Weekendrecept Uitbreiding waterwinning probleem voor landbouw Een fijne dag op Rode-Kruisschip Open dag TH Twente „Een codicil moet" helpt ITO +«*21 ESPELOSE BOEREN VREZEN GROTE DROOGTE-SCHADE „Holten in oorlogstijd" komt later Computer leslokaal Jamaranavond in de Schure Oranje en Bloemen in Bergkerk HOLTENS NIEUWSBLAD CDA Overijssel CNV huldigt twee leden Bejaarden en kinderen zijn minder veilig DONDERDAG 20 SEPTEMBER 1984 7 De agrariërs in het waterwin gebied van de Waterleiding Maatschappij Overijssel N.V. (W.M.O.) hebben hun bezorgd heid uitgesproken omtrent de waterwinning in het Espelose- broek. Hoewel het plan tot geïn tegreerd waterbeheer, zoals dat tijdens een voorlichtings bijeen komst in café-restaurant Het Bonte Paard in Dijkerhoek uit voerig uit de doeken werd ge daan, door het Waterschap Sal- land, in principe wordt onder steund, vrezen de boeren dat een wateronttrekking op grote schaal rampzalige gevolgen heeft voor de landbouw in het gebied. Ruim honderd belang hebbenden tekenden tijdens de hoorzitting protest aan. De boeren denken buiten de boot te vallen, en zijn niet ge rust op de uitwerking van het plan. In een hoorzitting omtrent de aanvraag van de Waterleiding Maatschappij Overijssel, om in het betrokken gebied jaarlijks 4,5 miljoen m3 water te mogen onttrekken werden door de aan- gehorigen soortgelijke protesten geuit, daarbij gesteund door het Landbouwschap. De boeren zijn van mening dat het geïntegreerd waterbeheersingsplan in de hui dige opzet de belangen van de landbouw schaadt. Zo heeft het hen verbaasd dat de waterinlaat zich niet uitstrekt tot het gebied dat begrensd wordt door de Dij- kerhoekseweg, Pasmanweg, Ok- kenbroekseweg, Oude Diepen- veenseweg, Vijfhuizenweg en Ou de Deventerweg. Hierdoor komen de landbouwgronden in dat ge bied te liggen buiten de invloed sfeer van de waterwinning zodat ernstige droogteschade zal optre den. Daarnaast zijn de boeren van mening dat het verlenen van een vergunning niet eerder gege ven mag worden dan, nadat het totale project van waterbeheer sing gerealiseerd is. Een lasten verzwaring van ca. f30,- per hec tare wordt van de hand gewezen. De boeren zijn van mening dat deze lasten niet voor rekening van de betrokkenen behoren te komen daar immers de watertoe voer een direct gevolg is van het onttrekkingsplan van de W.M.O. „Het waterbeheersplan „Espelose Broek" is een uniek experiment, zoals van diverse zijden steeds weer wordt getoond. Het is dan ook in ieders belang dat dit ex periment slaagt. Uitbreiding van het wateraanvoerplan tot het bo venomschreven gebied is daartoe in onze ogen een essentiële voor waarde" aldus- de betrokken Vanaf eind oktober - enige tijd later dan oorspronkelijk gepland - zal het boek „Holten in oor logstijd" weer bij de firma's Heu- sinkveld en Van de maat ver krijgbaar zijn. De eerste druk was reeds na ca. twee weken uit verkocht en overtrof daarmee al le verwachtingen. Men besloot tot een tweede uitgave, nadat door middel van inschrijven ge bleken was dat de belangstelling nog steeds groot was. Bij voorin schrijving is het boek verkrijg baar voor de prijs van f 42.50. Na verschijnen (bij niet-reservering) zal de prijs f47,50 bedragen. Belgische runderlappen Het verdient aanbeveling vlees niet te wassen. Dat maakt het vlees minder mals en geeft kans op spatten. Vlees kunt u het best zouten kort voor u het gaat braden of bakken. Des te minder vleessappen gaan er verloren. Een klein „randje vet" aan het vlees maakt de jus bijzonder smakelijk. Het vlees moet zo vlug mogelijk aan alle kanten dichtgeschroeid worden in het hete vet. De poriën sluiten zich en er gaan geen vleessappen ver loren. Laat vlees nooit te lang braden, dan wordt het te gaar en wordt kurkdroog. Vlees snij den vereist een vlijmscherp mes. vooral biefstuk moet zeer dun gesneden worden. Neem, goede nota van het gewicht van het vlees, dan kan men de goede braadtijd bepalen en de benodig de hoeveelheid zouten en krui den. U heeft nodig: 500 gr runder lappen (liefst met een randje vet eraan), peper, zout, 100 gr boter of margarine, 2 k 3 uien, 1 eetle pel bloem, 1 flesje liter) pils, laurier, thijm, stuk peterseliewor- tel of enkele takjes peterselie, 1 afgestreken eetlepel suiker, 1 eet lepel azijn, 1 ontkorste snee bruin brood, mosterd. Wrijf het vlees in met zout en peper. Smelt de boter en bak het vlees daarin snel aan weers kanten bruin. Neem het vlees uit de pan en leg in de achtergeble ven boter de in plakjes gesneden uien. Laat deze zachtjes goud geel fruiten, strooi de bloem erop en roer even door tot u geen spoor van de witte bloem meer ziet. Giet er dan het bier bij Laat dit al roerend even goed uitpruttelen, voeg er dan de kruiderij bij en de suiker (die dient om het al te bittere van het bier te neutraliseren) en azijn en vervolgens het vlees. Deksel op de pan en 3 kwartier tjes a 1 uur zachtjes laten sudde ren Bestrijk de snee brood met mosterd en leg deze erbij, en dan hog een uurtje laten sudde ren (de scherpte van de mosterd verdwijnt geheel). Neem het vlees uit de pan en roer het stoofvocht even goed door, zodat het brood de saus bindt. Varianten Snijd het vlees in dobbelstenen alvorens het aan te bakken, en voeg er in blokjes mager spek aan toe. Laat met het vlees ge weekte witte bonen meestoven of voeg tegen het einde van de stooftijd witte bonen uit een potje toe. Tip Gebrukt u ook eens malse paar- delappen. Fruit dan echter bij de ui een teentje knoflook en 3 theelepels paprikapoeder mee: de stooftijd wordt dan echter 2 a 2Va uur. landbouwers. Het Waterschap Salland is van meningdat het waterbeheersplan, zoals dat nu ter tafel ligt, recht zal doen aan alle belanghebbenden. Naar de mening van het Waterschap zal binnen afzienbare tijd het droog teprobleem voor de boeren in het gebied Espelose Broek tot het verleden behoren. Gelijker tijd met de installatie vari nog eens zes pompen in het water wingebied van de W.M.O., naast de twaalf die reeds eerder zijn geplaatst, zal door het Water schap een aantal hulpgemalen worden geplaatst bij de verschil lende watergangen in het gebied. Het aantal watergangen zal daarbij worden uitgebreid. De hulpgemalen zullen tot taak krijgen bij droogte water toe te voegen en in natte tijden het teveel af te vloeien. De hulp gemalen worden daartoe uitge rust met een „overhevelingssys teem" dat tweezijdig kan werken. Door de ingebruikne ming van deze installaties, die via de watergangen weer in ver binding staan met het gemaal Ankersmit dat onlangs in ge bruik is gesteld bij de Bernard- sluis in Deventer, is het mogelijk de stand van het oppervlakte water volledig te controleren. De nieuwe manier van waterbe heersing is niet alleen van groot belang voor de landbouwgronden in het gebied, maar ook voor het waterwingebied in het Meilinks- bos. Vooral in droge zomertijden doen de grote waterafnemers, de stedendriehoek Enschede,. Alme lo, Hengelo en het stedelijk ge bied van Deventer een extra be roep op de waterleidingbedrijven om hun klanten van het beno digde drinkwater te voorzien. Reeds in 1979 werd in het water wingebied een twaalftal bronnen aangeboord. Dit leidt tot grote droogteschade voor de boeren in de omliggende gebieden die ver goedt moet worden door de wa terleidingbedrijven. In veel geval len was dit een kwestie van lan ge adem, daar het niet mogelijk was precies te meten in hoeverre de waterwinning schuldig was aan het onttrekken van grond water uit het gebied. In een samenwerking, die vrij uniek is voor Nederland, hebben Waterschap en waterleidingbe drijf voor het gebied Espelose- broek een geheel nieuw water voorzieningsplan opgesteld dat aan alle problemen een eind kan maken. Door de installatie van de hulpgemalen, is het mogelijk voor de waterwinning een zestal nieuwe bronnen aan te boren, zonder dat de grondwaterstand hierdoor beivloed wordt. Zodra een teveel aan water aan de Espelose bodem wordt onttrok ken, treden de gemalen in wer king en hevelen vanuit het Over ijsselse kanaal voldoende water naar de watergangen die op hun beurt via het stelsel van capillai re vaten zorgen voor een gelijk matige grondwaterstand. Voor de landbouwers in het ge bied heeft het nieuwe systeem van waterbeheersing eveneens grote voordelen. De beregening van de gewassen kan nu geschie den met het oppervlakte water vanuit de watergangen, hetgeen geen minder kostbaar is dan via het gebruik van grondwater. Een speciale toestemming is hiervoor niet meer nodig. Uniek in het geheel is het registratieapparaat waardoor excact is af te lezen hoeveel water is toegevoegd of onttrokken aan het gebied. De gegevens zullen voor alle betrok kenen ter inzage komen, wat de afwerking van schadeclaims zal vergemakkelijken. De totale kos ten van het project worden ge raamd op ongeveer 5 miljoen gulden. Op vrijdag 21 september a.s. zal rector drs. P. Bakker van de Scholengemeenschap Holten de officiële opening verrichten van de nieuwe computerruimte die is ingericht in de kelder van de Scholengemeenschap. Het gebruik van computers in het lesprogramma is niet nieuw in Holten, maar als een van de eerste scholen in de regio is nu een aparte ruimte voor het on derricht met computers inge richt. Hierdoor wordt het o.a. mogelijk het vak informatica verder uit te bouwen. De ope ning zal geschieden 's middags om vier uur. Aanstaande zaterdag zal in „de Schure" weer een Jamaranavond Nog tot en met 23 september a.s. is in de Bergkerk te Deven ter de grote bloemenexpositie Bloemen en Kerk te bezichtigen met als motto Oranje en Bloe men ter gelegenheid van de 400e sterfdag van Willem van Oranje. De- bloemenexpositie is in op dracht van de winkeliersvereni ging IJsselvallei ingericht door wereldkampioen bloemschikken, Wim Hazelaar. Naast een veel heid aan bloemen zijn de cos- tuums te zien die gebruikt zijn in de televisieserie Willem van Oranje. Zij zijn gekozen uit de totaal 2000 stuks en vormen het decor voor ongeveer 50.000 bloe men en planten. De show kan dagelijks worden bekeken van 10.00 tot 22.00 uur. De entree bedraagt f5.-, kinde ren tot twaalf jaar onder hegelei ding, groepen vanaf 10 personen en aow-ers korting. worden gehouden. De vaste be zoekers weten dat het hier han delt om een avond waarop zo veel mogelijk geld bijeen wordt gespeeld om de kosten te dek ken van een financieel kind van de vrijwilligers. Zaterdagavond zal door middel van o.a. potsto ten, een spel dat met één bal, een keu, een biljart en dobbel stenen gespeeld wordt, flessen gooien, stekbakken, een Belgisch spel dat gespeeld wordt met munten. Gepoogd wordt zoveel mogelijk geld bijeen te brengen voor het adoptiefkind. Verder men met een verzoekplaat aan vragen voor f 0.25, dat weer kan worden afgekocht voor de dub bele prijs. De enige echte Ja maranavond begint 's avonds vanaf acht uur. Het CDA, afdeling Overijssel houdt op ipaandag 24 september de Algemene Ledenvergadering in rest. De Koenjer, Hellendoorn- seweg 1, te Maliënheem, aanvang 20.00 uur. Op de agenda staat o.a. een behandeling van het rapport Van Verzorgingsstaat naar Verzor gingsmaatschappij en de Miljoe nennota, door Wim Mateman, lid van de 2e kamer voor het CDA. De TH Twente in Enschede zet op zaterdag 22 september vanaf half tien haar poorten wagenwijd open om het .grote publiek" een kijkje te gunnen in de keuken van de weten schap. De hogeschool zal op die dag laten zien wat voor onderzoek er zowel op technisch als op niet-tech- nisch gebied wordt verricht. De THT is immers al jaren geen pure techni sche hogeschool meer: de studierich tingen bedrijfskunde, bestuurskun de, toegepaste onderwijskunde en wijsbegeerte van wetenschap tech nologie en samenleving vertegen woordigen de .maatschappijweten- schappelijke" kern van de hoge school. In vrijwel alle laboratoria van de technische afdelingen en van de afdeling Toegepaste Onder wijskunde worden demonstraties gegeven en worden de nieuwste ontwikkelingen getoond. Zo is bij Elektrotechniek een werkende robot-arm te zien, die reparatiewerkzaamheden kan uit voeren. Binnen deze afdeling kan men ondermeer kennismaken met de glasvezeltechnologie, sen soren (de zintuigen van de com puter), computernetwerken, rada r-snelheidsmetingen en de regi stratie van de electrische activi teit van de spieren. Binnen de afdeling Werktuigbouwkunde wordt een groot aantaj demon straties verzorgd op gebieden als de automatisering in de confec- tie-industrie, het transporteren van stortgoed, laserbewerking van kunststof platen, electronen- microscopie, de wervelbedver branding van steenkool, compu tergestuurde draaibanken en het blazen van plastic zakken. Het onderzoek in de afdeling chemi sche technologie richt zich o.a. op het ontzilten van zeewater, het „ontgiften" van bloed, het zuiveren van rookgassen, het ontwikkelen van tal van nieuwe producten en het plannen en be sturen van grote chemische in stallaties. De bezoekers kunnen hier zelf als „operator" fungeren van een grote chemische fabriek. Als „aardigheidje" wordt het as pirine-gehalte van door het pu bliek meegebrachte pijnstillers onderzocht. Computers De computers zijn overal te zien en op veel plaatsen kan het publiek zelf achter het toetsen bord plaatsnemen om deze re- kenapparatuur te bedienen, spel letjes te doen of een computer krant te maken. Veel computers uiteraard binnen de afdelingen Informatica en Toegepaste Wis kunde, maar ook binnen Toege paste Onderwijskunde, waar vooral gekeken wordt op welke manier de computer in het on derwijs kan worden gebruikt. Toegepaste Onderwijskunde geeft verder in een aantal popu laire colleges een beeld van de (toekomstige) vernieuwingen in het onderwijs. Bij wiskunde ziet u ondermeer een computermo del, waarmee geëxperimenteerd kan worden met belastingstelsels en financiële regelingen. Ook ko men de wiskundige aspecten van de delta-werken aan bod. Bij in formatica kan men zelfs luisteren naar een sprekende en naar een muzikale micro-computer. Colleges Er valt zaterdag op de THT niet alleen veel te zien, maar ook veel te horen. De studierich tingen Bestuurskunde, Bedrijfs kunde, Toegepaste Onderwijs kunde en Wijsbegeerte van We tenschap Technologie en Samen leving presenteren zich met een aantal populaire colleges over ondermeer de problematiek van de kleine gemeenten, de onlangs gepresenteerde miljoenennota, medezeggenschap in het bedrijfs leven, gedragsbeïnvloeding, het schrijven van de Nederlandse taal, het samenstellen van proef werken en examens, de invoering van informatica op scholen en de aard en de kwaliteit van het wiskunde-onderwijs. Mr. A. Brack (ook bekend van Vara's consumentenman) zal vragen over consumentenzaken beant woorden. Dankbaar en voldaan keerden dinsdagavond de 109 Holtense gasten van het Nederlandse Ro de Kruis huiswaarts na een fijne tocht op de Prins Maurits, het schip van het Rode Kruis, 's Morgens in alle vroegte was het gezelschap in begeleiding van 13 helpers en helpsters van het Ro de Kruis, de EHBO en enkele Welfare-dames met OAD-bussen vertrokken vanaf de Diessenplas, niet nadat er even geposeerd werd voor de fotograaf. De tocht ging naar Zutphen, alwaar werd ingescheept voor een tocht naar Arnhem. De weersomstandighe den waren ideaal. Het zonnetje scheen zodat er op dek gezeten kon worden. Het Rode Kruis afdeling Hol ten organiseert elk jaar een tocht voor mensen die op één of andere manier niet in de gele genheid zijn zelfstandig een uit stapje te maken. Voor de oudste deelnemer, de 92-jarige heer Re- voort, is het tochtje met de boot zijn enige uitje in het jaar. Het Rode Kruis heeft dit jaar vier Holtenaren een fijne week vakantie bezorgd in een van de eigen vakantiehuizen terwijl twee Holtenaren een week te gast zijn geweest op het hospitaalschip Henri Dun ant. In oktober zal het Rode Kruis opnieuw van zich la ten horen, wanneer een oproep wordt gedaan voor de bloedplas- ma-avond. Op donderdag 13 septembei werden twee leden van de Indus trie en Voedingsbond CNV, de heren E. Aanstoot, Diessenplas- straat 16 en W. Verveda, Indus triestraat 2, gehuldigd in verband met hun 25-jarig lidmaatschap van het CNV. Door voorzitter H. Rietman van de afdeling Holten van het CNV werd hen het gou den insigne van de bonó opge speld. Voor de echtgenotes wa ren er bloemen. De voorzitter sprak zijn dank uit voor hun trouw aan de bond en betrok in zijn dankwoord ook de dames, die achter hun man staan en daarmee te kennen ge ven het doel en nu van de bond te onderschrijven. Na het officië le gedeelte werd de bijeenkomst met een gezellig samenzijn voort gezet. De leden van de afdeling Espe- lo van de Nederlandse Bond van Plattelandsvrouwen hielden op maandag 10 september hun maandelijkse bijeenkomst in ge bouw het Trefpunt. Presidente, mevrouw Blankena verwelkomde de leden en in het bijzonder me vrouw A. Visser - v. d. Vaart uit Heino. Mevrouw Visser is consu lente voor de Stichting Consu ment en Veiligheid. Deze stich ting is actief op het terrein van de preventie van ongevallen in de privésfeer. Mevrouw Visser vertelde dat jaarlijks zo'n 2,3 miljoen ongevallen gebeuren in de privésfeer. Bejaarden en kin deren zijn het meeste daarbij be trokken. De Stichting houdt zich bezig met het verminderen van de kans op en de ernst van on gevallen op alle plaatsen, die zich onttrekken aan de bemoeie nissen van organisaties op het terrein van de bedrijfsveiligheid en verkeersveiligheid. Na een inleiding waarover veel vragen werden gesteld toonde mevrouw Visser een dia-serie over „Veilig leven" met de din gen om ons heen". Op 8 oktober zal, eveneens in het Trefpunt een modeshow wor den gehouden, verzorgd door de firma schuppert, Schuppert, door eigen leden. In de week van 24 tot en met 30 september wordt de Nationale col lecte gehouden ten bate van de Nier stichting Nederland. Een van de ac tiefste afdelingen zetelt in Holten, waar Henk Koopman als onvermoeid propagandist zich bok dit jaar weer inzet voor een optimale publiciteit. „De mensen weten niet wat het betekent een nierziekte te hebben", vertelt hij. „Van de ene dag op de ander ben je een ander mens, niet meer volwaardig. Dat is vreselijk". Koopman weet waar hij over praat. Zijn dochter Alie is al ja ren nierpatiënte. Een niertrans plantatie mislukte zodat zij nu slechts in leven blijft door twee maal per week in het Sint Geer- truidenziekenhuis op de dialyse afdeling te spoelen. Daarnaast slikt ze zo'n twintig tabletten per dag en moet zij zich houden aan een zeer streng dieet. Deson danks is Alie onlangs weer opge nomen in het ziekenhuis omdat de samenstelling van het bloed niet goed was. „Juist als je het van zo nabij meemaakt, dan wil je de mensen er van overtuigen dat hun gift zo belangrijk is". Minstens zo belangrijk vindt Henk Koopman de bereidheid van de mensen om na hun dood hun nieren ter beschikking te stellen voor transplantatie. Er komen jaarlijks zo'n vierhonderd nierpatiënten bij, en er kunnen maar tweehonderd patiënten met een transplantatie geholpen wor den. Koopman stelt dat een van de oorzaken voor het geringe aantal donors het ontbreken van een codicil is. „In Frankrijk is een codicil al verplicht gesteld. Als het hier verplicht zou zijn. waren al veel patiënten gehol pen". In een codicil verklaart ie mand, dat hij bereid is na zijn dood zijn of haar organen be schikbaar te stellen voor trans plantatie. Met klem wil de man van de Nierstichting politie en EHBO er op wijzen, goed op te letten bij een dodelijk ongeluk of er soms een codicil voorhanden

Holtens Nieuwsblad | 1984 | | pagina 7