Vakantiehuis brengt nieuwe levensvreugde voor gehandicapten Raad door de knieën in poging sauna te redden Gerrit de Roos ziet gat in Franse Markt Leraar Hotelschool begint vertaalbureau Inwonertal van Holten bleef stabiel Jeugddienst College houdt voet bij stuk in kwestie Kleine Keizer. HOLTENS NIEUWSBLAD GARAGE SCHUPPERT B.V. DONDERDAG 23 JANUARI 1986 Bewoners en belangstellenden bijeen tijdens de officiële opening van het vakantieverblijf de Markolle. Door een champagefles stuk te gooi en tegen op de muur van bungalow De Markolle aan de Oude Hellen- doomseweg, heeft de voorzitster van de bewonersraad van het ver pleeghuis De Weezcnlanden uit Zwolle, mevrouw Ton van Bekkum, vrijdagmiddag het vakantiehuis de Markolle op de Holterberg officieel geopend. Mevrouw Van Bekkum gaf het vakantiehuis als opdracht mee, levensvreugde te schenken aan allen die onder zijn dak verblijven. Het vakantieverblijf de Markolle is de vervulling van een droomwens van de bewoners van het verpleeg huis, bestaande uit 80 demente be jaarden en 80 lichamelijk gehandi capten, die nu de gelegenheid krij gen een weekje vakantie te houden buiten de instelling. De bungalow aan de Oude Hellen- doomseweg werd na een grondige opknapbeurt geschikt gemaakt voor het verblijf van een vijftal vakantie gasten plus verzorgend personeel. In de week voor Kerstmis werd door een groepje demente bejaarden „proefgedraaid"; in de week vooraf gaande aan de opening was een drie tal gehandicapten te gast op de Mar kolle. De eerste gasten waren dol enthou siast over hun verbÜjf in Holten. Vooral het ongewongen samen zijn in huiseÜjke kring werd als zeer positief ervaren. „Je vergeet hier even je handicap, je voelt je weer even gewoon mens", verklaarde Ton van Bekkum stralend. „We kun nen door de aangepaste keuken zelf helpen bij het kokkerellen, dat is in het verpleeghuis niet mogelijk. Hoe goed we het daar ook hebben, het kan nooit de sfeer imiteren van een gewoon huis. Dat hebben wij in deze week juist zo gewaardeerd. Ook de onderlinge band is hier erg goed. We lachen wat af met elkaar. En dan die natuur hier in Holten, in 'e'en woord geweldig. Door de vakantieweek in Holten weet ik weer waarvoor ik leef". Het vakantieverblijf zal het gehele jaar in gebruik zijn. Voor de verzor ging van de gasten zal personeel uit het verpleeghuis uit Zwolle aanwe zig zijn, soms aangevuld met naaste familieleden van de bewoners, ter wijl voor directe geneeskundige hulp een beroep zal worden gedaan op de plaatselijke gezondheidsvoor zieningen. Niet uitgesloten wordt geacht dat in een later stadium de hulp wordt ingeroepen van vrijwilli gers uit de omgeving, bijvoorbeeld voor hulp bij het boodschappen doen. Frans te gaan doen, om bij een volgende gelegenheid op nieuw met een mond vol tan den te staan. Kortom de Fran se taal, hoe mooi ook, heeft niet onze voorkeur. Voor Gerrit de Roos aanleiding om vanuit de eigen Holtense wo ning te starten met een ver taalbureau Correspondance, dat zich vooral richt op het vertalen van het Frans-Ne derlands vice versa. „Ik denk, dat dat ik daarmee een gat in de markt heb gevonden. Als leraar Frans aan de Christelijke Ondeme- mersschool in Apeldoorn, afdeling Middelbare Hotelschool, ga ik regel matig op stagebezoek naar Frank rijk. Dan merk je pas hoe slecht wij Nederlanders onze talen spreken. Met moeite kunnen leraren en leer lingen zich in het Frans verstaanbaar maken, terwijl juist in de internatio nale horecawereld het Frans tot een van de belangrijkste voertalen be hoort. Door mijn baan kom ik ook vaak in horecabedrijven. Wat je daar soms aan fraaie Franse volzin nen op de menukaarten ziet staan, is onvoorstelbaar. In eerste instantie heb ik mijn vertaalbureau dan ook gericht op de horecabedrijven. Niet alleen voor een juiste vertaling van de menu's, maar ook voor de wijn kaart waarbij mijn slijtersdiploma extra goed van pas komt". Uitbreiden „Toen ik me op die markt aan het oriënteren was, werd het steeds dui delijker dat ik me niet moest beper- TOYOTA Schuppert I De garantiè voor service en kwaliteit Off. Toyota-dealer voor Holten-Bathmen e.o. Oranjestraat 30 -tel. 05483-6 13 63 ken tot de horeca, maar de zaak verder moest uitbreiden. Ik merkte namelijk al gauw dat veel bedrijven de export naar de Frans sprekende landen niet goed van de grond kre gen, door een gebrekkige kennis van het Frans. Vooral in de Frankofone landen in Afrika is het absloluut noodzakelijk dat men de taal goed spreekt, anders krijgt men geen voet aan de grond". „Voor de grote bedrijven, zoals AKZO, Philips en dergelijke levert dat geen problemen op. Voor het middelgrote en kleine bedrijf echter wel. Die hebben meestal niet vol doende mogelijkheden om zich te specialiseren, terwijl toch de export naar Frans Afrika een groeiende markt is. Het vertaalbureau Corres pondance kan erbij behulpzaam zijn een goede Franse reclame mailing op te zetten, zakenbrieven te vertalen, Franse telefoongesprekken te voe ren en niet te vergeten de betrokken werknemers wegwijs te maken in de Franse taal door middel van aange paste cursussen". „Daarnaast stel ik mijn vertaalbu reau open voor particulieren die hun berichten uit of in het Frans vertaald willen zien. Daarnaast denk ik nog aan vakantiecursussen Frans, want Frankrijk is als vakantieland bijzon der geliefd bij de Nederlanders. Nogmaals, ik zie het wel zitten met Correspondance. En aangezien het aantal lesuren Frans op de middelba re scholen met het jaar terugloopt, ben ik er vast van overtuigd dat er mogelijkheden voldoende zijn voor het vertaalbureau". Het inwonertal van de gemeente Holten is ook in het afgelopen jaar vrijwel stabiel gebleven. Dit staat te lezen in de gemeentebe groting voor het komende jaar. Per 1 januari 1986 wordt uitge gaan van 8.685 inwoners. Op 1 januari van het afgelopen jaar telde Holten 8.678 inwoners. In het jaar 1984 telde de gemeente 8.681 inwoners, in 1983 in totaal 8.673. In het jaar 1982 was het inwonertal vrijwel gelijk aan nu: 8.683. Het aantal woningen in Holten bedroeg in het afgelopen jaar 2.670. Voor het komende begro tingsjaar wordt uitgegaan van 2.701 woningen. De stijging van het aantal woningen wordt voor al veroorzaakt door het uitbrei dingsplan Beuseberg. Bij de berekening van de algeme ne uitkering uit het gemeente fonds blijkt dat ook in Holten de gezinnen kleiner worden en het aantal een- en tweepersoons huishoudens toeneemt; er wonen minder mensen in meer huizen. Gerrit de Roos: ziet het wel zitten met vertaalbureau. Zondag 26 januari a.s. is er weer een jeugddienst in de Ned. Herv. kerk. Het thema van de dienst is: Wat zijn woorden zonder daden? Voorgan ger is ds. W. Vons. De dienst begint om 10.00 uur. Jan Warrink GBonzorgvuldig. Heel even gloorde hoop voor de eigenaar van De Kleine Keizer, toen maandagavond tijdens de gemeenteraadsver gadering in eerste instantie drie van de vier frakties in de gemeenteraad hun poot stijf hielden en het college voor stelden, het negatief voorstel omtrent de uitbreiding van de Kleine Keizer met een over dekt zwembad en de wijzi ging van het bestemmings plan die de aanleg mogelijk moet, nog eens nader te bekij ken. Die hoop was echter van korte duur toen bleek na een schorsing van de vergadering, het college niet tot andere ge dachte was gekomen en geen duimbreed van het door hun ingenomen standpunt wilde wijken. De tijd van onderhandelen en praten was naar hun mening voorbij. Alleen een ja of nee van de gemeenteraad kon hun goedkeuring wegdragen, en zodoende geschiedde. Met uitzondering van de fraktie Gemeentebelang (met uitzon dering van wethouder Ruste- biel die zoals gebruikelijk met het college meestemde) gin-' gen PvdA en WD alsnog door de knieën; het CDA was het van meet af aan in alle op zichten eens met het voorstel van het college. Daardoor is uitbreiding van sauna De Kleine Keizer met een zwem bad en buitengebeuren, voor lopig althans, van de baan. Een duidelijke overwinning voor burgemeester Van Rap- pard. de manier waarop het voorstel tot stand was gekomen. Vooral fraktie- voorzitter Jan Warrink had geen goed woord over voor de manier waarop de besluitvorming tot stand was gekomen. Warrink verweet het college onzorgvuldigheid bij de voorbereiding van het voorstel. „Het college hanteert een veelheid van elementen, waarin de subjectie ve elementen overheersen. Na het lezen van de motivatie blijft de in druk over dat er bij het college een panische angst bestaat voor het sau- nagebeuren. Ik kan mij niet voorstel len dat dit de beweegreden is ge weest. Daarnaast wekt de motivatie de indruk dat er eerst een standpunt is bepaald, en dat daarna de argu mentatie is ontstaan. Op zich is daar geen enkel bezwaar tegen, mits we de zorgvuldigheid in acht nemen. Waneer dat niet gebeurt, dwalen we af naar het prestigevlak". Wat be treft de grondverkoop kon Warrink kort zijn: verkoop van dat stuk grond schaadt geen enkel algemeen belang. Doordat mevr. M. Bulsink-Bak- ker zich om persoonlijke reden te rug heeft getrokken van een ver kiesbare vijfde plaats, is er eer wijziging gekomen in de kandida tenlijst van het CDA. In de extra gehouden ledenver gadering werd toch de voorkeur ge geven aan een vrouw op een ver kiesbare plek. Rita Verveda-Bel- dman heeft zich bereid verklaard deze plaats in te nemen, zodat de De socialistische fraktievoorzitter Wim Dalhuisen uitte zich in soortge- Voordat het college de buit konden lijke bewoordingen. Hij meende dat binnenhalen, werd er door verschil- de gemeente boter op het hoofd had, lende frakties forse kritiek geuit op door niet tijdig bij de betrokken ondernemer aan de bel te trekken mmmmmh toen bleek dat zijn sauna-inrichting niet voldeed aan de gestelde nor men. De bezwaren tegen verdere uitbreiding van het bebouwde ge deelte van het perceel kon de PvdA'- er onderschrijven. Hij stelde dan ook voor het voorstel terug te nemen, om samen met on dernemer, gemeente en architect naar een aanvaardbaarder oplossing te zoeken. De WD-fraktievoorzit- ter Martijn Spijker verklaarde na mens zijn fraktie de laatste dagen zo veel informatie te hebben ontvan gen die om nader onderzoek vroe gen, dat de liberalen hun oordeel opschortten. Aangebrand Voorzitter Van Rappard reageerde lijst er als volgt uitziet: 1. H. J. Wes- terik, tevens lijsttrekker, 2. H. J Dul, 3. A. J. Nijkamp, 4. J. Veneklas 5. R. Verveda-Beldman, 6. G. J. Bel- dman, 7. G. J. Snippert, 8. J. H Baard,9. J. A. Stegeman, 10. H. D Hospers, 11. H. J. Slijkhuis, 12. G Kolkman, 13. G. J. Ulfman, 14. R. G Veldhuis, 15. J. Stam-Hasewinkel 16. J. Rietberg-Bronsvoort, 17. J Lubbersen, 18. G. H. Heusinkveld 19. G. J. Aaftink, 20. A. Aaftink, 21 J. Bosschers, 22. Js. Beldman. duidelijk aangebrand op de aantij gingen van de gemeenteraadsleden en wees alle beschuldiging verre van zich. Niet het college, maar de raad had naar zijn mening zich schuldig gemaakt aan subjectiviteit, zonder de consequenties daarvan te over zien. De betrokken sauna-eigenaar verweet hij tegen beter weten in toch de zaak door te willen drijven, terwijl al in 1983 door het gemeente bestuur hem al was gewezen op de onrechtmatigheid van uitbreiding van het saunagebeuren. Als enige fraktie kreeg hij in eerste instantie het CDA'aan zijn zijde, die het voorstel gewogen hadden op het ruimtelijke ordeningsaspect. Frak tievoorzitter H. Westerik verbaasde zich over de matige inhoud van de informatie die door de het KNOV, de Kamer van Koophandel en de Ned. ver. van Saunabedrijven was aangedragen, die naar zijn mening alleen het voorstel door de zakelijke bril hadden bekeken. De argumenta tie van PvdA en Gemeentebelang zouden in zijn ogen alleen valse verwachtingen wekken, die niet waar gemaakt kunnen worden. Toen de drie fraktie ook in twee instantie vast hielden aan intrekking van het voorstel, schorstte de voor zitter de raad voor tien minuten voor beraad. Ook daarna bleek dat het college niet van wijken wist. Zij stelden de frakties voor de keus: nu en ter plekke voor of tegen het voorstel te stemmen. Daar waren WD en PvdA duidelijk niet tegen op gewassen, waardoor met de stem van Gemeentebelang tegen alle frakties instemden met het college advies, geen grond te verkopen aan IIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIII1IIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIHIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIII1IIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIII1III1IIIIII! Wim Dalhuisen (PvdA): boter op het hoofd. de Kleine Keizer voor de bouw van een zwembad en geen wijziging van het bestemmingsplan toe te staan. Goede zaak Kleine Keizer eigenaar Ton van Well verklaarde na afloop van de verga dering dat wat hem betreft, de zaak nog niet verloren is. „Ik strijd voor een goede zaak, en daar ga ik mee door", zei hij. De geruchten als zou hij door de bank gedwongen worden de Kleine Keizer in de openbare verkoop te gooien, ontkende hij niet. Door het aantrekken van een nieuwe geldschieter en een zakelijk partner hoopt hij ook deze hobbel met succes te kunnen nemen. Verder wacht hij op het advies van het KNOV die hem steunt in zijn plan nen. Door burgemeester en wethouders op januari 1986 verleende vergunningen, ontheffingen e.d. 14 1. VERLEENDE BOUWVERGUNNINGEN: - Erven H. Paalman voorde bouwvan een woning en kapschuurop het perceel Langstraat 16; - de heer F.J. Pasop voor de bouwvan een garage bij de woning Lie- zenweg 2; - de heer G.J. Boode vodr de verbouw van de boerderij Jeurlinks- weg 16; 2.VERLEENDE KAPVERGUNNINGEN: - de'heer J. Meijerink, Kolweg 20; - de heer J.A. Elbersen, Lichtenbergerweg 15; - de heer J. en G.J. Lubbersen, Rutgersweg 4; - de heer H.H. Kappert, Kozakkenstraat 72; - de heer G.J.H. Schoolkate en J.M. Theijn, Hoffesstraat 30; - de heer W.A. Kaizer, Hoffesstraat 12; - de bewoners Waardenborchstraat 2, 4, 6 en 8. Voor het inwinnen van informatie over de zaak zelf dan wel over eventuele mogelijkheden tot het indienen van een bezwaar- of beroepschrift kan men zich wenden tot de afdeling algemene zaken ter gemeentesecretarie. VERKOOP BOUWTERREINEN DUKERHOEK Burgemeerster en wethouders delen mede, dat binnen afzienbare tijd zal worden begonnen met het bouwrijpmaken van het bestemmings plan Dijkerhoek. In verband hiermede worden degenen die belangstel ling hebben voor de aankoop van een bouwkavel in Dijkerhoek ver zocht daarvoor een aanvraag in te dienen vóór 20 februari 1986 Voor nadere informatie omtrent grondprijs, bouwvoorschriften e.d. kunt u zich wenden tot de gemeentesecretarie, afdeling algemene zaken. OPENBARE COMMISSIEVERGADERING. Op maandag 27 januari 1986 om 14.00 uur wordt in het gemeentehuis een openbare commissoriale vergadering gehouden. Naast de begro ting voor het dienstjaar 1986 zullen de commissies financiën en ge meentewerken een advies uitbrengen over de volgende onderwer pen: - jaarrekening 1983; - subsidiëring rieten daken 1986; - vervaardiging kaartmateriaal d.m.v. luchtfotografie; - vervaardiging kaartmateriaal t.b.v. de bosbrandbestrijding; - bouwrijpmaken bestemmingsplan Dijkerhoek. SPREEKUUR WETHOUDER STEGEMAN Wethouder Stegeman is verhinderd maandag 27 januari a.s. spreek uur te houden. Nederlanders die in vloeiende volzinnen met hun Fransse medeburgers kunnen conver seren, zijn met een lantaarn tje te zoeken. Na een enthou siast begin, strandt de poging bij velen alras in gehakkel. Vast wordt daarna besloten nu toch echt eens wat aan het

Holtens Nieuwsblad | 1986 | | pagina 9