Niet alledaags Rechter kwam, zag en vertelde nog niets Geen subsidie voor tweede peutergroep Met 'n körrelke zoolt van Holtens J annöken Politie-wéekjournaal Puzzelrit Oald en Niej HOLTENS NIEUWSBLAD 1. Verleende bouwvergunningen: HINDERWET SP0RTC0MMISSIE DONDERDAG 20 JUNI 1985 Politie weekjournaal (vaste kop) 10 juni: Een bewoner van de Dor- perdijk deed aangifte van diefstal van gereedschap en zijn fiets. Deze goederen hadden gestaan in een niet afgesloten schuur. De fiets werd in de nabijheid weer terugge vonden. Men had dit vervoermid del kennelijk gebruikt om de ande re goederen te vervoeren. De waar de van de ontvreemde goederen be draagt vele honderden guldens. De politie is er nog niet achter wie de laatste tijd dergelijke diefstallen pleeft. Elke tip die te maken kan hebben met deze diefstallen is dan ook welkom bij de politie. In het zelfde weekend werd een soortgelijke diefstal gepleegd ook bij een boerderij aan de Dorperdijk. Ook hier werd gereedschap wegge haald uit een niet afgesloten schuur, alsmede twee radio's. Bij nader onderzoek bleek dat de da ders ook nog een derde inbraak hadden gepleegd aan de Dorper- dijk. Ook hier weer van hetzelfde laken een pak: diefstal van gereed schap. Uit de garderobe van de Scholenge meenschap werd deze week weer diverse kledingstukken ont vreemd, te weten een regenbroek en twee jasjes. 12 juni: Omdat twee knapen zich niet aan de verkeersregels hielden, ze reden beiden met hun fiets over het trotoir aan de Larenseweg, kwamen ze met elkaar in botsing. Daarbij liep één van de bestuurders een hersenschudding op en werd voor een nader onderzoek overge bracht naar een ziekenhuis te De venter. Op de kruising Valkenweg-Ree- bokkenweg kwamen twee auto's met elkaar in botsing, doordat één der bestuurders geen voorrang ver leende. Er was alleen materiële schade. „Het is goed dat er in Holten nog mensen zijn die bereid zijn oude ge bruiken vast te leggen en zo de ge schiedenis van het dorp vast te leg gen. Het is belangrijk dat in een dorp, waarin de import steeds meer de plaats gaan innemen van de au tochtone bevolking, de verhalen van vroeger in het echte Holtense dialect zijn opgeschreven. De oud ste Holtenaren overlijden, anderen verhuizen en met hen verdwijnen de verhalen", aldus burgemeester mr. W. L. F. C. ridder van Rappard, tijdens de -overhandiging van de dichtbundel „Met 'n Körrelke zoolt" van de Elrie Nieuwenhuis, af gelopen donderdag in de raadszaal van het gemeentehuis. Het is het tweede boekje dat Elri heeft geschreven onder haar schuil naam Jannöken. Burgemeester Van Rappard was bijzonder ver heugd dat Elri en haar moeder, me vrouw Nieuwenhuis-Wansink dit keer persoonlijk naar het gemeen tehuis waren gekomen om het ge dichtbundeltje te overhandigen. De eersteling van Elri, waarin oude gebruiken uit Holten en omgeving zijn opgetekend ontving hij over de post. De burgervader vergeleek Elri met de dichteres Johanna van Bu ren, die ook op dezelfde manier was begonnen, een vergelijking die Elri beslist niet wilde trekken. „Ik ben niet Johanna de tweede maar Elri de eerste". De titel „Met een körrel ke zoolt" heeft Elri doelbewust ge kozen. „De mensen maken zich soms druk om niets. Ik neem alles niet zo letterlijk". In totaal drie en dertig gedichten zijn te vinden in het boekje, dat is uit gegeven door drukkerij Van de Berg uit Ensche de, die gespecialiseerd is in uitga ven in streekdialect. In de gedich ten vertelt Elri over de alledaagse dingen uit het leven van de mens. „Gedachten onder het stofzuigen", zegt zijzelf. In het eerste gedicht: „vuur den enen", vertelt zij over haar motivatie. „Ik heb geluisterd naar wat de mensén mij vertelden. Ik ben me er terdege van bewust dat voor ieder andere normen gel den. De ene houdt van een christe lijk woord, de ander wil er niets van weten, maar ik heb zo goed moge lijk mijn best gedaan, dat moet men niet vergeten. En als de men sen deze gedichten lezen en God nader komt, al is het maar een keer, dan ben ik blij dat ik ze geschreven heb want ik schreef ze voor die Verder zijn in het budeltje ge dichten opgenomen over tal van onderwerpen, zoals 't milieu, „mooien barg", Riessense mark, Noamiddag en Oald en niej, dat we hiernaast in dialect hebben afge drukt. Het boekje is in alle boek handels verkrijgbaar voor f 9.95 per stuk, terwijl nog overleg gaande is over een verkoop via de VW in Hol ten, dat ook het boekje van Elri „Folklore van de regio Holten" in de verkoop heeft. Van dat boekje zijn meer dan duizend exemplaren reeds verkocht. 17 juni: Deze keer werd er een snel heidscontrole gehouden op de Pa rallelweg van de Rijssense weg. Acht autobestuurders weten nu weer dat zij het gaspedaal minder ver in moeten trappen als ze binnen de bebouwde kom rijden. Zeven overtreders waren inwoners van Holten. Een landbouwer uit Dijkerhoek stond raar te kijken toen zijn trac tor die midden in het land stond; opeens begon te rijden. Het gelukte hem één van de daders in de kraag te pakken. Een tweede jongeman (13 jaar!!) werd door de politie inge rekend. Het bleken knapen uit Gro ningen te zijn, die in een inrichting in Ruurlo thuis hoorden. Zij wilden met de tractor naar het verre noor den rijden. Voordien hadden ze reeds in de vroege ochtend gepro beerd een tractor weg te nemen in Bathmen, hetgeen ook niet lukte. Een keurig draadhekje met daar achter een even keurig opgeruimd, maar nog niet ingezaaid, voormalig stuk parkeerterrein toonde vrij dagmiddag aan dat het de buson derneming OAD ernst is met het oplossen van de problemen tussen OAD en zijn naaste buren. Of recht bankpresident mr. H. J. J. van den Biesen ook onder de indruk was ge komen van de bereidwilligheid moet worden afgewacht. Tijdens zijn bezoek aan het ge wraakte parkeerterrein was het de rechter wel opgevallen dat er die middag wel opmerkelijk weinig au tobussen geparkeerd stonden. „Ik herinner mij van foto's dat er nor maal heel wat meer bussen staan, dat is toch correct?, vroeg mr. Van den Biesen aan OAD directeur Ter Haar die op zijn beurt onmiddelijk er op wees dat de meeste bussen slechts eenmaal in de tien dagen naar Holten komen voor een onder houdsbeurt. Uitgebreid liet de rechtbankpre sident zich voorlichten over de on derhoudswerkzaamheden van OAD, terwijl hij samen met de twee omwonenden, directeur Ter Haar en de beide raadslieden van de par tijen een kijkje nam bij de tuinen van de heren Hofs en Reisiger. Ge heel toepasselijk kwam tijdens het bezoek van de rechter juist een gro te tankwagen nieuwe brandstof brengen voor de benzinepomp die naar de mening van de omwonen den met onmiddelijke ingang ge sloten moet worden. Ook ontging het de rechter niet dat er nogal wat plassen met olie op het parkeerter rein te vinden waren. Een directe uitspraak deed hij niet; de uit- spraak in het kort geding vond plaats op woensdagmorgen, na sluitingstijd van het Holtens Nieuwsblad. Wel verklaarde de rechter na afloop van zijn bezoek dat de belanghebbenden niet te veel moesten verwachten van de uitspraak. „Ik wil eerst nog wel eens even met ze praten". Een niet alledaagse bezigheid was vorige week te bewonderen op het erf van de heer Aaftink aan de Oranjestraat. Daar werden in het kader van de lessen dierverzorging aan de agrarische afdeling van de scholengemeenschap De Marke een aantal schapen van hun warme jas ontdaan. Des te opmerkelijker was het plaatje toen bleek dat de schapenscheerders drie meisjes waren: Jorien Verboom, Herma Heuvelman en Jolanda Lieshout die als volleerde scheerders het schaap bij de horens pakte en het karwei klaarden. Wie aan het eind van deze activiteiten het meest op gelucht adem haalde, laat zich niet raden. De scholengemeenschap De Mar ke is wat blij met de medewerking die zij krijgen van de heer Aaftink, waardoor zij vlak bij huis alle vor men van dierverzorging in praktijk kunnen brengen. De dames van de Ned. Bond van Plattelandsvrouwen, afdeling Dijk erhoek hielden op 11 juni een puz- zeltocht die was uitgezet door J. w. Baltus, A. Roeterdink en H. Lug- genhorst. De tocht ging richting Bathmen, daarna door de mooie omgeving van het Oostermaat. In café Het Bonte Paard, waar de tocht eindigde werden onder het genot van koffie met krentebrood de prijzen uitgereikt. In totaal namen 36 dames deel aan de tocht, die zestien km lang was, winnares werd Jennie Nikkels- Kers. Tweede werd Jannie Ste- vens-Stegink en derde Berta Wijn- berg-Podt. De poedelprijs was voor Rikie Huzen-Koeleman. De presi dente, mevrouw Rensen-Podt be dankte de heren voor mooi de mooi uitgezette route en bood hen een attentie aan. Tweeëntwintig gekleurde afdruk ken van peuterhandjes hebben de commissie Sociaal Cultureel Werk niet kunnen vermurwen. Zij bleven bij hun reeds eerder ingenomen stand punt dat voor de tweede peuterspeel- klas in Dijkerhoek geen subsidie be schikbaar kon worden gesteld. De commissieleden, waarvan er maandag slechts vier aanwezig wa ren, aanmerkelijk minder dan be langstellenden uit Dijkerhoek op de publieke tribune, hielden voet bij stuk, met uitzondering van me vrouw J. Metsemaker-Rouwe en iet nieuwe commissielid mevrouw Koelemay die in de plaats is geko men van de heer A. Jalink. Zij wil den alsnog voor tenminste de lo tende periode een subsidie toeken- ten, al waren de beide voorstem- isters ook van mening dat de aanvraag te laat was ingediend, waardoor mogelijk in soortgelijke gevallen precendenten geschept gaan worden. Reeds eerder had de peuterspeel zaal 't Knötterheukske een verzoek om subsidie aangevraagd voor een tweede groep. Dit verzoek werd echter vlak voor de behandeling in de openbare commissievergade ring ingetrokken, omdat er uitein delijk toch te weinig peuters waren voor een tweede groep. Kort daar na kon toch een tweede groep wor den gestart en werd onmiddellijk een hernieuwde aanvraag inge diend. Dit bleek vier dagen na slui tingstijd te zijn, waardoor nu de peuterspeelzaal achter het net vist. „Wij zijn van mening dat het hier handelt om een principekwestie", aldus een van de initiatiefneem sters mevrouw Van Harmele. „Men blijft maar hameren op de late in diening van ons verzoek. Ik ken verschillende gevallen, waarin al maanden met de bouw van een wo ning is begonnen voordat een ver gunning zelfs maar is aangevraagd. Dat kan kennelijk wel". De moeders uit Dijkerhoek geven echter de moed niet op. Opnieuw zal een verzoek om subsidie worden ingediend voor de periode van het volgende schooljaar. „Als ons maar eens precies verteld werd aan wel ke eisen wij moeten voldoen. Zelfs dat is ons nooit duideüjk meege deeld. Wij zijn echter vastbesloten en leggen ons niet neer bij deze af wijzing". Door burgemeester en wethouders op 11 juni 1985 verleende vergunningen, ontheffingen e.d. - aan de heer D. J. J. Janssen voor de verbouw van de woning Mane- schijnweg 8; - aan de heer J. Stevens voor het vergroten van een wagenberging bij het perceel Deventerweg 69; - aan de heer G. J. Tuitert voor het vergroten van een rundveestal bij het perceel Schreursweg 6; - de heer W. Jansen voor de verbouw van de voormalige boerderij bij het perceel Beusebergerweg 126. - aan de Stichting Plattelands Bibliotheek toestemming verleend voor het plaatsen van een rijwielberging en het aanbrengen van een zolder in de bibliotheek aan de Rörikstraat; - aan de heer B. Cubuk toestemming verleend voor de bouw van een fietsenstalling bij het perceel Oranjestraat 37; - aan de heer J. F. Vroom vergunning verleend voor het aanbrengen van een lichtreclame aan het perceel Vrijheidslaan 7. - aan de L. R. V. „Bergruiters" vergunning verleend voor het houden van een concours op 31 augustus en 1 september 1985; - aan het bestuur van de „de Hoolters Daansers" vergunning verleend voor het houden van een verloting (Wet op de Kansspelen); Voor het inwinnen van informatie over de zaak zelf dan wel over eventuele mogelijkheden tot het indienen van een bezwaar- of beroep schrift kan men zich wenden tot de afdeling algemene zaken ter ge meentesecretarie. Terinzagelegging aanvraag om vergunning. Op de afdeling Algemene Zaken van de gemeentesecretarie van Holten ligt vanaf 24 juni 1385 tot en met 24 juli 1935 op werkdagen van 9.00 tot 12.00 uur ter inzage het verzoek om vergunning ingevolge de Hinderwet van: de Maatschap Kolkman, Fliermatenweg 2 te Holten tot het uitbreiden en wijzigen van een rundvee-en fokvarkensbedrijf met de daaraan verbonden opslag van mest annex opslag van dieselolie. Voorts ligt deze aanvraag gedurende genoemde periode van 1 maand iedere dinsdagavond van 19.00 tot 22.00 uur ter inzage in de sporthal 't Mossink, Keizersweg 22 (kantoor beheerder) te Holten. Van deze aanvraag ligt tevens de ontwerp-beschikking ter inzage. De ontwerp-beschikking omvat het onder voorwaarden verlenen van de gevraagde vergunning. Schriftelijk kunnen tot 24juli 1985 gemotiveerde bezwaren worden ingediend bij het College van Burgemeester en wet houders van Holten, Dorpsstraat 27, 7451 BR Holten. De persoonlijke gegevens van degene, die een bezwaarschrift heeft ingediend worden, indien daarom uitdrukkelijk verzocht wordt, niet be kend gemaakt. Een ieder kan ook verzoeken in persoon of bij gemachtig de mondeling bezwaar te mogen inbrengen tegen de aanvraag en/of ontwerp-beschjkking. Hiervoor dient men dan een afspraak te maken vóór 17 juli 1985 met de afdeling Algemene Zaken ter gemeentesecreta- De eerstvolgende openbare vergadering van de Sportcommissie wordt gehouden op dinsdag 25 juni a.s., aanvang 19.30 uur, in het gemeente huis. De agenda voor deze vergadering was bij het opstellen van deze publikatie nog niet samengesteld. Aj nog is proot in oew mood- erspraoke, verstaot heil völl leu oew neet. Wat is 't toch ontzettend jam mer, det 't Overiessels verleuren geet. De mooders gaot naor de „moeder-mavo", daor leert ze, Engels, Duuts en zuk geklets. De kinder leert ze thuus alle- maol „Hollands", want plat is toch zo oalder- wets! Wa zet ze opoe's stöve, wier op 'n eereplaatse in eur huus. En 'n oalen gemakstool van eur opa plaats ze bij 'n open heerd, op 't plavuus Misschien beginnen iviej zo wa te beseffen, det ok 't oalderwetse, zo gek nog neet was. Al hadden ze toen nog gen televisie, kokten ze op 't fornuus en noe op gas. Meer och, ok het nieje hef zien vuurdeel. Oald en niej kunt best samen gaon. En awwe 't allemaol zo be- kiekt, is 't oons eigenlijk nog nooit slech egaon. Jannöken 14 juni: Bij Texaco tankstation aan de AI werd weer eens getankt zon der te betalen. De dader had de tank goed leeg, want de meter bleef staan op een bedrag van f 125.-. De betreffende auto was voorzien van een vals kenteken, zoals nadien bleek, zodat de dader voorlopig nog op vrije voeten loop. Een woning aan de Weverstraat werd in de late avond ineens in het donker gehuld. Een jongeman uit de buurt was zo lollig om de woning binnen te sluipen en de hoofdscha kelaar om te draaien. Dit „grapje" haalde hij ook nog uit bij een twee de woning. De politie kon de dader achterhalen en tegen hem zal pro- ces-verbaal worden opgemaakt.

Holtens Nieuwsblad | 1985 | | pagina 5