Examenklas de Marke nam kijkje in praktijk Weerpraatje Oogstjaar 1985 door tot de winter mooie herfst gered Oudheidkamer klaar voor eerste presentatie Volgend seizoen twee ruiterpaden op de Holterberg M. Vorkink 25 jaar gemeentedienst November aanloop s~ NBvP keek naar dia's Verkoop van sportvisakte gestart Astrologie OP 27 NOVEMBER IN DE BIESTER Touwtrekken in Bonte Paard NAJAARSVERGADERING CBTB EN OLM DONDRRnAr, 91 laramm» -,oo, HQLTENS NIEUWSBLAD De Marke-leerlingen op bezoek bij een drukkerij. Traditiegetrouw gaan de leerlin gen van de examenklassen van de scholengemeenschap „De Marke" uit Holten elk jaar een week naar Arnhem. Dit jaar was dat de week van 11 tot en met 15 november. Een festijn dat al enige maanden tevo ren is voorbereid en waarnaar door de leerlingen dan ook lang wordt uitgekeken. Ook dit jaar ondervon den de leerlingen dat de naam „werkweek" niet zomaar is geko zen, want gewerkt wordt er in deze periode. Zowel 's morgens als 's middags worden diverse bedrijven bezocht, gaan de leerlingen naar verschillende instellingen als soci ale werkplaatsen, verpleegtehui zen, gezinsvervangende tehuizen en wordt een bezoek gebracht aan overheidsinstellingen zoals het ge meentehuis en het Paleis van Justi tie. In het programma is rekening gehouden met de diverse beroepen- richtingen welke de leerlingen op „De Marke" kunnen volgen. Zo gaan de leerlingen van de afdeling Kantoorpraktijk b.v. naar bedrij ven als brandweer, van Gend Loos, bezoeken zij de nachtpost verwerking van de P.T.T., bedrij- De leerlingen van de afdeling Ge- zondheidskunde van „De Marke" ven waar gegevens per computer bezoeken diverse instellingen wei- worden verwerkt en instellingen ke met de gezondheidszorg te die gericht zijn op de problemen maken hebben. We denken daarbij welke de beginnende ondernemer aan de bejaardenzorg, verpleegin- ondervindt bij het opzetten van een richtingen en gezinsvervangende eigen bedrijf. tehuizen voor lichamelijk- en/of De leerlingen van de afdeling geestelijk gehandicapten. Verkooppraktijk bezoeken diverse grootwinkelbedrijven, waar zij een kijkje achter de schermen kunnen nemen. Zij krijgen inzicht in de wij ze waarop door deze bedrijven wordt ingekocht, de wijze waarop de gehele organisatie van distribu tie en verkoop van artikelen ver loopt en zij krijgen inzicht in de ver schillende opleiding-niveau's, no dig voor de diverse taken binnen deze bedrijven. De leerlingen van de afdeling worden gewisseld over diverse pro- Huishoudkunde richten zich meer blemen van de huidige tijd. We Uiteraard waren de vele aktivi- teiten tijdens deze werkweek niet alleen gericht op de beroepcnrich- tingen van „De Marke"; ook de al gemene ontwikkeling van de leer lingen kwam ruimschoots aan de orde. Bezoeken aan musea, kunste naars, een krakersgroep, een foto graaf, een bureau voor sexuele voorlichting, de schouwburg, enz. In de avonduren kon door diverse groepen leerlingen van gedachten op het restaurantbedrijf en het ho telwezen, bedrijven.en instellingen met een grootkeuken en de verwer king van b.v. melkprodukten, waarbij we kunnen denken aan een bedrijf als Coberco. Nog voor het vakantieseizoen 1986 zal op de Holterberg een klein netwerk van ruiterpaden worden aangelegd. De Stichting Ruiterpa den Overijssel, onder voorzitter schap van mr. W. L. F. C. ridder van Rappard, heeft hiervoor subsidie aangevraagd bij de provincie. De paden op de Holterberg moeten sa men een tweetal routes vormen, voor een korte en een wat langere (dag)tocht. Door de Stichting Ruiterpaden in Overijssel is voor de realisatie De verkoop van de sportvisakte voor 1986 is op 18 november a.s. van start gegaan. De prijs van de sportvi sakte, die voor het eerst geldig zal zijn van januari tot en met december, is vastgesteld op f 11.-. Staatssecretaris A. Ploeg (land bouw en visserij) heeft het Staats bedrijf der PTT weer belast met de uitreiking van dit visdocument. Van de opbrengst van iedere ver kochte sportvisakte komt f 7.60 ten goede van de Organisatie ter Ver betering van de Binnenvisserij, de OVB. Deze organisatie gebruikt de middelen onder meer voor voor lichting, onderzoek en het kweken van pootvis. In de loop van december zal het ministerie van landbouw en visserij een voorlichtingsactie starten. Het doel hiervan is de sportvisser meer achtergrondinformatie te verschaf fen over zijn vrijetijdsbesteding. Daarnaast zal de nieuwe folder „Sportvissen met de juiste papie ren" vanaf het eind van dit jaar te verkrijgen zijn bij postkantoren, bi bliotheken en bij het ministerie van landbouw en visserij. Een gratis brochure „Wat iedere sportvisser behoort te weten" zal vanaf medio december in alle hengelsportzaken liggen. van de paden de medewerking ver zocht van de plaatselijke rijvereni- gingen. In Holten neemt voorzitter Dries Willems, samen met me vrouw Van Dijk van de manege deel aan voorbereidende werk zaamheden, zoals het op papier zet ten van de twee ruiterpaden. In hoeverre in later stadium de leden van de Bergruiters bereid zijn om daadwerkelijk de paden op de berg te gaan markeren, kon voorzitter Willems nog niet zeggen. „Toen vo rig jaar het stichtingsbestuur naar buiten trad met hun plannen moes ten wij uit de krant lezen dat door onze leden de paden gerealiseerd moeten worden. Officieel weten wij echter nog van niets. Voordat we met schop en draad de berg optrek ken, willen we eerst wel eens over leg plegen met onze eigen leden". Dries Willems is trouwens niet al te enhousiast over het ruiterpaden plan. „Ik ken de Holterberg als mijn eigen broekzak. Daardoor weet ik dat op de huidige manier van rijden er geen schade wordt aangericht door de ruiters. Ga je nu speciale paden aanleggen, dan vormen die als het ware brandgangen, waar niets meer wil groeien. Ook ben ik bang, dat door de aanleg van spe ciale ruiterpaden de verkeerde rui ters worden aangetrokken die bij wijze van spreken met een zak brood en een borrel op zich op een paard laten hijsen om op die ma nier een dagje Holterberg te doen. Aan de andere kant denk ik, dat we door de ruiterpaden straks de kans krijgen op terreinen te komen die nu nog voor ons gesloten zijn. Ik vrees dat we wel mee moeten doen". Inmiddels is nu ook de VW van de ruiterpadenplannen op de hoog te gesteld door de voorzitter van de Bergruiters, zodat gezamenlijk een traject kan worden uitgezet dat te vens in de Holtense VW-folders kan worden vèrmeld. De paden worden zodanig ingetekend, dat er een doorgaande route zal ontstaan naar manege Snorrewind in Marke- lo, waar de route weer zal aanslui ten op de ruiterpaden in de omge ving van Markelo. kunnen daarbij denken aan de pro blematiek van de buitenlandse werknemers, waarbij leerlingen konden praten met werknemers uit de Antillen, Suriname en Marokko. Discussiëren met het C.O.C., een stichting welke begrip bij de bevol king wil kweken voor de homose- xuele mens. Praten over werkloosheid en de toekomst, met mensen van de soci ale academie: kortom de werkweek in Arnhem was en is voor de leerlin gen van „De Marke" een zéér ener verende en leerzame week, waarbij de leerlingen met vele aspecten uit onze samenleving in aanraking ko men. Terug in Holten op vrijdagmid dag zei een leerling: „Bekaf... maar ik doe het zo weer over!" kan treden. De presentatie/voor lichtingsavond wordt gehouden in zaal de Biester. De zaal gaat om kwart voor acht open en om precies acht uur hoopt voorzitter Minie Bosman-Vruggink te beginnen met haar inleiding. Zij zal daarin de op richting, doelstelling en de tot nu toe behaalde resultaten aan de orde stellen. Zo hebben zich inmid dels al een paar werkgroepen ge vormd die zich met een aantal spe cifieke zaken bezig houden, zoals het veldnamenonderzoek en de commissie archief, die de verzamel de oudheidkundige giften catalogi seert. Daarnaast staat op stapel nog een commissie onderhoud die voorwerpen gaat repareren en on derhouden. Daarvoor is de hulp no dig van een flink aantal vrijwillig sters, omdat het bestuur, zes man en een vrouw in totaal, dit nooit al leen kan klaren. Op vrijdag 29 november houdt de Touwtrekvereniging OKIA voor de vierde achtereenvolgende keer een gewichtstouwtrektoernooi in zaal het Bonte Paard te Dijker- hoek. De naam zegt het al: het is de bedoeling dat een team, bestaande uit vier personen en een coach, een zo groot mogelijk gewicht binnen 60 seconden twee meter hoog haalt. Hiervoor is een speciale baan ge maakt, zodat de teams zittend het gewicht omhoog kunnen halen (in palmen). Er mag niet met touwtrek of noppen schoenen worden ge trokken. Wel met gymschoenen of lage - gewone - schoenen. Het te trekken gewicht wordt door de jury bepaald. Er wordt in verschillende poules getrokken nl.: heren ge- Een man van alle markten thuis, zo karakteriseerde burgemeester mr. W. L F. C. ridder van Rappard de heer M. Vorkink, die vorige week donderdag werd gehuldigd wegens zijn 25-jarig overheids- en gemeentejubileum. De receptie werd gehouden in de riemd, heren ongeriemd, dames en kantine van gemeentewerken aan plaatselijke ploegen. Voor de sterk ste drie ploegen per poule zijn prachtige bekers te winnen terwijl elke deelnemende ploeg (vereni ging) een herinnering mee naar huis krijgt. De aanvang van de wédstrijd is 20.00 uur. De ploegen dienen om 19.30 uur aanwezig te zijn. Opgave is nog mogelijk tot 25 november bij M. Jansen, Raalterweg 48, tel. 05725-384. de Waagweg. Niet alleen de colle ga's van de buitendienst, maar ook veel oud-collega's kwamen Vor kink gelukwensen. Niet zo verwon derlijk, want de heer Vorkink staat bekend als een prettig collega die nooit te beroerd is om een helpende hand uit te steken. Burgemeester Van Rappard roemde hèt vakman schap van de jubilaris, die zich in de buitendienst voornamelijk bezig houdt met het mechanisch mate rieel. „U bent een man die niet mak kelijk voor één gat is te vangen. Zo te zien bent u qua figuur geen man om in de porseleinkast los te laten, maar u manoeuvreert altijd héél voorzichtig". Burgemeester Van Rappard liet zijn lovende woorden vergezeld gaan met het welbeken de Makkumer bord met het ge meentewapen plus een gratificatie. Voor mevrouw Vorkink waren er bloemen. Namens de dienst gemeentewer ken sprak de heer Heller de jubila ris toe. Hij had tot ieders verrassing de sollicitatiebrief van de heer Vor kink béwaard die de jubilaris nu in copie weer terugkreeg. Heller on derstreepte de hulpvaardigheid van de jubilaris en kon tot zijn vol doening vaststellen dat het oor spronkelijke plan, de functie van de heer Vorkink op te heffen, niet was overgenomen door het gemeente bestuur. Namens de collega's was er een enveloppe met inhoud. J? M3.g oktober worden beschouwd Hieruit m< de drempel tussen zomer en moge nog eens blijken dat het geen enkele zin heeft om uit Op de jaarlijkse Praatavond van de afd. Holten van de Chr. Boeren- en Tuindersbond heeft voorzitter Egb. Stam in zijn openingswoord herinnerd aan de zeer afwisselende weersomstandigheden in het oog stjaar 1985. In het voorjaar een langdurige natte periode waardoor het moeilijk werd om de eerste sne de gras van lager gelegen percelen op tijd in de kuil te krijgen. De prij zen van het ruwvoer trokken sterk aan de snijmais, vooral de eerste, werd voor hoge tot zeer hoge prij zen verkocht. Het prachtige herfst weer had tot gevolg dat de prijzen van de mais sterk daalden en dit was een „troost" voor de contract telers want die waren nog niet zo tevreden met de puntenwaarde ring van de taxatiecommissie en de hierop vastgestelde prijs. De prij zen van de varkens waren in '85 goed met als gevolg een uitbreiding in deze sector. Tijdens het werkbezoek van het gemeentebestuur aan landbouw bedrijven werd over verschillende problemen prettig van gedachten gewisseld o.a. over het rooien van bomen, twee boeren samen een op slag plaats voor mest, markering op de buitenwegen. Na lezing van de notulen door seer. J. W. Huls man hield de heer C. P. van der Slikke, secretaris van het Provinci aal bestuur een inleiding over tal van zaken die de landbouw mo menteel bezig houden. is het mestoverschot. Een algeme ne maatregel van bestuur gaat bin nenkort naar het parlement maar zal op z'n vroegst in maart '85 van kracht worden. Men pleit hierin o.a. voor aanpakken bij de bron, het to taal overschot van mest mag niet meer toenemen. Geen nieuwe over schotten als hier tegenover geen re delijke afname staat. Van het mestprobleem en de meststoffenwet zullen vooral de kleinere bedrijven het slachtoffer worden. Momenteel zijn er echter nog zoveel onzekerheden dat men niet weet hoe men dit probleem dat zeer verstrekkende gevolgen zal hebben moet oplossen. Over een punt is men het wel eens dat men hierbij niet overhaast te werk moet gaan zo besloot de heer v.d. Slikke die bij het beantwoorden van enke le vragen nog de gelegenheid had om op verschillende zaken nog wat nader in te gaan. O.L.M. Op de najaarsvergadering van de O.L.M.afdeling Holten, konden soortgelijke woorden genoteerd worden. Voorzitter H. J. Struik me moreerde aan de superheffing, die voor veel problemen heeft gezorgd in de veehouderijen. „Wij zijn de su perheffing, wel rijk, maar nog niet kwijt", Hij ging ook nog even in op de hoogte van de superheffing, waarbij een bedrag van enkele dui- Een groot, levensgroot probleem, zenden guldens geen uitzondering dat om een snelle oplossing vraagt, was. Geen goed woord had hij over voor de zogenoemde verevenings heffing, die het de grootste over schrijders van de superheffing mo gelijk maakte om tot een vergelijk te komen met het ministerie van de Landbouw, terwijl anderen die zich wel netjes aan de afgesproken hoe veelheden hadden gehouden geen ontheffing kregen. „Dat heeft veel kwaad bloed gezet", aldus Struik. Ook de O.L.M. kijkt met voldoe ning terug op het werkbezoek van het gemeentebestuur aan een twee tal agrarische bedrijven. Een aan tal knelpunten met betrekking tot verkeersmaatregelen in het buiten gebied zijn inmiddels aangepakt, al blijven er nog wel wat wensen en verlangens over, zoals een betere markering van de bochten en krui singen. Bart van Eyk van Veilig Verkeer Nederland, afdeling Holten en in het dagelijks leven werkzaam bij de Rijkspolitie, hield de landbouwers voor dat er op het gebied van veilig en verantwoord weggebruik van landbouwvoertuigen soms wel eens wat aan schort. Speciaal voor de lezing had hij de afgelopen we ken boek gehouden van de snelhe den die door de trekkers op de bui tenwegen werden gereden. Ook blijkt er aan de verlichting nog wel eens wat te mankeren. Voor de aan wezige agrariërs had hij de folder Landbouwvoertuigen in het ver keer meegenomen, die gratis aan het politiebureau aan de Reilinks- weg is af te halen. winter, omdat het kwik dan soms het weersverloop van november nog boven 25 graden komt, maar er ook maar enige aanwijzigingen te ook al sneeuw kan vallen bij matige kunnen vinden ten aanzien van de vorst, november gedraagt zich nog daarop volgende winter, al eens al een „aanloop" naar de Ook dit jaar niet. De winter kan winter. Niet altijd, want er zijn no- zacht, normaal, koud of streng wor- vembermaanden zoals in 1953,1970 en verleden jaar, althans in De Bilt. Alleen verleden jaar op 16 novem ber viel de eerste lichte sneeuw en op 17 november alleen in Noord oost Nederland een graad vorst. Zo bescheiden stelt november zich zelden op. Meer normaal is het dat wij in november de eerste win terse dagen beleven en dat het landschap al even met sneeuw wordt bedekt. Een bar koud entree gaf novem ber 1980 met op 7 november al 8 -12 cm. sneeuw. In de nacht van 16 no vember 1965 al 13 graden vorst in Noord Nederland en op 20 en 21 no vember al een sneeuwstorm. De laatste week van november 1973 enige dagen achtereen sneeuw; plaatselijk 15 cm dik met 's nachts boven de sneeuw, evenals in 1921, strenge vorst. Toch zeggen al die grillen niets ten aanzien van de winter. Verle den jaar in De Bilt geen enkele vorstdag in november en toch een koude winter; na 22 jaar weer eens een elfstedentocht. In november 1858 in De Bilt een record van 23 vorstdagen en in 1965 17 vorstda- gen in november. Maar de winter die er op volgde stelde weinig voor. Maar ook dat is weer geen zeker heid want november 1962 was ook koud met 18 vorstdagen en rond de 20ste een laagje sneeuw. De winter die daarop volgde, en in december begon, behoort tot heden nog steeds tot de strengste winters van deze eeuw. den. Dat is de - sterkste - prognose die er is te geven. In samenwerking met de Akade- mie Nevash zal een cursus Astrolo gie voor beginners worden gestart. De leiding berust bij dr. M. Boot, auteur van „Van Ram tot Vissen en van Astrologie en Liede". De orga nisatie berust bij mevrouw Ike Buurman-Wan tink, Oxensteeg 6 in Bathmen, tel. 05704-28 16. In vier lessen van twee en een half uur f 35,- per les leert men het be rekenen en tekenen van de geboor tehoroscoop en maakt men kennis met de intrepatie ervan. Tevens wordt aandacht besteed aan de le vensfasen in de horoscoop. Voor inlichtingen en aanmelding mevrouw Ike Buurman-Wentink, voor verdere inlichtingen over astrologie Academie Nevash, tel. 030-78 26 48. KNIPTIP Een voorzetlens is een "bril" voor uw camera, zodat-ie kleine voorwerpen ook van dichtbij scherp kan zien. pen ook van De afdeling Holten van de Neder landse Bond van Plattelandsvrou wen keek tijdens hun maandelijkse bijeenkomst terug op de grote jubi- leummarkt, afgelopen zaterdag in zaal Vosman. Presidente, mevrouw Nadat de Oudheidkamer Hoolt'n zich afgelopen jaar al heeft gepresen teerd door de inrichting van de Bevrij- dings-tentoonstelling in de klasloka len van de Scholengemeenschap en de fototentoonstellingen in de Dijker- hoekse molen, wil zij op 27 november aanstaande de bevolking van Holten voor het eerst kennis laten maken met de ontwikkelingen en plannen rond de inrichting van een oudheidka mer. De voorbereiding is nu zo ver, dat het bestuur daarmee naar buiten Na het inleidend praatje van Mi nie Bosman zal de eerste oude film worden vertoond, gemaakt in de ja ren vijftig door de heer Knapen. Het is een familiefilm die ook voor andere Holtenaren het aanzien meer dan waard is. Zo kan men ge nieten van leuke kijkjes in de dorpskern en een wielerronde met daarin een dikke-banden-race waar tal van Holtenaren zichzelf in zullen herkennen. Aansluitend zal Henk Koopman, één van de be stuursleden van de oudheidkamer een korte lezing houden over oude gebruiksvoorwerpen, waarna de avond wordt besloten met een film die vlak na de oorlog is gemaakt door de heer Van Leeuwen. De heer Van Leeuwen was niet alleen dro gist maar ook fotograaf. In zijn film zien we onder andere het gemeen tehuis, de zuivelfabriek en de Hol terberg terug. De toegang tot de presentatieavond is gratis. Legdeur-Magermans kon meede len dat in totaal f 6988,55 was opge bracht. De heer Amtink uit Marke lo wist de dames hierna te boeien met dia's uit Nieuw-Zeeland. De heer Amtink heeft een halfjaar sta ge gelopen bij verschillende boeren in Nieuw-Zeeland. Tot slot deelde de presidente mee, dat op de jubi leumfeestavond op 17 december meegedeeld zal worden hoeveel pompen er naar Sri Lanka zullen eaan.

Holtens Nieuwsblad | 1985 | | pagina 13