Oud-s trij ders vinden hun dierbaren terug Ingezonden Service en kwaliteit zijn belangrijkste' Orgelbespeling op Hemelvaartsdag Ingezonden WONNINK BV 125 JAAR JONG „IK KON ANNY NIET VERGETEN" Lompenactie H.M.V. HOLTENS NIEUWSBLAD Fam. Ligtenberg wint puzzelrit Bevrijdingsdag Hemelvaarts- fietstocht S. de Schure DONDERDAG 9 MEI 1985 Nog geen zestien jaar was Edward (Eddy) Stonier, toen hij in 1940 als vrijwilliger dienst nam in het regi ment van de Camaron Highlanders, Deels uit patriottisme, deels uit zucht naar avontuur, zoals zovelen van de Canadese bevrijders die in de afgelo pen dagen de herdenking van de be vrijding in Holten hebben meege vierd. Dat hij die herdenking in Holten meevierde was eigenlijk een vergis sing. Vanuit Canada was hem de ver zekering gegeven dat hü, samen met een aantal van zijn kamera den, de bevrijdingsfeesten in Nij megen zou meevieren. Groot was dan ook zijn teleurstelling toen bleek dat de afstand Nijmegen wel iswaar in Canadees begrippen klein is, maar toch voor onoverko- menlijke problemen zorgde voor zijn hereniging met zijn oude mak kers, maar vooral voor zijn speur tocht naar Anny, zijn eerste liefde. „Wij hebben hem zo goed moge lijk opgevangen", vertellen de heer en mevrouw De Jong, bij wie Eddy Stonier gastvrij onthaald werd in de afgelopen dagen. „Toch voelde hij zich wat ontheemd in Holten. Zijn herinneringen aan Holland waren gebaseerd op zijn verblijf toenmaals in Nijmegen en daar wa ren ook al zijn oude strijdmakkers. Dat heeft men daar in Canada niet zo goed geregeld, blijkt achteraf'. Al direkt na aankomst vertelde Eddy over zijn grote liefde „Anny Ploufmaker", zoals hij zich herin nerde. Zijn Anny woonde ergens in de buurt van het station in Nijme gen. De juiste straat was hij echter vergeten. Hij vertelde over de fijne avonden die hij thuis bij Anny had gehad. Ondanks dat hij na de oor log trouwde met de vrouw waar mee hij nu al bijna 40 jaar getrouwd is, kon hij zijn Anny niet vergeten. Voordat hij vanuit Canada naar Holland vertrok werd hij dan ook danig geplaagd door vrouw en kin deren met zijn zoekpartij naar de verloren liefde. Het ontroerende verhaal van de nu ruim zestigjarige oud-soldaat was voor de familie De Jong aanleiding om samen met Eddy op zoek te gaan naar Anny. De heer De Jong, niet onbekend in gemeentekringen, belde haar de af deling bevolking in Nijmegen na dat hij via het telefoonboek geen uitsluitsel had kunnen krijgen over de juiste naam. „Wij ontdekten in de telefoongids een aantal „Ploeg makers" een naam die het beste overeenkwam met „Ploufmakers". Nu is het niet gebruikelijk dat tele fonische inlichtingen worden ver strekt over personen. Voor de Ca nadezen maakte men echter een uitzondering, zo deelde men ons mee". Wonder boven wonder kon Johanna Catherina Ploegmakers, zoals zij officieel heet, opgespoord worden. Zij woonde nog steeds in Nijmegen en was getrouwd met de heer Overbeek. Vorige week don derdag vond het eerste telefonische contact plaats. Een emotionele ge beurtenis, dat spreekt. Weerzien „Ik herkende haar stem onmid dellijk", verklaarde Stonier opge wonden. „Dat was Anny, dat kon niet missen. Ik was zo nerveus als een kleine jongen; na veertig jaar zou ik binnenkort Anny weer zien. Het weerzien met de beidejongge- liefden" vond plaats ten huize van de familie De Jong aan het Köl- lingserf. Nog geen vijf minuten na dat de eerste emoties waren weg geëbd kwamen de verhalen over „toen" los. Anny Ploegmakers was toentertijd zestien jaar. Samen met haar ouders, broers en zusters woonde zij in 1945 aan de Willems straat, een verbindingsweg tussen de Waalbrug en het station. Dage lijks kwamen daar honderden le- jEddy met Anny herenigd gervoertuigen voorbij, waaronder motorordonnans Eddy Stonier. Zij kwamen met elkaar aan de praat en Eddy werd een van de vaste gas ten in huize Ploegmakers. De oor log woedde echter in alle hevigheid voort en Eddy trok samen met het geallieerde leger verder Nederland in. Hun laataste ontmoeting vond plaats in Scherpenzeel waar zij voor het laatst de „Jitterbug" dan ste. Afgesproken werd dat zij el kaar daar weer zouden treffen. Het einde van de oorlog kwam echter sneller dan de jonggeliefden dach ten en motorordonnans Stonier werd samen met zijn bataljon op transport gesteld naar Engeland. „Dat ik nooit afscheid van haar heb kunnen nemen", heb ik veertig jaar lang niet kunnen vergeten. Dat is het ergste wat mij was overkomen". Oud-soldaat Stonier heeft het er nog te kwaad mee als hij terug denkt aan die onafgesloten perio de. Terug in Engeland wordt hij verder getransporteerd naar Cana da, voordat hij ingezet zou worden in de strijd tegen Japan. De atoom- Motorordonnans Eddy in 1945 bommen op Hiroshima en Nagasa ki maken een eind aan alle oorlogs handelingen. Stonier blijft nog twee jaar in het leger om via ver schillende baantjes (hij was te on gedurig voor het burgerleven ge worden) uiteindelijk terecht te ko men bij de belastingdienst in Otta wa. Inmiddels is hij getrouwd en kreeg hij twee kinderen. Ondanks al het goede van het leven dat hij daarna nog kreeg kon hij zijn kleine Anny niet vergeten. „Nu kan ik ein delijk afscheid nemen". Vele brie ven over en weer zullen ongetwij feld volgen. Niet alleen voor Eddy Stonier bleek het bezoek aan Holten een gelukkige hereniging met dierba ren van veertig jaar geleden. Mei vin Gyest uit Mayburn Canada ont moette afgelopen zondag en Hen gelo weer de familie Ter Braak waar hij toentertijd acht maanden ingekwartierd was geweest. Ook hier was het de afdeling bevolking die samen met het gastgezin, de fa milie Jansen uit de Waardenborg- straat, voor de hereniging zorgde. Via het formidabele geheugen van een bode van het Hengelose ge meentehuis kwam men aan het juiste adres. Een grandiose ont vangst viel de oud-strijder ten deel in het versierde huis van de familie Ter Braak in Hengelo. Complimenten Beide gastgezinnen zijn overi gens vol lof over de begeleiding die zij krijgen van het Canada-comité, bestaande uit mevrouw Eggink en de heren Van 't Holt en Vogely. „Wat die mensen de laatste dagen gepresteerd hebben is geweldig. Met alle vragen en problemen kon den wij bij hen terecht. „Vooral de groep Canadezen die door de Stich ting „We do remember" naar Hol ten zijn gebracht blijken slecht voorbereid op hun komst naar Ne derland, terwijl ook de terugvluch ten op andere tijden zijn vastge steld als vooraf was afgesproken. Daardoor zullen sommige oud strijders pas eind volgende week weer naar huis kunnen vliegen. Maandagavond werd het comité tijdens de „Social evening" door gasten en gastgezinnen in het zon netje gezet. Geacht College, Raad van Hol ten, Burgemeester en Wethouders, alsmede de Stichting Viering Na tionale Feestdagen. Daar we niet eerder de gelegen heid hadden, u allen openlijk te danken voor de fijne dagen die we samen in de afgelopen week moch ten hebben, willen we dit langs deze weg, alsnog doen. We zijn U geacht college van Burgemeester en Wet houders, bijzonder erkentelijk voor de uitnodigingen. Te meer daar dit naar ons weten in de 40 jaar na de oorlog niet eerder is gebeurd. Dat de uitnodigingen gewaardeerd zijn, behoeft geen betoog, de opkomst spreekt een duidelijke taal. Wij zijn daarom mede blij, met uitnodigin gen op deze wijze, daar hierin ook tot uiting komt, de toch belangrij ke bijdrage welke Ned. militairen en Verzet, naast de geallieerde le gers hebben gegeven in de jaren 1940-45. Duizenden en duizenden, man nen en vrouwen hebben zich gedu rende vele jaren ingezet. Ik denk met name naast leger en verzet, ook aan al de mensen van de Mari ne, welke mei 40 naar Engeland konden uitwijken. Dit waren er al -Vn 18500. Ik denk ook aan de koopvaardij mensen die met ruim 800 Ned. schepen zijn uitgeweken, en de geallieerde eenheden hebben gediend, om de aanvoerlijnen con tinu in stand te kunnen houden. Voor een aantal van hen duurde de oorlog geen vijf jaar, maar acht of zelfs tien. Voor die erkenning die we middels het totaal gebeuren als zo danig zien, zijn we u zeer erkente lijk. Hiervoor onze welgemeende en hartelijke dank. Aan de oud-militairen en Indie- strijdmakkers, alsmede het Verzet. Allereerst, spreek ik de hoop uit, dat bijgaand stukje aan Bestuur ders en Stichting van onze gemeen te, ook uw instemming kan hebben. Daarnaast willen wij u allen bijzon der hartelijk bedanken, voor het op zo ruime wijze gevolg geven aan onze oproep. Het is fijn te mogen vast stellen dat deze dagen van feestvieren en herdenken op gepas te wijze, mede dank zij uw bijdrage van opkomst en steun, tot goede en suksesvolle dagen zijn geweest. Nogmaal zeer hartelijk dank, aan u allen. En u hoort in de vroege herfst, hopenlijk weer van ons. Voorlopig bestuur: J. H. Veneklaas- Slots, D. Beldman. Op donderdagmiddag 16 mei a.s. -Hemelvaartsdag - geeft de 28-jarige Apeldoornse musicus Peter Eilander een orgelbespeling op het fraaie Holt- grave-orgel in de Grote- of Lebuïnus- kerk te Deventer. Aardige bijkomstig heid voor Peter Eilander is deze maal dat hij het orgel zal bespelen waarop zijn eerste solo-lp werd gerealiseerd. Peter Eilander werd geboren in 1957 in Vaassen waar hij reeds op zesjarige leeftijd begon met het vol gen van orgelles. Zijn leermeesters waren achtereenvolgens Heymen van 't Einde, Piet en Willem Hen drik Zwart, Herman Riphagen en Karei Rouw. In 1976 werd hij toege laten tot het conservatorium in Zwolle waar hij begeleid door Dort- hy de Rooy in 1981 afstudeerde voor het B-examen. Nadien leerde men hem kennen als een veelzijdig musicus. Hoog in het vaandel staat een steeds groter wordend aantal orgelconcerten. In die hoedanig heid liet hij ook op de grootste Ne derlandse orgels van zich horen. Als organist is Peter Eilander te vens een veelgevraagd koorbege leider. Buiten al die orgelende bezighe den zwaait hij de muzikale scepter over het Chr. gem. koor Cantate Deo te Amersfoort dat ondr zijn be zielende leiding uitgroeide tot een zangvereniging van formaat. Reeds tijdens zijn studie werd hij benoemd als docent Muziek aan de Muziekschool in Holten. Enkele aardige aspekten uit zijn muzikaal bezet leven: reeds twee maal maakte Eilander een concert- toernee naara de Verenigde Staten en Canada, Eilander is te beluiste ren op de lp, zowel als solo-organist als koorbegeleider en als dirigent, in 1983 verscheen zijn eerste ko raalbewerking in druk, nadien volgden nog talloze arrangemen ten voor koor. Het programma is veelzijdig sa mengeteld met werken van onder meer Bach, Mozart, Guilmant, Liszt en een aantal koraalfanta sieën waaronder een spontane im provisatie. De aanvang is om 15.30 uur, de toegangsprijs bedraagt f 5,- en voor kinderen tot dertien jaar is deze gratis. De belangstelling voor de tradi tionele fietspuzzeltocht die op zon dag 5 mei werd gehouden was aan vankelijk minder dan de organisa toren gehoopt en verwacht hadden. In andere jaren wordt de fietspuz zeltocht gehouden op Koninginne dag, 30 april maar in verband met de overige festiviteiten rond de her denking van de bevrijding werd in overleg met de Stichting Viering Nationale feestdagen de tocht ver plaatst naar zondag, wat achteraf gezien niet zo'n succes bleek. Ook werkten de weersomstandigheden in de ochtenduren niet mee om de Holtenaren massaal op de fiets te krijgen, 's Middags klaarde het weer op zodat toch nog 245 deelne mers konden worden geteld. Zij kregen op de 20 km lange tocht de nodige vragen voorgelegd. Op de rustplaats was de touwtrekvereni ging OKIA aanwezig en moesten alle deelnemers proberen een zo groot mogelijk gewicht omhoog te trekken. De aan de puzzelrit verbonden prijzen zijn gewonnen door: le prijs: A. Ligtenberg, Schepen straat 14, 2e prijs: N. Slag-Arfman. Schoutenstraat 38, 3e prijs: G. W. Schooien, Kwintenweg 14. De Hol- terbergtoer die op zaterdag 4 mei door de wv Holten werd georgani seerd trok 490 fanatieke fietsers. Evenals andere jaren kwamen de deelnemers uit alle delen van het land. De fietsers waren vol lof over de organisatie en de uitgezette rou tes. Het eerst volgende evenement dat de wielervereniging organi seert is de avondvierdaagse van 3 t.m.7juni. Voor degene die houdt van fiet- sen door de mooie omgeving van Salland organiseert J.S. de Schure op 16 mei de traditionele hemel- vaartsfietstocht. De tocht zal gaan langs de mooiste plekjes die Over ijssel rijk is. Dit zal wisselen van harde straten tot zandpaden. On derweg kan zoveel gerust worden als men zelf wil, tevens zijn er een aantal posten waar men wat drin ken en/of iets eten kan. De tocht is ongeveer 60 km lang. Er kan ge start worden 's morgens tussen 06.00 en 08.00 uur aan de Beuseber- gerweg vanaf J.S. de Schure. Het inschrijfgeld bedraagt f 2,50 p.p. De Holtense Muziekvereni ging „HMV" houdt vrijdag 10 mei 's avonds vanaf 6 uur in de verschillende buurtschappen de jaarlijkse inzameling van lompen. Tevens zal er een na- inzameling worden gehouden in het dorp en zullen ook de lom pen worden opgehaald in de Holterberg en het villapark Look. Wat betreft na-inzame ling en Holterberg en villapark wel graag even een telefoontje aan H. Oolbekkink (6 12 20) of J. Calkhoven (6 33 51). De suppor tersvereniging van HMV organi seert op zaterdag 22 juni voor de 8ste keer de jaarlijkse boelda g/rommelmarkt. Een gelukkige afloop Zaterdag 4 mei was ik aanwezig bij de dodenherdenking op de Ca nadese begraafplaats. Op mijn fiets aankomende, parkeerde ik deze ver te voren in de bossage langs de weg, uiteraard op slot en vervolgde lo- pend mijn weg. Terugkomende van de zeer aangrijpende plechtigheid vond ik mijn fiets niet meer terug. Mijn eerste gedachte was, gestolen, nu en hier, hoe kan het. Een door mij aangehouden automobilist ver voerde mij op mijn verzoek terug naar het dorp naar het politiebu reau, alwaar ik aangifte deed bij onze zeer vriendelijk en begrijpen de vrouwelijke politieagente. Te ruggaand op weg naar huis even langs goede vrienden, die mij direct aanboden even terug te gaan met hun auto, om alsnog te zoeken. En ja hoor, veel verder terug dan ik in mijn gedachten had stond daar op de nu verlaten berg mijn fiets. Reden voor dit stukje is hoofdza kelijk dat ik vanaf deze plaats nog maals de mij onbekende automobi list en echtgenote van harte wil be danken voor hun bereidwilligheid en opbeurende woorden tijdens deze rit. Mevrouw E. J. de Vries, Kenemansstraat 6 Holten. Van donderdag 9 mei tot en met zaterdag 25 mei wordt het jubileum gevierd ter gelegenheid van het 125- iarig bestaan van de firma Wonnink bv. Oranjestraat 3. Op dezelfde plaats waar nu het moderne bedrijf van de firma Won nink gevestigd is, begon oprichter E. Wonnink in 1860 een kleermake rij. Confectie bestond in die tijd nog niet, ook het begrip „winkel" in de huidige vorm was nog onbekend. Als neringdoende verkocht Won nink naast textiel ook goud en zil ver, kerkboeken en ijzerwaren. Te vens ging hij met zijn stoffen de boer op om de verkochte stoffen thuis te verwerken tot jas of broek. Het huwelijk van de familie Won- KNIPTIP Geef ook de jongelui eens een camera in handen. Dan leren ze spelenderwijs fotograferen en krijgen ze er plezier in. nink werd gezegend met vijf doch ters, maar geen zonen, zodat na de dood van de oprichter schoonzoon B. J. Wissink de zaak voortzette. In de jaren twintig namen de vier zo nen van het echtpaar Wissink de zaak over, waaronder de vader van de huidige eigenaar Joop Wissink. De zaken liepen voorspoedig zo dat gezocht werd naar uitbreiding van het pand. Het naastgelegen Hotel Müller werd aangekocht, waardoor de firma Wonnink een flinke uitbreiding van de verkoop ruimte kreeg. In 1969 werd de laat ste nieuwbouw gerealiseerd waar na de firma Wonnink kon beschik ken over een verkoopruimte van 2500 m2. Sinds de terugtrekking in 1975 van de vier directeuren heeft Joop Wissink samen met zjjn vrouw de dagelijkse leiding van de zaak. De heer en mevrouw zijn tex- tielmensen in hart en nieren. Wis sink volgde na de ULO de Hogere Handelsschool en de Hogere Tex tielschool. In 1950 kwam hij, na o.a. in Ned. Indië te hebben gediend als fourier, in het bedrijf- «Die tijd in Indië, daar heb ik in mijn latere werk veel aan gehad", vertelt Joop Wissink. „Ik was daar verantwoor delijk voor de kwaliteit van de le- gerkleding. Daardoor leerde ik in de praktijk de fijne kneepjes van het confectievak, wat me later in de eigen zaak ten goede kwam". De firma Wonnink is een zaak, die bekend staat om de verkoop van het betere en middengenre. „Wij zijn daar erg consequent in", aldus mevrouw Wissink. „Het assorti ment bestaat als basis uit mode van toonaangevende fabrikanten met een aanvulling van impuls-ar tikelen, inhakend op vakantie, weer en toerisme". Via een inkoopcombinatie wordt gezamenlijk ingekocht. Ongeveer 70 procent van alle inkoop verloopt via de inkoopcombinatie waar on geveer 900 winkeliers bij zijn aange sloten. Toch komt het regelmatig voor dat voor een klant met specia le wensen een extra reis wordt inge last naar het confectiecentrum in Amsterdam waar alle tussentijdse aankopen worden gedaan. Me vrouw Wissink heeft door deze ser vice een speciale band opgebouwd met haar vaste klanten die voor een groot deel afkomstig zijn uit de ge hele regio. De reclamevoering wordt door de firma Wcnnink op deze regiofunctie afgestemd. Servicegevoelig De afdeling woninginrichting neemt in de firma Wonnink een be langrijke plaats in. „De verkoop van meubelen is een veel intensie ver en service-gevoeliger materie", Een foto uit de beginjaren van de firma Wonnink. en een goede nazorg". Als aanvul ling op het eigen assortiment meu belen fungeert de meubelshow room in Hoevelaken als verleng stuk van de zaak in Holten. Vooral door het geven van goede voorlich ting en service vertoont de afdeling woninginrichting de laatste jaren een stijgende lijn. Ook wat de toe komst betreft is de familie Wissink optimistisch, vooral nu de woning bouw in Holten weer op gang be gint te komen. „Dat heeft de Hol tense middenstand nodig", menen zij- Het jubileum van de firma Won nink zal zeker niet onopgemerkt aan de inwoners van Holten en de regio voorbij gaan. Via het Holtens Nieuwsblad en een folder zal men hiervan op de hoogte gesteld wor den. aldus Joop Wissink. „Ten slotte koopt men een bankstel of een slaapkamerameublement niet voor een paar seizoenen. Wij zorgen dan ook voor uitstekende kwaliteit

Holtens Nieuwsblad | 1985 | | pagina 11