Henk van Mierlo: steeds 'n stapje hoger DONDERDAG 27 JUNI 1985 holt.nwsbl. Als de rust in het dorp na de zomermaanden wederkeert, en het leven - ontdaan van „Het Gevecht" om de gunst en de guldens van toeristen - weer zijn normale gang aanneemt, ademt Ootmarsum de sfeer van een gemoedelijk oord. In de Twentse volksmond heet Ootmarsum „een chique dorp". Volgens die visie kan men rust kopen. Alles is te koop, dus waarom rust niet? Terwijl we speuren naar een gelegenheid om de auto te kunnen parkeren, en ons zodoende trakteren op een kleine rondtocht door de oude straten van Ootmarsum, bekruipt met name de verslaggever een vreemd gevoelHet heeft er deze maandagmiddag alle schijn van dat de lokale middenstand gesloten is, wat zou betekenen dat schrijver dezer nergens kassettebanden - noodzakelijk voor het registreren van een vraaggesprek - kan aanschaffenVoor dit moment heeft de fotograaf hem diverse malen gewaarschuwd. „Dat wordt nog eens een keer lachen, jij moet ook altijd op het laatste moment nog banden kopenklonk het dan. Een gevoel van afkeer van de moderne techniek, dat zich richt tegen de meegevoerde kassetterecorder, maakt zich van de verslaggever meester. Overigens wordt dit gevoel mede veroorzaakt door een plotselinge herinnering aan de wijze woorden van de oude garde journalisten: „Niks geen kassetterecorder, het materiaal van de verslaggever is bloknote en penZo moet een timmerman die zijn gereedschap vergeten heeft zich ook voelen, flitst door het hoofd van de reporter, terwijl hem entree wordt verschaft ten huize van de te portretteren man. „Ik heb kassettebanden in overvloed", is het lakonieke kommentaar, nadat de verslaggever de situatie aan de man heeft uitgelegd. Die opmerking typeert Henk van Mierlo, de man achter de vanuit Ootmarsum opererende Kreatieve Kommunikatie B.V. Wars van kou we drukte, en in het bezit van een relativeringsvermogen, dat verraadt dat Van Mierlo een kosmopoliet is. Henk van Mierlo: de man achter de televisiespotjes voor Bolletje (met André van Duin), de PTT („Een kaartje, kleine moeite, groot plezier") en recentelijk Asef (met Carry Tefsen, „Staan mijn jongens er niet mooi bij"). Niet alleen voor de televisie vervaardigde Henk van Mierlo reklamespots, ook in andere media is de in Brabant geboren Van Mierlo aanwezig. Zijn grootste produktie maakte hij voor Philips, hoewel hij recentelijk de laatste hand legde aan een gigantisch filmprojekt voor de KLM, waarmee ook weer miljoenen guldens gemoeid waren. Henk van Mierlo: portret van een bezeten reklamemaker, die liever spreekt over kommuniceren dan reklame. „Als ik met dit werk stop, dan ga ik speelfilms makenHenk Dilling bezocht Van Mierlo in zijn studio aan de Ootmarsumse Ganzenmarkt^ Henk R. Dilling „Zolang je het fijn vindt om te werken, kun je doorgaan. Dan kijk je ook niet op een uurtje meer. Dit beroep slokt mij volledig op. Ik ben veel onderweg, moet veel reizen. Ik zal je een voorbeeld geven. Nu ben ik net terug uit Bankok, daarvóór zat ik een week in Zwitserland en daarvoor was ik in New YorkIk probeer wel om altijd de weekends vrij te houden. Thuis heb ik een soort van overeen komst met mijn vrouw; zij weet waar ik mee bezig ben, en heeft daar geen moeilijkheden mee. Als dat mogelijk is, prima". Overhemden Ken jij The man in the Hatha way shirt, een idee van David ook op plakt. Uiteindelijk lukte het mij om een mogelijk onder scheid te vinden. Namelijk de mensen die bij de luchtvaart maatschappij werken, het perso neel... Ik stelde vast dat het KLM-personeel behulpzaam en vriendelijk is. De sleutelzin van de film is dan ook: Can. I help you. Het is een vrij zware film geworden. Er gebeuren heel veel is hij gestopt. Als hij de verslag gever met een blik die radeloos heid moet verraden zijn zakken vergeefs ziet nazoeken op vuur, klinkt het grijnzend: „God, jon gen, zit je al lang zonder vuur? Ik weet donders goed hoe be roerd dat is, ik heb zelf jaren lang stevig gerookt, en als je dan geen vuur hebt dan ben je bij wijze van spreke in staat om er een moord voor te doen...". Waarna de Twentse Brabander een zware tafelaansteker uit een lade van zijn bureau tevoorschijn haalt en een vlammetje presen teert. We praten over het ont staan van de reklamespot voor Cointreau. „Ach, ik wilde eigen lijk gewoon een grapje maken. Vandaar ook die kontrasten in dat spotje. Een hele lange blon de dame stapt uit een kleine au to, en een hele kleine donkere greisde, hoorde je wel eens: Daar heb je dat zooitje ook weer, die artiesten... Nog steeds hebben sommige mensen dat beeld... Reklame is een pond gehakt dat week twee tien cent goedkoper is dan in week één, met kommu- nicatie richt je je op een doel groep...". In Oss kwam hij ter wereld. Thans 39 jaar geleden. Na de middelbare school volgden ver schillende akademies voor vorm geving. Gedurende anderhalf jaar werkte hij vervolgens bij een re- klamestudio in Eindhoven. Daar hield hij zich bezig met natio naal en internationaal art-work. Toevallig kwam hij in kontakt met iemand van het Enschedese reklamebureau De Zuil. Niet lang daarna werd het kontrakt getekend. Van Mierlo kwam naar Twente. „Bij De Zuil heb ik .- maar kort gewerkt", klinkt het, „ik heb een vrij idealistische ma nier van werken BV In het landelijke Ootmarsum vestigde hij zich, en begon er met wat hij „Kreatieve Kommu nikatie BV" doopte. „Je begint heel ambitieus, wilt eigenlijk al les maken. Bij die studie in Eindhoven had ik geleerd perfek- tie na te streven, om opdrachten helemaal af te maken, en uiter aard zo goed als maar mogelijk is. Immers: wat ze ook van je willen zeggen, ze mogen je nooit op een gebrek aan perfectie kun nen aanvallen Veertien jaar woont hij mo menteel in Twente. Zijn bedrijf is sedert de start klein gebleven maar het aantal opdrachtgevers is in de loop der jaren fors toe genomen. Niet alleen vervaardigt de Brabander Ster-spotjes en houdt hij zich bezig met „adver tising", ook is hij aktief op het gebied van de kommerciële speelfilm, zoals hij het zelf noemt. Veel succes boekte Van Mierlo in het verleden met zijn film Philips expertise worldwide, een rolprent waarin op heldere wijze uit de doeken wordt ge daan wat Philips doet, en waar men de produkten van het be drijf van dr. W. Dekker kan aan treffen. Recentelijk legde hij de laatste hand aan een grote pro duktie voor de KLM. „Voordat ik daarmee begon, heb ik nage dacht over waarin de ene lucht vaartmaatschappij zich van de andere onderscheidt. Ik kwam tot de konklusie dat het ant woord „nergens in" is.Kijk, de ene luchtvaartmaatschappij heeft in zijn toestellen blauwe stoelen, een andere rode, etcetera. Maar al die stoelen zijn in wezen ge lijk. Ook de toestellen verschil len niet. Een Boeing is en blijft een Boeing, wat voor naam je er dingen in, we hebben ook in veel landen gefilmd". Tijd En dan: „Er gaat enorm veel tijd zitten in het maken van zo'n film, maar het is zeer dankbaar werk. Ik zou het niet graag wil len missen". Na een korte stilte, die hij gebruikt om een slokje van zijn jenever te nemen: „Wat ik wel vervelend vind, is dat de één je bestempelt als filmer en de ander je advertentiebureau noemt. Dat vind ik werkelijk héél vervelend. Ik houd mij be zig met kommunikatie, in wat voor vorm dan ook". Voor Philips vervaardigde hij niet alleen een miljoenen-film, maar ook een langspeelplaat, die diende te worden uitgebracht ter ere van het feit dat de Eindho- vense fabrikant de 100 miljoen ste televisie had geproduceerd. „Cover design: Henk van Mierlo Kreatieve Kommunikatie bv" staat er op de achterzijde van de hoes. Maar de Brabander deed meer. Zo huurde zij het London Philarmonic Orchestra in en liet het befaamde gezelschap een overture spelen. Ook kontrak- teerde hij The Dutch, Swing Col lege Band, Vicky Leandros, Labi Sifre, Vicky Brown en Pascale Richard. De opsomming is in kompleet. Alle artiesten heb ik in de stijl waarmee ze bekend zijn geworden één thema laten vertolken. Dat centrale thema, dat Thanks for 100 million Phi lips televisions heet, loopt door de gehele plaat heen, het js als het ware de rode draad". Opnieuw een slokje. Met roken draait, zie je twee grote boeken, een groen en een rood. In het ene boek staan alle Engelse ak- teurs en in het andere alle En gelse actrices. Als je een beroep doet op een Engelse akteur of aktrice die in die boeken vermeld staat, kost dat je tussen de 1500 en 2000 •man stapt uit een slee van een wagenDie kontrasten tussen licht en donker, groot en klein, die vond ik op de één of andere wijze wel iets hebben. En de overeenkomst is dan, dat je, of je klein of groot, licht of donker bent, in een duinpan heerlijk kunt genieten van zo'n klein glaasjeDaarom ook dat Hou Van Het Leven. Verder zit daar geen bepaalde bedoeling ach ter.Waarom draagt die man een ooglapje? Van Mierlo, grijn zend: „Ook dat past in het kader van het kontrast. Het geeft een bepaalde spanning ook...". Heb je het boek van Ogilvy gelezen? Van Mierlo: „Ja, ja, dat heb ik. Ik vond het zeer boeiend, natuurlijk heel persoonlijk ge schreven, maar dat mag Ogilvy gerust doen gezien zijn enorme ervaring". Opnieuw een slokje. Dan: „Nogmaals: dat boek van Ogilvyu is heel zinnig, uitermate boeiend ook. Maar tegelijkertijd ook heel oppervlakkig, zeker wat gulden. Kijk, als je wilt dat de graad van herkenbaarheid zeer hoog is, dan moet je een akteur of aktrice openemen die op dat moment razend populair is, uit één of andere serie of weet ik veel wat. Dat spotje voor dat middeltje waardoor de planten goed groeien bijvoorbeeld, daar voor was Carry Tefsen de aange wezen persoonlijkheid. Veel men sen identificeren haar met Mien Dobbelsteen uit Zeg's Aa, en dat is ook juist de bedoeling. Mien Dobbelsteen is het type dat geen blad voor de mond neemt, maar wel huisvrouw is, hoewel ze een bijbaantje heeft. Als ik haar op dat balkon laat zeggen: Staan mijn jongens er sorns niet mooi bijdan roept dat de sfeer öp, van een zeer populaire televisie serie. Als een produkt het nodig heeft, dient de bekendheid van een Nederlander of buitenlander - vooropgesteld dat hij of zij zich de status van bekend van radio en televisie heeft toegeëigend - te worden ingeschakeld. Dat daarvoor flink moet worden be taald, kan worden gezien als: het doel heiligt de middelen. „Als een volslagen vreemde zo'n spotje voor dat groeimiddel voor planten had gedaan, dan had er toch niemand gekekenDe kracht is de herkenbaarheid, zo van: Hee, daar heb je Mien Dob belsteen klinkt het. Henk van Mierlo. Aan ervaring ontbreekt het hem niet. Aan vin dingrijkheid al evenmin. Over tien jaar schrijft hij het eerste deel van zijn - zonder enige twij fel kleurrijke - herinneringen? Lachend: „Ik weet niet of dat wel zo interessant is.Natuur lijk is dit een boeiend en vooral leuk vak. Ik bedoel: met wie je ook praat, het gebeurt vrijwel al tijd in een gezellige stemming. Voor bijna 90 procent is dit een plezierig vak...". Wat vind je van het oude grap je: Zeg niet tegen mijn moeder dat ik in de reklame werk, ze denkt dat ik piano speel in een bordeel.Van Mierlo: „Toen ik nog in Den Bosch op de akade- mie zat en per trein met mijn klasgenoten naar Oss teru- Ogilvy, die je zonder enig^ zijn benadering van de markt schroom toch eminence grisé betreft...", van het reklamewezen mag noe men? Van Mierlo: „Uh... Nee, Markt nee, dat ken ik niet van he- Hoe ga jij te werk, hoe bena- mOgilvy had in het boek Attention and interest factors in advertising van Harold Rudolph gelezen dat er voor foto's waarin een verhalend element aanwezig was, meer dan gemiddelde aan dacht bestond. In zijn adverten tie voor Hathaway-overhemden gaf hij op basis van die vaststel ling zijn model een ooglapje. Waarom draagt die man een ooglapje? vroeg men zich af. De volgende stap was het invullen van mogelijkheden hoe de man zijn oog was kwijtgeraakt... Kortom: het verhaal in de adver- tentiefoto. Van Mierlo, stellig: „Nee, dat zegt me niets, ik ken het niet...". der je een markt? „Waar het om draait is: een be paald produkt moet naar een be paalde markt toe. Je moet een doelgroep vaststellen. Nou, dat is niet zo moeilijk, je koopt een media-rapport in en op basis daarvan stel je je doelgroep vast. En dan begint het eigenlijk, dan moet je gaan nadenken over de vorm waarin je je boodschap of mededeling wilt gieten. Die kam- pagne voor de PTT, „Een kaar tje, een kleine moeite, groot ple zier", wilden we internationaal presenteren. Dan krijgen je te maken met het taalprobleem, dat wil zeggen: het probleem dat een bepaalde Nederlandse zin in het Engels of Duits absoluut niet letterlijk te vertalen is, simpel weg omdat dan geen hond er nog iets van begrijpt. Toen heb ben We uit een groot aantal Eu ropese landen konseptdenkers per NLM naar Ootmarsum laten overkomen, die had ik gehuurd. Zo'n dag of twee zijn we hier in de studio bezig geweest en er zijn hele mooie dingen uitgeko men... Uiteindelijk hadden we in zes talen een konsept, en daarbij ging het in elke taal om één zinnetje. Zo hebben we dat ook aan de opdrachtgever gepre senteerd, en die kon er toen echt niet meer onderuit.Ze moes ten het wel internationaal aan pakken Hij heeft zijn bedrijf klein ge houden. Zeer bewust. In de toe komst hoopt hij „iemand aan te trekken die mij bij mijn afwezig heid vervangt, want soms werkt het heel benauwend dat je in het buitenland zit, terwijl in Ootmar sum je bedrijf gevestigd is...". En dan: „Ik probeer steeds meer een beetje afstand te nemen van mijn bedrijf. Dat het een beetje losser wordt. Aan de andere kant wil ik het bedrijf ook weer niet te groot maken, de organi satie moet overzichtelijk blijven". André van Duin, Carry Tefsen, Willem Duin, Jos Brink, Sjoukje Hooimayer, Coen Flink; het lijkt niet zo'n onmogelijkheid om die mensen in reklamespots te krij gen, maar hoe kwam je bij de mensen die niet tot de kategorie Bekende Nederlanders behoren? Henk van Mierlo: „Als je je om-

Holtens Nieuwsblad | 1985 | | pagina 17