natuurlijk, alledaags Ontmoeting van mensen blijft het belangrijkste Stichting gaat probleem mestoverschot aanpakken Plattelands-komedie Volop sensatie op MAC-filmavond Voorspeel avond jeugdleden HMV Beusebergermeer kreeg opknapbeurt HOLTENS NIEUWSBLAD Open-Huis Ledental Geref. kerk Jubileum A. Groot Nibbelink bij opening Gezellige receptie NBvP Holten DONDERDAG 16 JANUARI 1986- In de provincie Overijssel wordt het mestoverschot geschat op twee en een half miljoen ton. Daarvan kan 'e'en miljoen worden afgezet in de eigen provincie. Voor anderhalf mil joen ton mest moet een afzet gevon- De Technische School te Ri jssen houdt op donderdag 23 en vrijdag 24 januari 's middags van 13.30- 16.00 u. en 's avonds van 19.00-21.00 uur „Open-Huis". Tijdens dit „Open-Huis" kan men de leerlingen bezig zien in de theo rielessen en praktische lessen, zo als o.a. autotechniek, metaalbe- werken, metselen, timmeren, con sumptieve techniek, muziek en li chamelijke opvoeding. Ook kan men zich laten voorlichten over be roepskeuze, mogelijkheden voor vervolgonderwijs en werkgelgen- heid. Speciaal de opleidingen die op c/d-niveau gegeven worden, bie den vele mogelijkheden voor ver volgopleidingen in het Middelbaar Beroeps Onderwijs (Middelbare Techn. en Middelbare Agrarische School). Voor alle gewenste inlich tingen kan men in stands terecht bij 15 instellingen o.a. van Wegen bouw (SBW), Philips, Lagere Agra rische School, L.E.A.O.-L.H.N.O., scholengemeenschap, Vormings werk, Politie, Luchtmacht etc. Het ledental van de Gereformeer de Kerk in Holten is in het afgelo pen jaar gedaald van 1146 op 1 ja nuari 1985 tot 1143 op 31 december van dat jaar. In het afgelopen jaar werd aan 18 kinderen dö Heilige Doop bediend, 23 jonge mensen de den belijdenis des geloofs. In 1985 zijn 11 belijdende leden ingekomen en 10 doopleden, 17 be lijdende leden en 12 doopleden zijn vertrokken. In het afgelopen jaar zijn 7 belijdende leden overleden en in „De Kandelaar" werden in '85 ne gen huwelijken bevestigd. Voor de jaarlijkse filmavond voor leden van de M.A.C. „De Holterberg" bestond vrijdagavond in zaal „Vos man" weer een enorme belangstel ling. Vele „Maccers" moesten genoe gen nemen met een staanplaatsje maar hebben deze „handicap" nau welijks ervaren dankzij de films van verschillende motorsportevenemen ten uit het afgelopen jaar die veelal volop spanning en sensatie brachten. In 't bijzonder gold dit voor wed strijden in Makkinga (Pr.) en Bete- kom (België) waar onze plaatsge noot August Muller, met in de bak Henk van Heek uit Rijssen, van de party waren. Verder werden door het Motor- fllmteam gebr. Van der Mortel uit St. Anthonis prachtige films ver toond over de Grand Prix 500 cc. In Valkenswaard, een spectaculaire drag-car op het circuit in Zand- voort, een door barre weers- en ter reinomstandigheden extra zware roadcross rond het Drentse Havel- te en het militaire oefenterrein. Grote pechvogel in deze wedstrijd was maccer Jan Vos die bij een „dom" ongelukje een gebroken been opliep, de T.T.-races in Assen waar de Ned. zijspancombinatie Schnieders en Streuer wereldkam pioen werd. Clubvoorzitter Dirk J. Schooien ^KNIPTIP De gids "Meer doen met foto's en dia's" ligt klaar bij uw foto-zaak. U kunt ook f 5,50 (incl. por to) overmaken op giro 338 t.n.v. de Stichting Amateurfoto- Voorstelling: „Boer'n op vrijers- voet'n", blijspel van Herman van der A. Toneelvereniging: O.C.H. Holten. Regie: Wim ten Berge. Zaal: Irene Holten. Veertig jaar en nog steeds op vrij- erstoeren. O.C.H. blijkt een actieve en zeker levendige vereniging in het Holtense ontspanningsleven. Een toneelgroep die met haar acti viteiten een groot gebied bestrijkt. Evenals veel professionele groepen kunnen spelers en regie het zich permitteren om try-outs te houden voordat in de eigen plaats de pre mière wordt uitgebracht. Zo is het ook gegaan met deze kluchtige plattelands-komedie. De groep gaf al voor-uitvoeringen in Raalte en Dalfsen en gisteravond mochten de Milieuman'Dirksen vond een aan dachtig gehoor. Op de voorgrond leerlingen van de agrarische oplei ding van de Marke. Donderdag 23 januari vieren leden van de Christelijke Plattelandsvrou wen Bond, afdeling Holten, het 35- jarig bestaan van hun afdeling. Het feest wordt gehouden iri De Kande laar. Een feestcommissie is al maanden aan het werk om de festiviteit voor te bereiden. Wat er allemaal gaat ge beuren, is ook voor het bestuur nog een verrassing. Wel staat al vast dat door eigen leden een toneelstuk wordt opgevoerd, terwijl anderen en feestelijk overzicht over 35-jaar Plattelandsvrouwen Bond in Holten voor htm rekening nemen. Het be stuur zal de gelegenheid te baat nemen enkele trouwe leden te huldi gen. Voor de avond zal ongetwijfeld gro te belangstelling bestaan, omdat elk lid een gast mee zal brengen. Voor de aanvang van de feestelijke bijeen komst om 20.00 uur, is er gelegen heid om een kopje koffie te drinken. een woord van dank tot het filmteam v.d. Mortel dat voor het 14e achtereenvolgende jaar weer voor een schitterend geslaagde filmavond zorgde. De motorsportzaken Derk de Vos (Hellendoom) Ben van Erp (Make- lo) en Gert Hazebroek (Nijverdal) gaven aan deze avond extra mo torsfeer met een expositie van het allernieuwste op het gebied van crossmotoren en old-timers waar onder een Norton die bij de oudere Maccers nog de herinnering opriep aan de jaren toen de Engelse cou reurs Jack Hunt en Stanley Woods op de Asser TT triomphen vrienden en met topsnelheden van 140 kilo meter de frontpagina's van de we reldsportpers haalden. „We moeten er voor waken dat we van de computer geen afgod maken. Wij moeten er van bewust zijn dat de com puter een technisch hulpmid del is, maar dat de ontmoeting van mensen met elkaar, en het leren omgaan met elkaar, voor een leefbare samenle ving het belangrijkste is", al dus mevrouw A. Groot Nib- belink-Vermaas, die maan dagmiddag sprak namens de onderwijscommissie van de O.L.M tijdens de officiële opening van het nieuwe com puterlokaal van de scholenge meenschap De Marke. „Wij zijn terecht gekomen in het computertijdperk, met visioenen van een samenleving waarbij ieder een thuis voor het schermpje zit. Is dat wel zo'n aantrekkelijk vooruit zicht?", vroeg zij zich af. „Juist in ons onderwijs is het leren omgaan met elkaar een van de belangrijkst taken. Wij- moeten zorgen dat de computer ondergeschikt blijft aan de mens, en geen doel op zichzelf wordt. We moeten de computer de baas blijven". Ondanks de waar schuwende woorden zag mevrouw Groot Nibbelink de toekomst van de nieuwe onderwijsvorm vol vertrou wen tegemoet. Automatisering Voorzitter H. Slijkhuis van de O.L.M. wees op de automatisering die ook binnen het boerenbedrijf op gang is gekomen. Ook in Holten en omgeving, het voedingsgebied van De Marke, heeft de computer op de boerderij zijn intrede gedaan. Vol gens de O.L.M.-voorzitter is het van belang dat de leerlingen reeds op school de basiskennis van het com putergebruik onder de knie krijgen. Door de medewerking van aantal proefboerderijen kan de theorie in praktijk worden gebracht. Directeur J. Koelemaij verklaarde dat het lesgeven zonder computer nu al ondenkbaar zou zijn. Vanaf de basisklassen is computerles opgeno men in het lesrooster. Vooral voor de afdeling kantoorpraktijk is de computer een onmisbaar onderdeel. Door de gedegen opleiding is het eindniveau stevig genoeg om door te stromen naar de middelbare en later hogere opleidingen. De belangstel ling voor de kantooropleiding neemt nog steeds toe. Ook als hulpmiddel bij moeilijk lerende kinderen is de computer onmisbaar. „Het is een flinke stap voorwaarts, maar er moet nog veel gebeuren, zoals een betere huisvesting voor De Marke", aldus de heer Koelemaij. Hij voegde er aan toe dat de moge lijkheid wordt onderzocht de com puters dienstbaar te maken aan de Holtense bevolking in de vorm van computercursusssen De opening werd bijgewoond door een groot aantal directeuren van de basisscholen, oud directeur Camme- raat, wethouder Rustebiel namens de gemeente, rector en leraren van SGH en vertegenwoordigers van O.L.M. en het bedrijfsleven. Zij wer den onthaald op door de leerlingen verzorgde hapjes en drankjes. Het computerlokaal van De Marke werd geopend met behulp van een heuse sprekende robot die voorzit ter H. Slijkhuis van de O.L.M. de sleutel van het lokaal overhandigde. Holtense bezoekers kennis maken met een vlot lopende uitvoering van deze komedie. „Boer'n op vrij- ersvoet'n" staat dit seizoen goed in de belangstelling. Een tiental voor stellingen door andere verenigin gen mocht ik dit seizoen al bijwo nen zodat voor de beoordeling aar dig vergelijkingsmateriaal voor handen is. Daarbij blijkt deze Holtense vereniging een aantal goede punten te scoren. Twee din gen vallen daar bij op. Het goed op elkaar ingespeeld zijn waardoor een lekker speltempo ontstaat. De hoofdrolspelers vullen elkaar uit stekend aan en er ontstaat een to neelbeeld dat alledaags en natuur lijk overkomt. Het tweede, niet minder belangrijke element waarin deze groep zich onderscheidt is het goed gefundeerde optreden van een speler als Jan Holterman in de rol van Geert Wieker. Zijn rolver- tolking is dermate doorleefd dat het tot de zeldzame uitschieters be hoort in het amateurtoneel. Een vertolking die een stevige basis vormt voor zijn mee- en tegenspe lers. Regisseur Ten Berge heeft bij deze uitvoering gezorgd voor een prima enscenering waarmee de herkenbaarheid van de spelsitua ties zeker gediend was. Tekst- en verstaanbaarheids-problemen wa ren er gelukkig niet; dat is ook geen regel in het amateurtoneel. Bij een jubileum-voorstelling als deze is het altijd plezierig dat veel spelers een kans krijgen om zich te mani festeren. Hiervoor is deze komedie bijzonder geschikt. Iedereen krijgt zijn kansen zijn of haar rolfiguur goed op te bouwen. Sommige spe lers slaagden daar uitstekend in zo als we zagen bij de gebroeders Wie ker en enkele van hun gasten. Bij anderen lag dit wat moeilijker en bleef de vertolking nog wat steken in de uiterlijke kenmerken. Als ge heel was het een voorstelling waar bij de plus-punten zeker in de meer derheid waren zodat O.C.H. en haar publiek kan terugzien op een jubi leum waarmee ze haar bestaans recht als amateur-toneelvereni ging duidelijk markeerde. Paul de Jong De Nederlandse Bond van Platte landsvrouwen, afdeling Holten, hield vorige week woensdagavond haar gezellige en druk bezochte nieuwjaarsreceptie. De presidente, mevrouw Legdeur-Magermans wenste iedereen veel goeds toe in het nieuwe jaar. Door het Huisvrouwenorkest uit Markelo werd een potpourrie van bekende walsen en tango's gebracht die door de aanwezigen werden meegezongen. In de pauze werden oliebollen, kniepertjes en een nieuwjaarsborrel aangeboden. Op vrijdag 24 januari zal in zèal De Biester een voorspeelavond worden gehouden van alle jeugdleden van de Holtense Muziekvereniging. Henk Bouwhuis zal met zijn jeugd orkest enkele stukjes ten gehore brengen. Bert Fransen en Ard Weeink zullen met hun leerlingen individueel optreden, terwijl Hugo Masselink met zijn drumband is te zien en te horen. De majorettes en minitettes zijn dit jaar niet vertegen woordigd op de voorspeelavond doordat de zaalruimte hiervoor niet geschikt is. De avond is niet alleen bedoeld voor ouders en belangstellenden van de jeugdleden van HMV, maar ook voor aspirant leden van HMV en hun ouders en ook ouderen die wellicht hier pas zijn komen wonen en op die manier een kijkje achter de scher men kunnen krijgen bij de „oplei dingskuikens van HMV ".Tevens zal er gelegenheid worden geboden een praatje te maken met de leraren en kan men zich aanmelden als jeugd lid. De voorspeelavond begint om half acht. De entree is gratis, evenals het kopje koffie. De Hengelsportvereniging Holten- Markelo De Rietvoorn heeft in de af gelopen maanden het Beuseberger meer een grondige opknapbeurt ge geven. Om haar leden nog meer service te kunnen bieden, werd de oever over een afstand van honderd meter van een beschoeiing voorzien. Men kan daar nu heerlijk zitten op een groene strook van twee meter, die 30 centimeter boven het water uitsteekt. Naar berekening zal het water niet hoger stijgen, hetgeen meewerkt aan een betere begroeiing van de oever, die op haar beurt weer meer schuilplaats biedt aan het jonge broed. De betere beheersing van het water peil is mogelijk geworden door een duiker te plaatsen tussen het meer en de langszij lopende Groteboers-wa- terleiding, die via een overloop zorg draagt voor afvoer van het overtolli ge water en inlaat van water tegen gaat. De renovatie kon tot stand komen door een subsidie van het ministerie van Landbouw en Visserij, op voor spraak van de provinciaal ambte naarvan de Visserij, de heer Wigger, en van de heer Dijkstra van de Land- inrichtingsdienst te Zwolle. Door de verbeteringen aan het meer hoopt de hengelsportvereniging De Rietvoorn op een uitbreiding van het ledental. Op dinsdag 21 januari bij cafe Kalfsterman, en op donderdag 23 januari bij caf'e Smit in Markelo, kan men terecht voor de visvergun ning 1986. Tevens kan men zich dan aanmelden als lid. Alle vergunnin gen zijn nu geldig van 1 januari tot 31 december. De Stichting Afzetbevorde ring Mestoverschot Overijs sel, die door de landbouwor ganisaties in het leven is ge roepen om het steeds groter wordende probleem van het mestoverschot aan te pakken, zal over gaan tot het aanstel len van een Mestmakelaar. Deze bemiddelaar zal voor de provincie Overijssel bemid delen tussen vraag en aanbod van mestoverschotten. Dit deelde de heer Jansen, mede werker van het Landbouw schap te Zwolle dinsdagmid dag mee tijdens de gezamen lijke vergadering van de ver eniging voor Bedrijfs voorlichting, O.L.M. en C.B.T.B. in zaal Vosman. den worden buiten de provincie. Het mestoverschot in Nederland be draagt 27 miljoen ton. De heer Jansen bestreedt de opvat ting van zijn mede-inleider Lieuwe Dirksen, die sprak namens de Stich ting Natuur en Milieu Overijssel, die stelde dat er in Nederland geen plaats meer is voor mammoet agrari sche bedrijven. „We moeten de mestproblemen met elkaar aanpak ken. Niet door de agrarische be drijfstak, waar toch altijd nog in Overijssel direct of indirect zo'n twintig procent van de bevolking haar brood in verdient, het werken onmogelijk te maken maar door het terugdringen van de excessen die inderdaad zijn ontstaan en oplossin gen aan te dragen, zoals de verwer- king van mest en ook eens te kijken naar de andere kant van de koe, waar het voer inkomt". Jansen deelde verder nog mee dat tot en met 1988 door overheid, be drijfsleven en agrarische organisa ties in Overijssel f. 800.000 beschik baar is gesteld voor het onderzoek van de verwerking van mest. Op proefboerderijen in Raalte en Heino zijn reeds goede vorderingen ge maakt met de scheiding van mest tot droge stof en vloeistof, al is voor het probleem van de nitraten in de mest- vloeistof nog geen oplossing gevon den. Dode mus Lieuwe Dirksen verweet overheid en ook landbouworganisaties dat door de nu voorgestelde maatrege len de boeren blij gemaakt worden met een dode mus. „Nodig zijn strukturele maatregelen. Het trans port en bewerking van het mest overschot is slechts een gedeeltelijke oplossing maar geen oplossing op de lange termijn. Wat nu de indivduele boer wordt voorgehouden, verzacht hoogstens de pijn". Als enige oplos sing zag hij het terugdringen van de intensieve veehouderij, een „verar ming" van de grond en een vermin dering van de monocultures. De ongeveer 150 aanwezige land bouwers discussieerden na de pauze uitvoerig met beide inleiders, waar bij vooral de hoogte van de mesthef fing en de praktijkproblemen op het eigen bedrijf centraal stonden. Een spelmoment uit het jubileumstuk van OCH.

Holtens Nieuwsblad | 1986 | | pagina 9