„Essentie verhelderen door herkenbaarheid" T' "l „De samenhang in Holten dreigt verloren te gaan" „Houding overheid is aanvaardbaar" Jeugd- en jongerendag aanzet voor nieuwe start Ingezonden Henk van Ulsen over Het boek Job: CBTB over superheffing DONDERDAG 13 FEBRUARI 1986 HQLTENS NIEUWSBLAD „Wij organiseren deze dag niet om zieltjes te winnen", verklaart voor zitter Hans Oldenburg van de jeugd raad heel nadrukkelijk. „Het gaat er ons om, zoveel mogelijk jonge Hol- tense mensen, en hen die zich jong voelen, met elkaar in contact te brengen buiten de besloten eigen vereniging of club om. Als Jeugd raad van de Ned. Herv. kerk hebben wij ons de laatste tijd bezig gehou den met de de vraag hoe de jongeren weer contact met elkaar kunnen krij gen. Niet alleen hervormde jongeren met andere hervormde jongeren, maar over de muren van de eigen club heen. Je merkt het zelfs in een klein dorp als Holten dat de jongeren uit de verschillende groepen elkaar niet meer kennen. De samenhang uit de dorpse samenleving dreigt verlo ren te raken". Samen met medebestuurslid Henk Veltkamp vertelt Hans Oldenbrug wat de achtergrond en mogelijke toekomstvisie is van de Jeugd- en Jongerendag die in en rond gebouw Irene zal plaats vinden. „Het is een eerste aanzet, een experiment, maar we hopen dat de Jeugd- en Jonge rendag op den duur een vast gege ven gaat worden, bijvoorbeeld als afsluiting van het schooljaar of begin van de vakantie, waarop de jeugd van Holten door middel van sport en spel en gesprekken weer met elkaar in contact kan komen, waarbij een bepaald thema centraal kan staan. Goudswaard-Goudwaard In het, overigens uitvoerig, verslag van de rede die prof. Goudswaard hield voor de Vredesgroep Holten, is mij opgevallen dat er o.a. wel aan dacht werd besteed aan de oproep van Prof Goudswaard om druk op de politieke partijen uit te oefenen, en de krachten te bundelen, om zo doende druk uit te oefenen op onze regering en bondgenoten. Wat ik echter gemist heb in het verslag, was een heel moedige, en voor hem moeilijke uitspraak, op welke partij hij dan in dit verband zou stemmen bij de komende ver kiezingen. Waarop hij meedeelde dat 't de Partij van de Arbeid zou zijn, hoewel hij dat geen gemakkelij ke stap vond maar geen andere weg zag. Op een vraag hierop, waarom dan geen E.P.V., antwoordde hij dat deze partij, met de andere kleine linkse partijen een samenwerkings verband zocht met de C.P.N. Deze moedige en belangrijke uit spraak kwam niet in het verslag voor. Het kan toch de samensteller van dit verslag niet ontgaan zijn en aan ruimtegebrek zal het ook wel niet gelegen hebben, omdat de me dedeling dat Los Vast naar Holten zal komen, een veel grotere ruimte toebedeeld kreeg in de krant. Daarom mijn leus: Goudswaard- Goudwaard voor de Vredesbewe ging in het algemeen. Dit wilde ik nog even onder de aandacht brengen van de lezers van het Holtens Nieuwsblad. G.W. Knapen. Voorlopig zijn we echter al tevreden als de eerste Jeugd- en Jongerendag een succes wordt". Deelname Als Jeugdraad werd in eerste instan tie de belangstelling afgetast van de verenigingen die in de jeugdraad vertegenwoordigd zijn, zoals de zondagscholen van Holten, Dijker- hoek, Helhuizen-Espelo, C.J.V. Dijkerhoek, C.J.V. Immanuël, C.J.V de Vriendenschaar, dfe Jongeren- dienst, Jongerensoos Discus, Jeugd dienstcommissie, Jongerenkring en het jeugdkoor HeÜcon. Daardoor werd direct al een breed kader ge vonden, die enthousiast reageerde op de plannen van het overkoepe lend bestuur. Gelijkertijd betekende dat men kon rekenen op een vijftig tal vrijwilligers voor de organisatie van de dag. In totaal werden 1300 plamfetten verspreid over alle scho len en verenigingen in het dorp. Hoeveel deelnemers er uiteindelijk komen is een vraag die ook de orga- nisaotren niet kunnen beantwoor den. „Het is niet de beslist niet nood zakelijk dat men de gehele dag, dus van de opening om tien uur tot 's middags vijf uur aanwezig is. De gehele dag staan dc deuren van Irene wagenwijd open. Alleen hopen we dat tussen 'e'en en twee uur zoveel mogelijk mensen meedoen aan de sponsorloop waarvoor de opbrengst ten goede komt aan het tehuis voor zwaar gehandicapten, huize De Op vang in Nijverdal". Samenwerking De verandering van de maatschappij is voor de Jeugdraad van de Ned. Herv. kerk aanleiding geweest zich te bezinnen op taak en functie. „Wij sluiten ons beslist niet binnen de kerk op", aldus Hans Oldenburg. „In tegendeel, kan ik wel zeggen. We willen ons inzetten voor de samenle ving, en samenwerken met andere verenigingen en kerken. Voor onze jeugd en Jongerendag werken wij al samen met de MAC Holterberg en de Stichting Sociaal Cultureel Werk". „Vanzelfsprekend zijn wij bereid om onze medewerking te verlenen bij evenementen die door hen wor den georganiseerd. Onze bedoeling is zoveel mogelijk mensen te berei ken om samen te leven en samen te geloven, rekening houdend met ie der zijn eigen visie". Programma Het programma van de Jeugd- en Jongerendag is: 10.00 uur: opening in de grote zaal van Irene Voor de kleintjes van 0-4 jaar is er een oppasdienst. De ouders kunnen meedoen aan het programma. 10.15 uur:4-8 jaar: Poppekast, spel letjes in de kelder van Irene; alle leeftijden: markt in de grote zaal; gymnastieklokaal en andere zalen: spelenroute, huifkartocht, fiets tocht; 1230 uur: gelegenheid voor het eten van. een boterham of panne- 15.00 uur:zaalvoetbal- en volleybal- Hans Oldenburg en Henk Velt- koek; toernooi (opgave nog mogelijk tot kamp: samenhang vinden. 13.00 tot 14.00 uur sponsorloop; 18 februari); 14.00 uur: activiteiten in het Kelder- 16.30 uur: sluiting activiteiten; 1-7-an 10 on tje voor 4-8 jarigen; markt in de 17.00 uur: optreden cabaret en - 18.30 uur: grote Play-back- grote zaal voor alle leeftijden; zanggroepen; „Om het oud-testamentische boek Job in onze dagen, anno 1986, een optimale zeggingskracht mee te ge ven, heb ik in de vormgeving ge zocht naar een zo sterk mogelijk werkende actualisering, naar in houd, naar taalgebruik en naar kijk- beeld", aldus Henk van Ulsen in zijn verantwoording over de voorstel ling Het boek Job, waarmee hij zon dag 16 maart op uitnodiging van de Ned. Herv. kerk in gebouw Irene zal komen. Om te ontkomen aan slechts het effect van „het sprookje van des tijds" waarbij de luisteraar van nu zich niet meer betrokken voelt, heeft Van Ulsen getracht een versie te vinden, waarbij de essentie van Job wordt verhelderd door herken baarheid. Hij koos daartoe als raam vertelling en omlijsting de novelle van Abel Herzberg „Drie Rode Ro- Abel HeVtzberg vertelt van de jood Salomon Zeitschek, een eenvoudig mens, een kleermaker van vóór de oorlog. Hij dacht over de dingen gewoonlijk diep na, hij las veel. Na de oorlog overdenkt hij nog maar één ding: het leed dat hem en de zij nen overkwam en vooral het waar om. Zijn kinderen werden wegge voerd, zijn vrouw benam zich het le ven en van zijn familie keerden slechts weiningen terug. Salomon Zeitscheck blijft eenzaam achter en peinst over straf en schuld en hoe er zonder schuld toch straf kan zijn. jn handen, waarin hij herkenbare Dan krijgt hij toevallig het Boek Job verwantschap ontdekt. Immers, Job Henk van Ulsen. leed buiten eigen schuld en verwijt God dat diens beheer over de wereld op willekeur berust en niet op recht. In tegensteling tot Job, die van God's almacht overtuigd is, poogt Salomon Zeitscheck het proces tegen God tot het einde toe door te denken, Zo ontdekt hij tot wie hij zijn aanklacht in feite moet richten, waardoor hij de diepe zin van geloof, hoop en lief de, nieuw inziet. Bij zijn dood resten hem drie rode rozen. Lijst Naam of aanduiding Eerste kandidaat nummer van de politieke groepenng 1 CDA Westerik H. J. 2 Gemeentebelang Rustebiel H. (Henny) 3 V.V.D. Spijker M. F. 4 Partij van de Arbeid Dalhuisen W. J. (Wim) DOOR BURGEMEESTER EN WETHOUDERS VERLEENDE VERGUNNINGEN ONTHEFFINGEN E.D. 1. VERLEENDE BOUWVERGUNNINGEN: - aan de heer G. Blaauw voor de verbouw woning en vergroten garage/berging Borkeldsweg 97; - aan de heer J. Megelink voor de verbouw van een stroschuur- zeugenstal bij het perceel Borkeldsweg 95; - aan de heer W. H. Mulder voor de verbouw van de boerderij Helhuizerweg 2 tot woning; - aan Encko B.V. voor het vergroten van een produktiehal op het per ceel Kerkhofsweg 18; - aan Waterleiding MU Overijssel voor de bouw van een pompge- bouw, reinwater/filtraatkelder en filtergebouw op het perceel Beer- dijk 2; 2. aan diverse instellingen vergunning verleend voor het houden van een collecte in 1986. Voor het inwinnen van Informatie over de zaak zelf danwel over eventu ele mogelijkheden tot het indienen van een bezwaar- of beroepschrift kan men zich wenden tot de afdeling algemene zaken ter gemeentese cretarie. SP0RTC0MMISSIE Op dinsdag 18 februari a.s., om 19.30 uur, wordt een openbare vergadering van de Sportcommissie gehouden. Op de agenda staan voorstellen inzake subsidie kadervorming, subsidie recreatiesport, begroting sportakkommodaties 1986, kredieten t.b.v. verbeteringen in zwembad Twenhaarsveld, verhuur van het horecage deeltevan sporthal 't Mossink en een krediet tb.v. de aanleg van atletiek- en handbalvoorzieningen op sportcomplex Meerrnanskamp. AFVALST0FFENVER0RDENING Burgemeester en wethoudersvanHoltenmakenbekend.dat gedurende drie maanden ter gemeentesecretarie, afdeling algemene zaken, voor een ieder ter inzage ligt het besluit van de raad van die gemeente van 26 augustus 1985 tot vaststelling van een verordening regelende het zich ontdoen van huishoudelijke afvalstoffen, grof huisvuil, autowrakken en andere categorieën van afvalstoffen, alsmede de daarmede verband houdende bescherming van het milieu (Afvalstoffenverordening). Deze verordening is goedgekeurd bij besluit van gedeputeerde staten van 6 januari 1986. De verordening treedt ingevolge artikel 43 van de verordening in wer king op de derde dag, nadat zij is afgekondigd. Tegen betaling der kosten is bovenvermelde verordening ter gemeentesecretarie, afdeling alge mene zaken, algemeen verkrijgbaar. Holten, 13 februari 1986. Ter uitvoering van bovenvermelde verordening hebben burgemeester en wethouders bij hun besluit van 4 februari 1986 nadere regelen (uit voeringsbesluit afvalstoffenverordening) vastgesteld. Het besluit geeft regels omtrent: - de dagen en gebieden waarop huishoudelijke afvalstoffen en grof huisvuil aan de inzameldienst kunnen worden overgedragen of ter in zameling worden aangeboden; - de eisen waaraan huisvuilzakken-moeten voldoen; - de plaatsen waar huisvuil moet worden aangeboden; - de percelen die huisvuil in containers moeten deponeren; - de categorieën afvalstoffen die afzonderlijk op aangegeven plaatsen moeten worden aangeboden (bijv. glas); - de plaats voor het achterlaten van huishoudelijke afvalstoffen, met name voor die percelen waar niet wekelijks het huisvuil wordt opgehaald; - de plaats waar autowrakken en andere motorrijtuigen kunnen worden afgegeven; - afvalstoffen die ook aan de inzameldienst kunnen worden overgedra gen etc. Het besluit treedt in werking op dezelfde dag als waarop de verordening in werking treedt. Genoemd besluit ligt ter gemeentesecretarie, afdeling algemene zaken, voor een ieder ter inzage en is tegen betaling der kosten algemeen ver krijgbaar. Holten, 13 februrari 1986. UITGIFTE VOLKSTUINTJES AALTINKSWEG Burgemeester en wethouders van Holten zijn voornemens in het seizoen 1986(1 februari 1986 totl februari 1987) wederom volkstuintjes uit te geven aan de Aaltinksweg/hoek Broekweg. Het ligt in de bedoeling naast de reeds aanwezige tuintjes nog meer volkstuinen ter plaatse aan te leggen. De kosten voor het gebruik maken van een tuintje bedragen f 25.- per jaar en moeten worden betaald bij de toewijzing. De tuintjes hebben een oppervlakte van ongeveer 120 m2. Gegadigden voor een tuin kunnen zich uiterlijk tot en met 21 februari 1986 aanmelden ter gemeentesecretarie van Holten, Dorpsstraat 27, hetzij schriftelijk, hetzij mondeling. Degebruikersvandetuintjesin1985.alsmededegenen,diezich onlangs reeds schriftelijk of mondeling hebben aangemeld behoeven naar aanleiding van deze oproep niet weer te reageren. Deze gebruikers ontvangen binnenkort bericht. VERKIEZING LEDEN GEMEENTERAAD Nummering ingeleverde lijsten van kandidaten De burgemeester van Holten brengt ingevolge artikel H 21, lid 3 der kieswet, ter openbare kennis, dat de voorzitter van het centraal stembu reau heden ter secretarie dezer gemeente ter inzage heeft gelegd het proces-verbaal van de zitting van het centraal stembureau tot numme ring van de ingeleverde lijsten van kandidaten voorde op 19 maart 1986 te houden stemming ter verkiezing van de leden van de gemeenteraad. Hij deelt voorts mede dat aan deze kandidatenlijsten de volgende num mers zijn toegekend. Holten, 6 februari 1986 De burgemeester voornoemd, W. L F. G, van Rappard VERKIEZING LEDEN GEMEENTERAAD Ter inzagelegging geldige lijsten van kandidaten De burgemeester van Holten brengt ter openbare kennis, dat de voorzitter van het centraal stembureau de geldige lijsten van kandidaten voor de aanstaande stemming ter verkiezing van de leden van de ge meenteraad, met vermelding van de daaraan toegekende nummers en - in voorkomend geval - de namen en/of de aanduidingen der politieke groeperingen, ter gemeentesecretarie voor een ieder ter inzage heeft gelegd. Holten, 7 februari 1986. De burgemeester voornoemd, W. L F. C. van Rappard In de matig bezochte jaarverga dering van de afd. Holten van de Chr. Boeren - en Tuindersbond (CBTB) heeft voorzitter Egb. Stam in z'n openingswoord gewezen op de sterke daling van de prijs van het rundvee en de ruwvoederprijs die beide te maken hebben met de superheffing op de melk. De prijs van de slachtvarkens daalde in drie weken met niet minder dan 30 h 40 cent per kg en in de komende tijd zal die daling nog doorzetten. De wereldmarkt is oververzadigd niet alleen met vlees en zuivel maar ook aan graan en suiker en de proble men worden steeds groter. „In de jaren zestig werden we door de overheid aangespoord om het voedselpakket zo goedkoop mogelijk te produceren en in de ja ren '80 wordt ons hiervoor de reke ning gepresenteerd. De overheid heeft ons een aantal jaren gesteund om alles maar op te voeren en nu er overal in de westerse wereld „voed- selbergen" zijn verrezen laten ze ons in de kou staan. Dit is in geen enkel opzicht aanvaardbaar en de besturen van onze provinciale afde ling en het hoofdbestuur zullen o.a. de minister van landbouw dit bij voortduring duidelijk moeten laten weten. Wij hebben dit als boeren niet verdiend en nemen dit niet, zo besloot Stam die zich in zijn wel komstwoord in 't bijzonder richtte tot de afgevaardigden van de afd. OX.M., J. Oolbekkink en G. J. Ulf- man. Uit het j aarverslag van secr. J. W. Hulsman bleek o.m. dat de afd. 48 leden telt. Penningmeester E. Stam Mzn. boekte over 1985 een na delig saldo van f 95.48. De kascon trolecommissie die bestond uit G. Bolink en J. Meijerink, had boeken en bescheiden in orde bevonden. Als bestuursleden werden herko zen H. J. Hulsman en M. Meijering, Na de pauze werden door de heer M. Tromop een aantal prachtige kleu- rendias vertoond over Nieuw Zee land. De vergadering, die werd bijge woond door een zestal dames van de leden, werd door Gerh. Stam met dankgebed beëindigd. Naast de novelle van Herzberg maakt Henk van Ulsen gebruik van citaten uit het gedicht van Henk van Randwijk „Bericht aan de leven den" en een fragment uit een gedicht van Liselore Gerritsen „Geloof, hoop en liefde". Bij de fragmenten uit het boek Job is uitgegaan van de vertaling door P'e Hazewinkel en Pius Drijver. De voorstelling wordt muzikaal omlijst door hobospel door Jan Wesslink. Kaarten a f 5,- zijn verkrijgbaar bij het kerkelijk bureau van de Ned. Herv. kerk. De jaren tachtig worden wel eens gekenschetst als het „ik- tijdperk". Het aantal eenpersoons-huishoudens neemt steeds meer toe, evenals het aantal echtscheidingen. Ook de kerken ontkomen niet aan aan de individualisering van de maatschap pij, wat zich vertaalt in een daling van het aantal kerklede*. In kleine gemeenten zoals Holten neemt de individualisering niet zulke extreme vormen aan als in de grote en middelgrote ste den, maar in alle kerken,verenigingen en clubs is de daling van het aantal leden merkbaar, terwijl het aantal inwoners gelijk blijft. Voor de Jeugdraad van de Ned. Hervormde kerk aanlei ding om zich hierop te bezinnen met als resultaat een Jeugd- en Jongerendag op 22 februari, waarvoor alle jeugd van Holten wordt uitgenodigd.

Holtens Nieuwsblad | 1986 | | pagina 5