MM Holten treurde even ouderwets H. Slijkhuis gaat OLM voorzitten 25 jaar kleuters Holtens Nieuwsblad Stemmige verfilming begrafenis Grimeur Toch geld voor molen Reconstructie Deventerweg U ontvangteen fraaie exclusieve tweekleuren- ballpoïnf alsuons een nieuwe abonnee opgeeft. SPÜ Kroon op studie „Zware stappers" naar Gaanderen Laatste fase plan De Haar Afgelopen zaterdag vormde Holten het filmdecor van NOS-opnamen die volgend jaar maart door de NCRV worden uitgezonden. Het betreft een vierdelige serie „Beeldspraak" over de rituelen rond dood en begraven. Met de Welwillende medewerking van de toneelgroep OCH en de twee Holtense boerendansgroepen, werd zaterdag een begrafenis anno 1903 opgenomen. Het was de begrafenis van Albert Breukers, 42 jaar oud. Als lokatie voor de opname was behalve de oude Algemene Begraafiplaats aan de Kerkhofs- weg, gekozen voor de boerderij van de familie Nijland (Meilink's huize) aan de voet van de Hol- terberg. Het was niet de eerste keus; twee eerdere boerderijen waren afgevallen. De een had een druivenrank bij de achter deur, de ander een melktank. De film ging van start toen de geno digden van de deel naar buiten kwamen om plaats te nemen in de stoet. Op de deel was eerder gelegenheid om het lijk nog één maal te zien, voordat de kist door de twee» noodnoabers werd gesloten. Daarna werd de kist op de ge reedstaande dodenwagen ge plaatst. ©p deze zelfde wagen namen behalve de weduwe en haar dochters ook de naaste no- abervrouwen plaats. Eigenlijk be horen deze op planken naast de kist te zitten, maar doordat de wagen te smal was kregen de vrouwen voor deze gelegenheid een plaats bovenop de kist. Be halve de rouwmutsen, waarvan er de laatste weken heel wat ge maakt moesten worden, dragen de vrouwen hun omslagdoek over de witte muts. Het bedek ken van de witte muts is een getuigenis van soberheid, maar er wordt ook wel de betekënis aan gegeven dat dit gebeurde om de boze geesten af te weren. Nadat ook de andere vrouwen in de wagens waren gestapt (kinde ren en mannen moesten lopen) werd de stoet op het zandpad gefilmd. Dit moest in een keer goed gebeuren, omdat de koet sen daar niet gedraaid konden worden. Kerkhof De tweede lokatie was de oude begraafplaats aan de Kerkhofs- weg. Voorafgegaan door de twee noodnoabers, in dit geval broe derlijk naast elkaar de beide voorzitters van de twee Holtense boerendansgroepen J. Mossink en D. Plekkenpol, kwam de stoet aan bij de ingang van het kerk hof. Hier werd de stoet opgesteld om de begraafplaats op te gaan. Het publiek dat bij de poort stond te kijken werd naar de an dere kant gedirigeerd door regi- seuse Agna Roelofs, die samen met Godelive van de Heide en Mieke van Veelen de opnames verzorgde. Als dominee fungeerde OCH-voorzitter Jan Oosterkamp, die zijn rol voortreffelijk speelde. Met zijn statig voorkomen, zijn sierlijk baardje en stemmige toe spraak vertrouwde hij Albert Breukers toe aan de schoot van moeder aarde, terwijl de vrou wen wenend met hun witte zak doeken de ogen droogwreven. Drie keer moest deze scène over- gefilmd worden, telkens werd het geluid overstemd door geluiden anno 1984, zoals de trein, auto verkeer en zelfs een vliegtuig. Tussentijds werden aan de regis seuse. mevrouw D. Stegeman uit Holten die. vanuit haar werk kring bij het openluchtmuseum m Arnhem ook by de opnames betrokken was, nog even de laat ste puntjes op de i gevraagd. Voorbereidend werk werd ook geleverd door H. Kok uit En schede die een studie heeft ge maakt van uitvaarten van vroe ger. Afgelopen zondag werd voor de 29ste keer de Achterhoekse klassieker „de Argeloop" in Gaanderen gelopen. De Holtense atleten hebben hier een naam hoog te houden die niet direct prestatiegericht maar wel sfeer- verhogend is. Dus de echte zwa re stappers waren van de partij. Egbert Veneklaas was ook nu weer de beste Holtense atleet. Hij werd op het bijna 10 kilo meter lange parcours vierde in 31.08 min. Henk Reitsema zat nog net bij de eerste tien, een tiende plaats in 31.50 min. Dirk Hoekman 39e in 33.49 m. en Gerard Markvoort 47ste in 34.26 m. zaten nog goed in het veld van 155 deelnemers. Minder goed verging het Mein- dert Koopman die ondanks een flinke verkoudheid toch nog 61s- te werd in een tijd van 35.03 m. Tenslotte nog Ap Koetsier die als 112e over de streep ging in 38.38 m. Zaterdag 3 november Daventria/Deventer le cross competitie en zondag 4 novem ber de Pingelloop in Haaksber gen. Met Dick Plekkenpol (1) en Jan Mossink (r) voorop nadert de begrafenisstoet het kerkhof Onze oud-plaatsgenote Mari anne Rutgers is aan de Faculteit der Rechtsgeleerdheid van de Rijks Universiteit te Groningen cum laude geslaagd als meester in de rechten. De gemeente Holten heeft var het ministerie van WVC bericht ontvangen dat alsnog subsidit beschikbaar komt voor de moler in Dijkerhoek. Vorig jaar were een subsidieonderzoek in eerstf instantie van de hand gewezen, zodat de gemeente Holten uit ei gen middelen de restauratie fi nancierde. Het ministerie heeft laten we ten een bedrag van 45.000 gul den te willen bijdragen, mits d( subsidiepot voor Monumenten zorg hiervoor toereikend is ge vuld. De heer H. J. Slijkhuis uit Holten wordt zeer waarschijn lijk de nieuwe voorzitter van de Overijsselsche Landbouw Maat schappij. Hij zal op 1 januari 1986 de heer D. J. Jonkhans op volgen, die dan 25 jaar de Ove rijsselse landbouworganisatie heeft geleid. De verkiezing van de heer Slijkhuis geschiedt tij dens de algemene vergadering van de OLM, die op dinsdag 27 november in de Buitensociëteit in Zwolle wordt gehouden. Dan zal definitief worden vastgelegd wie een jaar later de nieuwe OLM-voorzitter wordt. Met de heer Slijkhuis krijgt de Overijsselsche Landbouw Maat schappij een voorzitter, die op het ogenblik 38 jaar oud is. Aan de Raalterweg52 in de buurt schap Espelo heeft hij een 20 hectare groot bedrijf, waar vijftig melkkoeien en 650 mestvarkens worden gehouden. De heer Slijk huis is getrouwd en heeft twee kinderen: een zoon van zestien jaar en een dochter van veertien jaar. In het hoofdbestuur van de OLM is hij al een aantal jaren vertegenwoordigd. In 1976 werd hij gekozen in dat hoofdbestuur. Hij was toen het jongste hoofd bestuurslid, dat ooit in de 113-ja- rige geschiedenis van de OLM is benoemd. Vanaf 1981 maakte de Sallandse veehouder deel uit van het dagelijks bestuur van de OLM. Over ruim een jaar volgt dan de stap naar het voorzitter schap. Aan de kandidaatstelling van de heer Slijkhuis is een hele pro cedure vooraf gegaan. Een spe ciale commissie, waarin de kies- disricten van de Overijsselse landbouworganisatie vertegen woordigd waren, heeft zich met de verkiezing van een nieuwe voorzitter bezig gehouden. Uit een serie kandidaten kwam uit eindelijk de heer Slijkhuis als eerste naar voren. Het hoofdbe stuur van de Overijsselsche Landbouw Maatschappij volgde dat advies op, zodat de heer Slijkhuis als enige kandidaat naar voren is geschoven. De plaatselijke afdelingen van de OLM kunnen.daar nog een wijzi ging in aanbrengen. Tot veertien dagen voor de jaarvergadering kunnen zij nog andere kandida ten voor het voorzitterschap aan melden. Als dat gebeurt zal er op de algemene vergadering een stemming moeten plaats vinden. H. J. SLIJKHUIS Holtens Nieuwsblad Donderdag 1 november 1984 - 36e jaargang nr. 44 Abonnementsprijs 32,92 Losse nummers 70 centGedmkte^oplage^3075^ Uitgeversmaatschappij Van der Loett BV In samenwerking met do stichting jHoltens Nieuwsblad' Stichtingsbestuur: W. H. Beyers, socretan'9 Kozekkenstraat 5. tel. 05483-30 22 Advertenties: Cetfertsingel 41, Enschede Tel. 053-32 0141 Met de bouw van 8 vrije sector- en 10 bejaardenwonin gen aan de Keizersweg wordt de laatste fase naar het Be stemmingsplan De Haar inge luid. Als alles naar verwach ting verloopt kan er volgend voorjaar met de bouw tege nover het politiebureau wor den begonnen. De gemeente Holten overlegt momenteel nog met het Bouwfonds over de uitvoering. De schetsteke- ningen zijn inmiddels klaar. Voor de bouw op deze kavels zal nog een artikel-19 proce dure worden aangespannen. Door de verdichting die is toegepast moet het bestem mingsplan worden veranderd. Het ligt in de verwachting dat net als bij de andere bouwactiviteiten van het Bouwfonds in Holten, een plaatselijke aannemer zal worden ingeschakeld. Vorige week donderdag bestond kleuterschool Repelsteeltje aan de Schoolstraat 25 jaar. Een gebeurtenis die zeker niet ongemerkt voorbij is gegaan. Klokslag half tien draaide een grote bus de straat in. Een hele avond hadden de ouders zitten zwoegen op fraaie versieringen en het resultaat mocht er zijn. Hoe kleurig en fleurig de bus eruit zag kan bijna niemand zijn ontgaan want nadat alle 32 kleuters, waarvan sommigen nog nooit een ritje met de bus hadden gemaakt, waren ingestapt begon men aan een tocht kris-kras door Holten. En omdat het niet elke dag voorkomt dat je een 25-jarig jubileum kunt vieren werden alle Holtense kleuterscholen bezocht waarbij royaal werd getracteerd op ranja met zelfgebakken „kaboutercakejes". Dat die heerlijk smaakten kan uw verslaggever uit eigen ondervin ding meedelen. Trouwens ook de plaatselijke Hermandad weet er over mee te praten. Eén van de vele stops werd namelijk gemaakt bij het politiebureau aan de Keizersweg waar de tractatie goed in de smaak viel. Ook de surveillanceploeg van de Rijkspolitie Holten kwam niets tekort. De bus werd onderweg aangehouden voor een routinecontrole die zich echter beperkte tot de kwaliteit van het eigen baksel. In de route die ook langs de kleuterschool in Dijkerhoek voerde was rekening gehouden met twee speciale stops. Eén in de Churchillstraat waar de zieke Gerben Wieldraayer werd opgezocht en één in de Goldsteinstraat waar schoonmaakster mevrouw Kruimelaar werd opgepikt. Zij was deze dag de eregast omdat het 25-jarig jubileum van kleuterschool Repelsteeltje samenvalt met haar 25-jarig jubileum als schoonmaakster van de school. Geen wonder dat zij 's middags na de patat, knakworsten en véél mayonaise en appelmoes in de bloemetjes werd gezet en van de kinderen een fraai zelfgemaakt fotoalbum ontving. De middag, waarvoor ook de kinderen van de Kleuterhoek op de Kol (zij kwamen met een huifkar) en de kinderen van de "erste klas van overbuurman De Schakel waren uitgenodigd, werd gevuld met een optreden van een goochelaar en een clown. Daarna mochten alle kleine Repelsteeltjes nog een greep doen in de grabbelton en kregen ze een speciaal vervaardigd jubileumglas met hun eigen naam mee naar huis. Als de raad akkoord gaat met een kredietaanvraag van 5000 gulden kan volgend voorjaar worden begonnen met de recon structie van de Oude Deventer weg en verbetering van de Jeur- linksweg. Het college van B en W heeft hiertoe een voorstel in gediend. De Oude Deventerweg zal van af de Jeurlinksweg tot aan de Tromopsweg aan beide zijden met 50 centimeter worden ver breed en aan de Jeurlinksweg zal achterstallig onderhoud wor den gepleegd. Nieuwigheid daar bij is dat er zogenaamde „graste gels" in de bermen komen. Dit om schade aan de weg te voor komen die nu nog vaak wordt veroorzaakt door ruiters te paard die de berm ter plekke gebrui ken. Als lezer van het Holtens Nieuwsblad wordt u goed geïnformeerd. Als abonnee bent u daarvan verzekerd. Geef dat ook eens aan een ander door! Gebruik deze bon voor het opgeven van een nieuwe abonnee. Inzenden aan: Holtens Nieuwsblad Antwoordnummer 97 7500 VB Enschede Adres: Woonplaats: Geeft op als abonnee voor het Holtens Nieuwsblad Hij/zij betaalt het abonnementsgeld per jaar ad f 32.92 Redactrice: Fr&dehquQ Rentenaar Weleweg 104, Boekelo Tel 05428-15 00 Redactioneel adres: Smidsbelt 37, tel 0548343 03 Openingstijden rodactio: vrijdagmorgen 9-12 uur Redactioneel medewerker: J. Wiggetg Kolweg 14, tel. 05483-13 56 Advertentie-adviseurs: W. Frederiks Pr. Hendrikstraat 18. Nijverdal Tel. 05486-132 64 J. Rozendom Rietmolenstraat 8, Tel. 05483-1305 Advertenties en abonnementen kunt u in Holten opgeven bij: G. W. Knapen Larenseweg3. tel. 1224 tot dinsdag 12 uur In 8athmen: H. Voogsgeerd Deventerweg 34. tel. 16 65 tot dinsdag 12 uur Wie kent hem niet? Wander Drent sr. Vanaf 1946 herenkapper te Holten. Maar in die hoedanig heid komt hij deze week niet aan het woord in de rubriek. Op be zoek bij. Wander Drent sr. is na melijk ook al sinds mensenheuge nis grimeur van o.a. het toneelge zelschap COC. Een kijkje achter de coulissen.

Holtens Nieuwsblad | 1984 | | pagina 1