Boeren klem tussen computer en heffing Twentse Pop op dauwtrapfestival Ouderenreizen met zorg uitgekozen •i5 EDELSLAGER BRANDS Scfii*S f G. Egberts (had snelste Fietstochten nu gebundeld Gratis ontbijt dauwtrappen op Flevohof Bevrijdings postzegels 12 MEI MOEDERDAG!!! VRIJWIELEN IN EIGEN LAND UIT BOVEN ZESTIG: Vakwerkwaar u dag in dag uit met plezier en genoegen naar kijkt AUFSCHNIT keuze uit verschillende eq NAS) EN/OF BAMI 500 gram 2.75 SATÉ VLEES 250 gram4.25 SATÉSAUS 100 gram 1.05 KOMKOMMER RAUWKOST SALADE 100gram 1.29 FILET AMERICAIN 100 gram1.89 MINI PIZA keuze uit 3 soorten p.st1.98 **cft DONDERDAG 9 MEI 1985 HOLTENS NIEUWSBLAD Melkveehouders zitten straks klem tussen d'j computer en de superhef fing. W!e voor de computer kiest doet een gooi naar een produktieboete of superheffing. Alleen de boer die niet meer maar beter produceert blijft de computer èn de superheffing de baas. De melkveehouders staan voor een groot dilemma. Zij produceren te veel melk, dat wil zeggen in ver houding tot de afeetmogelijkhe den, en tegelijkertijd laten ze als goed ondernemer geen mogelijk heid onbenut om de modernste technieken in de stal te halen. In de eerstkomende jaren gaat het ge vecht tussen computer en super heffing. De superheffing is een boetemaatregel voor boeren die meer melken dan de hun toegeme ten jaarlijkse hoeveelheid. De boe te hakt er flink in en tast het inko- men van de veehouder flink aan. Talloze boeren betalen nu al dui zenden guldens boete omdat de koeien te produktief zjjn. Europa heeft te veel melk en moet de koei en (en hun bazen) aan de ketting binden. De Europese melkplas om vat ongeveer 99 miljard liter, waar tegenover een consumptie van on geveer 86 miljard liter staat. Het te veel aan melk wordt voor een deel omgezet in boter en melkpoeder, vervolgens opgeslagen in pakhui zen (ingewijden praten over inter ventie) en tenslotte met subsidie verkocht buiten Europa* (denk maar aan de transacties met Rus land). Computer-entree Terwijl de markt- en afeetontwik kelingen voor de melk niet floris sant zijn kan de melkveehouder op zijn bedrijf niet terugschakelen in een lagere versnelling. Terwille van een redelijk inkomen streeft de vee houder naar goede bedrijfsresulta ten. Daarbij wordt hij geholpen door de computer en de automati sering, die op de melkveehouderij afstevenen. Wie het hoofd koel houdt en alle technische ontwikke lingen op de juiste manier vertaalt naar een betere in plaats van een grotere produktie gooit hoge ogen naar de veehouder die de toekomst heeft. De computer heeft zijn entree in de melkerij al gemaakt. Via het com putersysteem van automatische koeherkenning wordt elk dier apart bijgevoerd. Alle belangrijke zaken van iedere koe (zoals voeder menu, gezondheid, foktechnische gesteldheid enz.) worden door de computer geregistreerd. De boer hoeft niet meer zijn „Nellie's, Ber tha's, Greetjes en Elsjes" te ken nen; een simpele druk op de knop en alle gegevens rollen op het pa pier dat hij voor zijn neus heeft. En wat de Nederlandse veestapel be treft: alle instanties die naast de veeboer staan, vinden elkaar via de computer en proberen de Neder landse koe op te vijzelen tot de bes te koe ter wereld. In ons land is een fijnmazig en ingenieus netwerk van fokkerij, controle, veevoerfabrica- ge, begeleiding en nazorg. De boer wordt in de watten gelegd, als... hij maar niet in slaap sust. Als de mel- krobot vat krijgt op de boerderij hoeft de boer alleen maar te mana gen en dat laatste wordt zelfs over genomen door de computer. De moderne veehouderij is mijlenver verwijderd van het oude vertrouw de beeld dat de doorsnee Nederlan der heeft van een veeboer met zijn koeien. De metamorfose in de melkvee houderij heeft een nadeel: veel boe ren die voor de computer kiezen la ten zich meeslepen in een grotere melkstroom. Zij denken dat de computer zichzelf alleen maar be taalt via meer melk. Zulke boeren gaan de fout in en koersen regel recht op de superheffing af met alle nare gevolgen vandien. De betere' ondernemer overweegt hoe hij met deze automatisering de afstand tussen produktiekosten en op brengsten kan vergroten. Hij ont dekt dat een goede veehouder niet hetzelfde is als een boer met veel koeien. Simpeler nog: wie rijn koe een uitgekiend voedermenu voor schotelt merkt dat het dier even veel melk geeft als de koe die over dag wordt gevoerd. Wat te denken van de betere rassen, van de zoge naamde dubbeldoel-koeien (dieren die geschikt rijn voor melk- èn vlee- sproduktie), van genetische mani pulatie, enz.? De melkveehouders, die zich aan Een geautomatiseerde koe in de wei met een zendertje om de hals. Europese marktregels willen hou den, hoeven de computer niet bui ten de deur te houden. Een juist en zorgvuldig gebruik van alle techni sche vernuft biedt de melkveehou ders goede troeven om in de con currentiestrijd vooraan te staan. Computer en superheffing hoeven geen tegenpolen te rijn. Alleen de goede boer weet dat gegeven uit te buiten. Via radio, t.v„ play-back shows e.d. worden we dagelijks over spoeld met muziek van artiesten en Het nieuwe vliegseizoen begon voor de ,3ergvliegers" met een te leurstelling omdat de 379 ingekorf- de duiven door de ongunstige weersomstandigheden niet in Roermond gelost konden worden en dat betekende „terugzetten" naar Ede waar ze om 14.50 uur wer den losgelaten, G. Egberts klokte om 15.30 uur de eerste duif die de 59 km. had afgelegd met een gemid delde van ruim 66 km. p.u. De uit slagen: G. Egberts 1-9-11-12-16, Wim Aafttak 2-5-22, H. Van Beek 3- 4-10-29-61, Comb. Oolbekkink-Tij- hof 6-842-43-55, Gert Steunenberg 7-13-21, H. Wansink en Zn. 14-56-57- 66-69, G. J. Koetsier 15-30-3241, A. ten Dam 117-24, Comb. Kolkman 1949-52-67-68, Comb. Kwintenberg 23-26-33-72-77, E. Dikkers 25-2746-\ 62, Jan Aaftink 2848-53-79, J. Veld huis 31-39-54, E. Veneklaas 35-51- 64. A. ten Dam H 264447-78-81,v Teun Schuppert 40-58-63-65-73. H. J. ten Velde 84-89, E. Bannink 94. popgroepen van naam. Maar eigei üjk hoeven we niet zover te zoeke: want vlak bij huis, hier in Twem zelf, rit muzikaal talent genoe Om dit te bewijzen geven een aa tal van die Twentse popmusici c Hemelvaartsdag een concei waarbij getoond zal worden, di ook de Twentsche popgroepen hu mannetje staan voor wat betre reggea, rock en roll, funk, disc folk-music, Nederlandstalig wet enz. Als lokatie is gekozen voor t Methoeve te Weerselo, waar vana uur 's morgens de bezoekers mooi weer buiten en als de weerg den niet meewerken in de overde te hal de hele dag door kunnen g nieten van live-optredens van ve schillende Twentsche bands. Op dit dauwtrapfestival, waa j van de organisatoren hopen dat i vele bezoekers mogen begroete) kunnen jong en oud van 8.00 uur tx 17.00 uur genieten van een noi stop live pop-show, met o.a. de vo gende groepen: Noblesse uit Nijve dal, Bad Rubbish uit Tubbergei Ryddle uit Luttenberg, Baileys u Oldenzaal. Dus... liefhebbers va levende muziek, gemaakt door u\1 eigen streekgenoten, op naar d Mefchoeve in Weerselo, waar u o; hemelvaartsdag een flink porti muzikaal vuurwerk te wachte staat In 1984 kwam een unieke samen werking tot stand tussen de ANWB, het Nederlands Bureau voor Toerisme, de Nederlandse Hartstichting, de Nederlandse Spoorwegen en stichting: fiets! met als doel gezamenlijk het fietstoeris- rae in eigen land te stimuleren en voorlichting hierover te bundelen. Inmiddels is ook de Nederlandse Rijwiel Toer Unie tot dit samen werkingsverband toegetreden. Als resultaat van deze samenwerking is nu de met veel kleurenfoto's ver luchte zestien bladrijden tellende brochure „Vrijwielen in eigen land '85" verschenen, waarin verteld wordt watje in de vrije tijd allemaal met de fiets kunt doen. Dat is vrij wielen: fietsen op z'n fijnst, bewe gen, ontspannen genieten en spor tief bezig zijn. En onderwijl het ei gen land op heel persoonlijke onge hinderde manier verkennen. Sinds een aantal jaren neemt de belang stelling voor het fietsen in de vrije tijd enorm toe. Dat zie je niet alleen op vrije dagen en in de vakantie maanden, maar ook aan het groei ende aantal fietsclubs en het ieder jaar groter wordende aantal geor ganiseerde fietstochten en andere Setsevenementen. De fiets staat veruit bovenaan de lijst van de ak- tieve vrije-tijds-bestedingen en fietsen is een van de weinige aktivi- teiten, die geschikt is voor alle leef tijden. Per jaar worden in ons land ongeveer 11 miljard reizigerskilo meters op de fiets afgelegd. Een in drukwekkend getal, dat bovendien jaarlijks nog behoorlijk toeneemt. Die stijging is mede te danken aan het fietsen in de vrije tijd, waarvoor velen een speciale, sportieve fiets beschikbaar hebben, die in de wan deling wel de „tweede fiets" wordt genoemd, naast de fiets voor het alledaagse gebruik van woonwerk verkeer, boodschappen doen etc. De groeiende belangstelling voor het fietsfcoerisme in het eigen land, heeft ook de vraag naar deskundige voorlichting op dit gebied doen toe nemen. Vandaar dat genoemde or ganisaties de handen ineen hebben geslagen om de consument zo goed mogelijk van dienst te kunnen zijn. In de brochure „Vrijwielen in eigen land '85' worden veel tips en advie zen gegeven en wordt verteld waar je terecht kunt voor iedere gewen ste informatie op dit gebied. Of het nu gaat om een eenvoudig ommetje op een mooie avond of om een fiets vakantie-arrangement. Een aantal verslagen van persoonlijke ervarin gen maakt duidelijk hoe prettig vrijwielen is. 'Vrijwielen in eigen land '85" is verschenen in een op laag van 500.000 exemplaren en is gratis verkrijgbaar bij de ANWB- en VW-kantoren, bij de N.R.T.U., 'de NS-reis- en inlichtingenburo's, de meeste stations rijwielstallin gen en bij de fietsenvakhandel, Even een exemplaar ophalen en je weet hoe je dit jaar op twee wielen uit de voeten kunt. Iedereen die op Hemelvaartsdag, op pad is, kan tussen 6.00 en 7.00 donderdag 16 mei a.s. al heel vroeg uur 's morgens de poort van Flevo hof terecht voor een gratis ontbijt. Valt het voor de vakantieganger in het algemeen al niet mee een keus te maken uit het overstelpen de aanbod van de talloze reisorga nisaties, voor de wat ouderen onder ons lijkt het wel onbegonnen werk. Daarom is het nuttig te weten dat dé Stichting Uit boven Zestig te Bussum zich bezighoudt met het organiseren van reizen die speciaal op dé behoeften en mogelijkheden van oiideren zijn afgestemd. Uit bo ven Zestig - een ideële stichting - organiseert al vele jaren geheel ver zorgde groepsreizen voor ouderen en heeft in de loop der jaren duizen den ouderen een prettige vakantie bezorgd. De extra verzorging, die de Stichting Uit boven Zestig van andere reisorganisaties onder scheidt, bestaat uit de volgende aandachtspunten: - groepen van ten hoogste 25 30 personen, - begeleiding door twee vrijwilligers, waarvan één verpleeg kundige - met zorg uitgekozen bestemmin gen, veel één-persoons, - mogelijkheid tot dieetverzor- ging, excursies in een rustig tempo. In de reisgids vindt u een uitge kiend pakket van extra verzorgde reizen overzichtelijk gerangschikt. Naast vele vakantiemogelijkheden in Nederland vindt u in het pro gramma bestemmingen in het „buitenland dichtbij" (België-Lu- xemburg-Duitsland) en een groot aantal verder verwijderde reisdoe len, gelegen in o.a. Frankrijk, Zwit serland, Oostenrijk en Italië. Wie nog verder weg wil, kan met Uit bo ven Zestig naar Joegoslavië of Griekenland, naar de zon van Spapje, Portugal of Tunesië of de sprookjesachtige fjordenwereld van Noorwegen. Wegens groot suc ces werden de „thema-reizen" uit gebreid: Dit jaar wordt er niet al leen een schilderreis, maar ook een muriekreis georganiseerd. Ook be staat de mogelijkheid wèl in groepsverband te reizen, doch in ei gen appartement te verblijven; het diner wordt gezamenlijk gebruikt, voor ontbijt en lunch kan men ech ter zelf zorgen, hetgeen niet alleen kostenbesparend is, maar ook meer (bewegings-)vrijheid geeft aan diegenen, die zulks wensen. Wilt u meer weten, belt u dan het kantoor. Men zal u graag het reis programma toezenden en u aHe ge wenste inlichtingen geven. Het adres is: Stichting Uit boven Zes tig, Havenstraat 41, 1401 EL Bus sum, telefoon: 02159-3 3017. Op 5 mei 1985,40 jaar na de be vrijding, geeft de PTT een serie van vier bijzondere postzegels uit ter herdenking van Verzet en Bevrij ding 1940-1945. De zegels rijn ont worpen door Pieter Brattinga uit Amsterdam. De zegel van 50 cent is uitgevoerd in de kleuren zwart, bei ge en rood en is gewijd aan Onrecht en Verzet. Op de zegel is afgebeeld het opnaaien van een jondenster (foto Cas Oorthuys), een aantal ille gale bladen (foto Rijks Instituut voor Oorlogsdocumentatie) en schietoefeningen van het onder grondse verzet in Amsterdam. Op de postzegel van 60 cent, die als on derwerp Geallieerden '45 heeft, ko men geallieerde vliegtuigen die voedsel droppen voor, een door vliegtuigen uitgeworpen krant met de titel „Vliegende Hollander" en een - waarschijnlijk - Poolse sol daat in Arnhem (foto RIOD). De kleuren van deze zegel rijn zwart, beige en blauw. Bevrijding 1945 is het onderwerp van de zegel van 65 cent. In de kleuren zwart, beige en oranje rijn afgebeeld een foto van Bevrijdingsdag 1945 in Amsterdam (foto Cas Oorthuys), het eerste le gaal uitgekomen „Parool" en een foto van de Amerikaanse erebe graafplaats in de Limburgse ge meente Margraten. Op de, in de kleuren zwart, beige en groen uitge voerde zegel van 70 cent komt de tekst „15 augustus 1945" voor. Deze postzegel is gewijd aan het oorlogs leed in het voormalig Nederlands- Indië. Afgebeeld rijn buigende vrouwen in een interneringskamp, kampgeld en de beruchte Burmas- poorweg. De zegels en een postze gelmapje zijn vanaf 6 mei 1985 ver krijgbaar zolang de voorraad strekt, doch uiterlijk tot 1 juni 1985. Dit gratis ontbijt wordt namelijk verstrekt aan alle bezoekers, cüe deze dag in ieder geval vóór 7.00 uur 's morgens de poort van Flevohof passeren en daarbij de normale en treeprijs voor deze dag betelen. Half acht 's morgens zal de 100= leden tellende drumband en fanfa rekorps „Eendracht" uit Dronten een optreden verzorgen. Drum band en majorettes treden buiten op, in de ontbijtzalen het fanfare korps. Aansluitend op dit vroege ontbijt kunnen de bezoekers gaan dauwt rappen' in het 40 ha grote park van Flevohof. Ook bij minder goede weersomstandigheden biedt het park volop mogelijkheden met rijn overdekte akkommodatie: men kan o.a. een bezoek brengen aan de vele exposities in het park. On langs werd het banketbakkerijmu seum geopend door Koningin Bea trix, een bezoek aan de expositie van natuurtekenares Marjolein Bastin is ook zeker de moeite waard. Het dauwtrappen op Hemel vaartsdag op Flevohof is inmiddels traditie geworden. Uit ale streken van het land komen jaarlijks vele honderden bezoekers voor dag en dauw naar Flevohof om te genieten van het gezellige ontbijt. Uit de di recte omgeving komt men vaak per fiets of te voet. Vanaf grotere af stand wordt voor de auto gekozen, om vervolgens na het ontbijt in het park de benen te gaan strekken en er een gezellig dagje Flevohof van temaken. Hemelvaartsdag op Flevohof; vroege vogels die vóór 7.00 uur 's morgens de poort passeren, krijgen een gratis ontbijt. Schildersbedrijf MEIJERINK ORANJESTRAAT 16 - HOLTEN - TELEFOON 05483-6 17 90 Laat Ma lekker zitten en verwen haar eens door een heerlijke maaltijd op te dienen. soorten vleeswaren nu 100 gram I «03 Eigengemaakte HUZARENSALADE schaalé6009ram 7.50 VOOS EEN HARTIGE HAP: Aanbiedingen gelden dond. 9,vrijd. 10 en zat. 11 mei. Tel. 6 13 79

Holtens Nieuwsblad | 1985 | | pagina 6