„Registreren nu 't nog mogelijk is Fienpreuvers kiezen nieuwe carnavalsprins Jeugd protesteerde tegen aatsing kernraketten pi College denkt aan herinrichting van de dorpskern A. W. Poppe kwart eeuw bij OAD Gezinsconcert in Kandelaar Oogstdienst Kinderzegels 16 NOVEMBER IN DE POPPE Spreekuur HOLTENS NIEUWSBLAD VELDNAMENINVENTARISATIE VAN START DONDERDAG 7 NOVEMBER 1985 5 Prins Willem de eerste zoals hij vorig jaar verscheen uit de computer. De veldwerkers V.l.n.r. zittend: B. Kamperman, J. v.d. Meulen, C. Z. Halfman, D, G. Kleinburink. Staand: V.l.n.r. J. A. Hopman, G. J. Jansen Wzn. J. Sma- le. Als de voortekenen niet bedriegen, kunnen we straks in december een gemeentelijke nota van aanbieding verwachten met tal van verrassingen. Zo zal in het komende begrotingsjaar de vernieuwing van de riolering in de dorpskern aangepakt worden. Tege lijkertijd wil het college van b. en w. de mogelijkheden onderzoeken voor een herinrichting en/of herbestrating van de Dorpsstraat en Oranjestraat. Ook zal worden bekeken of het vrachtverkeer uit de Dorpsstraat ge weerd moet worden. Een en ander kwam aan de orde tijdens de discussie rond een aan passing van de riolering in het plan de Haar 1, in de commissie gemeen tewerken afgelopen maandag. De leden* van de commissie vroegen zich af of het niet verstandiger was gelijkertijd de gehele riolering van Holten aan te pakken in plaats van Toen in 1832 het Kadaster werd in gericht in Nederland, kreeg elk per ceel grond een eigen onvervreemd baar cijferen letter. De oude benamin gen, waaronder het tot die tijd in de acten was vastgelegd verloren hun betekenis, behalve bij de boeren die ermee moesten werken. Wat is er ge makkelijker dan een stuk grond nabij het erf Kalverweide te noemen en het land waarop vroeger een molen heeft gestaan Molenkamp. Door de verste delijking van ons land en de ruilverka velingen dreigden al die oude namen in het vergetelboek te raken en voor het nageslacht verloren te gaan. Het P. J. Meersteninstituut voor naamkunde en dialectologie, een afdeling van de Koninklijke Acade mie van Wetenschappen te Am- de buurgemeente Bathmen is men met de afronding van het onder zoek bezig terwijl Olst, Raalte, Die penveen, Deventer, Gramsbergen en Dalfsen al zijn „bewerkt". Medewerking De heer Halfinan vertelde verder dat bij het veldnamenonderzoek een schat van gegevens boven tafel komt, die niet alleen van belang zijn voor de plaatselijke historie, maar ook voor het taalkundig on derzoek in een bepaalde streek. De medewerkiner van de bevolking is hierbij onontbeerlijk. De praktijk bij andere onderzoeken heeft ge leerd, dat vooral de oudere boeren bevolking bijzonder geïnteresseerd is in het veldnamenonderzoek en alle medewerking verleent. De he- sterdam heeft zich tot doel gesteld ren Kleinburink en Kamperman alle veldnamen van Nederland in kaart te brengen. Zij doet dit in sa menwerking met de Rijksarchie ven die op hun beurt plaatselijk het veldnamenonderzoek starten met behulp van een aantal enthousias te mensen die de boer opgaan om zoveel mogelijk oude veldnamen te verzamelen. Vaak zijn het de leden van een historische kring of een oudheidkamer die zich inzetten om kunnen dit volledig onderschrij ven. Vooruitlopend op de officiële start van het onderzoek hebben zij in de afgelopen weken alvast een start gemaakt met het onderzoek in de directe woonomgeving. De medewerking van de bewoners van de boerderijen was boven verwach ting. „Wij hebben vooraf een af spraak gemaakt en verteld om wel ke gegevens het gaat. Dan merkje dit veldnamenonderzoek tot een hoe de boer verknocht is aan zijn succes te maken. Zo ook in Holten. Op initiatief van de onvermoeibare Jan Smale werden een aantal Hol tenaren warm gemaakt voor dit on derzoek. Jongstleden maandag vond in feite de oprichtingsverga dering plaats van de veldnamenin- ventarisatie. Namens het Rijksar chief Zwolle gaf de heer Halfman een uiteenzetting over het onder zoek en de te volgen werkwijze. Holten behoort, zo vertelde hij, in dit onderzoek tot één van de weini ge braakliggende gebieden in Sal- land. In Twente zijn alle onderzoe ken reeds afgerond en voor een groot deel al in druk verschenen. In land. Alle gegevens kwamen vlot boven tafel. En als de één de naam niet meer wist, dan was er wel ie mand anders die uitkomst kon bie den. Zo hebben we in korte tijd al heel wat veldnamen kunnen note ren", aldus de onderzoekers. Bescheidenheid Niet alleen de veldnamen worden geïnvestariseerd, maar ook de na men van de boerderijen, namen van een poel, sloot, beekje, een weg, steen, brug, soms zelfs van een af zonderlijke boom of struik die in de loop van de jaren een eigen naam heeft gekregen, zoals bijvoorbeeld De Kroezeboom. De Holtense on derzoekers konden op hun beurt beamen dat boeren soms in hun be scheidenheid denken dat het bij de veldnamen handelt om zeer bijzon dere namen. Onmiddellijk na de ontvangst op de boerderij werd ver kondigd dat er van de boerderij en het land daaromheen eigenlijk niets te vertellen viel. Nadat het duidelijk werd dat het ging om de alledaagse benaming zoals de Maat, de Koeweide, het Kampje, Achter de Schöppe die de boer en zijn gezin zonder verder nadenken vrijwel dagelijks gebruiken voor hun land, kwamen de tongen los en bleken er nog veel meer veldnamen in gebruik te zijn dan men aanvan kelijk had gedacht. Van alle namen wordt een zorgvuldige inventarisa tie gemaakt die overgebracht wordt op kaarten die opgeslagen worden in het Rijksarchief te Zwol le. Van elke veldnaam wordt met alle van belang zijnde gegevens een fiche gemaakt die eveneens wordt opgeborgen in het Rijksarchief. „In feite zijn we al twintig jaar te laat met de inventarisatie", meent de rijksarchivaris. „Toen na de oor log de steden en dorpen zich gingen uitbreiden en polders en weilanden woonwijk werden, zijn de oude veldnamen in het vergeetboek ge raakt. We moeten vlug zijn, anders leven de informanten niet meer die ons behulpzaam kunnen zijn bij het vastleggen van de oude gegevens". Wie interesse heeft in het veld namenonderzoek en zelf hieraan wil meewerken kan contact opne men met één van de Holtense vrij willigers, wiens naam men vindt onder de foto bij dit artikel. Een speciale vooropleiding wordt niet gevraagd, wel wat kennis van Hol ten en-omgeving en als het kan, kennis van het plaatselijk dialect plus het nodige enthousiasme. ringe kapaciteit van de riolering ligt in het feit dat op het bedrijven terrein aanmerkelijk meer is ge bouwd dan aanvankelijk was voor zien, terwijl tevens naast het bedrij venterrein woningbouw is ge pleegd (Mossinkserf, Köllingserf). Door naast het bestaande riool een tweede buizenstelsel te leggen die bij grote regenval in werking komt, heeft het bureau Witteveen en Bos becijferd dat de problemen verholpen zijn. De kosten hiervan bedragen f21.500. Later kan het nieuwe riool zonder problemen aangesloten om de vernieuwde dorpsriolering. Op uitnodiging van het Interker- uitsluitend. het bedrijventerrein de kelijk Kinderkoor Mozaïek, dat dit Haar 1 aan te pakken. Volgens bur- jaar zijn eerste lustrum viert, ko- gemeester Van Rappard verdraagt nien Elly en Rikkert Zuiderveld op de situatie daar ter plekke geen uit- vrijdag 22 november naar Holten, stel. Bij een flinke bui spuit het he- gij geven een concert, geschikt meiwater op de verdiepingen van voor jong en oud, aanvang 19.30 uur de bedrijfspanden uit de fontein- jn de Kandelaar. Nadere gegevens tjes en wasbakken. Dat was ook volgen in het Holtens Nieuwsblad een van de grootste klachten die van 14 november, het gemeentebestuur te horen kreeg tijdens het bedrijfsbezoek vo rig jaar. Toen is toegezegd dat er op korte termijn actie ondernemen zou worden. De oorzaak van de ge- □oor burgemeester en wethouders op 29 oktober 1983 verieende vergunningen, ontheffingen e.d. 1. VERLEENDE BOUWVERGUNNINGEN: - aan de heer J. Letink voor het vergroten van de keuken van de wo ning Bergmanstraat 25; - aan de heer J. Bekkernen s voor het vergroten van een stalling bij het perceel Oude Stationsweg 12; - aan de heer J. van Hengel voor de verbouw van het zomerhuis Postweg 101; - aan de heer J. Muiser voor de bouw van een carport bij het zomer huis Vianenweg 217; - aan de heer W. Drent voor de verbouw van de kapperszaak Oranjestraat 18; - aan de heer J. W. Pinkert voor de verbouw van een garage berging bij het perceel Maatmansweg 7; 2. aan loonbedrijf H. G, Workel ontheffing verleend voor het berijden van wegen met brede landbouwvoertuigen; Voor het inwinnen van informatie over de zaak zelf dan wel over even tuele mogelijkheden tot het indienen van een bezwaar- of beroep schrift kan men zich wenden tot de afdeling algemene zaken ter gemeentesecretarie. Commissie Sociaal-Cultureel Werk De eerstvolgende openbare vergadering van de Commissie Sociaal- Cultureel Werk wordt gehouden op maandag 11 november 1985 om 19.45 in het gemeentehuis. Op de agenda staan voorstellen met be trekking tot de afrekening van (emancipatie-)subsidie voor de Christe lijke Plattelandsvrouwen Bond en de definitieve vaststelling van het Sociaal-Cultureel Programma 1986, Tijdelijke afsluiting oude Stationsweg In verband met asfalteerwerkzaamheden zal de Oude Stationsweg, tussen de Deventerweg en de Dorperdijk, op donderdag 7 november en vrijdag 8 november a.s. (af-)gesloten zijn voor alle verkeer. In navolging van andere gemeen ten gaat de zondagsschool Dijker- hoek en Espelo een oogstdienst houden in de vorm van een gezans- dienst en wel op zondag 10 novem ber. De dienst is voorbereid door ds. Visser en de beide zondagsscho len. Ook de kinderen zullen een aandeel in de dienst hebben. In Dijkerhoek begint de dienst om half tien; na afloop is er koffie. In Espelo begint de dienst om onge veer half elf, terwijl men daar voor af koffie drinkt Voor de kinderen is er limonade. Vanaf 13 november kan men weer op het postkantoor terecht om kin derpostzegels en een uitgebreide col lectie wenskaarten aan het schaffen. Op die dag zullen ook de schoolkinde ren langs komen om de bestellingen voor kinderzegels en wenskaarten af te leveren. Het Nederlands Comité voor kin derpostzegels verzoekt zoveel mo gelijk af te rekenen met een chèque of betaalkaart Dat is makkelijker voor de kinderen. De kinderpostzegels staan in het teken van Kind en Verkeer, met als ondertitel Denk aan mij. Het Ne derlands Comité voor kinderpost zegels wil daarmee graag pleiten voor meer begrip voor elkaar in het verkeer. Op 13 november 's avonds om 20.55 uur zendt de NOS een kor te speelfilm over dit thema uit. Met als hoogtepunt de bekendma king van de nieuwe Prins, organiseert de carnavalsvereniging de Fienpreu vers op 16 november aanstaande haar Elfde van de Elfde-feest, Naar schatting zo'n 120 leerlingen riskeerden vrijdag op z'n minst een uitbrander door niet op school te ver schijnen maar z'n intrek te nemen in de Schure aan de Beusebergerweg. Met een schoolstaking wilden zij kracht bij zetten bij hun onvrede over het plaatsingsbesluit voor kruis- vluchtwapens in Nederland. Zoals we reeds eerder meedeelden, werden de leerlingen van De Marke uitgesloten van de protestdemonstra tie. De schoolleiding van de Scholen gemeenschap Holten liet de staking oogluikend toe met dien verstande aan de burgemeester, niet in goede aarde gevallen. De burgemeester had dat de proefwerken op die dag wèl ge- zich trouwens die ochtend „uitstedig" maakt diende te worden. Bij niet ver schijnen werd een één aan de cijfer lijst toegevoegd: mogelijkheid om het proefwerk later in te halen werd niet gegeven. De actievoerders konden zich wel vinden in dit compromis, al wa^ het verbod om op school handtekeningen op te halen die later tijdens de protest optocht zouden worden aangeboden gemeld. De leerlingen werden in De Schure toegesproken door Sjef van Hoorn, bestuurslid van de PvdA te Lo- chem. De bands Absoluto uit Markelo en Symphonic Revival uit Holten zorg den voor de muzikale ondersteuning van de stakers. De stakers kregen 's middags de ge legenheid om onder het toeziend oog van de Rijkspolitie een demonstratie ve tocht te houden door het dorpscen trum. Op het parkeerterrein naast het gemeentehuis werd een „sit-in" ge houden. Een nep-kruisraket werd hier in de brand gestoken, onder luid boe geroep van leerlingen die wel voor plaatsing van kruisraketten zijn. De politie telde ongeveer 300 deelnemers aan de tocht. Aanvankelijk was het be doeling de demonstratieve tocht te la ten eindigen op het braakliggende ge deelte achter het Smidsbelt. Dat stond in verband met de weekmarkt echter vol met geparkeerde auto's. preuver. Hierop kan men de naam ging voor zijn rekening. Het is der van de vermoedelijke nieuwe prins Fienpreuvers er veel aan gelegen, aankruisen. Zijn naam bevindt zich dat deze actie tot een succesvol ein- onder de op het formulier genoem- de gebracht wordt, de 50 potentiële kandidaten. Voor De medewerking van de Holten- Toch zal het op deze avond niet een gulden Per formulier kan men se bevolking is daarvoor noodzake- beperkt blijven tot deze beiangrij- meedoen. De netto-op- Ujk. Wie nog niet in het bezit-is van ke" onthulling. President Jan den bren^st komt ten goede aan het een deelname formulier of een Ontvanger, die de avond zal pre- Rode Kruis afdeling Holten voor tweede, c.q. derde kans wil wagen senteren, maakt onder andere de haar vele Plaatselijke activiteiten, kan een formulier afhalen bij de winnaar bekend van de aktie Prins- De netto-opbrengst wil zeggen: de volgende inleveradressen: Speel- raden. Het Dijkerhoekse duo Hans totale aünus het uitgekeerde goed van de Maat; Foto Ten Vele en Steunenberg en Evert Pinkert, zal Prijzenbedrag. Alle overige actie- de café's Jansen, Maats en Tonnie zich zeker weten te verzekeren van kosten neemt de camavalsvereni- enBetsie. het enthousiasme van het publiek. De première van het nieuwe car navalslied staat eveneens op het programma, terwijl Dika van de Wierdense revue het artistieke ge deelte completeerd. Dat het aftreden van Prins Wil lem de eerste niet zo maar afgedaan wordt, is de Prins van de Oranje boom wel toevertrouwd. Muzikaal wordt deze avond ondersteund door het Satumus Quintet. Voor de rest blijft het nog een verrassing. De toegang voor leden is gratis. Niet-leden betalen voor het entree bewijs f 5.- en kunnen vanaf heden bij de voorverkoop adressen te recht (Speelgoed van de Maat, Foto ten Velde, Rest. de Poppe en de hof- barhouders). Enige haast is gebo den want het aantal toegangskaar ten is beperkt. Het feest begint om 20.30 uur. Extra bussen vertrekken vanaf hofbar Jansen om 20.00 en 20.15 uur. Prins raden Zoals al een aantal jaren gebrui kelijk is bij de vereniging wordt in elk carnavalsseizoen een actie ge houden ten bate van een „goed doel" in Holten. Dit jaar organi seert De Fienpreuvers een actie ten bate van het Rode Kruis. Prins Wil- „Een harde werker, en een prima vakman", zo karakteriseerde OAD-di- recteur ir, J. G. J. ter Haar vrijdagmid dag A. W, (Anton) Poppe (54), hoofd van de plaatwerkerij en spuiterij, ter gelegenheid van het 25-jarig dienst verband van de heer Poppe bij OAD. „Jouw vak is moeilijk te om schrijven, maar je bent een vent met gouden handen", aldus de OAD directeur. Samen met zijn echtgenote en kinderen werd de ju bilaris ontvangen op het directie kantoor van OAD, waarna tijdens een gezellige receptie in de kantine collega's en bekenden hun felicita ties overbrachten. De heer Poppe kwam bij OAD in 1960 als verster king van de afdeling carrosserie- bouw. OAD leerde.de jubilaris ken nen als een harde werker, met een grote hekel aan geklets. „Je bent in de ere divisie, maar zonder allures. Voor jouw geldt: „Geen woorden, maar daden". Directeur Ter Haar liet zijn lovende woorden vergezeld gaan met een cadeau onder cou vert. Namens de naaste collega's sprak Henk Haan, chef technische dienst de heer Poppe toe. Ook hij memoreerde de grote inzet, waar mee de jubilaris zijn werk doet. „Je zegt niet veel, maar je staat altijd klaar, ook bij haastklussen. Dat is tekenend voor je grote verantwoor delijkheidsgevoel". De felicitaties werden vergezeld door een cadeau, dat overhandigd werd door Jan Woesthuis. Voor mevrouw Poppe waren er bloemen. cholieren verzamelden zich T07ld asresten van de nep-raket. De Schure was propvol lem de Eerste loste onlangs het al die jaren de zelfde man gebleven; startschot van de actie Prinsraden. een doener. Daar is de OAD je Huis aan huis werd een deelname dankbaar voor. Om het in voetbal formulier, de zogenaamde Vuur- termen uit te drukken: je speelt in Burgemeester mr. W. L. F. C. rid der van Rappard is verhinderd maandag 11 november spreekuur te houden.

Holtens Nieuwsblad | 1985 | | pagina 5