FOLKLOREKRANT Bij zonder feest in dorp Hellendoom: Boerenbrulfte in de HELLENDOORN Twentse traditie Kerkdiensten internationaal en in dialect Vier mee met de Boerendansers uit Hellendoom! Veronica komt naar je toe! Bel VW Vrijdag 28 juni Zaterdag 6 juli Zaterdag 29 juni Zondag 7 juli Zondag 30 juni Maandag 8 juli Maandag 1 juli Dinsdag 2 juli Woensdag 3 juli Donderdag 4 juw Vrijdag 5 juli £üendoo^ 26 P 100 Tijdens de „verjaardag" van de Folkloristische Dansgroep Hellendoom zullen twee heel bijzondere, oecumenische kerkdiensten worden verzorgd. Kerkgangers uit het dorp en de wijde omgeving, die eens een dienst in de „moodersproake", ons Twentse dialect, willen bij wonen, zijn zondag 30 juni wel kom in de feesttent de Delle, op de Hofmansweide. De dienst in het „plat" begint die middag om 14.30 uur. Eerder die dag, om 11.30 uur kan iedereen naar Wie meer wil wel over alle zomerse ac1 viteiten en evenement ten, of wie kaarten wil bestellen voor de festi viteiten in het zonnige boerendorp Hellen doom, kan contact opt- nemen met de VVV Hellendoom/Nijverdal. Het telefoonnummer i; 05486-1 27 29. een koffiekonsert van de Hel- lendoomse Eschlanderkapel en hun Deense gasten van de Fjord Blaeseme uit Jutland. De tweede bijzondere kerk dienst is zondagochtend 7 juli, in de week van het Internatio naal Folkloristisch Festival, dat dorp Hellendoom die da gen een bont aanzien zal geven. De zestien groepen uit tien lan den wonen zondag 7 juli om 11.00 uur een internationale, oecumenische dienst bij. Be langstellenden zijn daarbij van harte welkom. „Te dorp Hellendoom is men overgegaan tot het vor men van een folkloristische dansgroep van 20 personen. Deze club heeft de naam gekregen van EHBD (Eerste Hellendoomse Boeren Dansgroep). De bedoeling is de oude boerendansen van vroeger weer in het openbaar uit te voeren epjiiervoor meer animo te kweken. Ons inziens is Hellendoom wel het geschikte dorp om een dergelijke boerendansgroep te bezitten. Hellendoom heeft immers nog veel gebruiken weten te bewaren. Hellendoom is nog het dorp met een geheel eigen karakter. Hellendoom heeft zo z'n eigen sfeer en daarom kan ook de vorming van deze folkloristische dansgroep met vreugde begroet worden door allen, die nog aan het oude gehecht zijn". hun zilveren jubileum vierden op een onvergetelijke wijze, zijn druk doende het folkloristisch centrum van Oost-Nederland te worden. De dansgroep is van plan om de komende j aren heel wat spectaculaire dansfeesten te houden. De toeschouwers kunnen deze maand en begin juli zien wat het betekent als Hellendoom de handen uit de mouwen steekt. De allerlaatste tophits van Normaal, Danny de Munck, the Dolly Dots en Duran Duran plus de allerbeste „gouwe ouwe", de klassieker uit de hit lijsten van toen, zijn binnen kort in dorp Hellendoom te beluisteren. De ras-disc jockeys van Ve ronica, die de Top 40 Drive Inn Show presenteren, staan ga rant voor een avondje swingen in de feesttent. Veronica komt naar je toe deze zomer, op dins dag 2 juli, in de Delle op de Hof mansweide. Beleef 't mee in Hellendoom. Het kost maar vijf gulden. Deze prozaïsche regels ver schenen precies 30 jaar geleden in de krant. En hoewel er sinds juni 1955 heel wat veranderd is, is dit verhaaltje zeker nog waar. Hellendoom heeft nog steeds z'n eigen gemoedelijke sfeer, z'n eigen gezellige en gastvrije karakter. Dat zal bij de „ver jaardag" van de Folkleristische Dansgroep Hellendoom zeker blijken. Iedereen die dit bijzon dere 30ste verjaardagsfeest wil mee komen vieren, is van harte welkom! De nu 30-jarige Boerendan sers in het ruim 900-jarige zon nige boerendorp, die in 1980 9 Een bonte, feestelijke stoet met onder andere alle binnen- en bui tenlandse dansers, de trein Bello, tuigwagens en een antieke brand weerspuit trekt om 13.30 uur door het dorp. In de Delle is meteen aan sluitend, om 15.00 uur een matinee. Daar kan iedereen genieten van de wervelende dansen, van de aanste kelijke muziek, van de pracht en praal van de vele klederdrachten. 9 De dames en heren dansers trek ken speciaal voor Hellendoom om 20.00 uur hun "avondtoilet" aan. Het dansfeest zal opnieuw een lust zijn voor het oor en het oog, met de 400 gast-dansers in de hoofdrol. De grote reeks zomerfestivitei- ten begint vandaag met het grote wijkdansfestival in de feesttent de Delle. Heel wat buurten en wijken sullen in een sportieve "strijd" uit maken wie de Boerendansbokaal dit jaar mee naar huis mag nemen. Het begint om 19.00 uur met een optocht door het dorp. 9 Verzamelaars uit het hele land komen vandaag naar de feesttent met hun bijzondere verzamelingen. Van 9.00 tot 16.00 uur kan iedereen er wat van zijn gading vinden. 9 Een heus bruidspaar trekt om 16.30 uur in een bonte bruidsstoet, met een bruidskoe, naar de Delle, om daar temidden van hun gasten op echt Twentse wijze hun "brulf- te" te vieren, hun bruiloft. Iedereen mag het bruidspaar om 17.30 uur komen feliciteren. Ook 's avonds om 20.00 uur is het bruidspaar het middelpunt van de feestelijkheden. 9 Iedereen die muzikaal wil bijko men van de bruiloft van de vorige avond, kan om 11.30 uur naar een koffieconcert in*de Delle. Daar spe len de Fjord Blaeseme uit Jutland met de Hellendoomse Eschlander kapel. Een kerkdienst in de "mooder sproake", het Twents staat om 14.30 uur op het programma, ook in de tent. In de Delle wordt deze ochtend om 11.00 uur een internationale kerkdienst gehouden, die behalve voor de gast-dansers ook voor be zoekers en bewoners uit de wijde omtrek is bij te wonen. Het Internationaal Folkloris tisch Festival wordt deze middag besloten om 15.00 uur. Ten afscheid laten alle groepen uit de tien lan den nog éen keer zien wat ze in huis hebben aan passen en combinaties. 9 Deze avond kan de liefhebber van dansen uit oost en west aan zijn trekken komen. Om 20.00 uur be gint een folklore-avond met optre dens van de Indianengroep uit de USA, van de groepen uit Polen, Hongarije en de gastgevers uit Hel lendoom zelf. Deze dag is er een grote manifes tatie met oude ambachten, door spekt met optredens van de Hellen doomse Boerendansers. Het duurt van 14.00 tot 21.00 uur, in de feest tent. De feesttent is deze avond het do mein van de jeugd. De ras-discjoc- keys van de Veronica Drive Inn Show draaien vanaf20.30 uur de al lerlaatste tophits en de mooiste "gouwe ouwe". Na de jongeren komen vandaag de ouderen aan bod. Van 10.30 tot 18.00 uur is er een groot bejaarden- festival in de Delle. Met gezellige muziek gaan de beentjes van de vloer. Om 20.00 uur begint een bonte avond in de Delle op de Hofmans weide, met een boerenbingo. Er zijn allerlei leuke prijzen te winnen, maar natuurlijk staat de gezellig heid voorop. Een ruilbeurs voor kinderen zal deze dag van 10.00 tot 17.00 uur voor een knusse drukte in de feest tent zorgen. Jongeren, die speel tjes, strips, sportspullen en derge lijke willen slijten, zijn welkom. Ko pers uiteraard ook. 9 Van 10.00 tot 12.00 en van 14.00 tot 16.00 is er een kindermarkt en kinderspelen met o.a. een stallen- kermis en standwerkerswedstrijd. Dus alle kinderen met flinke lon gen, op naar de feesttent Om 20.00 uur worden de onge veer 400 buitenlandse dansers, die van vrijdag tot en met maandag meedoen aan het grote Internatio naal Folkloristisch Festival, aan de bezoekers voorgesteld en is er een "Annoaberoamd", een kennisma kingsavond. Het grote, internationale dans- festival, voor de 30ste verjaardag van de Folkloristische Dansgroep Hellendoom, begint deze avond om 20.00 uur. Er zijn groepen uit tien landen, zoals Amerika, Polen, Duitsland, Denemarken, Turkije, Spanje en Zwitserland. HELLENDOORN - Het zonnige boeren dorp Hellendoom, op de grens van Twen te en Salland, gaat zaterdag 29 juni een bijzondere bruiloft vieren. Of, zoals ze in het gemoedelijke dorp zeggen, een „brulf- te". Een boerenbrulfte om precies te zijn. Uiteraard zal ook de „bruidsschat" worden meegevoerd. Dat is dus de bruidskoe. Het heuse bruidspaar en de familie verschijnen natuurlijk in authen tieke Twentse kleder dracht. Wie „getuige" wil zijn van een kleurrijk en authenthiek Twents tafereel, kan deze zater dag niet ontbreken in het ge boortedorp van streektaaldich teres Johanna van Buren. De jarige Folkloristische Dans groep Hellendoom opent met de „brulfte" een reeks indruk wekkende festiviteiten, zoals een groot Internationaal Folk loristisch Dansfestival, waarbij liefst 16 groepen uit tien lan den, totaal zo'n 400 dansers, in de bonte pracht en praal van hun klederdracht verschijnen. Van donderdag 4 juli tot en met maandag 8 juli mogen de lief hebbers van zwierige danspas sen, van vurige complicaties niet ontbreken in Hellendoom. Daarover elders meer in deze krant. Als opening van de festivitei ten heeft de jarige Dansgroep voor de Boerenbrulfte gezorgd, met heel wat bijzondere ingre diënten. Heel opmerkelijk is, dat in Hellendoom geen „nep- echtpaar" in de huwelijksboot stapt, maar dat een heuse bruid en bruidegom door een echte ambtenaar van de burgerlijke stand, uiteraard in toga, in de echt worden verbonden. Hij, Rob Leijerweerd en zij, Marian ne van de Werve, gaan dus „echt in de echt". En helemaal echt wordt het, als dat ook nog op de ouderwetse Twentse ma nier gebeurt. Om 16.00 uur trekken de bruid en bruidegom uiteraard in klederdracht, in een bonte optocht door het dorp. In de stoet rijden de familieleden en de „brulfteneugers", de „noa- bers" mee. Ook wordt de bruidsschat, een flinke bruids koe meegevoerd. Rob en Mari anne zullen ervoor zorgen, dat zij de jenever koud op de bok van de bruidskoets hebben lig gen. Want, zo gaat dat in het rus tieke dorp, heel wat keren op hun route naar het karakteris tieke gemeentehuis en de feest tent, zal de „boom" vallen. Dit ten teken dat de bruid en brui degom „er ééfl in moeten doen", voor ze de slagboom mogen passeren. Het huwelijk wordt om 16.30 uur voltrokken en daarna gaat de Twentse bruidsstoet naar de feesttent de Delle, op de Hof mansweide. Alle bewoners en bezoeker uit de wijde omstrek worden vervolgens door het kersverse echtpaar Leijer weerd uitgenodigd .voor een broodmaaltijd in de tent. Dat begint om 17.30 uur en de en tree is 5 gulden. Ook de „brulfte", 's avonds is de feesttent voor iedereen toe gankelijk. Iedereen mag het echtpaar feliciteren en het feest met hen vieren. Jong en oud is welkom om er getuige van te zijn hoe men in Twente en Sal land een bruiloft viert. Voor de muziek zorgen de Eschlander kapel uit dorp Hellendoom, die onlangs hoge ogen gooide op het blaaskapellen-concours van de Tros, een Deense kapel, de gastgevers van de Folkloris tische Dansgroep Hellendoom en stemmingsmaker Bartje Wieldraaijer. De Twentse „Boe renbruiloft" begint zaterdag avond 29 juni om 19.30 uur, in de Delle, de feesttent. Het kost 5 gulden. archieffoto's Dagblad Tubantia Rob Leijerweerd en Marianne van de Wer ve zullen de jenever koud zetten. Want, zo gaat dat in dorp Hel lendoom, de „boom" zal zeker een paar ke ren vallen voor de bruidskoets.

Holtens Nieuwsblad | 1985 | | pagina 11