„Bewust wording en vorming zijn belangrijkste pijlers" Geen toekomst voor het stationsgebouw f'"'| Nieuwe Prins Fienp reuvers nog anoniem Luchtmachtkapel naar Bathmen Marietje Eggink stapt straks op Restauratie ambachten in Diessenplas Puzzelrit Geslaagd HOLTENS NIEUWSBLAD 40 JAAR NEDERLANDSE BOND VAN PLATTELANDSVROUWEN DOOR BURGEMEESTER EN WETHOUDERS OP 5 NOVEMBER 1985 VERLEENDE VERGUNNINGEN, ONTHEFFINGEN E.D. SP0RTC0MMISSIE ZATERDAG ONTKNOPING DONDERDAG 14 NOVEMBER 1985 - Als komende zaterdag 16 no vember de afdeling Holten van de Nederlandse Bond van Platte- landsvrowen 's morgens om tien uur de deuren zal open zetten van de grote jubileummarkt in zaal Vosman, kan men er verzekerd van zijn dat alles tot in de puntjes is geregeld. Tevens kan men de klok er op gelijk zetten dat er op tijd wordt begonnen èn geëin digd. Wellicht kleinigheden, maar toch bepalend voor sfeer en ka rakter van de Plattelansvrouwen. Het hoeft dan ook geen betoog dat de huidige presidente, me vrouw J. M. Legdeur klokslag op het afgesproken tijdstip arriveert bij de presidente van het eerste uur, mevrouw J. W. Nagelhout om samen de geschiedenis van 40 jaar vrouwenvereniging in Hol ten de revue te laten passeren. „Wij beginnen en eindigen altijd op tijd. Dat is niet alleen erg pret tig, omdat iedereen dan weet waar hij aan toe is, het is ook een stukje vorming". Mevrouw Legdeur doelt op de doelstelling van de Neder landse Bond van Plattelandsvrou wen. „De vereniging heeft ten doel door vorming en ontwikkeling van vrouwen hun besef van verant woordelijkheid voor- en deelname aan de samenleving te bevorderen, in het bijzonder in plattelandsge bieden. Wat is er dan makkelijker om in eigen kring te beginnen" ver klaart de presidente. Afwachtend Toen veertig jaar geleden de af deling werd opgericht was er van vorming en bewustwording van de plattelandsvrouw nog geen sprake. „Wij waren de eerste vrouwenvere niging in Holten", weet de oudpre- sidente mevrouw Nagelhout zich te herinneren. „Wij hielden onze op richtingsvergadering in hotel Hol- terman met in totaal 17 leden, voor namelijk afkomstig uit het dorp zelf. Pas later meldden de vrouwen van de boeren zich aan. Vooral de boerinnen uit de Beuseberg toon den zich al spoedig als enthousias te leden van de Plattelandsvrou wen. Toch duurde het nog enige tijd voordat het algemeen aan vaard was dat een vrouw van het platteland tijd voor zichzelf wilde vrijmaken". Als bijna vanzelfspre kend werd tijdens de oprichtings vergadering mevrouw Nagelhout gekozen tot presidente. Het werk van de bond was haar niet vreemd; in Drente was haar moeder al jaren actief voor de plattelandsvrouwen. Als secretaresse werd benoemd mevrouw Bouwhuis. Mevrouw J. W. Kals werd penningmeesteresse. Doorstroming Zoals bij de plattelandsvrouwen gebruikelijk is, was mevrouw Na gelhout na zes jaar aftredend als presidente en niet herkiesbaar. Volgens de beide presidenten een goede zaak, die de doorstroming binnen de vereniging bevordert. „Doordat een bestuurslid nooit lan ger dan tweemaal drie jaar zitting kan hebben, krijgt in feite ieder lid Mevr. Legdeur (L) en mevr. Hagel- hout(R): samen actief voor de Hol- tense plattelandsvrouwen. kans bestuurservaring op te doen. Van mijzelf weet ik, dat ik daar enorm veel plezier van heb in het dagelijks leven", aldus mevrouw Legdeur. „Toen ik er voor gekozen werd dacht ik: dat leer ik nooit, maar als ik zie waar ik nu op afstap en met welk gemak ik nu een bij eenkomst leidt, kan ik het iedereen aanraden om eens een periode in het bestuur mee te draaien". Zoals gezegd, staat vorming hoog in het vaandel van de Plattelands vrouwen. „Geen emancipatie, dat heeft voor ons een beladen beteke nis, waarmee we niet graag gelijk gesteld willen worden. Wij willen niet zo nodig op de barricaden, maar langs de weg van de gelijde- lijkheid de vrouwen bewust maken van him plaats in de samenleving. De gemeente holten zal geen po gingen aanwenden om het karakte ristieke stationsgebouw voor de toe komst te behouden. Dit deelde burge meester mr. W. L. F. C. Ridder van Rappard mee tijdens het wekelijkse gesprek met de pers. De nederlandse Spoorwegen heb ben het gemeentebestuur laten we ten dat in 1987 het huidige stations gebouw plaats zal maken voor een nieuw modern stationsgebouw, naar het model van het stationsge bouw halte Wierden de Riet. Vol gens NS verkeert het huidige ste nen gebouw in dermate slechte staat dat opknappen een te kostba re zaak zou worden. Architectoni sche waarden worden er niet aan toegekend. Met de bouw van een nieuw sta tion, zal NS tevens de toegang on der handen nemen. Om een betere bereikbaarheid te bevorderen zal het nieuwe gebouwtje niet op de fundamenten van het oude pand gebouwd worden, maar zal het een aantal meters worden opgescho ven. Daardoor zal er via de Sta tionsstraat een doorkijke ontstaan naar de achterliggende Holterberg. Monument Op de vraag wat er met het mo nument gaat gebeuren, dat nu nog in onttakelde toestand het voor pand „siert" kon de burgemeester geen definitief antwoord geven. Het liefst ziet het college dat de Paal afgevoerd wordt naar de ge- meentewerf om straks elders, opge knapt en wel een nieuwe plaats te Jong, zowel als oud". Vooral door de talloze cursussen die door de vereniging al jaar en dag worden georganiseerd probeert men de achterstand van vrouwen in de plattelandsgebieden op te heffen. „Veel echtgenotes van boeren zijn door onze cursussen nu in staat de hele boekhouding van het bedrijf te runnen. Dat is ook een vorm van emancipatie. Ook voor de nieuwe computer cursus bestaat enorm veel belangstelling bij onze leden. De computer rukt op, ook in het boerenbedrijf. Door een cursus bin nen de eigen vereniging te organi seren wordt veel drempelvrees overwonnen. Zo ziet men, dat we achter de schermen wel emancipa torisch bezig zijn, zonder op de voorgrond te treden". Mondig Opvallend binnen de vereniging is de grote opkomst tijdens de maandelijkse bijeenkomsten. Ge middeld zijn er op zo'n avond 140 leden van de in totaal 260 aanwezig. Dit grote aantal wordt volgens de beide presidenten veroorzaakt door de interessante onderwerpen die maandelijks bij de kop worden gepakt. In vergelijk tot de beginja ren van de Holtense afdeling wordt er bij de maandelijkse bijeenkom sten veelvuldig van het vragenuur tje gebruik gemaakt. Ook daarin zie je, dat de plattelandsvrouwen mondig zijn geworden, zelfbewust en midden in de maatschappij staande". Actief Ook binnen de Holtense gemeen schap draaien de plattelandsvrou wen volop mee. Zij zijn actief bij vrijwel alle activiteiten van enige omvang. Aanstaande zaterdag wil len zij met een jubileummarkt de schijnwerpers richten op de eigen vereniging. Vanaf tien tot vijf uur exposeren en verkopen de leden van de vereniging zelfgemaakte handwerken, cakes, gebruiksvoor werpen, eieren, kaas en karnemelk. De opbrengst van de jubileum markt komt ten goed aan het pro ject in Sri Lanka. Met behulp van de opbrengst worden in de buurt van Manilla waterpompen ge plaatst waardoor 58 plattelandsge zinnen in dit derde wereld land de beschikking krijgen over water. Naast de verkoop van eigen ge maakte producten, waarvoor vrij wel alle leden hun bijdrage hebben geleverd, zal de gymnastiekgroep een demonstratie geven tewijl de volksdansgroep om elf, één en drie uur zal optreden. 1. VERLEENDE BOUWVERGUNNINGEN: - aan de heer K. Kuipers voor de verbouw van de woning Ericaweg 2; - aan de heer H. J. Zweers, voor de verbouw van een berging tot garage bij de woning Mossinkserf 10; - aan de heer J. W. Hulsman voor de bouw van een veldschuur bij het perceel Langstraat 26; - aan de heer J. Beltman voor het vergroten van de woning Tuinstraat 12; - aan de heer J. Oolbekkink voorde bouw van een berging bij de wo ning Kwintenweg 2; 2. aan de Holtense Handelsvereniging toestemming verleend voor intocht St. Nicolaas 3. aan Ponyclub „de Bergruitertjes" ontheffing verleend voor een speculaasaktie; 4. aan de heer J. Hendriksen ontheffing verleend voor een grammo- foonplatenruilbeurs; VOOR HET INWINNEN VAN INFORMATIE OVER DE ZAAK ZELF DAN WEL OVER EVENTUELE MOGELIJKHEDEN TOT HET INDIENEN VAN EEN BEZWAAR- OF BEROEPSCHRIFT KAN MEN ZICH WENDEN TOT DE AFDELING ALGEMENE ZAKEN TER GEMEENTESECRETARIE. De openbare vergadering van de Sportcommissie, die gehouden zou worden op maandag 18 november a.s. gaat niet door. De eerstvolgende openbare vergadering zal nu gehouden worden op dinsdag 17 december a.s. De Koninklijke Luchtmachtkapel zal op donderdag 21 november een con cert verzorgen voor de burgerij van de gemeente Bathmen en omstreken. Dit concert, dat zal worden aangebo den door de Vliegbasis Twente zal worden gehouden in de sporthal „de Uutvlog" in Bathmen. De toegang is gratis. krijgen, maar hiervoor moet eerst het nodige geld beschikbaar voor worden gesteld. Het eenvoudigweg afbreken van het geheel wordt niet overwogen, omdat men de gevers niet voor het hoofd wil stoten. Het college van b en w heeft in middels de directie van de Neder landse Spoorwegen laten weten geen geldelijke bijdrage te zullen leveren aan de herinrichting van het stationsplein. „Als de NS ons het terrein wil verkopen zijn we in de markt, maar dat is niet het ge val. Dus zijn niet alleen de lusten maar ook de lasten voor de spoor wegen", aldus Holtens burgerva der. Het stationsgebouw, rijp voor de sloop. capaciteiten van de kandidaat. Is het een vrouw, dan is dat mooi mee genomen. Maar om eerst naar een vrouwelijke kandidaat te zoeken, en dan pas de naar de kwaliteiten te kijken vind ik niet juist". Ook omtrent de gevestigde opvatting binnen de Holtense politiek, dat ie dere partij in principe een wethou der moet kunnen leveren neemt mevrouw Eggink stelling. „Voor mij telt het spreekwoord: de juiste man op de juiste plaats. Daar is Holten meer mee gebaat". Op dinsdag 26 november zal de WD in café-rest. De Biester de kandidatenlijst voor de komende verkiezingen samenstellen. pen en Eerste Luitenant Henk Heins. Het concert zal onder leiding staan van Henk Heins. Op het pro gramma staan o.a. Marche du He ros van H. Nicholls; A Manx Over ture van H. Wood; A short ballet for awkwarddancers van H. Hazel- man. Het programma voor de pau ze wordt besloten met Slavonic De kapel van de Koninklijke Rhapsody van C. Fiedemaan. Na Luchtmacht is de jongste kapel de pauze wordt een non-stop mu- van de Nederlandse Strijdkrach- ziekshow onder de titel Show-'85 ten. Zij heeft de aansluiting met gegeven met daarin allerlei vormen een dynamische moderne tijd en van de lichte muziek, met lichtef- leefwijze niet gemist. De keuze van fecten. De aanvang van het concert het repertoire bewijst dit overdui- zal zijn om 20.00 uur, zaal open om delijk. De kapel is opgericht op 1 19.30 uur. De gratis toegangskaar- april 1951 en heeft Nijmegen als ten kunnen worden afgehaald bij thuisbasis. Zij bestaat uit 56 muci- de VW Bathmen en/of de Rabo- ci, die allen een conservatorium op- bank te Bathmen. leiding hebben genoten. Velen van hen zijn als docent verbonden aan een conservatorium of muziek school. In 1962 werd de kapel een Edison toegekend voor de lp Mar ching Together. De huidige diri genten zijn Kapitein Lex van Die- Het WD-raadslid mevrouw M. G. Eggink-ten Velde heeft het plaatselijk bestuur van haar partij laten weten niet meer beschikbaar te zijn voor een volgende raadsperiode. „Marietje" Eggink, zoals vrijwel iedere Holtenaar haar kent, stopt ermee omdat zij de verschillende functies zoals secreta resse van de plaatselijke afdeling van de WD, secretaresse van s.v. BATO en het raadlidmaatschap niet meer kon verenigen met haar drukke baan buitenshuis en het gezin thuis. „Ik had al een tijd het gevoel, dat ik me niet meer voor de volle hon derd procent kon geven", verklaart mevrouw Eggink. „Ik heb toen voor mezelf een keuze gemaakt en heb gekozen voor het secretariaats werk". Marietje Eggink heeft in Holten geschiedenis gemaakt met het „Bankje van Marietje", dat op haar initiatief geplaatst is op de hoek van de Larenseweg en de Diessenplasstraat. Verder was het liberale raadslid vooral actief in het verdedigen van de belangen van de sport. „Daar kom ik uit voort, en dat heeft dan ook de meeste aan dacht". In tegenstelling tot het andere vrouwelijke raadslid, Janneke Met- semakers (PvdA) die zoals wij eer der reeds meedeelden aan het ein de van de rit ook de raad zal verla ten, is mevrouw Eggink niet van mening dat haar plaats per se door een vrouw moet worden ingeno men. „Ik strijk met mijn mening vermoedelijk wel in tegen de haren van verschillende mensen, maar volgens mij moet er niet in de eerste plaats gekeken worden naar een man of een vrouw, maar naar de In bejaardencentrum „Diessen plas" wordt van 14 tot en met 25 november 1985 een tentoonstelling gehouden waarin de aandacht ge vraagd wordt voor de verschilende restauratie-ambachten als glaze nier, leidekker, timmerman, steen houwer, rietdekker, klokkengieter, orgelbouwer e.a. De tentoonstelling is op werkda gen te bezichtigen van 14.00 uur tot 17.00 uur. Bij de tentoonstelling wordt door middel van een videoband nadere uitleg gegeven. De videoband wordt om 14.00 uur en 16.00 uur ge draaid. Naarmate het moment nadert dat Carnavalsprins Willem de Eerste van de Oranjeboom zaterdagavond bij de Poppe een eind maakt aan zijn regeer periode, stijgt de spanning in Holten over wie zijn opvolger bij de Fienpreu- vers wordt. Dat er daarover druk ge speculeerd wordt blijkt wel uit de in geleverde wedstrijdformulieren voor het raden van de nieuwe Prins. De Fienpreuvers bieden trou wens een rijk gevarieerd aanbod van prins-kandidaten aan. Wordt het iemand uit de Holtense politiek (PvdA-ffactieleider Wim Dalhui- sen, gemeentebelang-wethouder Henny Rustebiel), de plaatselijke sportwereld (w Holten-voorzitter Jan Kurz, Nederlands kampioen zijspancrossen August Müller, He- racles-trainer Gerard Somer) of de middenstand en horeca (Jos Kamphuis, Albert van der Maat). Om de verkiezing niet te beïn vloeden maken we nog geen tus senstand bekend, want daarmee veren in de kaart worden gespeeld. Het huis-aan-huis verspreide wed strijdformulier kan immers nog steeds worden ingeleverd bij Speel goed Van der Maat. Foto Ten Vel de, café Jan Maats, café Tonnie en Betsie en café Jansen. De deelna mekosten van 1 gulden per sugges tie komen ten goede aan de afde ling Holten van het Rode Kruis. Onder de goede inzenders wordt een vleespakket ter waarde van 250 gulden verloot. De nieuwe Fienpreuvers-prins kondigt zich zaterdagavond om elf minuten over elf aan in de Poppe. Ongetwijfeld zal dat weer op een ludieke manier gebeuren. De avond wordt verder gevuld met op tredens uit Dika van de Wierdense Revue, Hans Steunenberg en Evert Pinkert uit de Dijkerhoekse Revue en de muzikale omlijsting is in han den van Satumus bijgestaan door een Hochlander kapel. Vanaf de hofbar Jansen vertrekken om 20.00 zouden de deelnemers die tot het uur en om 20.15 uur bussen naar De laatste moment wachten met inle- Poppe. De Motor- en Automobielclub „De Holterberg houdt op zondag 17 november de zesde puzzelrit sei zoen 1985. De deelnemers kunnen starten in de A-klasse (sport) en B-klasse (tour) voor een ritje van om en bij de 40 kilometer dat binnen de ge meente Holten is uitgezet door de clubleden Jan en Henk Paalman. De eerste deelnemer start om half twee bij clubhuis café „De Biester" in de Stationsstraat waar inschrij ven mogelijk is vanaf 1.00 uur. Aan de Rijksuniversiteit te Utrecht is afgestudeerd aan de fa culteit voor Rechtsgeleerdheid onze oud-pHSTSgenoot H. J. P. Ro- bers. Hij behaalde zijn diploma in het bedrijfs-sociaal en economisch recht.

Holtens Nieuwsblad | 1985 | | pagina 5