„Er is hier een hele goede kern en een brede rand" gemeente holten Ingezonden Dura laat deel pand ontruimen 295.- 392.- 592.- 429.- Politie-weekjoumaal HOLTENS NIEUWSBLAD EHRWALD WALCHSEE BENIDORM D010MIEIEN reisburo 'de globe DOMINEE W. VONS 25 JAAR PREDIKANT HOE U 00K REIST... WIJ VERZORGEN ALLES! Uitslag trekking DONDERDAG 20 SEPTEMBER 1984 15 „Ik zie er we! naar vooruit. Al is het alleen maar omdat we dan met ons hele gezin een paar dagen herenigd zijn". In zijn statige studeerkamer aan de Kolweg 31 blikt dominee W. Vons (56) vooruit naar het dubbele jubileum dat hij de komende weken viert. Op 26 september 1959 trad hij in het huwelijk met mejuffrouw J. de Boer. Acht dagen later werd hij bevestigd tot predikant van de Hervormde gemeente in Oudenhosch. Vijfentwintig jaar later is er veel te Het zal druk worden voor het gezin Vons. De dominee, zijn vrouw (lerares aan de School voor Praktische Vorming in Rijs- sen), oudste dochter Nicolette (studie medicijnen aan de Eras mus-universiteit), zoon Wibo (stu die theologie in Groningen) en tweelingzussen Caroline en Jean- tine (atheneum) hebben bij de komende jubileumviering heel wat handen te schudden. Volop Holtense handen natuurlijk, maar vele bekenden uit het verleden zullen de gelegenheid niet voorbij laten gaan om herin neringen op te halen. Haagse herinneringen bijvoor beeld, want daar begon het alle maal toen de latere dominee in 1928 als zoon van een belasting ambtenaar werd geboren. „Nee, geen predikantengezin. Maar ik wilde wel van jongs af aan predi kant worden". Via de lagere school en de daaraan gekoppelde MULO-B opleiding die hij in de oorlogsjaren om veiligheidsrede nen volgde („Dan hoefde ik niet helemaal door de stad naar het gymnasium") belandde de jonge Vons in 1945 als 17-jarige bij het Instituut voor Schriftelijk Onder wijs Laurillard. Om de schade uit de oorlog in te halen knoopte hij daar een avondstudie gymna sium aan vast, een combinatie die gezien een opkomende TBC wel wat erg zwaar werd. Na tien maanden kuren koos hij dan ook alsnog voor het Maerlandt-ly- ceum waar hij in 1952 het gym nasium-A diploma haalde. Aan de Gemeentelijke Univer siteit van Amsterdam kon hij toen middels de studie theologie alsnog zijn roeping gaan waar maken. Niet echter nadat hij in 1957 de wetenschappelijke ken nis opgedaan aan de Theologi- I sche Faculteit had aangevuld met een Kerkelijk Voorbereidend Examen. Volgden vier maanden j als leer-vicaris in het deftige Apeldoornse Berg en Bos en een evenlange opleidingsperiode aan het Seminarie van de Hervormde Kerk in" Driebergen. Aldus gepre pareerd volgde een teleurstelling: een overschot aan predikanten zorgde ervoor dat hij voorlopig „niet aan de bak kwam". Tot september 1959 kon hij echter als vicaris de plaats innemen van een dominee in Capelle aan den IJssel, waar hij afgezien van het toedienen van de sacramen- vertellen. Over „het kleine Rome" in Brabant, zijn rol als „hoogwerker" in de flats van Schiedam-Noord en zijn zwerftochten door de Betuwe als de helft van „een paar apart" bij de inzegening van „gemengde huwelijken". Alweer zes jaar geleden bracht zijn tocht van west naar oost hem in Holten waar hij ondanks zijn drukke werkzaamheden ruim twee uur uittrekt voor het verhaal van zijn leven. ker werd hij ai vrij snel de „se- DOOR BURGEMEESTER EN WETHOUDERS OP 11 SEPTEM BER 1984 VERLEENDE VERGUNNINGEN, ONTHEFFINGEN E.D. 1. aan de heer Drs. Ph. Eijzinga vergunning verleend voor het kappen van acht bomen bij het perceel Fazantenweg 12; 2. aan de heer J. Oosting vergunning verleend voor het kappen van vijf in Holten. De kerkgang is hier bomen bij het perceel Vianenweg 80; matig. Dat is wel een moeilijk 3. aan het Leger des Heils en de Vereniging Paardrijden Gehandicapten Oost vergunning verleend voor het houden van een kledinginzamelingsaktie in 1985; 4. aan s.v. Bato vergunning verleend voor het houden van een verloting; punt. Er is een hele goede kern en een brede rand. Dat levert soms wel eens spanningen op, bijvoorbeeld bij het laten dopen van de kinderen in de kerk. Dan zie je de mensen opeens wel. We VOOR HET INWINNEN VAN INFORMATIE OVER DE ZAAK ZELF DAN WEL OVER EVENTUELE MOGELIJKHEDEN TOT HET INDIENEN VAN EEN BE- iaxima'e zuiden ten al het work van een normale predikant deed. Klein Rome De maand die hij toen nog over had voor hij werd beroepen in Oudenbosch besteedde hij aan iets heel nuttigs: het voorberei den van zijn huwelijk dat op 26 september 1959 werd voltrokken. „Inderdaad heel klassiek. Eerst afstuderen en dan trouwen. Maar van wittebroodsweken kwam niet veel. Acht dagen later werd ik in Oudenbosch bevestigd, mijn eerste gemeente. Een echt katholiek bolwerk. Zeg maar 97% katholieken. Onze gemeente telde zo'n vier-, vijfhonderd le den. Maar tot april 1964 heb ik in „Klein Rome" een uitstekende tijd gehad. In de basiliek daar, die een vrijwel exact duplicaat van de St. Pieter in Rome is heb ik zelfs mijn eerste oecumenische dienst geleid". „Een leuke periode ja. We woonden in een enorme pastorie waar tevens een kleuterschool in kon worden ondergebracht en de koster met vrouw en vijf kinde ren woonde. Toch hadden wij nog acht kamers. In Oudenbosch zijn onze oudste twee kinderen geboren. Omdat de Hervormde gemeenschap zo klein was fun geerde ik tevens als voorzitter van het schoolbestuur en was mijn vrouw onderwijzeres en se- 10 daagse wintersportreis per buspendel van de OAD. Logies/ontbijt in Hotel Tannenhorst in het Oosten rijkse Ehrwald. Prijs per persoon vanaf 10 daagse treinreis van Hotel plan met verblijf in de apparte menten Club Bellevue. Bij 4 personen prijs per persoon vanaf 15 daagse vliegreis van D-Tours Vliegreizen naar de fijne appartementen van het Europa Center. Bij 2 personen prijs per persoon vanaf Met eigen auto naar het schit terende Italiaanse wintersport gebied bij Ortisei. Halfpension in Hotel Luna van Holland International. Gezellig hotel, kamers met bad/douche en toilet. Per persoon^ per week vanaf Burg. v.d. Borch- straat 2, Holten Tel. 05483-2630 nior" in Holten. Bovendien is hij moeten er natuurlijk geen folklo- ZWAAR- OF BEROEPSCHRIFT KAN MEN ZICH WENDEN TOT DE AFDELING praetor van de Predikantenring re van maken. Of het zogenaam- ALGEMENE ZAKEN TER GEMEENTESECRETARIE. Rijssen waarin de contacten wor- de „christendom op wieltjes" den onderhouden tussen de 19 waarbij de mensen alleen in de predikanten van Holten, Rijssen, kerk komen als ze worden Enter, Wierden en Nijverdal, fun geert hij als predikant van Be jaardencentrum De Diessenplas en is hij tevens voorzitter van de Open Deur-groep. Een drukke baan? doopt, als ze gaan trouwen en als ze worden begraven". „Maar over het algemeen heb ik hier heel positieve ervaringen. Er kan veel hier, met name waar het gaat om nieuwe vormen. In de liturgie bijvoorbeeld zijn we nu vernieuwend bezig. Jongeren betrekken bij de schriftlezing en de gemeente laten antwoorden. cretaris-penningmeester. Toen ik werd beroepen in Kethel en Spaarland merkten de katholie ken op „dat de bisschop van de protestanten zeker kwaad was dat ik had aangepapt met de Roomsen en mij uit Oudenbosch wegstuurde". Kethel en Spaarland, toen in 1964 al niet meer dan een kerke- lijk-geografische aanduiding voor Schiedam-Noord. Waar eerst, elk op een aparte terp, de kerk en de pastorie het dorpsbeeld be heersten, verrezen steeds meer torenhoge flatgebouwen waar door het karakteristieke dorpse werd verdrongen door de menta liteit van de grote stad. Daar in Schiedam, waar prof. Schmelik hem bij de bevestiging schalks had toegevoegd „Blijf nuchter" kreeg ds. Vons het druk met huisbezoek. Elke flat telde maar liefst 108" woningen. Een uitda ging, die met beide handen werd aangepakt. Was Schiedam-Noord bij zijn komst nog maar een één mans-plaats, toen het gezin Vons (intussen uitgebreid met de tweeling Caroline en Jeantine) richting Eist trok was er werk voor twee dominees. Paar apart Evenals Oudenbosch en Kethel en Spaarland heeft Eist de spo ren nagelaten in de pastorie aan de Kolweg. Een fraaie penteke ning van de al even fraaie kathe draal in dit plaatsje tussen Arn hem en Nijmegen siert de stu deerkamer van de jubilerende dominee.. Nog steeds blikt hij met vertedering naar dit onge kend staaltje van Gotische bouwkunst. „Een hele belevenis om daar te prediken, maar ook in de wijde omgeving ben ik veel geweest. Het pastoraat zat in Eist maar we trokken de hele Betuwe door. Eist is half om half katholiek en protestant. Je had toen de opkomst van gemengde huwelijken. Samen met een ka tholieke priester trok ik dan de omgeving in om al die huwelij ken in te zegenen. „Een paar apart" noemden ze ons. Meestal moest dat wel in de katholieke kerken gebeuren, want in de pro testante kerken mocht het niet. Ook heb ik nog zeven jaar lang godsdienstlessen gegeven op een technische school in Andelst". „Negen jaar Eist. Eigenlijk wel lang hè. Vooral omdat ik toen een aantrekkelijke leeftijd had om ergens anders aan de slag te gaan. Ik heb dan ook heel wat beroepen afgewezen daar. En dan toch Holten. Waarom? Daar waren verschillende redenen voor. In de eerste plaats ga je je natuurlijk afvragen of het goed voor de gemeente en voor jezelf is om nog langer te blijven. En ik had nog zestien jaar voor de boeg tot mijn vijfenzestigste. Daar kwam bij dat Holten al lang vacant was. Schellevis was al bijna een jaar weg en dat heeft ook meegeteld. Bovendien vond ik de manier waarop de Holtense hoorcommissie mij be jegende erg prettig. En het oos ten was nog onbekend, de Hol- terberg, de natuur. Dat vonden we toch ook belangrijk, vooral omdat we dan eindelijk verlost waren van die ellendige rijksweg in Eist". Druk Voor ds. Vons dus reden te over om op 7 mei 1978 de lege plek in Holten in te nemen naast wijlen ds. Addink en ds. Berkhof. Door de komst van de „dertigers" ds. Visser en ds. Ek- Ds. Vons: „Zeker, vooral omdat ik er ook aan hecht alle gemeen teleden te kennen. Ik bezoek ze allemaal. In Holten hebben we de vrij unieke situatie van één kerk met drie wijkkerkeraden. Ik ben verantwoordelijk voor het Het hoeft tenslotte niet per se oostelijk gedeelte inclusief de een one-man-show te worden van Borkeld en.de Look. Zo doen we de dominee. Ook proberen we nu er alledrie een stukje van het de %wat oudere gemeenteleden buitengebied bij. Die gebieden die nooit catechisatie hebben ge- zijn echt streng gescheiden hoor. had en niet meer in de kerk ko men te bereiken via de Cursus Natuurlijk weet je na verloop voor Christenen. Op volwassen van tijd waar je vaker heen niveau doen we dan min of meer moet. Die bezoeken duren dan de catechisatie dunnetjes over. ook langer. Ik heb in ieder geval Die mensen doen ook belijdenis", als stelregel dat de vrijdagavond er is voor het gezin. En zelfs „De oecumene? In het verleden daarvan moet nog wel eens wor- heb ik daar altijd hele goede er- den afgeweken". varingen mee gehad. Wat mij be treft zou er in Holten wel wat „Gelukkig hebben we hier niet meer aan mogen worden gedaan, zoveel predikbeurten zodat we Er bestaan goede contacten met veel aandacht kunnen besteden de pastoor en de persoonlijke aan de pastorale zorg. Daar verhouding met mijn gerefor- moet ook hard aan worden ge- meerde collega's is uitstekend, werkt want ik merk steeds meer Alleen is de gereformeerde kerk dat de kerk een bescheiden rol wat erg op zichzelf. Dat is jam- gaat spelen. Steeds meer een mer want het betekent toch een randverschijnsel wordt. En dat is breuk in het dorp. Terwijl de gevaarlijk want als de kerk er verschillen theologisch slechts niet meer is verloedert de maat schappij. Daarvan ben ik over tuigd. Er ontstaat een grote leeg te als het evangelie wegvalt. Men staat dan open voor allerlei moeilijk aantoonbaar zijn. Die liggen meer op het psychologi sche vlak. Gelukkig kan ik als voorzitter van de Open Deur- groep nog het een en ander Op 10 september liet een per- van deze aanrijding, waarbij wa- soon die juist benzine had ge- ren betrokken een hond en £en tankt bij een benzinestation aan personenauto, overleed de hond de A-l zijn cheques liggen. De en had de auto schade. Onbe- achtergelaten cheques vertegen- kend is echter waar de hond woordigden een waarde van 6000 vandaan kwam. Mocht er ie- gulden. De cheques konden door mand zijn, wiens hond reeds een tussenkomst van de politie aan aantal dagen weg is, laat deze de eigenaar worden terug gezon- dan contact opnemen met het den. politiebureau te Holten. Op maandag 10 september kreeg Op donderdag 13 sept. vond er men bericht, dat voor het N.S.- een aanrijding plaats op de krui- station een personenauto stond sing Rijssenseweg en de Oranje- waarin een man lag te slapen, straat. Hierbij waren betrokken Na veel gebonk op de ramen van een fietser en een personenauto, het voertuig werd de schone sla- De personenauto had een kleine per wakker. De man had zowel schade aan het spatbord, terwijl alcohol als drugs genoten. De de fiets en zijn bestuurder er on- man werd een rijverbod opge- geschonden vanaf kwamen, legd. De man hield zich niet aan het verbod, maar kon niet meer Ook op donderdag 13 sept. vond worden staande gehouden. er een aanrijding plaats op de Larenseweg. Eén van de bestuur- Op dinsdag 11 september kregen ders reed achteruit en zag ver- de collega's melding, dat bij de moedelijk de auto die achter Oude Molen te Bathmen een hem stond niet. Deze bestuurder personenauto stond waarvan de zag de auto voor hem op zich bestuurster alcohol had gedron- afkomen en probeerde op zijn ken en niet meer in staat was beurt ook achteruit te rijden, om te rijden. Toen de collega's Dat echter lukte niet, omdat zijn ter plaatse gingen om een kijkje motor afsloeg. Gevolg aanrijding te nemen kwam men de auto met schade aan de achteruit rij- tegen. Bleek, dat de bestuurster dende auto. (verkeerde) invloeden. Ook hier kwijt op oecumenisch gebied". de gehele weg nodig had om thuis te komen. Voor er ongeluk ken konden gebeuren werd zij tot staan gebracht. Gezien de Nog een aanrijding op donder dag 13 sept. (mogelijk droeg de datum er aan bij) tussen een Onze verontrusting, hoe wordt het gat van f 50.000,- administra tief verwerkt, is door B. W. van Holten uitvoerig toegelicht, wat ons betreft is dat ook verder een zaak van de Gemeenteraad; als Maatschappelijke Organisatie menen wij, is onze taak beperkt tot signaleren en kommentarië- ren, van belangrijke feiten. Volgens, inhoudelijk het be richt in „de Telegraaf' zegt woordvoerder Stegeman, (welke van de 2 heren met die naam?) „Het hotel is inmiddels overge nomen door de echtgenote van de vorige eigenaar, daardoor is het geld niet meer invorderbaar", waaraan mevr. Murris toevoegt: „De gemeente was geheel op de hoogte gesteld". De niet nader omschreven hr. Stegeman ver klaart dan: „Tekorten worden verrekend met de middelen van de algemene dienst, de onr. goed bel. wordt daarvan wel afgeleid". Echter in tegenstelling tot het vorige verklaren b. w.: „Het kollege werd in juli kompleet overvallen door de sterfhuiskon- struktie van eigenaar Murris en b. w. vervolgen, dat vonden we niet zo netjes, we zijn dus de dupe geworden, want we waren nog in onderhandeling met de eigenaar van het hotel en dus met de schuldenaar, echter geen verhoging onr. g. bel. als konse- kwentie". Blijkens de officiële verklarin gen koopt mevr. Murris Het Los se Hoes op, met financiële hulp van familieleden, en stelt haar man aan als direkteur, dan rijst de vraag: waar is die betaalde koopsom gebleven, is daarvan toch een deel aan de Gemeente betaald, zo ja, dan betekent dat dat er ooit een schuld groter dan 6 maanden is geweest; want wordt er gesteld: Jan Murris is weliswaar hoofdelijk aansprake lijk (we hebben nooit gehoord van faillietverklaring) maar hij heeft geen cent; hebben de prefe rente schuldeisers (belastingen, bedrijfsver. inzake de soc. pre mie's) dan een vordering gehad gelijk aan de betaalde koopsom? Als direkteur moet aan Murris een arbeidsovereenkomst zijn aangeboden, met plichten en rechten, dus ook met een salaris bepaling (art. 1637a/1637b B. Wetboek) van waaruit dan een regeling is te treffen tot afbeta ling van schulden. Inderdaad, er bestaat zoals een lezer schreef, er bestaat nauwe lijks of in het geheel niet, juri sprudentie in deze. Één belang rijke konklusie kan echter wel getrokken worden, de kollega die helaas gedwongen van een uitke ring, betaald uit gemeenschaps geld, moet leven, behoeft zich minder snel aangesproken te voelen als de samenleving het woord je reinste oplichting of nog erger, fraude gebruikt. Namens de FNV afd. Holten 17- 9-'84. D. J. Schakelaar Vz. G. Hogendorn Sekr. toestand van de bestuurster hond en een personenauto op de werd haar een bloedproef afgeno- Rijssenseweg. De hond vond de men. dood, terwijl de auto behoorlijk werd beschadigd. Op donderdag 13 september za gen buurtbewoners van de Oran- Op vrijdag 14 sept. kwam de jestraat, dat daar een persoon melding, dat er was ingebroken aan geparkeerde auto's zat te in het gemeentehuis te Holten, morrelen. De man werd onopval- Nadat men was binnengekomen lend gevolgd. Nadat de man een had men alle kantoren door- lift had gekregen van een voorbij zocht. Voorzover kon worden komende bestuurder kon men vastgesteld is er een bedrag van hem aanhouden in een hotel te ongeveer f90,- weg. Personen die Holten. Daar bleek,*dat de man in de nacht van 13-14 sept. langs zich onder valse naam had laten het gemeentehuis zijn gekomen inschrijven. Tevens kwam hij 5 en iets bijzonders hebben gezien keer voor het opsporingsregister, worden verzocht zich te melden Na verhoor werd hij overgegeven bij de politie, aan justitie voor het uitzitten van zijn nog openstaande straf- Eveneens werd op vrijdag 14 fen. sept. een jongen uit Deventer ge hoord in verband met zijn aan- Eveneens op donderdag 13 sept. deel in de vechtpartij op zater- vond er een aanrijding plaats op dag 1 sept. hij bekende, dat hij de A-l, vermoedelijk onder de het slachtoffer de nodige verwon- gemeente Holten. Tengevolge dingen had toegebracht. Op zaterdag 15 sept. controleer de men in de Holterberg een personenauto. Bleek, dat de be stuurder het nodige aan Bacchus werd geofferd. Hem werden twee blaasproeven afgenomen. De man werd een rijverbod voor 8 uren gegeven. De tentoonstelling ter gelegenheid van het vijftigjarig bestaan van de Holtense Handelsvereniging zal in haar opzet enigszins gewijzigd moe ten worden. Oorzaak daarvan is het niet beschikbaar zijn van een gedeel te van de oorspronkelijke tentoon stellingsruimte in het Durapand. Volkomen onverwacht blijkt de Dura een gegadigde te hebben voor de winkelunit naast bakker Nijkamp. Via makelaar Vincent, die bemiddelt tussen Dura en eventuele belanghebbers heeft de projectontwikkelaar de organisa toren vorige week vrijdag laten weten dat op korte termijn dit winkelgedeelte ontruimd moest worden opdat de aannemer aan het werk kon om de winkel ge bruiksklaar te maken. Afgelopen maandag is met dit karwei be gonnen. Wat voor soort winkel in het Durapand gevestigd word, kan door makelaar Vincent niet worden meegedeeld. „Ik heb van direkteur Dionisius van Dura op dracht gekregen de Handelsver eniging mee te delen dat er op korte termijn een contract gete kend zal worden. In welke bran che dit is, weet ik officieel niet. Wel weet ik dat er verschillende namen genoemd worden. Dat loopt van patatbakker, Chinees restaurant tot stoffenzaak. Wat het werkelijk wordt is ook voor mij nog een verrassing". De or ganisatoren van de jubileumten toonstelling hebben inmiddels de indeling van de - tentoonstelling aan een kleinere ruimte aange- Op zaterdag 15 sept. kwam een bestuurder met zijn personenau to van de S-14 richting Holten rijden. Voor de Deventerweg sloeg zijn motor af. Door her- past. „Wij hebben het leegstaan- haaldelijk starten kreeg hij zijn de pand altijd gratis mogen ge- motor toch weer aan de praat, bruiken van de Dura onder de op dat moment echter zag hij voorwaarde dat bij een eventuele de vlammen onder zijn motorkap gegadigde wij het pand zullen vandaan komen. Zowel bestuur- ontruimen. Het heeft nu vier jaar der als inzittenden konden de leeg gestaan, en dan denk je niet auto verlaten. De brandweer van dat het binnen een paar weken Holten maakte de brand op des- verhuurd gaat worden. Dat risico kundige wijze een kopje kleiner, liepen we nu eenmaal". De kans Helaas bleef er van de auto wei dat ook de grote ruimte binnen mg meer over. nu en het begin van de tentoon- stelling op 8 oktober verhuurd Qp zondag 16 sept. werd een be- zal worden is theoretisch wel stuurder van een bromfiets ge- mogelijk meent makelaar Vin- controleerd op de Oude Stations cent, maar gezien de geringe ani- weg. De man had teveel alcohol mo voor grote winkelpanden in Holten acht hij dat schijnlijk. Door de wachtmeesters der rijkspolitie, Rienks en Brand, werden de volgende nummers getrokken, le prijs dames of he renrijwiel op nr. 342, en verder de nr's, 445, 1207, 1310, 510, 104, 1, 242, 257, 1296, 1096, 1352. 48, 1160, 421, 1483, 334, 597, 1347, 447, 257, 1105, 1295, 1387, 212, 367, 8, 1454, 312, 1085, 1489. De prijzen zijn af te halen bij schoenhandel Oolbekkink aan de Orapjestraat. gedronken. Dat was ook duide- onwaar- lijk te merken aan zijn rijstijl. Hem werd na de gebruikelijke blaasproeven een bloedproef af genomen. Op maandag 17 sept. omstreeks 04.00 uur vond er een zogenaam de „snelkraak" plaats uit een ra- dio-tv-zaak. Hierbij werden twee video-recorders weggenomen. Het ging hierbij om drie daders die gebruik maakten van een rode personenauto, merk Opel, type Corsa met kofferbak. Alles ging zo vlug in zijn werk, dat de zoon des huizes alleen nog zag hoe de auto weg reed in de richting A-l met afgeplakte nummerplaten.

Holtens Nieuwsblad | 1984 | | pagina 15