de Holtense doos Weense Sabine zwom af in Twenhaarsveldoefenprogram Wandelen in reservaten Overijssels Landschap Oefenprogramma Blauw Wit 1 en 2 Vlotte vlucht jonge duiven Holten 1 en 2 IN JULI EN AUGUSTUS ZWEMBAD HOLTEN Recordjacht FOTO STRIP- VER HAAL HOLTENS NIEUWSBLADT DONDERDAG 25 JULI 1985 Woensdag 7 aug.: Hulsense Boys 1- Blauw Wit 119.00 u.; Hulsense Boys 2-Blauw Wit 2 19.00 u. Zaterdag 10 aug.: S.C. Eefde 1- Blauw Wit 1 15.00 u.; S.C. Eefde 2- BJauw Wit 2 15.00 u. Donderdag 15 aug.: Avanti 1- Blauw Wit 1 19.00 u.; Avanti 2- Blauw Wit 2 19.00 u. Zaterdag 17 aug.: Blauw Wit 1-OZC 1 (Ommen) 14.30 u.; Blauw Wit 2- OZC 2 12.45 u. Donderdag 22 aug.: SC Epse 1- Blauw Wit 1 19.00 u.; SC Epse 2- Blauw Wit 2 19.00 u. Zaterdag 24 aug.: Blauw Wit 1-Ma- rïenheem 1 14.30 u.; Blauw Wit 2- Marïenheem 2 12.45 u. KNIPTIP Voor filmers is er de mini-cursus "Smalfilmen". Bestel 'm door f 5,- aan postzegels in een envelop te zenden aan Stichting Amateurfotografie, Singel 32,1015 AA Amsterdam. Kleine Sabine, bibberend van de kou, maar o zo trots op haar be haalde B diploma, te midden van rares Jolanda Hengstman, haar „pleegztisjes". Links zwemle- Ook dit keer waren er 2 vluchten met aankomst op dezelfde dag. Een uitzondering was evenwel Ruffec, waarvan de lossing een dag eerder plaats had en wel om 15.00 uur. De voor deze vlucht ingekorfde duiven (74 stuks) moesten ergens over nachten daar de 'afstand te groot was om 's avonds terug te keren. De afstand die overbrugd moest wor den was niet minder dan 832 km. Teun Schuppert klokte de eerste duif om 's morgens 10.28 uur. 'tWas een vlotte vlucht met weinig verlie zen. De tweede vlucht met jonge duiven ging vanaf Breda waar om 8.00 uur 312 duiven werden gelost. Anton den Dam (2) klokte om 9.45 uur de snelste duif in deze vlotte vlucht. Uitslag Ruffec: 1-11 Teun Schup pert, 2-9-13-14-17 M. Lodeweges, 3-7 G. J. Koetsier, 4-18 Comb. Oolbek- kink-Tijhof, 5 H. J. ten Velde, 6 Comb. Kwintenberg, 8-15-16 G. Eg berts, 10-2 Gert Steunenberg. Uitslag Breda: A. ten Dam 1-8-13- 14-71. H. J. Paalman 2-19-20-32-51. Jan A af tink 3. Teun Schuppert 4- 11-12-28-30. H. Wansink en Zn. 5. G. Egberts 6-7-9-10-21. E. Veneklaas 15-22-25-44. G. J. Koetsier 16-43-3- 77. W. Bannink, Frits Meester, Comb. Oolbekkink/Tijhof, M. Lo deweges, Joh. Veldhuis, Wim Aaf- tink, Gert Steunenberg, H. J. ten Velde, Comb. Kolkman. Na vorig jaar het A diploma te heb ben gehaald, zwom Sabine Dworni- kovich dinsdagmorgen in alle vroegte in het zwembad Twenhaarsveld af voor het B diploma. Op zich geen bui tengewone gebeurtenis die, met foto en al, de krant haalt. Tenslotte is het behalen van een zwemdiploma in Ne derland bijna even vanzelfsprekend als leren fietsen. Voor de elfjarige Sa bine ligt dat even anders. Het kleine Weense „bleekneusje" verblijft in Holten in het kader van de landelijke actie Europa Kinderhulp bij de familie Van der Hulst, Mossinkserf 17 in Hol ten. Sabine is afkomstig uit een arm, sociaal zwak gezin uit de binnen stad van Wenen waar zwemmen niet tot de geregelde activiteiten behoort. „Sabine's moeder werkt eigenlijk te kort". In totaal brengen zo'n 3000 kinderen uit de grote ste- alle dagen van 's morgens zeven tot den van Europa, zoals Berlijn, Han- middags vijf. Ook op zaterdag werkt ze nog een paar uur terwijl ze nover, Wenen, Parijs, maar ook uit Amsterdam en Rotterdam op kos- ook nog verantwoordelijk is voor ten van Stichting Europa Kinder- het schoonhouden van het trap penhuis in het flatgebouw. Het huishouden komt dan ook voor een groot deel neer op Sabine en haar zusje", verklaart mevrouw v.d. Hulst. Sabine komt nu voor de vier de keer de vakantie doorbrengen bij de Holtense familie. „Het is net of ze niet weggeweest is", glundert haar pleegmoeder. „Veel Hollands spreekt ze niet, behalve pindakaas en hagelslag, die woorden vergeet ze niet, maar verder is drie weken hulp een vakantie door op het plat teland. In Overijssel zijn 400 kinde ren ondergebracht, waarvan een tiental in Holten. Het behalen van het B-diploma werd dinsdagmorgen een klein feestje met spandoeken en taarten, voor Sabine en voor het zwembad personeel, dat haar zo goed bege leid heeft. Sabine straalde van ge noegen voor zoveel aandacht. Dinsdag 6 aug.: La Premiere 1-Hol- ten 119.30 u.; La Premiere 2-Holten 2 19.30 u. Zaterdag 10 aug.: Daarlerveen 1- Holten 1 14.30 u.; Daarlerveen 2- Holten 2 14.30 u. Dinsdag 13 aug. Twente I-Holten 1 19.00 u.; Twente 2-Holten 2 19.00 u. Zondag 18 aug.: Nijverdal 1-Holten 114.30 u.; Nijverdal 2-Holten 210.00 u. Dinsdag 20 aug.: Holten 1-SC Mar- kelo 1 19.00 u.: Holten 2-A.B.S. 2 19.00 u. Zondag 25 aug.: Holten 1-Lettele 1 14.00 u.; Holten 2-Lettele 2 19.00 u. Woensdag 28 aug.: Holten 2- D.E.S.2 19.00 u. In onze rubriek Uit de Holten se doos dit keer twee foto's, tel kens van hetzelfde gedeelte van Holten. De bovenste foto is ge maakt in 1927, de onderste on geveer 25 jaar later, maar op beide foto's in het straatbeeld van nu, anno 1985 niet meer her kenbaar. Beide foto's zijn geno men vanaf de spoordijk nabij het busstation van de O AD. Op de plaats waar vroeger de trot se molen van Wansink stond staat nu het appartementenge bouw de Molenbelt. Links op de foto ziet u het woonhuis van de firmanten. De weg naar de mo len is rechtgetrokken, zoals dui delijk op de onderste foto is te zien en op de plaats waar in 1927 het reclamebord voor de Red covertennisbaan stond, staat nu het kantoorgebouw van de OAD. Ook toen was er al sprake van reclame, zoals het bord „nv Utrechtse Asphaltfa- brieken Utrecht" laat lezen en rechts nog net leesbaar het bord van restaurant en pension met thee. Op de tweede foto zijn de spo ren van de tweede wereldoorlog De Stichting Het Overijssels Land schap heeft ook voor dit jaar weer een groot aantal wandelingen uitgezet in de natuurreservaten die zij onder haar beheer heeft. Onder leiding van een medewerker van Het Overijssels Landschap krijgt men de unieke kans kennis te maken met planten, bomen, insekten, vogels en zoogdieren die in het reservaat voorkomen. Maar tij dens de wandelingen wordt ook aan dacht besteed aan watermolens, ker- kepaden, grafheuvels en monumen tale boerderijen. Nog tot eind augus tus kan men in de volgende reservaten terecht. De deelname aan de excursies zijn gratis. Wierdense Veld, Nijver dal Woensdagmiddag, 14.00 uur. Start punt: Schaapskooi aan de Zuidelijke Hoofddijk. Vanuit Hulsen richting gem. vuilstort rijden (wordt aangege ven). De schaapskooi ligt schuin te genover deze vuilstort. Duur van de excursie ca. 2 uur. Excursieleider: Gerrit Pastink, tel. 05486-1 38 24. Een 400 ha groot hoogveengebied met een rijke flora (o.a. zonnedauw) en fauna. Een schaapskudde begraast de heidepercelen. Beerzerveld, Beerze Donderdagmorgen, 09.30 uur. Start punt: driesprong in Beerze bij ANWB- paddestoel nr. 22163. Duur van de ex cursie ca. 2 uur. Excursieleider: Rob Wegman, tel. overdag 05290-731: Een gebied met bos en heideterreinen, zandverstuiving, jeneverbesstruwe len en veenputten. lemelerberg, Ommen Woensdagmorgen, 09.30 uur. Start punt: Schuilhut Archemerberg, aan de Oude Raalterweg. Vanaf Ommen - Hammerweg - Lemelerweg - langs café-restaurant Nieuwe Brug, recht- 1 saf Dalmsholterweg op. Hierna 1e zandweg links, de schuilhut treffen 0 we links aan bij een driesprong. Duur v van de excursie ca. 2V2 uur. Excursie- s leider: Martien Knigge. n Dal van de Mosbeek, Vas- n se ;-Woensdagmiddag, 14.00 uur. Start- >r punt: Molen van Bels aan de Ooster- 1. iksweg. frv Vasse borden volgen. Duur n van de èxéursie'ca. 2 uur. Excursielei- 1- j der: Joharrten-Hoopen, tel. 05418- nog te zien. De molen werd in brand gestoken en niet meer op gebouwd. Op het stenen onder stuk van de molen is een dak geplaatst, maar de schuur daarachter laat nog duidelijk de oorlogsschade zien. Inmid dels is al wel het kruispunt ver ruimd en de bochtige weg recht getrokken. Bij de komst van de OAD werd het stratenprofiel op nieuw aangepast en op het hui dige plan gebracht. De foto's zijn afkomstig uit het archief van Jan Smale. 428. Een gebied met veel arwisseung. essen, houtwallen, beekdalen, heu vels, bossen, heideterreinen en pre historische grafheuvels. Op de terug weg wordt een bezoek gebracht aan de Molen van Frans, waarin een per manente expositie is gevestigd. Landgoed Hof Espelo, Enschede Dinsdagmiddag, 14.00 uur. Start punt: begin van de oprijlaan aan de Weerselose weg (wit hek Hof Espelo en twee witte zuilen). Vanuit Ensche de richting Deurningen-Weerselo, einde bebouwde kom, na 800 m links hoofdingang. Vanaf weg Henge- lo-Oldenzaal afslag Enschede, ^vlieg veld Twente. Na 5 km hoofdingang rechts. Duur van de excursie ca. 2 uur. Excursieleider: Harry Koster, tel. 053- 76 16 80. Een typisch Twents land goed met een rijke historie. Cultuur gronden, bossen en houtwallen wis selen elkaar af. Dwars door het land goed stroomt de Eschbeek. Bergvennen, Denekamp Dinsdagmorgen, 09.30 uur. Start punt: hoofdingang aan de Bergven- nenweg. Vanaf Denekamp richting Nordhom rijden. Voor grensovergang Rammelbeek, gaan we linksaf de ver harde weg in. Hierna nemen we de Ie verharde weg rechts (Dennenweg). De eerstvolgende weg naar rechts is de Bergvennenweg. De verharde weg gaat over in een zandweg. Hoofdin gang vinden we rechts. Duur van de excursie ca. IV2 uur. Excursieleider: Johnny Schasfoort, tel. 05423-57 82. Een uitgestrekt heidegebied met ven nen en schraalgraslanden. Rijk aan vogels. Reestdal, Oud Avereest Dinsdagmorgen, 09.30 uur. Start punt: boerderij De Wheem, Oud Ave reest 22 (recht tegenover de Ned. Herv. Kerk). Duur van de excursie ca. 2 uur. Excursieleider: Gerrit van Mid dendorp, tel. 05296-36 43. Een afwis selend landschap dat bestaat uit bos- Foto l laat zien wat een telelens doet. Het hert stond ergens in het park op een afstand van een meter of tien. Met de telelens kwam alleen de kop van het dier beeldvullend op de foto en werd de achtergrond on scherp. Zo'n vlinderfoto (2) kunt u niet maken met een standaardlens, want op een afstand van bijv. 30 cm levert een standaardlens een onscherp beeld op. De macrolens geeft op zo'n afstand wel een scherp beeld. Wie de wonderwereld van het kleine wil ont dekken kan niet buiten een macrolens. En dan is er nog de groothoeklens en die is gebruikt voor de foto van het kerkinterieur. Een gewone lens zou maar een deel van de vloer en de ramen hebben laten zien; door de korte beeldhoek van de groothoek lens komt er ook op een zo korte afstand veel op de foto. En ook dat kan in bepaalde omstandigheden een voordeel zijn. Als u een spiegelreflexcamera bezit en nog niet alle mogelijkheden kunt benutten praat dan eens met de fotovakman die alles weet over de veelzij dige mogelijkheden van deze camera. De tussenstand bij de record- jacht in het zwembad Twenhaars veld is als volgt: Overall aantrek ken in 3,60 meter: Maarten Kolk man, 46.5 sec. (jongens): Hanneke Hofman, 1. 13.5 sec. (meisjes). Touwhangen: Bart Soer, 5 min. 12 sec. Verspringen v.d. lage duik- plank: Hans Erik Lukkin 32 tegels (jongens); Agnes Tulier, 6,50 m. (meisjes). Plankhangen aan de hoge duikplank: Jetze Steensma, 5,21 min. (jongens); Hanneke Borg huis, 1, 11 min. (meisjes); Remco Wolters, 2,13 min. (onder tien jaar). Bodemzitten: Gerrit Tuiters, 1,12 min. Onderwater zwemmen: A. He geman, 43 m. (jongens); Ineke Aal- tink, 35 m. (meisjes). Dakliggen: Jan Arend Borghuis, 10 min. 45 sec. 50 Meter vrije slag: Conraad L., 29.1 sec. Optrekken aan de lage duik plank: Anche Grooteboer, 50 keer (jongens) Ineke Aaltink 13 keer (meisjes). Keukenzitten: Wybo Vons en Saskia Brink: 11 uur 30 min, 36 sec., toen werden ze „be vrijd". I Elke vrijdagavond is de „koek en zopietent" bij de toren tot 21 uur geopend. Een vergelijking met en kele nationale records uit 1984 laat zien dat er nog verbetering moge lijk is: plankhangen dames: 15 min. 3 ces; heren 8 min, 36 sec. Omder- water zwemmen dames. 75 meter, heren 84 meter. De medaille- uitrei king vindt plaats aan het einde van het seizoen. en heideterreinen, houtwallen, wej- en hooilanden en bouwkampjes. Langs de Reest treffen we monumen tale boerderijen aan die omzoomd worden door fraaie eiken. Na afloop van de wandeling kunt u nog wat na praten in De Wheem met de excursie leider, onder het genot yan een kop koffie. Van de reservaten zijn een viertal met het openbaar vervoer te berei ken: Lemelerberg bij Ommen (per VAD en TET). Hof Espele met lijn 2 vanaf het busstation Enschede, halte Vanekerstraat (plm. 800 me ter lopen Weerseloseweg), Dal van Mosbeek bij Vasse (TET) en het Reestdal bij Balkbrug (DVM). Bei de laatste terreinen liggen op een halfuur lopen van de dichtstbijzijn de bushalte. De overige reservaten zijn niet bereikbaar met openbaar vervoer. Het huren van een fiets in een naburige plaats behoort na tuurlijk wel tot de mogelijkheden. over de voordelen van een extra lens /Js Er zijn mensen die een prachtige camera bezitten maar er niet zo- W' veel van genieten als zou kunnen. Ze beschikken over een z.g. spiegelreflexcamera en daar passen verschillende soorten lenzen op. Meestal hebben ze bij die camera een standaardlens gekocht, dat is een lens die de werkelijkheid weergeeft zoals we die ook zien. Maar het voordeel van die spiegelreflex-camera is juist dat-ie nog méér mogelijk heden heeft als je beschikt over meer lenzen. Je kunt er ver mee zien met een telelens. En dichtbij-opnamen maken met een macrolens. En je kunt er ook een groot beeld door verkrijgen als je gebruik maakt van een groothoeklens.

Holtens Nieuwsblad | 1985 | | pagina 7