Tirolerkapel HMV bedankt Diessenplas „We zijn nog niet bevrijd" Kerkdiensten Medische diensten Holterbergtochten ook voor het gezin HOLTENS NIEUWSBLAD Gevonden voorwerpen Bevrijding autobedrijf BV Werkloosheid flink gedaald SCHADEREGELING CARROSSERIEWERK SPUITWERK BETTY DE HAAS-BOEKBINDER KAN NIET HATEN: GARAGE SCHUPPERT BV DONDERDAG 2 MEI 1985 Burgerlijke stand Geboren: Jannes Gerhard zv.; G. Kolkman en M. Bolink (geb. te Deventer); Geertje dv J. Har- bers en H. Potman. Gehuwd: H. W. Sprick, oud 26 jaar, Oss en: A. G. Goorman, oud 28 jaar, Holten. Overleden: J. Traanman, oud 88 jaar (overl. te Deventer). Veertig jaar geleden, een hele tijd Dat Holland van de onderdruk king werd bevrijd Ik kon weer vrijuit lopen buiten Zonnewarmte voelen, vogels horenjluiten Ik kon weer bloemengeuren rui ken Vrijheid, verlost van 't onder duiken Maar ik was helemaal niet blij Zovelen waren er niet meer bij Verzetsstrijders, militairen, zi geunersjoden Miljoenen vermoord, vergast, gesneuveld, onze doden De meimaand is steeds voor mij een kwel Ik beleef dan weer die jaren hel Laarsgestamp, razzia's, uitge dunde lijven Dat beeld zal me achtervolgen blijven Lichamelijk verlost, maar to taal gebroken Geestelijk blijven die jaren spo ken Zo lang ik leef en weer beleef In nachten waar ik van angst nog beef Al het leed zo ongelooflijk groot Tot mij hiervan verlost de dood Ik kan hen die vielen niet verge ten En pleeg verraad aan mijn ge weten Terwijl ik feest en zij allen Voor veertig jaar weg zijn geval len Men wil de jeugd blijven con fronteren En het steeds weer memoreren Wat moeten ze van die ellende leren Ik hoop nooit meer te discrimi neren Ieder geloof, ras ofhuidskleur te respecteren Holten, 20 april 1985 B. C. de Haas-Boekbinder Bloemen en muziek tijdens het optreden van de Tirolerkapel van HMVindeDiessenplas. in de recreatiezaal van het Bejaar dencentrum „Diessenplas" hebben de bewoners donderdagavond (24/4) bijzonder veel plezier beleefd aan het optreden van de Tirolerka pel van dë Holtense Muziekvereni ging „HMV" Het concert werd ge bracht als dank voor een aantal op- bergkasten die door het centrum in het voorjaar van 1984 werden ge schonken voor verkoop op de jaar lijkse boeldag van „HMV". Nadat de voorzitter van de bewo nerscommissie de heer Beekman een welkomstwoord had gesproken en door de heer J. Schuppert als voorzitter van de supportersvereni ging van „HMV" een prachtig droogboeket had aangeboden aan directeur E. A. Postma (het ge schenk zal een plaatsje krijgen in de gang van de ziekenafdeling) opende het ensemble met een pitti ge mars met aansluitend een be kende wals die enkele bejaarde pa ren op de dansvloer bracht. De avond werd besloten met een pot pourri van tal van bekende liedjes uit grootmoederstijd en een polo naise waaraan een groot aantal be woners, sommigen in een rolstoel meededen. 't Was al met al een schitterend geslaagde en hoogst gezellige avond die zeker voor herhaling vat baar is. SCHADEAFDEUNG Stationsdwarsweg 19, 7461 AR Rijssen TEL. 05480-1 30 24 VRIJBLIJVENDE PRIJSOPGAVE ARTS: J. F. Sijtsema, Keizersweg 32, tel. 05483-6 35 53. Spreekuren: 11.00 u. en 16.00 uur. WIJKVERPLEGING: Dienst: 2 t/m 9 mei: Zr. J. Koer- se, tel. 05700-1 24 25. Spreekuur wijkverpleegkundige alle werk dagen van 13.30-14.30 uur. Gaar- denstraat 29, tel. 6 14 36. Tevens afhalen en terugbezorgen van magazijnartikelen. Diëtiste spreekuur (op afspraak elke le en 3e dinsdag van de maand). TANDARTS: F. G. Koop, Spoorstraat 3, Goor, tel. 05470-7 13 50. Spreek uur voor spoedgevallen: 17.00- 17.30 uur. DIERENARTS: Ook voor kleine huisdieren: Th. A. Oostenbrug, Diessenplas- straat 5, tel. 05483-6 15 15. P. E. Helthuis, Dorpsstr. 63a, tel. 6 33 77 bgg. 05759-22 22, (ook voor paarden). S. Minnema, Oude Dev.Veg 7, tel. 6 28 35, tel. spr. u. 8.00-9.00 u. KLEUTER ZUIGELINGENBUREAU: Gaardenstraat 29 op afspraak. Fysiotherapie: alle werkdagen wijkgebouw Stichting Kruis werk, Gaardenstraat 29. Stichting Maatschappelijke Dienstver. Midden-Overijssel, Gaardenstraat 29, tel. 6 27 84. Voor maatschappelijk werk, ge- zins- en bejaardenverzorging. Spreekuur maandag t.m. vrij dag 8.30-9.30 uur en volgens af spraak. Ziekenfonds: Spreekuur vrij dag van 8.30-10.00 uur in het Groene Kruisgebouw, Gaar denstraat en volgens afspraak. Ziekenvervoer: 00 11 of dienst doende arts 05483-6 35 53. Open bejaardenwerk: Inlich tingen tel. 05483-6 12 01 of 6 15 17. Energiebedrijf: storing elektri- citeits- en gasvoorziening mel den bij gem. Energiebedrijf. Tel. 05483-6 18 14. Politie: 05483-5 13 52 of 6 26 55. Na 18.00 uur bellen 038-97 12 34. Brandweer: Tel. 00 11 (dag en nacht). straat in Rijssen een praktijk be gon en tijdens de oorlog door de Duitsers werd opgepakt om in het concentratiekamp Mauthausen na verschillende martelingen te ster ven. Betty de Haas dook onder in Amsterdam en Bergen op Zoom en keerde, amper zestig pond zwaar, na de oorlog terug in Rijssen. Hele maal berooid, zonder huis en opge scheept met de geestelijke en licha melijke gevolgen van de onder duikperiode begon zij aan een nieuw leven. Een leven waarin zij in de figuur van Herman Schintz een nieuwe levenspartner vond. Samen met hem belandde ze, na een korte onderbreking in Amsterdam waar ze niet kón aarden, in Holten. Hol ten waar ze met haar excentrieke verschijning, haar hondjes en haar flauwtes al gauw vertrouwd raakte in het straatbeeld. Holten ook, waar ze door verschillende beledi gingen en pesterijen door de buurt gedwongen werd haar intrek te ne men in de appartementwoning op het Kerkplein waar we nu zitten. „In het begin was het wel even wennen hier" bekent ze terwijl ze de ongeduldige hondjes toch maar weer binnen laat. „Ik voel me hier vaak eenzaam en daar pieker ik ook wel veel over. Maar ik denk er niet aan om in een verpleegtehuis of bejaardentehuis te gaan. Dat zijn net vogelkooien waar ze allemaal wel wat hebben. Nee, ik red me hier nog wel met mijn hulp drie maal in de week. Dat zijn schatten van mei den waar ik veel aanspraak aan heb. Ach, ik heb nooit zo'n zin om ergens heen te gaan. Bang dat ze zeggen: daar heb je haar weer. In feite ben ik, ook door de pijn, aan huis gekluisterd. Pas geleden kreeg ik nog een erg leuke visite. Ik had zondags de grootvader van August Muller ge beld om te vragen of ze August wil den feliciteren met zijn overwin ning in de Grand Prix van Duits land als hij terug kwam. 's Maan dags stond mevrouw Muller hier voor de deur met het overwinnings boeket van August. Zo zijn er toch wel mensen in Holten die om me geven. Misschien zijn het er niet zo veel, maar ik heb wel goede vrien den". Haten De hondjes worden ongeduldig. Ze willen eten. We nemen afscheid. Terwijl ze nog een stukje meeloopt over de gang komt het gesprek nog eenmaal op de oorlog. „Misschien klinkt het vreemd, maar ik heb geen hekel aan de Duitsers. Wie zegt me welke Duitsers er slecht zijn geweest in de oorlog? Ik kan niet haten. Trouwens, mag je ha ten? Zolang de mensen elkaar het licht niet in de ogen gunnen komt er nooit vrede. Eerst moet er vrede in de mens zelf zijn". NED. HERV. KERK 9.30 u. ds. H. J. Ekker. Uitgangs- coll.: kerkinterieur. Oppasdienst: mevr. Rensen- van Dolder en Jeanet van Brug gen. 19.00 Oecumenische dienst in de Kandelaar Ds. M. Berg, pas toor A. J. Rademaker en ds. R. Visser m.m.v. Holtens Mannen koor. Collecte voor Amnesty In ternational. 9.30 uur Jongeren- dienst in gebouw Irene. Diessenplas woensdag 8 mei 19.30 u. ds. Lindeboom GEREF. KERK 9.30 uur ds. M. Berg. 19.00 uur Oecumenische dienst m.m.v. Holtens Mannenkoor. Collecte voor Amnesty International. Donderdag 2 mei: 19.00-20.00 uur: Veteranenrit met oude mo toren door het dorp en de buurt schappen. Start 18.45 u. aan de Keizersweg. 19.00-20.30 u. Ge zellige Braderie op Smidsbelt m.m.v. Boerendansgroepen en de Tirolerkapel van „H.M.V." Vrijdag 3 mei: 20.00-22.00 uur Concert in het kader van de Be vrijdingsfeesten in „De Kande laar" Medewerking: Holtense Muziekvereniging, Holtens Ge mengd Koor, Hervormd kerk koor, Bejaardenkoor, Jongeren koor „Helicon", Holtens Man nenkoor en Kinderkoor „Mo- zaïk Collecte voor Amnesty International. „Klunen" in de Dorpsstraat. Zaterdag 4 mei: 11.00-12.00 uur. Herdenking met de hoogste klassen van de Lagere scholen, de Canadezen, oud-strijders en andere genodigden en belang stellenden op de Canadese Be graafplaats. 18.45 uur: Herden kingsdienst in de Ned. Herv. Kerk m.m.v. Erna Fransen met aansluitend de „Stille tocht" naar het monument. 20.00 uur Herdenking van de slachtoffers uit de 2e wereldoorlog bij het monument aan de Molenbelter- weg. Zondag 5 mei: Tussen 13.00 en 15.00 u. Start gezinsfietspuzzel- tocht voor het hele gezin (af- Gevonden: een bankbiljet; een rechter gymschoen Adidas kleur blauw/wit; een grijze kin- derwant; Verloren: een damesfiets, zwart merk Heval; een bankpasje 933040393; drie sleutels aan een stand plm. 20 km.) bij de sport hal. 19.00-20.00 uur Oecumeni sche kerkdienst in „De Kande laar". (Zie onder Kerkdiensten) Maandag 6 mei: 20.00 uur Ver- keersquiz afd. Holten WN in zaal „Vosman". Vrijdag 10 mei: 19.30 uur Feest avond t.g.v. 50 jarig bestaan afd. Holten v.d. Chr. Boeren- en Tuindersbond in de „Kande laar". Zaterdag 11 mei: 20.00 uur „Nor maal" in de feesttent in Espelo. Zondag 12 mei: 14.00 uur Start eerste deelnemer Oriënterings- rit M.A.C. „De Holterberg" bij clubhuis „De Biester". Maandag 13 t.e.m. woensdag 15 mei: 20.00-21.00 uur Inlevering vakantiebonnen Hout- en Bouwbond CNV. Bij G. Kruime laar, Smidsbelt 6. R.B.S. op don derdagavond (23 mei) van 20.00- 21.00 urn- Dinsdag 14 mei: Jaarlijks Len te-uitstapje Bejaardensociëteït Holten naar Nijmegen. Vertrek vanaf „Irene" en „Diessenplas": 8.30 u. Donderdag 16 mei: 8.30 uür Aanvang Kringconcours Pony club „De Bergruiters" "terrein Zaterdag 18 mei: 8:30 uur aan vang Uitnodigingsconcours Po nyclub „De Bergruiters" terrein Borkeldweg. Borkeldweg. leren hanger met de letter „B"; een maandkaart van de O AD; een bruine damesportemonnaie met inhoud; autosleutels van een Toyota; een paspoort en rij bewijs tn.v. de heer S. uit Hol ten. Vandaag wordt bij boekhandel Lochtenberg in Rijssen het boek Ge dreigd door het vuur gepresenteerd. Schrijver Rik Valkenburg tekende oorlogsherinneringen op uit de mond van verschillende betrokkenen. Een van hen is Betty de Haas-Boekbinder (73) uit Holten. Hoe ervaart zij nu, ruim veertig jaar later, die bange oor logstijd? En wat gaat er door haar heen nu alom in den lande het bevrij dingsfeest wordt gevierd? Voor een antwoord op deze vragen zochten wij mevrouw De Haas op in haar woning aan het Kerkplein. „Wij zijn nog niet bevrijd". De afspraak is duidelijk gemaakt voor vier uur 's middags, maar op het aanbellen volgt geen reactie. Een telefoontje brengt uitkomst. „Op advies van de politie heb ik een belafzetter laten maken. Te vaak wordt er aangebeld en als ik dan vraag wie er is krijg je vaak allerlei beledigingen naar je hoofd. „Rotjo- din, ze hebben vergeten je te ver gassen". Die discriminatie, daar wen ik nooit aan. Verschrikkelijk. Dat mensen zich verheven voelen boven anderen. Het doet er toch niet toe wat je bent, maar hoe je bent als mens. Met die belafzetter gaat het beter, alleen vergeet ik af en toe om hem weer aan te zetten". Hoewel ze het er duidelijk niet mee eens zijn, worden de drie mini atuur-hondjes gedurende ons ge sprek buiten de deur gezet. Het doet haar pijn, dat is te zien. „Die hondjes ja, eigenlijk zijn het mijn kinderen. Ik heb nog geen dag in mijn leven zonder dieren doorge bracht. Jarenlang heb ik bij de su permarkt van Dikkers resten brood opgehaald voor het hertenkampje in De Haar. Dat kan ik nu niet meer, maar op weg naar het Me disch Centrum zie ik vaak brood liggen dat de leerlingen van de Scholengemeenschap weggooien. Dat voer ik dan aan een pony hier in de buurt. Ik begrijp het niet van die kinderen. Maar misschien moet je het welbij hun ouders zoeken". Confronteren We praten nog even door over „de jeugd van tegenwoordig". „Waar om moeten ze geconfronteerd wor den met onze oorlogsellende?" vraagt mevrouw De Haas zich af. „Evenals de Duitse jeugd hebben ze er geen enkele schuld aan. Na- Aanstaande zaterdag, 4 mei, zal door de wielervereniging Holten weer de Holterbergtoerrit worden georganiseerd, een toertocht voor de ware fietsliefhebbers. De afstan den zijn 100, 150 en 200 kilometer. Startplaats is bij sporthal 't Mos- sink~ De eerste rijders gaan op weg tussen 7.30 en 8.30 uur voor de twee honderd km. De rijders voor de bei de overige afstanden kunnen tus sen 08.00 en 10.00 uur vertrekken. Het inschrijfgeld bedraagt 7,50 voor 100 en 150 km. en 8,50 voor 200 km. De deelnemers ontvangen daarvoor een fraaie medaille gegra veerd met de naam van de tocht, de datum en de verreden afstand. De route's zijn geheel gepijld terwijl men tevens aan het begin van de tocht een routebeshrijving ont vangt. De wielervereniging zal te vens onderweg zorg dragen voor de inwendige versterking van de rij ders. Na afloop van de toertocht heeft men een mooie gelegenheid om een kijkje te nemen bij deama- teursklassieker „De ronde van Overijssel". Zij passeren tussen 13.45 en 14.45 uur tweemaal de Hol terberg, waarna de finish volgt in Rijssen. Gezinsrit Op verzoek van de VW Holten heeft de wielervereniging voor 4 mei tevens een gezinsrit uitge schreven met een totale lengte van 40 km. Ook hiervoor is de start bij sporthal 't Mossink en wel vanaf tien tot twee uur. Secretaris Jan Scheperman van de wielervereni ging heeft de tocht uitgezet die voert over de Holterberg. De rit is zonder veel klimpartijen voor ie dereen goed te rijden. Ook hier wordt natuurlek gezorgd voor een versnapering onderweg. De route moet gereden worden aan de hand van een routebeschrijving die bij het begin van de tocht wordt uitge reikt. De kosten bedragen f 5,- met herinnering en f 2,- zonder herinne ring. Voor het eerst sinds lange tijd is de werkloosheid in Holten gedaald. Dit blijkt uit de cijfers van het Ge westelijk Arbeidsbureau. In totaal staan nu 269 Holtenaren ingeschre ven als arbeidszoekende tegenover 305 in de afgelopen maanden. Voor al bij de mannelijke bevolking is het aantal werklozen afgenomen van 229 in de maand februari tegen over 119 in de maand maart. Zeven vrouwen vonden in de afgelopen maand werk, waardoor dit aantal verminderde van 77 naar 70. De grootste groep werklozen heeft als opleiding L.B.O. (139), ge volgd door mensen met alleen een lagere schoolopleiding (77). Daarna volgen M.B.O. (47), H.B.O. (5) en universitair (1). De meeste werklozen zijn minder dan vijf maanden werkloos (90). Zes en dertig Holtenaren zijn echter al meer dan driejaar werkloos. Kindemevendienst: klas 3 en 4 o.l.v. de heer H. Beltman. Oppasdienst: Gea Zwiers, Hen- riëtte Meijerink, Marjan Meije- rink (res.) Ineke Baard en Gër- dien Stam. R.K. KERK 10.00 uur Heilige Mis in gebouw „Irene". DIJKERHOEK 9.30 uur ds. R. Visser. Uitgangs- collecte Kerkinterieur. OKKENBROEK 9.30 uur pastoor Weijs van Lët- téle en ds. G. Bouman! Oecume nische herdenkingsdienst be vrijding. Zendingsbussen bij de uitgang. NIEUW HEETEN Zaterdag 19.00 uur, zondag 8,00 en 10.00 uur. tuurlijk moeten ze weten dat de oorlog er is geweest. Maar steeds weer die beelden van al die ver schrikkelijke gebeurtenissen? Dit jaar is het helemaal erg. Mij doet het pijn. Alles komt weer bo ven. Soms val ik er middenin wan neer ik de televisie aanzet. Dan draai ik hem gauw weer uit. Die feesten ook, ik doe er niet aan mee. Ik kan geen feest vieren. Dat vind ik een verraad tegenover de geval lenen. Het is ook allemaal zo para doxaal. Op 4 mei een kerkdienst en een herdenking bij het monument en dan op 5 mei de vlaggen in top eri een prachtig leest. Kijk, er zijn na tuurlijk mensen die niets meege- getrouwd met de Joodse arts Ru- dolf de Haas die aan de Wierdense- maakt hebben in de oorlog. Die al leen onder het juk van de Duitsers hebben gezeten, maar niets of nie mand verloren hebben. Het wordt echter anders wanneer je hele fami lie verdwenen is. Juist met dit soort dagen komen de herinneringen weer boven. Daarbij komt dat we helemaal niet bevrijd zijn. Zolang er in Nederland nog wordt gediscri mineerd kan ik die bevrijding niet voelen". Bewogen Het bewogen leven van mevrouw Betty de Haas-Boekbinder mag be kend worden geacht. Na een „fan tastische" jeugd in Assen in 1937 De garantie voor service en kwaliteit Off Toyota-dealer voor Holten-Bathmen eo. Oranjestraat 30 Tel. 05483-6 13 63

Holtens Nieuwsblad | 1985 | | pagina 3