Onderwijs in startblokken van de nieuwe basisschool m Geen eensgezindheid kleedruimte Sportdal Weekendrecept A.TRAANMAN EEN START MET NOG VEEL VRAAGTEKENS Evangelisatie echtpaar HOLTENS NIEUWSBLAD imsi Voor een goed slagersproduct naar Bergruitertjes BATO start nieuw seizoen Afzien in volksmarathon DONDERDAG 8 AUGUSTUS 1985 Nog een paar dagen en dan gaan de schooldeuren weer open voor een nieuw schooljaar. Zes weken lang was het rustig in en rond de school, als was die rust maar bedriegelijk. In plaats van de schooljeugd bevolkten weken lang bouw vakkers de Holtense scholen met een kleine pauze tijdens de bouwvakvakantie. Ook de hoofden van scholen waren met regelmaat van de klok in de buurt van het schoolgebouw te vinden in plaats van lekker lang op vakantie te gaan. Dat alles in verband met de invoering van de Wet op het basisonderwijs per 1 au gustus jongstleden. In 1920 werd door minister J. T. Visser de lager onderwijswet tot stand gebracht, waarin het school systeem werd ondergebracht dat 65 jaar heeft stand gehouden. In 1981 keurde de Tweede Kamer una niem de invoering van de nieuwe schoolvorm: de basisschool goed. Komende maandag gaan de deu ren van de nieuwe school voor het eerst open. Kinderen van vier tot twaalf jaar gaan voortaan naar één school, de basisschool. Een opera tie die heel wat voeten in de aarde heeft gehad en waarvan het effect op de lange termijn nog lang niet zichtbaar is. Feit is, dat voordat de schooldeuren maandag weer open gaan er tal van voorzieningen ge troffen moesten worden die door de wetgever aan de nieuwe basis school werden voorgeschreven. Zo zijn alle kleuterscholen opgegaan in de basisschool, waarvoor in de verschillende scholen flink ver bouwd moest worden. Vooral in de Dorpsschool en de School met de Bijbel aan de Schoolstraat is het nog maar de vraag of er op tijd met de lessen begonnen kan worden, want zoals bij elke verbouwing, duurt het langer dan men had ver wacht. „Alles staat nog op z'n kop" aldus de heer Diemer van de Dorps school, die zich sinds 1 augustus nu directeur mag noemen. „Dat klinkt me nog vreemd in de oren", lacht hij. „Ook moet ik nog wennen aan de nieuwe termen die wij voor de klassen - nee groepsindeling, verbe terd hij zichzelf - gaan gebruiken. We spreken in de nieuwe school niet meer over kleuterklassen en eerste en tweede klas, maar over groep één, twee, drie enzovoorts. Wij zijn ook geen juffen en onder wijzers meer maar groepsleraren. Allemaal termen die beter passen in het welzijnswerk". Voorzichtig Pratend met enkele „directeu ren" en Rijksinspecteur voor het basisonderwijs J. Munk over de ba sisschool is de toon van de ant woorden voorzichtig. „Ik sta voor de volle honderd procent achter de basisgedachte die ten grondslag ligt aan de basisschool", aldus de heer Munk. „Het is volkomen uit de tijd dat kinderen uitsluitend op grond van hun leeftijd in een be paalde klas zitten, maar of de uit werking van de gedachte nu wel zo goed is geworden, daar heb ik zo mijn twijfels over". In de jaren ze ventig heeft inspecteur Munk in zijn toenmalige inspectie in de Ach terhoek veel voorwerk verricht over de nieuwe basisschool. „Je kunt rustig stellen, dat ik aan de wieg van de basisschool heb ge staan, alleen waren toen de voor waarden waaronder gewerkt werd wel even anders. Door de bezuini gingen is het hele idee van een soe pele vloeiende schoolvorm, waarin alle kinderen in de leeftijd van vier tot twaalf optimaal zouden kunnen worden opgevangen vermagerd tot een schoolvorm waarin kleuter school en lagere school domweg aan elkaar zijn geplakt. „Grote vraagtekens zet de rijksinspekteur ook bij de bij- en nascholing van het onderwijzend personeel. „Tot nu toe zijn de mogelijkheden daartoe veel te beperkt. Vooral zal er veel meer begrip moeten komen voor de positie van de kleuterleidsters bin nen de nieuwe basisschool". Integratie Met deze laatste stelling zijn de schoolhoofden J. B. Diemer van de Dorpsschool en G. J. van 't Holt het volmondig eens. „Wij kennen niet het probleem van de integratie van de kleuterschool binnen ons schoolgebouw, omdat wij al sinds 1972 bij elkaar inwonen", verklaart de directeur van de Haarschool Van 't Holt. „Toch had voor mij die hele operatie van één schooldirec teur met een adjunctdirecteur niet gehoeven. Als ik dat bij onze school zie, dan denk ik dat een goede af stemming op eikaars leerplan bete re resultaten had opgeleverd dan een totale integratie". Vooral ziet Van 't Holt problemen bij de geza menlijke evenementen zoals week- opening, schooluitjes en dergelijke. „Ik ben bang dat we uiteindelijk toch twee groepen krijgen die wat afzonderlijk van de andere groepen komen te staan, doodeenvoudig omdat kleuters van vier en vfjf jaar teveel in leeftijd verschillen van jongens en meisjes van elf en twaalf jaar, zodat je toch verschillende evenementen moet gaan samen stellen, waardoor het basisidee van de basisschool al wordt verlaten". Dorpsschooldirecteur Diemer is erg blij met het feit dat hij op het laatste nippertje een afgestudeerde leerkracht van de kleuterleidsters- opleiding heeft kunnen strikken. „Kleuters vergen toch een heel an dere aanpak, daar wordt in de op leiding op de Pedagogische Acade mie nog te weinig rekening mee ge houden. We zullen er voor moeten waken dat het kleuteronderwijs niet zonder meer opgaat in het ba sisonderwijs". Ook de heer Diemer vindt de integratie van de kleuter in de lagere school niet per sé nood zakelijk. „Wij hebben met de kleu terschool aan de overkant altijd al een prima verstandhouding gehad. Over en weer werd het lesprogram ma op elkaar afgestemd zodat wij de noodzaak van de hele verhui zing, die toch geldverslindend is, niet zo zagen zitten. Maar we wer den er toe verplicht door de wetge ver". Als aardig detail vertelt de schooldirecteur, dat het schoon maken na de verbouwing en de ver huizing van de speelwerktuigen en al het materiaal van de kleuter school, verricht moet worden door het personeel van beide scholen. „Dat moet in de laatste dagen van de vakantie gebeuren, al vraag ik me af hoe we die verbouwingsrom- mel weer schoon krijgen. Dat is toch meer werk voor een schoon maakbedrijf die daar in gespeciali seerd is". Schoolwerkplan Als maandag de scholen begin nen, treden ook de schoolwerk plannen in werking, de spoorboe- ken waarin de reis langs de ver schillende leergebieden staan op getekend. „Je kunt dat vergelijken met het geweten van de school", al dus inspecteur Munk. „Er staat in beschreven wat, en hoe het onder wijs georganiseerd wordt en wat er op school gebeurt. Ook staat in het schoolwerkplan aangegeven hoe de inspraak is geregeld". Een groot aantal scholen in de inspectie Hol ten hebben dikke boekwerken in geleverd waarin gedetailleerd staat aangegeven hoe er voortaan ge werkt wordt. Een klein aantal heeft zich er van af gemaakt met een aan tal velletjes. „Holten zit er wat dat betreft goed bij. Daaraan merk je dat de samenwerking binnen het schoolteam in orde is". De heren Holten en Diemer kunnen dit com pliment van de rijksinspecteur slechts beamen. „Inderdaad, alleen als het binnen de school goed gaat, als er geen spanningen zijn tussen de teamleden, dan kan er sprake zijn van optimaal onderwijs,,. Het is de bedoeling dat de school in sa menspraak met de ouders het schoolwerkplan elk jaar aanpast. Van de betrokkenheid van de ou ders wordt het nodige verwacht. „Via de ouderraad hebben de ou ders in verkorte vorm inzicht ge kregen in ons schoolwerkplan en een zestal individuele ouders heeft inzage gevraagd in ons plan, maar het staat iedere ouder vrij om bij ons langs te komen om het werk plan in te zien. Daar is het tenslotte voor", aldus de heer Diemer. Vragenlijst Voordat de basisschool een feit werd, waren er hevige discussies over vragenlijsten, waarin aller hande prive-informatie werd ge vraagd van de ouders. Het aantal leerkrachten en dat op een school Wie gedacht heeft dat de Hol- terberg „van huis uit" altijd al gestofferd was met fraaie bos- partijen heeft het mis. Zoals op de foto - uit het archief van Jan Smale van de Oudheidkamer Holten - te zien is, overheerste de heidevelden. Op de foto uit de jaren dertig ziet men het „thee- liuus" van Metzger, of het Losse Hoes, dat gebouwd werd in 1931 Na enige jaren werd het al Ho tel-café-restaurant. Vooral in trek was het bij de busbedrijven uit het westen van het land die indertijd tochtjes organiseer den over de Holterberg. De eer ste tegenslag kwam in 1941 toen het hotel door brand werd ver woest. Het werd in volle glorie hersteld en uitgebreid. In 1957 ging het Losse Hoes nogmaals in vlammen op. Na de herrijze nis werd het verkocht aan de fa milie Murris die het „theehuus" tot een van de bekendste hotels van Nederland maakte. Op de voorgrond op de foto rechtsde weg naar het Nie mendal, nu Motieweg genaamd. Op de voorgrond de Wullen- bergweg waar nu de midgetgolf - baan te vinden is. werkt wordt bepaald door het aan tal leerlingen. Scholen met veel leerlingen in een achterstandsitua tie, zoals kinderen van buitenland se werknemers, of kinderen uit krottenwijken, krijgen extra onder wijskrachten toebedeeld, zodat er meer sprake kan zijn van indivi duele aandacht voor het kind. „Toen de vragenformulieren bin nen kwamen is er door veel ouders flink wat gemopperd. Toen wij de situatie hadden uitgelegd, luwde de storm", aldus de heer Van 't Holt. „Voor ons waren alle gege vens allang bekend. Tenslotte heb ben wij altijd al een nauw contact met de ouders van onze leerlingen. Wij weten wel uit welk nest de kin deren komen. Dat is in een klein dorp zoals Holten bijna vanzelf sprekend". Succes Of de basisschool een onderwijs kundig succes wordt? Dat hangt vooral af aan de na- en bijscholing van het onderwijzend personeel,,, aldus is de stellige mening van de rijksinspecteur. „Het zal nog wel even tijd nodig hebben, denk ik zo. We moeten de ontwikkelingen na tuurlijk niet tegenhouden, maar kritisch volgen en op tijd de vinger op de zere plak weten te leggen. Hoofdvoorwaarde voor goed on derwijs is en blijft echter de sfeer binnen de school. Slechte kinde ren zijn er niet, slechte onderwij zers jammer genoeg soms wel. En of het kind nu een jaar eerder of later naar een vervolgopleiding Vertioijfeld grijpt schooldirecteur Diemer naar zijn hoofd: hoe komt het nog allemaal op z'n plaats voor maandag de school weer begint. kan, moet ondergeschikt zijn aan zijn welzijn. Dan pas heeft het on derwijs zijn nut bewezen". Voordat de gemeenteraad van Hol ten accoord kan gaan met de bouw van kleedaccommodaties ten behoe ve van de Hockeyclub op het Sport dal, zullen er eerst deugelijke afspra ken moeten komen over eigendom en verdere wensen die de Hockeyclub op het lijstje heeft staan. Dat is de me ning van de meerderheid van de com missie Gemeentewerken en Finan ciën. Verder willen de commissieleden van het college van b en w meer inzicht hebben over de verdere uit werking van de plannen voor deel drie van 't Vletgoor. „Je springt in het water, zonder te weten hoe diep het is", aldus het WD commissie lid Spijker. De heer H. Dul (CDA) wilde eerst wel eens hardop uitge sproken zien door het college hoe zij de ontwikkelingen van 't Vlet goor ziet, vooral nu blijkt dat het potje, waaruit de aanleg van de sportaccommodaties wordt ge voed, slechts mondjesmaat wordt bijgevuld. „We geven geld aan een vereniging waarover wij geen ze kerheid hebben", was zijn verdere argumentatie, maar het meest ge vaarlijke vond hij de precedent schepping tegenover andere vere nigingen. Wel beaamde de CDA er met wethouder Rustebield, dat er iets gedaan moest worden voor de hockeyvereniging die geen enkel alternatief geboden kan worden op korte termijn. De PvdA'er W. Dal- huisen vroeg zich af of het wel reëel was om vast te houden aan de vol- tooïng van het Vletgoor nu blijkt dat er in de eerste tien jaar geen geld is voor uitbreiding, die zo rond de zeven ton zou gaan kosten. Uit eindelijk gingen de meeste com missieleden door de bocht, met de stem van Gemeentebelang duide lijk tegen. Voorwaarde werd wel ge steld dat vóór de raadsvergadering van 26 juli a.s. meer gegevens over eigendomsrecht, zekerheidstelling en verdere plannen van de hockey vereniging op tafel moeten komen, terwijl er waterdichte garanties moeten komen van de grondeige naar dat wanneer de hockeyvereni ging na enkele jaren toch besluit naar het Vletgoor te gaan de ge meente de beschikking houdt over de kleedruimte op het Sportdal ten behoeve van andere sportvereni gingen. Door burgemeester en wethouders op 30 juli 1985 verleende vergunningen, ontheffingen e.d. 1. aan s.v. Holten vergunning ingevolge de Drank- en Horecawet verleend voor de uitoefening van een horecabedrijf in de kantine sportveld Meermanskamp; Voor het inwinnen van informatie over de zaak zelf dan wel over eventuele mogelijkheden tot het indienen van een bezwaar- of beroepschrift kan men zich wenden tot de afdeling algemene zaken ter gemeentesecretarie. DINSDAG 500 gr. fijne of grove varkensworst3.50 500 gr. fijne of grove runderworst1.85 100 gr. zure zult0.85 WOENSDAG 500 gr. speklappen z.z3.55 500 gr. schouder karbonade3.95 100 gr. gekookt spek .-. 1.40 DONDERDAG 500 gr. gehakt half om3.70 500 gr. mager rundergehakt5.75 100 gr. boerenmetworst 1.30 VRIJDAG EN ZATERDAG 100 gr, biefstuk 2.85 100 gr. gebr. rosbief2.60 100 gr. rauwe ham 2.05 DE HELE WEEK 500 gr. klapstuk 5.95 pot Hak sperciebonen1.98 bl. Unox rundvleessoep2.20 SLAGERIJ 't Viaduct - tel. 6 13 66 b.g.g. 6 11 98 Het evangelisatie echtpaar Lu cas en Jenny Goeree, dat onlangs ook in Holten actief was, is aange klaagd wegens rassendiscrimina tie. De rechter-commissaris te Zwolle heeft een gerechtelijk voor onderzoek ingesteld naar aanlei ding van klachten over uitlatingen in hun evangelisatieblad Evan. Zij leggen daarin verband tussen de jo- denvemietiging in de Tweede We reldoorlog en de verwerping van Je zus Christus als Zaligmaker door de joden in het Nieuwe Testament. Door een combinatie van tekst en foto's wordt volgens de officier van Justitie de indruk gewekt, dat wat de joden in de twintigste eeuw is aangedaan, hun eigen schuld is en moet worden geweten aan de keuze van de joden tijdens het proces te gen Jezus voor de vrijlating van Ba- rabas en voor de kruisiging van Je zus. Tevens heeft de officier van Justitie het echtpaar laten weten dat naar zijn oordeel het zich in maart 1985 in het openbaar beledi gend heeft uitgelaten voor „een groep mensen wegens hun ras, godsdienst of levenshouding". Het achttal van de ponyclub „De Bergruitertjes" heeft in Wierden op het door de „De Eschruitertjes" ge houden concours met het behalen van de eerste prijs met 125 punten een prachtige prestatie geleverd. Verder werden in Wierden de vol gende prijzen behaald: B-dressuur: 3. Karin Wevers met „Angin". L-dressuur: 2. Alieke Aaltink met „Chelly"; 3. Lianne Veneklaas met „Akimbo". Z-dressuur: 1. Sandra Dieperink met „Amber". Springen B cat. C: 3. Hermien Bronsvoort met „Sabine"; cat. D: 3. Jan Janssen met „Noran". Springen L: Cat. D: 3. Karin We vers met „Angin". Springen M cat. B: 1. Huub Brands met „Coy". Met ingang van 12 augustus a.s. beginnen de lessen gymnas tiek, basketbal, ballet (klassiek en jazz) en judo/jiu-jitsu van de S.V. BATO op de bekende da gen, tijden en zalen. De cursus sen aerobic-dancing, ski-gym- nastiek en yoga beginnen vanaf 2 september a.s. Een dezer da gen verschijnt het informatie- boekje van de S.V. BATO voor het seizoen 1985-1986, waarin u nadere gegevens vindt over de lessen en cursussen. Een speciale afdeling van de S.V. BATO is de Jiu-Jitsu op de vrijdagavond van 18.30 tot 20.00 uur in de gymzaal aan de Tuin straat. Jiu-Jitsu is een Japanse vechtkunst voor zowel dames als heren. Onder zeer deskundi ge leiding wordt lesgegeven door 2e dan-leraar R. Wijnholds uit Almelo. Door oefening wordt getracht een methode van zelf verdediging op te bouwen, die gebaseerd is op behendigheid en het inzetten van eigen li chaamskracht. De trainings- vorm wordt aangepast aan de vaardigheid van de beoefenaar. De beoefening van Jiu-Jitsu wordt hierdoor een lenig en fit- houdende, maar vooral een nut tige vrijetijdsbesteding. Heeft u interesse, kom dan vrijblijvend een kijkje nemen in de gymzaal aan de Tuinstraat op de vrijdag avond van 18.30 tot 20.00 uur. Nadere informatie en/of opgave kunt u verkrijgen bij het secre tariaat (Mevr. M. Eggink-ten Velde) telefoon 6 20 00 of bij het bestuurslid mevr, A. Lepping- Olijdam. telefoon 6 25 03. Sinds zaterdag 3 augustus weet Harry Heuvelmans wat afzien is. De 42 km lopend te volbrengen, vond hij zowaar zwaarder dan de 200 km per schaats. De marathon volbracht hij, evenals de Elfsteden tocht, dit jaar voor het eerst. In Noordsche Schut bij Hooge- veen liep hij samen met Ap Koet sier deze monsterafstand helemaal uit. Ap, met 4 marathons ervaring méér, liep lange tijd met Harry op. Uiteindelijk finishte hij in 3 uur en 40 min. Harry kwam slechts 4 min. later aan. Geen onverdienstelijke prestatie, vooral gezien de bijzon der harde wind waartegen lange tijd moest worden opgebokst. Op de 5 km in Noordsche Schut realiseerde Hans ten Dam een tijd van 23 min. Op de 10 km finishte Chris Offfinga in 32 min. Een schotel gemengd koud vlees met sausjes én garnering van de warme maaltijd vervangen (met bijvoorbeeld sla en brood) of een feestelijke avond opluisteren. Het is gemakkelijk te maken: U koopt verschillende soorten vleeswaren, die u vooral niet te dun laat snijden, en legt die als dakpannen over el kaar op een grote schaal. Erg ge schikt hiervoor zijn: varkensfrican deau, rosbief, rauwe en gekookte ham, salami, casselerrib, boter hamworst en gekookte tong. Grote plakken worden dubbelgeslagen, zodat ze gemakkelijk van de scho tel zijn af te nemen. U kunt ook rolletjes maken. Lekke re combinaties zijn: - rauwe ham met aspergepunten - rosbief met augurkjes - ossetong met maïskorrels - cervelaat met uitjes, augurkjes - fricandeau met reepjes knolsel derij met mayonaise - gekookte ham met geraspte ap pel met zure room - rookvlees met hard gekookt ei. Dit zijn maar een paar voorbeel den. U kunt naar hartelust zelf gaan combineren. Bel de dagelijkse receptendienst, voor iedere dag een ander recept: 070-26 23 11.

Holtens Nieuwsblad | 1985 | | pagina 5