In de bloemetjes... Holtens Werkgroep stapt op bij gebrek aan publiek Deze week Paasvuur Geen horeca in Edahpand De Schure S.G.H. EN DE MARKE SAMEN? DOEK VALT OVER KOFFIECONCERTEN Bestuursleden Socu Holten stappen op U ontvangt een fraaie abonnee opgeeft. BON I Hottens Nieuwsblad DONDERDAG 14 MAART 1985 38e jaargang - nr. 11 Abonnementsprijs f 34.25 Losse nummers 75 cent Gedrukte oplage 3075 ex. Uitgeversmaatschappij Van der Loef/BV in samenwerking met de stichting „Holtens Nieuwsblad" Stichtingsbestuur: W. H. Beyers, secretaris Kozalckenstraat 5, tel. 05483-6 30 22. Advertenties: Gertfertsingel 41, Enschede Tel. 053-32 01 41 Redactrice: Frederique Rentenaar V/eleweg 104, Boekelo Tel. 05428-15 00 Redactioneel adres: Smidsbelt 37, tel. 05483- 6 38 03 Openingstijden redactie, vrijdagmorgen 9-12 uur Redactioneel medewet ker: J. Wiggers Kolweg 14, tel. 05483- 6 13 56 Advertentie-adviseur: W. Frederiks Pr. Hendrikstraat 18 Nijverdal Tel. 05486-1 32 64 J. Rozendom Schoutenstraat 33a Tel. 05483-6 36 25 Advertenties en abonnementen kunt u in Holten opgeven bij: G. W. Knapen Larenseweg 3, tel. 612 24 tot dinsdag 12 uur. In Bathmen: H. Voogs- geerd Deventerweg 34, tel. 16 65 tot dinsdag 12 uur. A,s lezer ven het Paf^-Jotter bailpOÏflt Holtens Nieuwsblad wordt u goed geïnformeerd. „orötugoeö gjj y &l\ (11611^6 Als abonnee bent u daarvan verzekerd. Geboren werd ze in 1883 in de boerderij waar ze nu, 102 jaar verder nog steeds woont. Zaterdag genoot ze, monter en wel van de belangstelling die haar ten deel viel. Dominee Vons en zijn echtgenoten behoorden tot de eerste bezoekers die Hendriena Tempelman-Tuitert kwamen feliciteren, even later gevolgd door burgemeester Van Rappard en mevrouw Van Rappard, die na- mens het gemeentebestuur een groot bloemstuk meebrachten. Toen „opoe" Tempelman, zoals zij in Holten beter bekend is, honderd jaar werd, zag het er naar uit dat het wel eens haar laatste verjaardag kon zijn. Achteraf bleken het slechts zenuwen die haar parten speelden voor alle aan dacht die plotseling op haar gericht was. Nu, twee verjaardagen verder was zij er al aan gewend en vormde zij het feestelijke middelpunt temidden van haar kinderen, kleinkinderen en achterkleinkinderen. Haar gezondheid is, gezien haar hoge leeftijd voortreffelijk. Zij leeft volop mee met de wetenswaardighe- Het college van b. en w. heeft af wijzend beschikt over de aanvraag van de heren Kamphuis en Fiest omtrent de vestiging van een cafe taria in een van de leegstaande panden van het Edahcomplex. Vol gens het college zou een cafetaria in het Edahpand geen goede zaak zijn, daar op het Smidsbelt reeds een vergunning voor een horeca- vestiging is afgegeven aan bakker den in de familie en kijkt nog alle dagen televisie. Zonder bril leest zij nog en ook Nijkamp, die voor het pand waarin het gehoor is nog prima. Dat kwam haar goed van pas toen ds. Achterberg, die vroeger horlogemaker Aaltink was in 1948 uit Holten vertrok naar Leiden haar zaterdagmorgen opbelde ter gele- gevestigd plannen in voorberei- genheid van haar verjaardag. Veel de deur uitkomen doet ze niet meer. De laat-ding heeft voor een cafetaria/res- ste keer was ter gelegenheid van haar 101e verjaardag. Toen werd in Vosman taurant. ter harer ere een receptie gehouden. Dat was kennelijk goed bevallen want zon der dralen gaf zij opdracht aan haar kinderen om ook deze verjaardag buitens- f huis te vieren. „Ze weet nog precies wat ze wil, van dal blijven wij kinderen", I Cl CS ÖY g lacht haar zoon die inmiddels ook al weer 73 jaar is geworden. Ruim tachtig noabers en bekenden kwamen haar feliciteren. Zij lieten hun gelukwensen vergezeld gaan met bloemen, krentewegges van meer dan een meter lang en Voor tailleuse slaagde te Hattem nog meer bloemen. „Zo wil ik ook wel honderd en twee worden" verzuchtte de mej. M. Battes uit Holten. Zij werd burgervader. Opoe Tempelman vond het de gewoonste zaak van de wereld, opgeleid door Fenny Vros in Hol- „Hard werken, dat houdt de mens gezond" is haar devies. ten. Geef dat ook eens aan een ander door! Gebruik deze bon voor het opgeven van een nieuwe abonnee. Inzenden aan: Holtens Nieuwsblad Antwoordnummer 97 7500 VB Enschede Naam: Adres: Woonplaats:- Geeft op als abonnee voor het Holtens Nieuwsblad Dhr./mevr.: Adres: Woonplaats: Hij/zij betaalt het abonnementsgeld per jaar ad f 34.25 Het bestuur van de Stichting Soci aal Cultureel werk in Holten zal op korte termijn op zoek moeten gaan naar een nieuwe penningmeester en een nieuwe voorzitter. Penningmeester G. B. ter Maat heeft te kennen gegeven op korte termijn te willen opstappen. Voor zitter A. L. M. ygn Well heeft zich nog niet vastgelegd op welke ter mijn hij wil vertrekken, al ziet hij op de lange düur geen mogelijkheden om zijn taak als voorzitter goed te Incombineren met zijn baan. Vol gens de voorzitter is bij beide be stuursleden geen sprake van one nigheid met het gevolgde beleid. In tegendeel zelfs, de verstandhou ding binnen het Sociaal Cultureel werk zijn volgens Van Well beter dan ooit tevoren. Vooral met be trekking tot de voorbereidingen voor het nieuwe dorpshuis heerst naar zijn zeggen binnen de Stich ting grote eenstemmigheid. Binnen enkele maanden zullen de eerste knopen doorgehakt moeten worden voor het nieuwe dorpshuis. Voor- en tegenstanders zullen probe ren elkaar te overtuigen van hun ge lijk. De voorbereidingscommissie heeft goede hoop om alle belangheb benden onder het zelfde dak te bren gen. Het bestuur van de Jongerenso- ciëteit De Schure ziet de ontwikkeling met lede ogen aan. Indien alle betrokken partijen el kaar in de nieuwe opzet kunnen vin den, dan zal met ingang van het schooljaar 1986 de eerste brugklas van de nieuwe scholengemeenschap Holten van start kunnen gaan. Die nieuwe scholengemeenschap zal ge vormd worden door de huidige Scho lengemeenschap Holten en De Marke, scholengemeenschap voor L.H.N.O. en agrarisch onderwijs. Dat is heel in het kort de teneur van het rapport dat dinsdag is over handigd aan medezeggenschapsra den schoolleiding van beide scho len. Het rapport is opgesteld in op dracht van de beide schoolbestu ren. Voor SGH is dat het gemeente bestuur van Hol ten, voor De Marke het Hoofdbestuur van de Overijs- selsche Landbouw Maatschappij te Zwolle. De dalende tendens in het aantal leerlingen, dat voor dit jaar nog geen problemen oplevert, maar in de jaren daarna zich in versnelde mate zal voordoen ligt ten grond slag aan de fusiegedachten. Vooral De Marke komt straks door de schaalvergroting die vanuit Den Haag wordt voorgeschreven in gro te problemen. Daarnaast heeft bij de beide opstellers van het rapport, de heren drs. H. Bakker, rector van de SGH en P. H. Cammeraat, direc teur van De Marke het voortbe staan van een zo breed mogelijk lessenpakket voor de regio Holten voorop gestaan. Het rapport, dat nu ter tafel ligt is slechts een raam werk, dat in de komende maanden verder zal moeten worden uitge werkt. Zo moet onderzocht worden welk bevoegd gezag uiteindelijk de verantwoordelijkheid gaat dragen van de nieuwe school, welke be stuursvorm wordt gekozen en zal de taakverdeling van onderwijzend personeel en niet onderwijzend per soneel geregeld moeten worden. In hoeverre de fusie straks banen gaat kosten, kon tijdens de persconfe rentie die dinsdagmiddag door bei de schoolbesturen was belegd, niet meedelen. Het is vrijwel zeker, dat zonder het samengaan van beide scholen, lesuren verloren zullen gaan, terwijl van de nieuwe scho lengemeenschap een impuls ver wacht wordt voor versteviging van de huidige positie op de „schoom- arkt", terwijl een uitbreiding van het relatieve aantal leerlingen van uit de regio niet wordt uitgesloten. „Holten heeft een goede naam opgebouwd op het gebied van on derwijs. Door het samengaan van beide scholen kunnen wij een bij na volledige vervolgopleiding aanbieden na de basisschool die zeer veel te bieden heeft. Ook nu neemt het aantal leerlingen vanuit bijv. Deventer al toen. Het regent nog wel niet, maar het druppelt wel binnen". In de nieuwe school, waarvoor overigens ook een nieuw gebouw aan de Vrijheidslaan gedacht is, krijgt een onderbouw voor alle leerlingen van twee jaar, waarin de lessen gegeven worden op A-, B- en C-niveau. Daarna volgt een be roepentest, die in de plaats komt van de plaatsingstcst die nu wordt afgenomen voor toelating tot het vervolgonderwijs. Na de onder bouw kunnen de leerlingen afhan kelijk van hun aanleg en resulta ten doorstromen naar LBO/Mavo of HAVO/Athencum. Volgens het spoorboekje van de fusie zal door de Bevoegde Gezagen zo spoedig mogelijk een stuurgroep worden benoemd die belast wordt met de uitvoering van het beleidsplan en een projectorganisatie voorbe reidt. In december van 1985 nemen de besturen op grond van de rap portage van de stuurgroep een be slissing over de voortzetting van het plan. In het voorjaar van vol gend jaar moet dan de definitieve beslissing vallen, waarna met be gin van het nieuwe schooljaar de nieuwe school zijn beslag moet krijgen. De politie maakt een ieder at tent op het feit dat men, indien men een paasvuur aan wil leg gen, dit dient aan te vragen bij de gemeente. In het verleden is door de politie regelmatig ge constateerd dat bij het aanleg gen van de paasvuren het niet zo nauw wordt genomen met de aanvoer van brandbaar materi aal. De wagens zijn vaak te breed of te hoog geladen, terwijl men tevens vaak niet voldoet aan de verlichtingseisen. Ook is het al diverse keren voorgekomen dat medewerkers van de wagen vie len met alle gevolgen van dién. Het is echter verboden om zich mee te laten vervoeren op deze beladen wagens. De politie zal hierop dit jaar dan ook extra toezicht houden en bij het niet voldoen van de eisen, zal proces verbaal worden opgemaakt en zal er afgeladen moeten worden. Opnieuw gaat een stukje cuituur in Holten verloren. Na vijf jaar en dertig concerten houdt de werkgroep Kof fieconcerten het voor gezien. Komen de zondag zal pianist Jan Jaap Nuiver nog een pianorecital verzorgen in de aula van de Scholengemeenschap, terwijl op 21 april het al traditioneel geworden slotconcert van en door Holtenaren het definitieve einde bete kenen van vijf jaar koffieconcerten. De werkgroep bestaat uit mevrouw R. Franssen en de heren H. van Winger den, R. Berends en E. A. Postma. „Jammer, maar onvermijdelijk", aldus de leden van de werkgroep. „De belangstelling was in de afgelo pen winter zo matig, dat wij geen mogelijkheid meer zagen om vol gendjaar opnieuw musici naar Hol ten te halen". De eerste jaren werden de koffie concerten bezocht door gemiddeld zo'n honderd muziekliefhebbers. Vorig jaar reeds was een daling merkbaar. Dit jaar zakte de animo van de Holtenaren tot een diepte punt. „Waar het aan ligt, weten wij niet precies. Zelf zijn we tot de con clusie gekomen dat de rek er een beetje uit is. Het publiek is vermoe delijk verzadigd, al zitten soortge lijke evenementen in andere plaat sen op zondag wel vol. Als werk groep waren wij de laatste tijd door het gebrek aan belangstelling ook niet meer gemotiveerd om verder te gaan. Wij vroegen ons af: waar doen wij het eigenlijk nog voor. Om die reden hebben wij ook niet ge zocht naar eventuele opvolgers. Je kunt mensen niet opzadelen met een erfenis waar kennelijk niemand belangstelling voor heeft". Verwijt Evenals in het gesprek met de ei genaressen van galerie Het Blauwe Winkeltje, dat vorige week voor goed de deuren moest sluiten we gens gebrek aan belangstelling, klinkt in het gesprek met de werk groep het stille verwij t door aan het adres van de Holtenaren die ver stek lieten gaan. „Wij hebben in de afgelopen vijf jaar steeds muziek van uitstekend niveau gebracht, dat elders volle zalen trekt. In Hol ten komen de mensen daar hun huizen niet meer voor uit, terwijl diezelfde mensen wel te vinden zijn bij de kamermuziekconcerten in Deventer. Soms denken wij wel eens dat uitgaan in het eigen dorp niet zo aanslaat. Tenslotte ziet men elkaar in de week ook al vaak bij andere gelegenheden. Aan de ande re kant is de zondagochtend een prachtige gelegenheid om met het gezin op ontspannende wijze te ge nieten van muziek". De suggestie, die vanuit de gemeenteraad al eens is gedaan om andersoortige muziek te brengen, zoals een accordeonor kest, of de eigen HMV, heeft de werkgroep steeds afgewezen. „Wij hebben geen enkel bezwaar tegen lichte muziek, maar die orkesten hebben hun eigen publiek waar voor al regelmatig uitvoeringen worden gegeven. Subsidie Door de steeds verder teruglo pende belangstelling werd het on doenlijk om bekende orkesten en musici te contracteren, terwijl de kans op voortzetting van de subsi die door de Stichting Sociaal Cul tureel werk zeer gering was. „Wij kregen het financieel niet meer rond. Met een entreeprijs van f 5,- en niet meer dan zo'n veertig bezoe kers ben je al gauw uitgepraat, en valt het bij de Stichting ook niet „De rek is er uit". meer te verdedigen om nog door te gaan. „De werkgroep merkte wel op dat de bekendheid van de Stich ting Sociaal Cultureel werk in een enquete die gehouden werd tijdens een middenstandsbeurs vooral be stond door de Koffieconcerten. „Dat heeft kennelijk toch niet ge holpen". De leden van de werk groep hopen desondanks dat er over een jaar of twee nieuwe men sen met enthousiaste ideeën zullen opstaan om de draad weer op te pakken. „De cultuur dreigt te ver schralen, dat is een slechte zaak. Straks zitten wij met z'n allen met een mooi dorpshuis, waar niets meer te beleven valt".

Holtens Nieuwsblad | 1985 | | pagina 1