Het stond allemaal in de krant Het weer in 1985 februari maart april mei juni januari HOLTENS NIEUWSBLAD DONDERDAG 2 JANUARI 1986. De zijspantoppers schoven weer een stukje omhoog op de wereldtop. De touwtrekvereniging OKIA kwam in het zicht van het kampioenschap in de B-klasse. De daling van de werkloosheid, die in april was inge zet, zette door. In totaal stonden 304 arbeidszoekende Holtenareh inge schreven. Het gemeentebestuur ging voor het eerst op bedrijfsbezoek, een initiatief dat veel waardering oogstte bij de verschillende bedrij ven in Holten. Een aantal fervente fietsliefheb- bers, onder wie één vrouw, uit Hol ten voltooide de uitputtingstocht Luik-Bastenaken-Luik. Het natio naal park Holter/Haarlerberg blijkt, door tegenwerking van een aantal waren de weersomstandigheden weer zodanig dat de oliebollencross gelopen kon worden. Meindert Koopman was de onbetwiste win naar. De nieuwjaarstoespraak van bur gemeester mr. W.F.C. ridder van Rappard was gematigd optimistisch. Door de bezuinigingen, opgelegd door Den Haag, moeten de ambte naren meer presteren met minder collega's. „Wij staan voor een moei lijke en uitdagende periode", aldus de burgemeester. Niet zo'n verwon derlijke uitspraak, als men bedenkt dat het werkloosheidcijfer in 'begin januari nog alle reden gaf tot onge rustheid: 311, tegenover 287 in de maand daarvoor. In januari overleed Hendrik Meerman (72), oud-raadslid voor de PvdA. De heren H.J. Meesterbe- rends en H.J. Nijland werden gehul digd bij hun afscheid als monsterne mers van de Vereniging Veehoude- rijbelangen Holten en Omstreken. De Stichting Paardrijden Gehandi capten kreeg een aardig douceurtje van de OAD, waarmee zij flink op het paard werd geholpen. De gala van de karnavalsvereni- ging De Fienpreuvers werd een grandioos feest met artiesten van eigen bodem. Daniëlle Scheltens en Johan Veneklaas werden gekozen tot sportvrouw en sportman van het jaar. In de eerste gemeenteraadsver gadering van het jaar werden de bouwplannen voor een nieuw ge meentehuis unaniem goedgekeurd. In februari kwam nog geen einde aan de winter. De ijsbaan trok veel bezoekers, ondanks het feit dat een gedeelte van de baan niet in goede conditie kon worden gebracht, pro blemen waarvoor pas aan het eind van 1985 een oplossing werd gevon den. Vier doorzetters, H.J. Heuvel man, G. Beltman, G. Kolkman en J. Krooshof hielden in de Elfsteden tocht de Holtense kleuren hoog. Dat één van de marathoncracks na een slopende wedstijd alsnog moest af- Ongekende taferelen op de Holtet- berg. Landbouwminister Braks opende de nieuwe vestiging van de Meng- unie in Deventer. In het kapitale bedrijfspand gingen de Mengunie uit Holten, Oude Molen uit Lettele en Boskamp uit Olst samen verder on der de naam DMC. Het oude pand aan de Dorpsstraat bleef in gebruik, zodat woningbouwplannen voor het terrein voorlopig weer in de ijskast kunnen. In maart ging het Blauwe Winkel tje na een jaar moedig proberen toch dicht. Rita Bos en Wil Smit hielden het voor gezien in Holten, terwijl ga lerie Vincent op het Smidsbelt het, eveneens wegens gebrek aan be langstelling van het Holtense pu bliek, voor gezien hield. Het nieuw gevestigde bedrijf Waterloo, gehuis vest in de voormalige broodfabriek De Halm, hield een druk bezocht open huis. Op 9 maart vierde mevrouw Tem- pelman-Tuitert, Schreursweg 1, in goede gezondheid haar 102e ver jaardag. Zij kreeg o.a. bezoek van burgemeester Van Rappard en zijn echtgenote. De werkgroep Koffie concerten hield na vijf jaar op te be staan. Gebrek aan belangstelling van het Holtense publiek voor de koffie concerten op zondagochtend was de aanleiding. Opnieuw een verschra ling van het culturele leven in Hol ten. De Holtense jeugd, met name de jongeren van J.S. De Schure, zoekt hun eigen weg. Op eigen initiatief zochten ze in maart contact met instanties buiten Holten, om op die manier subsidies veilig te stellen voor het behoud van een eigen on derkomen aan de Beusebergerweg. Veertig jaar na datum veroverden de Canadese bevrijders opnieuw Holten. Een reconstructie van de intocht in 1945. Heek lieten tijdens de zijspanraces op de Zuurberg zien waartoe zij in staat waren. Op hun „bromfiets" overtuigenden zij, ondanks een af gelopen ketting. De voetbalvereni ging Blauw Wit verwelkomde trai ner Henk Mennegat. In de laatste editie van maart namen we met een winters plaatje eindelijk afscheid van een lange winter, en werd het herdenkingsprogramma veertig jaar bevrijding gepresenteerd Holtense musici zorgden voor een waardig afscheid van de Koffiecon certen op de zondagmorgen. Het mooiste paasbaken was dit jaar op nieuw dat van de bewoners van de Beuseberg, waardoor zij definitief in het bezit kwamen van de wisselbe ker die door burgemeester Van Rap pard beschikbaar was gesteld. Met de bevrijdingsfeesten in het vooruit zicht, mag niet onvermeld blijven het succes van het bevrijdingstrom meltje dat door s.v. Bato op de martk werd gebracht. De eerste Canadese bevrijders werden op hartelijke wij ze ontvangen, terwijl de grote be vrijdingsoptocht op 30 april een voorbeeld was van saamhorigheid die ver boven de grens van de eigen kring uit kwam. De officiële bevrijdingsdag van Holten - maandag 8 april - ging zonder feestelijk vertoon voorbij. Zoals bekend werden de feestelijk heden uitgesteld tot de landelijke bevrijdingsdag, 5 mei. In april vierde de firma Udema het feit dat twintig jaar geleden de eerste varkens wer den aangevoerd in het bedrijf aan de Pannebakkersstraat. Bos Dierenwe reld opende het nieuwe seizoen met een nieuw diorama. Later in de maand kregen Kees Bos en de zijnen hoog bezoek uit palcis 't Loo. Op sportgebied reden August en Henk zich weer in de publiciteit door uitstekende prestaties tijdens de in ternationale wedstrijden. Het water- poloteam van Twenhaarsveld kon. Eendrachtig vierde Holten veertig jaar bevrijding. Vliet maakt het rapport in opdracht van de Holtense VW. Het aantal dierenartsen in Holten werd uitge breid tot vier door de komst van dokter Minnema, die zich vestigde in het Blauwe Winkeltje. De eerste week van mei stond Holten geheel in het teken van de bevrijding. Wie herinnërt zich niet de spontane ontmoeting tussen Hol tenaren en bevrijders, de grote be vrijdingstentoonstelling in de Scho lengemeenschap, de ontroerende ontmoetingen tussen bevrijders en bevrijden, de indrukwekkende plechtigheid op de Canadese be graafplaats en de niet minder in drukwekkende Stille Tocht? Tussen de bedrijven door, ging het gewone leven gewoon verder. De firma Wonnink vierde het 125- jarig bestaan. De kiesgroep Ge meente Belang benoemde oud wet houder H. Klein Velderman (78) tot erelid. Müller en Van Heek schoven op naar de derde plaats op de wereld ranglijst. In Espelo zochten de koeien een veilig heenkomen bij het oerend hard lawaai van de rockgroep Nor maal. Het optreden was een door slaand succes, mede door het gedis ciplineerd optreden van het publiek in Splo. De hockeyclub vierde het tweede lustrum van het Wilde Zwij- nentoernooi. Met de nodige publici teit vestigden de hockeyers de aan dacht op de nog steeds erbarmelijke kleedaccommodatie. Blauw Wit vierde de opening van het nieuwe sportveld met een voet balwedstrijd, waarbij Simon Taha- mata en Bennie Wijstekers de smaakmakers waren. De Holtense boeren, georganiseerd in de Christe lijke Boeren en Tuinders Bond (CBTB), vierden het vijftigjarig be- grondeigenaren, voorlopig een on haalbare kaart. Rinus „Knoert" den Heijer vertrok na bijna twintig jaar trouwe dienst bij s.v. Holten. Na een korstondige ziekte overleed eind mei A. Westerik, oud-voorzitter van HMV en oud-raadslid. De junimaand begon met prachtig weer. Eigenlijk was het te warm voor de fietsvierdaagse, schreven we in de eerste editie van juni. De brandweer en EHBO lieten menig zweetdruppeltje tijdens de groot scheepse oefening in de afbraakpan den op het Smindsbelt. Amper een week later viel de regen met bakken uit de lucht tijdens de jubileumrit van de Holterbergrijders. Ook de zwemvierdaagse kreeg te maken met de bijna winterse weersomstan digheden. Het aantal deelnemers was dit jaar aanmerkelijk lager dan vorig jaar. De Holtense scholen kre gen een computer cadeau van de Holtense vestiging van de Rabo bank. Onze dichteres Jannöken (El- rie Nieuwenhuis) liet een nieuwe dichtbundel het licht zien. Beschei den als zij is, gaf zij het boekje de titel Met 'n Körrelke Zoolt mee. De ruzie tussen de OAD en twee van haar buren kreeg een nieuw Herman Maats, de nieuwe voorzit ter van de Holtense Handelsvereni ging. vervolg met een rechtszitting met aansluitend een bezoek van recht bankpresident mr. Van den Biesen aan Holten. De rechter kwam, zag en vertelde niets, schreven we op 20 juni. Niets nieuws onder de zon, dus. Wel nieuws, maar uiteindelijk toch geen nieuws, was de vondst van een historische waterput op het bouw terrein in het uitbreidingsplan de Beuseberg. Voordat de buldozer zijn werk kon doen, werd in alle haast de rijksarcheoloog naar Holten ge haald, die de waterput als uniek bestempelde. Nog geen dag daarna kregen we telefoontjes uit het bui tengebied van Holten waar soortge lijke putten nog in de achtertuin te vinden zijn. De boeldag van HMV was weer een doorslaand succes en leverde ruim 6000 gulden op. Burge meester Van Rappard tekende voor nog eens zes jaar in Holten. Gerrit Veneklaas werd de beste schutter van Dijkerhoek, en de revue van D.A.T. knalde er weer uit. Het begon allemaal zo aardig, schreven we in de eerste week van januari 1985. Lekker vriesweer en net genoeg sneeuw voor een mooi winters plaatje. Nauwelijks was de drukinkt van het eerste Holtens Nieuwsblad van het jaar droog, of de weersomstandigheden veranderden van aardig in Siberisch. Zelfs de oliebollen voor de oliebollencross gingen voor een paar weken in de diepvries, totdat de temperaturen weer wat dragelijker werden. De oudere Holtenaren waagden zich nauwelijks buiten de deur, ook al omdat de trottoirs op veel plaatsen onbegaanbaar waren. Het bejaar denhuis Diessenplas zette, in samen werking met het Open Bejaarden- werk Holten een hulpprogramma op poten om de gesoleerde medebur gers te voorzien van boodschappen en warme maaltijden. Dat het winterweer ook z'n leuke kanten heeft, was te zien op de Holterberg. Honderden sportievelingen waagden zich op de ski, en genoten van de wintersport vlak bij huis. Een aantal waaghalzen zorgde voor de nodige sensatie tij dens het skiën achter paard en moto ren. Nog voor het eind van de maand haken, doet niets af aan de prestaties die werden geleverd. August Müller en Henk van Heek vonden in de eerste wedsrijd na het ernstige ongeluk in 1984 weer aan sluiting bij de top. In de eerste wed strijd van het seizoen eindigden zij weer vooraan bij de allersterksten. S.v. Holten kreeg een nieuwe trai ner, Jan Bulteel, een oude bekende op de Meermanskamp. De renovatie van de woningen in de Pastoriestraat en omgeving ver liep niet zonder de nodige proble men. Een groot aantal eigenaren was boos op woningbouwvereniging Onze Woning, en tekende bezwaar aan tegen de in hun ogen onnodige renovatie van rookkanalen en da ken. De werkloosheid bleef stabiel: 227 mannen en 77 vrouwen zochten naar werk. Albert Jan van der Maat kondigde aan na zestien jaar de voorzittersha mer van de Holtense Handelsvereni ging te willen neerleggen. De lang verwachtte nota gemeentewerken gaf aanleiding tot de nodige kritiek, zowel in eigen huis als daarbuiten. De plannen rond het naderende be vrijdingsfeest werden in februari na der toegelicht; de actieve Oudheid kamer Hoolt'n in oprichting vroeg de medewerking van de Holtense bevolking voor de Bevrijdingsten- toonstelling. De fusieplannen tussen de Scho lengemeenschap Holten en de Scho lengemeenschap Holten ontlokten een storm van protest in het leraren korps van beide scholen. „Ze staan niet te juichen", schreven we in maart. Na stormachtige interne ver gaderingen in beide scholen werden de plannen door de beide schoolbe sturen afgeblazen. De basisschool Het Kompas vier de in maart het tienjarig bestaan met een feest voor de leerlingen en ou ders. August Müller en Henk van met nog twee wedstrijden voor de boeg, al de kampioensbloemen be stellen, en het tafeltennisteam van Holten werd kampioen van de derde klasse. Tijdens een buitengewone ledenvergadering van de HHV werd Herman Maats gekozen tot voorzit ter, als opvolger van M.v.d. Maat. Wat iedere Holtenaar al lang weet, werd door een rapport van Ronald van Vliet weer eens duidelijk op papier gezet: de verkeerssituatie in de dorpskern is een struikelblok voor het toerisme in Holten. Van August Müller en Henk van Heek op weg naar de overwinning. staan van de afdeling Holten met een druk bezochte bijeenkomst in De Kandelaar. Niet minder druk be zocht was de receptie van de Holten se Muziekvereniging die in april veertig jaar bestond. Voorzitter Jo han Meijer gooide de knuppel in het nieuw te bouwen dorpshuis door tijdens de receptie de wens uit te spreken voor een eigen repetitielo kaal voor HMV. Opnieuw een tekort aan zon In cijfers uitgedrukt heeft 1985 ons ten aanzien van het weer te leurgesteld. Evenals in 1984 was er opnieuw een tekort aan zon in De Bilt - 83 uren. Ook was het een te koud jaar. Koud wintertje De winter begon, evenals in deze december, zacht met weinig bijzon derheden. Echter na Nieuwjaar sloeg de kou toe, hetgeen leidde tot twee vorstperioden. Eén begin ja nuari met sneeuw en zeer strenge vorst. In de nacht van 8 januari, die de koudste was in de winter, kwam het vliegveld Deelen op -24 graden. Van 6 tot 21 januari, gedurende 16 dagen, kon er worden geschaatst. Er zou een Elfstedentocht komen, die op het laatste moment moest worden afgelast door invallende dooi. Maar zie, na een dooiperiode van een paar weken sloeg de winter op 8 februari opnieuw toe en weer kon er van 11 tot 24 februari worden geschaatst. En daarbij eindelijk na 22 jaar, op 21 februari, een Elfste dentocht. Het was met de winter van 1979 de koudste na de lange strenge winter van 1963, die nog steeds de koudste is van deze eeuw. Totaal in De Bilt in 1985 75 vorstda- gen (26 meer dan normaal) en 24 ijs dagen (14 meer dan normaal). Voorjaar somber Het voorjaar bestaande uit maart, april en mei gaf in De Bilt een tekort van 102 uren zon. Alle drie maanden bleven op dat punt onder de maat. Daarbij was maart onaangenaam koud. April gaf een eerste zachte periode en mei was de beste van de drie. Vooral eind mei was zomers, waarin juist de Pink sterdagen vielen. Daarbij maxima rond 30 graden, waarmee het met die van mei 1944 de warmste Pink sterdagen van deze eeuw werden. De Paasdagen in april waren slecht met buien en veel wind. Op 28 april langs de kust storm. Maar mei was een groeizame maand. Zomer niet zomers De zomer stelde teleur met name de juni-maand. Mogelijk als reactie op de warme meidagen viel juni ge heel uit de boot. In De Bilt 50 uren te weinig zon en 60 mm te veel re gen. Van enig zomerweer was vrij wel geen sprake. Juli vooral en in mindere mate augustus deden het wel iets beter. Maar toch! In totaal te weinig zon, al was het opvallend dat in Zuid Limburg vrijwel het normale aantal uren zomerzon werd waargenomen. In De Bilt 39 uren zon te weinig en in Noord Ne derland een tekort van 120 uren zon. Over het hele jaar in De Bilt 75 dagen boven 20 graden, een dag meer dan normaal, en 15 dagen bo ven 25 graden, gelijk aan normaal. Herfst deed het goed Wanneer wij datstellen, geldt dit voor de maanden september en ok tober. Vooral eind september kre gen wij een serie fraaie nazomerda gen. Evenals september verliep ook oktober droger dan normaal. De wijnmaand begon met een zomerse dag boven 25 graden. De grote ri vieren gaven enige dagen in no vember de laagste waterstand van deze eeuw te zien. November begon met een depressie-doorbraak, waarbij binnen 10 dagen hier en daar in Noord en West Nederland ruim 100 mm regen viel. Na die re gen een zeer koude periode. Van 11 november tot het einde winter weer. In De Bilt een record groot aantal sneeuwdagen van 15, tegen normaal 2 dagen. Op 20 november al een plaatje in de krant van schaatsers in Friesland. Als wij nog een bijzonderheid noemen, dan is dat het zeer actieve onweersfront in de late middag en avond van 14 augustus, hetgeen ge paard ging met windstoten van kracht 11 a 12, met als gevolg dat duizenden bomen tegen de grond gingen. Mei, juli en september waren de beste van het jaar. Maart, juni en de tweede helft van november gaven de grootste negatieve uitslagen te zien. De vorst in januari en februari was voor velen welkom, al kost het ons wel extra veel aan gas of stook olie. Vooral een wat aangenamere lente en een zonniger zomer zouden ons in 1986 zeer welkom zijn. Een Elf stedentocht, nou dat hoeft niet per sé elk jaar. Eens in de vijfjaar zou ook al mooi zijn. Het was me het zomertje wel.

Holtens Nieuwsblad | 1986 | | pagina 9