Folklore-feest in Hellendoorn wordt eei schitterend plaatje 400 Dansers in de weer FQUOmEKRANT HELLENDOORN 1985 Verbreiding Folklore Van wild-ogende Sioux-indianen tot lijke Polen: Comité van Aanbeveling Dinsdag 9 juli Vrijdag 12 juli Donderdag 11 juli Zaterdag 13 juli Dinsdag 23 juli Woensdag 24 juli Dinderdag 25 juli Vrijdag 26 juli Zaterdag 27 juli fttENDOO# HELLENDOORN - Een lust voor hét oor en het oog! Dat wordt hetgrote Internatio naal Folkloristisch Festival, dat van don derdag 4 tot en met maandag 8 juli in Hel lendoorn wordt gehouden. De Hellen doomse Boerendansers vieren met dit om vangrijke festival hun verjaardag. En die wordt onvergetelijk. «IEND0OW Q 26 TP 114 II Ook de gastgevers, de Hellendoomse Boerendaansers, zullen tijdens het grote Internatio naal Folkloristisch Festival de klom pen laten kleppe ren. De 30-jarige Folkloristische Dansgroep Hellendoorn heeft een aantal hoogwaardigheidsbekle ders bereid gevonden zitting te ne men in het comité van aanbeveling. Daarin hebben zitting: Mr. J. L. M. Niers, Commissaris der Koningin in de provincie Overijs sel, Zwolle. B. H.G. ter Haar Romeny, burge meester van de gemeente Hellen doorn. J. A. Middelkamp, wethouder, gemeente Hellendoorn A. F. Bonthuis, wethouder, ge meente Hellendoorn. Mevrouw M. J. L. C. Crommelin- Sichterman, Holten, erelid. Ing. G. A. Reudink, voorzitter Raad van Bestuur Kon. Fabr. Nij- verdal-ten Cate, Almelo. G. Valk, directeur Caraco Ijsfa brieken, Hellendoorn. Illlllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllillllllllllll •De 50-jarige rijvereniging de Hertruiters neemt de festiviteiten vandaag van de Boerendansers over. Het begint met een groot con cours aan de Schuilenburgerweg. Daar wordt een spectaculaire show met vierspannen weggegeven. Het paardefeest begint om 13.00 uur en de parade van alle 350 deelnemers is om 19.00 uur. •De liefhebbers van paarden, to neel en spanning komen vanavond om 20.00 uur ruim aan hun trekken. De Hertruiters voeren het indruk wekkende zigeumerspel Stefan Borkos in de openlucht op. Op de Hofmansweide zijn de warmbloedi ge belevenissen van een groep zi geuners te zien. Op de Hofmansweide, in het har tje van dorp Hellendoorn, wordt vandaag de Dag van Paard en Pony gehouden. Er zijn tal van histori sche aanspanningen te zien. Er is een ponyconcours en voor de kin deren is er gelegenheid zelf een ritje te maken op een pony. Voordien kan iedereen terecht in het centrum van Hellendoorn bij de Klepperfestiviteiten, die iedere vrijdag in de maand juli en op dins dag 13 augustus, tijdens de grote Schapenmarkt worden gehouden in het dorp. elke Klepper-vrijdag heeft z'n eigen thema, passend bij de andere festiviteiten. Elegante en vurige danspas sen, zwierige en onstuimige volksmuziek, de bonte pracht en praal van klederdrachten uit de hele wereld. Het zal er al lemaal zijn te zien en horen. Van de wild-ogende Sioux-indi anen uit de Verenigde Staten tot de liefdelijke danseressen uit Polen. Het 25-jarig bestaan van de Folkloristische Dansgroep Hel lendoorn, in 1980, was een aar dige „vingeroefening" voor de dansers uit het dorp op de grens van Twente en Salland. Ook toen was er een onvergete lijk folkloristisch evenement van nationale allure. De Hellendoomers hebben de ervaringen van toen goed gebruikt, om ook nu weer een groot spektakel-stuk op folklo- regebied te leveren. Met steun overigens van de overkoepelen de Vereniging van Folkloristi sche Groepen in Nederland. Die instantie heeft het Hellen doomse gebeuren als een van de landelijke hoogtepunten van deze zomer aangemerkt. Maar liefst 15 groepen uit ne gen landen zullen deze dagen te gast zijn in Hellendoorn. Ruim 400 dansers uit Amerika, Dene marken, Duitsland, Hongerije, Nederland, Polen, Spanje, Tur kije en Zwitserland zullen het gemoedelijke dorpje een extra bont aanzien geven. Van donderdag 4 tot en met maandag 8 juli treden de groe pen verschillende keren op in de Hellendoomse feesttent de Delle, op de Hofmansweide. Ie dereen die maar een moment tijd heeft, moet de kans nemen deze dansgroepen met hun schitterende kledjj, hun uiteen lopende dansen én hun bijzon dere muziekgroepen te bekij ken èn te beluisteren. Dat kan meteen donderaga- vopd 4 juli al. In de feesttent wordt die dag om 20.00 uur een „Annoaberoamd", een kennis makingsavond, gehouden. De vele dansers, hun gastgezinnen en de belangstellenden krijgen die avond al een indruk wat het wagens en een antieke brand weerspuit, die ongetwijfeld voor verkoeling zorgt, trekken vanaf 13.30 uur door het dorp. Fototoestellen meenemen! In de Delle is meteen aansluitend een matinee met alle dansers. Ook zaterdagavond 6 juli is de Voor de tweede keer organiseert de Folkloristische Dansgroep Hel lendoorn onder auspiciën van de Federatie van Folkloristische Groe pen in Nederland, het Internationaal Folkloristisch Festival. Al in de eerste inleidende zinnen komt het woord „Folkloris tisch" drie keer voor' We zijn er vol van en dat is een goed ding. Het Bestuur van de Federatie heeft het verzoek van uw Dans groep om opnieuw de schouders te mogen zetten onder het Inter nationale gebeuren met het volste vertrouwen ingewilligd. Met genoegen denken wij terug aan het jaar 1980. Een groots opgezet feest, dat nog vers in ieders geheugen ligt. Het festival zal opnieuw bijdragen aan een verdere verbreiding van de folklore in-héel.de wereld. Dat wat onze voorouders ooit aandroegen moet minstens in stand worden gehouden. Deze doelstelling staat hoog in het vaandel van de Federatie en wij zijn iedereen dankbaar die zich opwerpt dat streven kracht bij te zetten. Ik wens de organisatoren, deelnemers en toeschouwers veel vreugde en voldoening tijdens het grote internationale feest van vriendschap en saamhorigheid. En dat we op het weer mo gen rekenen W. G. HILHORST Voorzitter W. G. Hilhorst van de overkoepelende Federatie van Folkloristische Groepen in Ne derland. Prachtige kle derdracht uit Tastrup, Dene marken. I Een ploeg kleurrijke Sioux-Indianen uit de Vere nigde Staten, het 47 dansers tellende Agrupacio Sarda- nista de Cornelia uit het Spaanse Barcelona, 42 dan sers van het Anadolu Fol- klor Vakei uit het Turkse Ankara, ruim 40 mensen van de Tastrup Folkedanserfo- rening uit Denemarken, de dansers van Barglüt vom Rota Tura uit Zwitserland, de groep Radosc uit het Poolse Olsztyn en Klingen- de Windrose uit het Duitse Hagen. Dat zijn een aantal van de vijfiten groepen uit negen landen, die van donderdag 4 tot en met maandag 8 juli gast zijn op het grote Inter nationaal Folkloristisch Festival in dorp Hellen doorn. De 30-jarige Hellen- doomse Boerendansers zijn de gastheren van de dan sers. In de Delle, de grote feesttent, laten de groepen hun zwierige passen en hun bonte klederdrachten zien. De 400 dansers en danseres sen zijn tijdens het festival ondergebracht bij gastge zinnen. zonnige boerendorp te wachten staat aan moois. Ook op vrijdag 5 juli kan men in de feesttent terecht. De toe schouwer kan dan met eigen ogen zien, of de vervaarlijke Sioux-indianen een zonne- of regendans zullen uitvoeren, welke passen de Polen hebben ingestudeerd, hoe de gastge vers uit Hellendoorn hun klom pen laten klepperen en hoe vu rig de Spanjaarden hun dansen uitvoeren. Eén van de vele hoogtepun ten van dit Internationaal Folkloristisch Festival zal de zaterdagmiddag 6 juli worden. Een bonte, kleurrijke stoet met alle 400 binnen- en buitenland se dansers, met de glimmende en tuffende stoomloc Bello, met ouderwetse Twentse tuin- pracht en praal uit de tien lan den te zien. Speciaal voor Hel lendoorn trekken de gasten hun allermooiste „avondtoilet" aan, Een plaatje.... Na een internationale kerk dienst om 11.00 uur in de Delle, wordt het grote festival zon dagmiddag 7 juli om 15.00 uur afgesloten. Alle groepen laten dan nog één keer zien wat ze in huis hebben. Exclusief De groepen uit de USA, de veel besproken Sioux-indianen die een exclusief optreden verzorgen tijdens het festival, uit Hongarije, Polen en de eigen Boerendansers uit Hellen doorn besluiten het „verjaardags feestje" van de Hellendoomse Boe rendansers. Zij verzorgen maandag 8 juli een slot-avond in de feesttent. De groep Ra dosc, hetgeen Vreugde bete kent, uit Polen. Stefan Borkos, de vurige bewo ner van de verre steppen en zijn vrienden zijn vanavond nog een keer te gast op de Hofmansweide. De spannende en emotionele bele venissen zijn vanaf 20.00 uur te zien. •Na een korte rustpauze barst vandaag het Helders Fees van de Oranjevereniging los. Traditiege trouw beginnen de festiviteiten met het oud-Hollandse ringsteken op de Hofmansstraat, bij de feest tent met kermis. Briesende paar den, nauwkeurig sturende koet siers en goed mikkende passagiers zijn vanaf 14.00 uur te zien. De jeugd komt 's avonds aan bod met disco, verzorgd door Wit ness en Train, om 20.00 uur. De kolderieke clowns Kwippy en Kwappy zullen deze middag voor heel wat vrolijke gezichten en schaterlachen zorgen met hun gek ke kunsten. Het kinderfeest begint om 14.30 uur in de feesttent. In dezelfde tent is het deze avond smikkelen en smullen gebla zen op het grote barbecuefeest. Ie dereen kan een lekkernij aan de „pin" steken, vanaf 20.00 uur. Enkele honderden fletscrossers zetten vanmiddag de helm op, om op hun BMX'en en andere cross monstertjes het parcours rond de feesttent te nemen. Voor de win naars zijn er bekers. Het begint om 13.00 uur. De Veronica Drive Inn Show is deze avond om 20.00 uur present in de tent. •De liefhebbers van „scheurend geweld" zijn deze middag om 14.00 uur welkom aan de Voordamstraat, waar wedstrijden met motoren en bromfietsen worden verreden. Deze avond is er een grote Ar tiestenparade, met Sandra, Appie Brommerd, de Zemico's en de Tor pedo's om 20.00 uur. In de feesttent kunnen de beentjes van de vloer. Ook deze vrijdag zijn er Klepperfes tiviteiten in het dorp. Een activiteit, die steeds popu lairder wordt, is het ouderwetse vo gelschieten. Ook nu weer wordt aangelegd op de houden vogel. Het begint om 14.00 uur op de Bartels- weide, naast de Caraco. Om 18.30 uur volgt het touw trekken op de feestweide. Daarbij komen potige dames en heren aan de start. Ze zullen proberen de touwtjes stevig in handen te hou den. Het Helders Fees wordt rond 22.30 uur besloten met een groot vuurwerk.

Holtens Nieuwsblad | 1985 | | pagina 13