Onderscheiding voor Hendrik Wansink Ingezonden J. Koelemay kwart eeuw bij onderwijs Sponsorloop 'n Ooldjoarsvertelling Winkelen Zakendoen Ouderenzorg in Holten een zorg Kerstnacht Lustrum Bakker Nijkamp HOLTENS NIEUWSBLAD RUIM EEN JAAR RENTEVRIJ! Nieuwe Fiats - nü halen, 1 januari 1987 betalen JJansens Autobedrijven burgerlijke stand DONDERDAG 19 DECEMBER 1985. Tijdens de receptie in café-rest. „De t Biester" ter gelegenheid van z'n 40- j jarig dienstverband bij Godeschalk Holten B.V. heeft burgemeester mr. W. L F. C. ridder van Rappard mede- j deling gedaan van het Koninklijk Be- sluit waarbij Hendrik Wansink werd onderscheiden met de bronzen me- daille verbonden aan de Orde van Oranje Nassau. Nadat mr. van Rap- j pard Holtens jongste ridder het ere metaal had opgespeld wees hij in een j korte toespraak op de lange staat van .dienst bij de dierenvoedersfabriek van Godeschalk waar Wansink ook Jdoor de vele jonge werknemers ge respecteerd wordt. Datje in een ploeg van jonge mensen op 71-jarige leef tijd, nog volop mee kunt draaien is iets bijzonders en het is tevens voor een bedrijf van groot belang dat oude ren met zo'n grote ervaring hun vak manschap ten dienste stellen van de jeugdige werknemers. Directeur F. M. Meester die voordat hij enkele Jaren geleden de leiding van het bedrijf overnam van z'n oom de heer J. J. Godeschalk - nauw samenwerkte met Wansink prees diens ijver en grote kennis van zaken. Hij heeft een belangrijk aandeel gehad in de sterke groei van het bedrijf. De oprichter van het bedrijf en vele jaren directeur, de heer J. J. Godeschalk, herinnerde aan de be gin periode toen onder heel wat moeilijkere omstandigheden ge werkt moest worden. Ook onder die omstandigheden werd er fijn met elkaar samengewerkt en kon men op „Meermans Hendrik" rekenen. Godeschalk deed z'n felicitatie ver gezeld gaan van een schitterend vo gelhuisje van eigen fabrikaat. Freek Bekkemens, die namens de collega's het woord voerde, wees op de prettige werksfeer op het be drijf.. Wanneer er iets is waarmee we geen raad weten luidt steevast het advies ga maar naar Hendrik. Hij bood namens de hele ploeg een geschenk in couvert aan. Door mevr. Meester-Nijland werd aan de jubilaris bloemen aangeboden. De heer Wansink dankte met enkele woorden voor de koninklijke on derscheiding, de geschenken en de door het bedrijf aangeboden recep- i" De heer J. Koelemay, algemeen di recteur van de Scholengemeenschap jDe Marke, de school voor lager be roepsonderwijs te Holten, was vrij dag 13december 25 jaarwerkzaam bij het onderwijs. „Een man met visie" zo typeerde de ceremoniemeester docent Hut de ju bilaris. In de school aan de Oranje straat werd die vrijdagmiddag door de personeelsleden een gezellig fes tijn georganiseerd, om de jubilaris en zijn familie eens flink in het zonnetje ^e zetten. Middels een spel, gepresenteerd door ^le heer Kwakernaat, kwamen ook ©ud-kollega's van het eerste uur, |rienden en oud leerlingen de hoogst verbaasde jubilaris feliciteren. Na- iViens de personeelsleden sprak mevr. $lemmink veel lovende woorden over direkteur en kollega Koelemay die ^jverd geprezen om zijn brede kijk op l?et onderwijs, zijn wijze van omgaan riiet de kollega's en zijn vooruitstre vende ideeën om het onderwijs bin nen „De Marke" zo goed mogelijk te houden. Daarbij kan men denken aan het nieuwe, binnenkort te openen, computerlokaal en de vernieuwingen binnen de studierichtingen kantoor- en verkooppraktijk. Ook vele andere afgevaardigden prezen de jubilaris o.a. mevr. Groot-Nibbelink-Vermaas te Bathmen die namens de commissie onderwijs van de Overijsselsche Landbouw Maatschappij (O.L.M.) sprak. Uiteraard lieten ook de leerlin gen zich niet onbetuigd. Hanneke van Zaltbommel droeg een eigen gedicht voor en Diana Krieger zong een lied voor de jubilaris en zijn familie. Tot slot sprak de heer Koelemay een kort woord. Terugblikkend vond hij dat de 25 jaar wel wat erg snel waren omge vlogen en dat er binnen het onderwijs in deze periode wél een en ander was veranderd. Wat betreft De Marke is er volgens Koelemay voldoende be staansrecht en hij zal zich daar zeker helemaal voor blijven inzetten. Vrijdag 20 december houdt de SG de Marke In het kader van de jaarafsluiting een sponsorloop van af's morgens negen uur. Er zijn rou tes uitgezet van 2,5 en 10 kilometer en het aantal te lopen kilometers kan zelf bepaald worden. Gestart wordt vanuit gebouw Kol II, de voormalige kleuterschool aan de Lageweg. Het is zaak zoveel mogelijk sponsors te vinden die per kilometer een bedrag gaan betalen wat ten goede gaat komen aan de Dr. Reintjesschool voor dove kin deren op Sri Lanka. Deze school staat onder leiding van een Neder landse leerkracht. Geld is hard no dig voor een gebouw, kleding en voeding. (Volgens Fiat-voorwaarden) DEN HAM- OMMEN -NIJVERDAL j w uniek in prijs en prestatie DEN HAM: Dorpsstraat 31-35 Tel. 05495:21 22 OMMEN: Haven Oost 36 Tel 05291-12 61 NIJVERDAL Lochtersweg 62 Tel 05486-1 75 75 Dinsdag 24 december worden weer de vertrouwde Kerstnacht diensten gehouden in de Ned. Herv. kerk. De aanvang van de diensten zijn 21.00 en 23.00 uur. Voorganger in beide diensten zal zijn ds W. Vons. De tekst van zijn prediking luidt: Een geboorte om van je stuk te raken. Medewerking in de eerste dienst zal worden verleend door de muziekvereniging HMV en in de tweede dienst door het koor Heli con. De kerk is geopend een half uur voor de aanvang van de diens ten. Geboren: Egbert Jan, z.v. A. Bril man en E. T. Wesseling (Deventer). Overleden: mej. G. Holterman 72 j. (Deventer). De vorige maand is de Vegin (Ver eniging van electriciteits- en gasbe drijven) onder protest accoord ge gaan met de verhoging van de gas- prijs tot 68.5 cent per kubieke me ter. Men heeft daar, op de voorpagina van Holtens Nieuws blad van 5 december (Ouderen be zorgt over hoge gasprijs) over kun nen lezen. De Vegin is echter terug gefloten. In de ledenvergadering van 21 november werd met 702 te gen 647 stemmen besloten de leden van de Tweede Kamer te verzoeken hun invloed bij de minister van eco nomische zaken aan te wenden om deze verhoging in te trekken. Elf Overijsselse gemeenten, waaron der Holten, waren niet vertegen woordigd. Het is niet de eerste maal, dat de gemeente Holten ver stek laat gaan in een vergadering of bij belangrijke zaken. Voor 8 mei 1984 nodigde het dagelijks bestuur van de P.I.W.O. (Particulier Initia tief Welzijn Ouderen) de ouderen bonden en de gemeentebesturen uit voor een z.g. studiebijeenkomst te Raalte over het plaatselijk oude renwerk. De meeste gemeenten wa ren vertegenwoordigd. Holten ont brak. Op 12 december 1984 zond het Cosbo-Overijssel een uitvoeri ge brief aan alle gemeenteraden in Overijssel over o.a. flankerend be jaardenbeleid, gecoördineerd ou derenwerk en instelling van een se niorenraad, onder meer met be trekking tot de nieuwe Wet op de bejaardenoorden ingaande 1 janu ari 1985. Bij schrijven van 14 de cember 1984 vroeg de plaatselijke afdeling van de ANBO hierover een onderhoud aan met het college van burgemeester en wethouders. Daarop kwam aanvankeljk geen antwoord. Eerst toen de afdaling op 22 mei 1985 aan de politieke par tijen haar wensen met betrekking tot de gemeenteraadsverkiezingen 1986 kenbaar maakte, daarin ver meldde nog geen antwoord op haar verzoek om een onderhoud te heb ben ontvangen en deze stukken ook aan het gemeentebestuur zond, stuurde de gemeente op 14 juni 1985 een antwoord. Daarin werd o.m. geconstateerd dat er in Holten tot nu toe weinig aandacht is besteed aan een ouderenbeleid en dat het in de bedoeling lag dit onderwerp na de vakantie ter hand te nemen met personen en instel lingen die op dit terrein aktief zijn. Over het gevraagde onderhoud werd niet gesproken. Op 26 oktober heeft de ANBO officieel aan de ge meente verzocht een Stichting Ge coördineerd Ouderenwerk (GOW) c.q. een Stichting Welzijn Ouderen (SWO) in het leven te roepen ten einde bij de provincie eventueel subsidie te kunnen aanvragen. Op de morgen van 27 november j.l. had te Raalte een tweede bijeenkomst plaats van ouderenbonden en ge meentebesturen van Overijssel. In deze druk bezochte bijeenkomst heeft onze wethouder van sociale zaken heel duidelijk kunnen con stateren, welke de wensen zijn van de ouderenbonden en wat er in de Overijsselse gemeenten aan oude renbeleid gedaan wordt, 's Mid dags had eindelijk op het gemeen tehuis de in het vooruitzicht gestel de vergadering plaats van de ver schillende instellingen die in Holten werk voor ouderen doen (Groene Kruis, gezinsverzorging, bejaardencentrum, bejaardensoos, open bejaardenwerk, enz). Op voor stel van de wethouder werd beslo ten, dat de gemeente een stuur groep zal instellen om eventuele beslissingen voor te bereiden. Op het moment dat we dit schrijven 16 dec.) is daaromtrent nog niets ver nomen. Het wordt echter de hoog ste tijd, want als men van de pro vincie subsidie wil ontvangen over 1986 moet de aanvrage vóór 1 maart a.s. worden ingediend. Er zijn in Overijssel 6 zogenaamde „Witte vlekken", gemeenten die nog geen gecoördineerd ouderen werk hebben. Daarvoor is bij de provincie f 125.000,- beschikbaar. De tijd dringt derhalve. Almelo ontvangt b.v. voor het ouderen werk over 1985 bijna vijfhonderd duizend gulden. Hopelijk kan er voor de Holter ouderen ook iets ge daan worden. W. Beijers afd. secretaris-pen- ningm. Door burgemeester en wethouders op 10 december 1985 ver leende vergunningen, ontheffingen e.d. 1. Verleende bouwvergunningen: - aan Beltman Sport Mode voor het wijzigen van de voorgevel van de winkel Dorpsstraat 9; - aan de heer A. Paalman voor de bouw van een toiletgroep en entree in/aan het perceel Deventerweg 87; - aan het woonwagenschap Zuid-West Overijssel voor de aanleg van drie woonwagenstandplaatsen met voorzieningengebouwtjes in het plan de Beuseberg; 2. aan kerk en verenigingsgebouw „Bethanie" vergunning verleend voor het houden van een verloting op 12 maart 1986; VOOR HET INWINNEN VAN INFORMATIE OVER DE ZAAK ZELF DAN WEL OVER EVENTUELE MOGELIJKHEDEN TOT HET INDIENEN VAN EEN BEZWAAR- OF BEROEPSCHRIFT. SLUITING GEMEENTESECRETARIE. De gemeentesecretarie van Holten en het kantoor gemeentewerken is voor het publiek gesloten op vrijdag 27 december 1985. Het bureau burgerlijke stand is op deze dag uitsluitend geopend voor aangiften geboorten en overlijden tussen 10 en 11 uur VERHOGING RECHTEN STORTEN VUIL OP DE GEMEENSCHAPPELIJKE STORT PLAATS TE MARKELO Het recht voor het storten van vuil door particulieren en bedrijven op de stort plaats Eisen te Markelo wordt met ingang van 1 januari 1986 verhoogd van f 7.-tot f 7.25 per m3 aangevoerd vuil. Aangevoerde hoeveelheden vuil kleiner dan één m3 zijn en blijven vrijgesteld. Oude vuilstortbonnen kunnen zonodig tegen bijbetaling ter gemeentesecretarie worden omgeruild voor nieuwe stortbonnen a f 7.25. HUISVUILOPHAALDIENST In verband met de komende feestdagen zal de regeling van het ophalen van het huisvuil als volgt worden gewijzigd. Het huisvuil van de donderdagroute op 26 december a.s. wordt opgehaald op dinsdag 24 december. De gemeentewerf is gesloten op woensdag 25 december (1e Kerstdag), donderdag 26 december (2e Kerstdag) vrijdag 27 december 1985 en 1 januari 1986. KERSTBOOMVERBRANDING Door de gemeente Holten wordt een kerstboomverbranding georganiseerd, wel ke gehouden zal worden op vrijdag 3 januari 1986. De kerstbomen kunnen worden ingeleverd op het maisveld nabij het sportcomplex „het Vletgoor" op vrijdag 3 januari tussen 14.30 uur en 16.00 uur. Voor Dijkerhoek en Espelo en omgeving kunnen de kerstbomen worden ingeleverd bij de molen op vrijdag 3 januari 1986 tussen 14.30 uur en 15.30 uur. Voor elke ingeleverde kerstboom ontvangt men 1 lot; de gemeente zal enkele waardebonnen beschikbaar stellen. Tijdens de verbranding zal de trekking wor den gehouden, het aanvangstijdstip van de verbranding is 19.00 uur. HINDERWET Ter inzagelegging beschikkingen. Burgemeester en wethouders van Holten hebben onder voorwaarden, welke ertoe dienen om gevaar, schade of hinder voor de omgeving te voorkomen, op 10 december 1985 vergunning ingevolge de Hinderwet verleend aan: 1. de heer H.J. Bosschers, Beusebergerweg 32 te Holten tot het oprichten en in werking hebben van een rundveebedrijf met opslag van mest, annex opslag van dieselolie in een bovengrondse tank (inhoud 500 liter). 2. de heer J.W. Haverslag, Valeweg 6 te Holten tot een nieuwe, de gehele inrichting (rundvee- en varkensmestbedrijf met op slag van dieselolie in een bovengrondse tank-inhoud 1200 liter omvattende vergunning. De beschikkingen en alle terzake zijnde stukken liggen gedurende één maand na de datum van terinzagelegging (vanaf 23 december 1985) op de gemeentesecre tarie, Afdeling Algemene Zaken, dagelijks van 9.00 tot 12.00 uur, alsmede in de sporthal 't Mossink (kantoor beheerder), Keizersweg 22 te Holten op dinsdag avond van 19.00 tot 22.00 uur ter inzage. Beroep tegen de beschikking kan worden ingesteld door: a. de aanvrager: b. degenen, die tegen de aanvraag om vergunning tijdig bezwaren hebben ingediend: c. enige andere belanghebbende, die aantoont, dat hij redelijkerwijs niet in staat is geweest eerder bezwaren in te brengen. Het beroepschrift moet worden gericht aan Hare Majesteit de Koningin en worden ingediend binnen één maand na de dagtekening van de kennisgeving van ter inzagelegging, derhalve vóór 23 januari 1986 bij de Raad van State, Post bus 20019, 2500 EA 's-Gravenhage. Zij die beroep instellen kunnen overeenkomstig artikel 60a van de Wet op de Raad van State een verzoek doen om schorsing van de beschikking dan wel tot het tref fen van een voorlopige voorziening. Dit verzoek moet binnen bovengenoemde termijn worden gericht aan de Voorzitter van de Afdeling voor de geschillen van bestuur van de Raad van State, Postbus 20019, 2500 EA 's-Gravenhage. De beschikking wordt niet van kracht voordat op dat verzoek is beslist. Toen wiele zukke jongs van vief- tien, zestien joar waren, haj nog neet van die dikke brommerds. Vake waren ze nog zoonder versnel ling en ie mossen ze anfietsen, al haj d'r wal wat diej an konden trappen. Bekende marken waren: Kaptein Mobylette, Solex, NSU Quickly, Batavus Bilonet en dan zag-ie die Eitjes van Berini ok nog bassend vake. Zon Eitje was 'n gewone flet se met 'n 1-liter-tenkie en 'n motor tje op 't vuurspatbod, nét oonder 't stuur. Mar lópen... det 't zo zoes- Eind november was het vijf jaar geleden dat Bakker Nijkamp zich in Holten aan de Dorpsstraat vestigde. Ter ere hiervan werd een jubileum- week gehouden, met als onderdeel het oplossen van een rebus. Onlangs werden de prijswinnaars hiervan bekend gemaakt en zij kunnen zater dag 21 december een goed gevulde picknickmand in ontvangst nemen bij de bakkerij in Holten. De inhoud zal variëren van een Frans stokbrood- je tot en met de zalige luxe broodsoorten, waar Nijkamp zoal om bekend staat. Uitslag van de rebus was: Twee keer per dag brood op tafel, maar dan wel van de echte Bakker Nijkamp. Prijswinnaars zijn: G. Beldman, Vixeboxsestraat 31, Holten, M, Elbersen, Maneschijnweg 5, Holten, D. H. van Gelder, Larenseweg 94, Holten, M. Meiners, Keizersweg 39, Holten en B. Scheperman, Schepersstraat 12, eveneens uit Holten. „Provinciaal gezien is Holten een min of meer „blinde vlek" op de kaart van Overijssel waar het de ouderenzorg betreft" vertelde de wethouder. „Het is dan ook hard nodig dat, willen wij aanspraak kunnen maken op subsidie van die kant. dat het beleid gecoördineerd wordt". Volgens burgemeester Van Rappard moeten ook de oudere werklozen in dit kader genoemd den! Op enen liter koj met gemak 50 kilometer varen en as 't kreng 't op de hoppen had waj in 'n stief uurken ók 50 km wieter! Mak- starm! Wiele kwamen nog wal völle bie Bets van 'n Bos op 'n Beelt in de warkplaatse umdet Bets 'n oom was van één van miene kammeröa en dóar leerden wiele de geheimen van zonnen brommerd wal kennen! 't Duurden dan ók neet lange of wiele wuzzen precies hoej met zon apperaat umme mozzen goan. Noe is 't zó det vandaag-'n-dag zowat eiken jongen van zestien joar 'n pleer-iezer hef, in die tied was zon bezit nog iets butengewoons. D'r waren mar enkelen die zon deenk hadden en dan ók nog umdet ze thuus wat met motoren te doon hadden: Get van Sniees bevobbeld knalden al vrog met 'n brommerd duur 't darp. 't Geeld was in die dagen nog betuun en aj niks ver- deenden moch-ie allinnig mar noar die brompiloten kieken. In de duustere tied van 't joar, ik mene det 't was met Ooldjoar in i960, wodden de verleiding oons de baas. 's Nommedaags um 'n uur of vieve gung de karke an. Zonnen Ooldjoarsdienst wodden drok be- zoch en völle boeren kwamen met de brommerd noar de karke, de vrouwe op 't achterzadel. As Slie- ters-Jan, de koster, de karkeduren dich'etrokken had en Anton Koop man alle registers van zien orgel had lös'etrokken en 't „Uren, da gen, maanden jaren" uut volle bors werk een aanzet moeten geven tot duur de Gemeente wodden ezon- een beleid gericht op het ouderen- gen, sleupen wiele in 't duuster oon- werk in zijn totaliteit naar de nor- der de karkebeume en roond 'n pis- men van het provinciale welzijns- bak umme te kieken of 't er wat van werk, oonzen gading bie was. 't Was mar De veroudering van de bevolking is voor de gemeente Holten meer dan een algemeen probleem. In verhouding tot andere gemeenten in het gewest ligt het percentage van de z.g. „vergrijzing" in deze gemeente ho ger. Dit onderwerp kwam dinsdag ter sprake naar aanleiding van de in stelling van de Stuurgroep Ouderenwerk. Het college van burgemeester en wethouders heeft tot de vorming van deze stuurgroep de aanzet gege ven. Leden zijn de vertegenwoordigers van alle groeperingen die zich met de bejaardenzorg bezighouden. worden. „De mensen van boven de vijftig die geen werk hebben en door hun leeftijd moeilijk of niet meer aan de slag kunnen komen behoren zeker tot de groepering die aandacht verdient". In deze brede opzet zal de Stuurgroep Ouderen- good dew de vermaning van 'n do- mie vanof 'n stool neet konden heu- ren, aans haw oons meschien nog bedacht. Wiele hadden ze vuur 't uutzeuken. Bange hoofden-ie neet te weem, want ie wuzzen zéker det de karke töt zes uur duurden en vake leup 't nog wal uut umdet de notabelen en de diakens völle tied neudig hadden um 't geeld bie me kaar te gadderen. Joa, doar had 'r al ene 'n brom merd te pakken den tegen 'n Port- laander (de cementschure van de Gebrs. Meerman) was neer'ezat. Vuurzichtig wodden noa'ekekken of 't apparaat wal in 'n vrieloop stun, en (um 't karkvolk neet wak ker te maken) pas bie 't gebouw Ire ne an'etrapt. Efkes later kwam d'r wiér ene met zon vehikel anduwen. Ik zal 't nóóit vergetten: met zon nen oolderwetsen Kreidler. 'k Wete nóe nog wie de eigenaar was, maar 't lik mie better um ziene name mar vüür mie te hollen aans zok miene kammeröa nog in 'n lastig paket können brengen. Loaw um J aansen neumen. Afijn, 'n tweeden brom merd pakten al rap an en 'n joy rider vertelden dette zéker met 'n kwatteer terugge was. Met de heure steil op de kop verdween-e in 't Ooldjoarsduuster. Dét was bettere tebak det 't zo knesterden! D'r wa ren twee brommerds ejat en wiele, die neet genoj; dörf hadden, bleven wachten op de spannende verhalen diew zó zollen heuren. 'n Eersten was al gauw terugge en 'n brom merd wodden schier tegen 'n Port- laander an'ezat en had nog tied ge- nog um of te koelen, zodet d'r niks in de gaten kon lopen. Mar 'n Kreidler bleef uut... Um half zesse was 't er nog niks te zeen en wiele begonnen oons onge- rös te maken. D'r zol toch neet wat gebuurd weem? Kwat vuur zesse was 't al en nóg genne Kreidler te bekennen! 't Hatte gung oons snel ler kloppen want Anton Koopman was al wier an 't spöllen, de prèke was al of elopen! Wiele keken stöa- rig op 't hallozie, doarumme week 't noe - na 25 joar - nog zo good: 2 minuten vuur zesse kwam oonzen kammeroad d'r anknetteren. Tied um wat uut te leggen had-e neet. 'n Kreidler wodden snel tegen 'n pis bak ezat en mét dew vótleupen, gungen de karkeduren lös en kwam 't volk noar buten. Dèt was op 't nippertje en wiele markten al gauw det oonzen moat 't oarig benauwd had ehad, of better ezeg: wiele ro ken 't mar al te good want hee had de bokse vol ekregen van narig heid. Hee was op Splo an'ereden en had 't plan um doar bie de schole te keren, 'n Brommerd was um vlak bie Doondertman blieven stoan en watte ok frunnukten an 't deenk, hee kon um neet meer aan de proat kriegen. Foj, wat had-e in de pena rie ezetten! 't Was al kwat vuur zes- se ewes toen-e vemémstig was ewodden. De bezinekrane wodden op de reserve ezat en noa enige tied pakten-e wier an! Zichzelf beloa- vend nóóit meer 'n brommerd te jatten vlóóg-e op Hoolten an en wat wasse blie det de karke nog neet uut was! Jaansen zol wal raar op'e- kekken hebben toen zien brom merd zo merakel warm aanveul- den. 't Is te hoppen dette met 't leste resje bezine nog thuus ekom- men is! Jan Brouwer, Ommen

Holtens Nieuwsblad | 1985 | | pagina 9