Nieuwe indeling voor Rundvee Syndicaat Wonderdoener spreekt al eeuwen tot verbeelding Bloemcollages AC-restaurant HOLTEN GESPLITST IPO-examen van Bergspeurders Assenstraat in beeld gebracht Nijverdal; Bakker, showroom en verkoop: Kerkstraat 138, Tel05486-16265. STEENHOUWERIJ FIRMA OLTHOF 22.50 Sint Nicolaas, Goedheiligman SOLIDE GRAFMONUMENTEN /f ÜTpsalon .EsF* Passage JpffiittF Café-Restaurant ■RENAULT 9 EN IJ RRQADWAY IN PREMIERE" 9 In café-rest. De Biester werd afgelo pen maandagavond i.v.m. het op han den zijnde .Rundvee Syndicaat voor Overijssel" een vergadering gehou den van de Vereniging voor Veehou derij Belangen Holten en Omstreken. Voorzitter H. Rietberg sprak een ope ningswoord waarin hij o.m. wees op de bijzonder snelle ontwikkeling op het gebied van de veehouderij. Na le zing van de notulen door secr. W. Ste- geman werd het woord gegeven aan de heer B. Schrijver te Wijhe, lid van de Structuurcommissie Prov. Bureau Rundveehouderijk, voor het geven van een uitvoerige toelichting op het contourenrapport voor een rundvee syndicaat. De huidige situatie heeft volgens Schrijver tot nu toe goed voldaan maar er dienen zich echter ontwik kelingen aan die tot een nieuwe be zinning nopen. Deze ontwikkelin gen gaan zeer snel, de lokale orga nisaties staan onder druk, vanuit meerdere oogpunten. Ze zullen hierop moeten inspelen teneinde een optimale dienstverlening tegen zo laag mogelijke kosten te waar borgen. Als het Runder Informatie Systeem (R.I.S.) is ingevoerd, zal de analysering en het opslaan van ge gevens centraal (vanuit Arnhem) geschieden en dit zal plaatselijke activiteiten verminderen of zelfs overbodig maken. De huidige een heden van de VBB's worden hier door zeer kwetsbaar en zullen op ei gen kracht onvoldoende mogelijk heden hebben om efficiënt te wer ken. Teneinde de uitvoering van de taken van de organisatie zo effi ciënt mogelijk te maken wordt de provincie Overijssel in zes distric ten ingedeeld. De dienstverlening aan de veehouder zal plaatsvinden vanuit het district waarin het be drijf gevestigd is en alle personeels leden komen in dienst van de pro vinciale organisatie. Bij een moge lijke indeling van de districten zal wat Holten-(district 2) betreft de grensscheiding met district 5 (Bathmen-Heeten-Raalte) de S 14 zijn en dat zou betekenen een inde ling van de Holtense bedrijven over twee districten. Over de voorgenomen plannen en automatisering ontstond een ge animeerde discussie waarbij bleek dat men met de „splitsing" van Hol ten bepaald niet gelukkig was. Het bestuur zal daarom deze kwestie nog eens aankaarten bij het provin ciaal bestuur. „Hopelijk met suc ces" zo zei voorzitter Rietberg. Jaarverslag Uit het zeer uitvoerige verslag van melkcontroleur-stamboekhou- der J. Toorneman bleek dat het le dental op 30 juni '85 163 bedroeg. Het aantal koeien liep in het vereni gingsjaar (1 juli '84-30juni '85) terug met 143 en de superheffing heeft dus ook bij VBB Holten duidelijk zijn sporen getrokken. Het aantal koeien per bedrijf daalde van 43 tot 41,9 en het aantal kg. per koe daal de van 5498 naar 5329. Er werden in het Ned. Rundvee Stamboek 173 zwartbonten en 884 roodbonten in geschreven. Op zaterdag 30 november hield kringgroep de Bergspeurders in Holten haar laatste IPO-examen van dit jaar, waarvoor de heer Wendt bereid was gevonden als keurmeester op te treden. Om half 9 werd met acht combinaties het onderdeel speuren afgewerkt het geen onder toch nog alleszins rede lijke weersomstandigheden kon worden gedaan. Helaas moesten hier twee combinaties worden af gefloten, terwijl de anderen een ZG tot U wisten te scoren. Na een korte pauze werd onder zeer slechte weersomstandigheden afdeling B afgewerkt, waar vier combinaties toch nog een U be haalden, maar waar ook één combi natie een onvoldoende behaalde. Het beste bleek voor het laatste on derdeel te zijn bewaard, daar hier, na wederom een korte pauze, zes van de acht combinaties een U wis ten te behalen, hetgeen ook mede dank zij het goede pakwerk van pakwerkers Oosterkamp en Ren- sen tot stand kon komen. Na afloop werden door voorzitter J. Aaftink de diploma's en bekers uitgereikt, waarbij hij o.a. de heer Wendt bedankte voor zijn voortref felijke wijze van keuren. Daama gaf de heer Wendt nog een korte sa menvatting van het gebeuren in zijn geheel en dankte de medewer kers voor hun sportieve wijze van uitbrengen van hun honden. Al met al was het een zeer geslaagde dag, al moesten er twee combinaties worden afgewezen. De einduitslag: 1. D. Oolbekkink Holten 275 pnt. (uitmuntend), 2. W. J. Coenen Deventer 274 pnt. (uit muntend), 3. J. Aaftink Holten 272 pnt. (uitmuntend), 4. H. van Zon Holten 246 pnt. (zeer goed), 5. W. van Brussel 228 pnt. (goed). Als beste hond van de dag kwam echter gastspeler J. Klunder uit Deventer voor de dag, die een to taal van 297 punten scoorde, met op alle onderdelen de kwalificatie uitmuntend. Kinderschoentjes, gevuld met wat geld, zijn een post geweest in de boeken van de penningmeester van het kerkbestuur van de Sint Nico- laaskerk in Utrecht. Die boeken da teren van 1427 af. De extra verras sing van de in de schoentjes verbor gen munten was bestemd voor de allerarmsten. Ze werden op 6 de cember gebracht, als een geschenk uit de goedertierendheid van de Kerk. Het is nog maar de vraag of de kinderen op hun nieuwe schoe nen in een Sint Nicolaas optocht meeliepen. Zeker niet de kinderen van de armen bezochten de kloos terscholen, waarvan Sint Nicolaas beschermheilige was. In dat ver band was het de Goedheiligman, die de brave kinderen beloonde. Het was dan wellicht een van de kloosterlingen of leraren die, ver kleed als de goed Goedlekkers uit- deelde aan degenen, die goede re sultaten hadden behaald. En wie niet goed had gewerkt, kreeg met de roe. „Wie zoet is krijgt lekkers, wie stout is de roe..." Van die kloosterscholen uit kwam in de loop der eeuwen Sint Nicolaas de huiskamer binnen, nog alleen. Voorafgegaan door angst aanjagend gerammel van kettin gen. Het angstaanjagende element is nog het best bewaard gebleven op de Waddeneilanden, waar de Klaasomes het dagenlang voor het zeggen hebben. Per eiland zijn er verschillen. Op Texel zijn het baan vegers, die met bezems en kettin gen de straten van kinderen en jon ge meisjes „schoonvegen". Zowel jongens als mannen zijn op de meest fantastische manieren uitge dost, prachtig verkleed en gemas kerd. Lang van te voren is er aan de kostuums gewerkt en als tenslotte voor de Sinterklazen „open huis" wordt gegeven, zorgen zij er hard nekkig voor niet herkend te wor den. Opmerkelijk is, dat Zwarte Piet er daar op de eilanden niet aan te pas komt. In de Middeleeuwen was eeh in boeien geslagen duivel een veel voorkomende voorstelling. Lang zaam aan ontstond het volksgeloof dat Sinterklaas op zijn verjaardag, zijn feestdag, de duivel meevoerde. Die duivel zag zwart, zwart van het roet uit de schoorstenen. Want hij was het, die door de schoorstenen gleed en geschenken in de huiska mers bracht en die de kinderen die stout waren geweest met de roe be- Ter gelegenheid van het gereed komen van de renovatie van de As senstraat in de oude binnenstad van Deventer, organiseren mu seum De Waag en de afdeling De venter en omstreken van de Arche ologische Werkgemeenschap voor Nederland in de Waag een tentoon stelling, waarin aandacht wordt be steed aan de bewonings en de bouwgeschiedenis van deze straat. De bewoningsgeschiedenis van prehistorie tot in de 18e eeuw wordt belicht aan de hand van archeolo gische vondsten, gebruiksaarde- Arnhemstraat 6-8, tel. 2 25 13, Deventer Wij leveren al meer dan 50 jaar in Holten, zowel in donkere als in lichte natuursteen. Billijke prijzen. Alle inlichtingen te verkrijgen bij: Müller's Begrafenisonderneming v/h de heer Pekkeriet. Voor een totale haarverzorging Burg. v.d. Borchstraat 12 Kerkplein 8 H. Stegeman Holten 05483-6 17 48 05483-6 33 84 Tijdens de kerstdagen stelt u uw eigen menu samen en bepaalt u zelf de tijd. Betaalbare prijzen voor het hele gezin. 7e en 2e kerstdag geopend v.a. 14.00 uur. En natuurlijk ook onbeperkt smullen van KIP, SCHNITZEL OF FOREL Deventerweg 61 - Hoek Jeurlinksweg - Holten Tel. 05483-6 17 40 ('s maandags gesloten). U moet er een keer g Tot 1 januari 1986 exposeert in AC Restaurant Holten mevrouw Wigerink-Andela haar bloemcol- lages. Zij van Friese afkomst, maar woont al geruime tijd in Arn hem. Artisticiteit is een familietrek. Moeder was een zeer creatieve handwerkster, vader en broer te kenden zeer verdienstelijk. Haar aanleg tot het maken van bloem- collages ontdekte zij tijdens het volgen van een cursus in 1983. Aan vankelijk begonnen met het maken van klein eenvoudig werk, bleek spoedig dat zij behalve talent ook over voldoende inspiratie beschik te om grotere stukjes op te zetten. 's Zomers en in de herfst verza- werk van de jonge steentijd tot ver in de 18e eeuw. Centraal in de tentoonstelling staat de glasvondst, gedaan in de kelder van het pand Assenstraat 24/26. Dit uit 1611 gebrandschilder de glas is gemaakt naar een serie prenten naar tekening van Maar ten van Heemskerk en teksten van Coornhert. Om vergelijking moge lijk te maken is deze serie prenten, die „de triomftocht van het geduld" heet, van het Rijksprentenkabinet in bruikleen aanwezig, evenals vier gebrandschilderde ruitjes afkom stig uit het museum van de Laken hal te Leiden die dezelfde voorstel lingen heeft. Tenslotte wordt aan de hand van foto's straatwandteke ningen en dia's getoond hoe de straat er uitzag en er nu uitziet. De tentoonstelling gaat op dins dag 13 december voor het publiek open en duurt tot 3 januari 1986. melt zij de voor haar doel geschikte bloemen en bladeren e.d. Deze wor den zorgvuldig gedroogd, gesor teerd en verwerkt. Dit laatste ge schiedt zonder voorbereiding op papier, direct uit het hoofd. Als de compositie voltooid is, worden de diverse onderdelen vastgeplakt, eventueel van een passe-partóiit voorzien en ingelijst. De werktijd voor een gemiddelde collage be draagt 2a3uur. De toegang is gratis. De expositie is te bezoeken tijdens de openings tijden van het AC Restaurant Hol ten. dreigde. Hier en daar in verschillen de landen kreeg Sint Nicolaas een stoet van gemaskerden achter zich aan bij zijn ritten over de daken, en zelfs kreeg hij vroeger in sommige landen een duivelse gestalte. Maar hoe dan ook, Sinterklaas is tegen woordig in het algemeen ondenk baar zonder zijn zwarte knecht. Al leen de oorspronkelijke bisschop, Nicolaas van Myra, die in de vierde eeuw leefde, had geen duivelse knecht. Over zijn figuur is heel wei nig bekend. Toch groeide uit hem de gestalte van een wonderdoener. In de Grieks-Katholieke kerk ver wachtte men al veel heil van deze bissehop bij allerlei rampen en dreigende gevaren. Mohammedanen en Noormannen Oorlogen alom, ook toen al. Myra viel in handen van de mohamme danen. Zuid-italiaanse kooplieden vervoerden eeuwen later het ge beente van de heilige bisschop naar Bari. Daar werd over zijn graf een Sint Nicolaaskerk gebouwd. Om dat Bari een havenstad was, werd hij ook beschermer van zeelieden. Het waren de Noormannen, die van Bari uit de legende van de be schermheilige naar het noorden brachten. Sint Nicolaas, bescherm heilige niet alleen van zeelieden, ook van gevangenen, huwbare maagden en kinderen en ...boeman. „Pas op... als Sinterklaas dat hoort... Je krijgt met de roe... Je gaat mee in de zak...Het gerammel van ketenen, het gebonk en ge stommel. Het rijden over de daken, zo mysterieus, dat het tot de ver beelding blijft spreken. Ach, het paard waar Sint Nicolaas op over de vlakte rijdt, heeft immers vol gens de oud-Germaanse sagen acht benen, een symbolisch paard, met wapperende manen, een zwiepende staart, onderdeel van stormgeraas. Als de makkers beneden dan hun wild geraas hebben gestaakt, kan het Sinterklaasfeest weer begin nen. Al of niet met een „appelken of citroentjen van Sint Niklaas ca- poentjen". \hnaf f19.400,.kunt u zich sterallures veroorloven. Jflk Nou, nou, nou, nou Renault maakt het nu toch wel heel erg wr mooi voor u. De Renault 9 en 11 Broadway met een serie extra's waar je u tegen zegt Bijv. een Philips radio. En van buiten mogen ze d'r ook wezen. Hiervoor hebben wij beide 1 modellen uitgerust I met extra vagante wieldoppen (sportief bovendien), bredere banden, spoilers en daar nog eens boven op voor de 9 Broadway een fraai stel dubbele koplampen. Tfel hierbij op een soepel schakelende vijf-ver-1 snellingsbak, speciale be kleding, een van binnenuit I verstelbare buitenspiegel en u begrijpt niet hoe dit mogelijk is voor zo'n prijs, f19.400,- voor de9enfl9.500,- voor de 11 Broadway. Beide uitge rust met een geheel nieuw ontwikkelde 1.2 liter krachtbron Maar het tweetal is ook leverbaar, tegen I een geringe meerprijs, met 1.4 liter mo tor die goed is voor 68 paardekrachten En zelfs dieselaars komen nu in deschijnwerpers, r want er zijn ook Broadways met 1.6 1 dieselmotor. Ziezo. Willen de mensen die wel van een beetje show houden zich dan nu even bij ons melden'? jj». jjci^-ini^ip^rgtiiii1

Holtens Nieuwsblad | 1985 | | pagina 9