Yl lEg 7 Kwart eeuw gas uit „Bel van Slochteren" J e had elkaar nodig in die oorlogsjaren' „Fietstunnel enig goede oplossing" Weekendrecept 40 SOORTEN KEUKENS bouwstoffen Rijssen HERINNERINEN AAN HOLTEN, VEERTIG JAAR GELEDEN Jongeren op reis naar Duitsland Platenbeurs in AC Holten Gym-les kleuters Oranjestraat 34',Holten,tel.05483-63501 BADKAMERS SANITAIR Apeldoorn SPORTCOMMISSIE IN BRIEF AAN B EN W: DONDERDAG 21 FEBRUARI 1985 HOLTENS NIEUWSBLAD NLZ Köntaktlcnzcn E3 Vloeistoffen Oogmeting Wij hebben voor urseen keuken Diverse opstellingen compleet met tegels en badmeubelen. Vraag vrijblijvend inlichtingen en prijsopgave Keuze uit diverse kleuren sanitair en honderden soorten tegels Meer dan 40 keukens tonen wij u in onze ruim opgezette showroom, gj Graag nodigen wij u uit vooreen bezoekje, om onder het genot van een kopje koffie eventueel een vrijblijvende offerte voor u te maken. De prijs zal u beslist meevallen. Naast sanitair levert Voortman ook kachels - deuren - parket Geopend: ma. t/m vr. 7.30 -18.30 uur do. tot 21.00 uur za. van 8.30 -16.00 uur RUSSEN Nijverheidsstraat 40. Tel. 05480 - 15055 Vijfentwintig jaar geleden werd bij de put Slochteren I tijdens een test op een diepte van ruim 2600 meter voor het eerst gas aangetoond. De ontdek king van wat de roemruchte „Bel van Slochteren" is geworden. De vondst die overigens dichter bij Hoogezand dan de gemeente Slochteren moet worden gelokaliseerd, is vorig najaar herdacht met de nodige feestelijkhe den, het geschiedkundige boekwerk „Gasaardig" en wat onschuldige de monstraties. Voor de eerste tekenden concessiehouder de NAM (Neder landse Aardolie Maatschappij) en de overheid, voor het laatste ontevreden Groningers, die er al jaren op wijzen dat het Noorden zelf eigenlijk nooit heeft profiteerd van het vluchtige goud in de eigen bodem. Terwijl er inmiddels wel na een kwart eeuw ex ploitatie 115 miljard harde guldens in de schatkist terecht zijn gekomen. De nuchtere Groningse boeren hebben nooit de kans gekregen de chique sjeiks van Europa te wor den. Schatten, die zich enkele kilo meters onder het aardoppervlak bevinden, zijn volgens <jê Neder landse wetgeving nu eenmaal ei gendom van de staat en niet van diegene, die de grond bovenop in bezit heeft. Aanvankelijk zag het er ook niet naar uit dat het succes van Slochteren I uit zou groeien tot de (destijds) grootste aardgasvondst ter wereld. Shell en Esso, de betrok ken maatschappijen, susten alle verhalen over onpeilbare gasrijk- dommen met koele, minieme cij fers. De eerste schattingen van al lerlei deskundologen vermeldden voorraden van twee- tot driehon derd miljard kubieke meter, de NAM zelf hield het op maximaal zestig miljard kubieke meter. Nu werken de oliemaatschappijen we reldwijd met allerlei verschillende cijfers. Zij praten over „bewezen", „waarschijnlijke" en „vermoedelij ke" voorraden, al naar de van be vindingen boorders en geologen. Wat de NAM publiek maakte wa ren alleen de keihard bewezen voorraden en die waren (en zijn al tijd beduidend geringer dan wat waarschijnlijk of mogelijk bij ver- In de periode voorafgaand aan de herdenking van de veertig jaar geleden be vrijding, is de oudheidkamer „Hoolt'n" op zoek gegaan naar een aantal Holte naren, die bereid zijn hun ervaringen en belevenissen uit deze periode van hun leven te vertellen. Het is de bedoeling dat de bezettings en oorlogstijd uit diver se invalshoeken wordt benaderd. Als eerste is dan de keus gevallen op de boe renbevolking die deze tijd een belangrijke keten betekende, niet alleen voor de Holtenaren, maar ook voor hen die uit het verre westen niet tevergeefs in ons dorp aanklopten. H. A. Schutte nu 85, indertijd be halve boer ook secretaris van plaat selijk bureau had de bui al een tijd je zien hangen. „Je zag dat Duits Nationaal socialisme opkomen, het was daar allemaal Heil Hitier, en Duitsland zat economisch net zo goed aan de grond als Nederland. En toen kwam Hitler met zijn uitge breide legermacht naar Neder land". In september '39 de mobili satie, Schutte herinnert zich nog de stapels bonnen die bij de admini stratie gingen horen. Tijdens een provinciale vergadering werden de secretarissen op de hoogte ge bracht van de komende werkzaam heden. Ook de boeren kregen er tij dens de mobilisatie duidelijk lucht van en ze kwamen bij tientallen aan het keukenraam van Schutte dat even als kantoor dienst deed om te vertellen dat hun krachtvoer, meel etc. op was. Op de eerste dag was er dan ook nergens in Holten meer graan te verkrijgen. „Het was ook zo, vult J. H. Krikkink (nu 65) die ook bij het gesprek zit, aan. „Ie der huis had indertijd bijna wel een paar koeien, en in de crisistijd was In mei 1984 reisden plm. 50 Duit se jongeren, allen leden van de Chr. Jeugdorganisatie, naar Ommen om samen met Overijsselse jonge ren een fantastisch weekend te be leven. Dit jaar, op 13 en 14 april, wordt eenzelfde weekend gehou den maar nu in Duitsland, in Kaub am Rhein. Het Chr. Jongeren Verbond Overijssel (C.J.V.) en het Provinci aal Geref. Centrum voor Jeugd- en jongerenwerk (P.G.C.J.) zijn op zoek naar jongeren die aan dit weekend willen deelnemen. Een leuk programma is in voor bereiding: Gezamelijke reis, ont vangst, boottocht, wandelen en be zig zijn met het thema „Er is veel werk te doen, schouders d'r onder". Wil je mee, alleen, samen met je vriend of vriendin of met je hele groep? Bel dan even, voor 1 maart a.s. jeugdwerkbureau „Olde Veeh- te", Ommen, tel. 05291-15 03 en je krijgt meer informatie. reeds bepaald hoeveel stuks vee men mocht houden. Echt honger hebben we hier gelukkig niet gele den", aldus Krikkink. „Overleven was hoofdzaak" ver teld Schutte verder „winst bij zaak". Hij herinnert zich nog eens vier varkens te hebben verkocht in ^athmen; 20 gulden per stuk, op de terug weg kocht hij bij de molen in Dijkerhoek 150 pond meel voor f 2.75. Die was in Amerika bewerkt, hierheen getransporteerd tot sta tion Dijkerhoek. „Het ging erom hoe blijf ik aan het draaien, faillis sementen waren er ook niet, even min trouwens al hypotheken". Controle Toen de import stagneerde kre gen de landbouwers opdracht nm meer haver, gerst en rogge te ver bouwen. Voor controleurs werd in die tijd nogaleens „slechte gewas sen" voorgewend om famillie en be kenden te helpen. Ook bij het dor sen kwam controle, al wilde zo'n controleur voor een stuk spek of pakje brood wel eens even in de zon gaan liggen slapen. „Gebrek heb ben we nooit gehad", zegt Krikkink „maar je werd op het laatst wel zat van de roggepap en pannekoek. Verplicht werd het ook om vlees in te leveren binnen een bepaalde tijd, maar ook hier waren heel wat varia ties te bedenken om toch vooral niet te veel weg te doen. Waarde ring bij de veehandelaar indertijd voor dokter Vegter. „Hij praatte niet veel, maar deed des te meer". En een noodslachting was ook voor de Holtense burgers maar wat wel kom. Praten, of beter dat niet te doen, was erg belangrijk de geslo ten gemeenschap van het dorp. „Er was", zegt Krikkink „een soort zelf controle van de gemeenschap. Er kon wel eens iemand tussen zitten die het niet naar de zin ging, maar die durfde zich niet te uiten, omdat deze dan onherroepelijk uit de boot viel". Dat was ook een winstpunt uit die tijd. De noaberschap werd steeds hechter en groter. Je had el kaar nodig. Met de dorserij werd er ook heel wat mud achterover ge haald, die niet opgegeven werden. Hoe langer de oorlog aanhield, hoe meer ook de mensen van verre kwa men om te proberen of hier nog iets te eten was. Toen ook de groente handelaren hun waren niet konden krijgen werd er van de gemeente op aangedrongen grasland te gaan scheuren om te gebruiken voor groente. Eerder had men dat al moeten doen om meer landbouw gewassen te verbouwen. Ook wer den andere wegen gezocht, zoals het stroop maken uit suikerbieten, en zelf verbouwen van tabaksplan ten, voor surrogaat sigaren en siga retten. Dit verhaal is maar een korte flits. Tijdens het maken van een verhaal krijgt men steeds meer waardering voor het werk van de Martin Hols en Herman Steunen berg, die de Holtense oorlogstijd zo goed papier gebracht hebben. Ook hebben deze twee heren heel wat materiaal uit deze tijd verza meld. Maar er is meer. Daarom graag opnieuw een oproep van de Oudheidkamer Hoolt'n: kijk eens rond. Vraag eens. Zij willen met hun expositie die op 29 april geo pend wordt graag een goed beeld geven, vooral aan de jeugd, van datgene waarmee de ouderen zich tijdens de oorlog moesten behel pen. De gebruiksvoorwerpen wor den gevraagd in bruikleen en pas enkele dagen voor de opening op gehaald, maar men wil graag zo spoedig mogelijk een totaal beeld hebben van wat er nog is. Graag uw reacties aan M. Bosman-Vrug- gink, tel. 6 33 14, J. Smale 6 32 56, H. Koopman 6 17 36 of H. J. Koop man 6 22 73. Opgetekend door de oudheidka mer „Hoolt'n". dere boringen allemaal nog aange toond kan worden. Schatrijk Begin zestiger jaren baarde de Belgische senator Leemans in Ne derland nogal opzien door rond te bazuinen dat ons land schatrijk was met meer dan duizend miljard kubieke meter gas in de eigen bo dem. De NAM hield het op nauwe lijks de helft en beiden hadden als gevolg van de heersende spraak verwarring het gelijk aan hun kant. Wat wel hard te maken viel was dat Nederland een eigen bruikbare energiebron had aangeboord. En technisch een heel aantrekkelijke: verspreid over een verhoudingsge wijs klein en gemakkelijk te bewer ken gebied. Inmiddels is de bewe zen voorraad gegroeid tot 2425 mil jard kubieke meter. Het veertig- voudige(l) van de oorspronkelijke schatting. Daarvan is, sinds de op richting van de Gasunie in vooijaar 1963, zo'n duizend miljard kubieke meter verbruikt. Sommige Gronin gers mogen boos blijven, met z'n allen zijn we daar toch via deelne ming van de staat in zowel NAM als Gasunie en nog wat andere heffin gen zo'n 115 miljard gulden beter van geworden. Vriendenprijs Niet zonder problemen overi gens. Het eigen verbruik door in dustrie en huishoudens was in 1983 ruim 38 miljard kubieke meter, de uitvoer naar landen België, Frank rijk, Duitsland, Italië en Zwitser land bleek met ruim 35 miljard ku bieke meter bijna even groot. Op grond van de verbrui kcijfers over vorig jaar zou Nederland met de bel van Slochteren, aangevuld met de tientallen kleinere velden, die el ders in het land zijn gevonden, dus nog zo'n pakweg twee eeuwen voor uit kunnen. Nederland is echter niet het enige land dat in Europa graag de gasboer wil spelen. Met name Rusland ligt op de loer. De Gasunie ondervond dit nog kort ge leden tijdens onderhandelingen met België. Nederland moest de gasprijs met twintig procent laten zakken om een aanbieding van Soyuzgaz aan onze zuiderburen het hoofd te kunnen bieden. Geduren de het derde kwartaal van dit jaar heeft Nederland bijna 1 miljard ku bieke meter gas voor een vrienden prijsje aan België geleverd. Om de Russen uit de buurt te houden. On derhandelingen met de andere bui tenlandse afnemers lopen nog. Bin nen Nederland zelf valt er, afgezien, van wat partijpolitieke discussies in Den Haag, weinig te onderhan delen. De overheid stelt vast wat d< gebruiker betaalt. Een gewoonte, die al heel wat ouder is, dan een kwart eeuw. KNIPT1P (®J Er zijn handige ap paraatjes om dia's te snijden en ook supersnel in te ramen. Uw fotohandelaar heeft ze! De verkeerssituatie bij het zwem bad Twenhaarsveld blijkt een van de redenen te zijn voor het afnemend animo voor het zwembad. Tal van ou ders uit de wijk De Haar laten hun kinderen niet meer de levensgevaar lijke Rijssenseweg oversteken maar sturen hun kinderen naar het zwem bad in Bathmen. Als enige oplossing ziet de sportcommissie een fietstun nel onder de Rijssenseweg. Al eerder is de verkeersveiligheid voor de fietsers naar het zwembad aanleiding geweest voor een ver zoek aan Rijkswaterstaat om bij het zwembad een tunnel te graven, zonder resultaat. Daarom zag wet houder H. Rustebiel een verzoek in die richting ook als nutteloos. „Als er dodelijke ongelukken waren ge beurd, dan hadden wij een hard ge geven om druk uit te oefenen. Zo werkt dat nu eenmaal. Tot nu toe is er nog nooit een ongeluk gebeurd, zodat we met geen enkel krachtig argument kunnen komen". Wel zegde de wethouder toe dat contact met Rijkswaterstaat wordt opge nomen om te zien welke mogelijk heden er zijn om bij de reconstruc tie van de kruising Oranjestraat, Rijssenseweg, Markeloseweg ter hoogte van het nieuwe kruispunt een tunnel voor, fietsers aan te leg gen. Aanleiding voor de hernieuwde aandacht voor de verkeersproble matiek bij het zwembad was de brief van het dagelijks bestuur van de sportcommissie aan het college, waarin enkele suggesties zijn ver vat om de verkeersveiligheid al daar te verbeteren. Zo zouden handbediende verkeerslichten bij de Rijssenseweg of Kolweg een mo gelijkheid zijn. Ook adviseert het d.b. een bord te plaatsen met de waarschuwing „overstekend recre- atieverkeer". Men dringt aan op een snelle oplossing in het belang van de zwemmers in Holten, maar ook voor de gasten van de zomer huisjes en de vakantieverblijven. De sportcommissie adviseerde maandagavond gunstig over de voorstellen met betrekking tot de verbeteringen voor het zwembad Twenhaarsveld. Vorig jaar werd de commissie in het leven geroepen die een bezoek aan Twenhaarsveld weer attractief moet maken. Voor het komende seizoen worden een aantal minder kostbare verbeterin gen voorgesteld, zoals het aanbren gen van een betere bewegwijzering, een opknapbeurt van de entree naar het zwembad en een aantal pickniktafels. Ook worden de ope ningstijden heroverwogen en zul len „warmtedagen" worden inge voerd. De gemeente trekt hiervoor dit jaar 10.000 gulden uit. Op zaterdag 9 maart a.s. is er weer een grammofoonplaten- ruil beurs in het AC restaurant te Hol ten. Deze platenbeurs staat alom bekend als de meest gezellige beurs van Nederland. Aangeboden zullen worden vele duizenden 33,45 en 78- toeren platen affiches, boeken over muziek etc. De entree is wederom gratis en de beurs is geopend van 10.00 tot 16.00 uur. Op deze beurs kan de bezoeker alle muziekgenres, vanaf het ont staan van de grammofoonplaat tot en met de hedendaagse muziek aantreffen. Naast ruil- en verkoop biedt de beurs ruimschoots de gele genheid tot het uitwisselen van in formatie. Schnitzels Napolitana Bakken is het bereiden van vlees in boter of olie bij een temperatuur van 120 a 150°C. Gebruik voor het bakken altijd een passende (koeke- )pan met dunne bodem. Wanneer de pan te klein is kan het vlees niet overal gelijkmatig worden gebak ken. Wanneer de pan te groot is, is de kans op verbranden van de bo ter of de olie erg groot. Reken voor het bakken van vlees op niet veel meer dan 20 a 25 gram boter. Laat de boter of de olie altijd eerst goed heet worden (bij boter totdat het schuim wegtrekt) en laat dan het vlees de pan inglijden. Bak het vlees altijd snel om en om bruin zo dat het vlees van binnen sappig blijft. Daarna kunt u, indien het vlees gaar of bijna gaar moet zijn de temperatuur iets matigen. Voor 4 personen heeft u nodig: 4 kalfsschnitzels, elk ca. 125 gram, peper, 6 eetlepels (olijf-jolie, 2 teen tjes knoflook, ragfijn gehakt. 1 klei ne ui gesnipperd, 5 grote rijpe to maten, in stukken gesneden, mes puntje majoraan, mespuntje basili cum, '/2 theelepel suiker, 1 eetlepel fijngehakte peterselie. Verhit in een niet al te grote pan 3 eetlepels olie. Fruit al omschep pend uit en even later de knoflook heel licht tot ze glazig zien. Voeg de tomaten toe en doe er de kruiden, suiker en wat zout en peper bij. Schep alles goed om. Leg het dek sel op de pan en laat alles boven een laag vuur gedurende 15 minuten sudderen. Schep alles op een zeel en wrijf er daarna zoveel mogelijk door. Proef de nu verkregen saus en. voeg naar smaak eventueel enkele druppels keukenaroma toe. Houd de saus warm boven een spaar brander. Wrijf het vlees in met wal peper en bak het in de rest van de olie aan weerskanten bruin. Tem per de warmtebron en laat de schnitzels nog 2 a 3 minuten zach tjes verder bakken tot ze gaar zijn. Leg de schnitzels op een voorver warmde schaal, schenk de saus ero ver en bestrooi alles met peterselie Bel de telefonische recepten dienst, voor iedere dag een ander recept: 070-26 23 11. Met ingang van maandag 25 fc bruari 1985 hebben de kleuters van s.v. BATO gymnastiekles op maan dagmiddag van 16.00-17.00 uur in het Gym.-lokaal aan de Vrijheids laan (naast de Sporthal) onder lei ding van de heer Hesse. Opgavi van nieuwe leden is nog mogelijk Dit kan geschieden aan de zaal Mochten er nog vragen zijn, belt u gerust het secretariaat van s.v BATO mw. M.G. Eggink-ten Velde Cs avonds na 18.00 uur) - tel. 6 20 00

Holtens Nieuwsblad | 1985 | | pagina 6