„Centrum is praatpaal voor het kleinbedrijf" !m Zonne WEEKEND nog in RECEPT -energie blijft de schaduw Resultaten Blauw Wit Boekelo in teken van 15e Militairy 9 IBBlfi-1 'n Kleintje rookworst Van den Hul voorzitter SoCuWe HVG dames naar Zwolle HOLTENS NIEUWSBLAD REGIONAAL DIENSTVERLENINGSCENTRUM 4# V DENK ERAAN, ADVERTEREN DOET VERKOPEN. JboTF t I Ja, ik red een zeehondeleven! I 1 Dubbele kaakfractuur Holten-keeper DONDERDAG 17 OKTOBER 1985- HENGELO - De meeste voorbijgan gers zal het niet eens opvallen dat zich links naast het WV-kantoor nog een voordeur bevindt, waarnaast een bescheiden naambordje is bevestigd waaruit blijkt dat daar het Regionaal Dienstverleningscentrum Kleinbedrijf Overijssel is gevestigd. Nadat het RDK in 1978 met een vestiging in Nijverdal, bemand door drie personeelsleden van start was gegaan, maakte deze organisa tie een zeer snelle ontwikkeling door. Het gevolg was, dat het be stuur in 1982 besloot het hoofdkan toor naar Zwolle te verplaatsen en een belangrijk steunpunt in Henge lo te vestigen. Medio november 1983 kon er zelfs een steunpunt in Lelystad in gebruik genomen wor den. Voor de regio Twente werkt het RDK in Hengelo bijna geheel zelf standig en ook hier heeft de toeloop van kleine ondernemers die om ad vies verlegen zitten voor een ver hoogde werkdruk gezorgd. Maar na 1 september zal er wel wat druk van de ketel gaan, want dan worden er aan de huidige vier personeelsle den twee nieuwe medewerkers toe gevoegd. Het RDK, dat voor 90% door het Ministerie van Economische Zaken gesubsidieerd wordt en voor 10% door (bijna) alle gemeenten in Overijssel, heeft eigenlijk als be langrijkste taak het opvangen van ondernemers met hun vragen in een eerste gesprek, waarop door verwijzing of begeleiding kan vol gen. Een voorbeeld van een geval waarin het RDK assistentie ver leent is het aanvragen van de een malige uitkering voor zelfstandi gen (straks in september weer actu eel als de aanvragen voor het boek jaar '84 moeten worden ingevuld). Een belangrijk deel van de aan dacht van het RDK richt zich ook op het adviseren en begeleiden van startende ondernemers die met vragen zitten als „Hoe vul ik mijn ondememersplan in, Hoe ligt de marktsituatie voor mijn product, Is dit vestigingspunt daarvoor wel ge schikt, Hoe zit het met mijn uitke ring die ik op het moment nog heb?" etc.... fC I is bedoeld om investeringen te sti muleren. Het gedeelte van de WIR waar we het nu over hebben houdt in, dat bedrijven die verlies lijden toch in aanmerking komen voor het ontvangen van premie over de gedane investeringen. Volgens de huidige plannen zou deze regeling dus gaan verdwijnen, terwijl de WIR gehandhaafd blijft voor winst gevende bedrijven". Per 1 september komt er zelfs een extra medewerker in dienst voor de contacten met etnische minderhe den (buitenlanders dus), die hier in Nederland een eigen bedrijfje wil len beginnen. Op 10 september aanstaande wordt er door het Cen trum Buitenlanders Oost-Neder land een voorlichtingsdag in En schede en Hengelo gehouden, waarbij ook het RDK de gelegen heid krijgt om aan deze groepen in formatie te verstrekken. B. J. F. Mekenkamp is hoofd van het steunpunt in Hengelo en vertelt graag iets over de activiteiten van zijn Centrum (tenslotte is dit al niet meer in de publiciteit geweest sinds de vestiging ervan in 1982, doordat er gewoon nauwelijks tijd voor was om met de pers te praten). Met nadruk wijst hij er op dat het RDK niet gespecialiseerd is in be lastingzaken „Het RDK is eigenlijk bedoeld als praatpaal voor ondernemers in het Kleinbedrijf die met vragen zit ten. Of het nu starters zijn of geves tigde bedrijven met tijdelijke finan ciële problemen, ze kunnen altijd voor eerste opvang bij ons terecht. Als wij dan niet zelf de gewenste hulp kunnen bieden, wordt er naar andere oplossingen gezocht door inschakeling van andere instan ties". Hij kiest zijn woorden uiterst zorgvuldig; omzeilt hete politieke hangijzers, formuleert wettelijke regelingen zo exact mogelijk, houdt zeer gewetensvol de afbake ning met het vakgebied van zijn collega's van de belastings- en ac countantsdienst in de gaten, en waarschuwt regelmatig voor de saaiheid in zijn verhaal als hij inge wikkelde wettelijke regelingen pro beert uit te leggen. Gevolgen Wat zijn nu de gevolgen van de voorgestelde afschaffing voor het Kleinbedrijf? „Voor bedrijven die bij het starten een relatief groot be roep hebben gedaan op externe fi nanciering (dus met weinig eigen vermogen zijn begonnen, red.) en daarbij min of meer rekening heb ben gehouden met een tegemoet koming van de WIR, voorzie ik be hoorlijke moelijkheden in verlies gevende situaties. Met uitzicht op WIR-premie (die voor extra aflos sing van het vreemd vermogen ge bruikt kan worden) zijn de banken in zulke situaties nu eenmaal beter tevreden te houden. Bedrijven die zelf voldoende eigen vermogen hebben om een verliesperiode te overbruggen, zullen veel minder in problemen komen". Het Nederlandse Christelijke On dernemers Verbond heeft er onder meer de aandacht op gevestigd dat het „oneigenlijk gebruik van de be treffende regeling (waardoor per jaar ongeveer een miljard aan WIR- geld naar het buitenland ver dwijnt) bepaald niet uit de hoek van de kleine ondernemers is geko men. Mekenkamp is het hier volle dig mee eens: „De kleine ondernemers worden nu geconfronteerd met een maatre gel waar ze in feite niets mee te maken hebben. Van de categorie bedrijven waar het RDK mee te maken heeft, mag gerust veronder steld worden dat die nooit oneigen lijk gebruik hebben gemaakt van deze regeling. Er waren ook nog wel andere maatregelen denkbaar ge weest om het misbruik tegen te gaan". Het aantal eenpersoonshuishou dingen in Nederland stijgt nog steeds. In 1980 waren er in Neder land één miljoen eenpersoonshuis houdingen; in 1984 waren dat er reeds anderhalf miljoen. Boodschappen doen is voor al leenstaanden niet altijd eenvoudig. Met name zijn de verpakkingen vaak afgestemd op grotere huis houdens. HOY vleeswaren, de merkartike lendivisie van Coveco, reageert op dit probleem en introducteert thans als eerste een 100 grams rookworst van delicatesse kwali teit. Deze „halve rookworst" is va cuum verpakt en krijgt van HOY een verkoopadviesprijs mee van f 1.29 per stuk. Naast dit kleintje rookworst, be staat het HOY assortiment uit rookworsten van 225 gram en 425 gram, eveneens in de delicatesse kwaliteit. Deze laatste is voor gro tere gezinnen, waarvan, hoe vreemd het misschien moge klin ken, het aantal eveneens een kleine stijging laat zien. Dos' 37 5 - Blauw Wit '66 2 Een sterk spelend 2e dat na ae nederlaag van vorige week zeer ge motiveerd bezig was moest toezien dat Dos met sin pel spel aardig par tij gaf. Toen in .e 29e minuut Henk Stam 0-1 scoort .e was de zaak beke ken. Rust 0-1. Na de thee werd het al snel 0-2 toen Jan Verveda een strafschop goed benutte. Hierna was het snel 0-3, waarna de concen tratie wat afnam, hiervan profiteer de Dos 1-3. Blauw Wit nam het heft echter weer in eigen hand. Dit re sulteerde in nog drie goals en Dos wist op de valreep ook nog te sco ren, waarmee de eindstand op 2-6 werd bepaald in een goede en aan trekkelijke partij voetbal van Blauw Wit zijde. Blauw Wit 4 - Vroomshoop Boys 4 Het vierde heeft tegen Vrooms hoop B. 4 een nederlaag met korf- balcijfers (3-8) moeten incasseren. De gasten speelden het eerste half uur Blauw Wit volledig van het veld. Bij de stand van 0-5 gingen de boys het wat kalmer aan doen en kon Harry Sjoers voor de rust nog 2 keer tegen scoren. Toen kort voor rust Heite Dommerholt zelfs 2-3 liet aantekenen leek er nog meer in te zitten voor de thuisclub. Een straf schop, waaruit de boys 3-6 scoor den brak echter de tegenstand van Blauw Wit. De gasten profiteeer- den daar nog 2 keer van zodat de eindstand 3-8 werd. Een zware ne derlaag voor het vierde tegen een tegenstander, die qua positiespel en snelheid veel meer in z'n mars had. Excelsior 9-Blauw Wit 5 Hoewel de uitslag doet vermoe den dat het op dezelfde weg voort- troebelt met het vijfde, waren van daag enkele lichtpunten te zien. Van een 2-0 achterstand terugko men naar 2-2 ziet er goed uit. Dat in de laatste 3 minuten Excelsior nog 2x wist te scoren lag aan het aan vallend ingestelde vijfde. Opvallen de spelers waren de lange Verveda en de blonde Adonis. Henk Meken kamp scoorde beide doelpunten. Keeper Johan Tuitert liet in deze wedstrijd zien hoe het wel en niet moet. Volgende week de punten. Blauw w/t 6-O.N. 5 Voor rust kon Blauw Wit het hoge tempo nog bijbenen en begon zelfs met een 1-0 voorsprong. Halverwe ge de eerste helft maakte O.N. ge lijk en vlak voor rust 1-2. Na rust kwam Blauw Wit er niet meer aan te pas en werd de score regelmatig opgevoerd tot 1-10. Blauw Wit gaf zich gewonnen. Blauw Wit 8-RietvogeIs 3 Blauw Wit, met twee punten in middels op de onderste plaats be land, moest het gedwongen zonder gastarbeiders stellen tegen Rietvo gels 3. De Almeloërs gingen meteen sterk in de aanval en Blauw Wit kwam vrij snel op 2-0 achterstand en moest zelfs nog 3-0 toestaan. Blauw Wit ging hierna beter spelen, kwam meer in de aanval, kwam voor de rust terug tot 2-3 en in de 5e minuut na rust zelfs langzij (3-3). Men dacht toen wel even een adem pauze te kunnen nemen maar de gasten lieten dat niet toe en scoor den 3-4. Blauw Wit, met enkele gastspelers, knokte tot de laatste minuut en wist zelfs een gelijkspel te behalen. Des 9-Blauw Wit 9 Het negende scoorde zeven doel punten, maar verloor toch met 10-3. De linksback is ook weer een desil lusie rijker. Hij was namelijk zo vrij in eigen doel te scoren. Tevens gaf hij de tegenstander een niet te mis sen kans, dat deed hij dan ook niet. Verder was de keeper zo vrij de te genstander 2x te laten scoren. Iede re keeper zou die ballen pakken, maar die van het 9e dus niet. De ruststand was 3-0. Des liep uit naar 6-0 waarna Nico en Ben tegenscoor- den. Nico scoorde ook het derde doelpunt voor het negende. .41 met al een wedstrijd om snel te verge ten, maar het is voorstelbaar dat de neutrale toeschouwer het nodige plezier aan de stunts van het 9e be leefd. Jaarlijks worden in Pieterburen tientallen zeehonden opgevangen. Dat aantal stijgt, de lasten ook! De meeste van die zeehonden zijn zwaar ondervoed en te verzwakt om zelf nog op krachten te komen. Verzorging, voeding en de juiste medicijnen zijn bittere noodzaken waar zij letterlijk om 'schreeuwen'. Die verzorging geven wij met liefde, het overige met geld! Door een bijdrage te leveren aan de Zeehondencrèche Pieterburen maakt u het ons mogelijk deze zeehonden gedurende de gemiddelde revalidafietijd van 3 maanden weer nieuw leven in te blazen, waardoor ze op eigen kracht verder kunnen. Die goede daad vereist weinig moeite. Door vandaag nog de bon in te vullen noemen wij u morgen donateur! I Maak mij donateur en stuur een acceptgiro ter waarde van f I Naam: I Adres: 1 Kode: I Plaats: I Stichting Zeehondencrèche Antwoordnummer 9501 9950 WL Pieterburen (Postzegel niet nodig)J Runderrollade Of het nu een feestmaaltijd of de alledaagse pot betreft, een gevuld gerecht geeft altijd iets aparts en verrassends aan de maaltijd. Een gevuld gerecht hoeft niet ingewik keld te zijn of veel tijd te vergen. Het onderstaand recept is het be wijs. De samenstelling van de vul ling kan eindeloos variëren, al naar gelang de fantasie van de huis- vrouw: vlees, eieren, groente of ver schillende kruiden. Een goede raad: doe er niet te veel in, laat één enkele smaak overheersen. Dunne runderlap van ca. 400 gr., 150 gr. champignons, 1 uitje, 100 gr. boter/margarine, lA citroen, mos terd, peterselie, tijm, zout, peper. Iedereen die als kind met een ver grootglas een schoenveter in brand heeft gestoken weet welke onver moede energie de zon kan leveren. In de zestiger en zeventiger jaren leek de kinderdroom regelrecht volwassen te worden. De zon als al ternatieve energiebron. Een onver wacht redmiddel. Er zou geen vuil tje aan de lucht zijn als dwarse olie- sheiks nog eens, zoals ze in 1973 de den, de kranen zouden dichtdraaien. Met windmolens in de tuin en een zonnecollector op het dak zouden wij Nederlanders het wis en waarachtig wel weten te klaren. Deze zomer is in Amster dam een congres gehouden waar Sla, of vraag de slager dit te doen, deskundigen uit de hele wereld za- de runderlap met een hakmes plat ^en rond zon en energie eens op een tot een dikte van ca. 1 cm. Bestrijk rijtje hebben gezet. Dat boven de deze daarna met een theelepel mos- hoofdstad de zon zich gedurende de terd en wat zout en peper. Was de bijeenkomst verborgen hield ach- champignons, snij ze in plakjes en ter een dik wolkendek was meer bak ze vervolgens met het gesne- dan symbolisch. In het zonovergo- den uitje in de helft van de boter ten Californië aan de Amerikaanse gaar en bruin in enkele minuten, westkust mogen hele wijken hun Op smaak brengen met zout, peper, broodnodige energie van de zon be- peterselie, tijm en citroensap. Dit trekken, in Nederland lijkt de zon mengsel op de runderlap leggen en ais leverancier van energie wat gelijkmatig verdelen. Dan de lap meer in de schaduw te blijven, oprollen tot een rollade en met een Na de oliecrisis kwam in Neder- dun touwtje dichtbinden. Braad de land een Nationaal Onderzoek rollade in de overgebleven boter Zonne-energie (NOZ) op gang. Het aan en laat hem daarna op een ma- lag voor de hand dat technologisch tig vuur in 3 kwartier gaar en bruin hier de aandacht vooral uitging worden. naar de zon als warmtebron. En Op een onlangs gehouden be stuursvergadering van de Stich ting voor Sociaal en Cultureel Werk voor Holten heeft de voorzitter, de heer A.L.M. van Well, te kennen ge geven te willen aftreden. Reden voor dit besluit zijn drukke werk zaamheden die hem verhinderen optimaal als vaarzitter te funktio- neren. Als opvolger van de heer van Well heeft zich beschikbaar gesteld BOEKELO - Boekelo staat van de heer P. J. van den Hul, die bereid 17 tot en met 20 oktober voor de 15e is deze funktie tijdelijk te vervullen keer in het teken van de intematio- totdat een definitieve oplossing is nale Militairy. Vier dagen lang zul- gevonden. Binnenkort zullen overi- len amazones en ruiters met hun gens de gewijzigde statuten van de paarden gaan strijden om de zo fel Stichting ter goedkeuring werden begeerde titel die wordt verdedigd overlegd aan de notaris. Redenen door de Amerikaanse Karen Len- voor deze statutenwijziging zijn de de. Het deelnemersveld dat naar door de overheid voorgeschreven Boekelo mag gerust worden om- aanpassing op het terrein van de schreven als een veld van absolute democratisering en een door de ge- wereldklasse, meente Holten gewenste meer Niet voor niets ko- in het oog vallen. Zij allen gaan strijden in de dressuur, cross en het afsluitende springparcours. Met name de cross, die dit jaar 6125 me ter lang is, is de moeite van het be zoeken waard. Het mooie van dit onderdeel is dat het zich afspeelt in de mooie omgeving van Boekelo en Usselo en uitermate geschikt is voor echte kenners, maar ook voor mensen die willen genieten van de omgeving. Juist dat laatste maakt dit onderdeel aantrekkelijk voor ie- overzichtelijke organisatie-struc- men zowel Mike Todd als Lucinda dereen. Het programma begint op tuur. Green naar het Twentse om daar te donderdag, vrijdag en zaterdag om strijden op topniveau. Liefst tien negen uur, terwijl het deelnemers- landen geven acte de presence veld op de laatste dag om kwart waarbij Zweden en Polen het meest voor tien beginnen. wat minder naar bijvoorbeeld het opwekken van electriciteit via zon- necentrales. Een goedkope zonne boiler. Het leek het antwoord op veel vragen. Collectoren van enkele vierkante meters op het dak, een buizensysteem daaronder gevuld met water dat automatisch zou worden opgewarmd. En klaar is Kees, warm water voor bad, kraan en verwarming. Met zo'n installatie zou, zo werd optimistisch bere kend, het huiselijk gebruik aan (duur) aardgas met de helft kunnen worden teruggebracht. In 1977 wer den voor het eerst dit soort zonne boilers in Nederland geïnstalleerd. De economische resultaten zijn te gengevallen. Vooral omdat aan vankelijk zo'n tuinduizend gulden moest worden betaald voor aan schaf en installatie. Dan duurt het wel erg lang, bijna een mensenleef tijd, voor de investering door be sparing op het gas terug is ver diend. De kostprijs is inmiddels tot een kwart gezakt en het rendement van de installatie verdubbeld. Maar met een besparing van 250 gulden per jaar moet nog altijd tien jaar worden gewacht voor wat ver diend gaat worden. Dat duurt de Nederlander nog te lang. Volgens het NOZ zijn de in Nederland ge produceerde zonneboilers tech nisch van hoog niveau, ze worden zelfs uitgevoerd naar de Verenigde Staten. Maar zolang de gasprijs niet aanzienlijk stijgt en het econo misch toch blijft kwakkelen zal de Nederlandse particulier niet in de rij gaan staan om het zonnetje in huis te halen. De prognose uit 1980 - tegen het jaar 2000 een zonneboiler in één op de tien huizen, oftewel 450 duizend in totaal - zal niet worden gehaald. Ook al omdat vorig jaar de regering af heeft gezien van stimu lering via overheidssubsidie Toepassing op andere schaal blijkt in Nederland wel haalbaar. Het gaat daarbij om grotere instal laties voor bijvoorbeeld het verwar men van zwembaden. De investe ring komt binnen een paar jaar te rug. Ook de agrarische sector heeft het oog laten vallen op zonnecollec toren. Daar weet men tenslotte al generaties lang hoe nuttig, mits goed gedoseerd, zonne-energie kan zijn. Grote collectoren zorgen voor opgewarmd water in viskwekerijen of voor het indrogen van gras of bloembollen. Als het hier goed blijft gaan, zal, verwacht de NOZ, de particulier op den duur ook wel uit de schaduw komen. Als dan ten minste aan nóg één voorwaarde wordt voldaan. Bij het eerste proef- projekt in Nederland verliet de via collectoren opgeroepen warmte weer even haastig het pand. Er was van isolatie nog nauwelijks sprake. Wat dit betreft hebben de architec ten inmiddels veel geleerd. Het brengt de toepassing van zonne- energie dichterbij. Al zal het min der hard gaan dan in de zeventiger jaren werd verwacht. Op dinsdag 8 oktober togen zo'n 42 dames van de Hervormde vrou wengroepen uit Holten en Dijker- hoek naar de Provinciale dag in de buitensociëteit te Zwolle. In het ochtendprogramma sprak ds. Flier over de zending. Dominee Flier was zelf jaren in het zendings- veld werkzaam geweest en voelde zich dan ook zeer verbonden met dit werk. De opbrengst van de col lecte was dit jaar bestemd voor het dagopvanghuis in Nijverdal. Deze dagopvang voor zwaar geestelijk gehandicapten krijgt in het geheel geen subsidie. Na de middagpauze konden de 600 deelneemsters van de Provinci ale dag genieten van koorzang door HVG-sters uit de kring Zwolle en een optreden van de toneelgroep uit Dronten die het stuk: Vrouwen van Oranje voor het voetlicht brachten. De dag werd besloten met het gezamenlijk zingen van gen. 479. Tijdens de wedstrijd Heracles 6- Holten 11 kwam de keeper van Hol ten, Mannes Vorkink uit de Beuse- berg ongelukkig in botsing met een tegenstander en brak de kaak op 2 plaatsen. In een Almelo's zieken huis is zondag operatief ingegre pen, maar de onfortuinlijke Man nes zal zeker tot de Kerst uitge schakeld zijn.

Holtens Nieuwsblad | 1985 | | pagina 11