gemeente holten Een hondse prestatie van Barka Infundum Eigen zwemvereni ging gehandicapten Betrokkenheid basis van actie Kerkbalans Goed verenigings jaar voor schietvereniging Zaagmolen Dijkerhoel: Twee is teveel SNBEUWOFZON? Politie-weekjoumaal De nieuwe Wintergidsen liggen vooruklaarbij reisburo de globe wife sun /^reisburo de globe HOLTENS NIEUWSBLAD INITIATIEF VAN OUDERS EN VERZORGERS Bijeenkomst Plattelands vrouwen Holten k HOCU OOK REIST... WIJ VERZORGEN ALLES! •DONDERDAG 6 SEPTEMBER 1984 Dat het een groot nest zou worden, dat had de dierenarts al wel voor speld, maar Chris en Helen Hogeslag keken toch wel even verbaasd toen hun Labrador Barka maar liefst der tien jongen, gezond en wel, ter we reld bracht. Eigenlijk waren het er veer tien; een van de jongen bleek levenloos. De prestatie van Bar ka, die ter wereld kam met de fraaie stamboomnaam Barka In fundum Maris, is te meer vermel denswaard omdat in mensenleef tijd omgerekend de Labrador al 63 jaar is. De vader van het ede le dertiental, die te boek staat onder de naam Stoffels van Janslust, behoort met zijn (om gerekend 57 jaren ook al niet tot de jongsten. Wat de familie Ho geslag het gezegde: de oudjes doen het weer goed" ontlokte. Toen vorige week woensdag Bar ka overijverig aan de slag ging de tuin om te spitten, was het duidelijk dat de bevalling aan staande was. Ook hierin was Barka uitzonderlijk: de bevalling vond plaats na de kortst moge lijke draagtijd voor honden. He len Hogeslag had voor alle zeker heid de echtelijke slaapkamer maar verruild voor een strechter naast de grote hondenkraamka mer die ingericht was in de bij keuken van de woonboerderij, om eventueel hulp te kunnen bieden. Barka kreeg in een vlot tempo negen jongen. Daarna leek het nest compleet. Groot was de verbazing toen na een paar uur de Labrador opnieuw een jong ter wereld bracht, dat levenloos bleek. Daarna kwamen nog drie jongen wat het nest bracht op een totaal van dertien, verdeeld in negen reuen en vier teven. De geboorte brengt nogal wat voedingsproblemen met zich mee omdat ook een flinke Labrador niet uitgerust is om een -dergelij ke kinderschare naar behoren te voeden. „De eerste dagen lukt het nog wel, maar als ze wat gaan groeien, dan komt Barka beslist melk te kort, waardoor de kleintjes niet voldoende voeding krijgen. Dat betekent dus voor mij om de twee uur bijvoeren; dag en nacht. Ik heb al aange kondigd dat ik voor het gezin een paar dagen niet bereikbaar zal zijn. Dat moeten ze maar even voor lief nemen", zegt He len Hogeslag. In het ziekenhuis heeft Helen beslag weten te leg gen op kleine zuigflesjes die in een vernuftig geconstrueerd ap paraat worden geplaatst, dat op zijn beurt in de „kraamkamer" wordt gehangen om Helen de no dige armslag te geven bij het aanleggen van de puppies. Een ander probleem zal straks het vinden van een goed tehuis zijn voor alle dertien. „Als ik ze zo zie, dan zou ik ze allemaal wel willen houden, maar dat gaat natuurlijk niet", verklaart Helen lachend. Gelukkig is een Labra dor momenteel een gewilde hond met fijne karaktereigenschappen, zodat er ongetwijfeld voldoende hondeliefhebbers te vinden zijn die een nakomeling van Barka en Justus in hun gezin willen opnemen. Op initiatief van het bestuur van de Gehandicapten Sportvereniging Rijs- sen en in overleg met een groep ouders en verzorgers van geestelijk gehandicapten, is vorige week woensdag in het gebouw van de speeltuinvereniging De Hoge Esch de eerste vergadering gehouden van de Zwemvereniging gehandicapten van Rijssen en omgeving. Al enige tijd leefde er bij een aantal ouders van Geestelijk Geestelijk gehandicapte kinderen de wens om hun kind te leren zwemmen. De «gewone zwem lessen bleken voor veel van deze kinderen niet geschikt. Andere ver standelijk gehandicapten, die de zwemkunst al wel machtig zijn, voe len zich in een drukke omgeving niet op hun gemak, en kunnen niet zon der begeleiding naar het zwembad. Door de oprichting van een speciale zwemclub voor geestelijk gehandi capten kunnen deze veel voorkomen de problemen worden voorkomen en krijgen de gehandicapten de gele genheid te (leren) zwemmen met begeleiding van begeleiders uit de eigen vertrouwde omgeving. Direct, na het lanceren van het idee, meld den zich al spontaan een twintigtal aspirant leden aan, afkomstig voor namelijk uit Rijssen en Holten, terwijl er nog een groot aantal gegadigden zijn. Voor het voorlopige bestuur, bestaande uit J. Munk, voorzitter. Op donderdag 20 september zal in zaal Vosman, aanvang 20.00 uur een bijeenkomst worden ge houden van de Nederlandse Bond van Plattelandsvrouwen, afd. Holten. Mevrouw Marga van Egten-Kool, voordrachtskunste- «ares zal de avond opluisteren. mevr. M. R. van Boksem-Anbeek, secretaresse, J. Buiten, penning meester en de leden A. Veldhuis en mevr. J. Paalman-Aanstoot (Holten) voldoende reden om over te gaan tot een definitieve oprichting. Voor 1 januari zal het bestuur proberen alle noodzakelijke voorbereidingen te treffen en de vereniging op poten te zetten. Gezwommen wordt in het overdekte gedeelte van het zwem bad De Koerbelt, Arend Baanstraat- 105 A te Rijssen, elke woensdag avond van 18.00 tot 19.00 uur. Het bestuur heeft inmiddels een bevoegd zwemleraar aangetrokken die de zwemmers zal indelen en nadere afspraken zal maken. Afhan kelijk van het aantal leden, zal wel licht in twee groepen gezwommen worden van ieder een half uur. De eerste les begint woensdag 12 sep tember. Voor de geestelijk gehandi capten zijn aparte kleedkamers gere serveerd. Om de zwemvereniging goed van de grond te krijgen is een startkapitaal nodig om de eerste kos ten te dekken. Het bestuur hoopt echter dat de Rijssense en Holtense bevolking dit initiatief moreel en fi nancieel zal steunen. Daartoe is reeds een bankrekening geopend. Eventuele giften kunnen gestort wor den op rekening: 347387853, ten na me van Zwemvereniging Geestelijk Gehandiapten. Op 27 augustus werd op de AI een ree gevonden die kennelijk was aangereden. De poelier wist er wel raad mee. Dezelfde dag werd er een jonge ree gevonden op de Holterberg. het dier was erg verwaarloosd en door onder voeding kennelijk gestorven. Op 27 augustus botste een au tobus tegen de luifel van het NS- station. De luifel was daar beter tegen bestand dan de bus. De schade aan de luifel was name lijk nihil, dat kon van de bus niet gezegd worden. Deze liep een scheur in de carrosserie op. Op 28 augustus werd er aangif te gedaan van diefstal van onge veer 20 kg snijbonen uit één der volkstuintjes aan de Aaltinks- weg. Op 28 augustus ontstond er een aanrijding op de kruising Dorpsstraat-Larenseweg. Een personenauto komende vanaf de Larenseweg verleende geen voor rang aan een auto komende uit de richting Markelo. Beide voer tuigen werden vrij ernstig be schadigd. In de nacht van 28 op 29 au gustus werd er bij een pompsta tion aan de AI weer eens ge tankt zonder te betalen. De da der reed met zijn auto weg met gedoofde lichten. Op 29 augustus werd er op de Larenseweg op onopvallende wij ze een snelheidscontrole gehou den van ongeveer 09.30 uur tot 11.30 uur. Er werden ongeveer 250 auto's gecontroleerd. Daarbij bleek dat er twee auto's sneller reden dan zestig km per uur en 30 auto's die tussen de vijftig en zestig km per uur reden. De hoogste snelheid bedroeg 63 km per uur. De politiebus werd op 30 au gustus op de Toeristenweg bijna van de weg gereden doordat een wegpiraat door de binnenbocht kwam rijden. Door de stuur manskunst van de politieambte naar kon een frontale aanrijding worden voorkomen. Dat dit muisje nog wel een staartje zal hebben moge duidelijk zijn. Eveneens op deze datum vond er een aanrijding plaats op de Reilinksweg tussen een fietser en een personenauto. Vermoedelijk reed de betreffende auto te veel door de binnenbocht, waardoor de fietser werd geraakt. De be stuurster daarvan werd gewond aan de kin en aan enkele tan den. De tweede aanrijding die deze week op de kruising Dorpsstraat- Larenseweg plaatsvond was op 30 augustus omstreeks 19.50 uur. De veroorzaker kwam ook deze keer van de Larenseweg en ver leende geen voorrang aan een personenauto komende uit de richting Deventer. Beide voertui gen werden zwaar beschadigd. Op 31 augustus ontstonden er problemen in de H. J. Wansink- straat. Een vroegere bewoner uit deze straat had problemen met de huidige bewoner van zijn voormalige woning. Hierbij werd een tuinhekje door het raam ge gooid. Tegen de dader zal door de politie proces-verbaal worden opgemaakt terzake vernieling. Op 31 augustus werd er in een trein onder Holten aan de nood rem getrokken, doordat enkele jongelui het met elkaar aan de stok hadden. De politie is er niet achter kunnen komen wie aan de noodrem heeft getrokken. Om verdere moeilijkheden te voorko men heeft de politie de rit naar Deventer maar meegemaakt. Er ontstonden toen geen moeilijkhe den meer. Op 1 september verscheen een mevrouw aan het buro, die die morgen een mes had laten slij pen door een scharenslijper die aan de deur kwam. ofschoon er van te voren gevraagd was wat het slijpen moest kosten, wilde die man geen prijs noemen. Na- Vorige week berichtten wij over het veranderde systeem omtrent de geldwerving van de Hervormde Ge meente te Holten. Deze verandering is een voortvloeisel van de landelijke aktie Kerkbalans. Aangezien een be leid van een kerk, behalve inhoude lijk, ook financiële kanten heeft is het voor een kerkvoogdij noodzakelijk op doeltreffende wijze de financiën te beheren. Een financieel beleid is on denkbaar zonder inkomen. Het grootste deel van deze inkomsten wordt bijeen gebracht door de ge meenteleden. Reeds enige jaren wordt via radio en tv in de maand januari gewag gemaakt gemaakt van de actie Kerkbalans. Gedurende de maand januari wordt ieder ge meentelid boven de achttien jaar bezocht door een lid van een groep vrijwilligers met beknopte informatie over de plaatselijke gemeente en een uittreksel van de begroting van die gemeente. Aan de hand van de begroting heeft men een tabel samenge steld, waarin vermeld wordt, wat er van het betrokken gemeente lid verwacht mag worden aan fi nanciële bijdrage. Bij de informa tie is een antwoordkaart ge voegd, die na korte tijd wordt opgehaald. Op deze kaart kan de bijdrage worden ingevuld en de wijze van betaling, bijv, maande lijks, drie-maandelijks of jaar lijks. Dit systeem van geldwerving wijkt duidelijk af van het sys teem Hoofdelijke Omslag. De Hoofdelijke Omslag wordt van bovenaf opgelegd. Bij de actie dien bleek het slijpen van dit ene mes f 40.- te kosten. De vrouw heeft, om moeilijkheden te voorkomen, dit maar betaald. Mochten meerdere personen de zelfde ervaring hebben opge daan dan zou de politie dit graag willen weten. Ook voor de toekomst is dit voor een ie der een waarschuwing: eerst duidelijk de prijs bepalen alvo rens men in zee gaat met derge lijke lieden. Een bonafide slijper zal daar niet moeilijk over doen. In de nacht van 1 op 2 sep tember ontstond er een vecht partij op de Waagweg, waarbij een jongeman werd toegetakeld met een kapotte bierfles. Hij moest met een slagaderlijke bloeding aan de arm worden be handeld in een ziekenhuis te De venter. De politie heeft deze zaak nog in onderzoek. Getuigen van dit voorval worden verzocht zich te melden bij de politie van Holten. In dezelfde nacht werd er inge broken bij een tankstation aan de AI. Men kwam vermoedelijk binnen door middel van een val se sleutel. Er wordt voor enkele honderden guldens aan rookarti kelen vermist. DOOR BURGEMEESTER EN WETHOUDERS OP 28 AUGUSTUS 1984 VERLEENDE VERGUNNINGEN ONTHEFFINGEN E.D. 1. VERLEENDE BOUWVERGUNNINGEN: - aan de heer W. G. Lammers voor de bouw van een garage/berging bij de woning Aalpolsweg 2a; - aan O.a.d. b.v. voor het plaatsen van een scheidingsmuur bij hei perceel Burg. van der Borchstraat 2; - aan de heer H. J. Wansink voor het veranderen van de supermarkt Dorpsstraat 17; 2. aan Veilig Verkeer Nederland toestemming verleend voor het tijdelijk plaatsen van borden bij de spoorwegovergangen Dikkesteensweg en Beukenlaan; 3. aan het NIVON toestemming verleend voor het aanbrengen van een markering langs het zgn. „Pieterpad"; voor het inwinnen van informatie over de zaak zelf dan wel over eventuele mogelijkheden tot het indienen van een bezwaar- of beroepschrift kan men zich wenden tot de afdeling algemene zaken ter gemeentesecreta rie. SPORTCOMMISSIE De eerstvolgende openbare vergadering van de Sportcommissie wordt gehouden op maandag 10 september a.s. om 19.30 uur in het gemeente huis. Op de agenda staan voorstellen inzake definitieve vaststelling van de urenverdeling van de sporthal en de gymnastieklokalen voor het seizoen 1984/1985 en het uitbrengen van een advies aan het college van burgemeester en wethouders inzake subsidiëring van het kerstzaalvoet- baltoernooi van de O.P.C. Tijdens de jaarvergadering van de Schietvereniging De Zaagmolen uit Dijkerhoek, die op 28 augustus werd gehouden in café restaurant Het Bon te Paard, werden de kampioenen 1984 bekend gemaakt. Hoogste schutter bij de senioren, zowel voor vuurbuks als luchtbuks werd L. Nij- land. Bij de junioren was de hoogste schutter Joop Rensen. Voorzitter L. H. Rensen heette de leden welkom en memoreerde dat de Zaagmolen een zeer vruchtbaar en actief jaar achter de rug had. Uit het uitgebreide jaarverslag, samengesteld door secretaris W. G. Markvoort, blijkt dat De Zaagmolen momen teel 52 senioren en 18 jeugdleden telt. Penningmeester J. Sluiter (van Essen) liet na veel grote getallen weten dat er een klein nadelig saldo was, hetgeen ver oorzaakt werd door de aanschaf van het nieuwe clubtenue, met het embleem achterop van De Zaagmolen. Inmiddels heeft het café-restaurant Het Bonte Paard de sponsoring op zich genomen. Tijdens het huishoudelijke ge deelte werd met grote meerder heid Wim Wechstapel gekozen als nieuw bestuurslid. Tevens werd afscheid genomen van het bestuurslid L. Nijland die 22 jaar deel heeft uitgemaakt van het bestuur. Voorzitter L. H. Rensen dankte hem voor zijn vele werk zaamheden in die jaren en voor al voor zijn aandeel aan de reali satie van het nieuwe clubge bouw. De heer Nijland ontving een medaille met daarop de af beelding van de Zaagmolen. Voor het komende verenigings jaar staan weer tal van activitei ten op de agenda. Zo wordt er een puzzelrit georganiseerd en een gezellige avond. Tevens zul len er schietwedstrijden en een verwerping georganiseerd wor den. Tijdens de jaarvergadering werden de diverse prijzen uitge-. reikt aan de volgende leden: Vuurbuks senioren, vrije baan groep A. L. Nijland; groep B. L H. Rensen; groep C. J. Sluite: (van Essen); groep D. H. G. Slui ter; groep E. G. Markvoort groep F. A. Holmer; groep G onvolledig aantal beurten, W. Wissink. Luchtbuks senioren vrije baan: groep A. L. Nijland; groep B. Eg bert Jansen; groep C. H. G. Slui ter; groep D. mevr. W. Beltman Wegstapel; groep E. J. Sluite: (van Essen); groep F. A. Holme: groep G. mevr. M. Tui tert-Al te- na; groep H. onvolledig aantal beurten, W. Wissink. Luchtbuks junioren vrije baan groep A. Joop Rensen; groep B Albert Wegstapel. De besturen van de sportver eniging BATO en de Muziek vereniging Holten werden on aangenaam verrast toen bleek dat twee spectaculaire evene menten die nu niet dagelijks in Kerkbalans verwacht men, dat de gemeenteleden zelf, aan de hand van de richtlijnen, zelf de bijdrage vaststelt. Hieruit blijkt dat het slagen van de actie ieder jaar weer twee sleutelwoorden kent, nl.: betrok kenheid en verantwoordelijkheid. Reeds tachtig procent van de Hervormde Gemeenten in Neder land handhaven met succes dit systeem. Hierbij moet nog wor den opgemerkt, dat de geldelijke toename in het jaar 1983 ten op zichte van het jaar 1982 twee procent is geweest. De Hervorm de Gemeente Holten zal op 13 september haar leden, tijdens een gemeenteavond uitvoerig in formeren. Het is van groot be lang dat de gemeenteleden die avond in Irene aanwezig zijn. Burg. v.d. Borchstraat 2, Holten SI1MF Telefoon 05483-2630 Goeie reis reisbureau Holten te zien of te horen zijn voor één en dezelfde avond ge pland bleken te zijn. Zoals be kend wordt aanstaande zater dag op het sportveld van de Scholengemeenschap Holten de grote Taptoe gehouden, waaraan een aantal toporkes ten zullen deelnemen. Gelijker tijd, op een steenworp afstand, wordt in de sporthal 't Mossink een demonstratie basketball gegeven, ter gelegenheid van het zestig-jarig bestaan van de s.v. BATO. „Wij hebben in maart onze datum al doorgegeven aan de Evenementencommissie, ver klaart Hans Paalman van HMV. „Als wij geweten hadden, dat op dezelfde avond de sv BATO iets op het programma had gezet, dan waren we uitge weken naar een andere zater dag. Dit zal zeker van invloed zijn op het aantal toeschou wers, zowel bij ons als in de sporthal. Onze datum stond echter in maart al vast". Voor zitter van 't Holt van sv BATO, antwoordde al even verbaasd, „Hoe is het mogelijk dat in een klein dorp als Holten twee van dergelijke evenementen op een zelfde tijdstip plaats vinden. Ook wij hebben vroegtijdig aan de bel getrokken bij de evene mentencommissie om te zien of er geen overlappingen waren. Het kwam voor ons dan ook als een donderslag bij heldere he mel toen wij uit het Holtens Nieuwsblad moesten vernemen dat de Taptoe eveneens op 8 september wordt gehouden". Ook voor de sportvereniging bleek het niet meer doenlijk om uit te wijken naar een andere datum. „Ik vraag me af wat voor nut zo'n evenementen commissie wel heeft, als dit soort overlappingen niet dezelf de bezekers trekken, maar dat is maar een gedachte". De problemen bllijven niet beperkt tot het verdelen van de toeschouwers. Ook de parkeer ruimte zal zaterdag de nodige problemen op gaan leveren.

Holtens Nieuwsblad | 1984 | | pagina 5