de Holtense doos Holtense „bieb"krijgt eigen oefencomputer Gratis kamperen Wilsumer Berge Totale oeuvre van Krumme op veiling Studiekosten Cursiste op bres voor geschiedenis gemeente holten Crosswedstrijd Nieuwe start vakaturebank HOLTENS NIEUWSBLAD Na aanbod van grote firma DAGMAVO ZOEKT KANDIDATEN DONDERDAG 30 AUGUSTUS 1984 - Er werd in het waterarme Holten al wel veel eerder ge zwommen - in de Schipbeek - dan vijftig jaar geleden, als ver meld in ons vorige nummer. Maar het bestuur van het Wa terschap „De Schipbeek" maakte daar, toen het steeds drukker werd, bezwaar tegen in verband met het afkalven van de oevers en de beschadiging van de kaden. Er werd overeen gekomen dat de jonge mensen die daar geregeld zwommen, een zwemvereniging zouden op richten en dat het waterschap haar een concessie zou verle nen, ongeveer een kilometer ten oosten van de Wipperts- brug. Op 6 juli 1934 werd de „Bad- en Zwemvereniging „Neptunus" opgericht, waarvan het bestuur op zich nam het zwemmen in de Schipbeek in goede banen te leiden. Zij telde bij de oprichting reeds 83 leden. Er werden op de kade eenvou dige kleedhokjes gebouwd. Aanvankelijk hadden de be stuursleden een rooster van de tijdstippen waarop zij voor toe zicht aanwezig moesten zijn. Later was het bakker, Hendrik Tuller die als badmeester op trad. Heel wat Holtense jon gens en meisejs hebben daar het zwemmen geleerd, evenals jongelui van de Wippert. Onge lukken zijn er gelukkig nooit gebeurd, hoewel het wel eens op het kantje af geweest is, dat een beginneling de oever kon bereiken. Het was voor die tijd een vrij kostbare geschiedenis. Er moest een damwand gesla gen worden voor de kleedhok jes en een waarborgsom ge stort, als garantie voor het on derhoud van oevers en kaden. De technische dienst van het waterschap is de vereniging echter vaak zeer terwille ge weest, want door het druk ge bruik werd er nogal eens wat vernield aan kade en oevers. Doormiddel van een vrij lage contributie en renteloze aande len werden de gelden bijeenge bracht. In de oorlog trokken de Canadese tanks ter plaatse door de Schipbeek en werden de badhokjes vernield. Met de uitkering van de oorlogsschade werden ze later weer opge bouwd, maar toen in 1961 het natuurbad „Twenhaarsveld" werd gesticht was de belang stelling voor de Schipbeek ver dwenen. Mensen van de Wip pert hebben de zaak nog een tijdje doorgezet, maar het bad is later opgeheven. Met het geld, dat na de overdracht over bleef, werden de nieuwe zwem- club „Twenhaarsveld" twee wisselbekers aangeboden, de z.g. „Neptunusbekers" die in middels door andere zijn ver vangen. Bij de officiële opening van het natuurbad op 26 mei 1961 kreeg „Neptunus" een pluim voor haar pioniersarbeid door burgemeester W. H. Enklaar, maar daarmede was voor de oude zwemclub de kous meteen af. De jeugd had haar taak overgenomen. W. B. Op 2 augustus 1934 werden de zwemplaats en de badhok jes officieel in gebruik gesteld door de voorzitter van de VVV, de heer A. J. Goldstein, rechts met hoed), met het doorknippen van een lint. Ge heel links de heer P. Kene- mans, secretaris van de VVV en bestuurslid J. A. Bouwhuis. en verder o.m. de bestuursle den van de zwemclub, L. Fa- ber, E. Dikkers Wzn., H. Soer, J. Westenbrink e.a. en in het midden badmeester Tuller. De voorzitter van Jfeptunus", W. Beijers, sprak een welkomst woord onder het „toeziend oog" van veldwachter M. Heijenk. Vanaf eind augiistus kunnen de Holtenaren in de Openbare Bibliotheek kennis maken met het fenomeen computer. Met een grote leverancier in computers is een proefcontract van een jaar afgesloten waarin de biblio theek de beschikking krijgt over een oefencomputer met de bijbe horende oefencassettes. Het is niet de bedoeling dat de computer wordt uitgeleend, zoals dat bij een aantal grote biblio theken wel het geval is. „Wij hebben deze computer gehuurd om de mensen in een rustige omgeving kennis te laten maken met de mogelijkheden van een huiscomputer", verklaart Karen Pennewaard. De firma zorgt voor een duidelijk schriftelijke hand leiding, zodat wij niet telkens be hoeven in te springen. Daarvoor hebben wij te weinig tijd. Lukt het ondanks de handleiding toch niet, dan nemen wij er even de tijd voor om samen de handlei ding door te nemen en zorgen wij verder voor de uitleg". Karen Pennewaard wijst er na drukkelijk op dat de Openbare Bibliotheek geen reclame gaat maken voor het merk computer dat nu is ingehuurd. De firma naam staat weliswaar op het scherm en het toetsenbord, maar er is duidelijk met de leverancier afgesproken dat het een neutraal programma zal zijn dat de Holte naren krijgen aangeboden. Een uitleen van computers ziet de Holtense bilbiotheek nog niet zo direct zitten. „Dat vergt een enorme investering die ver boven de financiële kracht van de Hol tense bibliotheek uitgaat. Verder neemt de uitleen van computers en bijbehorende banden nogal wat ruimte en mankracht in be slag". Wel hoopt Karen Penne- Voor de oudere jeugd komt er in januari weer een nieuwe mo gelijkheid om het mooiste boek meenteraadsvergadering van 27 augustus a.s. een nader advies zal worden gevraagd. „Wanneer de automatisering werkelijk zijn beslag krijgt, wachten we maar rustig af. Toen ik een paar jaar geleden mijn voorgangster op volgde, stond al vast dat het binnen een jaar gerealiseerd zou zijn. Nu zijn we eigenlijk nog even ver". Voorlezen Nu de schoolvakanties weer achter de rug zijn, begint Karen Pennewaard met een nieuwe groep voor de voorleesmiddag. Elke woensdag tussen twee uur en half drie leest zij voor. Zij kiest een boek dat geschikt is voor kinderen tussen de vier en acht jaar. In voorgaande jaren bestond erg veel belangstelling voor deze voorleesmiddagen, maar tal van kinderen hebben in de laatste tijd voor de vakantie afgehaakt omdat zij „te oud", waren geworden en liever zélf wilden gaan lezen. Karen hoopt dat zich een nieuwe groep kinde ren meldt op woensdagmiddag. „We hebben altijd veel plezier. Soms kies ik een spannend boek, de andere keer een boek met veel platen, dat laat ik vaak van de stemming afhangen. Vooral in de wintermaanden hebben we samen een woensdagmiddag". Wie ter afsluiting van de zomer, er nog eens een weekendje met de tent op uit wil, raden we aan om voor volgend weekeinde alvast wat Duitse Marken in te slaan. In het kader van het tienjarig bestaan van het Ostara Kampee rt en Caravanpark Wilsumer Ber ge te Wilsum - net over de Duit se grens bij Almelo - worden tij dens het weekend van 8 en 9 september a.s. alle deuren open gezet en kan gratis gekampeerd worden. Het gehele weekeinde zal in het teken staan van de finales van de O'limische Spelen, een wedstrijd waarvoor - eveneens in het kader van het tienjarig be staan - een aantal voorrondes werd gespeeld tijdens het afgelo pen seizoen. De naam O'limische Spelen verwijst naar een twintig tal verschillende sporten uit vroeger jaren - de tijd van Olim - zoals bijvoorbeeld steenslin gers, paalwerpen, houthakken, ringwerpen en spijkerslaan. Aan de finale zijn een aantal zeer aantrekkelijke prijzen verbonden, zoals een week gratis verblijf in een zespersoons bungalow van het Ostara-vakantiepark 't Wolfis- ven te Mierlo. Naast de finale wedstrijd worden tijdens hetzelf de weekend ook nog O'limische Spelen georganiseerd voor niet- finalisten. Ook daaraan is weer een aantal aantrekkelijke prijzen verbonden. Wilsumer Berge werd in 1974 geopend en mocht zich geduren de de afgelopen tien jaar verheu gen in een steeds groeiende po pulariteit onder Duitse en Neder landse gasten. Reeds driemaal werd dit, onder Nederlandse lei ding staande, Kampeer- en Cara vanpark eerste in de verkiezing tot „Vorbildliche Campingplatz in der Landschaft". Deze verkie zing staat onder verantwoording van de Niedersachsische Sozial- minister. Wilsumer Berge ver wierf deze titel ook dit jaar. De officiële uitreiking ervan vindt i later dit jaar plaats. Gezien de te verwachten druk- te tijdens het weekeinde van 8 i en 9 september a.s. verdient het aanbeveling van tevoren even te bellen naar de Nederlandstalige) receptiemedewerkers van Wilsu mer Berge. Zij zijn te bereiken onder telefoonnummer 09- 49 59 45 10 29. De aanbieding voor het gratis verblijf is alleen geldig tijdens het weekeinde van 8 en 9 september 1984. Door burgemeester en wethouders op 21 augustus 1984 verleende vergunningen, ontheffingen e.d. Verleende bouwvergunningen - aan de heer A. J. Klein Lebbink Okkenbroek B.V. te Okkenbroek voor de bouw van 8 woningen aan de Reilinksweg te Holten; - aan het G.E.B. te Holten voor de bouw van een 10 KV mini-transformatorkast aan de Oude Stationsweg te Holten Voor het inwinnen van informatie over de zaak zelf dan wel over eventuele mogelijkheden tot het indienen van een bezwaar- of beroepschrift kan men zich wenden tot de afdeling algemene zaken ter gemeentesecretarie. Commissie voor woonruimtezaken De eerstvolgende zitting van de commissie vindt plaats op dinsdag 4 september 1984 en wel van 19.30-20.30 uur in het gemeentehuis. Op donderdag 6 september om 19.15 uur veilt veilingbedrijf Holbein tijdens een schilderijenveiling, die volgt op de regulaire veilingdagen 3, 4 en 5 september, het totale werk van de bekende schilder A. G. A. Krumme. Arthur Krumme werd in 1900 in het Duitse Brakwedde gebo ren. Hij begon reeds op zeer jeugdige leeftijd te schilderen. In 1921 kwam hij naar Nederland waar hij lid werd van de schil dersvereniging „de Vonk". Zijn leermeesters waren W. Klijn, C. IJsseldfjk en de etser A. Mi chaels. In 1936 kreeg hij de Ne derlandse nationaliteit en ver huisde van Amsterdam naar Bussum. Direkt na de 'oorlog schreef hij voor de uitgevers maatschappij Misset vele artike len in vakbladen en illustreerde deze met eigen tekeningen. Deze zeer interessante serie in de vak literatuur werd bekroond met een koninklijke onderscheiding. Zijn veelvuldige vakantiereizen naar Italië, Frankrijk en Spanje waren studie-reizen. Ter plaatse maakte hij kleine studies, waar van hij, eenmaal thuis gekomen grote schilderijen maakte. Het is niet alleen het landschap wat hij uitbeeldt. Zijn etsen en schilde' rijen moesten mensen tot naden ken stimuleren. In al zijn werker vindt men iets terug van de „mens" Krumme, zijn persoon zijn gedachten, zijn ideeën, om al het grote in al het kleine te zien. En natuurlijk door zijn gro te levenservaring en een voort durend observeren en waakzaam zijn voor de wereld en de men sen om hem heen, ook het be trekkelijke van alles; het kleine in het grote. En wat zegt Arthur Krumme zelf van zijn werk: „wellicht is dit het kleine beetje wat van een mens overblijft". Exposities werden gehouden in: Bussum, Muiderberg, Kunst centrum in Amsterdam, Bielefeld (D.), Brakwedde CD.) en Markelo. Het totale oeuvre omvat 60 schilderijen, 30 etsen, 20 tekenin gen en 6 emailleschilderingen. waard door de aanwezigheid van te kiezen. De kinderen lezen dan de computer dat de Holtenaren een aantal boeken uit de biblio- alvast wat „computerminded" theek die zij in gezamenlijk over- worden, vooruitlopend op de au- leg, en met een zetje in de goede tomatisering van de uitleen richting van de bibliothecaresse, waarover in de eerstkomende ge- hebben uitgezocht, waarna zij tot slot het „Beste boek" kiezen. Ouders van leerlingen van het geen vergoeding mogelijk was. voorgezet onderwijs kunnen nog Te denken valt aan: kosten tot 30 november a.s. een aan- werkweken, excursies, schoolkle- vraag indienen voor een tege- ding (dure) rekenapparatuur, moetkoming in de studiekosten, scoolbijdragen. stage, contribu- Aanvraagformulieren hiertoe zijn ties, vakliteratuur en dergelijke, op school verkrijgbaar. Ook ou ders, die voorheen meenden niet In verband hiermee is de leeftijd- in aanmerking te komen voor stoeslag voor 16- en 17 jarige een bijdrage in de studiekosten leerlingen komen te vervallen doen er goed aan om alle kosten met ingang van l-8-'84. Dit bete van het schoolgaande kind eens kent tevens, dat de aan deze te vergelijken. Na het verschfj- toeslag verbonden aanvraagster- nen van de aanvraagformulieren mijn (31-7-1985) niet meer van hebben zich nog wijzigingen toepassing is. Op de aanvraag- voorgedaan in de regeling m.b.t. formulieren waarvoor dus nu in studiefinanciering. alle gevallen de sluitingstermijn Nieuw is een tegemoetkoming 30 november 1984, is, is ten on- in de „overige studiekosten", rechte nog wèl sprake van de Hierbij moet gedacht worden leeftijdstoeslag voor 16- en 17 ja- aan kosten waarvoor voorheen rigen Zoals wij onlangs berichtten is het schooljaar voor de leerlingen van de dagmavo voor volwassenen weer be gonnen. Enthousiast heeft een groot aantal „laatbloeiers" zich opgegeven voor de lessen die worden gegeven in de O.L. Dorpsschool in Holten. Onder hen is Femmy Lubbers- v.d. Belt die zich had ingeschre ven voor de onderdelen Engels en geschiedenis. Vooral dit laat ste vak heeft altijd al haar be langstelling gehad. „Je leert daardoor wat achter de dingen kijken, naar het waarom. Ten slotte zouden we niets geleerd hebben, als wij geen historie hadden". Tot haar grote verdriet, heeft zij haar plan, om via de dagmavo een deelcertificaat te halen, bij voorbaat al bijna zien mislukken. In tegenstelling tot de „gewone" scholen, is de dag mavo in het cursus-pakket vol komen afhankelijk van het aan- - tal deelnemers. Indien er te wei nig inschrijvingen zijn voor een bepaald vak, dan kan daarin geen onderricht worden gegeven. Geschiedenis blijkt nu zo'n vak. Al drie jaar pogen een aantal belangstellenden hun enthousias me over te brengen op andere belangstellenden, zo ook nu weer. Ondanks alle moeite, is het Femmy en haar medecursis ten, zo'n acht in totaal, nog niet gelukt het magische getal van 15 bjjeen te krijgen. Via het Holtens Nieuwsblad roept ze alle even tuele twijfelaars, op zich alsnog in te schrijven. „Geschiedenis is een enig vak, dat niet meer te vergelijken valt bij de droge jaartallen die we vroeger allemaal in het hoofd moesten stampen. Geschiedenis opent via de historie een venster naar de toekomst". Inlichtingen, maar vooral inschrijvingen zijn welkom bij de dag-mavo voor volwassenen, scholengemeen schap Midden-IJssel, elke don derdagochtend tussen negen en tien uur in de Dorpsschool. Commissie Sociaal Cultureel Werk De eerstvolgende openbare vergadering van de Commissie Sociaal Cultureel Werk wordt gehouden op maandag 3 september a.s. om 19.45 uur in het gemeentehuis. Op de agenda staat een voorstel tot verhoging van de verhuurprijs van de podiumelementen; het konsept-jaarverslag 1982 van de Commissie en twee verzoeken van de Christelijke Plattelandsvrouwenbond tot definitieve vaststelling van de subsidie voor twee diskussie-bijeenkomsten. Openbare commissievergaderingen De geplande openbare vergadering van de commissie gemeentewerken op maandag 3 september 1984 gaat niet door. De commissie financiën vergadert op dinsdag 4 september 1984 om 17.00 uur in het gemeentehuis, Dorpsstraat 27. De agenda vermeldt o.a.: - aanschaf 3 buitenzonweringen ten behoeve van de scholengemeenschap - besteding vermogen Plattelandsbibliotheek. Op zaterdag 1 september zal de FCC de Hoitertrappers op de crossbaan „'t Vletgoor", aan de Larenseweg een cross organise ren voor niet-leden van de K.N.W.U. Inschrijven voor deze cross kan geschieden op de dag van de wedstrijd tussen 10.00 en 11.00 uur op de baan. De trai ning begint om 12.00 uur; de wedstrijd start aansluitend om 13.00 uur. Het inschrijfgeld be draagt f2.50. Toeschouwers heb ben gratis toegang. Nadat de vrijwilligers vakature bank een tijdlang „werkloos" is geweest, hebben drie enthousias te mensen de zaak weer nieuw leven ingeblazen. De initiatiefne mers menen, gezien de werkloos heidscijfers, dat er in Holten vol doende vrijwilligers voorhanden zijn om mee te werken aan het welslagen van de vakature bank. Als eerste project waaraan ge werkt wordt, gaan de vrijwilli gers deze week weer fietsengra- veren bij de Scholengemeen schap Holten, nog vandaag en morgen. Andere projecten zijn eveneens van harte welkom. Interressant om te weten is. dat de vrijwilligers die gestart zijn met de vakaturebank bijna allemaal hun werkzaamheden hebben moeten beeïndigen door dat zij werk kregen. Vaak wer den de eerste contacten hiervoor gelegd in de periode die zij had den doorgebracht bij de projec ten van de vakaturebank. Inlich tingen omtrent de Vrijwilligers Vakature Bank zijn verkrijgbaar bij het Paalhuus, Beusebergwe- g 27, tel. 27 55.

Holtens Nieuwsblad | 1984 | | pagina 5