Geslaagd jaarfeest Voorzichtig zijn met koop natuurgebied Gemeente ook open na sluitingstermijn Marke Holten INGEZONDEN Holten vervuilt Politie-weekjournaal GEDEPUTEERDE VAN ROSSUM: Wie bouwt de grootste Paasboaken HOLTENS NIEUWSBLAD DONDERDAG 28 MAART 1985 5 Uit naam van velen met mij wil ik uw aandacht vestigen op wat ons treft. Altijd was Holten een voorbeeld voor de omge ving, keurig en mooi groen. Maar het schijnt wel een bes mettelijke ziekte te zijn. Als er in andere plaatsen overal rom mel en poep ligt, dan moet het ook hier gebeuren. Op straat te genwoordig overal rommei. Blikjes, papieren bekertjes, vel len papier bij de vleet, afkom stig dikwijls van snoepgoed of patates frites. Al staan overal bakken, zelfs bij de winkels. Nee, het moet in de struiken of gewoon op de grond gesmeten. Te veel moeite om in de afval bakken te deponeren. Waar blijft het fatsoen? Enkelen die hun straatje of tuin schoonma ken, gooien ook de rommel niet in de vuilnisbak, maar in de struiken, want die zijn toch sme rig! Carnaval: een mooie optocht, maar overal snippers gestrooid: in de straten, in andermans tui nen. Laten die mensen die zo goed kunnen strooien, zelf die rommel opruimen, dan doen ze het volgend jaar niet meer. Pa pier of blikjes worden ook uit auto's gegooid, is hier niets aan te doen? Kunnen werkloze jon geren niet aan het opruimen ge zet worden. Strengere maatre gelen genomen tegen de vervui ling. Bekeuringen uitgedeeld? T.M.E. (naam bij redactie be kend). DOOR BURGEMEESTER EN WETHOUDERS OP 19 MAART 1985 VER LEENDE VERGUNNINGEN, ONTHEFFINGEN E.D. 1. VERLEENDE BOUWVERGUNNINGEN: - aanhetgemeentebestuurvanHoltenvoordebou vvaneenmachi- nekamer bij de molen Dijkerhoekseweg 22; - aan de heer T. Rensink voor de bouw van een hooiberg bij het perceel Dijkerhoekseweg 7; - aan de heer A. H. M. Koenders voor de verbouw van het zomerhuis Postweg 104; - aandeheerJ.PostvoordeverbouwvandewoningPatrijzenweg 2; 2. VERLEENDE KAPVERGUNNINGEN: - aan U-vlees voor een boom bij het perceel Pannebakkersstraat 3f - aan de heer J. Nijland voor een boom bij de woning Schouten straat 2; - aan de heer O. J. Meijer voor 15 sparren bij het perceel Korhoender- weg 18; 3. aan Petroland b.v. te Den Haag vergunning verleend t.b.v. vibrosie- sprogramma „Enschede 1985"; VOOR HET INWINNEN VAN INFORMATIE OVER DE ZAAK ZELF DAN- WEL OVER EVENTUELE MOGELIJKHEDEN TOT HET INDIENEN VAN EEN BEZWAAR- OF BEROEPSCHRIFT KAN MEN ZICH WENDEN TOT DE AFDELING ALGEMENE ZAKEN TER GEMEENTESECRETARIE. De Sportcommissie van de gemeente Holten zoekt gegadigden voor de huur en exploitatie van de KANTINE MET TERRAS OP HET TERREIN VAN HET GEMEENTELIJK OPENLUCHTREKREAT1EBAD TWENHAARSVELD. Inschrijfformulieren en concept-huurvoorwaarden zijn verkrijgbaar bij het secretariaat van de Sportcommissie, p/a gemeentehuis. Dorps straat 27, Holten, tel. 05483-6 16 66 De inschrijving sluit op 15 april 1985. SPREEKUUR WETHOUDER STEGEMAN Wethouder Stegeman is verhinderd op maandag 1 april a.s. spreekuurte houden. OPENBARE COMMISSIEVERGADERINGEN De commissie onderwijs vergadert op maandag 1 april 1985 om 15.30 uur in het gemeentehuis. Dorpsstraat 27 De agenda vermeldt o.a. - advies inzake vaststelling huisvestingsoverzichten basisscholen. - Nota het Voortgezet onderwijs te Holten in de naaste toekomst. De commissie gemeentewerken vergadert op maandag 1 april 1985 om 15.15 uur in het gemeentehuis. Dorpsstraat 27. De agenda vermeldt o.a. - concept-raadsvoorstel tot vaststelling exploitatieraming en grond prijzen plan „Dijkerhoek"; - concept-raadsvoorstel tot overname verlichtinginstallatie spoorweg overgang Beukenlaan; - diverse aanvragen riet subsidie De commissie financiën vergadert op dinsdag 2 april 1985 om 16.00 uur in het gemeentehuis, Dorpsstraat 27. De agenda vermeldt o.a.: - concept-raadsvoorstel tot vaststelling exploitatie-raming en grond prijzen plan „Dijkerhoek"; - concept-raadsvoorstel tot overname verlichtingsinstailatie spoor wegovergang Beukenlaan. Het jaarfeest van C.J.V. Immanuël, te Dijkerhoek, dat donderdag 21 en vrijdag 22 maart in gebouw Bethanië gehouden werd, mag zonder meer geslaagd genoemd worden. Na een openingswoord door voorzitter Herman Bosman gaf se cretaris Henk Stevens een verslag van de activiteiten van het afgelo pen jaar. Hieruit bleek dat een zeer afwisselend en actief programma werd afgewerkt. Hoogtepunt van de avond was de, in dialect ge speelde, boerenklueht „Vogeltje". Voor het begin van het spel sprak regiseur Bert Aaftink een woord Als we burgemeester Van Rappard mogen geloven, dan worden in Hol ten alle protesten tegen gemeentelij ke beslissingen in bahandeling geno men, ook indien men het protest ken baar heeft gemaakt na de officiële sluitingstermijn. Dit bleek maandag avond tijdens de behandeling in de raadsvergadering van de nieuwe in spraakverordening van de Wet op de Stads- en dorpsvernieuwing. De raadsfrakties van WD en PvdA waren van mening dat de offi ciële termijn van veertien dagen zo- van excuses voor het misschien wat onfatsoenlijk overkomend taalgebruik in de klucht. Het stuk speelde zich af op de boerderij Dijkzichthoeve van Mans Klom penmaker (Erik Wechstapel) waar bij hij woonde met knecht Tóns Troelstra (Erik Rensen) en huis houdster Vogeltje (Thea Mark voort) die het werk op de boerderij regelde. Voorts kwamen twee trouwbeloftes van de heren om de hoek kijken, waarvan beiden zich niets meer konden herinneren. De ene van Mans aan Mathilde (Hen- ny Nijland), een meisje uit Amster dam, die het begonnen was om het als die in de nieuwe verordening is vastgelegd, een te korte periode is, temeer daar voor andere inspraak procedures een termijn van dertig dagen is vastgesteld. Ook waren zij er niet van overtuigd, dat de in spraak van de burgers op de juiste wijze gewaarborgd was; zij stelden voor een commissie in te stellen met vertegenwoordigers' uit de raad, vergelijkbaar met de AROC commissie. Ondanks een zeer uit voerig betoog van de burgervader, waarin nogmaals betoogde dat de gemeente Holten zich inzake dit geld en de boerderij, de andere van Tóns aan Mientje Flapper (Ineke Bosman). Een opgezette scène, verzonnen door Vogeltje, die wist dat Tóns niets van Mientje wilde weten, zorgde ervoor dat hij tot grote vreugde van Vogeltje haar alsnog ten huwelijk vroeg. Verder kwamen in de klucht voor Frits Flapper (Gerrit Veneklaas), De Lange, een politieagent (Henk Ha verslag) Roos (Bert Steunenberg), Mathilde (Marian Haverslag). De regie was in handén van Bert Aaf tink. Na de verloting werd de avond afgesloten met het zingen van „Lof zij de Heer". soort inspraakprocedures zich erg soepel opstelt, bleven de beide frakties op hun standpunt, met de argumentatie dat na dit college er een ander kan komen dat niet zo soepel reageert, met alle gevolgen van dien. Zij stemden wel in met de strekking inspraakverordening, die het mogelijk maakt milieuon vriendelijke bedrijven te weren uit de dorpskern. Een van de bedrijven die nog steeds op het lijstje staan is de Mengunie. In het verleden zijn pogingen om het bedrijf te laten verplaatsen op niets uitgelopen. Met de wet op de Stads- en dorps vernieuwing in de hand zal het col lege een nieuwe poging onderne men. Beuseberg De exploitatieopzet van het plan Beuseberg werd zonder stemmen tegen goedgekeurd. Wel wilde CDA-fraktievoorzitter H. Westerik op korte termijn van het college vernemen, wanneer en hoe de plan nen verder worden uitgevoerd, op dat de burger zo snel mogelijk van een en ander op de hoogte gesteld kan worden. Wethouder Stegeman zegde toe bij de eerstvolgende ver gadering van de (besloten) commis sie Ruimtelijke Ordening een nade re invulling van het plan te zullen geven. Zodra goedkeuring is ver kregen van GS, wat binnen een zes tal weken zijn beslag kan krijgen, kan de eerste spade de grond in. In twintig dagen kan het eerste deel van het plan bouwrijp gemaakt zijn. Op 19 maart werd op klaarlichte dag een aanhangwagen ontvreemd aan de Aaltinksweg. Het voertuig was met een slot verankerd, doch dit vormde geen belemmering voor de betreffende dader(s). Aan de Haalmansweg ontstond brand in een schuurtje dat werd ge bruikt als werkplaats. De brand on stond door laswerkzaamheden, waarbij afval in brand geraakte en vervolgens het dak vlam vatte. De zoon en de vader probeerden de brand nog te blussen met een blu- sapparaat, doch dat lukte niet, zo dat de brandweer er aan te pas moest komen, die de brand spoedig onder controle hadden. Een gedeel te van het dak ging verloren, alsme de voor enkele honderden guldens aan gereedschap. 20 maart: Bij een winkelier aan de Oranjestraat werden door twee jongens een alarmpistool en een luchtdrukpistool weggenomen. De twee knapen konden in de loop van de week worden aangehouden. Het betrof hier inwoners uit Bathmen. Tevens bekenden zij de afgelopen maanden meerdere diefstalletjes te hebben gepleegd bij diverse Hol- tense middenstanders. 22 maart: Enkele tientallen jon gelui uit Deventer veroorzaakten problemen bij het vertrek van de laatste trein naar Deventer. Ze trokken herhaaldelijk aan de nood rem, zodat de machinist de trein niet kon laten vertrekken. De Hol- tense politie, geassisteerd door col lega's uit Rijssen en Wierden haal de in eerste instantie de jongelui uit de trein. Later werden de knapen toch naar Deventer vervoerd met de trein, onder toezicht echter van enkele politemensen. Er deden zich toen geen moeilijkheden meer voor. Een inwoner uit Raalte werd be keurd, omdat hij een auto bestuur de terwijl hij te diep in het glaasje had gekeken; tevens kreeg hij een rijverbod. In de nacht van 22 op 23 maart werd er ingebroken in de kantine van de SV Holten. Een ruit werd vernield. Weggenomen werden een spaarvarken met enig kleingeld, en wat snoepgoed, alsmede een ideeënbus, waar toevallig twee gul dens in waren gekomen. 23 maart: Door een leerling van de scholengemeenschap werd aan gifte gedaan van diefstal van een portemonnaie. De portemonnaie zat in een jas, die in de garderobe hing. De inhoud van de portemon naie bedroeg f105,- 23 maart: 's Avonds werd bij 2 woningen aan de Molenbelterweg ingebroken. Men kwam binnen door een raam te forceren. Wegge nomen werden sieraden en geld. In de nacht/avond van 23 op 24 maart werd er uit een geparkeerd staande auto aan de Korhoender- weg een portefeuille met autopa pieren gestolen. De portefeuille werd later teruggevonden in het postkantoor te Zwolle, de dader(s) had(den) de portefeuille kennelijk in een brievenbus gedeponeerd. Er werd niets uit vermist. 24 maart: In de omheining van de speeltuin op de Kol was een gat ge knipt. Omwonenden wordt ver zocht de politie in kennis te stellen indien er in de avonduren nog per sonen worden gesignaleerd in de speeltuin, nadat deze is afgesloten. In een woning gelegen aan de Houtweg werd ingebroken. Een1 schuifpui werd geforceerd evenals één binnendeur. Enkele sieraden werden vermist. 26 maart: Een inwoner uit Deven ter werd in samenwerking met col lega's uit Deventer te Deventer aangehouden nadat hij te Holten was doorgereden met zijn perso nenauto na een gegeven stopteken. De man weigerde een bloedproef. Hij werd ter ontnuchtering ingeslo ten. In de donderdagavond in „De Kan delaar" door het CDA-Holten belegde bijeenkomst heeft gedeputeerde ir. C. P. van Rossum, uitvoerig aandacht geschonken aan de belangrijke on derwerpen „Milieu", landbouw en ruimtelijke ordening". Alle drie zaken waarmee niet alleen de boeren te ma ken krijgen maar de hele gemeen schap. Spreker zei in het begin van zijn toespraak het van zeer grote waar de te vinden dat het Provinciaal Bestuur haar visie geeft op de vele problemen waarmee de boeren worden geconfronteerd. „Het span ningsveld tussen enerzijds natuur landschap en anderzijds landbouw moet de wereld uit. Bij aankoop van natuurgebieden (Landschaps parken) moet men voorzichtig te werk gaan in 't bijzonder in de pro vincie Overijssel waar nog ruim 10% van de beroepsbevolking in de agrarische sector werkzaam is. Het CDA zal zich ook in de toekomst sterk blijven inzetten voor ruilver kaveling waarbij tevens rekening moet worden gehouden met de hele gemeenschap". Spreker waar schuwde er voor de landbouw de vrije hand te geven. Dit zou ten kos te gaan van natuur en landschap. „De verantwoordelijkheid voor milieubeheer ligt bij de mens en wanneer die de grenzen van het toe laatbare overschrijd zal de over heid moeten ingrijpen. In onze-pro- vincie, rijk gezegend wat natuur be treft, zijn 140 bodemverontreinigin gen ontdekt en ook in Overijssel ontstond schade aan het bosbe- stand als gevolg van zure regen. De drinkwaterleidingbednjven ma ken zich terecht grote zorgen over de voortdurende en toenemende bedreiging van het grondwater, te meer omdat de watervoorziening in de toekomst nog meer dan nu reeds het geval is, op grondwater zal zijn aangewezen". Een zeker niet tejpn- derschatten probleem is volgens van Rossum mestoverschot. In Overijssel in 1986 een overschot van l!/2 miljoen ton. Evenals in voorgaande jaren zullen ook dit j aar weer geldprij zen beschikbaar worden gesteld voor de grootste paasvuren rond Holten. De bouwers, die met de aanvoer van het brandbaar materiaal al enkele weken volop in touw zijn, moeten bedenken dat onder het „grootste" wordt verstaan het aantal kubieke meters. Wel is er ook nu weer een extra prijs be schikbaar voor de mooiste „boa ken". De afspraak die enige ja ren geleden met de bouwers is gemaakt, dat bij het opbouwen van de Paasboaken geen. ge bruik gemaakt mag worden van mechanische middelen zoals hijskranen e.d. geldt ook dit jaar weer. Wanneer men wil meedingen naar een van de prijzen, kan men zich opgeven bij de heer J. Wiggers, Kolweg 14, tel. 6 13 56. De keuring zal plaats hebben op zaterdag 6 april tussen plm. 16.30 en 18.00 uur. In het volgende nummer van het Holtens Nieuwsblad komen wij nader op het boakenbouwen terug en zal tevens worden mee gedeeld waar en op welke tijd op eerste Paasdag de paasvuren zullen branden. 3. Bestuursorganisatie Ook in Holtens dreven werd de oudste organistie gevormd door en uit de „erfgenamen". Er wordt wel gesproken over het kerspel van Holten. Een kerspel is, volgens A. M. Donner in zijn bewerking van het Handboek van het Nederlandse staatsrecht van C. W. van der Pot, een territoriale kring van de geeste lijke rechtsorde. Door de opkomst van de gemeenten heeft de organi satie van ingezetenen die van de geèrfden verdrongen. In In het thans niet meer gelden de artikel 1690 van het in 1838 inge- voerder Burgerlijk Wetboek wer den verenigingen van personen er kend als zedelijke lichamen, hetzij deze op openbaar gezag als zodanig zijn ingesteld of erkend, hetzij ze als geoorloofd zijn toegelaten, of alleen tot een bepaald oogmerk, niet strij dig met de wetten of met de goede zeden, zijn samengesteld. Blijkens de geschiedenis van de wet behoor den tot de staatsrechtelijke zedelij ke lichamen o.ro. de staat, provin cies, gemeenten en waterschappen, alsook de kerk- en markegenoot schappen. De marke bezat op grond hiervan rechtspersoonlijk heid. Hoewel zij in latere tijd niet meer op het gebied van staatsrecht werkten, bleef de rechtspraak haar onder de zedelijke lichamen rang schikken. Het gezag berustte bij de goed(s- )heren en erfgenamen, die onder presidium van de markerichter in vergadering bijeenkwamen. De markerichter, ook wel holtrichter genoemd, werd gekozen door de erfgenamen. De marke bleef hier door vrijer in haar doen en laten dan onder een erfmarkerichter, zo als bijv. in de marken van Almen en Harfsen, waar het richterschap er felijk werd bekleed door de eigena ren van het huis Ehze te Almen. De markerichter had het beheer over de financiën, hij droeg zorg voor de uitvoering van de door de marke vergadering (ook holtdag, holt- spraeck of holtinck genoemd) ge nomen besluiten en ook berustte de politiezorg bij hem. Aanvanke lijk vond zijn verkiezing plaats voor onbepaalde tijd, doch naderhand - in de negentiende eeuw - werd pe riodieke aftreding ingevoerd met de mogelijkheid van herbenoe ming. Enkele gedeputeerden of ge- committeerden stonden de marke richter bij in zijn bestuurlijke ar beid. Zij werden gekozen uit de meiers. De markerichters belegde de hol tinck. De meiers waren gehouden hun landheren van datum en tijd stip der - meestal jaarlijkse - bijeen komst in kenpis te stellen. De eige naren van de gewaarde erven woonden veelal buiten de marke. Blijkens de presentielijsten werden in december 1772 in de kerk van Holten gehouden vergaderingen van goed(s)heren en erfgenamen bijv. bijgewoond namens de bagij- nen, paters of convent van Diepen veen, het cameraarschap van de stad Deventer, Luirlink, het kapit tel van Lebuïnus, het St. Jurriëns- gasthuis, de ridderschap van Over ijssel, weduwe Lugard, of door bur gemeester Van Duren (Deventer) en B. E. Dapper. Boerrichters Behalve van de gedeputeerden genoot de markerichter ook assis tentie van de boerrichters. Deze be kleedden een functie in de sectoren van bestuur en rechtspraak. Een boer- of buurrichter was de repre sentant van het markebestuur in de boer- of buurschap, de kleinste publiekrechtelijke, territoriaal be paalde rechtskring van de toenma lige plattelandssamenleving. Aan de hoeve van een „buur", de buur stede, was veelal een huurrecht ver bonden. Als bestuurshulp functio neerden verder de rotmeesters. De marke was verdeeld in rotten (wij ken). De rotmeester was in zijn markedeel een factotum, d.w.z. hij kon worden beschouwd als een „ambtenaarlijk manusje-van-al les". Wanneer de „huyslieden" tij dens een schouw van waterleidin gen in zijn wijk niet present waren, was de rotmeester aansprakelijk voor de per persoon verbeurde goudgulden. Dc schutters, ook ge zworenen geheten, omdat zij dei voorgeschreven eed aflegden, had den tot taak het wederrechterlij k in de marke van Holten gedreven vee te schutten. Hieronder werd ver staan de inbeslagneming en het op transport stellen van dat - niet met een „brant afgeteickende" - vee naar de schutstal. De rechthebben den konden hun dieren terughalen tegen betaling van de daarvoor ver schuldigde boete. Een ander berustte van de poli tietaak berusste bij de armenjager. In 1800 werd Willem Kempers als zodanig benoemd. Hij moest dage lijks patrouilleren langs de marke wegen,...voorzien met bekwaam en behoorlijk geweer en een goede hond", teneinde bedelarij en land loperij zoveel mogelijk tegen te gaan. De zetters vonden hun arbeid in het regelen van belastingaansla gen en maximumprijzen, bijv. van brood. De penvoerder van de mar ke werd markeschrijver genoemd Hij genoot een beloning van f6,- per jaar. Dit bedrag werd later verdub beld en tenslotte op f25,- vastge steld. Deze betrekking werd op 13 september 1831 opgeheven. De laatste markeschrijver was Ger hardus van Wijngaarden uit Rijs sen. Hij was hoofdonderwijzer en adjunct-maire aldaar. In een tus sen 1830 en 1850 uitgebracht ver slag van mr. H. Wijnbeek, opper inspecteur van het onderwijs wordt meegedeeld, dat Van Wijn gaarden het voorkomen had niet van een schoolmeester, maar van een aanzienlijk heer. In verband met zijn nevenfuncties moest hij het onderwijs veelal overlaten aai- twee bekwame ondermeesters. Ir. een later verslag wordt zijn overli.i den gememoreerd. „Zijn dood is geen verlies, want door andere werkzaamheden werd hij meestal belet deel te nemen aan het onder wijs", aldus Wijnbeek. In latere ja ren was H. H. Rörik nog werkzaam als administratief medewerker van de markerichter Hendrikus Ooi bekkink (1795-1868). HILVERSUM W. Otten

Holtens Nieuwsblad | 1985 | | pagina 5