Brand op Phoenix kostte 19 Holtenaren het leven 1 Oranje boven op 40e huishoudbeurs Skyy Specs Hildebrand Mezzoforte Southside Johnny Vergeten historie EMIGRATIE EINDIGT IN SCHEEPSRAMP Regiokantoor Rode Kruis in BB villa Biljarten VW denkt al aan de zomer Kleine Gids is weer uit F0T0- STRIP- VER- !MIi HOLTENS NIEUWSBLAD Spoilers Laren met toneel in Streektaal ANWB te gast in Dijkerhoek Internationale tekenwedstrijd drankmisbruik DONDERDAG 21 FEBRUARI 1985 In de jaren 1838-1840 emigreerden bijna 200 landgenoten naar Amerika maar toen de economische toestand in ons land slechter werd en er op .kerkelijk terrein veel onrust leefde steeg het aantal emigranten tot ge middeld 791 per jaar. In het jaar 1847 waren er zelfs 2631 die het vaderland verlieten waaronder 25 Holtenaren waarvan slechts zes hun eindbestem ming hebben bereikt. Na een langdurige bootreis kwa men ze in New York aan en vertrok ken vandaar, na een paar dagen op onthoud, per trein naar Buffalo, ge legen op het noordelijk punt van Lake Erie. Op 11 november stapten ze aan boord van de Phoenix. Dit stoomschip dat was gebouwd in het jaar 1845 had 200 passagiers aan boord maar sommige kranten uit die tijd melden 250 passagiers. Op Lake Erie dezen ze Cleveland en Met ingang van 1 april a.s. zal in de voormalige predikantenwoning op de hoek van de Noordenberg straat en Oranjestraat, het kantoor gevestigd worden van het provinci aal Rode Kruis, afdeling Overijssel. Sinds 1954 deed de villa dienst als kantoor van de dienst Bescher ming Bevolking, welke dienst op 1 januari 1986 wordt opgeheven. De bovenwoning, van de familie Me- kenkamp blijft voorlopig buiten de transactie tussen Rode Kruis en Provinciale Waterstaat, de laatste eigenaar van het pand. Het is niet de bedoeling dat vanuit het nieuwe kantoor plaatselijke activiteiten worden gecoördineerd worden. Voorlopig komen er drie mensen te werken. Men verwacht over een jaar te kunnen uitbreiden met nog een vijftal werknemers. Met het ge meentebestuur wordt momenteel onderhandeld over een geschikte opslagplaats voor het Rode Kruis- depot, dat eveneens in Holten ge vestigd zal worden. Detroit aan en stoomden toen in noordelijke richting op naar Lake Huron. In het late najaar kunnen deze meren erg stormachtig zijn en is het beter om dan een veilige ha ven op te zoeken. In de nacht van 12 november viel de kapitein en kwam zo ongelukkig terecht dat hij na,ar z'n kajuit gedragen moest worden en de leiding van het schip overgaf aan de eerste stuurman, die vele ja ren op deze meren had gevaren en bekend stond geen risico's te ne men. Door de Straat van Mackinac zette de Phoenix koers in zuidelijke richting met als einddoel Chicago, gelegen aan Lake Michigan. De Hollandse emigranten hadden als einddoel Sheboygan, ongeveer hal verwege Lake Michigan weer ande re Hollanders reeds een kolonie hadden gesticht. Er heerste aan boord een prettige stemming en ie dereen was blij en vol goede moed nu het einddoel van een lange en moeilijke reis in acht kwam. Storm Op 16 november kwam er echter een zware storm opzetten en de waarnemend kapitein besloot toen om een veilige haven op te zoeken en beter weer af te wachten. In de morgen van 18 november was het weer opgeknapt en kon de reis wor den hervat, doch twee dagen later werd men opnieuw gedwongen om van de koers af te wijken omdat het opnieuw stormde en de brandstof ontoereikend was om het einddoel te halen. Toen later de wind ging liggen en het water rustig was wer den in het kleine haventje de ka bels losgesmeten en begon men aan het laatste gedeelte van de reis. Het einddoel lag nog plm. 25 mijl voor hen en in de avond van 20 no vember kon men de lichten van Sheboygan zien. De meeste passa giers lagen toen te slapen en slechts een enkele emigrant vertoefde op het bovendek. Brand Om één uur in die vroege zondag morgen ontdekte een stoker dat het waterpeil in de ketels veel te laag was en een ketel heet gloeiend werd. De machines werden toen on middellijk gestopt en pompen inge- Tijdens de 40e Internationale Huis houdbeurs van 11 t/m 21 april a.s. in de RAI te Amsterdam, zal op het bal kon boven de Europahal een fototen toonstelling „Willem-Alexander 18, van baby tot kroonprins" te zien zijn. Op de openingsdag, op 11 april, zal voorts het gelijknamige boek ten doop worden gehouden. Dit boek werd ter gelegenheid van de 18e ver jaardag van de kroonprins geschre ven door Renate Rubinstein. De expositie, verzorgd door het tijdschrift „Ons Koningshuis" en het fotobureau Beneluxpress, be staan uit ruim 50 grote kleurenfo to's die Prins Claus en hoffotograaf Max Koot van het prinsje maakten, tot de meest recente foto's op zijn school in Engeland. Op zaterdag 13 april zal de Huis houdbeurs gastvrijheid verlenen aan de verzamelaars van Oranje artikelen voor hun jaarlijkse ruil beurs. Direct naast de foto-exposi tie zal dan een deel van het balkon voor deze collectionnairs gereser veerd zijn. Wie bijvoorbeeld op zoek is naar een bijzonder voor werp of wie in een koffer op zonder nog oude „koninklijke" borden of ansichtkaarten heeft, is die dag bij de verzamelaars van harte welkom. Er zijn zelfs nog ruiltafels beschik baar, die gereserveerd kunnen wor den via tel. 070-87 26 73. De Internationale Huishoud beurs is van maandag tot en met vrijdag geopend van 10.00 tot 17.00 uur en van 19.00 tot 22.00 uur en in het weekend van 10.00 tot 17.00 uur. schakeld om het waterpeil omhoog te brengen. Helaas, het mocht niet baten want rond vier uur kwam er rook uit de machine en binnen een paar minuten sloegen de vlammen om zich heen. Het vuur, gevoed door de pas ingeslagen brandstof, was niet meer te blussen. Er ont stond grote paniek, iedereen rende heen en weer, niet wetend wat te moeten doen. Vrouwen en kinderen liepen in nachtkleding op het dek en velen van hen probeerden het leven te werden door in het ijskou de water te springen. De „Phoenix" had slechts twee reddingssloepen aan boord waarmee in totaal 43 passagiers aan de dood ontsnap ten. Van de 152 Hollanders verloren er bij deze tragische scheepsramp 127 het leven. (In de meeste berich- Voor de vierde maal in haar glorieu ze bestaan brengen de „Laomse Spoilers" wederom een toneelstuk in de streektaal geschreven door de bekende Larense schrijver dhr. J. Willem Gossink. Het stuk dat bin nenkort zal worden opgevoerd on der de regie van Henk Langen- kamp, is getiteld „De Arven Gel- dink" en speelt zich af op een boer derij in de Geldersche Achterhoek. De voorstellingen zijn op 16,22,23, 29 en 30 maart a.s. elke avond. Daarnaast zijn er op 16 en 23 maart speciale middagvoorstellingen voor bejaarden en alleenstaanden. Voor alle gewenste inlichtingen kan kontakt worden opgenomen met Ap Pasman tel. 05738-19 03. De heren H. Koeslag van de We genwacht en M. Twente, hoofd af deling Deventer van de A.N.W.B.. hebben vorige week de leden van de afdeling Dijkerhoek van de Ned. Bond van Plattelandsvrouwen een kijkje gegeven achter de schermen van de A.N.W.B. De geschiedenis van de bond werd toegelicht aan de hand van film en dia's, waarbij en kele opnamen uit de tijd van de op richting in 1883 tot de verbeelding spraken. De A.N.W.B. heeft thans 750 me dewerkers. De Wegenwacht heeft 2,5 miljoen leden. Er zijn dertien wegenwachtstations én enkele de pendances. De eerste praatpaal werd geinstalleerd in 1970. Op de autosnelwegen zijn ze geplaatst op 2 km afstand van elkaar. Door op een knop te drukken staat men in directe verbinding met het wegen wachtstation. Uitvoerig vertelde de heren wat men zelf zoal kan doen bij pech onderweg en wat de moge lijkheden van de wegenwacht zijn. Ook werd behandeld wat men in het buitenland voor de leden kan doen, over sleepkosten, ongeluk ken. het nut van het lidmaatschap en de reis- en credietbrief. Ook het nut van de cursus „pech onder weg", bleef niet onbesproken. De jaarvergadering van de N.BvP wordt gehouden op 28 maart a.s. Opgave hiervoor dient te geschieden voor 1 maart bij de se cretaresse. ten uit die tijd wordt melding ge maakt van het omkomen van bijna 200 Hollanders). Toen het bericht van de ramp na lange tijd Neder land bereikte was de verslagenheid groot, vooral in de gemeenten Hol ten, Varsseveld, Winterswijk en Apeldoorn, vanwaar de meeste emigranten afkomstig waren. Van de Holtenaren kwamen er 19 om het leven. Het waren: Hendrik J. Lande- weerd met vrouw en vier kinderen, Beumer met vrouw en drie kinde ren, Lubbers met vrouw en 2 kinde ren en G. Hommers met vrouw en twee kinderen. De volgende zes emigranten uit Holten overleefden de ramp: Teuntje Landeweerd (later ge trouwd met Jan Berend Wissink), Teunis Schuppert (overleden in Ce- dar Grove in 1856); Gerdina Lande weerd overleden op 5 oktober 1848; Hendrika Landeweerd, overleden in 1884; Hanna Gerdina Lande weerd, overleden in 1915, zij was driejaar toen de ramp plaats vond; en Jan Berend Wissink (later ge trouwd met Teuntje Landeweerd) overleden in 1886. Ter gelegenheid van het Internatio naal Jongerenjaar organiseert het ICAA (Internationaal Council on Alco hol and Addictions) een grote teken wedstrijd onder het motto „Gezond heid, Vriendschap, Nuchterheid". Op 25 januari werden 60000 wed- strijdformulieren verzonden naar scholen, club- en buurthuizen en andere instellingen waar jongeren bij elkaar komen. Meedoen kunnen jongeren van 13 t/m 18 jaar uit de hele wereld. De jonge prijswin naars/winnaressen uit alle landen gaan naar Canada, waar het ICAA deze zomer congresseert. Er zijn honderden prijzen beschikbaar, waaronder drie hoofdprijzen voor de inzenders uit Nederland. De inzendtermijn sluit 15 maart 1985. Inlichtingen en gratis wed- strijdbrochures bij Volksbond te gen Drankmisbruik, Eerste Sweel- inckstraat 25, Den Haag en NCA, Willem Barentszstraat 39, Utrecht. In de wedstrijden van de compe titie Biljartbond „Ons Genoegen" (Nijverdal en Omstreken) boekten de Holtense clubs de volgende re sultaten: Hoofdklasse: V.O.G.-Kalfsterman 4-4; Jansen-H.B.C. 5-3; De beste partij kwam op naam J. Harbers van „Jansen" met 85-12-44-7.08. Harbers tekende ook voor het hoogste gemiddelde (5.56). Overgangsklasse: Vlishoek 1-Koe- dijk 2 6-2; Schoenmaker 2-Jansen 2 4-4; Kalfsterman 2-BCOG I 2-6; Beste partij H. Bekkemens van Kalfsterman: 65-14-9- 4.64, hoogste serie van J. Beumer van Vlishoek met 38. Eerste Klasse: OBK 2-Kalfsterman 3 6-2; Stroek 2-Jansen 3 0-8; Beste partij van J. Arfman van kalfster man met 55-13-10-4.23. Tweede klasse: Kalfsterman 4- Driehoek 3 5-3. Derde klasse: Jansen 4-Tonne 4 2-6. Geert van der Meuten: „groeten aan alle Holtenaren". Onlangs ontvingen wij van oud-plaatsgenoot Geert van der Meulen, die in juni 1953 emi greerde naar Canada het ver haal van de scheepsramp die in november 1847 het leven kostte aan negentien Holtense emi granten. Wij willen u dit verge ten stukje Holtense historie niet onthouden. Van der Meulen te kende het relaas van de zo rampzalig geëindigde reis af uit het Historical Magazine of Cal vin College and Seminary Ar chives. De VW Holten wil graag op zo kort mogelijke termijn, liefst vóór 1 maart a.s. een inzicht hebben in de activiteiten die het komende sei zoen georganiseerd gaat worden door de Holtense verenigingen. Dit in verband met de ver gevorderde plannen voor een nieuwe folder van de Holtense VW. Daarin zullen zo veel mogelijk de activiteiten wor den opgenomen die van belang zijn van de vakantiegangers. Gerard Willems van de VW denkt hierbij niet alleen aan de meer traditionele zaken, zoals houthakkersfeesten e.d. maar ook aan uitvoeringen van verenigingen, taptoe's, interessan te voetbalwedstrijden, viswedstrij den enz. Een telefoontje aan VW, tel. 6 15 33 is voldoende om nadere inlichtingen te verkrijgen. De 44e editie van „De Kleine Gids" voor de Nederlandse sociale zekerheid, de bekende uitgave van de Vereniging van Raden van Ar beid, is zojuist uitgekomen. Deze gids is zoals gebruikelijk bijge werkt tot het laatste moment. De veranderingen in wetgeving, welke eventueel nog te wachten zijn en over de invoeringsdatum waarvan nog geen zekerheid bestaat, zijn af zonderlijk in het boekje vermeld. „De Kleine Gids" geeft in beknopte maar toch zo volledig mogelijke vorm en in handig zakformaat in formatie over alle sociale verzeke ringswetten en sociale voorzienin gen en vormt een belangrijk hulp middel voor iedereen die als be langhebbende met de sociale ze kerheid te maken heeft. Ook als lesmateriaal voorziet „De Kleine Gids" al jarenlang in een behoefte. Het boekje is verkrijgbaar bij de Raden van Arbeid en kost, mits al daar afgehaald, f 1,25. Bij toezen ding per post worden portokosten in rekening gebracht (f 2,30). over het maken van een jaarjournaal /gs De meeste mensen kunnen geen roman schrijven over hun leven omdat daar een bijzonder talent voor nodig is. Dat is jammer want een mens beleeft veel en het zou fijn zijn later nog eens te kunnen lezen wat u in de loop van een jaar hebt meegemaakt. Niet iedereen kan de pen hanteren, maar nagenoeg ieder mens is wel in staat zijn of haar le ven vast te leggen in foto's. Zo kan een fotocamera als het ware een pen worden die alles registreert wat u beleeft. U hoeft die foto's dan alleen nog op een rijtje te zetten, en de hoogtepunten van het jaar liggen vast in een beeldverhaal dat even mooi is als een echte roman. Als u zo een jaar van uw leven in foto's wilt bewaren, dan vindt u hier een paar prakti sche tips. De eerste tip: zorg ervoor dat uw camera altijd schiet- klaar en bij de hand is. Dan kunt u als er iets leuks ge beurt ook meteen een opname maken. Wie een foto album maakt van een jaar uit zijn of haar leven hoeft niet van elke gebeurtenis een serie foto's te maken. Maar 't is wel verstandig om vaak een foto te maken, bijvoorbeeld van de winter van dit jaar (foto 1), of van de zonnebloemen in uw tuin (foto 2), of van een be zoek aan de Sail-manifestatie in Amsterdam (foto 3) die in Augustus wordt gehouden. Natuurlijk kunt u de foto's bewaren tot het einde van het jaar en er dan een album van maken. Maar 't is be ter als u elke twee of drie maanden uw album pakt en daar de foto's in plakt van de afgelopen periode. Dan weet u nog precies wat er gebeurd is. En kunt u de bij zonderheden bij elke foto schrijven: wanneer en waar de foto werd genomen en wie er op staan. Zo groeit in de loop van het jaar uw fotojoumaal uit tot een beeld roman die nu en vooral voor de toekomst voor u gro te waarde zal krijgen. In het niet zo verre verleden maakte het Amerikaanse disco achttal Skyy een uitgebreide toernee langs Nederlandse discothe ken waarbij de meeste zalen afgeladen vol waren. Hun platensuc- ces en uitstekende live-reputatie hadden veel mensen geïnteres seerd en de bezoekers van hun optredens werden ook niet teleurge steld want de groep bleek de uitstekende reputatie volledig waar te kunnen maken. Hun allernieuwste, door Solomon Roberts jr. en Randy Muller geproduceerde langspeler zal z'n weg naar de fans dan ook wel weer vinden. Op „Inner city" beginnen Dolores, Denise, Bonne, Tommy, Ani- bal, Gerald, Solomon en Wayne met de stevige midtempo swinger „Because of you", 'n uitstekende Randy Muller-compositie met een hoge dansbaarheidsfactor; „Two hearts" klinkt eveneens prima en heeft als bonus een schitterend en tot meezingen uitnodigend re frein; middels „Dancin' to be dancin'" en „Pay-up" volgen nog 2 songs die zich prima thuisvoelen op de draaitafel van een disco theek, waarbij het eerste nummer wat lichtvoetiger en poppiger klinkt als de overige 3 van kant 1Dezelfde kwaliteit wordt op kant 2 moeiteloos gehandhaafd: „Passion in the night" en het uit de groe ven swingende „It's my life" zorgen voor het vlottere danswerk terwijl „I got your number" (licht Chic-getint), de fraaie ballad „Love is blind" en het toepasselijk geheten „Slow motion" de voeten enige rust verschaffen. Bij het beluisteren van hun elpee „Inner city" vraagje je af waarom de formatie Skyy niet net zo bekend is als b.v. Kool and the Gang, muzikaal gezien zijn ze net zo goed en ze zouden dan ook regelmatige bezoekers van de (gewone) top 10 moe ten zijn. Skyy/Inner city RamsHorn RHR 5105 Zo'n tien jaar geleden maakte ene Specs Hildebrand een langs peler met de fraaie titel „File under popular", een prachtige maar absoluut fout gekozen titel want het bleek zo ongeveer de slechtst verkopende lp uit de 20e eeuw. Nog 'n geluk trouwens dat alleen de 20e eeuw langspeelplaten kent! Een positief feit was dat hij diverse zeer gunstige kritieken kreeg en zelfs de kans nog een album te maken, voorzien van de beter passende titel „Loners and looners" en eveneens niet (ahum. denderend verkopend. Specs Hildebrand bleef doorgaan en bracht de lp „Time is on my side" uit (hebben we het verder niet over); anno '85 is er dan nu plotseling „Left handed signature" en dat betekent bingo. Omringd door Ton op 't Hof/drums, Jan Hollestelle/bas, Jan de Hont/gitaar, Glenn Gaddum/toetsen, Klaas Veerman/trompet, Cor Veerman/accordeon en nog wat en Sophie Estié/cello nam Specs (zelf op gitaar en stem) een conceptelpee op. Oftewel een plaat met een verhaal en in dit geval is dat het verhaal van een Mid den-Amerikaanse revolutionair, een Vietnam-veteraan en een bar- keepster (tevens part-time prostituée) die elkaar bij toeval ontmoe ten en daaropvolgend een nogal turbulente week doormaken die aan twee van hen het leven kost. Dat verhaal is (logischerwijze in uitgebreidere vorm) verpakt in meestal country/r en b getinte songs, hoewel bijvoorbeeld het fraaie „Speed kills/Prayer" en „Houston" pittige rockers zijn en „La Villa Latino" en „(Bienvenidos a) La colonia penal" zeer Mexicaans klinken. In „Friends for the day", „Aligator tears", „Plastic jewels" (refrein heeft iets weg van „Washable ink" van de Neville Bros.) „Bummin"', „Blue neon lights", „The north wind of Texas" en „You never can go back to the herd" zijn de country en r. en b. invloeden echter duidelijk terug te vinden. Het eindresultaat is een uur uitstekende muziek waarvoor Specs Hildebrand opnieuw prima recensies zal krijgen en ditmaal ook het verdiende commerciële succes. Specs Hildebrand/Left handed signature EMI 127 187 -1 Een wat vreemde vogel in de disco-bijt is het uit IJsland afkom stige en vorig jaar middels enkele hits ook in ons land stevig aan de weg timmerende kwartet Mezzoforte. Bestaande uit Fridrik Karlsson/guitar-guitar synthesizers, Eythor Gunnarsson/key- boards synthesizers, Gunnlaugur Briem/drums-percussion en Jo- hann Asmundsson/bass heeft de groep met „Rising" sinds enkele weken een nieuw album in de platenwinkels liggen. Het openingsnummer „Check it in" zorgt voor een lekker swin gende start en in dezelfde funky sfeer gaan „Take off", „Happy hour", het wat rustigere „Waves", „Blizzard", „Solid", „Northern comfort" (iets van doen met het fameuze comfortabele drankje uit het zuiden?), „Fiona" en „Check it out" - let even op nummer 1 van kant 1 - terwijl „Rising" voor een ruime 5 minuten schuifelwerk zorgt. Allemaal gedegen vakwerk en uitstekend geproduceerd door Geoff Calver plus de groep maar het wordt op het laatst wel wat- eentonig en steriel, vooral door het volledig ontbreken van vocalen. Polydor Met in zijn bagage uitstekende elpees als „This time it's for real" ('77), „Hearts of stone" ('78) en de live-dubbelaar „Reach up and touch the sky" ('81) heeft John Lyon alias Southside Johnny samen met z'n Jukes een nieuwe elpee afgeleverd. Het merendeel van de composities werd geschreven door Jukes* gitarist Billy Rush ter wijl John en Billy de plaat samen produceerden. Meest opvallende songs zijn „Captured" (van Billy), Smokey Ro binson en Ronald White's „Don't look back" ('n redelijke cover) en vooral het schitterende „New coat of print" van Tom Waits. Kortom, de eigen £ongs vallen tegen en ook de uitvoering is wat ongeïnspi reerd; al met al de slechtste langspeler van Southside Johnny tot nu toe. Southside Johnny en Jukes/In the heat Polydor 823 747 Henk Oldenhof

Holtens Nieuwsblad | 1985 | | pagina 7