Holten trilde even op haar grondvesten Marke Holten Normaal Dire Straits Tom Petty de Holtense doos Meccano-bouwsels in het Blikmuseum "i! SoCuWe moet orde op zaken stellen HOLTENS NIEUWSBLAD Aspirantenspeldag DONDERDAG 20 JUNI 1985 .9 De wagens op doortocht in de Oranjestraat. Afgelopen vrijdag werd Holten even opgeschrikt door een groot aan tal bevingen die vergelijkbaar waren met een aardbeving. Gelukkig viel de schade mee. Bij de firma Petroland, de veroorzaker van de .aardbeving» werd één officiële klacht ingediend. Bij een bewoner van een huis aan de Oranjestraat was een wandbord naar beneden gekomen. De bevingen werden veroorzaakt door een colonne van drie indruk wekkende Vibroseiswagens die voor Petroland seismografisch on derzoek verrichten in de Achter hoek, Twente en Salland ten be hoeve van de winning van aardgas, aardolie en steenkolen. In het bui tengebied wordt dit onderzoek ver richt door een serie kleine ontplof- finkjes onder de aardoppervlakte. In de bebouwde kom wordt gebruik gemaakt van de vibratorwagens. Vooraf werden langs de straat de meetinstrumenten en kabels uitge legd, waarna door middel van tril lingen het onderliggende gebied in kaart wordt gebracht. De trillingen worden met verschillende snelhe den weerkaatst waarna ze door de seismometers langs de straat weer opgevangen en naar de meetwagen geleid worden. Ondanks dat de aanwonenden vooraf door Petroland door middel van een brochure op de hoogte wa ren gesteld van het onderzoek, wa ren verschillende bewoners danig geschrokken. „Alles stond in huis te trillen. De kinderen begonnen te huilen en eerlijk gezegd was ik daar ook niet ver van af. Het was echt griezelig". Bij verschillende bewo ners stonden de borden en kopjes te rammelen in de kast, zo ook bij de O AD waar in de kantine in het souterrain de trillingen zeer hevig waren. Met angst en beven keek men daar naar de computer die ex tra gevoelig is voor trillingen. „Dat was even schrikken", volgens direc teur Ter Haar. Ook op de Molenbel- terweg werden de trillingen nog goed gevoeld. Of er onder Holten aardgas of steenkool te vinden is, kan nog niet worden vastgesteld. Daarvoor moeten allereerst de ge gevens van de meetwagen worden vergeleken met de overige metin gen. Het Verificatiebureau van de Vereniging Nederlandse Gemeen ten heeft de Stichting Sociaal Cul tureel Werk Holten tot september de tijd gegeven orde op financiële zaken te stellen. Dat blijkt uit het rapport dat onlangs over de jaarre kening 1983 is uitgebracht. Reeds eerder bleek de administratie van de Stichting en het bijbehorende accountantsrapport onvoldoende te zijn in de ogen van het gemeente bestuur, die de eindcontrole op droeg aan het Verificatiebureau. Deze op haar beurt constateerde een dermate verwarring van clubs en groepen binnen de Stichting So ciaal Cultureel Werk dat een lijst van aanbevelingen het definitieve jaarverslag 1983 vergezelde. Vol gens voorzitter Van Well valt het allemaal best mee, al ontkende hij niet dat er binnen de Stichting ver schillende rekeningen liepen die niet op elkaar aansloten. „Wij zijn nu druk bezig alles op een rijtje te zetten". Ook de jaarrekening 1984 zal door het Verificatiebureau worden gecontroleerd. Op zaterdag 22 juni a.s. wordt er een grote sportdag gehouden voor alle aspirantleden van de P.J.G.O. De sportdag vindt plaats op het manegeterrein van de Ruiterkamp in Bathmen. De hele dag staat in het teken van het Wilde Westen, 's Morgens wordt een speurtocht ge houden in het bos in de omgeving van de manege, 's Middags is er een zeskamp, waar iedereen het onder ste uit de kan moet halen. 5. Aspecten van het markebestuur 5.0 Algemeen Van 29 juni tot 26 augustus wordt in het Speelgoed- en Blikmuseum in De venter, Brink 56 de tentoonstelling Meccano gehouden. Tot het speel goed dat bij veel volwassenen jeugd- sentimentele gevoelens opwekt, be hoort Meccano. Vergelijkbare soor ten speelgoed zijn o.a. oude treinen en stoommachines. Meccano kan het beste omschre ven worden als een systeem van verwisselbare onderdelen, waaruit - afhankelijk van verscheidenheid en hoeveelheid - huizen, auto's, ha venkranen, klokken en zélfs robots gemaakt kunnen worden. De uitvinder van dit construc tiespeelgoed was de Engelsman Frank Hornby, die in 1901 patent kreeg op zijn „Mechanics made Easy". Het handelsmerk Meccano werd in 1907 in Engeland geregis treerd. In enkele jaren groeide Hornby's fabriekje uit tot een con cern met ruim 1100 medewerkers en in de jaren dertig zelfs 2000 en verscheidene buitenlandse vesti gingen. Ook het assortiment arti- kelen werd steeds verder uitge breid. Behalve constructie-dozen, automobiel- en vliegtuigbouwdo zen, ging Hornby de inmiddels ook alweer legendarische Dinky Toys fabriceren. De naam Marklin wordt regelma tig in verband gebracht met Mecca no. Reden daarvan is dat bij het uitbreken van de Eerste Wereldoor log de Duitse vestiging van Mecca no als vijandelijk vermogen door de Duitse regering in beslag werd ge nomen en aan de gebroeders Mar klin verkocht. Het Meccano-con cern bleef tot 1964 in handen van de familie Hornby. Daarna begon een zwerftocht van eigenaar naar eige naar, die eindigde met de sluiting in 1979. Het Meccanogilde Neder land (opgericht in 1982) toont op de tentoonstelling in Deventer bijzon dere constructies, oude meccano- documentatie en verschillende do zen uit het meccanoassortiment. Er zullen o.a. stoommachines, een vuurtoren, een weefgetouw en zelfs een goochel-robot te bewonderen zijn. Een dia-programma geeft ex tra informatie. Op de meeste zater dagen en zondagen zullen mecca no-demonstraties gegeven worden. De openingstijden zijn in de maanden juli en augustus van dins dag tot en met zaterdag van 10-17 uur; op zondag van 14-17 uur. Op maandag is het museum gesloten. In paragraaf 4 (25 april 1985) kwam even de opkomst van de ge meenten ter sprake. Voordat enke le aspecten van het markebestuur worden belicht is het gewenst hier iets te zeggen over (het ontstaan van) de gemeenten. Onder de republiek der verenig de Nederlanden vormden alleen de ongeveer 80 steden eigenlijke ge meenten. De dorpen hadden geen staatsrechtelijke bevoegdheid. De natuurlijke vertegenwoordigers van het platteland waren de edelen of de redderschappen. De staatsre gelingen tijdens de Bataafsche re publiek maakten de gemeenten in 1798 tot zuiver administratieve li chamen en in 1801 en 1805 tot ste den, districten of dorpen met eigen gemeentebestuur en de vrije be schikking over huishoudelijke be langen met de bevoegdheid plaat selijke verordeningen vast te stel len. De constitutie van 1806 ver klaarde de gemeentebesturen bevoegd tot het regelen van hun huishoudelijke belangen conform de bepalingen van een uit te vaardi gen wet. Bleef onder die constitutie van de gemeentelijke zelfstandig heid weinig over, tijdens de Franse overheersing verdween zij geheel. Krachtens de grondwet van 1815 werden in de jaren 1815-1819 bij ko ninklijk besluit reglementen voor steden en reglementen van bestuur ten plattelande vastgesteld. Zij werden in 1824 en 1825 door nieuwe vervangen. De grondwet van 1848 eiste regeling van samenstelling, inrichting en bevoegdheid der ge meentebesturen bij wet. Het onder scheid tussen steden en platte landsbesturen verviel. De grond wet van 1848 en de gemeentewet van 1851 spraken alleen nog van ge meenten. Het publiek gezag had ten plattelande in drosten, richters of schouten zijn dienaren. De uitoe fening van de rechtspraak krach tens het bestaande landrecht vormde vrijwel hun enige taak Vandaar dat de marke de eerstaan- gewezene was om andere belangen te behartigen. 5.1 Uitvaardiging Van reglementen De markevergadering stelde voor schriften vast o.a. omtrent: - het verkopen en verpachten van een waar - het aangraven van grond - het kappen van hout - het weiden van paarden en vee - het schutten van vee - het „opbranden" van vee - het graven en verkopen van turf - het maaien van gras - het bouwen van huizen in de meent - het besteden van geïnde boe ten - het schouwen van wegen en wa terleidingen. De overtreding van de reglemen ten werd beboet. Wanneer bijv. de naaste buren ervan op de hoogte waren, dat iemand bezig was met het aangraven van gronden, dus met het wederrechtelijk toevoegen aan zijn grondstuk, dan moest dat worden gemeld bij de markerichter of de gecommitteerden. Het negé ren van dit voorschrift kwam de bu ren te staan op een boete van vijf goudguldens, welke ten bate van de armen kwamen. HILVERSUM W. OTTEN KNIPT1P Geef ook de jongelui eens een camera in handen. Dan leren ze spelenderwijs fotograferen en krijgen ze er plezier in. Na een poosje rust, in verband met o.a. de bevrijdingsfeesten, waarbij de opbouw van de expo sitie: Holten 1940-1945 veel tijd in beslag heeft genomen ontvin gen wij van Jan Smale opnieuw een foto van Jan Smale voor de Holtense doos. Dit keer een plaatje van de Rijssense weg uit 1927. Veel valt er niet over te vertellen over de Malle van Guus, hotel de Dikke Steen en rechts de woning waar onder andere de familie Pasop later woondeDe Rijssensche Straat weg was toen nog omzoomd door bomen en voorzien van klinkerbestrating. Jan Smale berichtte ons dat er in zijn archief nog talrijke fo to's te vinden zijn waarover maar weinig bekend is. In de toekomst willen wij een aantal van deze foto's in het Holtens Nieuwsblad afdrukken met het verzoek aan de lezers om het ontbrekende verhaal in te vul len. Bij het zien van de foto's zijn er beslist Holtenaren waarbij een lichtje opgaat: daar weet ik meer van", aldus Jan Smale. J)at is dan juist wat we moeten hebben. Er blijft nog heel veel verhaal bij de mensen liggen en dat moet bij het archief van de oudheidkamer komen, zodat wij dat weer in het Holtens Nieuwsblad kunnen vermel den". Volgens onze zegsman slaat de fotoserie erg aan bij de lezers en wordt hij door velen uitge knipt. Hij rekent dan ook op de medewerking, met name van de oudere Holtenaren om bij de fo to's het ontbrekende verhaal te vertellen. Bijgestaan door Geraint Watkins, Micky Gee en Ellio Martina namen de vier „Normalen" Buizend Berend, Wimken van Diene, Brekken Jan en Paultjen de Mealmoer de laatste langspeler „Steen, stoal en sentiment" op in hun nieuwe Commodore Studio. Tevens heeft Normaal een eigen platenlabel op poten gezet met de fraaie naam P.K. Records waarop de lp de eerste release is. Als openingsnummer knalt het ook op single uiterst succesvolle titelnummer uit de groeven: 'n zeer fraaie rocker in de beste Nor maal-traditie; „Alles kump now dichterbi'j" is een vlot rockabilly werkje met een anti-raketten tekst. In „Tonia-Tonia-A" neemt het kwartet wat gas terug waarbij tevens de hoempapa-invloeden hoor baar zijn; „Blief stoan,, is weer 'n prima rocker waarna „In de brand, uut de brand" (over de boerderij brand n.a.v. een experiment met koeie-uitlaatgassen) even een rustpunt - met fraai accordeonwerk - betekent. Middels „Leaven op 't platteland" volgt weer een prima rocker, evenals „Hol ow vast" dat wel de nieuwe „voorstel-tune" zal worden terwijl ook „Dat is dat" van de snelle soort is. In „Elektroni ca woemahoeptjoep" worden op country-achtige wijze de electri- sche avonturen van Buizend Berend vertelt; voorzien van gitaar spel la Chuck Berry volgt „Diana" waarna „Niemand wet 't niet" verhaalt over Berend's - sexuele - opvoeding. Het melancholieke „Ballade van een muzikant" blijkt vervolgens een boeiende finale van een wederom zeer geslaagde langspeler van de Achterhoekse heren Normaal. Normaal/Steen - stoal en sentiment PK 240 621 In 1982 verscheen de studio-elpee „Love over gold" en na het tus sendoortje „Alchemy" (de li ve-dubbelaar) is sinds enkele weken de allernieuwste Dire Straits studio-registratie „Brothers in arms" verkrijgbaar. Momenteel bestaat de groep uit Mark Knopf- ler/guitars-vocals, Alan Clark/Keyboards, John Illsley/ bass-vo- cals en Terry Williams/drums; bij de plaatopnames en tijdens hun optredens geassisteerd door Jack Sonni/guitar, Guy Fletcher/key boards-vocals en Chris White/sax. Momenteel is het kwartet bezig aan een wereldtoernee die begon op 1 mei j.l. in Israël en eindigt op 30 maart '86 met een concert in Darwin/Australiê waarbij ze dan 25 landen zullen hebben bezocht en zo'n 220 concerten hebben gege ven. Twaalf daarvan geven ze in de Wembley Arena in Londen en waarschijnlijk hadden ze die toch niet zó kleine hal nog wel 24 avonden kunnen vullen als er niet reeds optredens in Canada ge pland waren. Kortom, de interesse voor de Dire Straits live is gigan tisch en dan te bedenken dat tijdens de kaartverkoop hun laatste album nog niet eens uit was. Als openingstrack van die lp fungeert het ook op single verschenen „So far away", een schitterende com positie en - volgens Mark- op 45 toeren uitgebracht omdat het zo'n „directe" song is. Vervolgens gaat het iets minder makkelijk maar evenzo fraai verder met „Money for nothing" (met Sting van de ex- Police als gast); de song handelt over popartiesten en de manier waarop een deel daarvan het geld verdient, de titel zegt het al. „Walk of life" begint met een eenvoudige maar werkelijk schitteren de orgelsolo waarna deze compositie zich ontwikkelt tot een supers- wingende, bijzonder knappe en uiterst commerciële song. Hoe sterk Mark is als componist bewijzen vervolgens „Your latest trick", „Why worry", „Ride across the river", „The man's too strong", „One world" en „Brother in arms": nogmaals zes uitstekende nummers. Zowel qua composities als uitvoeringen is „Brothers üi arms" weer een uitzonderlijke langspeler, Dire Straits bewijst hiermee eens te meer op eenzame hoogte te staan en voorlopig nog niet van plan te zijn een stapje terug te doen. Dire Straits/Brothers in arms Vertigo 824 499 Na drie jaar geluidsstilte hebben Tom Petty the Heartbrea- kers middels „Southern accents" een nieuw album uitgebracht waarop als gasten o.a. Dave Stewart (Eurythmics) en Robbie Ro bertson (the Band) te beluisteren zijn. Genoemde heren hebben ook productionele werkzaamheden verricht terwijl tevens Jimmy Iovine als producer in de weer was. Voor een ouderwetse Petty- sound zorgen „Rebels" en ,Jt ain't nothin' to me", twee pittige uptempo songs; in het ook op single verschenen „Don't come around here no more" speelt en zingt (en componeerde) Dave Ste wart mee en het resultaat is een zeer fraai maar door de toetsen en vooral sitar wat afwijkend klinkend Heartbreakers-werkstuk. Het titelnummer is een prachtige ballad waarvoor Jack Nitzcje, bekend van z'n werk voor Phil Spector, het fraaie strijkersarrange ment deed; met „Make it better (forgot about me)" - mede geschre ven door Dave Stewart - volgt een swingend uptempo werkje met duidelijke r&b invloeden. Na het wat rustige „Spike" gaan Tom en z'n hartebrekers weer op de stevige toer in het fraaie „Dogs on the run" en „Mary's new car" (incl. prima saxofoonspel van Marty Jou- rard) waarna het sluitstuk „The best of everything" volgt. Hierin zijn Rick Manuel en Garth Hudson (beiden van the Band) als gasten te beluisteren terwijl Robbie Robertson mede voor de productie tekende; het resultaat is een schitterende finale met overduidelijke Band-trekjes. In z'n totaliteit een zeer geslaagde langspeler van Tom Petty the Heartbreakers die daarmee na driejaar rust weer uitstekend voor de dag komen. Tom Petty Heartbreakers/Southern accents MCA 251551

Holtens Nieuwsblad | 1985 | | pagina 9