,Het was geweldig' i Marke Holten Oostenrit PJGO ook in Holten Zomer nog steeds beneden normaal Kerkdiensten Medische diensten van dag tot dag DINANT BULTMAN EN LIVE AID olitiew eek journaal WEERPRAATJE Gospelblad Gevonden voorwerpen HOLTENS NIEUWSBLAD 5.2 Openbare orde en veiligheid I GARAGE SCHUPPERT BV DONDERDAG 25 JULI 1985 3 17 juli: Een personenauto die stond geparkeerd bij de Canadese be graafplaats werd opengebroken. Een zijruit werd ingeslagen, waar na toegang werd verkregen in de auto. Uit de auto werd ontvreemd een tas, met daarin cheques, pas poorten en andere waardepapie ren. Een portemonnaie (leeg) werd in de loop van de dag teruggevon den. Van de dader(s) ontbreekt nog elk spoor. 18 juli: Op verzoek van de rijkspoli tie Goor werd een bestuurder van een shovel staande gehouden. De man verkeerde onder invloed van alcohol en verkeerde in een ietwat overspannen toestand. Hij weiger de een bloedproef. De politie van Goor bracht de man weer naar huis, terwijl de shovel door één van de zoons werd opgehaald. In Ommen werd een bromfiets aan getroffen die op 9 juli in Holten was ontvreemd en waarvan aangifte was gedaan. De eigenaar haalde zijn bromfiets weer op en was een gelukkig mens. 20 juli: De twee badpakken die vori ge week van de waslijn aan de Churchillstraat werden ont vreemd, bleken deze dag weer net jes opgehangen te zijn door de da der. Vermoedelijk was het niet de goede maat. In de nacht van 19 op 20 juli werd in de Nagelhoutstraat een bloembak vernield. Deze bak had vastgemet- seld gestaan op een muurtje. In de omgeving van de TV-antenne in die straat werd de bak geheel vernield teruggevonden. Eén en ander is omstreeks 1 uur gebeurd. Getuigen die menen iets te hebben gezien worden verzocht dit aan de politie te melden. In de Oranjestraat werd in een tuin een racefiets aangetroffen. Deze bleek te zijn ontvreemd uit een schuurtje aan de Aaltinksweg. Tussen ongeveer 22.30 en 24.00 uur werden twee personenauto's, die stonden geparkeerd in de omge ving van De Waag, opengebroken. De tochtraampjes werden vernield. Er werd een portefeuille met waar depapieren weggenomen alsmede sigaretten en een radio. 21 juli: Aan de Lageweg probeerde een inwoner uit Hengelo een fiets te stelen. De eigenaar van de fiets kon samen met zijn buurman de dader in de kraag vatten en overbrengen naar het politiebureau. Op de Markeloseweg werd een hond aangereden. Daarbij werd de hond gedood. De auto werd licht beschadigd. De eigenaar van de hond kon worden achterhaald. Wie met Dinant Bultman aan de praat komt over popmuziek is voorlo pig nog niet uitgepraat, maar valt daarbij ook nog het woord Live Aid, dan is een stevige stoel nodig om het uitgebreide verslag van het grootste popconcert aller tijden aan te horen. Geen wonder, want als een van de weinige Nederlanders wist hij een kaartje te veroveren voor het feest in het Wembley-stadion. „Ik had me er veel van voorge steld, maar dat het zo geweldig zou zijn, had ik niet verwacht. Die sfeer en het enthousiasme van de men sen, dat is gewoon met geen pen te beschrijven", aldus de 21 jarige leerling van de MBO CC opleiding in Apeldoorn. Het was voor Dinant, die met zijn ouders en jongere broer in het buurtschap De Wippert woont een van de eerste keren dat hij zijn neus buiten de landsgren zen stak. „We waren wel eens een keertje naar België geweest, maar verder niet. Toen ik dan ook een kaartje wist te bemachtigen voor het concert in Engeland was het dubbel feest. Ik zou een groot aan tal van mijn favoriete popmusici zien en ik kwam in een ander land. Zo op de landkaart en van plaatjes kan je geen voorstelling maken van het landschap, maar ik vond de rit met de bus vanaf de boot tot Lon den erg mooi. Heel anders dan Ne derland". In het stadion waren de Nederlanders, zo'n driehonderd in totaal verre in de minderheid. In totaal waren er 80.000 bezoekers, veel Engelsen, maar ook Denen, Noren en veel Fransen, zo herinnert Dinant zich. Aanvankelijk werd hij op een tribune neergepoot waar maar weinig van het levensgrote toneel te zien was. Zo mistte hij ook de binnenkomst van Prins Charles en Lady Diana. „Plotseling begon nen de mensen op het veld en op de tribune enthousiast te klappen en te roepen. Dat was voor het Prinse lijk paar. Die zijn daar erg populair, de mensen reageren erg enthou siast op hen, veel meer dan bij ons". Later werden de veiligheidsmaat regelen wat soepeler en wist Dinant zich een plaatsje te veroveren op het hoofdveld. Het enige probleem daarbij was de hitte. „De zon stond recht boven het stadion en er was geen zuchtje wind. Gelukkig werd er af en toe de brandspuit opgezet, daardoor koelden we weer wat af'. week DONDERDAG EN VRIJDAG KOOPAVOND Ondanks de enorme drukte heeft Dinant geen onvertogen woord ge hoord. „De mensen waren erg ge disciplineerd. Ook de terrein ste wards, waarvan er veel rondliepen waren erg voorkomend en behulp zaam. Als ik dat vergelijk met popfesti vals popfestival in Nederland, dan kunnen we nog heel wat leren". Het enige wat hem echt stoorde was de sigarettenreclame die vertoond werd op de twee immense video schermen die naast het podium stonden opgesteld. „Dat kan na tuurlijk niket, dat een poppro gramma waarvan de opbrengst ten goede komt voor hongerende men sen in Afrika, gesponsored wordt door een sigarettenfirma". Moe, maar voldaan zoals dat heet is hij nu weer terug in de werkelijk heid en kelnert hij weer in de vrije uurtjes bij het AC-restaurant. „Daar heb ik in Engeland veel ple- Dïnand. Bultman: omgaan met mensen... zier aan beleefd, want door het kel neren leer ik mijn talen goed spre ken, vooral Engels en dat kwam me goed te pas". Na voltooiing van zijn opleiding hoopt hij in het restau rantvak verder te kunnen gaan. „Eigenlijk ben ik voorbestemd om de boerderij van mijn vader over te nemen, maar dat ligt me niet. Veel liever ga ik om met mensen, daar heb ik echt plezier in. Gelukkig houdt mijn broertje wel van het boerenbedrijf, zodat er in elk geval een opvolger is. Nee, geef mij maar het AC-restaurant, daar voel ik me op mijn plaats. Maar als er volgend jaar weer zo'n concert gegeven wordt, ga ik er beslist weer heen. Tot die tijd ga ik wel naar de disco in De Waag of naar Dika van de Kruusweg met mijn vrienden". Dit jaar is het voor de tiende keer dat de PJGO, in samenwerking met KPJ en Jong Gelre-afdelingen de Oos tenrit organiseert, waaraan in totaal zestien verenigingen uit de Achter hoek, Twente en Salland zullen mee werken. De rit wordt gehouden op 4 augustus a.s. Er zijn vier autoritten uitgezet, welke allemaal door Diepenheim komen. De ritlengte is ongeveer 135 km. Primeur dit jaar zijn de fietsrit ten. De fietsroutes hebben een lengte van minimaal 55 en maxi maal 80 km. Bij de autoritten zijn zeven con troleposten, en bij de fietsritten vier. Hier moeten verschillende op drachten uitgevoerd worden die meetellen voor het uiteindelijke re sultaat. Iedere deelnemer ontvangt in ieder geval een leuke herinne ring. Tevens zijn er enkele leuke prijzen te winnen. De starttijd is zondag 4 augustus, vanaf 09.00 uur tot rond de middag. De controleposten sluiten om 19.30 uur. Het startgeld is gelijk aan tien jaar geleden: per auto 1 deelnemer f5,-; 2 deelnemers f8,-; 3 deelne mers f 10,-; 4 deelnemersf f 12,-. Per motor, bromfiets of fiets: f3,- per persoon. Startplaatsen zijn o.a. Stationskoffiehuis, Stations straat 9, Holten: Café Rest. Boode, Brink 10, Bathmen en Hotel Rest. Stegeman, Dorpsstraat, Laren. In paragraaf 3 is al even gespro ken over de armenjager. De staten van Overijssel stelden op 20 april 1765 voor de armenjagers een in structie vast. Om tot armenjager te kunnen worden benoemd moest men bekwaam, gezond, vroom en weerbaar zijn. Deze man behoefde zich in de uitoefening van zijn func tie niet tot de marke te beperken. Hij mocht evenwel niet buiten de provincie opereren. Zodra hij in het ressort van een andere drost optrad moest hij de betrokken richter daarvan kennis geven. De gearres teerde vagebonden werden aan de richter overgeleverd, die op zijn beurt zorgde voor voorgeleiding bij de bevoegde drost, in wiens handen de armenjager ook de eed aflegde. De armenjager kon ze nodig aan collega's uit een ander district as sistentie vragen en hij had de be voegdheid om in herbergen en kroegen „bedelaars, lediggangers, vagebonden en allerhande dierge lijke volk" in hechtenis te nemen wanneer deze werden verdacht of geen behoorlijke verklaring kon den geven voor hun aanwezigheid aldaar. De „opsporingsambtenaren" mochten de woningen van de inge zetenen slechts binnentreden met voorkennis en uitdrukkelijke toe stemming van de schout. Het trak tement van de armenjager bedroeg drie gulden per week. Om de twee jaar werd hun nieuwe „dienstkle ding" verstrekt. Emolumenten wa ren niet toegestaan. Zij moesten „vergenoegd zijn met hun bezoldi ging". Wanneer zij een „zware jon gen" arresteerden kon de provincie een premie van f25,- of f50,- toe kennen. In 1820 kwam in een vergadering van het markebestuur reeds de aanschaffing van een brandspuit ter sprake. De gelden, welke zou den worden ontvangen wegens het onrechtmatig „aangraven" van gronden, waren bestemd voor de aankoop van een brandspuit. Het geld kwam echter niet binnen, zo dat de brandspuit buiten bleef. Dit moet voor de inwoners van Holten wel een bittere pil zijn geweest, want Markelo had in 1763 al een brandspuit. In later jaren heeft de gemeente Holten het door de mar ke genomen iniatief uitgewerkt. Burgemeester en assessoren van Holten hebben in 1851 van H. Bei der en Comp. te Amsterdam twee brandspuiten, waarvan één met zuigpomp. met toebehoren aange kocht. Op 13 januari van dat jaar werd met de spuiten gedemon streerd, zulks ter voldoening aan het voorschrift van het reglement op het bestuur ten plattelande. Deze spuiten beantwoordden in alle opzichten zo volkomen aan de gestelde verwachtingen, dat het ge meentebestuur geen ogenblik heeft geaarzeld „om die onmisbare voor- werpen te accepteren." Het college de demonstratie „eene genoegelij- was over deze aanwinst dermate ke dag voor deze gemeente is ge- verheugd, dat het zich geroepen weest". Voorts uitte het gemeente- voelde gedeputeerde staten ermee bestuur zijn tevredenheid tegen in kennis te stellen, dat de dag van over de leveranciers. De vreugde van de bestuurderen culmineerde in een publikatie, welke in de „nieuwspapieren" van die dagen, waartoe ook „De Opregte Haarlem- sche Courant" behoorde, werd op genomen. „De Opregte" verwierf van de stedelijke kranten de groot ste faam. Volgens J. de Rek 1) heeft daarin een verslag gestaan over de vierdaagse zeeslag en een interview met Michiel Adriaenszn. de Ruy ter. Het was geen wonder, dat men in Holten erg was ingenomen met deze brandblusmiddelen. De enor me brand van 1829 lag nog goed in het geheugen. De auroriteiten wa ren toen afhankelijk van bijstand van de brandweren van Rijssen en Enter, omdat Holten toen nog niet de beschikking over een brand spuit had. Het plaatselijk bestuur was ervan doordrongen, dat het materiaal in goede conditie moest blijven. Bij gebreke van een brand weerinspectie benoemde dat be stuur daarom de stadsbouwmees ter van Deventer, de heer B. Loom- an, tot „examinator". HILVERSUM W. OTTEN 1. J. de Rek, Prinsen, Patriciërs en Patriotten, (Baam, 1967), 258. KNIPTIP w Er zijn veel mooie, bijzon dere, grappige of gekke foto's te maken met WW> effectfilters. Vraag er 's - ■- naar bij uw Lucas en Jenny Goeree gaan de komende tijd met hun team van medewerkers deur aan deur met het gospelblad „evan" in Holten. Op de vraag: „Waarom deur aan deur?" zeggen Lucas en Jenny Goe ree: „Naast de meer massale bena dering op de open avonden en bij eenkomsten willen we ook persoon lijk met de mensen in kontakt ko men. We hebben een team van medewerkers die er dagelijks op uit trekken. Ze gaan overal in het land van huis tot huis en spreken de mensen persoonlijk aan. In een tijd waarin de mensen eenzaam zijn en velen gebukt gaan onder kontak- tarmoede willen we juist een per soonlijk kontakt leggen, een kon- takt van mens tot mens. Persoon lijk kontakt is belangrijk in een on persoonlijke wereld". Het is nog onzeker hoe de zomer van 1985 uiteindelijk in cijfers uit de bus zal komen. Zeker is inmid dels dat de eerste helft van deze zo mer, wanneer wij die berekenen over de volle drie zomermaanden, beneden de normaalcijfers is geble ven. Dit dan wat betreft het aantal uren zon en de warme dagen want het regencijfer over de eerste zo merhelft ligt, als gevolg van de veel te natte juni, nog flink boven nor maal. Wel moet worden vastgesteld dat de noordelijke helft van ons land zowel in juni als in de eerste helft van juli slechter is weggeko men dan de zuidelijke helft waar men doorlopend iets dichter bij de hogedruk lag, terwijl het noorden regelmatig fronten van de Noord zee over zich heen kreeg. Tot half juli gaf de voorzomer in het noor den een tekort van 70 uren zon te zien, De Bilt 30 uren en in het zui den dicht bij normaal. Het aantal zonnige zomerse stranddagen is in de eerste helft ver beneden nor maal gebleven. De meimaand was in veel opzichten warmer en zonni ger en vaak zoals rond de Pinkste ren met ook goed strandweer. De horeca die op goed zomerweer is aangewezen, wil de omzet wat te betekenen hebben, zal over de eer ste zomerhelft ook niet goed te spreken zijn.- Nu kan de tweede helft voor velen nog veel goed maken wanneer de depressies een wat noordelijker route gaan ne men. Een zomer als die van 1975 was tot half juli ook niet zo gewel dig en toch kregen wij daarna met name in de eerste augustushelft nog een hittegolf van 18 zomerse dagen boven 25 graden achteréén Daarom is het nog afwachten of het eindcijfer van deze zomer rond nor maal blijft hangen, er toch nog bo ven komt, of... Amerika doet af en toe ook nog een voorspelling op lange termijn voor Europa, maar dan zou het eind juli koulijden wor den en te veel regenen. Wat een ge luk dat wij die prognoses maar wei nig meer dan de gok van 50% kun nen geven wat de uitkomsten ervan betreft. Slecht is de eerste zomer helft in Schotland en Ierland verlo pen met te veel regendagen. De meeste landen van Europa daaren tegen waren zonniger en zomersei dan ons gebied. /KS Ned. Herv. Kerk: 9.30 uur: ds. R. Visser. 19.00 uur ds. J. C. Kraais- ma vanMijnsheerenland. In bei de diensten is de uitgangscoll. voor Alg. Kerkewerk. Kindemevendienst o.l.v. Mar jan Lahuis. Kinderoppasdienst: Annet Vukkink. Na de morgendienst koffiedrinken met de gasten in „Irene" Diessenplas: Woensdag 31 juli 19.30 u. pastoor Rademaker. Geref. Kerk: 9.30 u. en 19.15 uur ds. G. J. Mink van Amemuiden. In beide diensten is de le coll. voor de diaconie en de 2de voor rente en aflossing. Oppasdienst: Renate Stam en Juliétte Meijerink. Mevr. Riet- man-Kl. Nagelvoort, mevr. Tro- mop-Prins, mevr. Tromop-Im- hof. Na de morgendienst „koffie- uurtje" met de gasten in de Voorhoof. Koffieschenken: mevr. Aanstoot-Verveda en mevr. Aanstoot-Reterink R.K. Kerk: 10.00 u. Heilige Mis in geb. „Irene" (Boschkamps- straat). Dijkerhoek: 9.30 uur ds. J. C Kraaisma van Mijnsheeren- land. Uitgangscoll. voor Alge meen Kerkewerk. Okkenbroek: 9.30 uur: mevr. C. Stam-Borgman uit Diepen heim. Uitgangscoll. Kerkvoog- dij. Nieuw Heeten: Zaterdag: 19.00 uur, zondag: 8.00 u. en 10.00 uur. Arts: J. A. H. Bruins, Keizers- weg 32, tel. 05483-6 35 53. Spreekuren: 11.00 uur en 16.00 uur. Dokter Sijtsema is afwezig tot maandag 29 juli. Dokter van Couwelaar is afwezig van 29 juli tot 12 augustus. Wijkverpleging: Dienst: 25 juli t'm 1 aug. Zr. T. Kamphuis, tel. 05700-1 24 25. Spreekuur wijk verpleegkundigen, alle werkda gen van 13.30-14.30 uur, Gaar- denstraat 29, tel. 6 14 36. Tevens afhalen en terugbezorgen van magazijnartikelen. Diëtiste- spreekuur (op afspraak) elke le en 3e dinsdag van de week. Tandarts: J. Webbink, de Ruy- terstraat 19, Rijssen, tel. 05480- 1 41 40. Spreekuur voor spoed gevallen: 17.00-17.30 uur. Dierenarts: W. C. W. Wamelink, Houtweg 18, tel. 05483-6 20 04. (Ook voor kleine huisdieren) P. E. Helthuis, Dorpsstraat 63a (ook voor paarden) tel. 6 33 77 b.g.g. 05759-22 22. S. Minnema, Oude Dev.weg 7, tel. spreekuur 8.00-9.00 uur, tel. 05483-6 28 35 b.g.g. 05704-30 86. Stichting maatschap, dienst- verl. Midden-Overijssel: Gaar- denstraat 39, tel. 6 27 84. Voor maatschappelijk werk, gezins- en bejaardenverzorging. Spreekuur maandag t.m. vrij dag 8.30-9.30 uur en volgens af spraak. Open bejaardenwerk: Inlich tingen tel. 05483-12 01 en 6 13 28 - 6 28 89. Zieken vervoer: 00 11 of dienst doende arts, tel. 05483-6 35 53. Kleuter- en zuigelingenbureau: Gaardenstraat 29, op afspraak. Ziekenfonds: spreekuur vrijdag van 8.30-10.00 uur in het Groene Kruisgebouw, Gaardenstraat en volgens afspraak. Fysiotherapie: alle werkdagen Stichting Kruiswerk, Gaarden straat 29. Energiebedrijf: Storing elektri- citeits- en gasvoorziening mel den bij gem. energiebedrijf, tel. 05483-6 18 14. Politie: tel. 05483-6 13 52 of 6 26 55 na 18 uur. Bellen 038- 97 12 34. Brandweer: Telefoon 00 11 (dag en nacht). DONDERDAG 25 JULI: 14.00 uur Dorpsfeest op „Smids belt" 19.00 uur Koopavond. VRIJDAG 26 JULI: 13.30 uur Dorpsfeest op „Smids belt" en feestelijke Warenmarkt in de Kerkstraat. ZATERDAG 27 JULI: 13.30 uur Touwtrekken voor verenigingen, bedrijven en buurtschappen om het kampi oenschap van Holten in „Kalfs- termansweide". 20.00 uur orgelconcert door Pe ter Eilander te Apeldoorn (do cent Holtense Muziekschool) in „de Kandelaar", Stationsstraat. DINSDAG 30 JULI: 18.30-21.30 u. Laatste „Hout- hakkersfeest" seizoen '85 op „Smidsbelt". DINSDAG 6 AUGUSTUS: 19.30 uur Trapcarrace op „Smidsbelt" VRIJDAG 9 AUGUSTUS: „Schuredag" in en rond het „Paalhuus" aan de Beuseber- gerweg. ZATERDAG 10 AUGUSTUS: 9.00 Aanvang jaarlijkse Paar- denkeuring „Holbatheo" bij café-rest. „Het Bonte Paard" in Dijkerhoek. 10.00-16.00 uur Vrije rommel markt op „Smidsbelt". Geboren: Rowena Corina Sabri- na dv. J. van Beek en W. C. En gel; Pieter Niels zv. H. A. Schep en P. J. van Tienhoven. Overleden: J. G;. Janssen, oud 77 jaar; E. Koopman, oud 71 jaar; W. Veneklaas, oud 87 jaar; G. Voordes-Kettelarij, oud 88 jaar; J. Wijnsma, oud 85 jaar, Leeuwarden. Gevonden: een zonnebril. Verloren: een rode skai jack met zwarte binnenvoering; een bruine portemonnaie met enig kleingeld; een. rose kinder schoentje; een zwarte porte monnaie met inhoud, voorzien van twee ritsen; een gouden ket ting met ovale hanger en licht blauw saffier: een blauwe regen jas; een giropas t.n.v. A. S. Boog- aart; een grijze pukkel inhou dende een regenpak en gereedschap; een bloedkoralen snoer met gouden ketting; een beige damesportemonnaie met twee ritsen, inhoudende een strippenkaarten geld; een zwar te kater. De garantie voor service en kwaliteit Off. Toyota-dealer voor Holten-Bathmen e.o. Oranjestraat 30, Tel. 05483-6 13 63

Holtens Nieuwsblad | 1985 | | pagina 3