaar 1822, toen de ge meente Holten 1955 inwoners telde, werd zegge en schrijve 5,40 in de begroting geraamd voor de bevor dering van onderwijs en opvoeding. Het latere schoolhoofd J. C. Nieu- wenhuis genoot rond 1850 een jaar salaris van 370,- en ontving nog een douceurtje, dat0,15 van iedere dag scholier en 0,20 van elke avondleer ling per kwartaal bedroeg Het be hoeft dan ook niet te verwonderen, dat hij de gemeenteraad van Hol ten verzocht te besluiten tot ver groting van de door hem bewoonde schoolwoning, zodat hij beter in staat zou zijn tot het houden van een koe „met den aankleve van dien". De vroede vaderen togen toen op onderzoek uit. Zij moesten inder daad constateren, dat meester Nieuwenhuis werkelijk behoefte had aan een groter achterhuis, zo dat de veehouderij beter tot haar recht kwam en, wat belangrijker was, dat hij beter in het onderhoud van zfln gezin zou kunnen voorzien. De raad besloot dan ook een be drag van 310,- uit te trekken voor voorzieningen aan de woning van de hoofdonderwijzer, veehouder. Zijn kwekeling ontving 150,- per jaar. De hulponderwijzer H. J. Hoog Stoevenbeld genoot 250,- per jaar. In 1833 oordeelde de opperinspec- teur van het onderwijs, mr. H. Wijn beek, dat de nieuwe schrijfwijze in de meeste der bezochte scholen met aanvankelijk goed gevolg was ingevoerd. Dat was in Dijkerhoek en Holten ook het geval met de ge- talsleer, doch onvolledig, zodat Wijnbeek het nodig oordeelde „een ige terechtwijzingen te geven om trent het meer vruchtbaar aanwen den derzelv, zoo aan den schoolop ziener, als aan den onderwijzer, en, gelijk ik vertrouw niet tevergeefs". Overal werd het zingen praktisch en maatkundig beoefend. De schoollokalen waren in het alge meen in vrij goede staat. Was het onderwijs in genoemd jaar in Beth- men middelmatig, in Dijkerhoek was het ondanks voormelde te rechtwijzing, zeer goed. In een an der verband is ingegaan op de ver eniging van twee beroepen, koster en schoolmeester in één persoon. Hier wordt volstaan met erop te wijzen, dat het kostershuis in Hol ten ook als school fungeerde. In 1829 is de toenmalige school afge brand en in het begin van de daar op volgende dertiger jaren weer op gebouwd. In 1842 verzocht het toenmalige hoofd Rörik het ge bouw te vergroten. De dorpsschool, gestaan hebbende op de hoek Dorpsstraat Larenseweg is in 1874 gebouwd en werd in 1916 belangrijk uitgebreid. In 1953 werd de nieuwe school in gebruik genomen en is ook de ulo-school van start gegaan. De school te Espelo is in 1903 ge opend. Afscheiding De Afscheiding van 1834 heeft in Holten niet geleid tot de stichting van een bijzondere school. In Om men daarentegen hield een tim merman, die tot de nog niet erken de gemeente van de Afgescheide nen behoorde, „een onwettig schooltje digt bij de kerk". Eerst op 28 april 1906 is de „School met den Bijbel" aan de Stationsstraat te Holten officieel geopend. Dat een school met de bijbel in Holten le vensvatbaarheid zou bezitten, was reeds gedemonstreerd in 1878, het jaar der indiening van het volkspe titionnement. Een deputatie met jonkheer mr. P. J. Elout van Soeter- woude aan het hoofd, bood dit smeekschrift tegen „de scherpe re solutie" van minister mr. J. Kap- peyne van de Coppello aan op pa leis „Het Loo" aan koning Willem in. Bij dit geschrift waren 14 folian ten gevoegd, welke de handteke ningen bevatten van meer dan 300.000 volwassenen die daaraan adhesie betuigden. Niet minder dan 220 personen uit Holten en de daarop georiënteerde buurtschap pen van omliggende gemeenten „wendden zich met vertrouwen en eerbied tot zijne majesteit de ko ning om, in aansluiting aan het smeekschrift van de heren W. Hovy c.s. te Amsterdam te verzoeken, dat het hem gelieven mocht aan de thans aanhangige wetsvoordracht voor het lager onderwijs zijn sanc tie niet te verlenen, doch zulk een regeling in te voeren, waardoor het voor de armste zo goed als voor de rijkste in zijn land mogelijk worde desverlangd hun kinderen een school te kunnen bieden met den bijbel". HILVERSUM W. OTTEN

Holtens Nieuwsblad | 1986 | | pagina 11