„Dat koekje bij de koffie geeft extra stukje zorg" Scherp protest de Holtense doos Dorpsschool nu echt in gebruik HOLTENS NIEUWSBLAD Ingezonden Uitstapje bejaarden Vakantie Yoga Buitengebied verplicht op riolering BEZUINIGING TREFT OOK DIESSENPLAS i«* DONDERDAG 29 AUGUSTUS 1985 - Dat er bezuinigd moest worden was onontkoombaar, tenslotte heeft men in alle sectoren een stapje terug moeten doen, maar wat nu door rijk en provincie voor het jaar 1986 wordt aangekondigd snijdt wel erg diep". Aldus directeur E. A. Postma van het bejaardencentrum Diessenplas. Volgens de heer Postma worden door de bezuinigingen de bejaardencentra met een krap huishoud boekje extra getroffen door de bezuinigingen. „Toen in 1984 een nieuwe opzet werd gemaakt voor de verdeling van de be schikbare gelden is men niet uitgegaan van de werkelijke kosten, maar van de begroting van het voorgaande jaar. Zodoende kregen de verzorgingstehuizen waar tot dan toe de bomen bij wijze van spreken nog tot de hemel groeiden aanmerkelijk meer dan de huizen waar met een goed sluitend budget werd ge werkt. Bij de gehele bezuinigingsoperatie is niet gekeken naar de verantwoorde zorg die noodzakelijk is. Dat is het meest kwalijke aan de zaak". Evenals in alle verzorgingstehui zen is de komende bezuiniging het gesprek van de dag in de Diessen plas. Zoals vorige week al in het Holtens Nieuwsblad was te lezen, heeft de Ondernemingsraad haar protest al laten horen. Dit keer heeft de Bewonerscommissie zich gevoegd bij de protesterenden door een brief, gericht aan het college van gedeputeerde staten van Over ijssel. Vooral de provincie Overijs sel heeft het verbruid bij de mensen van de verzorgingstehuizen. Zij vragen zich af of op provinciaal ni veau wel voldoende inzicht aanwe zig is in de behoefte aan zorg op regionaal of plaatselijk niveau. „Men heeft geen oog voor de wer kelijke noden in de verzorgingste huizen, benadrukt directeur Post ma. „De vergrijzing van de bevol king neemt steeds verder toe, het geen inhoudt dat de bejaarden veel ouder zijn als zij verhuizen naar het verzorgingstehuis; de verzorgings behoefte neemt evenredig toe, ter wijl de financiële middelen steeds kleiner worden. Men vergeet tevens dat de prijsstijgingen voor by voor beeld de huur van het bejaarden centrum, gas, licht en water ge woon doorgaan, terwijl we met steeds minder geld de begroting sluitend moeten zien te krijgen". Franje „Vorig jaar hebben we alle franje er al afgehaald. Dit jaar is dat niet meer mogelijk en hebben we al moeten bezuinigen op de perso neelskosten". Directeur Postma becijfert dat formeel de Diessen plas 38,3 personeelsleden in dienst mag hebben, maar dat door gebrek aan financiën er slechts 35 mensen op de loonlijst stan. „De bezuinigin gen van dit jaar hebben we nog op kunnen vangen door het niet op vullen van de vacatures. Als de be zuinigingen volgend jaar onverkort doorgaan, vallen er ook in de Dies senplas ontslagen". Reacties Hoe een en ander uitwerkt op de bewoners van de Diessenplas, valt moeilijk in te schatten. „Ze reage ren over het algemeen erg rustig", verklaart de heer Postma. „Via de bewonerscommissie krijgen we tal van suggesties die echter geen zo den aan de dijk zetten. Het is trou wens opvallend dat de bewoners al lereerst de bezuinigingen bij zich zelf zoeken, zoals het koekje bij de koffie. Afgezien van het feit dat een dergelijke bezuiniging niet of nau welijks bijdraagt tot een werkelijke vermindering van de kosten, willen wij het koekje bij de koffie beslist handhaven. Dat zijn nu juist de din gen die het leven van onze bewo ners aangenaam maken. Een stuk je extra zorg voor diegenen die onze welvaart hebben helpen opbou wen". Niet alleen door vermindering van personeel, maar ook door een andere opvatting omtrent de be jaardenzorg zijn een groot aantal bewoners van de Diessenplas dage lijks betrokken bij de verzorging. Van de 105 bewoners helpen er 34 dagelijks bij allerlei karweitjes, zo als aardappel schillen, planten wa ter geven, menueboekjes nieten, bestek rollen etc. „Dat is geen ver plichting, maar we stimuleren die zelfwerkzaamheid wel. Het idee dat men van de ochtend tot de avond verzorgd wordt, is al lang achter haald. Door de zelfwerkzaamheid blijven de bewoners meer betrok ken bij het wel en wee van het huis, wordt nu belangstelling weer ge wekt en weten zij zich nuttig. Ande ren helpen hun buurtjes door het doen van boodschappen. Door die contacten ontstaan soms de leuk ste vriendschappen". Zelfstandig Door de veranderde inzichten in de bejaardenzorg in de laatste ja ren blijven ouderen langer dan voorheen zelfstandig wonen. Direc teur Postma is het daarmee in prin cipe wel eens maar ziet het niet al tijd als een goede keuze. „Er wordt wel eens neergekeken op het wonen in een verzorgingstehuis, maar. men vergeet dat het vooral voor de alleenstaande ouderen een stuk ge zelligheid met zich meebrengt die men achter de eigen woningdeur node mist. De eenzaamheid is een van de grootste problemen van ou ders als je kinderen niet meer in de buurt wonen, als je je partner hebt verloren, als er in je straat geen be kenden meer wonen, kan je dan nog spreken van je eigen vertrouwde omgeving"? Daarnaast is directeur Postma van mening dat door de overheden te veel wordt „geleund" tegen de verzorgingstehuizen, zon der dat daar een goede financiële vergoeding tegenover staat. „Het klinkt allemaal idealistisch, dat „zo lang mogelijk zelfstandig wonen" maar in werkelijkheid valt het vaak tegen. Bij een in Zeeland gehouden onderzoek is becijferd dat hulpver lening bij bejaarden thuis al gauw duurder is dan in het verzorgingste huis. Uiteraard afhankelijk van de hulpvraag. Je kunt wel wensen zelf standig te willen blijven wonen, maar wensen zjn niet altijd vervul baar. Nee, de ontdekking van mi nister Brinkman dat ouderen het De Bewonerscommissie van het bejaardencentrum de Dies senplas heeft naar aanleiding van de actieweek Bejaarden zorg een protestbrief geschre ven aan het College van Gede puteerde Staten van Overijs sel, die we hieronder integraal afdrukken. Hoogedelgestrengen, Met instemming vernam onze Bewonerskommissie „Diessenplas", dat door de ge zamenlijke Ondernemingsra den van Bejaardenverzorgings tehuizen pogingen zijn aange wend om de Provinciale Over heden te overtuigen van het feit, dat de opgelegde bezuini gingen de grens van het moge lijke verre is overschreden. Met nadruk vestigen we uw aandacht op o.m. de inkrim ping van het aantal medewer kers in ons huis en daarnevens op het werk in ons (en zonder twijfel ook in meerdere) tehui zen, dat aanmerkelijk zwaar der en veel omvattender is ge worden. In deze „Aktieweek Bejaardenzorg" beklemd ons bovendien de vraag, wat de plannen van de Regering zijn, of en in welke mate ook in 1986 extra bezuigingenzullen wor den doorgevoerd, en we vragen ons af: Waar is het einde? Dat de Ondernemingsraden hun ernstige bezwaren hebben kenbaar gemaakt, ook door het insturen van „ingezonden stuk ken" in de dagbladpers, is ons enerzijds een verheuging, doch mede ook een bewijs van de ernst van de situatie, welke is ontstaan. Het is elders en op andere wijze reeds gezegd: onze gene ratie kan trots zijn, op wat tot nu bereikt is, maar mag dan ook wat waardering verwach ten. Maar integendeel worden onze medewerkers (en voor hun werk hebben we alle waarde ring) en dat evenals onze te huisbewoners, steeds weer en herhaaldelijk beknibbeld en gekort. Met alle aandrang en ernst vragen we u: vindt u met ons de tijd nu ook gekomen om aan dit bezuinigingssysteem een einde te maken? Met een dringend beroep op uw gewe ten, menen we het voorlopig te moeten laten. De Bewonerskommissie „Diessenplas" te Holten. Voor deze: F. M. Sprokkereef-Stam, voor zitter H. G. Beekman, secretaris E. A. Postma: „Zorg voor Borg". liefst zo zelfstandig mogelijk in hun „eigen vertrouwde omgeving" blij ven is meer ingegeven door de be zuinigingen. Bovendien is het geen nieuwtje, de doelstelling van de be jaardenzorg is het behoud van de zelfstandigheid. Het spreekt van zelf, dat ieder mens het recht, maar natuurlijk ook de plicht heeft zo zelfstandig mogelijk te zijn en zelf zijn besluiten te nemen, zo lang dat nog kan". Onvoldoende Ook de gemeente Holten geeft di recteur Postma op het gebied van bejaardenzorg geen voldoende op het rapport. „Wat we hier missen is het Gecoördineerd Bejaarden- werk. Van de gemeente gaat geen enkel initiatief uit. Als de gemeente Holten bejaardenwoningen gaat bouwen is het van belang dat de bejaarden ook optimaal zelfstan dig kunnen blijven funktioneren. Dat kan alleen in een goed samen spel tussen verzorgingstehuis, Kruiswerk, Wijkverpleging, Ge zinszorg en het Open Bejaarden- werk. Daarin moet de gemeente Holten een voortrekkersrol vervul len". Ouderen uit de boot Het kabinet heeft de financiële bakens uitgezet. „Er is overeen stemming bereikt over de rijksbe groting 1986": meldden de kranten. Met uitzondering van de minema gaat iedereen er het volgend jaar in inkomen op vooruit. „Dat zal het gevolg zijn", heeft premier Lubbers gezegd, „van een verlaging van de sociale premies en de vermindering van de inflatie". De koopkracht zal hierdoor op peil blijven zonder dat belastingverlaging nodig is, wil men ons doen geloven. De vermin dering van de sociale premies zal echter slechts ten goede komen aan werkgevers en werknemers. Maar wat gebeurt er dan ten aan zien van de ouderen, gepensioneer den en 65-plussers, die niet meer in het arbeidsproces zijn opgenomen? Zij betalen - behalve voor het zie kenfonds - geen sociale premies. Zij kunnen derhalve ook geen baat hebben van de verlaging der socia le premies. Zij hebben in de afgelo penjaren meer dan 10% ingeleverd. Wanneer er voor hen geen prijs compensatie en geen aanvullende regeling ten aanzien van de sociale premies komt, dreigen zij uit de boot te vallen. Hier ligt een taak voor de ouderenbonden en de pen sioenbonden om tijdig bij de rege ring aan de bel te trekken. HOLTEN W. Beijers, üd ANBO In vervolg op het bericht van de Bejaardensocïeteit in het Holtens Nieuwsblad van vorige week, wordt meegedeeld, dat op dinsdag 3 sep tember a.s. een bezoek gebracht wordt aan Kasteel Verwolde in La ren. Vertrokken wordt om 13.30 uur per bus vanaf de Diessenplas en ge bouw Irene. In Barchem zal koffie worden gedronken. De kosten voor dit uitstapje be dragen f 17.50. De terugkomst is omstreeks 18.00 uur. Men kan zich opgeven tot 30 augustus bij het VW kantoor, tel. 6 15 33. Ouders en leerlingen die na het lezen van het bericht in het Holtens Nieuwsblad van vorige week om trent de verlening van de schoolva kantie voor het voortgezet onder wijs, volgend jaar al rekenen op een week langer vakantie moeten we toch teleurstellen. Niet volgend jaar, maar met ingang van het vol gend schooljaar wordt de vakantie verlengd van zes tot zeven weken, hetgeen betekent dat de maatregel met ingang van zomervakantie 1987 ingaat. uoven aezejoto, aie stamt uit het archief van Jan Smale, zou kunnen staan: „Het begin van wat nu het einde wordt". Het be treft de verbouwing van garage Muller in 1932. Dit pand moet nu verdwijnen voor de bouw van het nieuwe gemeentehuis. De heer Muller (Domie's Pauw), op de foto onder aan de ladder, had meer ruimte nodig voor de stalling van autobussen. In die tijd had de heer Muller naast de buslijn Almelo-Deventer, ook de lijn Holten-Hengelo overgeno men. De laatst genoemde lijn was tot die tijd in handen van de heer Holterman eigenaar van het gelijknamige hotel. De heer Muller kan wel als de grote pij ler van de OAD genoemd wor den. Naast het ondernemersschap van de heer Muller moet ook ge noemd worden de inzet van zijn vrouw, mevrouw Muller (Jan- neüken van Pauw) die voor de onderneming van onschatbare waarde was. Naast de Muller Autobusdiensten (later OAD) gaven de heer en mevrouw Mul ler ook de aanzet voor de trans portondernemingen, de huidige A. Muller en zonen en H. Muller en Zn. Op de foto staan verder op de begane grond: de smid Garrat van den Bos (rechts) en opper man Jan Tulier (links). Op zol der, ongeveer op de plaats waar nu het zwaantje te zien is in de gevel, de gebroeders Koopman, Velinks Anton (links) en Velinks Jan (rechts) die samen een tim merbedrijf voerden. E. Koop man (Ebbe van Velinks-Anton) staat in het midden. Daarnaast smid v.d. Bos (zoon van Garrat) en E. Muller (Ebbe van Domie's Pauw), geheel rechts. Zittend op de trap: Jannes Bruggink uit Rijssen (Jans van de Koare), metselaar, links op de foto, en metselaar Nijkamp uit Enter. Beide waren zij met opperman Tuller in dienst bij aannemer Van de Wiel, wiens zoontje Arie naast Bruggink op de trap zit. Van Jannes Brug gink was naast zijn vakman schap ook zijn prachtige stem bekend. Voor hem was zeker van toepassing „Van menig stei ger klonk een lied". Tenslotte nog even vermeld dat aanne mer Van der Wiel - bij de aanne mers ook wel van 's Rad ge noemd - zeer goedkoop kon wer ken. Wat te zeggen van een een gezinswoning, nog staande aan de Larensenweg voor f1800, of een groot pand met landbouw- schuur aan de Oranjestraat voor f3200. Van der Wiel woon de destijds in het pand waar nu schildersbedrijf Stukker is ge vestigd. In het winkeltje had me vrouw Van der Wiel een sigaren winkel. Door burgemeester en wethouders op 19 augustus 1985 verleende vergunningen, ontheffingen e.d. 1. aan Ver. Paardrijden Gehandicapten Oost te Enschede vergunning verleend voor een kledinginzameling op 14 mei 1986; 2. aan de heer J. K. W. Vos vergunning verleend voorde uitoefening van een horecabedrijf in het pand Deventerweg 61; 3. aan mevr. D. A. J. Berendsen-Roskamp vergunning verleend voor de uitoefening van een horecabedrijf in het pand Kerkstraat 28; 4. aan Gebr. Schuppert ontheffing winkelsluitingswet verleend voor een modeshow op 24 september 1985. Voor het inwinnen van informatie over de zaak zelf dan wel over eventu ele mogelijkheden tot het indienen van een bezwaar- of beroepschrift kan men zich wenden tot de afdeling algemene zaken ter gemeentese cretarie. Commissie voor woonruimtezaken De eerstvolgende zitting van de commissie vindt plaats op dinsdag 3 september a.s. en wel van 19.30-20.30 uur in het gemeentehuis. Toepassing artikel 19 W.R.O. en artikel 50 lid 8, woningwet t.b.v. de bouw van 8 eengezinswoningen en 10 bejaardenwoningen aan de Kei- zersweg. Burgemeester en wethouders van Holten maken bekend, dat een aanvraag om vergunning is ingediend door: a. N.V. Bouwfonds Nederlandse Gemeenten te Zutphen voor de bouw van 8 ééngezinswoningen met garage/berging op het perceel kadas traal bekend gemeente Holten, sectie F nr. 4106 (ged.) gelegen nabij de sporthal aan de Keizersweg te Holten; b. de Algemene Nederlandse Woningstichting te Hoevelaken voor de bouw van 10 bejaardenwoningen op het perceel kadastraal bekend gemeente Holten, sectie F nr. 4106 (ged.), gelegen nabij de sporthal aan de Keizersweg te Holten. De ingediende bouwplannen zijn niet in overeenstemming met het ter plaatse geldend bestemmingsplan „de Haar", partieel plan 1976, daar ter plaatse van de te bouwen ééngezinshuizen (dubbele woningen) volgens dit plan slechts ééngezinshuizen in gesloten bebouwing zijn toegestaan en de bejaardenwoningen buiten het op de plankaart aangegeven bebouwingsvlak zullen worden gebouwd. Aangezien de ingediende bouwplannen niet in strijd zijn met het herverkavelingsplan voor o.a. dit gebied en een in verband daarmede in voorbereiding zijnde gedeeltelijke herziening van genoemd bestem mingsplan, bestaat het voornemen met toepassing van artikel 19 van de Wet op de Ruimtelijke Ordening vrijstelling te verlenen van het geldende plan en derhalve de gevraagde bouwvergunningen te verlenen met toepassing van artikel 50, lid 8, van de Woningwet. Een ieder wordt hierbij in de gelegenheid gesteld gedurende 14 dagen, te rekenen met ingang van 2 september 1985, schriftelijke bezwaren te gen toepassing van bovenvermelde wetsartikelen ten behoeve van on derhavige bouwplannen bij ons college in te dienen. De bouw- en situatietekeningen, alsmede een uittreksel uit het bestem mingsplan „de Haar", partieel plan 1976en het ontwerp van een gedeel telijke herziening van genoemd bestemmingsplan liggen gedurende bovengenoemde termijn van 14dagen ter gemeentesecretarie, afdeling algemene zaken, voor een ieder ter inzage. Holten, 29 augustus 1985. Burgemeester en wethouders voornoemd, W. L. F. C. van Rappard, burgemeester J. P. Stegeman, secretaris Openbare commissievergaderingen De commissie onderwijs vergadert op woensdag 4 september 1985 om 16.00 uur in het gemeentehuis. Dorpsstraat 27. De agenda vermeldt o.a.: - advies inzake vaststelling exploitatiekostenvergoeding bijzonder la ger onderwijs over 1984; - advies inzake verzoek om medewerking te verlenen voor het treffen van energiebesparende maatregelen in het Kompas en de Schakel. De geplande vergaderingen voor de commissie gemeentewerken (2 september) en financiën (3 september) gaan niet door. Een aantal weken geleden meldden we nog dat de heer Diemer het niet zag zitten dat de verbouwing op tijd klaar zou komen. Dankzij de grote in zet van ouders en personeel bij de verhuizing en schoonmaak, startte de basisschool toch op maandag 12 au gustus. Onder grote belangstelling hield de openbare school voor basis onderwijs de Dorpsschool vrijdaga vond van half zeven tot acht open huis. Bijna alle ouders en hun school gaande kinderen gaven gehoor om de resultaten van de verbouwing te bekijken. Terwijl enkele ouders en personeelsleden bezig waren het door een ouder geschonken aquari um in te richten werd onder het ge not van een kopje koffie en limona de gezellig door de school rondge keken. Het speellokaal dat de grootste gedaantewisseling had ondergaan had grote belangstel ling. Alle apparatuur die het afgelo pen jaar van het oudpapiergeld werd aangeschaft, stond opgesteld. Onder andere de video en de twee computers, waarvan één geschon ken door de Rabobank. De familie Wansink, een van de oudpapierle veranciers, bood de school nog een versterker aan. Diverse ouders brachten een plantje mee, zodat de vensterbanken in de lokalen weer wat zijn opgefleurd. Al met al een gezellige avond en een ieder voelde zich thuis in de basisschool. De afd. yoga van de s.v. BATO be gint haar cursus weer op woensdag morgen 4 september 1985 onder be voegde leiding in het gym.-lokaal aan de Dorpsstraat (achter de ABN). Opgave van nieuwe leden is deze week nog mogelijk bij het se cretariaat van s.v. BATO - mw. Eg- gink-ten Velde, tel. 6 20 00. De gemeente Holten zal over gaan tot het gedwongen aansluiten van een aantai woningen in het bui tengebied op de nieuw aan te leg gen drukriolering. De gemeente raad kon zich met dit voorstel, met de fraktie van de WD tegen, ver enigen. Zij stemden tegen het voor stel om riolering aan te leggen in drie deelgebiedjes van het buiten gebied, Jeurlinksweg, Schreursweg en Markeloseweg. De respons op de voorlichtingsavond die omtrent de drukriolering was georganiseerd bleek kleiner dan men had gehoopt en ook bij een persoonlijk bezoek bleken een groot aantal bewoners toch niet over de streep te trekken, waarbij de aansluitkosten van 500 gulden een rol hebben gespeeld. Van de ongeveer honderd eigena ren hebben er 32 laten weten geen aansluiting te willen. Hierdoor kon slechts door middel van dwang een drukriolering worden aangelegd, waarbij 61 woningen worden aan gesloten. Tien eigenaren zullen hierbij gedwongen worden aange sloten, waar tegen wel beroep mo gelijk is. „Het is nooit leuk de kans te lopen je medeburgers in een pro ces tegen te komen, maar aange zien we maar tot 1 januari de tijd hebben, was dit de enige mogelijk heid", aldus voorzitter Van Rap pard.

Holtens Nieuwsblad | 1985 | | pagina 5