de Holtense doos Verlichtingsactie Wiegenwachtstation Fruitige traditie léÊÈÉi Bodem ijsbaan zo lek als een mandje „Vertrouwen is erg belangrijk" Abonnement Zwem bad ongewijzigd Gevonden voorwerpen HOLTENS NIEUWSBLAD Vervuiling Holterberg valt mee Haarstraat wordt doorgetrokken Kleindierenshow in Evenementenhal SPORTTARIEVEN MET 3 PROCENT OMHOOG De tarieven van de gemeentelijke sportaccommodaties zullen dit jaar verhoogd worden met drie procent, met uitzondering van de gebruiks- vergoedingen voor de vaste gebrui kers van de sportvelden, waarvoor een voorste! met betrekking tot de energiekosten in voorbereiding is; de gebruiksvergoeding voor de accom modaties waarvan alle onderhouds kosten door de gebruikers betaald worden en de voorverkooptarieven voor de zwemabonnementen. In verband met de problema tiek rond het gebruik van het zwembad Twenhaarsveld zal de werkgroep Zwembad het tarie- vensysteem van het zwembad voor het seizoen 1986 onder de loep nemen. In verband hiermee worden voor het seizoen '85 géén wijzigingen aangebracht, anders dan de trendmatige drie procents-verhoging voor de niet voorverkooptarieven. De prijs van het abonnement in de voor verkoop blijft dus ongewijzigd. Prioriteiten De werkgroep Zwembad heeft een drukke tijd achter de rug. Vrijwel wekelijks is er vergaderd om zo spoedig mogelijk de knel punten rond het zwembad op papier te zetten. Een lijst van priori teilen die in 1985 gereali seerd moeten worden is inmid dels aan de Sportcommissie ge presenteerd. Voorlopig wordt aan het college van burgemeester en wethouders een bedrag van f 10.000 gevraagd voor de uitvoe ring hiervan. De toegang van het zwembad zal een opknapbeurt krijgen. Door middel van een bo^d met een herkenbaar embleem en vlaggemasten en het aanbrengen van bloeiende planten zal de in gangspartij v/orden opgefleurd. De bewegwijzering vanuit het, dorp zal worden verbeterd. Op het terrein van het zwembad zul len picknicktafels worden ge plaatst en komt er een aantal zitjes aan de zuidzijde van het oude bassin. Verder worden er nieuwe afvalbakken geplaatst en komt er een opbergmogelijkheid voor handdoeken bij regenachtig weer. De werkgroep heeft even eens plannen in de maak voor een nieuw indelingsplan van zwembad en zonneweide. In het kader van de vernieuwing komen er nieuwe kledinghaken die de oude, ijzeren, zullen vervangen. Voorts zal de Werkgroep Zwem bad aandacht gaan besteden aan de promotie van het zwembad, het organiseren van activiteiten, speciale „warmwaterdagen", de verbetering van het toezicht en de energiebesparing. In overleg met de pachter zal de kantine een opknapbéurt krijgen. Ook de openingstijden zullen waar nodig worden aangepast. Nog voor het seizoen begint zal de werkgroep met een tussentijds rapport ko men, waarin de genomen maat regelen zijn opgenomen en de za ken die nog staan te gebeuren. De sportcommissie heeft in haar vergadering veel waardering uit gesproken over voortvarende aanpak van de Werkgroep Zwembad. Sinds half november organiseert de ANWB op de Wegenwachtstati ons wederom verlichtingsacties. Bij de voorgaande verlichtingsacties bleek veelal de verlichting onjuist te zijn afgesteld. Mede in het belang van de verkeersveiligheid heeft de Wegenwacht besloten dit wintersei zoen deze acties voort te zetten. Op werkdagen controleert de Wegenwacht de verlichting van personenauto's, bedrijfsauto's en motorfietsen van 10.00 tot 21.00 uur. Deze dienstverlening houdt in. het afstellen van koplampen; controleren overige verlichting- indien nodig, lampjes vervangen (niet gratis). Wanneer de verlichting in orde is, wordt een controlesticker op de ruit geplakt. Indien er man kementen aan de verlichting zijn- die niet door de Wegenwacht ge repareerd kunnen worden, dan wordt een advieskaart voor de garage afgegeven. Voor deze aktie kan men tele fonisch een afspraak maken bij het Wegenwachtstation in de buurt. Voor Holten en omgeving is dat het Wegenwachtstation Markelo: tel. 05476-22 55. Deze actie is zowel voor leden als niet-leden. Indien de raad instemt met een bestemmingsplanwijziging, zal Haarstraat nabij de Scholen gemeenschap Holten worden doorgetrokken. Momenteel ein digt de straat bj de ingang van de school. Vooral tijdens ouder avonden en andere activiteiten in de school komt het tot par keerproblemen. Een van de aardige dingen in het leven van het college van B en W, en de plaatse lijke en lokale pers, is de tra ditie ingesteld door de heer Dikkers, eigenaar van een van Holtens supermarkten. Elk jaar geeft hij burgemees ter en wethouders de primeur van de primeur: de eerste af dronk van de Beaujolais pri meur; dit jaar aangevuld met de Cóte du Rhone primeur. Samen met een knapperig stukje stokbrood en een pun tje Franse kaas een welkome afwisseling in de voorberei dingen op de komende begro tingsbehandelingen. De verte genwoordigers van de pers zijn daarbij uitgenodigd, niet alleen om een al dan niet deskundig oordeel te geven over de nieuwe wijnoogst, maar ook om er voor te wa ken dat bedoelde aardige ges te geen verkapte vorm van steekpenningen is. Dit jaar viel de komst van de primeur wijnen niet gelijk met de we kelijkse persconferentie van het college, maar zoals een oud spreekwoord zegt: wat in het vat zit verzuurt niet, al gaat dat niet helemaal op voor de jonge wijnen. ,fiiet te lang bewaren", zegt wijnken ner Dikkers. Gevonden: blauw dameshor loge; rode damesportemon- naie met buitenlandse valuta; bos sleutels o.a. van een Sim- ca personenauto; plastic zak met breiwol; geblokte heren pet; grijze kater; zwarte bas taard hond. Verloren: een brievenbus; een want (linkerhand) zwart met rode en witte streep; zilveren schakelarmband; sjaal, kleur rood/blauw/wit; spijkerjasje met sleutelbos; zwarte porte- monnaie met rits, inhoud o.a. enkele sleutels; beige regen kapje; bos sleutels met blauw bandje. DONDERDAG 22 NOVEMBER 1984 - over slechte wegen, wanneer deze bij dag en bij nacht en in weer en wind medische hulp in dorp en buurtschap moest verlenen. De heer Bes- sinkpas was bij de bevolking zeer gezien. Hij wist hoe hij met mensen moest omgaan. Zijn plaats was daar waar mensen leden en verdriet hadden, eenzaam waren en stierven. Hij genoot in Holten een grote populariteit. Omdat lang niet iedereen goed verze kerd was, „vergat" Bessink- pas vaak een honorarium voor zijn goede diensten in rekening te brengen. Zijn col lega G. J. A. Essink (1888- 1944in Rossum onder Dene kamp was in dit opzicht ook vergeetachtig. Deze placht te zeggen: „Ik zal 't nen groten boer derwal bie opzetten". Aanvankelijk woonde de medicus Bessinkpas, die later ,,'n ooln dokter" werd ge noemd, in het schoolhuis op de hoek DorpsstraatlLarense- weg. Deze woning werd ver wisseld voor een door de ge meente in 1889 gekocht huis aan de Pastoriestraat. Bes sinkpas, die niet deelnam aan het openbare leven in Holten, heeft zijn praktijk per 1 juni Henny Oolbekkink (22) had vo rige week niet te klagen over belangstelling tijdens de opening van. haar schoonheidssalon aan de Oranjestraat 2. Zowel op de open dag voor genodigden, als op de open dag waarop de overige Holtenaren een kijkje konden he men in de kleine salon, was het een drukte van belang. Ook het grote aantal bloemstukken ge tuigden dat Henny geen onbe kende is in Holten. Voorlopig combineert zij haar salon met haar vaste werkkring in de huishouding, met in het achterhoofd er later een volle dige dagtaak van te maken. Voorlopig wil ze eerst het ver trouwen winnen van haar klan ten. „Er bestaan rond het vak van schoonheidsspecialiste nog veel misverstanden", meent Henny. „Nog te vaak wordt er gedacht dat wij onze klanten willen „volsmeren" met allerlei make-up. Dat is beslist niet de bedoeling. Wij willen onze klan ten leren hun huid zo goed mo gelijk te verzorgen met de juiste producten. Het opmaken komt pas op de laatste plaats. Wil je het goed doen, dan moet je het vertrouwen zien te winnen van de klanten. Wij weten door onze opleiding, welke behandeling goed is voor de huid, daar moet men ook op kunnen vertrou wen". Henny heeft als huismerk de producten van Lanèche, een Nederlands product dat aan al le dermatologische eisen vol doet. Voordat zij aan een be handeling begint, bekijkt ze welk product uit de üjn ge schikt is voor de huid. Daar naast geeft zij adviezen hoe men thuis de verzorging voort kan zetten. Daarnaast wil ze, als er belangstelling voor is, in kleine clubjes les gaan geven in make-up-verzorging. Zij mikt daarbij vooral op de jongere meisjes die in de ogen van Hen ny vaak te veel van het goede op het gezicht smeren. Om op de hoogte te blijven van de laatste ontwikkelingen in haar vak volgt ze regelmatig cursus sen. Daarnaast hoopt zij op kor te termijn haar diploma pedi cure te behalen. Lubbartus Harmanus Bessink pas Zijn ivieg stond in Winters wijk, waar hij op 23 februari 1862 het levenslicht aan schouwde. Hij was een zoon van de landbouwer Lubbartus Harmanus Bessinkpas en diens vrouw Aleida Johanna te Lintum. De achternaam van zijn moeder is de naam van een scholtengoed in het Winterswijkse Woold. Bessink pas jr. kwam op 1 april 1894 naar Holten om er huisarts te worden en 36 jaar lang prak tijk uit te oefenen zonder ooit één dag met vakantie ie gaan. Willem Holterman ver voerde de arts per. tilbury Burgemeester Van der B'orch bood hem namens de ge meente een foto-album aan, waarin o.a. enkele dorpsge zichten, de dokterswoning, en een herinnering uit élke buurtschap waren opgeno men. A. J. Goldstein offreerde tijdens een grootse huldiging in hotel Holterman een mas sief zilveren sigarendoos met cederhouten binnenkist. De Holtense muziekvereniging bracht een serenade en schonk een gouden vulpot lood, waarvoor drs. BessiJik- pas zeer erkentelijk was. De kas van H.M.V. voer er wel bij. Een foto van de onge huwde heer Bessinkpas werd aan elk van de aanwezigen ter hand gesteld. De schei dende arts werd burger van de stad Nijmegen. Op 10 sep tember 1937 overleed hij in Amsterdam. In Holten is $en straat naar hem genoemd. Uit de Holtense doos deze week een fraaie foto uit het archief van Jan Smale van de Oudheidkamer Holten uit de tijd dat de schoolkinderen nog vol verbazing keken naar een auto. In dit geval dokter Bessinkpas, gefotografeerd voor zijn huis, op de hoek van de Dorpsstraat en de La- renseweg. Oud-gemeentemede- werker, de heer W. Otten uit Hilversum, leverde bijgaande levensloop van dokter Bes sinkpas. 1930 neergelegd. De gemeente raad ontving hem in zijn mid den om hem te huldigen voor de wijze waarop hij zijn taak ten diejiste van de volksge zondheid heeft uitgeoefend. Hilversum W. OTTEN Het bestuur van de ijsclub De Noordpool maakt zich ernstig zorgen over de toestand van de ijsbaan nabij het Vletgoor. in een brief aan de gemeente het bestuur dringt aan om op korte termijn maatregelen te ne men en te onderzoeken waarom de ijsbaan telkens weer droogvalt. „Geen ijs zonder water, geen ijspret zonder ijs", concludeerde bestuurslid J. ten Velde vorige week tijdens de vergadering van de Sportcommissie, waar de peri kelen rond de ijsbaan ter sprake kwamen. „Koning Thialf nadert" sprak Ten Velde bijna profetisch. De problemen rond de ijsbaan openbaarden zich nadat de baan door de aanleg van de S 14 met negentig graden moest worden gedraaid. Sindsdien is het slechts mogelijk met voortdu rend water pompen de baan in een redelijke conditie te krijgen. Duurt de winter lang, dan blijkt het vrijwel een ondoenlijke zaak. Directeur gemeentewerken twijfelt er aan, dat de verlegging de hoofdschuldige is van het droogvallen. Ook de suggestie uit de commissie dat de aanleg en drainage van het Hetgoor de boosdoener boosdoener is, wees hij in eerste instantie van de hand. „De bodem is lek, dat staat al wel vast. Eerst grondbo ringen hebben nog niet uitgewe zen, waar het lek te vinden is; maar met een uitgebreid onder zoek, waarbij elke vierkante de cimeter wordt bekeken, komen we er wel achter". De heer De Jong verklaarde dat alle bestekken zullen worden opgevraagd aan de aannemers die destijds bij de aanleg van de ijsbaan betrokken zijn geweest. De dienst gemeentewerken hoopt nog voor het begin van het schaatsseizoen klaarheid te heb ben in de lekkage. In tegenstelling tot eerdere verontrustende berichten blijkt het met de vervuiling van de Holterberg nog wel mee te val len. Dat is althans de mening van B en W van Holten. Het college heeft bij de provincie inlichtingen ingewonnen over de twintig verdachte lokaties die d.m.v. luchtfotografie aan het licht werden gebracht en werden opgenomen in het concept-Bo demsaneringsprogramma 1985. De twintig plekken (waarvan 12 in de gemeente Holten) blijken voor een deel al lang bekend te zijn en de meeste zijn al jaren niet meer in gebruik. Bovendien is gebleken dat het fotograferen tijdens klimatologisch ongun stige omstandigheden heeft plaats gevonden zodat de resul taten kunnen zijn vertekend. DOOR BURGEMEESTER EN WETHOUDERS OP 13 NOVEMBER 1984 VERLEENDE VERGUNNINGEN, ONTHEFFINGEN E.D. 1. aan Bouwbedrijf Paalman-Tempelman vergunning verleend voor de bouw van 2 woningen aan het Köllingserf; 2. aan de Deventer W.V. .de Zwaluwen" een verklaring van geen bezwaar afgegeven inzake het houden van een tijdrit op de Holterbergweg (Toeristenweg) op woensdag 4 september 1985; VOOR HET INWINNEN VAN INFORMATIE OVER DE ZAAK ZELF DAN WEL OVER EVENTUELE MOGELIJKHEDEN TOT HET INDIENEN VAN EEN BEZWAAR- OF BEROEPSCHRIFT KAN MEN ZICH WENDEN TOT DE AFDELING ALGEMENE ZAKEN TER GEMEENTESECRETARIE. GELDELIJKE STEUN WONINGVERBETERING Als gevolg van een door de Staatssecretaris van Volkshuisvesting, Ruimtelijke Ordening en Milieubeheer genomen maatregel (circulaire MG 84-37) is het met ingang van 9 november 1984 niet meer mogelijk subsidieaanvragen op grond van de Beschikking geldelijke steun verbetering particuliere woningen 1979/11 te honoreren. Deze maatre gel is genomen omdat de financiële middelen van het Rijk, welke beschikbaar waren voor de financiering van deze regeling, uitgeput zijn. Het vorenstaande houdt in dat de gemeente Holten voor de verbete ring van woningen van eigenaar-bewoners en van eigenaar-verhuur ders per 9 november 1984 geen subsidie meer kan worden verstrekt. Deze maatregel is niet van toepassing voor degenen die reeds een gemeentelijke subsidiebeschikking hebben ontvangen. Ter-inzage-legging gewijzigde Procedure verordening Sociaal-Culturele Planning Conform artikel 15 van de Procedure Verordening Sociaal-Culturele Planning is voor iedere wijziging van deze verordening een ter-inza ge-legging vereist gedurende een maand. Tijdens deze periode wordt iedere belanghebbende in de gelegenheid gesteld bezwaren in te dienen. Teneinde aan dit vereiste te voldoen, ligt een exemplaar van de gewijzigde Procedureverordening Sociaal Culturele Planning van donderdag 22 november tot en met vrijdag 21 december ter inzage in het gemeentehuis, afdeling welzijnszaken. Dorpsstraat 27. Gedurende de termijn van tertinzage-legging kan een ieder c.q. iedere vereniging, instelling, groepering en/of belanghebbende in de ge meente Holten schriftelijk eventuele op- en aanmerkingen, reakties en/of bezwaren met betrekking tot de gewijzigde Procedure verorde ning Sociaal-Culturele Planning bij de Commissie Sociaal Cultureel Werk indienen. Na 21 december 1984 ingekomen reakties zullen in principe niet meer door de Commissie in behandeling kunnen worden genomen. De commissie onderwijs vergadert op maandag 26 november 1984 om 16.30 uur in het gemeentehuis. Dorpsstraat 27. De agenda vermeldt o.a. bespreking notitie Onderwijsbegeleidingsdienst. De geplande vergadering van de commissie financiën op 27 novem ber 1984 gaat niet door. De commissie gemeentewerken vergadert op maandag 26 november 1984 om 15.15 uur in het gemeentehuis. Dorpsstraat 27. De agenda vermeldt o.a.: - concept-raadsvoorstel inzake: a. het bestemmen tot openbare weg van diverse wegen en wegge deelten in de gemeente; b. straatnaamgeving; - concept-raadsvoorstel inzake verkoop grond in het plan „de Haar" aan de heer J. F. Vroom te Apeldoorn. SPREEKUUR WETHOUDER STEGEMAN Wethouder Steaeman is verhinderd op maandag 26 november a.s. l spreekuur te houden. aan mee kan doen. De bezoekers kunnen ook meerijden in een ou de koets, die over de expositie rondrijdt. De openingstijden zijn: vrijdag avond van 20.00 tot 22.00 uur, zaterdag en zondag van 10.00 tot 18.00 uur. De entreeprijzen be dragen f4.- per persoon; kinde ren tot twaalf jaar en 65-plussers f2.- per persoon. De Evenemen tenhal is volledig aangepast voor rolstoel gebruikers. Vanaf vrijdag 23 november tot en met zondag 25 november wordt in de Evenementenhal in Borne een klein dierenshow gehouden. Te zien zullen o.a. zijn: Cavia's, konijnen, geiten, kanaries, sierkippen en duiven, po ny's, vissen, wilde zwijnen, en bijen. Om heli dier in een zo natuur lijk mogelijke omgeving te plaat sen is de Evenementenhal met behulp van levende planten en bloemen ingericht tot een klein natuurpark. Veel informatie stands van bijvoorbeeld de Die renbescherming, IVM en Bijen vereniging zorgen voor de juiste voorlichting aan de bezoekers. De Koninklijke Jagersvereniging vertoont regelmatig een film over biotoopverbetering. In de hal is een manege aangelegd, waar kinderen kunnen paardrij den. In een speciale ruimte vindt een keuring van geitjes plaats, waar het publiek daadwerkelijk

Holtens Nieuwsblad | 1984 | | pagina 7