gemeente holten Computerles: wegwijs maken en stuk angst wegnemen Thank you Canada Monsterzege voor heren Poloteam Twenhaarsveld Van rommelhok tot computerlokaal A. J. K. start nieuw seizoen Hoe groot zijn nu de pompoenen? Politie-weekjournaal Receptie HOLTENS NIEUWSBLAD DONDERDAG 27 SEPTEMBER 1984 Het informatica-onderwijs verovert stormenderhand de Nederlandse scholen. Voor veel schoten voor Voortgezet onderwijs was het zoge naamde 100-scholenproject, dat vo rig jaar door de overheid is inge voerd, de eerste aanzet tot prak tijklessen met computers. Voor de Scholengemeenschap Holten is deze eerste stap vijf jaar geleden al gezet, zodat vrijdagmiddag niet alleen de opening van een computerlokaal kon worden gevierd, maar ook het eerste lustrum van computerlessen op school. Directeur drs. P. Bakker open de vrijdagmiddag, in aanwezigheid van leraren en leerlingen het lokaal. Namens de commissie Onderwijs van de gemeente Holten was me vrouw J.B. Metsemakers-Rouwé aanwezig. De eigenlijke opening werd, hoe kan het anders, verricht met hulp van een computer. Nadat voorzitter ir. J. Louwerenburg van de Oudercommissie op het compouterscherm het woord „opening" had laten verschijnen, weken met behulp van een klei ne robot de gordijnen uiteen van de voormalige fietsenkelder an nex rommelhok, waarin nu een tiental computers staan opge steld. De bedenkers van de ro botbesturing, de leden van de computerhobbyclub bestaande uit Lodewijk Bergman, Dagobert Bergman, Erno v.d. Graaf, Jan Hiddens, Jurgen Kranenborg, Erik Leensen, Arend Lammer- tink, Piet Meindertsma en Hen- nie Tempelman, die tevens een zeer groot aandeel hebben gehad in de realisatie van dit ambitieu ze computerproject, kregen een extra pluim op de hoed. Zij kre gen een rondleiding door een ro- botfabriek in Apeldoorn aange boden. Directeur Bakker ging in zijn toespraak kort in op de geschie denis van de computerlessen. Vooral het enthousiasme van de leerlingen zelf, maar ook de do centen die door hun hobby of opleiding enthousiast waren om de lessen uit te werken en niet te vergeten een stimulerende ou dercommissie die geld en kennis beschikbaar stelden. „Wij hebben deze lessen niet opgezet voor de „Happy Few", maar om alle leer lingen kennis te laten maken met de computer. Ons doel is de leerlingen in een cursus van twintig weken wegwijs te maken. Wat een computer kan en wat hij niet kan. Ons doel is om een stuk angst weg te nemen en iets te vertellen over de sociale ge volgen bij invoering van compu ters". Over het 100-scholenpro- Het Agrarisch Jongeren Kon- takt Holten start op 1 oktober a.s. het nieuwe seizoen. Het A.J.K. is een gespreksgroep voor agrarische jongeren. Het is opge zet omdat er geen organisatie of vereniging was, waar specifiek de agrarische jongeren naar toe konden gaan, om samen eens te praten over onderwerpen rond het boerenbedrijf. Vooral wan neer men zo van de landbouw school komt, zijn de agrarische jongeren veel contacten met leef tijdgenoten en beroepsgenoren gewend. Binnen het A.J.K. va rieert de leeftijd van 17 tot 30 jaar. Jaarlijks worden enkele actuele onderwerpen behandeld Voor dit jaar zijn dat: Echt is (g)een kunst; dit gaat over namaak zui velproducten. Bedrijfsovername in verband met superheffing en automatisering. Ook komt jaar lijks de plaatselijke dierenarts praten over dierziektebestrijding e.d. De plaatselijke actualiteit wordt niet vergeten, zoals dit jaar het bestemmingsplan bui tengebied. Het A.J.K. is een samenwer kingsverband tussen de drie plattelands-jongerenorganisaties, de K.P.J., C.P.J, en P.J.G.O. Ie dereen kan dus lid worden, on geacht de organisatie. In het winterseizoen wordt iedere maand een vergadering gehou den, te beginnen op maandag 1 oktober. Verdere inlichtingen zijn verkrijgbaar bij het secretariaat: Jan Brinkman, Broekweg 14, Holten, tel. 2183. ject, dat vorig jaar gestart is met de cursus Burgerschapkunde zei de heer Bakker: „het project was beter van de grond gekomen als men had gekozen voor scholen waar de know-how en ervaring al aanwezig was: het is uiterst merkwaardig dat wij om ondui delijke redenen niet in aanmer king kwamen". De leerlingen die momenteel van de computerles sen gebruik maken zijn te vin den in de 3e klassen van mavo havo en atheneum Daarnaast krijgen de leerlingen met wis kunde in hun pakket in klas 5 en 6 atheneum computerles in het kader van het schoolonder zoek voor „wiskunde twee". Als uitbreiding wordt gedacht aan remedial teaching, zoals het le ren van bepaalde moeilijke onre gelmatige Franse werkwoorden en het gebruik van de schrap- kaartlezer voor correctie van multiple choice vragen en fou tenanalyse. „Op onze school is een brede basis gelegd voor het gebruik van computers. Ik hoop dat ook in de naaste toekomst Voorzitter Louwerenburg van de oudercommissie toont directeur Bakker en mevrouw Metsema- kers de mogelijkheden van de computer. geld beschikbaar zal zijn om niet alleen in de breedte, maar vooral in de diepte het geheel uit te breiden. De kennis en het en thousiasme zijn aanwezig, hope lijk kan dit gevoed blijven door het zonodige materiaal", aldus directeur Bakker. Het is nu al weer vijf maan den geleden, dat de Holtense werkgroep Natuur en Milieu de zeven lagere scholen uit Holten afging met zakjes pompoenza den. De eerste weken konden de leerlingen het ontkiemen van de zaden en het opgroeien van de planten in de klas gade slaan. Het koude voorjaar met zijn late nachtvorsten kon de leerlingen er niet van weerhou den om de planten in de tuin thuis of bij school uit te zetten, want deze Centenaar (honderd ponder) zoals deze plant heet, schiet letterlijk uit de grond. Een blik in enkele tuinen van de lagere scholen gaven reeds prachtige exemplaren te zien. De milieugroep wil graag de resultaten vernemen van alle inspanningen. Alle leerlingen die aan dit project hebben mee gewerkt worden dan ook ver zocht de eerste wegingen te ver richten en op papier te zetten. De gegevens kunnen worden gebracht naar het adres Ab Jansenstraat 2 in Holten of tele fonisch worden doorgegeven op tel. 16 03, met vermelding van "de school, klas van vorig jaar en het gewicht. Op de Canadese begraaf plaats in de Holterberg werd vorige week donderdag een kor te maar indrukwekkende plechtigheid gehouden ter na gedachtenis aan zeventig strij ders van het Canadese Lincoln and Welland Regiment, dat een belangrijk aandeel heeft gehad aan de bevrijding van oost Ne derland. Zes en dertig oud-strij ders en hun echtgenotes onder leiding van major Adams be zochten de graven van hun ge vallen kameraden. De Canade zen waren de gasten van het Nijverdalse comité Thank You Canada; zij bezochten Nijver- dal als onderdeel van een Me morial Trip aan Europa ter ge legenheid van de herdenking van de invasie veertig jaar gele den in Normandië. Honderden belangstellenden vanuit Nijver- dal en Holten woonden de plechtigheid bij. Kransen wer den gelegd door de burgemees ters van Nijverdal en Holten, de heren Ter Haar Romeny en mr. Ridder van Rappard, de Cana dese ambassaderaad de heer Gilkhrits en vertegenwoordi gers van het comité Thank You Canada. De plechtigheid werd opgeluisterd door muziek van het trompetterscorps van de Artillerie onder leiding van ka pelmeester v.d. Voort. Door een van de plaatselijke winkeliers werd op 19-9 een jon gedame gevat voor het proleta risch winkelen (dus zonder beta len). Het betrof klein spul zoals snoepgoed. Na inschakeling van de politie dacht zij' de dans te ontspringen door een andere naam op te geven. Dit werd ech ter spoedig ontdekt. Deze dag werd tijdens een ver keerscontrole een vrachtauto uit het verkeer gehaald waarvan bij weging bleek dat deze maar liefst 40% overbeladen was. Zo wel de bestuurder als de eige naar mogen rekenen op een prent die hiermee in verhouding staat. Op 20 sept. vond er een aanrij ding plaats op de Dorpsstraat. Een inwoner van Ambt-Delden reed van een uitrit de Dorps straat op waarmee een botsing volgde met een in de richting van de Deventerweg rijdende personenauto. De gevolgen ble ven beperkt tot plaatschade. Ook op 20 sept. werd bij de politie aangifte gedaan van het openbreken van een Duitse auto op de parkeerplaats van de Al. De dader maakte zich uit de voeten met een koffer en twee tassen met inhoud. De waarde van een en ander bedraagt onge veer f3500,-. In de middag van 21 sept. vond er een aanrijding plaats op de Langstraat vlak voor de La- renseweg. De toedracht is hierbij niet helemaal duidelijk gewor den. Bestuurders reden in de zelfde richting waarna de tweede tegen de achterzijde van de voor hem rijdende auto reed. Beiden gaven echter een totaal andere lezing van het gebeurde en de aanleiding daartoe. Door een ambtenaar van de Invoerrechten en Accijnzen werd een bestuurder van een perso nenauto aan het politiebureau gebracht, waarvan hij, gezien het rijgedrag van deze man, verr moedde dat er mogelijk een glaasje te veel genuttigd was. Blaastesten wezen eveneens in die richting waarna de gebruike lijke bloedproef volgde. In de nacht van 21 op 22 sep tember werd er ingebroken in het kantoor van een plaatselijk bedrijf. Het lijkt dat de daders gebruik maakten van een valse sleutel. Er werd een klein geld- DOOR BURGEMEESTER EN WETHOUDERS OP 18 SEPTEMBER 1984 VERLEENDE VERGUNNINGEN, ONTHEFFINGEN E.D. 1. VERLEENDE BOUWVERGUNNINGEN: - aan het bestuur van gebouw Bethanië voor het aanbrengen van een kapconstructie op het gebouw Bethanië, Maatmansweg 1; - aan de heer H. M. Bondrager voor het plaatsen van een erfscheiding bij het perceel Mossinkserf 21; - aan de heer J. G. Meijerink voor het vergroten van een schuur bij het perceel Helhuizerweg 22; - aan Twentrac b.v. voor de bouw van een woning bij het perceel Keizersweg 64; - aan Voordes b.v. voor de bouw van 6 woningen aan het Köllingserf; 2. VERLEENDE KAPVERGUNNINGEN: - aan de heer J. W. Reijlink voor het kappen van een eik bij het perceel Dorperdijk 15; - aan de heer G. Pasman voor het kappen van een eik bij het perceel Oude Deventerweg 4; 3. aan Fietscrossclub „De Holtertrappers" vergunning verleend voor het houden van een verloting; Voor het inwinnen van informatie over de zaak zelf dan wel over eventuele mogelijkheden tot het indienen van een bezwaar- of beroepschrift kan men zich wenden tot de afdeling algemene zaken ter gemeentesecretarie. SPREEKUUR WETHOUDER STEGEMAN Wethouder Stegeman is verhinderd op maandag 1 oktober a.s. spreekuur te houden. Het bestuur van de Ned. Her vormde Kerk in Holten wijst er op dat de receptie, ter gelegen heid van het 25-jarig ambtsjubi leum én het 25-jarig huwelijks feest van dominee W. Vons ge houden wordt a.s. zondag in aan sluiting van de kerkdienst, die om half tien begint. De receptie wordt gehouden in gebouw Irene en begint omstreeks elf uur. bedrag ontvreemd. Ongeveer vier weken geleden betrapte men daar ook al een persoon in het bedrijf maar deze wist te ontko men. Twee collega's zagen tijdens een fietssurveillance op de toeris- tenweg een personenauto met opvallend hoge snelheid rijden. Uit routine werd het kenteken opgenomen. Dit bleek zeer nut tig te zfjn omdat kort hierna een melding werd ontvangen van een aanrijding waarbij de dader was doorgereden. Het bleek hier om de zelfde auto te gaan waarvan de bestuurder nu via het kente ken achterhaald kon worden. Op 23 sept. vond op de Burg. v.d. Borchtstraat, hoek Molenbel- terweg een aanrijding plaats. Het betrof hier een personenauto en een bromfietser. De auto kwam van de Raalterweg en wilde op de Burg. v.d. Borchtstraat links af de Molenbelterweg in. Nadat de auto voorsorteerde en begon met linksaf slaan naderde er uit de zelfde richting een bromfiet ser die rechtdoor wilde. Dit lukte niet zo best want hij kwam on der de auto terecht. Gelukkig liep het zonder letsel voor hem af. De kruising Dorpsstraat-Laren- seweg-Stationsstraat die toch al zovele monden in beweging brengt, was op 24 sept. het tafe reel van een aanrijding waarbij een aantal personen gewond raakten. Een personenauto ko mende van de Larenseweg gaf geen voorrang aan een over de Dorpsstraat rijdende bestelauto. De klap kwam zo hard aan dat de gewonden overgebracht moes ten worden naar het Pr. Irenezie- kenhuis in Almelo. In de afgelopen week gevonden oorlogs explosieven zoals bri- santgranaten en een pantservuist werden door de Explosieven Op ruimingsdienst op vakkundige wijze onschadelijk gemaakt. Een enkele keer worden deze zaken in onze gemeente ook aangetrof fen. Beschouw het niet als speel goed maar meldt het even bij de politie. De afgelopen week werden er drie fietsen in Holten ontvreemd. Twee werden weer door de poli tie aangetroffen en konden mede dankzij de ingegraveerde postco de bij de eigenaar worden terug gebracht. COMMISSIE SOCIAAL-CULTUREEL WERK De eerstvolgende vergadering van de Commissie Sociaal-Cultureel Werk wordt gehouden op maandag 1 oktober om 19.45 in het gemeentehuis. Op de agenda staan voorstelllen met betrekking tot de wijziging van de procedure verordening Sociaal-Culturele planning; de vaststelling van het jaarverslag 1983 van de Commissie Sociaal-Cultureel Werk; de vaststelling van het concept-sociaal-cultureel programma 1985 en een subsidieverzoek van de Stichting Siglo XX. COMMISSIE VOOR WOONRUIMTEZAKEN De eerstvolgende zitting van de commissie vindt plaats op dinsdag 2 oktober 1984 en wel van 19.30 uur-20.30 uur in het gemeentehuis. OPENBARE COMMISSIEVERGADERINGEN De commissie onderwijs vergadert op maandag 1 oktober 1984 om 16.30 uur in het gemeentehuis. Dorpsstraat 27. De agenda vermeldt o.a.: - advies inzake het achterwege laten van de vaststelling van een plan van nieuwe scholen voor basisonderwijs; - advies inzake verzoeken om medewerking ingevolge artikel 72 der L.O. wet 1920, om gelden beschikbaar te stellen voor: a. het aanschaffen van meubilair enz. ten behoeve van de bijzondere school de Schakel en b. het herstel van schade enz. ten behoeve van de bijzondere school het Kompas; - advies inzake het beschikbaar stellen van een krediet voor de aanschaf van zonwering t.b.v. de openbare scholengemeenschap; - advies inzake voortzetting kollektieve tandheelkundige voorlichtingsaktivi- teiten op de scholen. De commissie financiën vergadert op dinsdag 2 oktober 1984 om 16.00 uur in het gemeentehuis. Dorpsstraat 27. De agenda vermeldt o.a.: - aankoop tweewielige trekker en revisie trekker; - verhoging huurprijs podium-elementen; - jaarrekening 1983 en begroting 1984 van de Stichting Openbare Biblio theek; - voortzetten kollektieve tandheelkundige voorlichtingsaktiviteiten op de scholen. - jaarrekeningen algemene dienst en bedrijven over 1982; - verkoop perceel grasland gelegen aan de Broekweg. De commissie gemeentewerken vergadert op maandag 1 oktober 1984 om 15.15 uur in het gemeentehuis. Dorpsstraat 27. De agenda vermeldt o.a.: - aankoop tweewielige trekker en revisie trekker; - verkoop perceel grasland gelegen aan de Broekweg; - gedachtenwisseling omtrent deelnota wegen buitengebied/normen diver se criteria. MAIS te koop Burgemeester en wethouders bieden te koop aan: 1.85 ha mais op een perceel, gelegen aan de Larenseweg bij het sportveldencomplex „'t Vletgoor". Inschrijving d.m.v. briefjes in gesloten enveloppe, in te leveren vóór maandag, 8 oktober 1984, 15.00 uur bij de gemeentesecretarie, afdeling Algemene Zaken, Dorpsstraat 27 te Holten. De gunning geschiedt onder voorbehoud. Betaling van de inschrijfsom moet geschieden vóór 15 november a.s. J.l. zaterdag 22 september speelden het dames en heren team een thuiswedstrijd in Rijs- sen tegen D.E.K. uit Genemui- den. Aanvankelijk zou de wed strijd om 14.00 uur beginnen maar doordat de pologasten van D.E.K. dachten dat ze in hel overdekte bad te Holten moes ten spelen kwamen ze ruim een half uur te laat nadat ze hadden ontdekt dat er in Holten geen overdekte was. Na overleg met de competitie leider en scheids rechters werd besloten om de achterliggend geplande wedstrijd van de dames toch door te laten gaan en na het herenteam te spelen. In de heren wedstrijd was het Wim Boode die de ope ningstreffer maakte. Gevolgd door goals van Anton Aarsen en Edwin Stegehuis werd het 5-0 in de eerste periode. Al vlot in de tweede periode kwam D.E.K. verrassend terug en maakte 5-1 maar de Holternaren lieten dat niet onbestraft en het waren An ton en Edwin die de stand ver der opschroefden tot 8-1. De der de periode ging van start en nu was het Ernst van de Ende die scoorde. D.E.K. was aangeslagen en kansloos zoals later bleek want mede door doelpunten van genoemde heren en Wilco van de Noort en Wim Mooiweer werd er afgefloten met een stand van 16- 1 in het voordeel van Twen haarsveld dat hiermee de hoog ste uitslag scoorde in hun be staan. Precies 1 uur later dan ge pland trad het damesteam aan voor hun wedstrijd. Het was Er na Veldwijk die de openingstref fer maakte en er samen met Margreet Veldman in de tweede periode 3-0 maakte, In de derde periode zag weder om Erna Veldwijk haar kans schoon om er 4-0 van te maken. Agnes Tuller wist in de 4e perio de door te breken en maakte de wedstrijd af met 5-0 in het voor deel van Twenhaarsveld. De volgende wedstrijd is een uitwedstrijd voor het damesteam tegen het Ravijn uit Nijverdal op zaterdag 6 oktober, vertrek vanaf de dorpsschool om 20.15 uur pre cies.

Holtens Nieuwsblad | 1984 | | pagina 5