Programma „Mac" voor dit jaar rond Tribunaal besluit carnavalsseizoen Bergvliegers hadden goed vliegseizoen Marke Holten Winter '85 niet de allerkoudste 2 MAART: OVERIJSSELRIT K.N.M.V. Geen witte apotheek Lee Towers in Harfsen WEERPRAATJE: NS op bezoek bij N.B.v.P. HOLTENS NIEUWSBLAD Drankgebruik Nieuw boekje verbruikcijfers automobielen Liberaal café matig bezocht DONDERDAG 28 FEBRUARI 1985 Op de afsluitingsavond, vorige week dinsdag, van de carnavalsver eniging de Fienpreuvers, was ook dit jaar weer een plaats ingeruimd voor het rondtrekkende tribunaal. Rechter Mannes Justitius, zijn sub stituut, de openbare aanklager, ad- vokaat de Zwarte Kip, met als or debewaarder veldwachter Lukas- sen, spraken slechts in enkele ge vallen „recht". Prins Willem 1 bleek gedurende zijn regeerperiode, zijn volgelingen goed onder controle te hebben gehad. Het „hof' wilde ech ter wel enkele lichte vergrijpen be- handelen. Opvallend hierbij was de IS tOC^CnOfflCn. naai ook volgend jaar Keunedarp weer aandoet. Hierna was het woord aan Prins Willem 1. Na zijn dankwoord aan vele Keunedarpers, het onder scheiden van hofbarhouders en zijn direkte medewerkers, deed Prins Willem kond van zijn ervaringen in dit seizoen. „In één woord geweldig met toch wel als uitschieter het, in samenwerking met de Stichting Paardrijden voor Gehandicapten, georganiseerde mindervalidencar- naval. Het enthousiasme van deze Keunedarpers zal mij lang bijblij ven en ik hoop dat deze happening nog tal van jaren mag plaatsvin den. Zij verdienen het!" Holtens burgemeester, Mr. Rid der van Rappard deelde de aanwe zige Keunedarpers hierna mee, dat zich gedurende de regeerperiode van Prins Willem, geen bijzonder heden in negatieve zin hadden voorgedaan. Hij was echter niet zo ver gekomen gedurende deze drie dagen vrijaf te nemen, maar was in de in het clubhuis „De Biester" maandagavond gehouden jaarverga dering heeft de Holtense Motor- en Automobielclub „De Holterberg" een zeer aantrekkelijk en gevarieerd pro gramma vastgesteld voor het komen de seizoen dat zaterdag 2 maart start met de „Overijsselrrt-KNMV" die dan voor de 39ste keer wordt gehouden. Er hebben voor deze rit die mee telt voor het Ned. Kampioenschap ruim 240 rijders ingeschreven waar onder de Zesdaagse winnaar en we reldkampioen Henk Poorte, Di- nant Zijlstra, Simon Schram, Ger- rit Jan Hazebroek, Robbie v.d. Straat, Gerard Jimmink en de Hol tense coureurs Jan Vos, Henk Klein Zandvoort, Eduard van Oene, Jan Willem Nijland en Willy Veneklaas die zaterdagmorgen om 9.00 uur als eerste wordt „wegge schoten". Het parcours van 80 kilo meter, dat loopt over Holtens grondgebied, moet door de senio ren 3 keer en door de junioren 2 keer worden gereden. Start en finish van de rit, zijn bij camping „De Holter berg" vlak bij sportpark „Meer manskamp" M.A.C. voorzitter Dirk J. Schooien herinnerde in zijn ope ningswoord woord aan enkele hoogtepunten uit het jaar 1984 t.w. het ingebruiknemen van het cros sterrein aan de Imminksweg en een eigen drukkerij in de kelder van de muziekkoepel in „Kalfstermans- weide" Uit het uitvoering verslag van se cretaris Rob Mulder bleek overdui delijk dat de „MAC" in 1984 weer zeer actief was. Er werden maar liefst 34 evenementen georgani seerd. In het kader van het VVV- Vacantieprogramma werden een commissie voor kascontrole die be stond uit J. Arfman en W. Venek laas had boeken en bescheiden keurig in orde bevonden. De con trole zal in 1985 plaats hebben door W. Veneklaas en Egb. Broeze. Voor zitter Schollen bracht secretaris Rob Mulder en penningmeester Egberts dank voor het zeer vele werk dat altijd met accuratesse en enthousiasme wordt gedaan. Be rend Jan Paalman die rapporteer de over de „penningen" van de „Au tosportcommissie", boekte een ba tig saldo maar het kostte wel moei te om de eindjes aan elkaar te krij gen. Als bestuursleden werden met bijna algemene stemmen herkozen G. H. Egberts, G. J. Slag en Jan Vos terwijl in plaats van E. Takkenberg wegens a.s. verhuizing) gekozen werd Gerrit Nijland, Kozakken- straat 3. Als leden van de Sport- commissie werden herkozen Jan Markvoort, J. A. Aanstoot en Mari- nus Krikkink terwijl als lid van de „Autosportcommissie" en „Imhof- commissie" resp. werden herkozen Anton Reilink en Henk Boersma. Als bestuurslid van de „Imhof-com- missie" werd gekozen A. Nijland te Rijssen. Tot sportcommissielid werd in plaats van Gerrit Nijland gekozen Reinder Schooien, Via- nenweg, Borkeld. Voorzitter Schooien sprak een woord van dank tot de heer Takkenberg. Programma Bij het bespreken van het pro gramma 1985 ging de vergadering accoord met de voorstellen van het bestuur en de commissies. Er zul len zeven oriënteringsritten wor den verreden waaronder in de nacht van 5 op 6 okt. de befaamde „Nacht om Holten". Op 17 maart zijspan-motorcross senioren, 250 en 500 cc. junioren op het Zuurberg- circuit, 2e Pinksterdag „Autovoet bal" (Terrein Beusebergerweg), woensdag 24 juli in het kader van het Dorpsfeest 1985 Nat. autocross en op 13 oktober Nationale Kampi- oenschappen-jeugdcross KNMV op de Zuurberg. Het 40-jarig be staan van de „MAC" zal medio no vember op grootse wijze worden ge vierd en een feestcommissie zal t.z.t. met plannen ter tafel komen. In februari is de nieuwe brochure „Brandstofverbruikcijfers van per sonenauto's" verschenen. Het boekje is vooral bedoeld voor men sen die een nieuwe auto willen ko pen. Voor het nieuwe boekje zijn vijftig automerken, met ruim ne genhonderd typen auto's onder zocht op hun verbruik. Deze ver bruiken in het boekje zijn onderling goed te vergelijken, doordat de fa brikanten de meting ervan onder gelijke omstandigheden uitvoeren. In de dagelijkse praktijk kan het verbruik echter hoger zijn dan het boekje aangeeft. De reden is, dat tijdens de rit een aantal factoren in ongunstige zin kan afwijken van de testomstandigheden. Deze facto ren kunnen de rijstijl zijn, of het verkeer, de wegomstandigheden of het weer. Ook kunnen binnen de normale productietolerantie kleine verschillen optreden. Daarom is de brochure minder geschikt als maatstaf voor het werkelijk ver bruik. Het boekje blijft echter een nut tig hulpmiddel bij de aanschaf van een auto, als men de keuze mede wil laten afhangen van het ver bruik. Het boekje „Brandstofver bruikcijfers van personenauto's" kan gratis worden afgehaald op de ANWB-kantoren. De uitgave kan ook schriftelijk worden aange vraagd bij de SVEN, Postbus 503. 7300 AM Apeldoorn. Bij de auto dealers ligt het boekje ter inzage. spraakwaterval van officier Jan den Ontvanger, de subtiele bewe ringen van de substituut en het be gripvolle betoog van de advokaat. Vrijspraak verkregen: Henny Ke velham. Prins Willem en Herman Deijk. Bij Verstek werd Jan Nikkels veroordeeld en aangezien dit de derde keer was mocht deze de ver oordeling definitief in zijn bezit houden. Het ernstigste vergrijp kwam op naam van Gert Neppelen- broek. Na de veroordeling kondig- de deze aan bij het „gewone" hof in beroep te zullen gaan. al met al een bijzonder leuke vertoning en we ho pen, dat het rondtrekkende tribu- Het liberaal café, dat vorige week georganiseerd was door de plaatselij ke afdeling in café De Biester, werd zeer matig bezocht. Slechts een der tiental personen luisterde naar gede puteerde J. Ankersmit van Overijssel, die een uitleg gaf over het functione ren vna het provinciebestuur. De bur gers weten daar volgens hem te wei nig van af. Gedeputeerde Ankersmit, afkom stig uit het bedrijfsleven vertelde nooit te zullen wennen aan de enor me papierwinkel die hij dagelijks moet doorwerken. Ook het ambte lijk apparaat dat vast houdt aan de bestaande werkwijzen kon in zijn ogen weinig goed doen. Naast een meer algemeen praatje liet de gedeputeerde een aantal provinciale hete hangijzers de re vue passeren, zoals de tweede bé- drijfswoning in de buitengebieden, die zo langzamerhand een enorme druk gaat uitoefenen op het land- schapsbeleid. Ook zag hij voor het zelfstandig voortbestaan van de kleine energiebedrijven, zoals o.a. in Holten geen toekomst. In eerde re instantie kwam een voorstel tot samenvoeging er niet door. Een wetsontwerp, dat nu in de maak is, zal straks wel mogelijkheden bie den, zo meent de heer Ankersmit. Donderdag 21 februari kwamen een groot aantal dames van de C.P.B. afd. Holten bijeen in de Kan delaar. Mevr. Groenewegen-Goud heette iedereen hartelijk welkom in het bijzonder mevr. G. J. Bongers- Kaastra van de Algemene Neder landse Drankbestrijders Organisa tie te Arnhem. mede door de welvaart is het drankgebruik in Nederland de laat ste 30 jaar schrikbarend toegeno men. Ook zien we om ons heen, dat er op veel jongere leeftijd alcohol houdende dranken genuttigd wor den. Dit zien wij als ouderen vaak niet voor ogen, omdat alcohol drin ken in. onze samenleving sociaal aanvaard is. In gezinnen waarvan een der gezinsleden verslaafd is, wordt enorm veel geleden, zoals mishandeling binnen het gezin is vaak onder invloed. Ook vandalis me gebeurd in de meeste gevallen in combinatie met alcohol. Velen maken zich zorgen over het drank gebruik bij onze opgroeiende jeugd maar valt dat te verbazen in een omgeving waar drinken van jong- saf als normaal wordt voorgeleefd? De Algemene Nederlandse Drankbestrijders Organisatie wil dan ook graag de hele mentaliteit t.a.v. alcohol veranderen. Na de pauze werd het huishoude lijk gedeelte van de vergadering be handeld. Jaarvergadering dinsdag 5 maart te Ommen. Verzamelen 08.45 uur bij de Kandelaar. De ver gadering van 21 maart begint om 19.30 uur i.v.m. schrijfavond voor Amnesty International. De nieuwe apotheek in Holten zal niet wit geschilderd mogen wor den. Apotheker Vroom had hierom verzocht. Na advies van de wel standscommissie hebben b en w af wijzend beschikt. Volgens het col lege zou een witte gevel teveel uit de toon vallen ten opzichte van de omliggende bebouwing. staande bij gebleven. Met het te- zevental oriënteringsritten verre- ruggeven van de dorpssleutel aan- het gemeentebestuur werd het offi ciële gedeelte besloten. Kolkslag 12 uur kwam aan het Keunedarper carnavalsgebeuren een einde. De tap ging dicht; de buitendeuren open. En zo hoort dat; op zijn tijd beginnen en op tijd besluiten. Prins Willem en de Fienpreuvers kunnen terugzien op een geslaagd carna valsseizoen 1984-1985. den waarvoor van de zijde van de vacantiegasten veelal een goede belangstelling bestond. Het leden tal steeg met 6 en bedroeg op 31 dec. 373. Kerngezond Uit het verslag van penningmees ter Henk Egberts bleek o.m. dat het jaar 1984 kon worden afgesloten met een vriendelijk batig saldo. De wo BUI Op de woensdagavond in het club huis aan de Slachthuisstraat gehou den jaarvergadering heeft voorzitter H. J. ten Velde uit Bathmen, de kam pioenen vliegseizoen 1984 van de Postduivenvereniging „De Bergvlie gers" gehuldigd en de fraaie bekers uitgereikt. Dit waren Hennie Willems. 1e generaal; Teun Schuppert, 2e Ge neraal; Anton ten Dam, 3e Generaal; Marinus Lodeweges, 4e Generaal en Gerrit Jan Koetsier, 5e Generaal. Voorzitter Ten Velde herinnerde in z'n toespraak aan de prachtige resultaten van clublid Hennie Wil lems, wiens duiven in de regio „Berg en Dal" (plm 375 leden) als volgt presenteerden: 2e Generaal (onaangewezen); 6e Generaal (aan gewezen); le Fond (onaangewe zen); 2e Fond (aangewezen); 6e Midfond (onaangewezen). uitvoerig gesproken over het vluchtprogramma 1985 en de wijze waarop men de vliegerij zo attrac tief mogelijk kon uitoefenen. Ook hiervoor moest geld worden vrijge maakt. Gelukkig had de verkoop van bonnen voor jonge duiven in de vereniging ruim f 570,- opgebracht, zodat de attractiecommissie ver der kon. Bij de verdeling van de ver boerd" zodat de contributie niet schillende taken binnen de vereni- verhoogd hoeft te worden. In een ging werd een vaste ploeg aangewe- uitgebreid verslag liet secretaris zen voor het schoonhouden van het Veneklaas 1984 de revue passeren gebouw en het erf rondom, en hij herinnerde o.a. aan de ope ning van het prachtige clubgebouw dat mede dankzij de grote zelfwerk- De kampioenen: v.l.n.r.: Hennie zaamheid van de leden op vrijdag Willems, Anton ten Dam, Marinus 14 dec. '84 feestelijk in gebruik Lodewegens en Gerrit Jan Koet- werd genomen. In de goed bezochte sierOp de foto ontbreekt 2e Gene- jaarvergadering werd verder nog raai Teun Schuppert. Fondclub Union Twente (plm. 500 leden): 4e Generaal (onaangew- zen); 2e Generaal (aangewezen). Kampioensduif (jong 1984). Afdeling Twente (plm. 975 leden): 6e Generaal. Bij de behandeling van het agendapunt „Financiën" bleek uit het uitvoerige verslag van penningmeester G. J. Koetsier dat de club in 1984 goed heeft „ge- Op zaterdag 9 maart a.s. ós er in zalencentrum De Wever in Harfsen een dansavond met medewerking van het quintet Mackintosk uit Apel doorn. Tijdens deze avond zal de Ne derlandse Frank Sinatra, Lee Towers een optreden verzorgen van plm. drie kwartier. Lee Towers beleeft momenteel hoogtijdagen in zijn artiestenloop- was de grote opkomst op 15 en 16 baan. Sinds zijn doorbraak naar oktober j.l. van zijn aanhang in het het grote publiek in 1975 heeft de inmiddels 39-jarige onderhouds monteur uit Rotterdam al vele hit singles, - negen gouden Elpees en een platina-album op zijn erelijst staan. Zijn status als absolute top per werd in januari wederom beves tigd met de toekenning van de Ve- ronica-Award voor Nederlands po pulairste zanger. Een andere recen te bevestiging van zijn populariteit Sportpaleis Ahoy in Rotterdam tij dens twee door Lee Towers zelf ge organiseerde concerten. Maar liefst 15.000 fans waren bereid tussen f45.- en f 125.- voor een toegangs kaartje te betalen. Kaarten voor het optreden in Harfsen zijn in voorverkoop ver krijgbaar a f 17.50 bij de fa. van Gorssel in Bathmen en aan de zaal in Harfsen. 2. Ontstaan De buurschappen Beuseberg, Borkel, Dijkerhoek, Espelo, Hei huizen, Holterdijk, Langestraat, Look (samentrekking van Loowijk) en Neerdorp vormden de marke van Holten. Zij is volgens J. de Graaf waarschijnlijk ongeveer 500 jaar na Christus ontstaan. 1) P. W. A. Immink heeft evenwel opge merkt, dat de gangbare mening te genwoordig niet meer aan het „agrarisch communisme" gelooft. De marken zouden eerst uit een be trekkelijk late periode van de ge schiedenis dateren (sinds ongeveer de 12e eeuw). Immink zegt, dat de vraag gewettigd schijnt, of deze op vatting weer niet te ver in de andere richting gaat. 2) A. M. Donner schrijft: „Tot voor enige tijd nam men vrij algemeen aan, dat de marke, zoals deze zich in het oosten des langs tot diep in de 19e eeuw op grote schaal had gehandhaafd met haar ten dele ge meen bezeten grond, de primitieve vorm van zulk een (plaatselijke) ge meenschap was, maar thans is dit geenszins zeker meer. 3) In dit ver band zij gewezen op een publikatie van B. H. Slicher van Bath, getiteld „Mensch en land in de middeleeu wen, bijdrage tot een geschiedenis der nederzettingen in Oostelijk Ne derland", waarin de hoge ouder dom van de markegenootschappen wordt ontkend. In het Tijdschrift voor Geschiedenis van 1947 heeft J. Ph. de Monté Ver Loren de onhoud baarheid van deze ontkenning ge tracht aan te tonen in een bespre king van genoemde bijdrage. 4) De buurschappen beheersten oudtijds de maatschappelijke ver houdingen. Zij zijn ontstaan op die plaatsen, waar de grond het eerst is ontgonnen. In Holten is misschien de enk het middelpunt geweest, waaromheen de eerste hofsteden zijn gebouwd, welke als gewaarde erven zouden kunnen worden be schouwd. Het ging om de hoeven en niet om de eigenaren of bezitters ervan. Tegen deze achtergrond wordt ook duidelijk de uitspraak van ds. Willem Andreas Hoek (1885- 1975), dat „Laren in de kerk en in de raad geen personen, maar boerde rijen kiest" 5) Omstreeks de veertiende eeuw waren in Holten bekend de erven Ansmanninc, Brukencamp, Ep- ping, Lamberting, Lodelvinc, Rem- berting, Schurinc en Wychman- ning. 6) Zij die van deze „eigenerf den" grond pachtten, werden mei ers genoemd. De pachters matig den zich geleidelijk markerechten aan. Ook werd aan handwerkslie den en boerwerkers toegestaan zich in de marke te vestigen. Zij kregen de naam van katers, keu ters, koeters of kotters. De familie namen Berenschot, Ten Bruggen- cate, Ten Cate, Haverkate enz. her inneren aan de „nieuwe vestigin gen". Bij de ontbinding van de mar ke was er sprake van 98 „onverkogte catersteden". Hilversum W. Otten Noten: 1. J. de Graaf, Uit het archief der marke van Holten, (Zwolle 1918)2. 2. P. W. A. Immink, „Marke", Wink ler Prins encyclopaedic, 13, 6e dr., (Amsterdam/Brussel 1952) 390. 3. C, W. van der Pot, Handboek van het Nederlandse staatsrecht, 8e dr., bewerkt door A. M. Donner, (Zwolle 1968)535. 4. J. Ph. de Monté Ver Loren, Grondbezit en standen in het oos ten des lands voor de feodalisering, 2e herz.dr., (Utrecht 1949) 9. 5. J. Teenstra-Slagman, Oude ver halen over de kerk van Gelders La ren, (s.l.,s.a.), 88. 6. S. Muller Fzn., De registers en re keningen van het bisdom Utrecht 1325-1336, n, (Utrecht 1889) 828 w. Bij het opstellen van dit over zicht gaf februari de indruk weinig voor januari te willen onderdoen, wat de kou betreft. Het leek op dat moment al vrijwel zeker dat er na 23 jaar weer een Elfstedentoct zou worden gehouden. Bij zo'n koude golf met 's nachts strenge vorst kun je van de ouderen vaak herinnerin gen horen aan de winter van 1929. Die gaf zelfs twee Elfstedentoch ten, ook nog een op 28 februari. De vorst duurde toen tot in maart, zo als voor het laatst ook aan het ein de van de lange winter van 1963 het geval was. Het is mogelijk dat deze februari bij het groepje van 5 a 6 koudste komt van deze eeuw. Wat het aantal ijsdagen betreft, dat zijn dagen waarop gedurende het hele etmaal het kwik onder nul blijft, staat februari 1947 op kop in deze eeuw met 24,1956:23,1942:18, 1929: 13 ijsdagen. Wat daarvoor bleef december te zacht. In *de wintersportgebieden heeft men lange tijd met wat te weinig sneeuw gesukkeld, al kwam daar de laatste week weer enige verbete ring in.ln Skandinavië is de winter wel vrij streng, de Oostzee blijkt tussen Zweden en de randstaten weer helemaal te zijn dichtgevro ren. De schaatsers zijn deze winter in ons hele land ruim aan hun trek ken gekomen en dit helemaal nu inmiddels de Elfstedentocht is ge houden, hetgeen in januari op het nippertje in het water viel. De dames van de Ned. Bond van Plattelandsvrouwen hielden vorige week dinsdag hun maandelijkse bijeenkomst in hotel Vosman. Pre sidente. De heer J. Vink uit Huis ter Heiden verzorgde deze avond on der auspiciën van de Nederlandse Spoorwegen met de diaserie „Avonturen van reizen door de eeu wen heen" en een diaserie over ko ninklijke treinen in Europa. Hier aan was een quiz verbonden met als prijs een dag gratis reizen met de Spoorwegen, die gewonnen werd door mevrouw A. Klein-Las- ker. De leden van de afdeling Holten konden zich opgeven voor de pro vinciale vergadering in Steen wijk en voor een computercursus. De eerstvolgende bijeenkomst is op 11 maart. Tijdens de koffie-ochtend zal schoonheidsspecialiste Hennie Oolbekkink uit Holten de dames het een en ander leren over gelaats verzorging. Op 25 maart is de geza menlijke avond met de afdeling Hellendoom.

Holtens Nieuwsblad | 1985 | | pagina 7