gemeente holten Dierenliefde oorzaak dierenmishandeling Kijken naar stroom in IJsselcentrale Kwijtschelding kan 4 Ned. Hartstichting nog te onbekend Weekendrecept 299.- 462.- 590.- 1538.- HOLTENS NIEUWSBLAD Politie-weekjournaal O.G. EN ANDERE BELASTING COSTABRAVA OOSTENRIJI TUNESIË CRUISE reisburo de globe KATTEN BEZORGEN VOLIEREHOUDERS VEEL OVERLAST HOE U OOK REIST... WIJ VERZORGEN ALLES! DONDERDAG 18 OKTOBER 1984 Op 9 oktober werd er een ver keerscontrole gehouden op de Veventerweg. Twee bromfietsen werden uit het verkeer genomen die bleken te zijn opgevoerd. Te vens werd één man aangehouden die in het opsporingsregister voorkwam. Hij moest nog f150,- betalen. Na te hebben betaald kon de man zijns weegs weer gaan. Op de kruising Markelose- weg-parallelweg Rijssenseweg ontstond een aanrijding tussen een personenauto en een brom fietser, doordat de bromfietser geen voorrang verleende. Er ont stond alleen materiele schade. Ook dit gebeurde op 9 oktober. Een ongevalletje waarbij de politie wel zeer snel ter plaatse was, gebeurde op 10 oktober in de Oranjestraat. De politieauto werd tot stoppen gebracht. Daar achter stopte een personenauto. Een ergelijk vorm dierenmishande ling heeft onlangs de politie genood zaakt regionaal inspecteur van de Dierenbescherming in te schakelen om een onderzoek in te stellen. Het dier, een huiskat, bleek door een vogelliefhebber op een gruwelijke manier te zijn vastgezet en wel zoda nig dat het dier werd doodgehon gerd. Op welke wijze de kat werd gedood wilde inspecteur Lammers van de Dierenbescherming liever niet kwijt. .Het feit de dierenliefhebbers eikaars beesten afmaken is op zich een kwalijke zaak, maar we moeten proberen de emoties niet te hoog te laten oplopen". Al enige tijd wordt er veel overlast veroorzaakt door loslo pende katten die het op jonge vogels en ander jong wild voor zien hebben. Meerdere malen worden zy 's nachts aangetroffen in de omgeving van het dieren- parkje van de Diessenplas, waar de jonge konijnen niet veilig zijn. „Men vergeet wel eens dat een kat altijd een roofdier blijft, al ligt hij nog zo gezellig op schoot te spinnen. Dat jachtinstinkt gaat er nooit uit. Mensen die katten in huis hebben moeten zich dat goed realiseren." „Ik ben van mening dat te vaak de kat 's nachts naar bui ten wordt gelaten voor het ge- mak van de mensen. Men ver geet wat voor schade zo'n dier kan aanrichten; vooral in de vroege ochtend." Inspecteur Lammers wil daarmee niet de gruwelijke dierenmishandeling goedpraten. „Er zijn altijd twee kanten aan de zaak. Ik kan me levendig voorstellen dat een vo lièrehouder woest is als er alweer een paar kostbare vogeltjes door een kat om zeep zijn geholpen. Dat geeft hem echter niet het recht om dat dier dan ook me teen maar af te maken. Vangen kan wel, tenslotte zijn kattenbe zitters net zo goed verantwoorde lijk voor de overlast die het dier veroorzaakt als bijvoorbeeld hon denbezitters. Het lijkt me dan ook verstandig dat de bezitters van huisdieren, en in dit geval katteneigenaren, wat beter oplet ten waar hun huisgenoten blij ven. Toegegeven, katten zijn ei genwijs, en gehoorzamen niet zo als honden. Daarom is de enige oplossing de kat zo min mogelijk 's nachts buiten te laten, liefst helemaal niet, al zal dat wel een vrome wens blijven", aldus diere- ninspecteur Lammers, waarbij hij nog de suggestie doet de kat een belletje om te doen om al thans de vrije vogels een betere kans te geven. In het kader van 100 jaar elektrici teitsvoorziening in Nederland wor den op 19 en 20 oktober 1984 bij de verschillende elektriciteitsbedrijven in Nederland open dagen gehouden, ledereen wordt daarmee in de gele genheid gesteld om eens van dichtbij te bekijken hoe elektriciteit wordt gemaakt. ue mwoners van onze ge meente hebben onlangs weer een aanslag onroerend goedbelasting in de bus ontvangen. Op de ac ceptgirokaart moeten weer be dragen tussen de 150 en 500 gul den worden ingevuld. Veel inwo ners kunnen dit bedrag wel beta len, hun inkomen laat dat wel toe. Maar er zijn ook tientallen gezinnen die rond moeten komen met een uitkering of minimaal inkomen. Deze mensen willen wij wijzen op de mogelijkheid om kwijtschelding onroerend goed belasting te vragen. komen, plus vakantiegeld en kin- Van 13 tot en met 15 jaar f200.- derbijslag. Trek daar de kale per kind per maand; huur vanaf en eventueel de pre- Van 16 jaar en ouder f250.- per mie van een aanvullende ziekte- kind per maand, kostenverzekering. De zogeheten Men mag niet over een spaarte- eenmalige uitkering hoeft niet te goed beschikken of een eigen worden meegeteld. huis hebben. Voor mensen die 65 In het algemeen is kwijtschei- jaar en ouder zijn kan een be ding mogelijk als het resterende scheiden vermogen buiten be- bedrag lager is dan: schouwing blijven: f1320.- per maand als u ge- echtparen f9200.- en alleenstaan- trouwd bent of samenwoont; den f4600.-. f1165.- per maand als u alleen staand bent (23 jaar en ouder. Bent u jonger dan zijn de bedra gen lager). kwijtschei- Heeft u kinderen die ten uwe laste komen, dan mag bij dat Wanneer ding? U kunt globaal zelf uitrekenen bedrag nog wat worden opgeteld, of het zin heeft kwijtschelding Voor kinderen tot en met 5 jaar van onroerendgoed belasting aan f 100.- per kind per maand; te vragen. Van 6 tot 12 jaar f 150.- per kind Neem uw netto besteedbare in- per maand; Voorbeeldbrief Aan de Direkteur der Rijksbe lastingen t.a.v. de ontvanger Postbus 10065 8000 GB Zwolle. Geachte mevrouw, mijnheer, Hierbij verzoek ik kwijtschelding van de onroerend goedbe lasting, aanslagnummerjaar Ik heb namelijk geen geld om dit te betalen. Ik vraag uitstel van betaling, zolang er geen uitspraak is gedaan over mijn verzoek. Hoogachtend, (handtekening) Woonplaats: Naam: Adres; Postcode: (Als u deze brief stuurt ontvangt u enkele dagen later een formulier dat moet worden ingevuld. Aan de hand van die gegevens wordt beslist of u wel of niet moet betalen.) Wanneer aanvragen? Om voor kwijtschelding in aanmerking te komen moet men een verzoek indienen bij de Di rekteur der Rijksbelastingen, Postbus 10065, 8000 GB Zwolle. Doe dat binnen 30 dagen na ont vangst van de aanslag en betaal niet (een gedeelte) de belasting. Reeds betaalde belasting wordt in principe niet teruggestort. Gebruik de bij artikel afge drukte voorbeeldbrief. Dan vraagt u namelijk ook om uitstel van betaling zolang de 'belasting dienst geen uitspraak heeft ge daan over uw verzoek. Na enkele dagen ontvangt u van de belastingdienst een een voudig formulier. Dit moet u in vullen en retourneren. Binnen 4 tot 6 weken weet u dan of u voor kwijtschelding in aanmer king komt. Een recht Het vragen om kwijtschelding van (onroerend goed)belasting is een recht, geen gunst. Het We- relddiakonaat vindt het daarom jammer dat er niet meer rucht baarheid aan deze mogelijkheid wordt gegeven. Vandaar deze voorlichtingsaktie. In deze tijd, waarin steeds meer mensen fi nancieel in de knel komen, beho ren alle mogelijkheden om men sen met een uitkering of een mi nimaal inkomen geholpen te worden. Wie meer informatie wil ont vangen over het werk van de commissie Wereldiakonaat kan kontakt opnemen met Ronald van Gemeren, Ter Hunnepe- plein 10, Bathmen, telefoon 19 38. Wr Ook de IJsselcentrale doet daaraan mee en zet op ge noemde dagen de deuren van de centrale Harculo bij Zwolle open. Tussen 10.00 en 17.00 uur kan men een kijkje nemen bij pro- duktie-eenheid HC60. Naast een rondgang langs HC60 is er een tentoonstelling van materialen en bijzondere voertuigen, die bij de elektriciteitsvoorziening wor den gebruikt. Verder zijn er foto-exposities en wordt er een film gedraaid. In deze film is te zien wat er zoal moet gebeuren voor thuis ge bruik gemaakt kan worden van elektriciteit. Ook is aan een kop je koffie gedacht. Kinderen van 6-16 jaar mogen onder geleide mee de centrale in. Voor kleine(re) kinderen is op vang op het terrein aanwezig. De centrale Harculo ligt aan de IJsselcentraleweg in Zwol- le-Zuid (zie de ANWB-borden langs de weg Zwolle-Wijhe/Olst). U kunt parkeren in de omgeving van de centrale. Ook met openbaar vervod de centrale Harculo bereikbaar. Vanaf het NS-station Zwolle met stadsbus lijn 3 tot de halte Staatsmanlaan of met het streekvervoer lijn 131 tot de hal te voor de IJsselcentraleweg. Dit werd te laat opgemerkt door twee jeugdige fietsers die ach terop de auto botsten. Fietsen en auto werden beschadigd. Per soonlijke ongelukken deden zich niet voor. In de avond van de 10 oktober werd er ingebroken in een wo ning aan de Schuttersweg. Men kwam binnen door met een schroevendraaier een raam te forceren. Er werden enkele siera den vermist. De bewoners waren niet aanwezig. Zowel de kasten van de woonkamer als in de slaapkamers werden overhoop gehaald. Op 11 oktober werd er melding gemaakt van een inbraak aan de Schoutenstraat. Ook hier waren de bewoners niet aanwezig, en werd alles overhoop gehaald. Aangezien de bewoners nog niet konden worden gehoord, kon nog niet vastgesteld worden wat er wordt vermist. Op 12 oktober ontstond er op de Oude Deventerweg een aanrij ding tussen een personenauto en een landbouwtrekker met raap- wagen. De personenauto haalde de combinatie in op het moment dat de trekker linksafsloeg. Er ontstond alleen materiële scha de. In de nacht van 12 op 13 okto ber ontdekten politiemensen dat een automobilist er nogal een vreemd rijgedrag op nahield op de Rijssenseweg. In samenwer king met de politie van Wierden kon de man in Enter worden aangehouden. Hij bleek onder in vloed van alcohol te verkeren. Hem werd een bloedproef geno men. Op 13 oktober werd er aangifte gedaan van doorrijden na een aanrijding. Een personenauto die geparkeerd stond op een par keerplaats langs de Verzetstraat is vermoedelijk in de nacht van 11 op 12 oktober aangereden door een andere wegrijdende au to, waarbij nogal een behoorlijke schade werd opgelopen. De da der is onbekend. In de nacht van 12 op 13 okto ber werd een spoor van vernie lingen aangericht in het dorp. Van een NS bus werd een ruit vernield, evenals bij de Enco-fa- briek. In de Dorpsstraat werd een bloembak omver gegooid, terwijl nabij de Deventerweg een jonge boom uit de tuin werd ge trokken. In verband met deze zaak konden op 14 oktober een drietal knapen uit Schalkhaar en Epse worden aangehouden. Zij bekenden de feiten te hebben ge pleegd, waarbij vermoedelijk nog twee andere knapen zijn betrok ken. Ook deze lieden zullen nog nader worden gehoord. De scha de, die niet onaanzienlijk is, zal door de daders moeten worden betaald, terwijl ze tevens kunnen rekenen op een rekening van de rechter. Eveneens op 13 oktober kwam een man uit de Wansinkstraat. aan het buro met een dode duif. Het dier blijkt te zijn doodge schoten door vermoedelijk een kogeltje uit een buks. De politie is er nog niet achter wie deze (kostbare) duif heeft doodgescho ten. In de nacht van 13 op 14 okto ber reed een personenauto op de Toeristenweg ter hoogte van de Panoramaweg pardoes rechtdoor, schoot vervolgens enkele tiental len meters door een droge sloot en kwam vervolgens tot stil stand. De auto werd zwaar be schadigd. De bestuurder bleek onder invloed te verkeren. Hem werd een bloedproef afgenomen. De auto was WA verzekerd. Op 14 oktober werd op de S.14, ter hoogte van de Pas- mansweg een herdershond dood gereden door een auto. De eige naar van de hond is nog niet bekend. Mocht iemand zijn her dershond kwijt zijn, dan wordt hij verzocht contact op te nemen met de politie van Holten. DOOR BURGEMEESTER EN WETHOUDERS OP 9 OKTOBER 1984 VERLEENDE VERGUNNINGEN ONTHEFFINGEN E.D. VERLEENDE BOUWVERGUNNINGEN: - aan de heer E. Norde voor de bouw van een garage bij de woning Fazantenweg 7; - aan de Rector Scholengemeenschap Holten voor de bouw van een overkapping tussen het hoofdgebouw en de E-lokalen; - aan de heer J. W. Weehstapel voor de bouw van een woning bij Dorperdijk 17; 2. aan de heer D. J. Klompenmaker toestemming verleend voor bet plaatsen van een hondehok bij de woning Nagelhoutstraat 6; 3. aan Super Neon Lichtreklame B.V. toestemming verleend voor het aanbrengen van een lichtreklame aan het pand Smidsbelt 9-17 (Edah); 4. aan N.O.S. te Hilversum toestemming verleend voor het maken van een filmopname op 27 oktober 1984; 5. aan 't Klavier een vergunning verleend voor het maken van muziek op 16 okt. 1984; Voor het inwinnen van informatie over de zaak zelf dan wel over eventuele mogelijkheden tot het indienen van een bezwaar- of beroepschrift kan men zich wenden tot de afdeling algemene zaken ter gemeentesecretarie. SPREEKUUR BURGEMEESTER De burgemeester is verhinderd op maandag 22 oktober en 5 november 1984 spreekuur te houden. win,ezonnrtet^3 wij u een 11 daagse touringcarvakantie van OAD naar Hotel Jaime I (drie sterren) te Salou. Volledig pension. Vertrek op 1 nov. a.s. Terugreis per super de luxe slaapbus. Prijs per persoon. 8 daagse reis van Ideaal Reizen met eigen auto of touringcar naar diverse hotels met halfpension in Pertisau, Leogang en Kirchberg. Nog volop mogelijkheden met Kerstmis en Nieuwjaar. Per touringcar per persoon v.a. f 637.- Met eigen auto per persoon vanaf 8-, 11,- en 15 daagse vliegreizen van Eurojet naardriesterrenhotel Sahara Beach. Halfpension. Vertrekmogelijkheden: 23,27 en 30 oktober a.s. 15 dagen per persoon v.a. f 729.- 11 dagen per persoon f680.- 8 dagen per persoon Spectaculaire aanbieding van de Fred. Olsen Lines voor een onver getelijke 14 daagse cruise met het m.s. „Black Prince" naar Madeira en de Canarische eilanden. Vertrek 10 januari vanuit Rotterdam. In 4-persoonshut met douche en toilet per persoon reeds vanaf Burg. v.d. Borch- straat 2, Holten Tel. 05483-2630 Gegrild varkensvlees dichtschroeien en daarna bestri; Maak vlees dat geroosterd ken met olie. Strooi er nooit te dient te worden tevoren droog voren al zout over, want daar met een stuk keukenpapier of door zal het vlees veel sappe: een doek. Zorg ervoor dat het verliezen. Vlees dat gerooster< vlees tenminste een kwartier moet worden pas na afloop vai vóór de bereiding uit de koelkast het roosteren met zout en/of pe gehaald is. Grotere stukken zelfs per bestrooien, al eerder. Wrijf het vlees altijd in voor 4 personen heeft u nodig met wat olie. Men kan het 500 a 600 g varkenslappen me drooggemaakte vlees ook eerst een randje vet, voor de saus: 1 eetlepels pindakaas, 2 uien, rag fijn gesnipperd, 2 teentjes knc flook, uitgeperst, 2 theelepel sambal oeiek, zout, IV2 theelepe bruine suiker, 1 eetlepel ketjai (manis), 1 eetlepel citroensap c azfjn, ca. 2 dl. kokend water 0 kippebouillon. Snijd het vlees, dat tevoren goet drooggemaakt dient te worder. in dobbelstenen en rijg deze aa: De Informatielijn van de Neder landse Hartstichting, 070-614 614, blijkt in het Oosten van Nederland nog niet de bekendheid te hebben, die de Nederlandse Hartstichting op grond van de gegevens uit de rest van Nederland ervan had verwacht In de eerste acht maanden van dit jaar werden zo'n 4000 gesprekken genoteerd, waarvan de meeste uit het westen van het land. De Informatielijn van de Ne derlandse Hartstichting wil een praatpaal zijn voor (ex) hartpa tiënten of mensen uit hun omge ving. Uit de gesprekken die zijn gevoerd blijkt dat men vaak te weinig weet over de eigen ziekte. Vragen over hoge bloeddruk, hartritmestoornissen, open-hart operaties, angina pectoris en het hartinfarct worden dan ook dik wijls gesteld. Deze meer feitelijke vragen gaan in vele gevallen sa men met grote emotionele pro blemen en angstgevoelens. De gesprekken duren gemiddeld ruim twintig minuten en geeft eigenlijk al aan dat mensen bel len om hun verhaal te vertellen aan iemand die echt wil luiste ren en daar ook alle tijd voor heeft. Een groot aantal bellers zou graag met lotgenoten willen pra ten, maar dat lijkt lang niet al tijd te lukken, zeker niet dichtbij huis of in eigen regio. Alle medewerkers van de Infor matielijn zijn vrijwilligers, dus geen professionele hulpverleners. Vanzelfsprekend hebben zij alle maal een goede training gehad, waardoor ze soms direct al een goed advies kunnen geven of een vraag weten te beantwoorden. Dikwijls worden nog aanvullend brochures of folders kosteloos toegezonden. Wat de medewer kers van de Informatielijn beslist niet doen is advies geven over behandelingen of het gebruik van medicijnen.. Dat blijft de taak van de behandelend arts. Een enkele keer wordt, zonder hierbij partij te kiezen, bemidde lend opgetreden als bijvoorbeeld de relatie arts-patiënt is ver stoord. Voor verdere inlichtingen: 070- 614 614. De medewerkers van de Informatielijn zullen graag terug bellen, indien de kosten een be lemmering zijn. pennen. Rooster de pennen bc ven houtskool, onder de elektr: sche grill of in de contactgrii: Stamp voor de saus de uien s? men met knoflook, sambal, zou en suiker, zo fijn mogelijk. Do dit in een pannetje en voeg pin dakaas en zoveel kokend wate toe tot al roerende een tamelij dikke saus is ontstaan. Laat d saus enkele minuten zachtje pruttelen en doe er daarna ke1 jap en citroensap of azijn bi Maak er een complete maaltij van door er drooggekookte rijs en wat atjar bij te geven. Tip: Snel „twaalfuurtje": bestree 2 plakjes bloedworst met bloer en bak ze lichtbruin in niet t hete boter. Op het laatst 4 plal jes appel meebakken. Leg op e ke plak bloedworst 2 plakjes ap pel.

Holtens Nieuwsblad | 1984 | | pagina 5