„Denk aan de pyjama's in de handbagage" OAD-VAKANTIEGANGERS STAPPEN OVER IN BEEK: O O HOLTENS NIEUWSBLAD DONDERDAG 27 JUNI 1985 (Door Matthie Brands) HOLTEN - Het is 08.42 uur wanneer chauffeur Herman Schulte uit Wierden zijn toeringcar het plein voor het OAD-hoofdkantoor in Holten opdraait. Uit de grauwe lucht valt de hele maandagmorgen al regen, maar de vier echtparen van middelbare leeftijd laten er hun vakantievoorpret niet door vergallen. Bepakt en bezakt wisselen ze ervaringen van eerdere OAD- vakanties uit. „Gaan jullie naar Prutz? Mooi is het daar, het was al volgeboekt anders waren we weer gegaan. Nee, nu gaan we naar Italië. Daar waren we nog niet geweest. We hebben dezelfde chauffeur als vorig jaar. Die met die snor. Dat zag ik op de foto in de gids. Nee hoor, ergens anders ken ik hem niet van". De stemming zit er duidelijk in wanneer Herman Schulte en zijn collega Gijs Schutmaat uit Nijverdal de koffers inladen. Terwijl we klokslag kwart voor negen willen wegrijden komt een van de dames erachter dat ze toch nog haar kussentje voor de lange busreis heeft vergeten. Geen nood, een van de afscheid nemende thuisblijvers haalt er gauw een uit de auto. „Die krijgt u wel terug als we volgende week woensdag weer aankomen", wordt haar verzekerd. Overal We kunnen. De meer dan halfvolle bus gaat op weg naar Lochem de laatste opstapplaats voordat iedereen in Beek moet overstappen. Herman Schulte heeft 's morgens om kwart voor acht zijn eerste passagiers opgehaald in Vriezenveen. Vandaar ging het via Almelo, Wierden en Nijverdal naar Holten. Straks moet Herman richting Oostenrijk. Collega Gijs Schutmaat heeft een langere trip voor de boeg. Met een super de luxe slaapbus (a'raison van 3,5 ton) vol met Eigen Houtje-reizigers gaat hij vanuit Beek op weg naar het Joegoslavische Opatija. De OAD brengt haar vakantiegasten overal. Van de koude Noordkaap tot het warme zuiden van Portugal. Van Rusland tot Schotland. „De meeste bestemmingen heb ik ondertussen al wel gezien" vertelt Gijs nadat in Lochem de laatste vier reislustigen zijn opgepikt. „Vroeger was het seizoen van half mei tot september, tegenwoordig rijd je het hele jaar door. Vooral door de wintersport en de overwinteringsrcizen naar Spanje. In het hoogseizoen heb je meestal wel vaste bestemmingen. Dat is ook wel zo handig, want je moet er natuurlijk wel goed de weg weten. Letterlijk en figuurlijk. Je bent niet alleen chauffeur maar tegelijk ook dokter, sociaal werker, tolk en manusje-van-alles. De mensen die met ons meegaan willen dat de zaakjes goed voor elkaar zijn. Wat dat betreft is zo'n busreis natuurlijk een oplossing. Je stapt in je woonplaats in en hebt verder nergens geen omkijken meer naar tot je aan het eind van de reis thuis weer uitstapt". Haan en kip Daarmee zijn de echtparen Haan en Oolbekkink uit de Holtense Oranjestraat het roerend eens. Zij zitten al voor de twaalfde keer in de AOD-bus op weg naar hun vakantiebestemming. „Wij gaan al 27 jaar met elkaar op vakantie", legt Haan uit. „Vroeger al op de fiets naar Ede, later met de brommer of met de auto naar Texel. Nee hoor, nooit geen ruzie gehad. Daarvoor kennen we elkaar te goed. De haan en de kip, zo noemen ze ons. We hebben nu een 10-daagse excursiereis naar Oetztal in Oostenrijk geboekt. Daar waren we nog niet geweest. Verder hebben we eigenlijk alles al bijna gezien". „Het is heel belangrijk welke chauffeur je hebt" vult mevrouw Haan aan. „Maar daar hebben we nooit klachten over gehad hoor". Ergens anders wel over dan? „Nou", klinkt het aarzelend, „alleen over de dames-wc's bij 't Heuveltje. Daar zijn er maar twee van, dus altijd Hoge nood voor de dames-wc lange rijen". Zij krijgt bijval aan de andere kant van het gangpad. „Ja, vervelend hè. Als de OAD nog eens ergens anders heen gaat dan moeten er wel meer dames-wc's komen. Weet u trouwens hoe het nou straks in de bussen gaat? Moeten we dan steeds één of twee stoelen 't Heuveltje We laten de discussie daarover even voor wat ze is omdat in de verte de contouren van café-restaurant 't Heuveltje opdoemen. Op dit vroege uur hebben zich al een twintig bussen uit het hele land verzameld op het inderdaad niet uitbundig grote parkeerterrein. Een half uur later zullen er ruim dertig staan terwijl de maximale capaciteit vijftig heet te zijn. Maar dan wordt er wel veel van de manouvreerkunst van de chauffeurs gevergd. „Denkt u aan de pyama's in de handbagage" roept Gijs Schutmaat door de microfoon, terwijl vooral de dames al ongeduldigd naar de uitgang dringen. „Wij zorgen ervoor dat uw koffers bij de goede bus komen te staan. Kijkt u nog wel even of de sticker met de reisbestemming erop geplakt zit. We vertrekken ongeveer om half elf. Tot die tijd kunt u rustig een kopje koffie drinken", opschuiven?" Veldheer Eenmaal buiten is het een drukte van belang. Te midden van zo'n duizend vakantiegangers, en een meervoud aan koffers, tassen en zakken torent als een veldheer OAD- aanvoerleider Kerkhoff boven de meute uit. Als een rots in de branding fungeert hij, gewapend met portofoon en een vervaarlijke klapper met passagierslijsten, als vraagbaak voor verontruste buszoekers en als verkeersleider voor de vele chauffeurs die met wagentjes de bagage voor hun eigen bus verzamelen. We laten hem maar even met rust en voegen ons in de rij voor een kopje koffie. Vakkundig loodst het personeel van 't Heuveltje de dorstige reizigers naar de verschillende zalen waar de koffie met liters tegelijk wordt aangesleept. Ook appeltaart met slagroom gaat grif van de hand. „die moet u echt even proeven" verzekert mij een meneer met een Groninger tongval die kennelijk tot de ervaren OAD-cliëntèle behoort. Ik moet hem gelijk geven. Dat de OAD het provinciale niveau al jarenlang is gepasseerd blijkt uit een vluchtige luistertest ter plekke. Het ongeoefende oor registreert binnen de kortste keren vrijwel alle dialecten die ons kleine kikkerlandje rijk is. Zo te horen zijn de bijna vierhonderd opstapplaatsen in den lande (van Vlissingen tot Vlagtwedde en van Den Helder tot Den Ham) niet voor niets aangedaan. Via een lange rij wachtende dames voor de wc gaan we weer naar buiten waar de chauffeurs goed werk doen en het parkeerterrein allengs leger wordt. Te midden van de meute ontwaren we zowaar nog even OAD-directeur Joop ter Haar zelve. „Nee, dit doe ik niet elke keer hoor. Daar heb ik mijn mensen voor. Maar eens in de zoveel weken kom ik toch even de boel Met jaarlijks een dikke honderdduizend boekingen neemt de Holtense OAD voorlopig een vierde plaats in op de- lijst ven grootste touroperators van Nederland, Voorlopig fa, want daat waar de lijndiensten van de Overijsselse Autobus Diens! nog maar zo'n vier procent van de omzet uitmaken, groeit de vakeotiepoct onstuimig. Zo zelfs dat de traditionele overslagplaats voor vakantiereizen bij café-restaurant 't Heuveltje in Beek ondertussen te kldn wordt. Nadat onlangs de nieuwbouw van het hoofdkantoor in Holten gereed kwam Uggen er nu plannen klaar voor een motel bij de recrearieplas Stroombroek ean de Rijksweg 15 tussen Doetinehem en Braamt. Dat zou dan de nieuwe uitvalsbasis moeten worden voor at die teizeo die nu nog vanuit Beek vertrekken. Om een Indruk te krijgen van tie organisatie die er nodig is om at die reislustige Nederlanders in de juiste tour-, slaap- of pendelbussen te krijgen reisden we vanuit Hotten mee naar 't Heuveltje In Beek. De parkeerplaats van 't Heuveltje: één en al koffers en bussen. inspecteren". Zijn strenge, maar goedkeurende blik verraadt dat de operatie ook deze keer weer vlekkeloos verloopt. Luisterrijk Hoewel het nog wel even duurt voor de eerste bus vertrekt nemen heel wat mensen het zekere voor het onzekere en zoeken alvast een plaatsje in de bus. Niet echter nadat ze hun koffer hebben aangewezen die dan veilig in de laadruimte verdwijnt. Een ronde langs de gereedstaande bussen maakt duidelijk waar de OAD zoal opduikt in Europa. West-Duitsland, Oostenrijk en Zwitserland blijken het populairst met luisterrijke bestemmingen als Pfaizgrafenweiier, Mosbach, Saasgrund, Lermoos, Zeil am See, Prutz en Oetztal. Maar ook Italië en Joegoslavië staan deze dag op het programma. En niet te vergeten de populaire bootreis over de Rijn en de Moezel. Daarvoor vertrekken maar liefst vijf bussen vol naar Lobith. Het kost even moeite om dan de juiste bus te vinden maar uiteindelijk vindt iedereen toch een plaatsje. Even is er paniek wanneer door de luidsprekers de mededeling over het parkeerterrein schalt dat de bus naar Portoroz vertrekt. De laatste passagiers worden vanachter hun appeltaart weggehaald. In de gauwigheid wordt nog een reistabletje tegen busziekte geslikt die mevrouw Roozendaal van 't Heuveltje met een goed gevoel voor gaten in de markt ook verkoopt. Evenals de Privé, de Story en ander leesvoer dat gretig aftrek vindt. Niet gelegen Tijd om even te praten met haar man, eigenaar H. E. Roozendaal van 't Heuveltje. Voor hem komen de uitbreidingsplannen van de OAD uiteraard niet erg gelegen. Geen wonder dat de Beekse horecaondernemer er alles aan doet om zijn accommodatie aan te passen aan de verlangens van de Holtense busgigant. „Op het ogenblik is onze capaciteit berekend op zo'n vijftig bussen tegelijk" legt hij in de weldadige rust van zijn directiekantoor uit. „Maar we kunnen hier aan de achterkant nog uitbreiden. De plannen daarvoor heb ik bij de gemeente ook al ingediend, maar er moet eerst een wijziging van het bestemmingsplan te plekke komen. Daar is het wachten op en zoals bekend malen ambtelijke molens niet al te snel. Misschien niet snel genoeg om de groei van de OAD bij te houden". Overigens is Roozendaal niet bang dat de sloten koffie die hij samen met zijn talrijke personeel in het seizoen aanboort definitief droog komen te liggen bij een eventueel afscheid van de OAD. „We zitten hier voor busreizen in een erg gunstige hoek van het land" verklaart hij met een tevreden blik. „En ik weet dat er andere busmaatschappijen zijn die naar een grotere accommodatie uitkijken. Wat dat betreft ben ik niet bang dat 't Heuveltje verloren gaat voor het bustoerisme". Verlaten Ondertussen is de rust weergekeerd in Beek. Het parkeerterrein ligt er eenzaam en verlaten bij. Wachtend op de volgende horde vakantiegangers. Aanvoerleider W. F. Kerkhoff uit Goor maakt zijn laatste ronde en pikt een vergeten tas op. Zojuist heeft hij de laatste bus uitgeleide gedaan met een passend afscheidswoord. „Dat hoort ook bij mijn taak" vertelt hij aan de koffie in 't Heuveltje. „Nog even iedereen een goede reis en mooi weer toewensen. En nog even navragen of de spullen voor de nacht wel in de handbagage zitten. Want dat vergeten de mensen toch vaak nog. Tsja, hoe moet je mijn taak omschrijven? Ik coördineer het overstappen hier. De mensen komen uit het hele land. We hebben bijna vierhonderd opstapplaatsen. Natuurlijk stoppen we daar niet elke keer, maar zo gauw een mevrouw uit Bolsward daar wil instappen, dan rijden we er ook langs met een aanvoerbus. Ook wanneer daarvoor dertig kilometer moet worden omgereden ja. Dat hoort bij de service. Natuurlijk hebben we voor- en naseizoen een langere aanvoer, Dan is het aantal boekingen nog niet zo groot. Maar je ziet steeds meer een verschuiving van het seizoen. Uit de grote steden hebben we meestal wel een hele bus vol, maar andere bussen moeten inderdaad wel eens een heel stuk rijden om vol te komen. Als aanvoerleider stel je de hier in Beek op. Het is vandaag met een dikke dertig bussen bussen nog vrij rustig, maar soms staan er ook vijftig. En dan wordt het wel passen en meten". i het Bingo Ik ben er voor de chauffeurs en voor de passagiers. De chauffeurs krijgen van mij hun papieren en ik regel het overdragen van bussen door de chauffeurs. Sommigen zorgen alleen voor de aanvoer, anderen reizen door naar vakantiebestemming. Daarnaast zijn er op het laatste moment altijd wel dingen te En dan is er koffie... met appelge bak. Inzet: coördinator Kerkhoff geeft de laatste instructies door regelen. Dan zijn ze de prijsjes voor de bingo onderweg vergeten of moeten ze weer nog wat ochtendbladen hebben. Die krijgen geïnteresseerde reizigers van ons om in de bus te lezen. Daarnaast krijg ik natuurlijk allerlei vragen van passagiers. In welke bus ze moeten stappen, hoe laat ze vertrekken, waar ze onderweg ergens eten, enz. Een hele drukte ja. Gelukkig heb ik nu een portofoon waarmee ik ook kan telefoneren. Vroeger werd ik altijd naar binnen geroepen wanneer er bijvoorbeeld telefoon van de technische dienst in Holten was. Nu kan ik lekker buiten blijven. Ik doe dit werk elke maandag-, woensdag- en zaterdagochtend. Dan hebben we van half april tot half oktober de grote vertrekken hier in Beek. Daarnaast vertrekken er ook wel eens één of twee bussen tegelijk, maar daar is natuurlijk geen coördinator voor nodig. Als het hier echt vol staat, met zo'n veertig bussen bijvoorbeeld, dan heb ik echt wel hulp nodig. Ik heb nu gelukkig twee medewerkers. Dan kan ik tenminste zelf ook nog een keer op vakantie. Ook wanneer de mensen terug komen ben ik er weer. Dat is zo mogelijk nog ingewikkelder want dan krijgen ze hier in de buurt van Beek ook allemaal een afscheidsdiner aangeboden bij verschillende restaurants. Dan komen er 25 bussen uit het buitenland, maar moeten er zo'n veertig weer het land in om iedereen op de juiste plek terug te brengen. Ondertussen leer je de mensen al aardig kennen. Veel gaan er immers elk jaar met de OAD. Waarheen? Dat verschilt enorm. Joegoslavië is erg geliefd bij de wat jongeren die op eigen gelegenheid hun vakantie doorbrengen. Maar verder is het heel verschillend. Wat dat betreft zijn busvakanties echt niet meer voorbehouden aan een bepaalde groep".

Holtens Nieuwsblad | 1985 | | pagina 15