Veertig jaar ten dienste van Holtense gemeenschap V oorlichtingsdienst O.L.M. had druk jaar Volgend jaar weer een dag De Boer op Foto Mulder in een modern jasje Het blijft sukkelen Concert met Kerst voor jong en oud HOLTENS NIEUWSBLAD GARAGE SCHUPPERTB V. Door burgemeester en wethouders op 12 november 1985 verleende vergunningen, ontheffingen e.d. Het gebruik van openbare wegen, pleinen, trottoirs e.d. voor het uitstallen van goederen of waren, reclameborden en/of stalling van rijwielen e.d. DONDERDAG 21 NOVEMBER 1985 5 Op dinsdag 26 november is het pre cies veertig jaar geleden dat de Mo tor- en Automobiel Club de Hotter- berg werd opgericht. En hoewel MAC. haar activiteiten tegenwoordig aan de andere kant van het dorp, in de Beuseherg, ontplooit, is er één ding in al die jaren hetzelfde gebleven: de grote mate van zelfwerkzaamheid. -Bij ons heeft een vrijwilliger nog nooit een vergoeding gekregen", ver telt voorzitter Derk-Jan Schooien. Liefdewerk oud papier dus, met af en toe een krentenstoete als blijk van waardering. Het sportieve en organi satorische succes van de Holtense motorduivels is er niet minder om. November 1945. De oorlog is voorbij. Het verenigingsleven bloeit weer op. Ook in Holten waar in dat eerste na-oorlogse jaar meni ge club wordt opgericht. Toch ont breekt er in de ogen van zeven on vervalste Holter motorliefhebbers nog iets. Joh. van Geenhuizen, J. 'Dolman, J. Maats (Smidje), C. H. Müller, H. Heijink, H. J. Bouwhuis en H. J. Wansink steken de koppen bij elkaar en op 26 november van dat jaar is Holten weer een sport vereniging rijker: MAC de Holter- berg. In een tijd waarin de motorfiets het vervoermiddel bij uitstek was viel een dergelijk initiatief best in de smaak. Zo konden de organisa toren van de MAC bij hun Maple Leaf sterrit in 1947 maar liefst 648 deelnemers inschrijven. Sterritten waarbij toen nog behoorlijk ge scheurd moest worden om verloren gegane tijd weer in te halen. Een andere topper van het eerste uur was de Overijsselrit die dit jaar al voor de veertigste keer op de agen da van MAC De Holterberg stond. Zij het dat de tocht vroeger door heel Overijssel voerde en nu alleen nog maar over Holtens grondge bied mag worden gereden. En dat de mensen van het eerste uur niet stil zaten bèwijzen ook de eerste cross in 1947 en de verkeersavon- den waarbij menig Holtenaar de eerste beginselen van de motor- of automobielrijkunst onder de knie kreeg. De tijd dat de burgervader bepaalde wie zich wel of niet gemo toriseerd mocht voortbewegen was immers alweer voorbij. Stuntteam De jaren vijftig waren trouwens toch een bloeitijd voor de motor fiets, die met name in het woon werkverkeer een belangrijke rol vervulde. Een opmerkelijk initia tief uit die periode was trouwens ook het optreden van het stunt- team De Motorzakken in het Sport- dal. De groep van de vader van de Zenderensegrasbaancoureur Hen- ny Kroeze kostte toen al tweedui zend gulden en dat was in die dagen een flink bedrag. Vooral ook omdat er voor 200 gulden een regenverze kering werd afgesloten waarvoor eigenlijk geen van de bestuursle den durfde te tekenen omdat ze persoonlijk aansprakelijk waren. Jo Arfman heeft toen nog de knoop doorgehakt en een krabbeltje ge zet. Met Arfman is volgens voorzitter Derk Schooien ook meteen de gro te man van de jaren zestig ge noemd. Jaren waarin de klad in de motoren kwam en het ledental van de MAC tussen de 40 en 90 leden schommelde. Schooien: „Het was op een gege ven moment zo erg dat er bij een vergadering maar zes mensen aan wezig waren. En daar waren de be stuursleden al bij geteld. Het be stuur is ook toen een bloc afgetre den, maar het is aan Jo Arfman te danken dat de MAC in latere jaren weer is uitgegroeid tot een bloeiend geheel. Hij functioneerde als voor zitter, secretaris en penningmees ter enheeft ons toen door die moei lijke periode heen getrokken." Een andere Holtenaar die zijn verdiensten heeft gehad voor de Het bestuur van MAC Holterberg MAC is oud-wethouder Herman Klein Velderman die vond dat Hol ten in het midden van de jaren zes tig mans genoeg was om een eigen motorcross te organiseren. Het duurde dan ook niet lang totdat er in samenwerking met de Braderie- commissie op het braakliggende industrieterrein aan de Wever straat werd gecrosst. Zwart welis waar, hetgeen voor KNMV-rijders als Jan Nikkels nog wel eens pro blemen opleverde. Die waren ech ter voorbij toen MAC De Holter berg, mede dankzij de inzet van Herman Klein Velderman een ei gen circuit op de Zuurberg kreeg toegewezen. Oude films uit die tijd laten zien dat van het brede circuit van nu toen nog geen sprake was. Er was nauwelijks ruimte voor in- haalmanouvres. Autocross Voor Derk Schooien was het ei gen circuit meteen een aanleiding om voortaan zelfstandig crosses te organiseren buiten de Braderie commissie om. „Bij onze tweede „eigen" cross gingen we toen bijna de boot in. Hoewel er normaal een batig saldo uitrolde moesten we De superheffing op melk heeft de sociaal-ekonomische voorlichtings dienst van de O.L.M. massa's werk be^rgd. Dat komt naar voren in het jaarverslag van de s.e.v. over mei 1984 tot en met mei 1985. De over- heidsregeling, die vanaf 1 april 1984 de melkproduktie flink beteugelde, betekende niet alleen veel werk. Ook heeft ze bij de veehouders en bij de voorlichtingsdiensten voor veel frus traties gezorgd. „Omdat het een- slechte regeling is geweest met veel frustraties gezorgd. „Omdat het een slechte regeling is geweest met veel onduidelijkheid en onredelijkheid", stelt ir. J. Teeselink, het hoofd van de voorlichtingsdienst bij de O.L.M. vast in het werkverslag, dat een dezer da gen is verschenen. voorlichtsters bij de O.L.M. het wat rustiger kregen met de superhef fing moesten ze veel tijd steken in een inhaalmanoeuvre om het werk, dat was blijven liggen alsnog uit te voeren. „Het grote gevaar bij dit soort ontwikkelingen is dat de kwa liteit van de voorlichting er onder leidt. Dat mag niet gebeuren", waarschuwt het hoofd van de s.e.v.- dienst. Uit de cijfers in het werkver slag blijkt, dat meer dan eenderde van de O.L.M.-leden met een melk veebedrijf de weg naar de s.e.v.- dienst heeft gevonden voor voor lichting over de superheffing. In to taal waren er bijna 1800 veehou ders, die voor hulp aanklopten. Daaruit blijkt, dat de s.e.v. opge zadeld is met de rompslomp en on duidelijkheid, die de superheffing met zich heeft mee gebracht. De Om die grote stroom op te van gen hield de voorlichtingsdienst overal in de provincie extra zitda gen. In de maand juni 1984 werden 40 extra zitdagen gehouden. De veehouders kwamen er niet meer overgrote meerderheid van de vee- uit en klopten daarom aan bij de voorlichtingsdienst van hun land bouworganisatie. Dat legde een grote druk op het werk van de s.e.v.-dienst, die halverwege 1984 dag en nacht en in het weekend op volle toeren draaide. „De ingewik keldheid en onduidelijkheid van de regeling, de talloze wijzigingen, for mulieren, die te laat beschikbaar kwamen, termijnen, die op de laat ste dag werden verlengd en een ge brekkige voorlichting door het mi nisterie zijn hier debet aan", aldus ir. J. Teeselink in het werkverslag. Daarin konstateert hij, dat het an dere voorlichtingswerk door de hele toestand rond de superheffing in het gedrang is gekomen. „Werk, dat niet direkt aan tijd was gebon den, werd opgeschort", merkt hij op. Kwaliteit Toen de negen voorlichters en houders wilde in aanmerking ko men voor een regeling, waardoor ze extra melk konden krijgen. 1584 van dergelijke verzoekschriften gingen de deur uit. Voor meer dan de helft bleek dat tevergeefse moei te. Uit die kategorie tekenden 174 veehouders bezwaar aan tegen de uitspraak van de overheid, terwijl bovendien 355 veehouders in be roep gingen tegen de afwijzing. Dat gebeurde eveneens als men vond, dat men te weinig extra melk had gekregen. Al die indieners van een beroep-staat een lange procedure te wachten. Het kan nog wel een paar jaar duren, voordat al die za ken zijn afgewikkeld. Vaak bete kent dat voor de s.e.v. jarenlang nog een stuk extra werk. Ook advo- katen, die in de arm zijn genomen, zijn bij deze hele afwikkeling be trokken. Kortom die superheffings affaire sleept zich voor de voorlich tingsdienst van de O.L.M. voort. Behalve deze zaak diende zich in 1984 nog een tweede problematiek aan, die de s.e.v. handenvol werk bezorgt en nog gaat bezorgen. Na melijk de mestproblematiek. Om de mestoverschotten een halt toe te roepen kondigde de overheid be gin november 1984 een verbod op nieuwbouw en uitbreiding in de varkens- en pluimveehouderij af. Dat geschiedde via de zogenaamde interimwet. In Overijssel had dat geen golf van aanvragen om hulp en voorlichting tot gevolg. Dat bleef beperkt. Wel wilden met name afdelingen van de landbouw organisatie weten wat de boeren al lemaal boven het hoofd hangt met de mestproblematiek. Veertien keer gingen de voorlichters in de afgelopen winter op pad om hier over een inleiding te houden. Nieu we mestmaatregelen zijn nu in aan tocht. De verwachting is, dat de s.e.v. daar ook weer het nodige mee te doen krijgt. Al met al hebben superheffing en in mindere mate de mest er toe ge leid, dat de voorlichtingsdienst van de O.L.M. een rekord jaar achter de rug heeft. Behalve de 1800 „super heffingszaken" behandelden de s.e.v.-ers en s.e.v.-sters 1458 andere zaken. Toppers daarbij waren pacht en huur (273 adviezen), be drijfsopvolging, beloning meewer kende kinderen (187 adviezen), so ciale verzekeringen (129 adviezen) milieuwetten (110 adviezen) en ruimtelijke ordening (107 advie zen). Al met al hielden de aanvra gen in, dat de s.e.v. bijna tweemaal toen 1500 gulden bijleggen waar door de clubkas leeg was. Het feno meen autocross heeft ons er toen doorgeholpen. Dat bracht in de be ginjaren veel geld op. We moesten als bestuursleden wel eerst zelf een oude auto kopen en meedoen, maar toen het eenmaal liep was het ook een groot succes. Op het terrein op de Kol tegenover het slachthuis hebben we heel wat publiek gehad. Maar ook in andere plaatsen. In Okkenbroek, Markelo, tijdens de Bathmense kermis (samen met ABS), in Rijssen en Loo-Bathmen, overal organiseerden we autocros- ses. Heel amateuristisch hoor. Nu gaat het allemaal veel te professio neel en is er voor de organisatoren nauwelijks meer iets aan te verdie nen. Door die autoorosses is de MAC wel weer ih het zadel geholpen. Vanaf die tijdliep hetweer. De hon derd leden toen zijn er nu 395 ge worden. Met de zelfwerkzaamheid van al die leden, door de inzet van tal van vrijwilligers, maar ook door de medewerking van het Holtense bedrijfsleven en de grondeigenaren konden we uitgroeien tot wat we nu zijn". Gemeenschap Het siert de MAC dat ze hun goe de organisatie en al het beschikba re materiaal steeds weef in dienst stellen van de Holtense gemeen schap. Of het nu de Hoolter Dagen, de Oranjefeesten of een triathlon zijn, op de MAC wordt nooit tever geefs een beroep gedaan. Vooral van eigen materiaal als een geluids installatie, jurywagens, wc-wagens en afzetmateriaal wordt in het dorp dankbaar gebruik gemaakt. Wat valt er voor een voorzitter van zo'n actieve vereniging eigenlijk nog te wensen? „Niet veel" bekent Derk Schooi en. „Maar er zijn altijd natuurlijk wel dingen die je verbeterd wil zien. Kijk, ik ben geen voorstander van. bijvoorbeeld een grote kantine op het circuit. Maar een ruime ont vangstwagen, die ok dienst kan doen als opslagwagen zou best wel kom zijn. En wat ik ook graag zou zien is dat er meer gebruik wordt gemaakt van het crossterrein voor de jeugd aan de Imhofsweg. Daar hebben we veel tijd en geld in geïn vesteerd en dat komt er nu niet uit. Ik weet niet precies waar het aan ligt, maar elke zaterdag zijn we er met twee man begeleiding en dan zie je soms maar twee jongens even crossen. Wat ik verder hoop is dat het ver krijgen van vergunningen soepel kan blijven lopen. De regelgeving van de gemeente gaat de laatste ja ren wel erg ver. Kijk, wij hebben ook best oog voor het milieu, maar als je dan ziet dat we in dertig jaar tijd nog nooit schade hebben be rokkend aan de natuur, dan hoefje ook niet bang te zijn voor de vol gende dertig jaar. Ik vind dat de ge meente soms te ver gaat en dat mensen die er het verst van afstaan vaak het meest te vertellen hebben. Als MAC staan we erom bekend dat we ons aan onze afspraken houden. Daar hebben we in het hele land vertrouwen mee gewonnen. En dat willen we zo houden". De verkeersituatie op het trottoir voor het Klavertje blijft de gemoederen bezig houden. Het commissielid H. Westerik (CDA) vroeg zich af of tegen de her en der neergegooide fietsen geen maatregelen waren te ne men. Voorzitter Van Rappard kon slechts de toezegging doen opnieuw met de eigenaar van het Klavertje te gaan praten; de grond voor het eetcafé is, geen gemeentelijk eigendom al is het trottoir wel openbaar. Juridisch een moeilijke zaak, die ook el ders in de gemeente voorkomt. Van Rappard wil nu proberen een fietsenparkeerplaats in de richting van de bakkerij van Dikkers te laten plaatsen, al gaf hij toe dat de jeugd zich daar vermoedelijk niet aan zal hou den omdat de fiets dan niet meer „in het zicht" staat. De commissieleden wezen er op dat het trottoir voor de bakkerij te smal is om dienst te doen als fietsenparkeerplaats en hadden dan ook geen hoge verwachtin gen voor een oplossing op korte termijn. Op maandagavond 23 december wordt in De Kandelaar een Kerst concert voor jong en oud gegeven. Aan de avond werken mee: Jaffo Gate Quartet, Charles Groot, Aad Peters, Inge Brück, Ben en Wiesje Hoekendijk, Design en Albino Montisci. De aanvangstijd is 19.30 uur en de avond duurt tot ongeveer 22.00 uur. De garantie voor service en kwaliteit Off. Toyota-dealer voor Holten-Bathmen e.o. Oranjestraat 30 tel. 05483-6 13 63 1. VERLEENDE BOUWVERGUNNINGEN: - aan de Alg. Nederlandse Woningstichting voor de bouw van 10 bejaardenwoningen aan de Keizersweg (nabij de sporthal); - aan N.V. Bouwfonds Ned. Gemeenten voorde bouw van 8 wonin gen aan de Keizersweg; 2. aan automobielbedrijf Schuppert ontheffing verleend voor het aanbrengen van een lichtreklame aan het pand Oranjestraat 30; Voor het inwinnen van informatie over de zaak zelf dan wel over eventuele mogelijkheden tot het indienen van een bezwaar- of beroepschrift kan men zich wenden tot de afdeling algemene zaken ter gemeentesecretarie. Het komt veelvuldig yoor dat eigenaren of houders van winkels of an dere bedrijven gebruik maken van openbare wegen, pleinen, trottoirs e.d. voor uitstalling van goederen of waren, reclameborden en/of stalling van rijwielen e.d. In verband hiermede wordt de aandacht gevestigd op de artikelen 13, 17 en 19 van de Algemene Politieverordening voor de gemeente Holten, op grond waarvan het verboden is: - op of aan wegen op enigerlei wijze standplaats in te nemen ofte heb ben met wagens, kramen, tenten bestemd voor de verkoop van goederen of waren, of met een uitstalling van die goederen of waren; - in, op, aan, langs, onder of over de weg een voorwerp, niet zijnde een voertuig in de zin van het Wegenverkeersreglement, te plaatsen, te hangen, vast te hechten, te hebben of te doen verblijven, hetwelk hinderlijk of gevaarlijk is, dan wel hinder of gevaar kan opleveren; - de weg tot werkplaats, tot opslagplaats of tot standplaats voor de uitoefening van enig bedrijf te bezigen dan wel tot enig doel, niet overeenkomstig zijn bestemming, in gebruikte nemen ofte hebben. Onder wegen worden voor de toepassing van deze verordening on dermeer begrepen: pleinen, paden, trottoirs en bermen. Van de gestelde verboden kan door burgemeester en wethouders voor onbepaalde tijd ai dan niet onder voorwaarden en bepalingen onthef fing worden verleend. Of ontheffing kan worden verleend is afhanke lijk van de aard van het (tentoongestelde) voorwerp, de breedte van de trottoirs en de verkeersdrukte ter plaatse. Informatie hierover kan worden ingewonnen op het kantoor gemeen tewerken, Dorpsstraat 24b. Een ieder die zonder ontheffing gebruik maakt van openbare wegen, pleinen, trottoirs e.d., dan wel hiervan gebruik wenst te maken voor uitstalling van goederen, waren, reclameborden en/of stalling van rij wielen e.d. wordt dringend aangeraden hiervoor ontheffing bij burge meester en wethouders aan te vragen. De politie zal worden verzocht tegen overtreding van de gestelde verboden op te treden. „Een dagje De Boer Op is fijner dan een kilo boerderij-drop". Die slagzin bedacht de achtjarige Eise Hermelink uit Denekamp tijdens de open dag land- en tuinbouw, die in de zomerpe riode rond zijn woonplaats is gehou den. Hij won er een prijs mee in een prijsvraag, die rond de open dag in Overijssel op touw was gezet. Zijn reaktie onderstreepte nog eens, dat het de ruim 10.000 bezoe kers aan de boerderijen en tuin bouwbedrijven in de oostelijke pro vincie uitstekend is bevallen. Die indruk hadden ook de organisato ren van de aktie De Boer Op. Dat bleek tijdens een overleg met de kontaktpersonen van de land bouworganisaties, die op zestien verschillende plaatsen in Overijs sel een open dag land- en tuinbouw op touw hadden gezet. Zij spraken zich er voor uit om in 1986 opnieuw de deuren van de boerderijen en de kassen open te zetten voor het gro te publiek. Het ziet er naar uit, dat dan rond de grote steden in Overijs sel op zaterdag 14 juni een dagje De Boer Op te beleven valt. Op don derdag 31 juli zullen in verscheide ne plaatsen met veel toeristen en dagjesmensen een open dag land en tuinbouw worden gehouden. Een paar plaatsen zullen van deze data afwijken. en Tuinbouw Overijssel. Het bleek de Stichting ook, dat de open da gen land- en tuinbouw intussen goede naam hebben opgebouwd. „Nogal wat mensen zijn er op afge komen na enthousiaste reakties van anderen over een dagje De Boer Op", aldus de Stichting die voor 1985 spreekt over een sukses. „De inspanningen zijn niet voor niets geweest. Het is zeker aan te bevelen om de ingeslagen koers met de open dagen voort te zetten. Het loont de moeite". Receptie De receptie ter gelegenheid van zoveel werk heeft verzet. „Die pe- het 40-jarig bestaan wordt gehou- riode zal zowel de land- en tuin- den op zaterdag 30 november aan bouw als de voorlichting nog lang staande van 14.30 tot 17.00 uur in heugen", merkt ir. J. Teeselink café de Biester aan de Stations- hierover op in het werkverslag. straat. Met een druk bezocht Open Huis, vierde fotograaf Henk Mulder afgelopen vrijdag de heropening van zijn gemoderniseerde fotozaak aan de Oranjestraat. In een paar dagen tijd was met behulp van familie, vrienden en kennissen het winkelgedeelte flink onder handen genomen. In plaats van de donkerbruine be- timmering werd een modern, eigentijds, in grijs en wit uitgevoerde winkelin richting aangebracht, wat een goed ruimtelijk effect heeft. Naast een ruim Lanezamerhand is dat dame ne 9Tneerd,a,l'^0d Va" merl<-,°t°<°este!len, heeft fotograaf Mulder een ruime Boer Op^n veel plaateen ^tee Z ZT ^5', Sta"n °P9e5<eld in «n tweetal aparte vitrines. Tevens ffl-oeid tot TeniStiSt die bitaa h f°<°!"aaf door middel van fraaie lichtbakken zijn klanten attent Set meer is welt Sen Het du °P f a"arta va* va" bedrijfsfotografie, waarin hij in de loop der jaren een rSS^oSr» ZlTrnVTn STEL" en ander komt ook naar voren in een notitie, die de Stichting Kijk Op Land- en Tuinbouw Overijssel over de open dagen 1985 heeft sa mengesteld. De Stichting, die voor de land- en tuinbouw aan de weg timmert, heeft de indruk, dat het publiek zeer gericht „De Boer Op" ging. „Het was geen keuze voor een dagje uit, omdat er toch niks an ders te doen was. Integendeel, men kwam bewust kijken. Dat was merkbaar aan de interesse. Voor de boeren, boerinnen, tuinders en tuindersvrouwen was dat eveneens plezierig. Zij kregen „nieuwsgieri ge" bezoekers op hun erf, die volop belangstelling toonden. Dat kwam het enthousiasme ten goede signa leerde de Stichting Kijk Op Land- Riet en Henk Mulder in hun vernieuwde fotozaak.

Holtens Nieuwsblad | 1985 | | pagina 5