„Vredesbeweging kijkt met een kater terug' Radiospektakel Los Vast in sporthal 't Mossink Uit het politierapport Vanuit de kantlijn Ingezonden Kerkdiensten Medische diensten Van dag tot dag Bob Goudswaard in Holten: Populairste live-programma van Nederland Gevonden voorwei HOLTENS NIEUWSBLAD Burgerlijke stand J9 Meidengroep Gezinsdienst Dijkerhoek JL .DONDERDAG 6 FEBRUARI 1986 3 Op 30 januari werd door de poli- de vanaf de Larenseweg, verleende tie een vrouw aangehouden die op geen voorrang aan een personenau- heterdaad werd betrapt bij het to die over de Dorpsstraat reed. Er wegnemen van gymkleding uit de ontstond behoorlijke schade aan „Het is stil geworden rondom het thema bewapening, en velen kijken met een kater terug", aldus prof. Bob Goudswaard, die vorige week dinsdagavond 28 januari in De Bies- ter sprak voor een 60-tal aanwezi gen, waaronder ook mensen uit de regio, op uitnodiging van de Vredes- werkgroep Holten. „De betekenis van deze avond is, om ons te verdiepen en te bezinnen. Het geweld komt op tal van manie ren tot ons via t.v., films, geweld in de grote steden, geweld op de voet balvelden en een aantal vormen van geweld in de derde wereld. De ver- nietingskracht van de totale bewa pening in de wereld is in staat om bij wijze van spreken de aarde 33-vou- dig te vernietigen. Om deze bewape ning te financieren, is veel geld no dig. Zo heeft Amerika veel geld geleend om de bewapening te fiana- cieren. Wanneer een grote mogen- heid veel geld leent, stijgt de rente. Met andere woorden: er is een ver band tussen de hoge rente en de bewapening. Gevolg is dat de ren- tenschulden van de arme landen gro ter worden vanwege de bewape ning". Goudswaard gaf een historische schets over oorlogen vroeger en nu, om te verklaren hoe de gehele we reld in de cyclus van overbewape ning terecht is gekomen. Europa was van oudsher gewend aan oorlogen, maar vanaf de Franse revolutie werd de gehele bevolking erbij betrokken. Mannen moesten naar de fronten, vrouwen, ouderen en jongeren maakten uniformen, werkten voor de oorlogsindustrie en hielden de maatschappij draaiende. Men raakte steeds verder af van de normen, welke Hugo de Groot over het oor logsrecht had geformuleerd. Een Duitse generaal Von Clausewits be schreef in 1930 „De totale oorlog", hoe iedereen en alles in dienst moest staan van de oorlog. Albert Nobel verklaarde, dat hij hoopte in staat te zijn een wapen te vinden dat alles totaal zou kunnen vernietigen. Heb je een wapen dat alles vernietigt, dan is de vrede bin nen bereik, was zijn mening. Aan het eind van de tweede wereldoorlog vielen de bommen op Nagasaki en Hirosjima. Nu was er een wapen gevonden overeenkomstig Albert voor het milieu en de derde wereld Nobel. In 1960 beschikken de twee en het voortdurend druk uitoefenen grote machthebbers over deze wa- °P politieke partijen, pens. 1° de discussie ging de heer Gouds- Na 1970 is de wapenwedloop in een waard in op de vraag, hoe het com- geweldig tempo doorgegaan. In 1971 wordt nog gesproken over een mogelijk gebruik van de atoombom. In 1979 wordt reeds gesproken over een beperkt gebruik. De helft van de leden van het Pentagon houdt ge woon rekening met het gebruik van deze wapens. „De mens is Schepper geworden, maar tevens slaaf van zijn eigen handelen. Het lijkt net, of de mens de controle is kwijtge raakt", aldus Goudwaard. Van groot belang noemde Gouds waard het opsporen van de diepere oorzaken van de bewapeningswed loop, de krachten te bundelen van de mensen die zich bezig houden met de vrede en hen die zich inzetten munisme te bestrijden. „Het com munisme is een geestelijke stroming die we met geestelijke wapens moe ten bestrijden. Uit contacten van velen met de kerken uit het Oost blok blijkt, dat communisten men sen zijn met vaak dezelfde proble men en vragen als wij in het westen. Wij moeten daarom af van het vij andsbeeld, we moeten hen als men sen benaderen". Voorts werd er in de discussie onder andere gesproken over het voorstel van Corbatsjov om voor het jaar 2000 alle kernwapens te vernieti gen, de partijkeuze van Gouds waard, en het beroep van het I.C.T.O. de realiteit te zien. scholengemeenschap. Uit het on derzoek is gebleken dat deze vrouw het laatste anderhalfjaar regelma tig kleding, tassen rekenmachien tjes e.d. uit de school wegnam. De politie heeft een klein gedeelte van de goederen kunnen achterhalen, doch al deze goederen nog niet thuis kunnen brengen omdat er kennelijk geen aangifte bij de poli tie is gedaan. Indien men de laatste anderhalf jaar goederen heeft ver mist uit de scholengemeenschap, waarvan men de indruk heeft dat deze zijn weggenomen, dan ver zoekt de Holentse politie om alsnog zich in verbinding te stellen met haar, zodat de betreffende goede ren bij de rechtmatige eigenaar te rugkomen. Op 31 januari vond er een aanrij- Uit een kippenhok aan de Lange- ding plaats op de kruising Dorps- straat werden drie krielkippen ont- straat-Larenseweg. Een bestuur- vreemd. Wanneer dit precies is ge ster van een personenauto, komen- beurd, is niet bekend. de voertuigen, doch er was geen persoonlijk letsel. In de nacht van 31 januari op 1 februari werd een drietal auto's opengebroken binnen de kom van Holten. Van twee auto's die gepar keerd hadden gestaan bij de Nido werd een raam vernield, waar schijnlijk door een klinker. Een der de auto, die geparkeerd stond op de parkeerplaats van C 1000 onder ging hetzelde lot. Vermoedelijk heeft men geprobeerd de auto's te stelen, hetgeen echter niet lukte. De politie heeft deze zaak nog in on derzoek. Eventuele getuigen wor den dringend verzocht zich in ver binding te stellen met de politie. Omdat er nogal veel belangstelling is voor een meidengroep, is er een tweede meidengroep van start ge gaan in het Paalhuus. De meidengroep is eenmaal in de veertien dagen op woensdagmiddag van 15.30 tot 16.30 uur voor meiden in de leeftijd van acht tot en met twaalf jaar. Er zijn nog enkele plaat sen vrij. Er is alvast een programma voor de komende tijd bedacht, maar ideeën van de deelnemende meiden zijn natuurlijk van harte welkom. Afge lopen woensdag hebben zij elkaar lekker maf opgeschminkt in de kleu ren van de kleding. Woensdag 19 fe bruari en 5 maart worden nestkas tjes gemaakt, dus dat wordt een middag zagen, timmeren en zweten. Wil je ook een nestkastje in de tuin, geef je dan ook op. De kosten zijn f. 1,50 per keer. Voor verdere inlich tingen: tel. 62755. Zaterdag 15 februari zal Hol ten trillen op haar grondves ten als het succesvolle NCRV- radio 3-programma Los Vast tussen twaalf en twee uur, vanuit de sporthal 't Mossink zal worden uitgezonden. Pre sentator Jan Rietman en zijn „assistènt" Ome Joop zullen naar Holten komen met een groot aantal bekende arties ten. Definitief is het optreden van Demis Rousos en Nancy Boyd, Georgie Davies, Mas- sada, Saskia en Serge, Erik Mesie (van Toontje Lager), Flavium, Ten Sharp, The Af fair, Satisfy, Mactaple, The Dutch Boys en Annie Schil der. Daarnaast kan nog gere kend worden op het optreden van nog eens zes topartiesten, waarvan de namen volgende week bekend gemaakt zullen worden. De toegang tot dit popspektakel in de sporthal is gratis. NCRV's Los Vast bestaat al zo'n twaalf jaar, en wordt sinds februari 1974 op Hilversum 3 en later Radio 3 uitgezonden, daarvoor op Hilver sum 1. Het programma is de laatste jaren uitgegroeid tot het populairste live-radioprogramma van Neder land. Hoogtepunt was ongetwijfeld het grote Los-Vast-Kuipspektakel vorig jaar augustus. Elke week selecteert samensteller- /presentator Jan Rietman vele, voor namelijk nationale artiesten die in levende Üjve aanwezig zijn om hun hits te vertolken. Veel hilariteit ver wekt iedere week de „persoonlijke" Carnaval Keunedarp is camavalsgek, dat staat vast. Toch heerst de Prins gedurende de dagen der zotheid niet over alle Holtena ren, zelfs niet over alle Hoolter. De vreugde in het dorp neemt slechts bezit van een uitverko ren minderheid, de echte Keu- nedarpers. Zij vieren carnaval, maar voor de rest blijft Holten onbewogen. De burgerij loopt weliswaar uit om de optocht te zien, maar juicht niet hard ge noeg als de Prins passeert. Toch steekt hfj bij zijn intocht meest al de burgervader naar de kroon. Ook al is de Raad van ELf in getal de mindere van het gezelschap dat de rest van het jaar de gemeente bestuurt. Over de herkomst van het woord car naval lopen de meningen uit een. Een van deze theorieën geef ik hier weer. En ik maak me sterk dat met name de Presi dent van de Fienpreuvers zich er over zal verbazen. Welnu, de heer D. Th. Enklaar - ja, niet te geloven wat een toeval - schreef al voor de oorlog in zijn boekje Varende Luyden dat het woord carnaval is afgeleid van Carrus Navalis, hetgeen Blauwe Schuit betekent Het is een overblijfsel van de sottengilden, die er een narrenschip op na hielden. Een groot schip op wielen dat ze in staatsie rondvoerden tijdens de carnavalsfeesten. Geschilderd in de kleuren van de lichtzinnig heid en de onschuld. Nu heeft de dichter Goethe eens gezegd dat het leven te zwaar zou worden als de natuur ons niet enige lichtzinnigheid zou hebben ge geven. Het lijkt me dan ook toe dat Goethe gerust mag worden gekenschetst als een wijs man met een grote levenservaring. Lichtzinnigheid en onschuld. Van nature? In combinatie? Ik weet wel dat er wel eens wordt gezegd dat hij die van binnen onschuldig is, van buiten gewa pend is. Goed dan, dus toch. Ik zei het al: carnaval komt van het narrenschip, Carrus navalis. In de kleuren van de lichtzinnig heid en de onschuld geverfd en opgetuigd. En je hoeft geen hof schilder te zijn om te weten dat die kleuren zfjn Blauw en Wit. De Misthoorn Ome Joop is elke week een van de smaakmakers van Los Vast. Inzet: presenator Jan Rietman. aanwezigheid van Ome Joop. De belangstelling van de jeugd is enorm. Dat leidt soms tot absurde situaties, doordat jongeren de avond voor de uitzending, gewapend met tuinstoel en slaapzak, zich al voor de zaal of hal posteren. Volgens de organisato ren heeft dat geen enkel nut. „Wij raden iedereen aan op tijd te komen, maar niet onzinnig vroeg. De zaal gaat al om elf uur open, zo dat er tijd genoeg is om binnen te komen voordat het programma be gint. Tijdens het wachten buiten is er gelegenheid wat te eten en te drin ken. Wij wijzen jongeren onder de twaalf jaar er op dat zij het program ma beter over de radio kunnen be luisteren, en dat ze zeker zonder toezicht geen toegang hebben tot de zaal. Ouders van jonge kinderen doen er goed aan hen die dag niet naar de sporthal te sturen". De parkeerplaats zal geheel in be slag genomen zal worden door het rijdend materieel van de NCRV en NOS. Tenslotte hebben de -ervaren- orga nisatoren van Los Vast de volgende adviezen voor dc bezoekers: - laat de auto thuis, parkeren is vrijwel onmogelijk; - kleed je warm voor het wachten buiten; - eet vooral voldoende voordat je van huis gaat;- - jonger dan twaalf: luister thuis; - kom op tijd, maar niet onzinnig vroeg; - is de zaal vol en heb je geen plaats sporthal zal voor Los Vast verplaatst weten te bemachtigen, ga dan naar worden naar de achterzijde, aan de huis en blijf niet buiten rondhangen, kant van de Scholengemeenschap, want vol is vol. Bezoek gemeenteraad aan medisch centrum Om een en ander in goede banen te Voor al die inwoners van Holten die leiden, beschikt de NCRV over een ^et inzicht hebben de alternatieve tiental veiligheidsmensen die, aan- geneeswijzen op hun juiste waarde gevuld met een twintigtal mensen te schatten, is het van belang dat ook van de MAC Holterberg, plus de rijkspolitie, brandweer en leden van de EHBO, een oogje in het zeil zullen houden. De entree van de TOYOTA Schüppert I GARAGE SCHÜPPERT B.V. De garantie voor service en kwaliteit Off. Toyota-dealer voor Holten-Bathmen e.o. Oranjestraat 30 ,4e!. 05483-6 13 63 hun huisarts zich daarin zou verdie pen. Want de goede verstaander weet dat het niet of-of maar en-en moet zijn. En de reguliere geneeswij ze èn de alternatieve. Het een kan niet zonder het ander. Een totale af wijzing van een van beide duidt op blindheid. Hiermee is meteen duidelijk dat de gewone artsen absoluut niet bang hoeven te zijn voor inkomstender ving als zij him patiënten juist een open deur zouden geven in de rich ting van de alternatieve geneeswij zen, vooral als symptoombehande ling geen afdoende verbetering brengt. Juist als de gezondheid van hun patiënt voor hen van het groot ste belang is, zouden zij moeten blij ven helpen zoeken naar mogelijkhe den. Waarom wel de nieuwste vond sten van de farmaceutische industrie grif uitproberen en daarin bij voor baat geloven en geen oog hebben voor nieuwe ontwikkelingen die wij nu nog steeds alternatief noemen? De afgelopen jaren zijn er zoveel nieuwe ziekten over ons heen geko men die best wel eens mede veroor zaakt zouden kunnen zijn door onze moderne voeding en nieuwe leefge woonten. Waarom zouden we dan niet met ons allen onze nek eens goed lang uitrekken en verder kijken dan onze neus lang is? Onderzoekt alle dingen en aan vaardt het passende. Namens een groep sympathisanten met de natuurgeneeswijzen', B.G. Veldhuis. z-onaag aanstaande is er gezins dienst in Bethanië. Naast ds. R. Vis ser zullen de kinderen en leiding van de zondagsschool een aandeel in de dienst hebben. Het belooft een fijne dienst te worden, zeker wanneer allen - jong en oud - komen. /0\ /jGk NED. HERV. KERK: 10.00 uur: ds. S. v.d. Bos van Raalte. 19.00 uur: ds. R. Visser. Uit gangscollecte: Ned. Bijbelge nootschap. Oppasdienst: Dini Aalpol en Gerdien Slotman. 10.00 uur: Jongerendienst in Ire ne. Diessenplas: woensdag 12 febru ari 19.30 uur, ds. Lindeboom. GEREF. KERK: 09.30 en 15.00 uur: ds. M. Berg. In beide diensten is de le collecte voor de kerk en de 2de voor ren te en aflossing. Kindemevendienst: groep 3 en 4 o.l.v. mevr. Hospers. Oppasdienst: mevr. Jansen- Stam, mevr. Lubberdink-Olden- huis en mevr. Harbers-Potman. Aja Veldhuis, mevr. Withaar- Kruithof en Linie Stam. R.K. KERK: 10.00 uur uur Heilige Mis in ge bouw Irene. DUKERHOEK: 10.00 uur: ds. R, Visser (Gezins dienst). Uitgangscollecte: Ned. Bijbelgenootschap. OKKENBROEK: 10.00 uur: ds. Lamberts van De venter. Uitgangscollecte: Prot. Interkerk. Thuisfront. NIEUW HEETEN: Zaterdag: 19.00 uur; zondag 08.00 en 10.00 uur. ARTS: J.H.A. Bruins, Keizersweg 32,tel. 05483-6 35 53. Spreeku ren: 11.00 uur en 16.00 uur. WIJKVERPLEGING: Dienst: zr. T. Kamphuis, tel. 05700-124 25. Spreekuur wijkverpleegkundige: alle werkdagen van 13.30-14.30 uur, Gaardenstraat 26, tel. 6 14 36. Tevens afhalen en terugbe zorgen van magazijnartikelen. Diëtistenspreekuur (op afspraak) elke le en 3e dinsdag van de maand. Kleuter- en zuigelingenbureau: Gaardenstraat 19, op afspraak. Fysiotherapie: alle werkdagen Stichting Kruiswerk, Gaarden straat 29. TANDARTS: H.F. Steunenberg, T. van Ame- rongenstraat 25, Markelo, tel. 05476-22 00. Spreekuur voor spoedgevallen: 17.00 - 17.30 uur. DIERENARTS: W.C.C. Wamelink, Houtweg 18, tel. 05483 - 6 20 04. S. Minnenma, Dorpsstraat 63a, tel. 6 28 35 b.g.g. 05704-30 86. Beide artsen ook voor kleine huisdieren. STICHTING MAATSCHAPPELIJKE DIENSTVERL. MIDD.OVERIJSSEL: Gaardenstraat 29, tel 6 27 84. Voor maatschappelijk werk, ge- zins- en bejaardenverzorging. Spreekuur: maandag t/m vrijdag 08.30-09.30 uur en volgens af spraak. OPEN BEJAARDENWERK: Inlichtigen tel. 05483-6 12 01, 6 13 28 en 6 28 89. ZIEKENVERVOER: 00 11 of dienstdoende arts, tel. 05483-6 35 53 ENGERGIEBEDRDF: Storing electriciteits- en gasvoor- ij Gem. Energie- :105483-6 18 14. ziening melden bij C bedrijf, tel 05483-6 POLITIE: Tel. 05483-6 26 55. Na 18.00 uur bellen 038-97 12 34. BRANDWEER: Telefoon 00 11 (dag en nacht). BIBLIOTHEEK: Rorinkstraat 3, tel 05483- 6 24 87.0peningstijden: maandag en vrijdag 14.00-17.30 uur en 1830-20.00 uur; woensdag 0930 -12.30 uur en 14.00-17.30 VRIJDAG 7 FEBRUARI: 20.00 uur: Derde Klaverjaswed- strijd Blauw Wit in clubhuis Vletgoor. ZATERDAG 8 FEBRUARI: 13.00 uur: Keuring van versier de wagens carnavalsoptocht. 13.45 uur: Vertrek optocht vanaf Keizersweg. 14.30 uur: Sleuteloverdracht door burg. mr. W. L. F. C. ridder van Rappard aan Prins Gert Jan I ten gemeentehuize. 15.00 uur: Kinderkarnaval in Het Bonte Paard. 20.30 uur: Grote kamavalsa- vond in zaal Het Bonte Paard m.m.v. dansorkest The Flying Birds. (20.15 uur vertrek bus vanaf Hofbar Boer Biet.) ZONDAG 9 FEBRUARI: 16.30 uur: Kleintje karnaval in hofbar Boer Biet. MAANDAG 10 FEBRUARI: 19.30 uur: Ruilavond Holtense postzegelclub bij Vosman. 20.30 uur: Rosenmontagbij Jan na en Jan Maats. Muziek „Fun- makers". DINSDAG 11 FEBRUARI: 15.00 uur: Bejaardenkamaval in hofbar Boer Biet. Geen vervoer! dan bellen: 01574-6 13 73-6 28 02 of 6 13 79. 15.00 uur: „Stuif es in" voor de wat jongere Keunedarpers in sporthal restaurant. 20.30 uur: Afsluitingsfeest kar naval '86 in Hofbar Boer Biet met als topper het befaamde tri bunaal. DONDERDAG 13 FEBRUARI: 19.45 uur: Gezellige vereni gingsavond H.V.G. in Irene. (Boekbespreking gaat niet door) 9.00 uur: Aanvang handbal-In stuif in sporthal 't Mossink. 20.00 uur: Bijeenkomst afd. Dijkerhoek Ned. Bond van Plat telandsvrouwen Het Bonte Paard. ZATERDAG 15 FEBRUARI: 12.00-14.00 uur: JLost-vast" live in sporthal 't Mossink met Jan Rietman en Ome Joop. Hal open 11.00 uur. MAANDAG 17 FEBRUARI: 14.00 uur: Openbare raadsver gadering ten gemeentehuize. Algemene Beschouwingen en behandeling begroting 1986. 19.45 uur: Jaarvergadering afd. Espelo Ned. Bond van Platte landsvrouwen in „Trefpunt" Vertoning film over Holten. DONDERDAG 20 FEBRUARI: 19.30 uur: Bijeenkomst afd. Hol ten Chr. Plattelands-vrouwen bond in de Kandelaar. Spr. de heer J. M. Hartog te Enschede. Onderwerp: De viering van de Joodse sabbath. Dieren: Zoek geraakt een zwar te kruising tussen een herder en een bouvier (reu) met een witte streep op de borst, blinde boxer (teef), gevonden een rood/zwart poesje. Gevonden: bruin/rode knippor- temonnee inhoudende een sleu tel en kleingeld, rood/roze linker handschoen, een rechter suede bontgevoerde want. Verloren: zilveren armband met hangertjes, blauwe school- ®tas met o.a. een broodtrommel, benzinedop met Opel sleutel, bruine portemonnnee met rits, sleutelbos met bruin leder hoes, half ronde lichtbruine porte monnee inhoudende geld, pas foto etc. Geboren: Gerard zv H. van den Brink en G. C. Korterink; Jan Gerrit zv W. J. Boode en B. W. Veneklaas Slots (geb te Deven ter); Petronella Adriana dv M. Valster en J. Burink (geb. te De venter). Ondertrouwd: H. J. Meken- kamp, oud 22 jaar, Holten en: A. Kroeze, oud 20 jaar, Heilen- doom.

Holtens Nieuwsblad | 1986 | | pagina 3