I „Hoe harder ze huilen in de zaal, hoe mooier het stuk" Landbouw komt weer uit de moeilijkheden Opgave carnaval Kerstprogramma J.S. de Schure Kerstmiddag voor bejaarden OCH veertig jaar op de planken Improvisatie in Jericho Klaverjassen HOLTENS NIEUWSBLAD VOORZITTER D.J. JONKHANS BIJ AFSCHEID Tafeltennis kampioenschap DONDERDAG 19 DECEMBER 1985- Def nüs zal wal gauw wier onder 'n boom ligg'n. Met die afstandelijke woorden werd in 1945 de oprichting van de Ontspanningsclub Holten (OCH) begroet door de plaat selijk bevolking. Nou, het nest prijkt nog steeds in de hoog ste boom. En wat meer is, het heeft tal van jongen voortge bracht die over de hele regio uitvlogen om de mensen te la ten genieten van opmerkelijke staaltjes amateurtoneel. Op vrijdag 10 januari viert OCH het veertigjarig bestaan met een voorstelling van het blij spel Boer'n op vrijersvoet'n gevolgd door een receptie in gebouw Irene. Wie beter dan de voorzitter - hoofdrolspeler - grimeur en wat dies meer zij kan de wederwaardigheden in al die jaren het best naar vo ren brengen. In de hoofdrol Jan Oosterkamp. Een willekeurige greep in het uit gebreide knipsel- en foto-archief dat voor ons op tafel ligt uitge spreid. Jan Oosterkamp als burge meester met aan zijn zijde Lieuwe Meinsma als secretaris. Jan Oos terkamp als chef van de Republi keinse politie, als zwerver, domi nee, directeur, Napoleon of boer. Hij wil er zelf nog niet zo aan, maar je kunt er moeilijk onderuit: het ge zicht van de Ontspanningsclub Holten wordt bepaald door een Jan Oosterkamp in vele gedaanten. „Ik bin nit zo ne zöt'n" verklaart de hoofdrolspeler zelf zijn opvallende rollen. Hij is op zijn best wanneer de schijnwerpers op hem alleen ge richt zijn en hij de toeschouwers tot tranen toe in vervoering brengt. Want „hoe harder ze huilen in de zaal, hoe mooier het stuk". Eenmaal op dreef is hij moeilijk weer te stuiten. De verhalen volgen elkaar op. Over de toenmalig HMV- voorzitter Marinus Bouwhuis die bij het stuk Zonsopgang drie avon den achter elkaar in huilen uit barstte, hoewel hij steeds na afloop Jan Oosterkamp als doodgraver zoals hij vorig jaar meewerkte aan een televisieprogramma van de IKON over begrafenisrituelen. verzekerde dat hem dat de volgen de avond niet meer zou overkomen. En over Jan Krikkink die in een bijrol als meesterknecht tegen de directeur van de fabriek (wie an ders dan Jan Oosterkamp) moest zeggen: „„Eer de haan gekraaid heeft draait de fabriek op volle toe ren", maar daar constant „eer de kraai gehaand heeft" van maakte. Uit de mond van Jan Ooster kamp krijgen al die verhalen iets extra kleurrijks omdat hij ze met verve brengt en ze rijkelijk met to neelteksten doorspekt. Ook na zo veel jaren laat zijn geheugen hem maar zelden in de steek. Een geheu gen dat hem ook uitstekend van pas kwam bij zijn dagelijks werk als besteller van Tante Pos. Geef Jan Oosterkamp een adres en hij ver telt je precies wie er woont, wat ze doen en hoe het de kinderen in het leven vergaat. Het is niet voor niets dat we juist hem maar de geschie denis van OCH vragen. Vrijheid 1945. De oorlog is voorbij. De „blijheid van de vrijheid" viert hoogtij. Nederland geniet ervan. Overal heerst danswoede. Ook in Holten is de behoefte aan ontspan ning groot. Op 12 augustus van dat jaar wordt OCH opgericht door drie twintigers: Herman Koopman, Gert Steunenberg en Jan Ooster kamp. Allemaal afkomstig uit de Christelijke Jongeren verenging CJV. Jan Oosterkamp vertelt waar om. „Toen al waren we jong en wilden we wat. Vergeet niet dat je je jon gensjaren in de oorlog had doorge maakt en datje dus heel wat gemist had. Met OCH wilden we ontspan ning brengen. Niet eens zozeer to neel, maar vooral zang en muziek. Voor die tijd hadden we met CJV alwel eens een Kerstpel gedaan, maar nu wilden we vooral dansen. In het begin speelde Marinus van de Dikke Steen Hawaii-muziek op de accordeon. Pas later is het op toneel uitgedraaid". Om toch ook wat ervaring in de groep te hebben werd alras beslo ten in de figuren van de dertigers Ebbe Koopman en Hendrik Hoeve er wat oud-CJV'ers bij te halen en omdat toneel zonder vrouwelijk schoon ook wat kaaltjes, over kwam, werd ook de CJV-mèisjës- vereniging aangeschreven. Die christelijke grondslag vervaagde naarmate de jaren vorderden, maar in het begin werd bijvoorbeeld nog geen medewerking gegeven aan het traditionele „bal na". „We kregen steeds meer vogels van allerlei pluimage", vertelt Oos terkamp op zijn praatstoel. „Ook „buutenlaanders" als Kees Stoop en de Fries Lieuwe Meinsma. Eerst waren alle repetities en uitvoerin gen in gebouw Irene, maar omdat we ook steeds meer een ander pu bliek kregen verruilden we het „De land- en tuinbouw heeft vol doende mogelijkheden om weer uit het dal naar boven te komen. Die voorspelling deed OLM-voorzitter D. J. Jonkhans donderdag 12 de cember tijdens de jaarvergadering van de Overijsselsche Landbouw Maatschappij in Slagharen. Hij voegde er wel aan toe, dat de boe ren en tuinders eerst nog een moei lijke tijd te wachten staat, omdat waarschijnlijk het diepste van het dal nog niet is bereikt. De heef Jonkhans vergeleek de huidige problemen in de land- en tuinbouw met de moeilijkheden in het begin van de zestiger jaren, toen hij als voorzitter van de OLM werd benoemd. Zijn voorganger ir. J. Baas zei toen, dat „het vertrou wen de laatste jaren is ondergra ven. Het schrijven en praten over teveel melk, teveel granen, moge lijk teveel kippen en varkens, te- veel mensen en te kleine bedrijven, heeft bij velen de vraag doen opko men: zijn er werkelijk nog perspec tieven of staan wij voor een verlo ren zaak?" De heer Jonkhans signaleerde, dat de land- en tuinbouw ondanks de overschotten van toen uit het dal naar boven is gekomen. „Om dat wë ümriën de Europese Ge meenschap de kansen hebben be nut, die ons geboden werden, stelde hij vast. De OLM-voorzitter was er van overtuigd, dat ook nu die kan sen er nog zijn. Tenminste wanneer de Europese Gemeenschap in stand blijft. „Dan hebben we bin nen die E.G. zelfs goede kansen, omdat we als Nederlandse boeren en tuinders een goed figuur slaan. Nog steeds hebben we een voor sprong op het gebied van vakman schap, bedrijfsvoering en afzetor ganisaties. Dat geeft velen de mo gelijkheden om te overleven en om in een later stadium opnieuw de kansen te benutten. Om die overle vingskansen te vergroten moeten we wel proberen om onze kosten zo veel mogelijk te bewaken en terug te dringen. Bovendien zal de kwali teit van onze produkten erg belang rijk blijven", aldus de OLM-voorzit ter, die de tuinbouw ten voorbeeld stelde aan de andere landbouwsec toren. „Steeds slaagden zij er weer in om tegenslagen op te vangen en lering te trekken uit dat wat voorbij was. De tuinders zijn bijzonder flexibel als het gaat om andere ge wassen te telen. Ze büjven er voor zorgen, dat kwaliteit bovenaan staat. Ook wordt de afzet steeds verbeterd en men doet dat met wei nig overheidssteun", verduidelijk te de heer Jonkhans. Hij hield de cirka 1000 aanwezi gen tijdens de jaarvergadering voor, dat niet iedereen de kans zal krijgen om te overleven in de land en tuinbouw. Een aantal zal afha ken. „Dat is de minder mooie kant". De OLM-voorzitter konkludeerde, dat het tegenwoordig voor boeren en tuinders, die met hun bedrijf stoppen, moeilijk is om aan de slag te komen. Hij pleitte voor een goe de sociale opvang. „Het behoort zo te zijn, dat ook een zelfstandige, die buiten zijn schuld zijn arbeids plaats verliest, met gemeenschaps gelden wordt opgevangen als er el ders geen werk is", betoogde de heer Jonkhans. Hij sprak voorts zijn bedenkin gen uit over het feit, dat de laatste tijd boerenzoons, die eerst buiten de landbouw hebben gewerkt, het ouderlijk bedrijf weer opstarten, omdat ze het slachtoffer zijn gewor den van de werkloosheid. Vroeger waren er volgens de OLM-voorzit ter best mogelijkheden om zo een bedrijf op poten te zetten. „In de huidige situatie ben ik echter van mening, dat dit weieens opnieuw tot een teleurstelling zou kunnen leiden", voorspelde de heer Jonk hans. christelijke bolwerk ook wel eens voor gebouw Amicitia. Later ging dat om en om, waarbij het feit dat er bij Amicitia ook alcohol werd ge schonken ook wel een rol zal heb ben gespeeld". Avond uit De beginjaren van OCH. Een mooie tijd waarin bij een open luchtvoorstelling (ja. ook toen al) onder de Feestbomen meer dan zeshonderd toeschouwers kwamen kijken. Op 7 november 1945 presen teerde OCH de eerste Bonte Avond. Drie dagen later de tweede. Een jaar later werd het toneelstuk Ronkende Motoren voor het voet licht gebracht. Afgewisseld met een revue volgde twee jaar later Stormeiland. Niet alleen Holten ge noot met volle teugen, ook de regio. OCH trok volle zalen in Bathmen, Markelo, Colmschate en zelfs in Al melo. Toneel betekende nog een avondje uit. Met het Holtens To neel kende Holten zelfs twee ama teurgezelschappen, waartussen de nodige rivaliteit bestond. Zo don gen beide groepen naar de gunsten van grimeur Johan van Geenhui zen. Vier mannen en een meisje, Weerhaantje. Jan Oosterkamp stond met zijn gezelschap avond aan avond op de planken. Weer of geen weer, het publiek in Hasselt of Stenderen moest vermaakt wor den. Al snel had hij 150 voorstellin gen achter zijn naam staan. „Altijd rollen van buiten leren", lacht hij nu: „Steeds weer optreden. Mijn moeder vroeg op een gegeven moment of dat nooit meer ophield. Ik was bijna niet meer thuis, 's Avonds vroeg weg en 's nachts laat thuis. In die eerste jaren was ik een manusje-van-alles. Hendrik Hoeve was voorzitter. In die begintijd heb ben we altijd mensen zelf gevraagd of ze mee wilden doen. Onder de vrouwen kreeg je dan wel eens ja- louzie. „Als je die erbij haalt, hou ik ermee op" hoorde je dan. We verloren ook mensen aan de kerk. Die kregen dan het verzoek om in de kerkeraad zitting te ne men en dan vonden ze het niet ge past om ook toneel te spelen. Onzin natuurlijk want ze bleven wel in HMV spelen. Het is altijd makkelij ker geweest om vrouwen te krijgen. Mannen schaamden zich er nog wel eens voor. Terwijl je als kind toch allemaal graag toneel speelde. Va dertje en moedertje of doktertje, het zit er gewoon in. Maar om de jongeren te krijgen is toch wel een probleem. Aan het eind van de ja ren vijftig raakten we wat dat be- Op 8 februari zal opnieuw door de Fienpreuvers een grote carnavals optocht door Holten worden ge houden. De optochtcommissie heeft zich ook dit jaar weer gebogen over de wijze waarop het geheel dient te verlopen Dit niet in de laat ste plaats vanwege het feit dat uit de Holtense bevolking signalen kwamen dat de optocht niet altijd op prijs werd gesteld. Negatieve effecten verstoorden vaak het geheel een daarom is be sloten de komende optocht op an dere wijze te houden.Een 14-tal "oud deelnemers", welke steeds een uitstekende bijdrage leverden zijn rechtstreeks door de Fienpreu vers benaderd voor het verzorgen van een deelname. Andere kandi daten voor de optocht zijn van har te welkom, maar elke deelnemer zal door de commissie worden be- oordeeld.Kandidaatdeelnemers die zich niet van tevoren hebben aangemeld kunnen niet worden toegelaten. Er is nog een nieuwtje, want voor de kinderen komt er een speciale kategorie. Opgave bij foto ten Vel de en bij speelgoedzaak v.d. Maat. treft aan lager wal. Toen was er een personeelsgebrek". Taarten Aan die jaren vijftig bewaart de OCH-voorzitter de beste herinne ringen. De tijd dat voor 85 cent een toneeltekst werd gekocht terwijl de boekjes nu elf gulden per stuk kos ten. Het auteursrecht steeg nave nant. OCH betaalt nu 160 gulden per voorstelling terwijl destijds voor de eerste voorstelling niets be taald hoefde te worden en de twee de f7,50 kostte. Geldontwaarding inderdaad, maar het klimaat voor amateurtoneel was ook heel an ders. Zaal Amicitia zat met drie honderd man elke keer weer bar stensvol. Iedereen betaalde dertig cent entree en er werd ook nog een verloting in de pauze gehouden met drie taarten van Hartsuiker als prijzen. Een grote, een middelgrote en een kleine. „Nu krijg je ze nauwelijks meer het huis uit", verklaart Jan Ooster kamp spijtig. „Ja, wel op zo'n Ko- ninginnefeest waar we voor de vijf tigplussers optreden. We doen hu veel voor afdelingen van de OLM, FNV of Plattelandsvrouwen. Alles zonder subsidies. We doen alles zelf. De decors, het schminken. Het enige wat we nodig hebben is een kaal toneel. Met onze eigen aan hangwagen brengen we alle attri buten mee. Op die manier kunnen we het nog wel rooien, hoewel de vermakelijkheidsbelastingen steeds hoger worden. Toch zie ik het amateurtoneel nog wel toekomst hebben. De men sen krijgen ook weer genoeg van Dallas en Dynasty, of hoe dat spul ook allemaal mag heten. Alleen op de woensdagavonden moet je nog steeds niets organiseren. Dan is het voetbal nog heilig. Maar voor de rest willen de mensen ook nog wel eens hun videorecorder inschake len en naar ons toe komen. In de zaal beleef je het toch weer heel an ders dan voor de buis. En het is niet meer als in de begintijd toen je nog wel eens te horen kreeg dat „het stuk wel mooi was, maar daj de leu nog te bes kon kenn'n. Daarom werd er vroeger ook altijd heel zwaar geschminkt met vele snorren en baarden". Vergrijzing Terwijl grootvader Oosterkamp onder het zingen van een psalm de trap bestijgt op zoek naar nog meer archiefmateriaal, praten we nog even met zijn kleindochter die er binnenkort ook aan moet geloven en voor het eerst bij OCH een rol (letje) krijgt toebedeeld. De vergrij zing baart Jan Oosterkamp zorgen. Zijn dochters Ina en Frieda heeft hij al tot vaste tegenspeelster ge bombardeerd, maar het familiere servoir is natuurlijk niet onuitput telijk. „We hebben opvolgers nodig" verzucht hij, terug op zijn stekkie. „Kijk, dat ik nou al bijna veertig jaar de scepter zwaai is natuurlijk ook geen goede zaak. Maar het is erg moeilijk om jongeren erbij te krijgen. En misschien verwacht ik ook wel teveel van die jeugd. Zelf ben ik bij elke voorstelling weer enorm gespannen en ik kan er dan ook niet tegen dat er achter de cou lissen zo'n deerntje zit te haken of chips te eten. Dat kan niet. Je moet er volledig in opgaan. Ja, ook als je een klein rolletje hebt zoals dienst bode of inbreker in het nachtelijk uur. We hebben iedereen nodig en iedereen is ook even belangrijk. De toneelmeester, de grimeur, de de corbouwer en degene die de gordij nen open en dicht doet. Zelf ben ik OCH in 1951 met de bezetting van het stuk Regina. Van links naar rechs op de achterste rij: Alie Jan sen, Gert Steunenberg, Henk Koopman, Hanneke Bronsvoort, Jan Holterman. Zittend: Jan Krik kink, Jo Wolters, Jan Oosterkamp en Adrie Hartink. Voor: Marinus Rouwenhorst en Ep Koopman. zonder een goede aangever geen knip voor de neus waard". Ondanks de problemen met de gezondheid die hij het afgelopen jaar ondervond is Jan Oosterkamp vast van plan de vijftig jaar toneel vol te maken. Volgend jaar is het zover. Dan wil hij ook voor de vijf honderdste keer op de planken ver schijnen. Het liefst met een karak terstuk, want daarin gedijt zijn to neeltalent het best. „Ik hou ook wel van humor hoor" beaamt hij de voorstelling die we van hem had den. „maar ernstige rollen liggen me toch beter. Het is vrij gemakke lijk om het publiek met eenvoudige kolder aan het lachen te kriigen. Op zaterdag 4 januari organi seert de Holtense Tafeltennis vereniging weer haar jaarlijkse Holtense kampioenschappen voor recreanten. Voor inschrij vingen kan men terecht bij N. Valk, Köllingserf 65, tel. 6 14 13 of H. Hendriks, Noordenberg straat 5, tel. 6 23 51. De deelna mekosten rijn voor senioren f2.50 en voor jeugd f 1.50 per persoon. Het zal niet vaak gebeurd zijn, maar minstens één keer stond Jan Oosterkamp bij een voorstelling van OCH met de mond vol tanden. Dat was bij een opvoering van De Bazuinen van Jericho, waarin hij op een gegeven moment een deel van Jozua zes uit de bijbel moest lezen. Zo bijbelvast was hij nu ook weer niet, dat die passage hem zonder meer vloeiend over de lip pen kwam, dus een bijbel werd hem snel even aangereikt. Maar laat dat nu juist die avond een En gelse bijbel zijn die regisseur Wim ten Berge in de haast uit een van zijn hotelkamers had meegeno men. Na de eerste zin: „Intussen had Jericho de poort gesloten" was de hoofdrolspeler toen even met stomheid geslagen, maar lang duurde dat niet. Met het im provisatietalent van de rechtge aarde acteur sprak Oosterkamp tot verbazing van zijn medespe lers: „Ik geloof dat ikvolk hoor aan de baander, ik zal es even gaan kijken" waarna hij spoorslags ach ter de coulissen verdween om daar snel een blik in een Neder landse bijbel te werpen. Luttele seconden later was hij alweer te rug. „Ik heb het me zeker verbeeld er was niemand", waarna hij, alsof er niets gebeurd was zijn bijbelse tekst hervatte. Het publiek heeft er nooit iets van gemerkt, bij OCH kunnen ze er nog steeds smakelijk om lachen. As. vrijdag start in J.S. de Schure het Kerstprogramma met een groots opgezet jongerenweekend. Het programma riet er als volgt uit: vrijdag 20 december begint de avond om half acht met een forum discussie met de Holtense gemeen teraadsleden. Hiema volgt er een wervelend optreden van theater groep Jakkus. Als de weersomstandigheden het toelaten begint zaterdag om half 1 het programma op het Smidsbelt met een optreden van straatmuzi kanten. Om half 2 begeven wij ons naar J.S. de Schure waar een voor elk wat wils programmering volgt. Met o.a. een tentoonstelling van jonge kunstenaars, een kap ster, vijf optredens van popgroe pen, een modeshow, animatie filmpjes en videofilms over jonge ren voor jongeren. Dit geheel duurt tot diep in de nacht. Zondag kan men van alles zelf doen op het ge bied van video, muziek, sminck en creatief bezig rijn. Dit alles tussen 14.00 uur en 18.00 uur. Het kerstprogramma vervolgt maandagavond met het versieren van de kerstboom. Dinsdag 24 de cember is er de Bud Spencer en Terence Hill film Vier vuisten slaan op hol. De film begint om half 3 en de kosten bedragen f3,50. Woens dag 25 december rijn we gesloten. Donderdag tweede kerstdag wordt er weer de traditionele kerstpuzzel- wandeltocht gehouden. Naar af loop van de wandeltocht is er als te doen gebruikelijk weer een hap. De kosten bedragen f 2.50 p.p. Vrijdag 27 december rijn wij geopend. Za terdag 28 december is er als ieder jaar weer een paaltjes-voetbaltoer nooi. Dit sportieve gebeuren zal 11.00 uur. Beginnen in sporthal 't Mossink en duurt tot 16.00 uur. De kosten bedragen f 15,- per team. Het team moet bestaan uit 4 perso nen waaronder 1 dame er mogen slechts 2 competitiespelers in het veld staan en het dragen van zaal schoenen is verplicht. Je kunt je in laten schrijven bij J.S. de Schure tel: 05483-6 27 55. Zondag 29 de cember is er onder voorbehoud de film Gremblins. De film begint om half 3 en de kosten bedragen f 3,50. En maandagmiddag 30 december worden er om half drie de eerste oliebollen gebakken en natuurlijk gegeten. Mocht je vragen hebben of wil je inlichtingen kun je ons altijd bellen op tel: 05483-6 27 55. Een groot aantal Holtense bejaarden gaf, zoals elk jaar weer graag gehoor aan de uitnodiging van het bestuur van de Bejaardensociëteit om de Kerstmiddag bij te wonen in gebouw „Irene" Mevr. C. P. K. Enklaar-van Andel die de leiding van de bijeenkomst had sprak een woord van welkom. De Kerstliturgie die werd uitgevoerd opende met het zingen van het bekende kerstlied „Komt allen tezamen" waarna door mevr. Span v.d. Berg gelezen het gedicht „Advent is dromen.Na het gezamenlijk zingen van „Komt verwondert u hier mensen" las mevr. Hoeve-de Graaf het kerstevangelie uit Mattheus 1 en las mevr. Paalman Kromdijk het gedicht „Geen plaats". Mevr. Langenbarg-Hols las hier na het bijbelgedeelte Mattheus 2 vers 1-12 waarna na het lezen van het gedicht „Vrede rij met U" door mevr. J. Wiggers-Aanstoot de litur gie werd besloten met het ringen van het lied „Dank U voor deze mooie Kerstdag". Na de pauze werd door leden van de Hervormde Vrouwengroepen van Holten en Dijkerhoek en de Chr. Plattelands vrouwen afd. Holten uitgevoerd het Kerstspel „Al zo lief heeft God de wereld gehad". De dames, kregen een zeer verdiend applaus en een fraai kerststukje. Aan de organisa tie mevr. H. Kruk-Aanstoot werd een mooie plant aangeboden. Mevr. Enklaar dankte allen die meewerkten aan het welslagen van de Kerstmiddag '85 en wenste allen goede kerstdagen. In het clubhuis van de S.V. „Hol ten" op sportpark „Meermans kamp" wordt morgenavond de 2e wedstrijd gespeeld in de Klaveijas- competitie 1985/'86. De wedstrijd, met gratis koffie en hartige hapjes, begint om 8.00 uur. De deelname staat open voor ie dereen die mee wil doen. De eerste wedstrijd viel wat de deelname be treft wat tegen want drié elftallen waren toen verhinderd. Maneger Arie Ongena verwacht morgen avond zeker 40 .jassers" die een sportieve strijd zullen voeren om de prijzen.

Holtens Nieuwsblad | 1985 | | pagina 15