deHoltensedoos Boerenbedrog wordt strenger aangepakt Oogst snijmais Belasting- op dieptepunt Onzeservkeioopt mS ALS EEN TREIN. Goede tijd Hoekman in Herikenbergloop 3 Zijspancrossers staan op scherp J82.-1 ^dB^'sa,smor^: HOLTENS NIEUWSBLAD service FNV Goed spel spektakel in Vosman Paranormale geneeswijzen in Espelo HOEU OOK REIST... WIJ VERZORGEN ALLES! Vakantie spreiding Kledingactie Max Tailleur niet in Holten reisburo Burg. v/d Borchstraat 2 - 7451 CH Holten (J0 globe Tel'05483-62630 DONDERDAG 7 MAART 1985 De opkomst voor de OLM vergode ring in Dijkerhoek was zeer groot. In de Twente-cross op zondag 24 februari te Hengelo werd na het grote succes van Meindert Koopman 2 atle ten tekort gedaan. Egbert Veneklaas voelde zich ook uitstekend in z'n ele ment. Hij werd in de modder vierde. Tenslotte good old Reitsema, die het zwaar had met z'n negende plaats. Zaterdag 2 maart de Herikerber- gloop. Op de bult tussen Markelo en Goor waagden zich nog enkele atleten aan dit karwei. De 10 kilo meter leverde Dirk Hoekman een vierde plaats op (eindtijd 38.30 min.) Wim Klein Baiting, toch al tijd nog een talent, deed er 40.29 min. over. Tenslotte onze grootste loper-trotter Ap Koetsier die in De Algemene Inspectie Dienst van het ministerie van landbouw en visse rij zal streng gaan optreden tegen melkveehouders die om onder de su perheffing uit te komen, hun veesta pel geheel of gedeeltelijk onderverhu ren aan derden. Dit deelde drs. B. Velt- man, directeur van de Dienst land bouw en voedselvoorziening in Over ijssel mee tijdens de kringvergadering van de O.L.M. die vorige week donderdag gehouden werd in Het Bonte Paard in Dijker- hoek. „Op allerlei manieren pogen melkveehouders onderling hun qu ota te compenseren. Hierbij is ge constateerd dat daarvoor diverse schijnconstructies worden gebe zigd die de bedrijfsvoering niet daadwerkelijk wijzigen, maar uit sluitend dienen om de superheffing te ontlopen". De heer Veltman voegde er aan toe dat dergelijke constructies nooit tot gevolg kun nen hebben dat melk op naam van een ander dan de werkelijke produ cent kan worden afgeleverd. De A.I.D. zal in voorkomende gevallen proces-verbaal opmaken tegen veehouders en/of zuivelfabrieken en alsnog de heffing opleggen. Zoals te verwachten 'viel, was de belangstelling voor de kringverga dering groot. Er werd gesproken over actuele onderwerpen zoals su perheffing, en actuele zaken in de varkenshouderij zoals mestover schot en de bouwstop in de var kens- en pluimveehouderij. Kring- voorzitter Slendebroek verklaarde in zijn openingswoord dat water winningsplan Espelosebroek een goede zaak is, waar vanuit het hele land met belangstelling naar wordt gekeken. Voor het eerst werken wa terschap en waterwinmaat*. "-ap- pij met elkaar samen. Drs. Veltman en vice-voorzitter van de O.L.M. de heer J. Slijkhuis belichtten ieder vanuit hun eigen achterban de situ atie rond de superheffing. De O.L.M. blijft bij haar eerder ingeno men standpunt de de superheffing slechts een tijdelijke zaak kan zijn, met een uniformiteit voor alle aan gesloten landen. Dat de landbouw- portefeuille in Brussel in handen was gekomen van de Nederlander Andriessen, is volgens de land bouworganisaties een goede zaak. „De heer Andriessen staat bekend als een echte Europeaan. Dit is goe de zaak voor de Nederlandse boer. Hij staat ook bekend als een zuinig man, en dat past ons minder goed. Dat komt ook tot uitdrukking in zijn prijsvoorstellen. Er zit nauwe lijks of geen prijsverhoging in voor de zuivel in Nederland. Uit de cij fers van het ministerie van land bouw blijkt, dat in Overijssel 3.678 melkveehouders een aanvraag voor een uitzonderingspositie heb ben aangevraagd. Daarvan is twee derde, plm 67 procent toegewezen. Daarbij komen nog eens een aantal extra aanvragen op grond van art. 19 en aanvragen van melkveehou ders die in 1983 grond hadden ge kocht, dan wel extra grond kregen toebedeeld in het kader van de ruil verkaveling, waarvan 17% is toege wezen. Directeur Veltman kan meedelen dat vóór 1 april alle aan vragen zullen zijn afgewerkt, zodat na die datum de heffingen worden opgelegd. Ook alle 450 bezwaar schriften zullen voor die datum zijn afgewerkt. De motorsportliefhebbers kunnen aanstaande zondag hun hart weer op halen tijdens de Kampioenscross zij spannen die gehouden wordt op het mooie, maar loodzware circuit 't Zand te Hengelo (G). In de zijspanklasse is het voor de coureurs de eerste echte confronta tie waarbij het gaat om de punten voor het Nederlands kampioen schap zijspannen. Er zijn als enkele wedstrijden gereden zodat de rij ders en het materiaal zo langzamer hand in topconditie verkeren. Dat er hard gereden gaat worden om de punten staat vast want het einde van de serie wedstrijden om het Ne derlands kampioenschap bepaalt Gastel met Cor van de Bijl zijn 10 maart de te kloppen mannen. De concurentie ligt op de loer. Ton van Heugten met Frits Kiggen, Jan Ba kens met Perry van Geloven en niet te vergeten August Müller en Henk van Heek staan op scherp. Sterke rijders zijn verder Eric Bruil/André Godschalk, René Veis/Martin Es- sing en Han Vels/Johan Besselink. In totaal zullen 28 combinaties aan de start komen. De beide overige klassen in het programma zijn de 250 cc senioren en de 125 cc nationalen groep A. De training begint zondag 10 maart om 9.30 uur, terwijl de wed strijden om 12.30 uur beginnen. Het circuit is in Hengelo (G) makkelijk te vinden wanneer men de pijlen volgt. Op de in restaurant „Vosman" ge houden jaarlijkse bijeenkomst van snijmaiscontracttelers kon voorzitter L. H. Rensen een groot aantal belang stellenden welkom heten. In zijn ope ningswoord noemde hij het oogstjaar 1984 een dieptepunt in de maisteelt. Namens de taxatiecommissie rapporteerde de heer E. Krikkink dat het schottingscijfer aanmerke lijk lager was dan voorgaande ja ren. In veel percelen kreeg men te maken met lastige onkruiden en zwartenachtschade. Een voorstel van het bestuur om voor 1985 de adviesprijs te handhaven op f3500,- per hectare bij honderdpro cent gewas op stam ontmoette geen bezearen. Door de bedrijfs- voorlichter de heer J. W. Lubbersen te Bathmen werd de rassenkeuze behandeld waarbij enkele nieuwe rassen centraal stonden. Bij gehou den stemming werd als bestuurs lid/voorzitter de heer Rensen her kozen. Na de pauze hield de heer A. Koops, specialist voedervoorzie ning een inleiding over de „Vee- voedkundige aspecten van de snij mais". Hij benadrukte de hoge VEM-waarde van de snijmais, maar wees tevens op de lage waarden van verschillende mineralen als na trium, magnesium, fosfor en kalk. Er moet met overleg en kennis van zaken gevoerd worden. Koops waarschuwde ook op het vóórko men van veel zwartenachtschade, omdat deze plant giftig is voor het vee. Bij de oogst van de snijmais is het erg belangrijk dat het gewas voldoend hoge droge stof gehalte heeft. Bij minder dan 25% droge stof zijn de verliezen in de kuil erg groot en de structuurwaarde voor het vee is dan ook minder. Zoals ieder voorjaar gebruikelijk, kunnen FNV-leden weer gebruik maken van de belastingservice (in vullen van de aangiftebiljetten). Opgave voor deelneming moet ge schieden uiterlijk 13 maart bij de heren K. Reitsema (tel. 6 28 06), J. Calkhoven (tel. 6 33 51) of J. Foks (tel. 6 3119). Zij ontvangen dan be richt van datum en plaats van in vulling en welke stukken zij moe ten meebrengen. Op uitnodiging van de Rooie Vrouwen in de Partij van de Arbeid afd. Holten, speelde de theater groep „Spektakel" uit Arnhem het stuk „het weerzien van Hanna". Het gegeven, er werd al eerder in het Holtens Nieuwsblad over ge- scheven: twee zussen, die elkaar na ruim tien jaar weer ontmoeten. Een weerzien na een overrompelend af scheid in het verleden. Waarmee, zo blijkt, geen van beide zussen, Han na en Annemiek, vrede heeft kun nen vinden. Met allure wordt de confrontatie gespeeld door Hanna van der Steen en Annemiek Ver hoeven. Veel enthousiaste toeschouwers wisten het spel van „Spektakel" te waarderen. Het komend jaar hopen de Rooie Vrouwen wederom profes sioneel theater of cabaret naar Hol ten te brengen. De avond vond plaats op vrijdag 1 maart in zaal Vosman. De leden van de afdeling Espelo van de Ned. Bond van Plattelands vrouwen hielden 'donderdag 28 fe bruari hun maandelijkse bijeen komst in gebouw het Trefpunt; voor het eerst onder leiding van mevrouw G. Bekkemens-Grote- boer, de nieuwe presidente. Voor deze avond was ook mevrouw Van Rappard uitgenodigd. Mevrouw G. Kikkink-Reylink trad af als agrarisch contactper soon. Voor haar werd gekozen me vrouw J. Bieleman-Tempelman. De dames gaan op 14 maart na de Huishoudbeurs te Enschede. Voor 21 maart werd een uitnodiging ont vangen voor een bezoek aan de afd. Dijkerhoek. De ledenvergadering is op 28 maart in Steenwijk. De nieuwe reiscommissie bestaat uit de dames D. Blankena-Nekkers, J. Krikkink-Aytink en D. Koopman- Boode. De notulen werden voorge lezen door mevr. B. Nijland-Brink- man. De heer A. A. Schimmel was uit genodigd om iets te vertellen over paranormale geneeswijzen. Hij ver telde dat er wel 200 verschillende therapieën zijn. De genezers zijn aangesloten bij de N.B.N, die in 1960 werd opgericht. Aan de hand van handoplegging bij een van de Espelose dames gaf de heer Schim mel uitleg over de verschillende be handelingsmethoden. 44.43 finishte. De 20 kilometer, op dit parcours enorm zwaar, pres teerde Dinant Markvoort door ge lijk met de derde loper te finishen in 1.23.25. Kilometers verzamelen deed ook Chris Offringa. Hij liep de 20 km in 1.22.55, goedvoor een ne gende plaats. Zondag 3 maart in Albergen de 27ste Tukkersloop. Wim Klein Bai ting weer op de goede weg had voor de 10 kilometer 40.20 min. nodig. Ook goed op dreef was weer Wim Brinks. Hij maakte de 16 km af in 16.20 en dat is voor hem uitstekend. Ap Koetsier met 1 uur 9.35 min. was duideijk minder in vorm. Ook op zondag 3 maart was in het Lim burgse Schaesberg op de plaatselij ke paarderenbaan een ronde uitge zet van 3 km die 4 keer moest wor den afgelegd. Egbert Veneklaas en De Stichting Max Tailleur („Geef Max de zak") zal in Holten geen kle- dinginzameling mogen houden. Dit deelt het college van b en w mee. Bij de afwijzing heeft de doelstelling van de Stichting geen enkele rol ge speeld. De beschikbare vergunnin gen zijn echter al vergeven aan plaatselijke verenigingen. Nu het voorjaar nadert zult u ongetwijfeld al weer plannen maken voor uw zomervakantie. Stap met die plannen naar de vakmensen bij het erkende ANVR reisburo. Óns reisburo. Wij garanderen u een maximale keus in alle soorten vakanties in elke prijsklasse. Bertus Stevens waren, vergezeld van een begeleidingsteam, reeds zaterdag afgereisd. Zij kwamen dan ook optimaal uitgerust aan de start om zich te meten met de Ne derlandse top. Winnaar voor de zo veelste keer werd Klaas Lok in 37.30 min. Engbert Veneklaas, ge zien zijn lichaamsbouw uitstekend geschikt voor het zware crosswerk, komt bij echte echte top nog wat tekort. Hij kwam als 41ste binnen in 41.31 min. Bertus Stevens niet zo'n crossspecialist werd 53ste in precies 42 minuten. Senior Henk Reitsema tenslotte die in de win termaanden tijdens de verschillen de wedstrijden zijn moreel uit de modder haalt, om in april/mei in halve en hele marathons te vlam men. De voor de atletiek vereniging Nijmegen lopende atleet ging als 109de over de meet in 44.09. Pro gramma zaterdag 9 maart: PJGO- cross Almelo. Zondag 10 maart: Dinkelcross-Losser. Het duurt nog even voordat wij er met z'n allen weer massaal op uit trekken, de zomerzon tegemoet. De prognose is dan ook dit jaar weer veel mensen de vakantie in eigen land zul len doorbrengen. Handig te weten hoe de vakantiespreiding voor de scholen in 1985 is geregeld. Voor de provincies Groningen, Friesland, Drente, Overijssel, Gel derland, Utrecht en voor de ge meenten Lelystad en Dronten is voorgeschreven de periode van za terdag 29 juni tot en met zondag 11 augustus, zowel voor het basison derwijs als het voortgezet onder wijs. Voor Noord- en Zuid-Holland en de gemeenten Almere en Zeewolde geldt voor de basisscholen en voortgezet onderwijs de periode van zaterdag 6 juli tot en met zon dag 18 augustus. In de provincies Zeeland, Noord-Brabant en Lim burg geldt voor de basisscholen de periode van zaterdag 20 juli tot en met zondag 1 september en voor het voortgezet onderwijs van zater dag 13 juli tot en met 25 augustus. Illlllllllllllllllilllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllilllllllllllllllllllllllllllli Hoewel de foto's die dit keer onze rubriek sieren uit heel ver schillende tijden stammen, zijn zij voor het verhaal onlosma- kend met elkaar verbonden. De historie begint op 23 mei 1898 met de oprichting van de stoom- zuivelfabriek van de gebroeders Wansink. De fabriek stond op de plaats waar nu het gebouw van de Mengunie staat. Jarenlang brachten de boeren vanuit de verre omgeving dagelijks hun melk naar de fabriek. Mevrouw A. Wansink-v.d. Brink weet zich nog te herinneren dat er dage lijks soms zo'n vijftig boeren bij haar in de keuken een kopje koffie kwamen drinken, voor dat ze de tocht naar huis weer aanvaardden. De verbonden heid van boeren en zuivelfa briek was groot. Dat uitte zich o.a. elk jaar op de 23e mei, de verjaardag van de fabriek. De paard én wagens van de boeren werden die dag opgesierd met bloeiende bremstruiken. De fabriek draaide tot volle tevredenheid van eigenaar en boeren tot het oorlogsjaar 1942. Toen werd de directie verplicht te tekenen voor levering aan de bezetter. De familie Wansink weigerde categories, waarna de fabriek in opdracht van de Duit sers werd gesloten. Na de oorlog werd de draad weer opgepakt. De machines hadden door de lange stilstand te veel geleden zodat tot sluiting werd overge gaan. De melkfabriek werd ver kocht aan de coöperatie De Vrijheid, tot groot ongenoegen van de Holtense boeren. „Dat ging van begin af aan fout", vertelt mevrouw Wan sink. ,JHolten was geen coopera- tiedorp. De boeren waren te veel op hun vrijheid gesteld. De coöperatie zag haar klandizie steeds meer teruglopen ten gun ste van de melkfabriek de VVM uit Nunspeet die zich inmiddels in een schuur van de familie Müller in de buurtschap Look had gevestigd (foto onderj. Daarmee was de melkoorlog een feit. Voor en tegenstanders van de beide melkfabrieken gin gen midden in het dorp met el kaar op de vuist. Buren die ja ren lang in tevredenheid naast elkaar hadden gewoond wer den verbitterde vijanden en ver keringen raakten uit, louter en alleen om de melkleveranties. De dames Wansink, Nieuwen- huis en Muller, die ons bij het verhaal behulpzaam waren, herinneren het zich nog als de dag van gisteren. Na een jaar bleek de coöperatie in Holten niet meer levensvatbaar. Het contract werd afgekocht en de strijdbijl begraven.

Holtens Nieuwsblad | 1985 | | pagina 11