„Wij werden verwelkomd als helden" Onhandig gescharrel rond rioleringsplan Raad ondanks kritiek accoord met onderzoek f' "II w voor jeugdleiders HOLTENS BEVRIJDINGSFEEST IN CANADESE KRANT Paracommercie sportkantines aanpakken 85.000 GULDEN ZOMAAR ZOEK STICHTING HOLTEN PROMOTION KAN STARTEN Vispraatje voor NBvP DONDERDAG 28 NOVEMBER 1985 HOLTENS NIEUWSBLAD Net zestien jaar was Bill Firth toen hij in juli 1940 dienst nam in het Canadese leger. Het was niet zijn eerste baan, want de familie Firth was arm. Het kostte de recruterende officieren dan ook geen moeite om de jonge Firth te strikken voor het leger, ook al omdat vier van zijn broers eveneens dienst hadden genomen. Hij werd ingedeeld bij de Dufferin Haldimand Rifles en werd gestationeerd in de buurt van de Niagara watervallen. Kerstmis 1941 kwam de eerste oproep voor dienst overzee: Hong Kong; een uur later gevolgd door een tegenorder: Hong Kong is gevallen. Een jaar later werden de Dufferin Haldimand Rifles ontbonden en Bill Firth werd ingelijfd in the Toronto Scottisch D Company. Het was dit onderdeel van het bevrijdingsleger dat nauw betrokken was bij de bevrijding van Nederland. Bill Firth behoorde tot de Canadezen die Holten op 9 april 1945 bevrijdden. Van 29 april tot 8 mei was hij na veertig jaar weer terug in Holten. Een belevenis die hij zijn levenlang niet zal vergeten. Hij vertelde zijn verhaal aan een Canadese krant. „Toen we arriveerden in Holten werden we verwelkomd als hel den", vertelt Firth aan de Canadese journalist van the Burford Advan ce. De kinderen zongen en dansten op straat, liepen mee in optochten, schudden handen van de terugge keerde Canadezen en sommigen kustten ons", aldus het relaas van Bill Firth. „Wij werden opgevangen in een school aan de rand van het dorp, maar voordat wij arriveerden werden we op straat staande ge houden. De bewoners van het onge veer 3000 zielen tellend stadje heb ben de gewoonte om bij bijzondere gasten de straat af te zetten met linten (Larenseweg). Je mocht niet verder alvorens uit de bus te zijn gestapt en te toasten met wijn en kaas". Na een korte ontvangst ging de groep Canadezen met de bus naar het gebied waar in de bevrijdings dagen de Canadezen onder Duits vuur hadden gelegen. Een van Bill Firths beste vrienden werd daarbij gedood. Toen ging de tocht naar de tweede school, een high school vlak bij het gemeentehuis waar de „bou- gamaster" (mayor) en andere offici als de Canadese gasten welkom heette. „Diezelfde avond was de of ficiële opening van het eerste Cana dese oorlogsmuseum", vertelt Bill Firth. De volgende dag, Koningin nedag, „de verjaardag van Queen Beatrix" genoot Firth in volle teu gen van de optocht. „Toen de op tocht aan ons voorbijtrok salueer den de Holtense jongens voor ons en de leden van de Nederlandse on dergrondse. Televisiecamera's en de dorpsbevolking nam foto's van ons". Het is moeilijk voor Bill Firth aan de journalist uit te leggen welk een indruk die optocht op hem ge maakt heeft. Hollandse teenagers stopten voor ons en gaven onze vrouwen bossen bloemen. Zij kus ten ons om te danken dat wij de vrijheid naar hun land hadden ge bracht". Een ander hoogtepunt in het be zoek aan Holten was de plechtig heid op de Canadese begraafplaats. Het gedicht dat Willemijn Hussla- ge voordroeg „Ik ben twaalf' heeft Firth speciaal laten afdrukken in een vertaling van Ap Speelman. Ook de foto, die gemaakt is van de reconstructie van de intocht van de Canadese soldaten in de Dorps straat staat afgebeeld in de Burford Advance. De trip naar Holland was voor Bill Firth niet alleen een feestelijke gebeurtenis. Hij werd herinnerd aan de dood van zijn vriend en be zocht zijn graf in Holten. Ook werd hij herinnerd aan zijn eigen ver wonding, opgelopen vlak na de be vrijding van Holten als gevolg van een Duitse mijn en de moeilijkste tocht naar een veiliger plaats. Hij herinnerde zich de twee jaar die hij na de oorlog doorbracht in het zie kenhuis met TBC. Maar er waren ook veel gelukkige momenten om te herinneren. De kameraadschap, Een sportkantine moet niet lan ger dan een uur voor en na de wed strijd open zijn. Dat is de mening van staatssecretaris P. van Zeil. „Sportclubs hadden nooit met kan tines moeten beginnen. Toen ik nog voetbalde was er een hokje waar je een kop thee kon krijgen. Door burgemeester en wethouders op 19 november 1985 verleende vergunningen, ontheffingen e.d. 1. VERLEENDE KAPVERGUNNINGEN: aan de heer A. J. Pinkert voor een boom bij de woning Knlweg 12; aan de heer T. Teusink voor bomen achter de woning Verzetstraat 8; aan de heer W.J.A. Dierink voor twee bomen bij de woning Verzetstraat 10; aan de heer J. de Ham voor een boom bij de woning Ab Jansenstraat 14; aan de heer P.R.M. Keijser voor een boom bij de woning Markepad 3; aan de heer D. van Diepen voor een boom bij de woning Canadastraat 54; aan de heer J. Kruithof voor een boom bij de woning Canadastraat 57; aan de heer H.G. Vincent voor een boom bij de woning Verzetstraat 23; aan de heer L.A. Stout voor een boom bij de woning Verzetstraat 41; aan de heer J. Schuppert voor een boom achter de woning Gaardenstraat 1 f; aan de heer F. Voskes voor een boom bij de woning A.J. Goldsteinstraat 11 aan de heer T. Prak voor een boom bij de woning Holterenkstraat 24; aan fam. Molenman, Bannink, Esmeijer, Smale en Geeriings voor bomen bij de woningen aan de Lageweg; aan de heer van Wijngaarden voor bomen bij het zomerhuis Borkeldsweg 25; aan de heer H.B. Eldering voor bomen bij de woning Postweg 107; aan de heer J. van Hengel voor bomen bij de woning Postweg 101; aan de heer J.H. Bosschers vooreen boom bij de woning Boerendanssteeg 17; aan de heer A. Lubberdink voor twee bomen bij de woning Kriegersteeg 1; 2. aan de heer W. Wijenberg vergunning verleend voor de bouw van een car port bij de woning Waardenborchstraat 30; De hartelijkheid van zijn Hol landse gastvrouw (mevrouw Crom- melin) bevestigden hem in zijn overtuiging dat hij trots was zijn het gevoel een land in nood te hel- land te mogen dienen en trots deel pen en de vreugde van een uitein- ;uit te hebben gemaakt van een le- delijke overwinning. ger dat Holland heeft bevrijd. Op de wat onduide lijke foto toont Bill Firth zijn schatten, verzameld op de trip door Holland. Op de tafel het Holtense trommeltje van Bato. Omtrent de opzet van nieuwe pretparken verklaarde Van Zeil zich een voorzichtig man. „Bezint, eer gij begint", hield hij de CDA-le- den voor. Hij hield provincie en be drijven voor dat nieuwe pretparken „Er is geen droog brood in te verdie nen". Soms vraagt men zich af hoe men bij de gemeente de cijfers nog alle maal op een rijtje kan zetten. Wie het onhandig gescharrel maandagavond rond de cijfers van het rioleringsplan In het bedrijventerrein de Haar 1 heeft meebeluistert kan daar zijn twijfels over hebben. Zoals we in de verslagen van de van de bovengenoemde f 185.000,-. Waar komen die extra kosten van daan? wilden de raadsleden graag weten. Zowel de verantwoordelijke wethouder (Stegeman) als de voor zitter van het college burgemeester van Rappard keken met enige van hulpeloosheid elkaar aan. Volgens de wethouder lag het allemaal technisch wat moeilijk, terwijl hij commissies gemeentewerken en fi- er als andere suggestie toevoegde; kgj. za2 wej hei-bestrating zijn. „Hoogst onzorgvuldig", aldus Wes terik. Er is niets van terug te vinden in het voorstel. Zo kunnen wij geen besluit nemen, dus stemmen wij te gen". Burgemeester Van Rappard, niet geheel gelukkig met dit ge- blunder, liet directeur gemeente- nancieën al konden meedelen had het college van b en w de firma Wit te veen en Bos een offerte laten uit brengen voor de aanpassing van de riolering, met op verzoek van de commissieleden daaraan gekop peld, een schriftelijke toezegging van het ingenieursbureau dat bij later aanpassingen van de riolering in het dorpscentrum de beide sy stemen op elkaar kunnen aanslui ten. In totaal drie alternatieven werden door Witteveen en Bos uit gewerkt, elk met zijn eigen voor- en nadelen. In de agenda van de raadsvergadering stonden de drie voorstellen geboekt voor resp. f 280.000, f 185.000,- en f 135.000,- be dragen exclusief BTW en bijko mende kosten. Groot was de verba zing van de fraktievoorzitters Spij ker (WD) en Westerik (CDA) toen bleek dat in de brief van Witteveen en Bos voor het als meest aantrek kelijk voorstel een bedrag van f 270.000,- stond vermeld in plaats F KSMIPTïP Voor filmers is er de mini cursus "Smalfilmen". Bestel 'm door f 5,- aan postzegels in een envelop te zenden aan Stichting Amateurfotogra fie. Singel 1015 AA Am sterdam. Wilde je een overwinning vieren, ging je naar het sportcafé.De pa racommercie in de kantines is naar mijn mening net zo erg als beunha zerij! Van Zeil deed deze uitspraak vorige week woensdag tijdens de provinciale CDA-vergadering in de Kandelaar in Holten. cretaris was van mening dat de 3-aanStode,enBeetsteVinkeveenver9unn'n9ver|eend voor het aanbrengen sportkantines een bedrnging vor- van een lich,rtklalne aan het Pand Bur9' van der Borchstraat 2; men van het bedrijfsleven, met 4' aan Scoutin9 Holten vergunning verleend voor het houden van een name de horecabedrijven. verloting; Voor het inwinnen van informatie over de zaak zelf dan wel over eventuele mo gelijkheden tot het indienen van een bezwaar- of beroepschrift kan men zich wenden tot de afdeling algemene zaken ter gemeentesecretarie. Commissie voor woonruimtezaken De eerstvolgende zitting van de commissie vindt plaats op dinsdag 3 december a.s. en wel van 19.30-20.30 uur in het gemeentehuis. ten koste gaan van de bestaande. Spreekuur burgemeester De burgemeester is verhinderd maandag 2 dec. a.s. spreekuur te houden. Spreekuur wethouder Stegeman Wethouder Stegeman is verhinderd maandag 2 december a.s. spreekuur te houden. Openbare Commissievergaderingen De commissie gemeentewerken vergadert op maandag 2 december 1985 om 14.00 uur in het gemeentehuis, Dorpsstraat 27. De agenda vermeldt o.a.: - onderhoud woning Raalterweg 46 te Holten; - aankoop zonwering t.b.v. openbare basisscholen; - overeenkomst huur glasbakken; - verkopen stroken grond aan waterschap Salland: De commissie financiën vergadert op dinsdag 3 december 1985 om 16.00 uur In het gemeentehuis. Dorpsstraat 27 De agenda vermeldt o.a: - onderhoud woning Raalterweg 46 te Holten; - aankoop zonwering t.b.v. openbare basisscholen; - aankoop meubilair t.b.v. bijz. basisscholen; - jaarrekening Stichting Openbare Bibliotheek Holten over 1984; - Subsidiëring Stichting Maatschappelijke Dienstverlening Midden-Overijssel - overeenkomst huur glasbakken. Wijziging opstelling standplaatsen op de Markt. In verband met de bouw van een nieuw gemeentehuis aan de Smidsbelt zal de gebruikelijke opstelling van de vrijdagmiddagmarkt tijdelijk niet kunnen worden gehandhaafd. Het is noodzakelijk gebleken voor een aantal standplaatshouders een andere standplaats op het marktterrein toe te wijzen. Het gaat hier om de vaste standplaatshouders in de branches: bloemen, tuinplanten, aardappelen, sieraden enz. Voorts zal een aantal marktkooplieden met een voorlopige standplaats een standplaats innemen op het terrein, rondom de N.H. Kerk, welk terrein in verbinding staat met het marktterrein op de Smidsbelt. De gewijzigde situatie zal naar verwachting voortduren tot op het moment, dat de bouw van het nieu we gemeentehuis is gereedgekomen. Voorbereidingsbesluit gedeeltelijke herziening bestemmingsplan buitengebied De burgemeester van Holten maakt ter voldoening aan het bepaalde in artikel 22 van de Wet op de Ruimtelijke Ordening bekend, dat de raad van die gemeente in zijn vergadering van 25 november 1985 heeft besloten: EX f X> 1 1' teverklarendateenherzienin9V00reen9edeeltevanhetbestemmingsplan Ba i* C I 1f\ C\C\Cl *~7 Buitengebied wordt voorbereid, voor zover omvattende het gebied hetwelk JL JL JjLJ? XX \*J^L/CvC&XjL inrode kleur op de bij dit besluit behorende en als zodanig gewaarmerkte te kening is aangegeven. Dit besluit heeft betrekking op het perceel Beerdiik 2 (W.M.O.). 2. te bepalen dat dit besluit in werking treedt met ingang van de dag der be kendmaking. Het raadsbesluit met bijbehorende tekening ligt met ingang van de dag der inwerkingtreding af ter gemeentesecretarie, afdeling algemene zaken, voor Voor de jeugdleiders van sv Holten Op deze avond werden allerlei breu- 6en 'eder ter 'nza9e- werd donderdagavond een E.H.B.O.- ken in de sport behandeld, zoals been, avond gehouden in het Proathuus op arm, sleutel en bekken. Ook werd er Meermanskamp. De lezing werd ver- op gewezen wat men moet doen bij zorgd door de heren Gervedink-Nijen- een sport ongeval als eerste hulp. Aan werken De Jong alsnog de bijbeho rende stukken opzoeken waarna de vergadering met de overige agen dapunten werd voortgezet. Aan het eind van de vergadering kwam een glunderende De Jong alsnog het antwoord brengen op de ontbre kende 85.000 gulden. De raming Wethouder H. Stegeman: het zal bleek in hoeverre te kloppen, dat de wel de bestrating zijn. 185.000 als grondbedrag moet wor- den gezien, aangevuld met 10 pro cent toezichtskosten, drie procent stel van het college zonder verdere onvoorzien en zeven procent rente- aanmerkingen aangenomen. De stijging voor het later beginnen dan aanvankelijk was gedacht. Na een opmerking van de socialisti sche fraktievoorzitter Dalhijsen dat deze kosten in het voorstel had den moeten zitten, werd het voor- glas water. eerdere opwinding over vermeende nalatigheid, ook de andere twee mogelijkheden van het riolerings plan nader te bekijken bleek de welbekende Holtense storm in een Holten, 28 november 1985 De burgemeester voornoemd, W.L.F.C. van Rappard. huis en Ligtenberg. de hand van een aantal vrijwilligers liet de heer Ligtenberg zien hoe men bloedingen, vooral slagaderlijke bloe dingen aan arm, hals en lies moet be handelen om het bloeden te stelpen. Verder kwamen nog aan de orde de kneuzingen tijdens sport en de juiste behandeling hiervan. De heer Gervrdink-Nijenhuis boei de de jeugdleiders door veel ervaring uit eigen praktijk te vertellen, zodat de lezing een goed beeld gaf van de eer ste hulp bij ongelukken. De lezing werd afgesloten door de heer Gerver- dink-Nijenhuis met de woorden, dat meer jeugdleiders gebruik zouden moeten maken van de cursus E.H.B.O. Zoals te verwachten viel, hebben de verschillende politieke frakties in de gemeenteraad burgemeester Van Rappard maandagavond enige tijd flink peentjes laten zweten voordat zij hun goedkeuring gaven aan het voor stel 6000 gulden beschikbaar te stel- deed er nog een schepje bovenop door te verklaren dat naar zijn me ning de autochtone bevolking by dit onderzoek buiten spel was ge zet. Ook vroeg hij zich af waarom het onderzoek zoveel kleinschali ger van opzet was dan in de aanbie- len voor het gezamenlijk toeristische dingsbrief 1985 was aangekondigd. onderzoek van gemeente, HOV en VW. Vooral PvdA fraktievoorzitter Wim Dalhuisen trok flink van leer. Hij vond het een fout van de eerste orde dat het gemeentebestuur pas in een zo laat stadium op de hoogte was gesteld van de plannen Verder zei hij: „U heeft alle touwtjes in han den gegeven van een bureau Terp, terwijl ook een andere offerte voor handen lag. Als we voor de gemeen te een rioolontstopper en een klauwhamer aanschaffen vragen we ook eerst prijsopgaaf bij meer dere zaken. Ik vind dit zeer onde mocratisch." Dalhuisen verweet het college te laat en te weinig in formatie te hebben verstrekt, ter wijl hier toch sprake is van gebruik van gemeenschapsgelden. Ook was hij van mening dat de offerte van Grontmij/Luessink een kans had moeten hebben. H. Westerik (CDA) Naar de mening van het CDA zou een intern onderzoek vooraf moe ten gaan voordat men met een bu reau als Terp in zee zou kunnen gaan. Westerik was bijzonder slecht te spreken over het feit dat hij uit de krant had moeten lezen welke vertegenwoordiger namens het gemeentebestuur in de nieuw te vormen stichting plaats zou moeten nemen. In tegenstelling tot zijn socialistische collega ging hij wel accoord met de vorming van een stichting Holten Promotion. Burgemeester van Rappard, liet de gehele wordings geschiedenis van het toeristisch onderzoek nog eens de revue passeren. Volgens Van Rappard was de of ferte Grontmij/Luessink geheel an ders van opzet. Ook vond hij het on gepast om een tweede kandidaat onderzoeker te laten profiteren van het voorwerk dat reeds door bu reau Terp was verricht. Van Rap pard onderstreepte nogmaals dat het initiatief van het onderzoek niet uitgegaan was van de gemeen te Holten, maar van het NCOV in overleg met de Holtense Handels vereniging. Het inschakelen van bureau Terp behoorde volgens hem tot het vrije ondernemersschap. „Dat station is al lang gepasseerd, los ervan of dat (Grontmij) de beste oplossing is." De burgemeester stond uitvoe rig stil bij de gemeentevertegen woordiger in de stichting, die zoals bij de vorming van het college bijna vier jaar geleden was afgesproken (ik kan u de notulen wel even laten lezen. Ik weet nog precies wat er in stond) dat in soortgelijke gevallen een üd van een niet in het college vertegenwoordigd partij zitting zou nemen. „En dat staat er nu juist niet in", merkte Westerik op. Toen pas bleek hoe het politieke spel ge speeld wordt: fraktievoorzitter der liberalen N. F. Spijker, bij andere onderwerpen altijd goed voor een paar fikse uitspraken, had zich tij dens de discussie rond het toeris tisch onderzoek muisstil gehou den. Geen op of aanmerking kwam over zijn lippen. Pas toen bleek dat Foto: H. Westerik: dat staat er net niet in. de PvdA zichzelf buiten de boot had gemanoeuvreerd, kwam uit de hoge hoed van Spijker het konijn. „Wij stellen voor de heer Robers zit ting namens de raad te laten ne men in de Stichting." Tevens zal de portefeuillehouder voor toerisme en recreatie (Van Rappard) zitting nemen in het stichtingsbestuur. En alle bedenkingen dan? Weggesmol ten als de sneeuw van het Smids belt. De dames van de Ned. Bond van Plattelandsvrouwen, afdeling Dy k- erhoek hebben tijdens hun maan delijkse bijeenkomst teruggekeken ff naar het 35-jarig bestaan dat on langs met een gezellige feestavond werd gevierd. De dames konden zich in de pauze opgeven voor de cursus hartreanimatie. Na de pau ze vertelde vishandel Reinardus over verwerking en bereiding van vis. In een film werd het vangen van vis, het verwerken en schoonma ken getoond. Ook kregen de dames een aantal recepten voor bereiding van vis. Tenslotte waren er schalen met verschillende vishapjes die de dames zich goed lieten smaken. De kerstavond van de afdeling Dijkerhoek wordt gehouden op 17 december om 20.00 uur in het Bon te Paard. Toepassing artikel 19 W.R.O. en artikel 50, lid 8, woningwet t.b.v. de bouw van een pompgebouw een reinwater/filtraatkelder en een filtergebouw aan de Beerdijk. Burgemeester en wethouders van Holten maken bekend, dat door Waterleiding Mij „Overijssel" N.V. te Zwolle, Oude Veerweg 1een aanvraag om vergunning is ingediend voor de bouw van een pompgebouw, een reinwater/filtraatkelder en een filtergebouw op het perceel kadastraal bekend gemeente Holten, sectie H nr. 30, plaatselijk bekend als Beerdijk 2 te Holten. Het ingediende bouwplan is niet in overeenstemming met het ter plaatse geldend bestemmingsplan buitengebied, daar de gronden waarop gebouwd zal worden zijn bestemd als „natuurgebied". Aangezien het ingediende bouwplan niet in strijd is met de in voorbereiding zijnde algehele herziening van het bestemmingsplan Buitengebied, bestaat het voornemen met toepassing van artikel 19 van de Wet op de Ruimtelijke Ordening vrijstelling te verlenen van het geldende bestemmingsplan en derhalve de gevraagde bouwvergunning te verlenen met toepassing van arti kel 50, lid 8, van de Woningwet. Een ieder wordt hierbij in de gelegenheid gesteld gedurende 14 dagen, te reke nen met ingang van 2 december 1985, schriftelijke bezwaren tegen toepassing van bovenvermelde wetsartikelen ten behoeve van het onderhavige bouwplan bij ons college in te dienen. De bouw- en situatietekeningen, alsmede een uittreksel uit het geldende be stemmingsplan Buitengebied en het ontwerp van een gedeeltelijke herziening van dat bestemmingsplan liggen gedurende bovengenoemde termijn van 14 dagen ter gemeentesecretarie, afdeling algemene zaken, voor een ieder ter in zage. Burgemeester en wethouders voornoemd, W.L.F.C. van Rappard, burgemeester. J.P. Stegeman, secretaris. Verkiezing van de leden van de gemeenteraad Inschrijving naam politieke groepering. De burgemeester van Holten brengt op grond van het bepaalde in artikel G3, lid 1, van de kieswet ter openbare kennis, dat politieke groeperingen kunnen verzoeken ten behoeve van de op 19 maart 1986 te houden stemming ter verkie zing van de leden van de raad dezer gemeente, waarvoor de kandidaatstelling zal plaatshebben op 4 februari 1986, hun naam, een aanduiding daarvan of beide in te schrijven in een register, dat door het centraal stembureau voor die verkiezing wordt aangelegd. Het verzoek daartoe moet schriftelijk worden gericht tot het centraal stembu reau voor de verkiezing van de leden van de raad deze gemeente, gevestigd ter secretarie van deze gemeente, binnen acht weken doch uiterlijkzes weken voor de dag der kandidaatstelling (dus na 9 december 1985 en vóór 24 december 1985) Wanneer een politieke groepering de inschrijving verzoekt van een naam of aanduiding welke bij de kiesraad is geregistreerd, wordt daarbij een verklaring overgelegd van de rechthebbende groepering, dat de eerstgenoemde groepe ring gemachtigd is, de inscnrijving aan te vragen. Holten, 28 november 1985. De burgemeester voornoemd,

Holtens Nieuwsblad | 1985 | | pagina 9