„Boeren economische factor van belang" Holten blijft as inzamelen gl Via ander bedrijf De Beaujolais is weer in 't land Holten weer vijf menners rijker CD A-leden bespraken gemeenteprogramma Verhoging OGB kan achterwege blijven HENK SLIJKHUIS NIEUWE VOORZITTER VAN OLM: H. Rustebiel lijstrekker GB VVD mikt op agrariërs Ons Genoegen Door burgemeester en wethouders op 26 november 1935 verleende vergunningen, ontheffingen e.d. Commissie Sociaal-Cultureel Werk Rensen op lijst MEEVALLERS IN BEGROTING „Ik heb wel eens de indruk dat het belang van de landbouw voor de Ne derlandse economie wordt onder schat. Dat is dan niet terecht want onze bijdrage aan die economie is aanzienlijk. Kijk alleen maar eens naar de export. En vergeet niet dat achter elke boer twee afgeleide arbeids plaatsen staan." In de Espeloër Henk Slijkhuis heeft agrarisch Overijssel een vurig pleitbezorger. Op 12 decem ber wordt hij de nieuwe voorzitter van de Overijsselse Landbouw Maat schappij (OLM). Een gesprek dat alles behalve over koetjes en kalfjes gaat. Het boerenbedrijf kent een hoge organisatiegraad voor wat betreft het lidmaatschap van een land bouworganisatie. Holten vormt daarop geen uitzondering. OLM of CBTB, zo'n tachtig procent van de Holtense boeren laat door één van deze instanties de belangen behar tigen. In een naoorlogse tijd waarin slechts sprake was van stijgende af zet en comsumptie en het boeren bedrijf groeide en bloeide werd die belangenbehartiging niet zo op de spits gedreven. Maar sinds twee jaar geleden begrippen als super heffing en Interim-wet Meststoffen een dreigende klank kregen is er steeds meer werk aan de winkel voor de landbouworganisaties. „Die stabilisatie op het boerenbe drijf is een heel aparte gewaarwor ding voor ons" vertelt Herman Slijkhuis. „De grenzen van de groei zijn bereikt en we moeten ons nu aanpassen aan nieuwe regel- en wetgeving. En inderdaad vormen superheffing en mestoverschotten dan de kernpunten waar we ons de komende tijd mee bezig moeten houden. Want ook als landbouwor ganisatie willen we er aan meewer ken om die problematiek in goede banen te leiden. Binnenkort wor den de voörstellen van de overheid bekend voor wat betreft de toege stane hoeveelheid mest per hecta re. De gevolgen daarvan zullen, vooral op de langere termijn, erg ingrijpend zijn. We moeten ervoor zorgen dat er voor het boerenbe drijf op den duur toch weer moge lijkheden komen. Je kunt een ont wikkeling niet jarenlang stilzetten. Dat is funest." Superheffing De schaalvergroting in de Neder landse landbouw en veeteelt heeft ook in Overijssel veel boerenzoons doen bèsluiten het agrarische vak voor gezien te houden en een baan in de „burgermaatschappij" te zoe ken. In een tijd dat er nog volop werkgelegenheid was vormde dat niet zo'n probleem, maar nu ook daar de baantjes niet meer voor het opscheppen liggen constateert de nieuwe OLM-voorzitter steeds meer schrijnende gevallen. „Hier in de buurt hebben we het geluk gehad dat de ruilverkaveling Holten/Markelo precies op tijd was. Daardoor ontstónd een betere uit gangssituatie voor de toekomst met gezonde bedrijven. Toch zijn er ook hier boeren tussen de wal en het schip gevallen door de strakke regelgeving van de overheid. Met name de invoering op één vaste da tum kwam voor sommige boeren zoons die net van school kwamen erg ongelukkig uit omdat toen geen uitbreiding van het bedrijf meer mogelijk was. Als OLM hebben we er wel voor gepleit om meer melk te H. Slijkhuis: werk aan de winkel krijgen, maar de minister heeft zich in deze erg hard opgesteld." „Met de interim-wet op de mesto verschotten is het nu helemaal moeilijk om nog iets anders te be ginnen. Een varkenshouderij bij voorbeeld kan nu ook niet meer. Op termijn zullen we allemaal samen die mestproblematiek moeten op lossen. Aan technische oplossingen wordt gewerkt, maar er moet ook een heleboel geld van de overheid komen. Het is mogelijk om het mi neraalgehalte in het voer te beper ken. Of misschien worden de mine ralen teruggewonnen uit de mest. In varkensproefbedrijven wordt daar al veel onderzoek naar ge daan. Daarvoor betalen de boeren nu al een kleine heffing op het krachtvoer. Maar er is veel meer geld nodig. En je moet natuurlijk ook de economische kant in de ga ten blijven houden. Een andere mogelijkheid is om de mest te leveren aan akkerbouw gebieden waar een tekort is. Maar die akkerbouwers moet je een pro- dukt kunnen bieden waar ze werke lijk wat aan hebben. Droge stof pro- dukten dus. Hier ligt een enorme taak voor zowel onderzoeksinstitu ten, bedrijven, chemici en over heid." Bestemmingsplan Werk genoeg dus voor de OLM volgens Slijkhuis, waar hij sinds 1975 deel uitmaakt van het hoofd bestuur. Via het Landbouwschap zal er met het ministerie dan ook nog heel wat worden afgepraat. Want naast superheffing en mesto verschotten vormen ook het land bouwbeleid van de Europese Ge meenschap (en dan met name de prijsafspraken), het eventueel af schaffen van de WIR op negatieve bedrijfsresultaten en het vaststel len van de BTW-tarieven belangrij ke gespreksonderwerpen. Terug even naar de Holtense si tuatie waar Slijkhuis in het be stemmingsplanforum ook te maken heeft met de soms tegen strijdige belangen van landbouw, recreatie en natuur. Zoals een goed diplomaat betaamt wil hij hier geen al te scherpe uitspraken over doen nu de herziening van het Be stemmingsplan Buitengebied in Holten zijn voltooiing nadert. Maar dat de boeren tegenwoordig wat ge nuanceerder ovér het milieu praten klinkt duidelijk door in zijn woor den. Slijkhuis: „Wij sluiten zeker onze ogen niet voor andere wensen, maar men moet natuurlijk ook niet vergeten dat de boer in dit gebied zijn brood moet verdienen. Daar voor heeft hij de ruimte en de moge lijkheden nodig. Omdat de eindsi tuatie van de ruilverkaveling Hol ten/Markelo het uitgangspunt vormde voor het herziene Bestem mingsplan Buitengebied komt het op de buitenstaander misschien al lemaal wat rigoreus over wat er is gebeurd. Maar geloof mij, wanneer over enkele jaren alle inplant weer wat is aangegroeid ziet het er heel anders uit. Tenslotte is er bij die ruilverkaveling ook veel onder houd aan bijvoorbeeld heggen ge pleegd." Onderwijs Dat de boer zich in zijn hele be drijfsvoering inderdaad steeds Verschillende hiervan zullen in het program dat in de ledenverga dering van dinsdag 10 december in zaal Vosman zal worden vastge steld worden opgenomen. De leden hebben zeer ruim de mogeljkheid gehad om het gemeenteprogram ma te bestuderen, te wijzigen of aan te vullen en in de vergadering van 10 december zal hierover discussie niet meer mogelijk zijn. Wél zullen dan de amendementen op het ge meenteprogram die schriftelijk zijn ingediend en door het bestuur zijn gerubriceerd worden behandeld. In de vergadering van 10 decem ber zal de kandidatenlijst worden vastgesteld voor de in maart 1986 te houden gemeenteraadsverkie zingen. Het bestuur heeft aan de hand van de zogenaamde „gros lijst" een advieslijst samengesteld waarbij rekening is gehouden met beroep, leeftijd, kerkelijke achter grond, verdeling naar buurtschap pen, enz. Het is aan de vergadering of en in hoeverre het advies van het bestuur wordt gevolgd. Daarvoor zullen de nodige stemmingen wor den gehouden volgens de voorge schreven procedure. De goed bezochte vergadering werd na gehouden rondvraag door voorzitter Van Engbrink met dank gebed beëindigd. Vanaf 1 januari krijgt Holten nieuwe glasbakken. In plaats van de oude bakken bij de supermarkten van Al- bert Heijn, C-2000 en Baltes, in Dijker- hoek en op Twenhaarsveld komen dan groene, bolvormige bakken van het Almelose bedrijf Grobben. Dit houdt in dat de gemeente Holten, in navolging van andere gemeenten uit het gewest Midden-IJssel, voortaan van dit bedrijf de glasbakken huurt en ze ook door Grobben leeg laat halen. Tot 1 januari heeft de gemeente een dergelijk contract met Maat man in Doetinchem. Profiterend van een vereffeningsregeling van het gewest komt het er voor Holten op neer dat er jaarlijks zo'n duizend gulden overblijft. Weliswaar moet er per bak een slordige honderd gulden aan Grobben worden be taald, maar daar tegenover staat een hogere opbrengst van de ge meentelijke container op de ge- meentewerf die buiten het huur contract valt. Op jaarbasis levert die bak een dikke 1800 gulden op. In de commissie Gemeentewer ken drong E. M. van Schooten erop aan nog meer publiciteit te maken voor het ophalen van glas. Met name in Dijkerhoek valt de op brengst van de glasbak erg tegen. Gaten Van Schooten wees ook op de slechte toestand van de Dijker- hoekse weg, waar langs de verhar ding veel gaten in de berm vallen. Directeur Gemeentewerken S. K. de Jong zegde toe de mogelijkhe den van graskanttegels of slakken ter pleke te bekijken, maar wees er wel op dat door het steeds breder wordende landbouwverkeer dit een blijvend euvel dreigt te worden voor de wegen in het buitengebied. De Jong kon ook J. van der Harst geruststellend met de verzekering dat de oversteek voor fietsers aan de Larenseweg weer zal worden vergemakkelijkt. Een groter probleem voor Ge meentewerken is de overlast die boeren aan de Aalpolsweg onder vinden bij langdurige regenval. „Dan wordt die weg net een rivier" merkte H. J. Robers op. „Hun erf komt onder de modder. Hier moet iets aan gedaan worden". De Jong antwoordde dat dit pro bleem ontstaan is nadat de aloude Korenweg uit de Enk is gehaald. Bij de afwikkeling van de Ruilver kaveling Holten-Markelo blijkt deze zaak onderschat. Wellicht dat er voor definitieve gereedkoming daarvan nog iets aan gedaan kan worden, aldus de directeur Ge meentewerken, die gezien de finan ciële consequenties geen harde toe zegging deed. Zittend wethouder Henny Ruste- biel lijsttrekker bij de komende ge meenteraadsverkiezingen opnieuw de lijst Gemeentebelang gaan aan voeren. Tijdens de vorige week woensdag gehouden ledenvergadering van de kiesvereniging Gemeentebelang deelde Rustebiel mee, ook in een volgend college zitting te willen ne men om zijn opgedane ervaring nog vier jaar in dienst van de gemeen schap Holten te stellen. Als num mer twee werd geplaatst Eb van Schooten met op de derde plaats de huidige fraktievoorzitter van Ge meentebelang Jan Warrink. Op de vierde plaats staat de voorzitter van de commissie Sociaal en Cultu reel werk Fenny van der Wijk-Oom- kes en als vijfde werd geplaatst Jannes Jansen uit Espelo Bestuur en leden spraken hun vreugde uit dat de gehele fraktie bereid was haar ervaring ook de komende vier jaar beschikbaar te willen stellen. meer richt op de hele maatschappij blijkt ook uit de onderwijstak van de OLM, waaronder o.a. Scholenge meenschap De Marke in Holten valt. Ondanks het afketsen van de fusie met de gemeentelijke Scho lengemeenschap is Slijkhuis ervan overtuigd dat De Marke ook in de toekomst volop bestaansrecht heeft. Het inrichten van een lokaal voor computer-onderwijs is wat dat betreft een vingerwijzing naar die toekomst die ook voor het boeren bedrijf ingrijpende gevolgen zal hebben. Maar dat ziet de voorzitter van de OLM met vertrouwen tege moet. „Wij hebben ons goed door de moeilijke jaren heen geslagen en het is de boer eigen om het hoofd te bieden aan problemen." 1. VERLEENDE BOUWVERGUNNINGEN: - aan het gemeentebestuur van Holten voor de bouw van een nieuw ge meentehuis aan de Smidsbelt; - aan het Bedrijfspensioenfonds voor de Landbouw voor de bouw van 10 huurwoningen type 570 in het bestemmingsplan de Beuseberg; - aan het Bedrijfspensioenfonds voor de Landbouw voor de bouw van 10 huurwoningen type 600 in het bestemmingsplan de Beuseberg; - aan de heer J. G. Rietberg voor de bouw van de woning Larenseweg 86; - Aan Voordes b.v. voor de bouw van 6 woningen aan het Köllingserf; 2. aan het gemeentebestuur van Holten vergunning verleend voor het kappen van diverse dode en zieke bomen; VOOR HET INWINNEN VAN INFORMATIE OVER DE ZAAK ZELF DAN WEL OVER EVENTUELE MOGELIJKHEDEN TOT HET INDIENEN VAN EEN BE ZWAAR- OF BEROEPSCHRIFT KAN MEN ZICH WENDEN TOTDE AFDELING AL GEMENE ZAKEN TER GEMEENTESECRETARIE. De eerstvolgende vergadering van de Commissie Sociaal-Cultureel Werk wordt gehouden op maandag 9 december a.s. om 19.45 uur in het gemeente huis. Op de agenda staan voorstellen met betrekking tot de ter beschikking-stelling van podiumelementen t.b.v. van de themaweek op de SGH; de vaststelling van de lijst van emancipatie-aktiviteiten 1986; het verzoek van de Stichting SoCuWe een videoset te mogen aanschaffen; een subsidie-aanvraag van de Stichting SoCuWe in het kader van het Internationale Jongerenjaar 1986. Traditiegetrouw werd op de derde dinsdag van november de Beaujo lais primeur ten doop gehouden door het Holtens college van b en w hen aangeboden door de firma Dikkers C1000. Samen met een stukje Franse kaas en stokbrood lieten de bestuurderen zich het nieuwe wijntje, dat, naar verluidt, uitstekend van kwaliteit en smaak is dit jaar, goed sma ken. In de donderdagavond in gebouw Irene onder voorzitterschap van de heer J. H. van Engbrink gehouden ledenvergadering van de afd. Holten van het CDA, werd na lezing van de notulen door mevr. A. Dul-de Fockert gediscussieerd over het Gemeenteprogram 1986-1990. In enkele discus siegroepen werden voor de pauze de 15 hoofdstukken die het program telt onder de loupe genomen terwijl na de pauze verschillende wijzigin gen, suggesties en amendementen met het bestuur en de drie raadsleden de heren H. Dul, A. J. Nijkamp en H. J. Westerik werden doorgenomen. r. F. Spijker blijft nummer één bij de VVD. In de plaats van Marietje Eggink- Ten Velde, die te kennen gaf haar raadslidmaatschap te willen beëindi gen, verschijnt nu de naam van de Dijkerhoekse pluimveehouder L. H. Rensen op de kandidatenlijst van de WD voor de raadsverkiezingen van M Met de plaatsing van Rensen op een verkiesbare plaats benadrukt de Holtense WD de belangenbe hartiging van de agrariërs. Bij de vorige gemeenteraadsverkiezingen kreeg de partij al opvallend veel stemmen uit het Dijkerhoekse. Tijdens de ledenvergadering in zaal Vosman werd nog niet duide lijk of de WD ook een wethouders zetel ambieert. Een woordvoerder van de liberalen deelde mee dat hiervoor vooralsnog geen geschik te kandidaat was gevonden. De kandidatenlijst van de libera len ziet er als volgt uit: 1. M. F. Spij ker, 2. H. J. Robers, 3. L. H. Rensen, 4. A. J. Kevelham, 5. J. L. Reinhard, 6. L. J. Aaftink, 7. J. G. van Brug gen, 8. A. Willems-Meerman, 9. J. Toorneman, 10. R. Volkerink-Krik- kink, 11. H. Aaftink, 12. G. W. Ude- ma-Van Doorn, 13. A. Müller, 14. M. G. Eggink-Ten Velde, 15. G. J. Aaf tink. Verhoging van de onroerendgoed belasting met 2V2 procent kan achter wege blijven. Met de 25.000 gulden die daardoor ter beschikking kwam had het college het structurele, jaar lijkse exploitatietekort van het nieuw te bouwen dorpshuis willen dekken. Financiële meevallers in de vorm van niet opgevulde vacatures en nieuwe normen voor de onderwijsuitkerin- gen maken die maatregel voor 1986 overbodig. „We kunnen de OGB alleen ver hogen wanneer de noodzaak daar voor echt aanwezig is", verklaarde burgemeester W.L.F.C. van Rap- pard. „En die noodzaak is er op kor te termijn niet. Met name de uitke- Vrijdagavond 29 november werden in de kantine van camping De Hol- terberg (Veneklaas) de eerste mendiploma's volgens de richtlijnen van de Ned. Bond van het Aangespannen Paard NBvAP uitgereikt. De oplei dingscursus, die eerst werd georganiseerd en gesubsidieerd door het Landbouwschap is nu helemaal overgenomen volgens de nieuwe aange paste regels door de Bond van het Aangespannen Paard. Men-instructeur Geutink uit Groenlo had zijn werk prima ge daan want alle cursisten slaagden. De diploma's worden, met assisten tie van de heer Veldhoen, uitge- wjj TT- A1- j reikt door bondsvoorzitter de heer IS'Norde uit Varden. Hij wethouder en fractie voor het vele werk dat men in de afgelopen perio de voor de Holtense gemeenschap heeft verricht. Door de programmacommissie werd een concept beleidsplan ge presenteerd dat op onderdelen nog Sen komt het men-diploma op een zal worden bijgesteld. De volgende hoger niveau te liggen. Nordde bijeenkomst zal zijn op 13 januari reikte hierna het eerste „Men-di- 1986. ploma nieuwe stijl" uit aan de jong ste cursist de 14-jarige Erik Vincent H. Rustebiel: in de markt voor nog uit Holten die het met Nordde roe eens vier jaar. rend eens was dat goed mennen was ver heugd over de grote deelname en wees de cursisten op de grote waar de en het nut van het men-diploma, dat tevens recht geeft op het door de stichting Recreatie-ruiters uit gegeven koetsiersbewijs. Door het verscherpen van de ei- even moeilijk is als goed paardrij den. De andere geslaagden zijn: E. Ha verslag, W. G. Meuleman, Erik Tempelman, J. Oolbekkink te Hol ten, J. M-. Dreijerink, Lichtenberg; D. G. Bokking, Epse, J. W. Weenk, Wilp; B. Vierhouten, Okkenbroek, H. B. G. v.d. Sligte, J. G. Gijssen, G. F. Hutten, Nieuw Heeten, A. J. M. Verschoor en A. Winkeler, Hengelo; A. v.d. Leur, Deventer. Voor het geven van de theorieles sen wejd ruimte beschikbaar ge steld door caféhouder Jansen, voor de praktische lessen stelde land bouwer Oolbekkink aan de Gesker- dijk een terrein beschikbaar. De diploma-uitreiking werd be sloten met het draaien van diverse video-opnamen van koetsentoch- ten. ring van het rijk voor het onderwijs valt erg mee. In plaats van een te kort voor het totale onderwijs in Holten van zes ton wordt dat tekort nu twee ton. Een eenmalige mee valler. Wij kunnen nu een sluitende begroting presenteren". Overigens vormde de late behan deling van de begrotingsstukken al een praktisch bezwaar voor verho ging van de OGB, aangezien een dergelijke maatregel voor 1 januari door de raad had moeten worden goedgekeurd. Van Rappard benadrukt dat het coUege nog steeds achter de eerder gepresenteerde discussienota over het nieuwe dorpshuis staat. „Wij vinden het nog steeds de moeite waard om structüreel die 25.000 gulden voor de exploitatie te beta len. Dat is een tientje per huishou den en er worden wel eens tientjes voor minder nuttige dingen uitge geven. De raad moet nu maar kie zen wat ze wil". Illlllllllllllllllllllllllllilllllllllilllllllllllllllllllllllll In de tiende speelweek van de Biljartbond Ons Genoegen wer den door de Holtense clubs de vol gende resultaten behaald: Hoofdklasse: Café Jansen-KOT 8-0 Overgangsklasse: Kalfsterman-Sporthal 4- 4. De op een na beste partij kwam op naam van Henny Jalving van Kalfsterman met 90- 16-19-5.63. Eerste klasse: Vlishoek l-Bolscher 2 4-4 OBK 2-café Jansen 2 6-2. Beste partij J. A. Jansen (van Jansen) 70-19-17-3.95. Voor de hoogste serie (23) tekende Jan Beymer van Vlishoek Tweede klasse: Ouwe Aanleg-Kalfsterman 2 2-6. Beste partij H. Aaftink van Klafster- man met 60-15-19-4.00. Derde klasse A: Bolscher 3-Kalfsterman 3 6- 2. OBK 3 café Jansen 3 4-4. Derde klasse B: Klafsterman 4-BV Nep 2 2- 6. Café Jansen 4-Praathuis 2 2-6.

Holtens Nieuwsblad | 1985 | | pagina 5