Normaal heeft het gemaakt in Espelo „Alleen wij zelf zijn deskundig" FNV vergadering redelijk bezocht OP BEZOEK BIJ. iw flHlI O.L.M. wil premie startende boeren Politie-weekjoumaal AMNESTY BLIJ VERRAST „Lijn bevrijding toen, doorgetrokken naar nu" Spreekuur Boeldag HOLTENS NIEUWSBLAD V..- Manege Beldman gesloten Zeer geslaagde verrassingstocht HVG Dijkerhoek VRIJDAG 17 MEI 1985 Vol spanning heeft de buurtge meenschap Espelo afgelopen zater dag het optreden van de roemruch te rockgroep Normaal gevolgd, niet overal wordt positief geoordeeld over deze Achterhoekse formatie. Ook in Holten was het met de nodi ge zorg dat toestemming werd ver leend voor een optreden. Een com municatiestoring tussen de feest commissie Espelo en de plaatselij ke pers zorgde zelfs voor een ingezonden stuk, allemaal uit voor zorg om toch vooral geen slapende honden wakker te maken. Tenslot te kon men de notoire raddraaiers uit verre plaatsen missen als kies pijn. „Het moet een echt Holtens feest worden voor de jonge mensen uit het eigen land." Dat werd het dan ook. Geen wanklank werd gehoord, ondanks de ruim twaalfhonderd (maar dat zullen er beslist meer zijn geweest) die de tent zaterdagavond bevolkten. Mooi op een afstand van de bebouwde kom, wat wel nodig was in verband met het stevige rockgeluid dat de heren van Nor maal ten gehore brachten. Opval lend veel .jong grut", die gekleed in Als haringen in een ton stonden de Normaalfans tot bijna op het hou tenpodium. het Normaal T-shirt tot op het po dium zaten. Een compliment voor de organi satoren die de jeugd op hun eigen verantwoordelijkheid had gewe zen, zodat misstanden door over matig biergebruik werd voorko men. Opvallend was dat uit voor zorg veel bezoekers zich te voet of per fiets naar het terrein in Espelo hadden begeven. Uit Nieuw Heeten kwam een groep van zo'n tweehon derd Normaalgangers te voet. Al tijd nog een wandelingetje van een uur. Het grote parkeerterrein dat in het nabijgelegen weiland was inge richt was dan ook nog niet voor de helft vol. Slechts een automobilist botste na afloop met zijn auto te gen een voor hem rijdende auto met als oorzaak drank. Zijn auto werd zwaar beschadigd, mede ver oorzaakt doordat de voorligger was voorzien van een trekhaak. Over de muziek van Normaal kan men kort zijn: men is een fan of niet. Voor de jeugd van Holten en omge ving kan Normaal niet meer kapot. Een landbouwer in Dijkerhoek trof een granaat aan in zijn bouw land. De Explosieven Opruimings dienst bracht het ding op 13 mei tot ontploffing. Terwijl een jongeman zat te zwe ten tijdens zijn examen werd uit zijn jas die in de garderobe hing van de Scholengemeenschap zijn por- temonnaie weggenomen. Een bewoner van de Kol had geel zand nodig en vond dat er genoeg zand in de zandbak lag van de speeltuin op de Kol. Hiervan werd aangifte gedaan. Betrokkene heeft het zand terug gedeponeerd in de zandbak. Uiteraard is dit zand niet bedoeld om karweitjes op te knap pen rondom de woning. Op 9 mei deelt de politie van De venter mede dat zij aldaar een jon geman hadden aangehouden, die bekende eind 1983 een bromfiets te hebben gestolen te Holten. Hiervan was aangifte gedaan bij de politie te Holten. In verband met deze zaak zijn nog twee andere knapen gehoord in verband met heling in dit geval. Op 9 mei ontstond er een aanrij ding ter hoogte van café Vosman in de Oranjestraat. Een personenauto kwam achteruit de rijbaan oprij den en werd daarbij aangereden door een andere auto die op de Oranjestraat reed. Er was alleen materiële schade. In de nacht van 9 op 10 mei ont stond op de Al een eenzijdig ver keersongeval. Doordat een wiel van een personenauto vastliep, ver loor de bestuurder de macht over het stuur. De auto werd rondom be schadigd. Er deden zich geen per soonlijke ongelukken voor. In de nacht van 10 op 11 mei ver voerde een taxichauffeur uit Alme lo een passagier van Almelo naar Holten. Bij het AC restaurant voel de de taxichauffeur zich door de passagier bedreigd door de woor den: „Ik wil je niet beroven en ik gebruik ook geen geweld, mar ik wil deze taxi nu hebben." De chauffeur nam het zekere voor het onzekere en stapte uit, waarna de betreffen de man er inderdaad met de taxi vandoor ging richting Deventer. In deze plaats kon de dader worden aangehouden, en worden overge bracht naar de politie van Holten. Tegen hem wordt proces-verbaal opgemaakt terzake diefstal, c.q. joyriding. In de nacht van 11 op 12 mei werd een fiets vernield die had gestaan bij de Gereformeerde kerk. Het voertuig werd bij Schuppert mode teruggevonden. Het voorwiel zat in de kreukels. SPORTCOMMISSIE De openbare vergadering van de Sportcommissie, die volgens sche ma gehouden zou worden op 20 mei a.s., gaat niet door. VOORVERKOOP ZWEMABONNEMENTEN De in de voorverkoopperiode aangevraagde abonnementen voor re- kreatiebad „Twenhaarsveld" kunnen worden afgehaald op het ge meentehuis tot en met 23 mei a.s., dagelijks van 8.30 tot 12.30 uur (uit gezonderd 17 mei). De afdeling Holten van Amnesty International kijkt met grote tevredenheid terug naar een geslaagde herdenking van de bevrijding waarin het werk van Amnesty zo direct betrokken was. „De positieve reacties die wij vanuit de be volking hebben gekregen heeft ons blij verrast", verklaart secretaris Groenewe- gen. „Het is een teken dat het werk van Al ook in Holten gewaardeerd wordt. Voor velen heeft Amnesty lange tijd een linkse image gehad die niet strookte met hun opvatting. Door de kans die ons door de Stichting Viering Nationale Feestdagen is gegeven om deel te nemen aan de herdenking, hebben wij dit vooroordeel denk ik weten om te buigen. De lijn van'de bevrijding toen is door getrokken naar nu". Hoewel de definitieve afrekening nog moet plaats vinden, o.a. van de herdenkingspenning die ter gele genheid van de herdenking was uit gegeven door de Stichting, en waarvan f 5.- van de opbrengst ten goede komt aan Amnesty, kan nu al worden gezegd dat de collecte na afloop het bevrijdingsconcert een bedrag van f 1206 heeft opgebracht, terwijl de collecte tijdens de oecu menische kerkdienst maar liefst f 2300 heeft opgebracht. Vooral de spontane collecte tijdens de kerk dienst heeft ons erg verrast. Ten slotte zijn wij een geheel onafhan kelijke organisatie, die bij geen en- kèle kerk is aangesloten. De ver koop van de penningen heeft niet die vlucht genomen die de Stich ting had verwacht, al hebben voor al de Canadese gasten veel Holten- Als het aan rijschoolhouder Stam ligt, dan komt hij donder dagavond 24 mei plaatsen te kort in zijn leslokaal om alle au tomobilisten te herbergen die gebruik willen maken van de - gratis - service van de Verkeers school aan de Pannebakkers- straat om de kennis van de ver keersregels weer eens op te fris sen, met aansluitend een theo rie-examen nieuwe stijl volgens, precies zoals nu dagelijks wordt afgenomen door het C.B.R. In een brief aan onze redactie vroeg de heer Stam: U bent al enige tijd in het bezit van uw rijbewijs, maar als u morgen het theorie-examen over zou doen, zou u dan slagen? We namen de proef op de som en slaagde maar op het nippertje. „Dat is niet zo verwonderlijk", meent de heer Stam. „De kennis van de verkeersregels is bij de meeste automobilisten eenvou digweg bedroevend. Wie een maal zijn rijexamen heeft ge haald hoeft zich nooit meer te bekommeren over die kennis, terwijl er toch regelmatig nieu we verkeersregels worden inge voerd, of nieuwe borden op de wegen verschijnen. Daarbij komt nog dat niemand zichzelf een slechte automobilist vindt. Iedereen kan beamen dat zijn buurman beter kan schilderen, harder kan lopen, mooier kan muziekmaken, maar niemand noemt zijn buurman een betere automobilist. Daarin vinden wij alleen onszelf deskundig". Dat menselijke trekje zorgt ervoor dat er regelmatig foutie ve taxaties van weggebruikers bijna ongelukken veroorzaken. „Meestal gaat het goed", zegt Stam. „Dat komt voor een groot deel door de routine die men natuur lijk wel heeft opgebouwd. Daar door wordt de gebrek aan ken nis, de onverschilligheid en slor digheid van sommige automo bilisten op het nippertje gecorrigeerd". De opfrisles ko mende donderdag is tevens een goede gelegenheid kennis te maken met de nieuwste manier van theorielesgeven, via de computer. De cursist krijgt ze- ventig veelal fraaie dia's te zien met verschillende verkeerssitu atie. Wil men slagen dan moeten tenminste zestig antwoorden goed zijn ingedrukt. Naar de mening van de heer Stam te wei nig. „Als men tien antwoorden fout heeft, dan blijkt daaruit dat men tien verkeerssituaties fou tief heeft ingeschat. In de prak tijk kunnen dat levensgevaarlij ke fouten blijken". De rijschool houder zou toch de theorie wat meer accent willen geven in de rijopleiding. „In de oude situa tie moest men na tweemaal te zijn gezakt voor het praktijk deel ook opnieuw examen doen voor het theoretische deel. Nu blijft de examenuitslag van het theoretische deel maar liefst drie jaar geldig. Dat betekent dat men de leerling drie jaar lang niet meer bij de theorieles terug ziet. Dat werkt de slordig heid in het verkeer in de hand". Samen met zijn zoon Erik heeft hij in de loop der jaren enkele duizenden, hij denkt zelf aan zo'n 2500, Holtenaren de kunst van het autorijden bijgebracht. In de beslotenheid van de auto heeft hij zijn mede-dorpsbewo ners goed leren kennen. „Ik ben heel wat vooroordelen kwijt ge raakt. Ik ben er nu wel achter dat iedereen een gelukzoeker is, ieder op zijn eigen manier". Filo soferen over het vak van rij schoolhouder menen vader en zoon Stam dat rijles, evenals maatschappelijke vorming, En gels, Nederlands en andere vak ken tot het normale onderwijs zou moeten behoren. „Rijles is duur, schrikbarend duur. Dat ligt niet aan ons, maar wordt voor een groot deel veroorzaakt door de negentien procent BTW die daarover betaald moet wor den. Wil de rijopleiding ook in de toekomst nog haalbaar zijn voor grote groepen van mensen, dan zal het uit de commerciële sfeer gehaald moeten worden. Dat komt de verkeersgeidig- heid alleen maar ten goede. Nu vragen wij wel eens een rijexa men aan, terwijl de leerling er eigenlijk nog niet voor klaar is, alleen omdat het geld voor de lessen ontbreekt. se penningen mee naar huis geno men. Tot aan het eind van deze maand zijn de bronzen penningen nog te koop bij de Rabobank. De opbrengst zal verdeeld worden over twee actiepunten, ter rechter- en ter linkerzijde. Voor het project in de Filippijnen is inmiddels al contact gelegd. Voor de Poolse ge vangenen en hun familie is de situa ties wat moeilijker, daar de Poolse autoriteiten eenvoudig ontkennen dat er gevangenen zijn. Ook bij de herdenkingstentoon stelling die door de oudheidkamer was ingericht in de Scholenge meenschap was Amnesty present met o.a. dia's en video. Daarnaast werden brieven geschreven aan een Russische gevangene, Sirvard Ava- gyan, die door de afdeling Holten geadopteerd is. Er werden 25 brie ven naar Polen geschreven en 134 brieven met groeten naar de Filip pijnen. „Wij zijn door de Stichting in staat gesteld, meer bekendheid te geven aan ons werk, daar zullen we dankbaar gebruik van maken", aldus de heer Groenewegen. Het spreekuur van burgemeestt mr. W. L. F. C. ridder van Rappard komt op maandag.20 mei a.s. te ver vallen. Sinds vorige week is manege Bel dman definitief gesloten. Wegens ziekte van de eigenaar was de mane ge en handelsstal al enige tijd buiten bedrijf. Het bedrijf is verkocht aan de familie Veltmaat uit Broekland die op de plaats van de voormalige manege een veehandel gaat vestigen. Bij de verkoop van de manege is de vordering vereffend van de Stichting Paardrijden Gehandi capten, die voorheen gebruik maakte van de manege. Een be drag van ca 40.000 gulden werd o.a. geinvesteerd in de bouw van een kantine en een paardrijiift. Wat de Stichting met het vrijgekomen geld gaat doen, is nog niet bekend. Volgens penningmeester Van Ark liggen er verschillende plannen ter tafel, die echter eerst op de haal baarheid door het bestuur getoetst moeten worden voordat zij open baar gemaakt kunnen worden. Op zaterdag 22 juni a.s. orga niseert de supportersvereniging van HMV voor de achtste keer zijn populaire boeldag. Deze rommelmarkt is elk jaar weer een gezellige gebeurtenis, met steeds grotere belangstelling, ook van buiten de gemeente. Door*de supporters is weer enorm veel bijeengebracht. Voor elk wat wils. Dit is moge lijk omdat elk jaar weer de inwo ners van Holten bereid zijn om hun vaak nog bruikbare spullen beschikbaar te stellen. HMV en haar supportersvereniging stelt deze medewerking zeer op prijs. Dit jaar vindt de boeldag- markt plaats in de garage en op de parkeerplaats van de firme Udema aan de Pannebakkers- straat, waar vroeger de bouwhal was. De verkoop begint precies 10.00 uur tot omstreeks 16.00 uur. Wie nog iets beschikbaar wil stellen, of in welke vorm dan ook een bijdrage heeft tot het welslagen van deze boeldag, verzoeken wij dit tijdig bijv. te lefonisch te willen opgeven aan een van onderstaande adressen. Wij maken dan een afspraak om het af te komen halen. J. Bluemink, tel. 6 16 93; J. Schup pert, tel. 6 14 39; J. Calkhoven. tel. 6 33 51. Op dinsdag 7 mei maakten de leden van de HVG Dijkerhoek met enkele gasten hun jaarlijkse verrassings tocht, georganiseerd door de dames Markvoort, Ulfman en Haverslag. Om zeven uur vertrokken zij rich ting Deventer, Amersfoort naar Hilversum, langs de studio's om vervolgens langs de Loosdrechtse- plassen, door te rijden naar de bloe menveiling in Aalsmeer. In de grootste bloemenveiling ter wereld worden per dag 9 miljoen bloemen en 800.000 potplanten geveild. Na in het restaurant koffie te hebben gedronken, werd de reis voortgezet door de bollenstreek naar Den Haag waar de dames gelegenheid hebben om te winkelen. Helaas kan het Binnenhof slechts van buiten bekeken worden daar dit die dag voor het publiek gesloten was. Van daar ging het gezelschap door naar Rotterdam waar een rondvaart werd gemaakt door de havens en Europoort. De terugtocht ging langs Gouda richting Utrecht, waar gestopt werd bij de Piramide van Austerlitz. Tot slot van de ge slaagde dag werd nabij Apeldoorn gedineerd. Mevrouw Loorbacht dankte de dames die voor het wel slagen van deze reis zorg hadden gedragen en bedankte de dames die als gast deze trip hadden mee gemaakt. Het Hoofdbestuur van de Over- ijsselsche Landbouw Maatschappij vindt, dat jonge boeren een start- premie van 40.000 gulden moeten hebben. De Europese Gemeen schap in Brussel is bereid om de helft van dat geld op tafel te leggen, als een jonge boer een bedrijf over neemt. Het Rijk zou de resterende 20.000 gulden bij moeten passen. Minister Braks van Landbouw voelt daar tot nu toe niet voor. Al- De Algemene ledenvergadering van de FNV, die maandagavond ge houden werd in zaal Vosman mocht zich verheugen op een rede lijke opkomst. Als spreker was uit genodigd distriktsbestuurder Overijssel Wim Pel. Hij sprak over het thema: „kan een gemeente een sociaal beleid voeren". Na een overzicht van de taak van de gemeente, als uitvoeringsor gaan voor een deel van de sociale wetgeving, werd door Wim Pel in gegaan op wat een gemeente nog meer kan doen voor degene die door de afbraak-politiek inzake so ciale uitkeringen van het huidige kabinet zijn of worden getroffen. Vakbondsbestuurder Pel was van mening dat door het kabinet grote en pijnlijke blunders zijn gemaakt, zoals de Voordeurdelersregeling en de wet Tweeverdieners, maar dat gemeenten in een democratie nu eenmaal wetten dienen uit te voe ren die door de volksvertegenwoor diging zijn goedgekeurd. De keizer heeft straks de mogelijkheid door zijn stemgedrag aan te geven, hoe hij/zij daarover denkt. Een gemeente heeft echter wel degelijk mogelijkheden om burgers die zijn aangewezen op een uitke ring te helpen, o.a. door een goede voorlichting, ontheffing of vrijstel ling van een aantal gemeentelijke belastingen. Ook zou naar zijn me ning een regeling getroffen kunnen worden met betrekking tot deelna me aan het verenigingsleven en zwembaden etc. In het huishoudelijke gedeelte werd afscheid genomen van de col lega's Jansen, Kappert en Krol die na een lange zittingsperiode zich niet meer beschikbaar stelden. De heer Van Putten werd verwelkomd als nieuw bestuurslid. Met enige andere bestuurskandidaten wordt nog overleg gevoerd. Tweede voor zitter D. Schakelaar verklaarde zich bereid als voorzitter verder te gaan, zodat in de vacature van tweede voorzitter nog voorzien moet worden. leen jonge boeren, die financieel aan de grond zitten, kunnen van hem de startpremie krijgen. Lande lijk gaat het amper om 200 jonge ren, die hiervoor in aanmerking ko men. Het Hoofdbestuur van de O.L.M. is van oordeel, dat de overheid veel royaler deze premie van 40.000 gul den moet toekennen. Juist in deze tijd kunnen de jongeren dat geld erg goed gebruiken. Bedrijfsover name is namelijk een erg kostbare aangelegenheid. Vaak gaat het om vele honderdduizenden guldens, die een jonge boer op tafel moet leg gen om het bedrijf van de familie te kopen. Lenen bij de bank en rente betalen is dan vaak de oplossing. In het verleden konden de jongeren die extra kosten vaak opvangen door het bedrijf uit te breiden. Meer koeien of varkens brachten ook meer geld op. Die mogelijkheden zijn nu grotendeels geblokkeerd. Met andere woorden, de bedrijfso vername is financieel gezien een stuk moeilijker geworden. Elke meevaller is dan ook dubbel welkom. Vandaar, dat in het O.L.M.-Hoofdbestuur sterk wordt aangedrongen op het toekennen van de startpremie. „Het zou toch jammer zijn wanneer de overheid een deel van het Brusselse geld laat liggen. Die mogelijkheid is er nu. Jonge boeren hebben die premie hard nodig, dus laat de minister ook z'n aandeel leveren", stelde mevrouw J. Lamberts-Grotenhuis, het jeugdhoofdbestuurslid van de O.L.M. Zij kreeg bijval van de rest van de Hoofdbestuursleden. De landbouworganisatie was van oor deel, dat minister Braks onterecht 'het argument hanteert „dat bij be drijfsovername de premie door de rest van de familie wordt opgeëist". Dat is geen argument om de premie maar niet te geven, stelde het O.L.M.-bestuur, dat deze zaak lan delijk zal aankaarten.

Holtens Nieuwsblad | 1985 | | pagina 7