de Holtense doos J aarvergadering afd. Holten CDA Marke Holten „Ze moeten niet aan mien spoortje komen" Jaarfeest E.J.V. De Bouwers STATIONSBEAMBTE H. J. MÖRING: HOLTENS NIEUWSBLAD Disco tienersoos WÊ DONDERDAG 25 APRIL 1985 13 .Vroeger heb ik wel eens een trein tje gehad thuis, maar daar was de aar digheid gauw af. Wat wil je ook? Ik heb hier alles in het groot. Mijn werk is mijn hobby". Het is duidelijk, sta tionsbeambte H. J. Möring heeft er na 25 jaar achter het loket van de Neder landse Spoorwegen in Holten nog steeds plezier in. Voor één keer wer den we binnengelaten in het heilige der heiligen om eens een kijkje achter de schermen van de spoorwegen te nemen. „Eigenlijk mogen we hier geen .onbevoegden toelaten", vertelt Mö ring als ik aan de dichte deur mor rel. „Maar zo af en toe maak ik wel eens een uitzondering. Zoveel per soonlijk contact heb je toch al niet met de reizigers. En dat vindt ik juist het aantrekkelijke in dit dienstverlenende beroep. Mensen op weg helpen, inlichtingen geven en af en toe eens een praatje ma ken". Wat dat betreft is er voor de En- schedeër van geboort veel veran derd. Sinds hij, na eerst in Ensche de, Nijverdal en Gramsbergen te hebben gewerkt, in 1960 als sta tionsbeambte en plaatsvervan gend chef in Holten werd aange steld, naast de toenmalige chef Le- get, hebben automatische over wegbeveiliging en automatisering van de kaartverkoop hun intrede gedaan. „Daar heb ik echt wel aan moeten wennen" bekent Möring. Toen die automatische beveiliging er nog niet was had je hier nog een erker met mechanische bediening. Ik ben nog maandenlang op bepaalde tijden naar de deur gelopen voor- Stationschef H. J. Möring: „mijn dat ik in de gaten had dat dat niet werk is mijn hobby". meer nodig was. Zo groot was die gewenning. Je verantwoordelijk heid wordt natuurlijk minder, telt hij enthousiast. „Dan leef ik he- Vroeger onderhield je het contact lemaal op. Ik mag zelf enorm graag met Rijssen, Dijkerhoek en Bath- men en eventuele storingen moest reizen, maar ik vindt het ook hart stikke leuk om mensen te advise- je zelf oplossen. Je had ook veel ren. Van de Spoorwegen hebben wij j natuurlijk de TRANS-reizen, maar ook over andere buitenlandse rei zen geef ik informatie. Soms ben je daar wel lang mee bezig, maar het is zeker de moeite waard. Eigenlijk ben ik dan ook een VW-man want meer contact met de machinist en de conducteur op de treinen. Eigen lijk was het toen leuker". Secretaresse Een telefoontje roept hem even weg. Aan de andere kant van de lijn ik geef allerlei informatie over wordt geïnformeerd hoeveel een slaapgelegenheid in Holten en weet enkeltje Meppel gaat kosten. Met ondertussen de prijzen ook wel uit een paar drukken op de toetsen van mijn hoofd. Dat is mooi werk dat ik een imposante computer tovert graag mag doen. Dan kom je ook Möring de cijfers tevoorschijn. „Ja, echt in contact met de mensen", die computer. Dat is ook zoiets. Ik Historisch is de ervaring die Mö- noem het altijd mijn secretaresse, ring als reisbemiddelaar een aantal alleen zegt ze niks terug. Dat was jaren geleden heeft opgedaan. Hij ook nog een hele omschakeling had toen late dienst en tegen de tijd voor mij om daar mee te leren wer- dat hij al aan sluiten dacht kwam er ken. Ik heb nog een speciale cursus een pasgetrouwd stel zo van de moeten volgen. Ach, eigenlijk bruiloft voorrijden in een auto met wordt je er ook een beetje dommer een sleep van blikjes er achteraan, door. Vroeger had ik alle prijzen in Of de stationsbeambte maai*even de kop, nu rekent de computer alles wou zorgen voor een geheel ver uit". zorgde huwelijksreis naar het bui- Het is Möring aan te zien dat hij tenland. al die automatiseringstoestanden Möring: „Dan sta je wel even te het liefst meteen zou willen inruilen kijken, maar ik vond het toch ook voor wat meer persoonlijk contact, wel leuk en heb net zo lang gebeld! Niet voor niets kijkt hij alweer met tot re vanuit Arnhem met de nacht verlangen uit naar de komende zo- trein naar Luzem konden. Hoewel mer. Dan immers opereert hij te- ik later nog een keer een soortgelijk vens als reisorganisator, en niet te geval heb gehad, zijn dit natuurlijk vergeten VW-man. „De zomerdag uitzonderingen. Maar je houdt er is inderdaad een mooie tijd", ver- toch leuke contacten aan over. Zo de gaten. Ja, soms moetje nu een maal wel optreden. Wat dat betreft ben ik ook reuzeblij dat Sinterklaas niet meer de trein aankomt. Man, ik heb doodsangsten uitgestaan met al die kinderen op het perron. Dan moetje wel streng zijn, hoewel ik eigenlijk helemaal niet zo'n fi guur ben. Waar ik wel erg fel op ben is wan neer automobilisten nog snel even tussen gesloten bomen doorrijden. Ik ben beëdigd opsporingsambte naar, maar wanneer ik dat zie slin ger ik ze wel op de bon. Meestal los ik problemen op mijn eigen ma nier op, maar in dit geval wordt er proces verbaal opgemaakt. En dan denk ik nog niet eens aan het ge vaar voor de automobilist, maar veel meer aan mijn collega's op de treinen die daar machteloos in die cabine zitten. Persoonlijke vrien den van mij zijn op die manier aan de angst gestorven. De mensen be seffen niet wat ze zo'n man aan doen". Het middelpunt van ons dorp zo rond eindjaren twintig is dit maal het onderwerp van ome serie Uit de Holtense doos. De foto stamt uit het archief van Jan Smale. In welk jaar deze foto is ge- maakt kunnen wij niet op een jaar nauwkeurig nagaan, maar een juiste tip kan dit verhelpen. Het beeld blijft er mooi om. De is er iemand in Holten die elk jaar zijn vakantie door mij laat verzor gen. Ik krijg dan een brief met de wensen en moet dan iets regelen. En denk maar niet dat iemand an ders dat mag regelen. Als ik toeval lig geen dienst heb komt hij de vol gende dag terug of stuurt mij de brief thuis. Ik heb ondertussen al een hele stapel. Dat is toch machtig mooi?" Vandalisme Natuurlijk zijn er ook minder prettige kanten aan de functie van stationsbeambte. Ongevallen op het spoor natuurlijk (,je raakt wel gehard, maar echt wennen doe je er nooit aan"), maar ook het toene mende vandalisme is een doom in het oog van Möring. „Daar erger ik me nou echt aan. Die vernielingen trek ik me persoonlijk aan. Ze moe ten niet aan mien spoortje komen. Met die toestanden rond die disco- trein een tijd geleden ben ik bijna wel eens op de vuist gegaan. Maar dat is natuurlijk ook niet verstan- In de bovenzaal van café-restaurant Vosman hield de afdeling Holten van het CDA haar jaarvergadering waarvoor een redelijke belangstel ling bestond. Voorzitter J. H. van Engbrink opende de bijeenkomst met gebed na het lezen van het eerste gedeelte uit Mattheüs 28. Uit het jaarverslag van secreta resse mevr. A. Dul-de Fockert bleek dat het de afdeling in het af gelopen jaar niet aan activiteit heeft ontbroken. Er werd een vier tal ledenvergaderingen belegd waar o.a, de discussiestukken „Ap pèl en Weerklank", van „Verzor gingsstaat tot Verzorgingsmaat-. schappij" en diverse praatstukken o.a. „Bezuinigingen in de gemeen te" en „Emancipatie" aan de orde kwamen. De contacten met de af deling Markelo, Goor, Diepe nhiem en Rijssen waren bijzonder en nut tig en zullen waar mogelijk in de toekomst nog wat worden uitge bouwd. Het ledental bedroeg op 31 december 175. Financiën Penningmeester Th. M. J. van Dijk maakte in een uitgebreid fi- Ach, eigenlijk heb ik in Holten misschien nog niet eens te klagen. Ik heb hier altijd erg graag gewerkt en zou ook voor geen geld meer te rug willen naar Enschede. Ik ben nog nooit één dag met tegenzin naar het spoor gegaan. Ja, op maandagmorgen is het natuurlijk wel aanpakken en dan zit ik ook wel eens te brommen, maar echt gemeend is dat ook niet. De meeste Holtenaren hebben dat ook wel in Zondag 28 april a.s. is er in de tienersoos aan de Beusebergerweg weer disco voor alle tieners in de leeftijd van 12 t/m 15 jaar. De twee vaste disc-jockey's zullen de nieuw ste top 40-plaatjes weer ten gehore brengen en hierop kan weer heer lijk geswingd worden. De disco be gint om 14.30 uur en de entree is gratis. nancieel overzicht melding van een voordelig saldo van f231,88. De commissie voor kascontrole die be stond uit de heren J. H. Bosschers en J. Wiggers had boeken en be scheiden in orde bevonden. In de controlecommissie 1985 werden be noemd mevr. M. van Engbrink-Ra- maker en J. Wiggers. Uit de balans per 1 januari 1985 en de exploitatie-overzichten over 1983 en 1984 bleek dat de jaarlijkse activiteiten van de afdeling met een zuinig financieel beleid uit de inkomsten worden gedekt. Over 1985 en 1986 verwacht het bestuur bij gelijk beleid haar noodzakelijke kosten te kunnen dekken met de te verwachten inkomsten. Een globa le schatting van de verkiezingskos- ten over 1985/1986 met de erva ringscijfers van 1982 leert dat de kosten minimaal f2500 zullen be dragen. Er zullen door het bestuur nu al activiteiten worden onderno men om over dit bedrag te kunnen beschikken waarbij gedacht wordt aan een verkiezingsfonus. De ver gadering werd door de voorzitter van Engbrink met dankgebed be ëindigd. In de pauze werd een aantal brie ven geschreven aan politieke ge vangenen in verschillende landen. De heren Groenewegen en Müller van de afdeling Holten Amnesty In ternational assisteerden hierbij en dankten voor de zeer gewaardeerde medewerking. Kerkstraat volop in het groen en hartje zomer zoals men aan het koren kan zien. Waar toen de „gasten" stonden ziet men nu gebouw Irene staan. Ongeveer in het midden voor de toren ziet men de woning van aannemer Meerman. Volgens Jan Smale is de foto in ieder geval „gescho ten" voor de verbouwing, die na 1930 plaats vond. Wie goed kijkt ziet tussen het eerste en tweede raam van de kerk het „Stoeven- beldshuisje"staan dat nu tot ga rage is verbouwd. Het grote ,JIoevehuis" rechts, waar o.a. Tolner, v.d. Veen in hebben ge woond is inmiddels ook verdwe nen. Daar is nu de firma Van Bruggen, electro, gevestigd. 4. Een vergaderzaal voor de holtinck; een halte voor de postkoets Holtinck De goedsheren en erfgenamen kwamen tot 1723 vrijwel steeds in Deventer in vergadering bijeen. Daarna werd de kerk van Holten tot 1812 hun vergaderplaats. Het additioneel artikel 6 tot de acte van staatsregeling van 1798 verklaarde, dat de kerktorens en -klokken ei gendom zouden zijn en blijven van de burgerlijke gemeenten, die ook het beheer en onderhoud hadden. De kerken en pastorieën bleven be zit van de kerkelijke gemeenten. Met dat artikel in de hand kon het kerkbestuur de heren van de marke meedelen, dat zij naar een andere vergaderruimte moesten omzien. Het zal het markebestuur waarschijnlijk niet veel moeite hebben gekost om een geschikte lo kaliteit te vinden. In het anno 1844 te Gorkum verschenen aardrijks kundig woordenboek der Neder landen schrijft A. J. van der Aa, dat de huizen in Holten van weinig aan zien zijn en dat zich daar bjzonder veel herbergen bevinden. De na men van deze „uitspanningen" in en rond het dorp Holten, welke in allerlei documenten werden aange troffen, zijn in alfabetische volgor de - de opsomming is niet volledig: De Denneboom. Het Dickershuis, De Kroon, de Lokin (Grote en Klei ne), De Postwagen of Scholten en later ook wel Het Zwolsche Post huis genoemd, De Rinkelaar, De Ulft, Het Witte Paard en De Zwaan. De vermelding in het werk van Van der Aa was aanleiding tot ver dieping in de geschiedenis van de herberg De Denneboom, welke één van de latere vergaderplaatsen van de marke is geweest. De omstreeks 1680 geboren Egbert Dikkers kocht deze pleisterplaats op 11 mei 1714 van Jan Denneboom en Susanne Elisabeth Beumers. Huis en schuur met toebehoren stonden aan „de gemeenewegh in 't Neerdorp, naast het mullershuys", d.w.z. aan de openbare weg, welke thans Dorps straat heet, dicht bij het spoorweg viaduct. In „Holten voor omstreeks honderd jaar" van A. J. Goldstein komt een tekening van De Denne boom voor. De waard Egbert Dik kers was een zoon uit het huwelijk van tappert Gerrit Dikkers, tevens pachter van de accijnzen op bier, brandewijn en tabak, en van Fen- neken Egberts. Egbert Dikkers was getrouwd met een dochter van de molenaar Jan Teunissen en na het overlijden van Fijke Teuissen met Hendrini Harmelink, wier vader burgemeester van Rijssen was. Kastelein Egbert was van 1713 tot 1743 ook keumoot; hij had dus een functie in de toenmalige rechtelijk organisatie. De kornuiten, zoals de keumoten ook wel werden ge noemd, waren in Drenthe, Overijs sel en het graafschap Zutphen de die de schouten bijstand verleen den in de leiding van de recht spraak. Jarenlang kwamen het markebe stuur en de gemeenteraad van Hol ten (op 12 oktober 1906 werd het huidige gemeentehuis in .gebruik genomen) in de taveerne van Dik kers en zijn opvolgers in vergade ring byeen. Op 25 juli 1753 werd een akte opgemaakt krachtens welke Jannis Dikkers, zoon van Egbert, en zfjn vrouw Aaltje Landeweer „De Denneboom" hun eigendom konden noemen. Jannis overleed op 20 januari 1800. Zijn in 1774 ge boren dochter Maria trouwde in 1802 te Markelo met Jan Vincent, zoon van Gerrit Vincent en Engele Meijers. In 1811 werd Jan Vincent maire van Holten, later weer als schout aangeduid. Als zodanig trad hij op tot juli 1818, toen hij het veld moest ruimen voor de schout van Bath- men. Tot 1 juni 1834 was hij secreta ris van Holten en Bathmen Met in gang van laatstgenoemde datum werd hij burgemeester en secreta ris van Holten. Deze gecombineer de functie heeft hij uitgeoefend tot 1 januari 1844. Jan Vincent en zijn vrouw zwaaiden de scepter in „De Denneboom", waar tevens het „postkantoor" was gevestigd. Vin cent wordt in sommige stukken brievengaarder genoemd en in het oudste bevolkingsregister van Hol- «•Fill ten zelfs paardenpostmeester. De postkoets en de „postpaarden" werden by hem gestald, terwijl de passagiers, die met de postkoets meekwamen, zich in de „wachtka mer" konden ophouden, totdat de koets weer uit Holten vertrok. De municipaliteit van Almelo heeft op 24 oktober 1795 een reglement vast gesteld op het rijden der postwa gens van Almelo naar Deventer. Dank zy een publikatie van R. Kampman in het Jaarboek Twente van 1975 kunnen enkele bepalin gen uit dat reglement hier worden vermeld. 1. De postwagen rijdt het gehele jaar door, maandag- en donderdag morgen om 9 uur, van Almelo naar Holten waar de passagiers en goe deren worden overgegeven aan c.q. worden overgenomen van de van Deventer komende wagen. 2. Per persoon wordt betaald: 3'/2 stuiver tot Wierden, 7 stuiver tot Ryssen, 13'/2 stuiver tot Holten, 27 stuiver tot Deventer, en voorts van ieder uur 3>/2 stuiver. 3. De wagen zal te Wierden en Rys sen zich zo kort mogelyk ophouden en te Holten alleen spoed betrach ten om terug te rijden. Commissaris van de postwagen Almelo-Holten was de Deventer burger Hoevel. Ik neem aan, dat deze naam officieel Van Hövel luidt. Op 17 j anuari 1828 kwam de post koets uit Twente 's nachts om vier uur in Holten aan. De Postillon Haardieck spande de paarden uit en gaf ze over aan Jan Willem Kap- pert, de knecht van Vincent, die ze even op stal zou brengen. Haar dieck had behalve post ook nog twee „pasgeziers" meegebracht. Eén der reizigers was de heer Braamburg, „opziender by den wa terstaat". De dienstbode van Vin cent, die had gemerkt, clat er passa giers waren uitstapt, legde het vuur aan. Dit was Braamburg en zyn reisgenoot zeer welkom, want in de januarinacht zal het in de koets be paald niet warm zijn geweest. Het dienstmeisje heeft naar de zin van de heren niet hard genoeg ge stookt, want Braamburg voegde haar toe: „Meid, smijt nog wat plag gen aan!" De „meid" heeft zeker nog geaarzeld. Braamburg stond op, begaf zich naar de schuur, waar hij de stalknecht Kappert aantrof en deze liet weten, dat hy turf voor het vuur wilde hebben. Kappert, kennelijk -neet zo benöwd", zei te gen Braamburg: „Gy moet geen plaggen hebben. Zulke lieden als u moest men uit het huis jagen. Gy komt daar met zoo'n wind, dat bin nen wy hier van zulke smeerlappen niet gewoon. Maakt dat gy my on der de ogen heen komt". Braam burg liep op Kappert toe en vroeg: „Ben ik een smeerlappe?" Kappert zweeg. Hyi sloeg er op los, doch de „opziender" verweerde zich niet. Hy vroeg de stalknecht: „Waarom stoot gij mij?" Opnieuw geen reac tie. Hij greep toen Braamburg aan „voor de tweede reize en stortte hem van zig af, zoo, dat de hoed van Braamburg onder de paarden was gevlogen". Haardieck bleef by dit alles de stille toeschouwer. J an Vincent schreef over dit voor val in haast aan de heer en vriend Jan Pakkert in Bathmen, toen bur gemeester van Holten en Bathmen, met verzoek de gouverneur in Overijssel (de commissaris des ko- nings) van het gebeurde op de hoogte te stellen. Braamburg had nl. tegen Vincent gezegd, dat hy nog dezelfde dag naar de gouver neur zou gaan om hem te vertellen „wat voor een posthuis het te Hol ten is, daar men vreezen moet als men in de schuure komt". Vincent wilde voorkomen, dat de gouver neur aan burgemeester Pakkert in lichtingen over het incident zou vragen. De burgemeester maakte proces-verbaal op en bracht „de of ficier bij de rechtbank te Deventer" op de hoogte. Ongetwijfeld is Vin cent ook naar Jan Willem Kappert gegaan om hem te berispen. Krach tens reglement moesten de postil lons aan de passagiers alle mogelij ke hulp te bewijzen, hen vriendelyk behandelen en „zig wachten, om niet onbekwaam te drinken, zullen de zodra hier over klachten inko men de overtreder na bevind van zaken gestraft worden". HILVERSUM W. OTTEN Op donderdag en vrijdag 11 en 12 april werd in het Trefpunt te Espe- lo onder grote belangstelling het jaarfeest gevierd van de Espelose Jongeren Vereniging. Voorzitter Teun Stevens heette de vele aan wezigen van harte welkom waar na het Splose volkslied werd ge zongen. Wim Schoneveld las hier na het jaarverslag waaruit bleek dat het uitstekend gaat met de EJ.V. Daarna was het de beurt aan de spelers die het toneelstuk „Ope ratie Nagtegaal" opvoerden. Het stuk speelt zich af in de woonkamer van Daaf (Henk Blan- kena) en Riet de Rijke (Ina Ulfinan) Als op een morgen de vrijgezelle tante Tilly (Ria Jansen) binnen wandelt weet de familie nog niet wat hen te wachten staat. Ze is na- melyk op vrijersvoeten. Willem Mulder, een gepensioneerde zeeka pitein (Henk Nijkamp) is haar doel wit. Maar om bij een neef te logeren die timmerman is, is haar te min. Daarom heeft ze een vermom ming als psychiater voor Daaf uit gedacht. De buren Piet Lachtnipt (een circusclown) (Johan Bekker- nens) en zijn vrouw Olga (Joke Vruggink) helpen hierbij. Dat Daaf psychiater „is" komt voor Willem goed uit, want zijn nicht freule Floortje Nagtegaal (Willy Reilink) is flink van de kaart. (Deze „krankzinnigheid" blijkt later ook gespeeld). Door hypnose probeert Daaf de freule te genezen. Deze poging mis lukt, maar wel raakt Betty, z'n as sistente (Diana Krikkink) zodanig onder invloed dat ze haar vrijer Pe ter (Albert Jan Nyland) niet meer ziet staan. Als op het eind van het stuk de freule door de mand valt door „het niet kunnen zien van bloed" komt het hele verhaal naar voren en heeft tante Tilly haar lesje geleerd. Willem.vraagt haar ten huwelijk en alles komt op z'n pootjes te recht. Het blijspel werd onder regie van Bert Krikkink prima gespeeld. De grime werd verzorgd door Wander Drent.

Holtens Nieuwsblad | 1985 | | pagina 13