PLUIMPJE DEFINITIEF DICHT 3 DOLLE DAGEN VAN HET GELD Bijbels Museum trekt duizenden bezoekers BABY- EN KLEUTERSPECIAALZAAK BABY- EN KLEUTERSPECIAALZAAK PLUIMPJE Elsenerstraat - Rijssen 1 A.s. zaterdag gaat Daarom: donderdag - vrijdag - zaterdag Alles moet weg en gaat weg voor de ■'••rsw.A f"\ ONZE NAJAARSKOLLEKTIE IS EEN BEZOEK WAARD. Leuk om zelf te maken en voordelig DONDERDAG 17 OKTOBER 1985 HOLTENS NIEUWSBLAD 6 In juni 1985 was het precies 60 jaar geleden, dat het Bijbels Mu seum in Amsterdam werd geopend. Het werkelijke begin van het mu seum ligt echter al in 1851, toen de toenmalige theologie-student Leendert Schouten een precies op schaal gemaakt model van een ta bernakel (tempeltent als genoemd in Exodus) met een aantal verza melde voorwerpen aan het publiek tentoonstelde. Later groeide de pastorie van dominee Schouten uit tot een echt museum, dat toen al regelmatig door buitenlanders werd bezocht. Met deze eerbied waardige bijna 135 jaar kan het Bij bels Museum zich een der oudste musea van ons land noemen. Het trekt jaarlijks 20.000 a 30.000 bezoe kers uit binnen en buitenland. In 1905 overleed ds. Schouten en pas in 1925 werd de collectie, mede door toedoen van de latere Minister van Onderwijs, dr. J. de Visser, toen be stuurslid van de „Centrale Bond voor Inwendige Zending", weer openbaar gemaakt. In een vrijge maakte kantoorruimte aan de He- monylaan in Amsterdam werd het museum heropend. Het bleef daar een halve eeuw gevestigd, waarna het met steun van het Nederlands Bijbel Genootschap in 1975 werd overgebracht naar het „Bijbelhuis" op de Herengracht 366. Op 11 juni 1975 opende onze huidige koningin Beatrix dit nieuwe onderkomen in twee statige, historische grachten panden. Als eerste officiële „ambts daad" opende burgemeester Ed van Thijn in 1983 een nieuwe afde ling. Uniek informatiecentrum In de loop der tijden is het karak ter van het museum enigszins ver anderd en gemoderniseerd. Na tuurlijk is er nog veel te bekijken, maar daarnaast is de laatste tien jaar ook sterk de nadruk gelegd op documentatie, waardoor het Bij bels Museum een uniek informatie centrum is geworden. Vrijwel alles, wat in het Nederlandse taalgebied op het gebied van godsdienston derwijs en catechese verschijnt, is in het museum te vinden. Jaarlijks verschijnt een catalogus (ca. 30,-) van al hetgeen in het voorgaande jaar op de markt is gekomen op dit terrein, leerlingen kunnen terecht voor scriptiemateriaal; docenten voor documentatie en ouders krij gen desgewenst een overzicht van wat er aan kinderbijbels te koop is. De bibliotheek omvat bovendien honderden oude en nieuwe bijbels, voornamelijk in de Nederlandse taal en vele kinderbijbels. Naast de permanente expositie van histo risch materiaal (o.a. de originele maquettes van ds. Schouten), wor den regelmatig thema-tentoonstel lingen gehouden en huisconcerten gegeven. Ongesubsideerd Bijzonder is, dat het Bijbels Mu seum als een van de weinige in Ne derland vrijwel geheel zonder over heidssubsidie werkt. Het wordt in feite in stand gehouden door tien duizenden donateurs, die jaarlijks ieder minimaal een tientje storten en daarvoor met al hun huisgeno ten gratis toegang hebben. Tot nu toe is het steeds maar net gelukt met deze giften dit unieke museum draaiende te houden; nieuwe dona teurs zijn dan ook dringend nodig. Zij kunnen zich opgeven bij het se cretariaat van het Bijbels Museum, Herengracht 366 te Amsterdam, schriftelijk, telefonisch (tel.: (020) 24 79 49). Het Bijbels Museum is ge opend van dinsdag tot en met za terdag van 10.00 tot 17.00 uur; op zondag en op Christelijke feestda gen van 13.00 tot 17.00 uur. Groeps bezoek op afspraak. Heart Na grote hits middels „Magie man" (nr. 7/'76) en „Crazy on you" (nr. 2/'77) 'werd het in Europa behoorlijk stil rond de van oorsprong Canadese forma tie Heart. In de Ver. Staten bleven ze echter tot heden „top of the bill" en van hun nieuwste - negende - album staat de single „What about love?" al weer hoog en droog in de Amerikaanse top 10. Momenteel bestaat de for matie uit de zusjes Ann/vocals en Nancy/guitar-keyboards Wilson, plus Howard Leese/guitar, Mark Andes/bass en Denny Carmassi/drums. Hun lp „Heart" (debuut voor het Capitol label) werd geproduceerd door Ron Nevi- son terwijl ene Peter Wolf (ex-J. Geils Band en maker van een uitstekende soloplaat) bijstand verleende op synthesizers-piano en creatief vlak; ver der verleenden Mickey Thomas/vocals, Johnny Colla/vocals, Grace Slick/- vocals (Jefferson Starship), Lynn Wilson/vocals, Holly Knight/keyboards en Frankie Sullivan/guitar (Survivor) muzikale assistentie. Was op de eer ste Heart elpees het aanbod van ballads en rockers ongeveer gelijk, de laatste langspelers staan steeds meer in het teken van de stevige werk stukken. Ook „Heart" bestaat merendeels uit pittige rocksongs: de ope ningstrack „If looks could kill" laat er meteen al geen gras over groeien, een prima uptempo rocker. Het hitsucces „What about love?" (ook in ons land redelijk vaak gedraaid op r/tv) is voorzien van een stevige sound maar blijkt door opbouw en tempo toch een rustig(er) werkje. „Never" is een degelijk, gedistingeerde midtempo rocksong waarna „These dreams" een tweede rustpunt betekent: een fraaie ballad met veel synthesizers en Nan cy als lead-zangeres. In „The wolf' speelt Nancy wederom een belangrijke rol maar dan als gitariste middels uitstekend solowerk; „All eyes" (evenals „Never" geschreven door Holly Knight) is weer zo'n prima klinkende stam per. Vervolgens gaat het vijftal (aangevuld met Frankie Sullivan die voor de gitaarsolo zorgde) met „Nobody home" op de geslaagde ballad-toer; het schitterende „Nothin' at all" zou een succesvolle tweede single kunnen zijn, 'n knappe compositie met een prima refrein. „What he don't know" is een lekker swingende midtempo rocker waarna de stamper „Shell shock" voor een stevig slot zorgt. Al met al een uitstekende langspeler waarmee Heart in Europa toch eigenlijk weer succesvol moet kunnen zijn. Capitol 240 372 Vandenberg Helaas heb ik de doopplechtigheid rond de nieuwe Vandenberg elpee „Alibi" niet mee kunnen maken (griep met koorts betekende verplichte bedrust) want het viertal Adje van den Berg, Bert Heerink, Dick Kemper en Jos Zoomer blijkt in Paradiso een prima concert te hebben gegeven. Met „Alibi" is de groep alweer aan de derde lp toe waarbij in de persoon van Jaap Eggermont een nieuwe producer is aangetrokken, gezien z'ri voorgeschiedenis - Stars on 45 b. v. - eigenlijk niet zo'n voor de hand liggen de keus. Na een typisch Nederlandse intro (regengeluiden dus) is „All the way" een uptempo rocker waarin de band prima op dreef is: Jos en Dick leggen een stevige basis waarop Adje uitstekend gitaarwerk neerzet ter wijl Bert ter afronding een imposante vocale prestatie levert. Ook „Pedal to the medal" is zo'n knap stuk scheurwerk waarna de singletrack „Once j in an lifetime" aan de beurt is; een schitteiende compositie met als fiks 1 minpunt de zeer ingehouden zang van Bert waardoor de song wat vlak i klinkt. In „Voodoo" gaat de voet op het gaspedaal en rockt het kwartet er j stevig op los; „Dressed to kill" (greetings to Brian?) betekent de overdrive en een hoofdrol voor Adje middels zeer fraai gitaarspel. Kant twee gaat verder zoals kant 1 ophield, „Fighting against the world" is wederom een- zeer pittig werkstuk; gevolgd door de stevige midtempo balled „How long"; na het gevoelige „Prelude mortale" gooit de band vervolgens de beuk erin middels de titelsong. Ter afsluiting knalt de instrumental „Kamikaze" uit de groeven met opnieuw Adrian in de hoofdrol. Over de el pee „Alibi" kan ik kort zijn: Vandenberg levert een klasseplaat af terwijl Jaap Eggermont de pessemistische verwachtingen logenstraft. Vandenberg/AlibiAtco 790 295 - Patronen, uif eigen atelier met een uitstekende pasvorm. Van Een keurige kollektie stoffen in de nieuwste Corduroy in alle kleuren, kleuren en dessins ligt in de vakken. Ruiten in Mantelstoffen enz. enz. zuiver scheerwol en wol-polyester. Zuiver scheerwol 150 breed. Wollen mouseline, ook cashmir. Effen in wol Reeds vanaf 39.- p.m. en wol-polyester. Corduroy brede rib. Reeds vanaf f 17.50 p.m. een uitstekende pasvorm, deze patronen is een voorbeeld gemaakt, zodat u eventueel eerst kunt passen. Naast deze kollektie patronen brengen wij nog Burda, Neue- Mode en Vogue. Vogue-patronen in de maand ok tober HALVE PRIJS Zelf maken, toch voordeliger Bouwstraat 26 Rijssen tel. 05480-13019

Holtens Nieuwsblad | 1985 | | pagina 6